Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 69 od 69

Tema: Kada ste im dali nešto hrane da sami grickaju?

  1. #51
    emanina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    405

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    ne treba jesti ni kruha ni keks ali "finger food" u toj dobi svakako treba jesti jer osim sto je to djecici zabavno, vazno je i za finu motoriku, pincetni hvat i postozanje samostalnosti.

    hranu koje dijete jede svojim prsticima treba uvesti negdje oko osmog mjeseca - tj. dijete ce samo dati do znanja kada je vrijeme za to, tako sto vam uzima zlicu dok ga hranite, pokusava samo jesti i sl.

    da bi se izbjegle nezgode treba zalogajcice pripremiti na odgovarajuci nacin.

    banana rezana na kolutice
    tanko narezani komadici mekse jabuke, kruske
    komadici ohladjene palente
    kolutici mekano kuhane mrkve i drugog povrca
    itd.

    i naravno pritom ne skidati oko s djeteta...
    ja ću se ovoga držati jer stvarno vidim da Tonka još nije spremna ni za food a kamoli za finger food

  2. #52

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    naravno. jer sve ovisi o tome kada je beba zapocela dohranu. preporuke su uvesti finger food izmedju 7. i 9. mjeseca ali to pod pretpostavkom da je dijete pocelo dohranu sa 6 mj.
    moja m. je recimo pocela dohranu tek sa 8 mjeseci pa onda naravno da smo i hranu prsticima zapoceli nesto kasnije.
    premda ove bebe koje kasnije zapocnu dohranu cesto potpuno preskoce fazu onih sitno mljevenih kasica tako da ti dodje na slicno.

  3. #53
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    Imam jedno pitanje.. kako mi malena ima skoro 7 mj. mislila sam joj dati ekspandiranu rižu od alnature da gricka..e sad, da li je to pametno?
    Sadrži rižu i 0.08 % sezama..nema soli..Ostale koje sam gledala sadrže sol..nisam pametna.. kupila sam u Mulleru od riže i prosa pa možda bolje njih da dam..
    Inaće ne papa puno..tek smo na početku.
    Da li vi dajete dječici stiropol?

  4. #54
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj ribice prvotno napisa
    Da li vi dajete dječici stiropol?
    Da, i to baš tražim bez soli i sa sezamom (ima željeza u sebi). Prvi stiropor sam joj dala s preko 8 mjeseci, ali ona je počela "normalno" jesti tek sa 7,5.

  5. #55

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    293

    Početno

    Ja svojima isto dajem stiropor. To nam je dobra zanimacija kad idemo van pa se malo zabavljaju. Inače sa 8mj sam im dala i komad mrkve, jabuke i kruške da grickaju. Mrkvu nemogu odlomiti ali jabuku i krušku mogu zdrobiti skroz u komade. I to samo sa desnima, nemaju još zubiće. Bilo je puno puta i gušenja i zagrcavanja i kašljanja, pa sam ih često morala okretati i lupati po leđima. Ali eto grickaju i dalje i to im se baš sviđa.
    Sveki nam je iz kanade poslala neku spravicu pomoću koje bebica može grickati komad nećega bez straha. Sastoji se od mekane mrežice, prstena (u koji se stavi mreža) i ručke . Staviš komad jabuke u mrežu i zašerafiš na ručku. Djete glođe jabuku preko mrežice i nemože mu se odlomiti komad voćke u usta. Eto i to smo prakticirali na početku.

  6. #56
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Koje su to rižine kuglice koje bebe smiju jesti (mali ima 7,5 mj.) i jesu li svi oni rižini stiropori jestivi za tu dob?

    Mislim prošetati sutra s njim do DM-a, pa da provjerim odmah situaciju. Naime, znamo biti dulje u šetnji, pa da mu mogu nešto malo dati da jede vani, jer mi isto baš nije još nekako dovoljno velik da sam jede jabuku, a preko glave mi je banana više.

  7. #57
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    neki nisu ok je ima soli u njima. ne znam ima li onih koji su totalno bez soli jer ja to zapravo nisam nikad davala.

  8. #58
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    neki nisu ok je ima soli u njima. ne znam ima li onih koji su totalno bez soli jer ja to zapravo nisam nikad davala.
    Ja sam isto mislila da imaju soli, pa me zato iznenadilo kad sam čitala sad da su ih mame davale. A i ove rižine kuglice su mi enigma, što je to? (mi doma inače jedemo rižu samo u rižastom obliku )

  9. #59
    cowgirl avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    275

    Početno

    Imaju u DM-u i Mülleru oni na H.. (čije se ime ne spominje ). Manji su i stanu u ručicu.
    Moja ih je rado grickala. Doduše bila je nešto starija kad sam ih ponudila, 10-11 mjeseci.

  10. #60
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ima u DM-u rizinih i nekih drugih bez soli (pise na njima ohne salz). Ja sam davala od 7 mjeseci taj kolut u ruke da glodje - mala je uzivala. Pazi samo prvi put dok dajes kako mu ide - moja se npr. nikada nije zagrcnula i sl. ali cula sam da su drugi imali problema.

  11. #61
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj cowgirl prvotno napisa Vidi poruku
    Imaju u DM-u i Mülleru oni na H.. (čije se ime ne spominje ). Manji su i stanu u ručicu.
    Moja ih je rado grickala. Doduše bila je nešto starija kad sam ih ponudila, 10-11 mjeseci.
    Te na H sam vidjela i čini mi se da piše na njima da su od 8 mj., a na to obično dodam 2 mj. (jer tako i s hranom počinju od 4 mj.), tako da mi bi to bilo od 10 mjeseci bebe, a ovdje su mame pisale i sa 7 da su davale stiropor

  12. #62
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Ripcord prvotno napisa Vidi poruku
    Te na H sam vidjela i čini mi se da piše na njima da su od 8 mj., a na to obično dodam 2 mj. (jer tako i s hranom počinju od 4 mj.), tako da mi bi to bilo od 10 mjeseci bebe, a ovdje su mame pisale i sa 7 da su davale stiropor
    Sto se tice tih njihovih preporuka, ja pola toga ne bih dala prije godine dana tako da... Treba citati sastav, a ne te brojkice koje napisu a s kojima se ja osobno nisam slagala (ali ok, priznajem da nisam nikad ni davala te H. kasice nego ono sto sam ja pripremala)
    Uglavnom, glavno pitanje je da li ti je dijete uopce jelo hranu koja nije potpuno miksana ili ne. Ako je jeo iskljucivo miksane kasice onda je mozda bolje da prvo proba nesto manje zahtjevno za pocetak (komadice banane, komadice kuhane jabuke i sl) a tek onda stiropor koji ipak treba bar malo zvakati da ga slina pocne otapati...

  13. #63

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Mislim da sam mu počela davati da jede rukom negdje sa 7 mjeseci... Davala sam buču koju bi prethodno omekšala na pari, bananu i sl. Pokušala sam dati i jabuku, ali se svaki put počeo gušiti pa sam odustala, nisam se sjetila i nju prethodno skuhati.
    Što se tiče Heimlichovog hvata, mislim da nije zgoreg zamoliti nekoga da nam pokaže, za svaki slučaj. Radije ću djetetu slomiti rebro, nego ga pustiti da se uguši.

  14. #64
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Obilazih trgovine zadnja dva dana i dalje imam jednu muku. Htjela sam uzeti nešto za vježbanje pinceta hvata (jer ne znam što bih mu drugo sitno dala, a da se ne brinem da če strpat u usta i ugušit se - ovako još bolje ako može i vjećbati i jesti , i našla sam poppies proso. Kupila sam to, ali to su stvarno minijaturne kuglice, nekako si mislim da bi od riže bile ipak mrvu veće.

    Jel zna tko gdje toga ima, i mogu li to uopće davati bebi (znači bez kuhanja, ravno iz vrećice)?

  15. #65
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ovisi o djetetu... Ja svojima ne bih dala, u toj dobi stariji bi se sigurno zadavio, a mlađi je ispaštao uz njega. Dobili su bananu narezanu na kolutiće.

  16. #66
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Probala sam taj proso i stvarno u trenu omekša, a minijaturne su pahuljice, tako da se baš i ne bojim da bi se mogao početi gušiti. Veća mi je bila frka kad bi odgrizao preveliki komad banane, koliko god ona mekana bila, ali s gromadom u ustima i nije bilo zabavno gledati ga kako se zagrcnuo i kako mu suze kreću na oči

  17. #67

    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    1

    Početno

    moj mali je sa 5mj dobio dva zubića i već tada sam mu dala da gricka dječji keks,koru kruha,pa čak i smoki...uvijek sam pazila da ne zagrizne veći komad tako da se nikad ništa nije desilo.evo sad ima 10mj i sve papa ali ima i 10 zubića...

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    glavno da se nije ništa desilo

    za vježbanje pincetnog hvata nam je koristilo sve što su i u komadima sami grickali, a narezano na manje dijelove, pa servirano - jabuka, kruška, banana, cvjet brokule, cvjetače, mrkva, razdrobljeno tvrdo kuhano žgance.....puno je mogućnosti

  19. #69

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Bojim se da imam problem.
    Klincima sam počela davati FF sa nekih 8 mjeseci. Radilo se o kuhanoj jabuci. Oboje su lijepo jeli, žvačkali s tih par zubića koje su tada imali i sve je bilo OK dok se jednog dana Palčić nije zagrcnuo, počeo se daviti i povratio ne samo pojedenu jabuku, već i dobar dio ručka. Od onda ne želi jesti iz svoje ruke, ali još gore - ne želi gristi hranu. Nikakvu. Samo odguruje naše ruke i maše glavom NE NE.
    Sad ima 16 mjeseci i nije uopće prihvatio jesti krutu hranu, ni sam, ni grickat iz naše ruke. Jednostavno primakne ustima, poliže i brzo makne iz ustiju. Ima sve jedinice i dvojke od zubića.
    Kašice koje mu dajem na žlicu rado jede, nemamo problema s kašastom, miksanom ili gnječenom (ali jako jako gnječenom) hranom.
    Njegov braco uredno jede iz svoje ruke, kruh, baby keks, bananu na kolutiće - sve super. On uvijek žica griz nečeg što MM i ja jedemo, ali Palčić ništa.
    MM ima teoriju da se istraumatizirao jer sam ga forsala da prerano jede sam. Meni se čini da je do sada trebao zaboraviti šok od prije 8 mjeseci.
    Molila bih vas koji savijet, kako da naučim svojeg mališana da je hrana dobra, da može i sam jesti, da si može izregulirati koliko hrane stavi u usta da mu ne bude previše.
    Razmišljala sam nabaviti onu mrežicu (nibler se zove, čini mi se) ali to je za manju djecu.
    Prilično me brine što još nije razvio tu vještinu, htjela bih mu pomoći. Naročito zato jer njego blizanac to sve zna, i sam je naučio, bez forsanja s naše strane.
    BTW pedijatrica mi je rekla da je "takvo dijete" i neka budem sretna što jede hranu na žlicu, kao, naučit će već jesti sam.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •