Stranica 8 od 10 PrviPrvi ... 678910 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 351 do 400 od 495

Tema: Baby- led weaning

  1. #351
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Citiram samu sebe prije 2 godine
    gusenje ... mene je umirio tekst sa jednog od linkova, da u biti ovaj nacin hranjenja postupno razvija 'jedenje' ... kao male bebe su zasticene od gusenja jer nemaju dobru koordinaciju pokreta ruke do usta, zatim sitne predmete ne mogu uhvatiti prije nego savladaju pinceta hvat, a ako odgrizu preveliki komad jednostavno ga pljunu van ako ga ne znaju sazvakati ... pa eto navodim i primjer Leile, kad joj se odlomio dobar komad banane i ostao u ustima, zinula je i isplazila jezik i komad je ispao ... najbitnija stvar ovog hranjenja je da dijete bude u uspravnom polozaju, a ne neke polulezece kombinacije, da ako i dode do 'gusenja' si mogu sami pomoci

  2. #352

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sv.I.Zelina
    Postovi
    20

    Početno

    Evo, čitam ove stare postove i prisjećam se vremena kad sam ih čitala prvi put. Nekako mi je bilo nenormalno miksati hranu (jer gdje su homosapiensi imali mikser u špiljama), pa mi je bilo drago da sam naišla na ovu temu.
    Moram reći da nisam nikad ništa miksala i da nikad nije došlo do nikakvog "zaletavanja" ili gušenja, jer kako je to na ovim postovima objašnjeno, sa 6 mjeseci se refleks cicanja postupno zamjenjuje refleksom gutanja (ako se dobro sjećam, ispravite me ako griješim).
    Sada sam ponovno u situaciji da uskoro trebam početi sa dohranom (drugog djeteta), pa se malo prisjećam kako to ide
    Uglavno, htjela bih poručiti onima koji se dvoume između miksanja i nemiksanja da ne brinu

  3. #353

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sv.I.Zelina
    Postovi
    20

    Početno

    Citiraj argenta prvotno napisa Vidi poruku
    o, da, been there. Naše iskustvo je da se djeca s vremenom obično prilagode obiteljskim/vrtićkim obrocima bez posebnog nagovaranja, kad su spremna.

    I treba isto imati na umu da su neki klinci, kao i neki odrasli, "grickavci", tj. da im ne pašu veći obroci u fiksno vrijeme nego vole cijeli dan pomalo... To može biti iritantno i voditi u zamku nekvalitetnih obroka, ali mi smo to riješili tako da malac (kad je u toj fazi) gricka dio po dio ručka - prvo malo juhe, pa za sat vremena prilog, pa onda malo salate, i tako ipak pojede kvalitetno iako razvuče na cijeli dan.
    Joooj, ovo je užas! Takvi smo i mi

  4. #354
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    za nekih mjesec dana kada maleni napuni 6 mj cemo poceti s nadohranom. Oko mi je zapelo za ovakav nacin hranjenja.
    Buduci da nisam procitala cijeli topic (budem, samo sad nemam vremena), moze li mi tko kratko odgovoriti da li se ovakav nacin hranjenja savjetuje za bebu od 6 mj koja, naravno, ne sjedi?
    Vidim da se pise o tome da beba sjedi u krilu sa nagnutom glavicom naprijed, ali kako onda prenijeti dio bebine tezine na mene, buduci da u takvom polozaju bebina leđa nisu uz mene?
    Da li je potrebno pricekati da se dijete prije samostalno posjedne, pa tek onda zapocme s ovakvim nacinom nadohrane?

  5. #355
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Isplati se imati strpljenja i vjere u dijete.
    Moj je jutros mazao maslac na kruh, nespretno, ali ipak pomalo namaže.
    Sirni namaz si zagrabi kruhom, a za maslac mu dam tupi nož.
    Sam pije juhicu iz šalice, a jede sam i prstima i vilicom.
    Ponosna sam na njega kad vidim koliko je sposoban i neovisan.
    Koliko sam se samo naprala i načistila za njim.

  6. #356
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    O. će uskoro 8. mjeseci i zahvaljujući ovoj temi na forumu ja joj povremeno dajem keks od ekspandirane riže, komad banane ili jabuke u ruku. U početku sam umirala od straha da se ne uguši, MM me gledao kao da sam poludjela, ali sada smo se već skroz navikli na ono što smo racionalno znali od samog početka - to je za bebu najbolji način da nauči papati. Beba, naravno uživa, naročito se veseli kada zajedno papamo isti keks koji ona drži u rukama. Osim ovakve hrane, dajem joj još i kašicu žličicom, jednom dnevno, najčešće od voća.

  7. #357
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je potrebno pricekati da se dijete prije samostalno posjedne, pa tek onda zapocme s ovakvim nacinom nadohrane?
    Mi smo čekali sa sinom da počne sam sjediti. Negdje oko 7-8 mj. Sa 2 god je bez problema samostalno i bez prosipanja mogao jesti juhu iz "normalnog" tanjura i s velikim priborom.
    Bio je isključivo na AD.

    Kćer, isključivo dojena, je počela samostalno sjediti sa 10 mj. Užasno halapljivo jede i lošije je motorike i nije nam nije pošlo za rukom uspostavljanje ovakvog načina hranjenja prije prvog rođendana. Ona se gušila pri svakom obroku i morali smo ju i više puta po obroku vaditi van iz hranilice i lupati po leđima dok komad hrane ne izleti.
    Ne vjerujem da će postići potpunu samostalnost pri jelu prije 2. rođendana.

    To poprilično ovisi o djetetu. Kćer mi je drugo dijete i puno sam čitala o tome kako dojena djeca nemaju problema sa gušenjem, dok nedojena imaju u daleko većem postotku. Kod nas je bilo upravo suprotno. A očekivala sam da će, radi refleksa sisanja, bolje napredovati pri samostalnom jelu.

    I napominjem da ćeš primjetiti da je puuuuno lakše (čišće) hraniti dijete, nego ga poticati na samostalnost pri jelu jer će ti ta krasno skuhana brokula često završiti na podu, zidu, kosi.... Ali nemoj odustati jer njima to puno znači i za razvoj i za samosvijest i za motoriku.
    Ljeti dijete može jesti samo u peleni Mi imamo bodije "za po kući" koje mažu i prljaju. Perem ih sa pelenama i ne obazirem se na fleke.

  8. #358
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Mater Studiorum prvotno napisa Vidi poruku
    ja joj povremeno dajem keks od ekspandirane riže, komad banane ili jabuke u ruku
    Moj je dobivao cijelu skuhanu mrkvu, brokulu, karfiol i sl. Kad je to primio u ruku i počeo jesti, sav mu se sok iz povrća cijedio po ruci, ali je uživao.

    Probajte i tako

  9. #359
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Hvala Marija na objasnjenju.
    Znaci ipak bolje pricekati da maleni prvo sjedi, pa cemo onda probati. Do tada se nadam da cemo dojiti i nadohranu na zlicu.

  10. #360
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Mi nismo čekali (ona je bila i vježbać , kasno je prosjedila). Držala sam ju za stolom na svojim koljenima, leđima je bila naslonjena na mene, ali nagnuta blago prema naprijed.

  11. #361
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    Mi smo poceli dohranu sa 6 mj, a danas je beban prvi put sam jeo (sa 6,5 mj) kako sam sretna ,fino je prihvatio dohranu za sada, nadam se da se nece nesto promijeniti, mada smo mi na kasicama koje mu spremam jer jos ne sjedi . Ocekujem da uskoro prosjedi i onda ce vise jesti sam.
    Danas je jeo jabuku iz jedne, po meni bas super stvarcice .
    Mozda se negdje na temi i spominjala ova mrezica (nisam bas sve procitala) ali je bas dobra stvar ( pogotovo dok je beba jos u lezecem polozaju) , ubaci se komadic hrane i beba to samo cucla, izvlaci sitne komadice, a ne moze se zagrcnuti . Mi smo danas tako pojeli cetvrtinu jabuke

  12. #362

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    49

    Početno

    moja beba ima punih 10 mjeseci i 7 zubica i do prije 10tak dana je jela sta joj god napravim za rucak - od povrca, mesa, palente samo nije voljela rizu. Ali zadnjih 10tak dana ne zeli jesti i sta joj god napravim samo okrece glavu ili stisne usta tako da je ne mogu prevariti ni da proba.
    Probala sam joj davati voce narezano na male komadice i to jako slatko pojede npr. sljivu, krusku... a npr. ako joj narendam krusku ili jabuku nece da jede.
    Ja pretpostavljam da je spremna za finger food tj. malo vece komadice hrane. Ali mama ne zna kako to napraviti
    Jucer sam probala - skuhala karfiol, mrkvicu i malo piletine. Kad se skuhalo to sam izgnjecila, ali sam izvadila iz vode i to je bilo takoooo fuuuuuuj bezukusno. I naravno opet nije htjela jesti
    Molim vas pomozite - kako pravite hranu da je samo usitnite vilicom? Kako tikvicu, krompir? Meso? Kada dodajete masl.ulje ili maslac? kako tu dodati palentu? Da li napravite kao gustu juhu sa onom tekucinom u cemu se kuhalo ili?
    Vjerojatno je to jako jednostavno i mozda smjesno pitanje al... mozak zablokirao

  13. #363

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Eni, možda joj raste zubić pa jede ne zbog toga. to se znalo dešavati i mojoj ćerki,prolazi brzo
    Ona je jako slabo jela od samog početka a bila je baš napredna beba. Vjerovatno zato što je sisala. Sa osam mjeseci sam joj dala da jede sama i tada je i počela da jede pristojne količine.
    Primjetila sam da je mnogo bolje jela hranu koju sam pripremala za nas pa odvojila za nju, nego što sam spremala posebno. Valjda ukusnije. nekad sam sjeckala na komadiće da sama jede nekad gnječila pa je ja hranila. Kašiku nije savladala do godine i po. Jela je kasnije i uštipke i palačinke sa žumancetom, sve na komadiće. Tako smo se borili nekako.
    Dječak ima 6,5 mjeseci i dobro jede, baš mi neobično praviti bebeće kašice i da to on pojede.
    Htjela sam i njemu dati da jede sam. Imam problem jer je fizijatrica rekla da ga još ne stavljam da sjedi. Može u krilu sa pridržavanjem.
    Mislim da bebe ne smiju jesti same dok ne počnu sjediti u uspravnom položaju.
    Ne znam, možda da probam dati dok ga držim u krilu i da malo pridržavam da ne oslanja kičmu.?
    Uglavnom, uvjerila sam se kad sami jedu da pojedu više a manje biraju.
    pretražiću ovo da vidim ima li još kakvih trikova.
    Posljednje uređivanje od kaca80 : 25.10.2011. at 15:13

  14. #364

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    naravno, kad sami jedu bude prilično nereda. Meni je bilo lakše da počistim nered nego da svaki put mlatim kašikicom oko usta a utrpam samo dvije tri. I još bude nereda ako pljune kašicu na sve strane.

  15. #365

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    126

    Početno

    Od našeg blw nema ništa dok ne nauči pincetno hvatanje. Onda mali komadići.
    Previše srlja i trpa u usta pa se zadavi. Neće da po malo topi. Valjda mu rastu zubići pa zato.

  16. #366
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    http://www.letyourbabiesfeedthemselves.com/foodideas ideje što pripremiti za klince na blw-u

  17. #367
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Super Pomikaki! Hvala.

    Nego... čitam Beba vođa dohrane, pa sad i ovaj tvoj link i malo sam zbunjena namirnicama koje se daju bez nekog ograničenja, recimo kikiriki maslac, humus, zapečeni grah (!?), palačinke, kajgane... jedino ograničenje stoji uz meko kuhana jaja da je idu prije 12 mj., pa gledam Rodine tablice, grah npr. tek od 12 mj.
    U čemu je štos? Jesu Englezi samo preopušteni, kao i u mnogočemu?

  18. #368
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    koliko sam ja shvatila, blw polazi od toga da dijete samo bira što će jesti, pa i kad će početi s dohranom.
    Ja ne bih išla tako daleko, ne mislim ni da se moramo baš slijepo držati tablica - one su referenca, ali ipak bih ponudila ono što smatram primjerenim za dijete određene dobi. Npr kikiriki maslac ne bih tako rano davala (ne dajem ga uopće, zapravo, ne privlači me baš). Onda isto tako mogu pred 4-mjesečno dijete poslagati komadiće krofne ili kinder-pinguija i gledati hoće li htjeti (naravno da hoće zato i postojim da to spriječim)

    Ove ideje su inspiracija, može vam pasti na pamet nešto čega se ne bi sjetili, ali ja ne bih pripremala ništa prekomplicirano, radiš ručak za cijelu obitelj i od njega odvojiš ono što dijete smije prije nego pomiješaš s nepoželjnim namirnicama i začiniš.
    Za tako malo dijete su ipak najbolje elementarne namirnice - recimo meni se baš ne sviđaju puno oni muffini i omleti.

  19. #369
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma naravno, mene općenito u kuhanju vodi ideja M. Pollana da je hrana ono što bi moja prabaka prepoznala kao hranu, kako kažeš, elementarne namirnice, i manje više se držim Rodinih tablica i kombinacija unutar njih... napravim nježni rižoto od namirnica koje ona smije, pa pred kraj odvojim za nju, naš začinim, pa svi skupa jedemo.
    Što se tiče biranja, stavim ju pred tanjur raznog voća koje smije, pa si sama bira. Naravno, uvijek bira najcrveniju ili najveću voćku.
    Jedino sam kruh dala malo ranije jer je danima inzistirala, ali se trudim da imam neki kvalitetan kruh.

    Ali, zbunjuje me to što u BLW knjizi i u ovom tvom linku može maltene sve, a mi tako pažljivo. No, valjda je i to samo pitanje pristupa.

  20. #370
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Gusenje je gotovo nemoguce ako beba samostalno sjedi i hrani se sama. MOja kcer je pocela sa tom vrstom dohrane sa 5,5 mjeseci. Jednostavno je zeljela krutu hranu, nismo ju mogli zaustaviti
    Od tada jede sve sto nije slano, zasecereno i sa medom. Sa 6 mjeseci je jela sljive s kosticama, pilece batke-sve! Nikad nisam imala nikakvih problema. Ipak bih voljela napomenuti da postoji nesto sto se zove gag reflex na engleskom. Uglavnom, izgleda kao gusenje, ali nije, zato nemojte panicariti ako se to dogodi. Uglavnom beba na taj nacin ispljune hranu van.
    Danas mi kcer ima 16 mjeseci i jede normalno sa zlicom i vilicom. Super stvar! Ja sam prezadovoljna!

  21. #371
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ma naravno, mene općenito u kuhanju vodi ideja M. Pollana da je hrana ono što bi moja prabaka prepoznala kao hranu, kako kažeš, elementarne namirnice, i manje više se držim Rodinih tablica i kombinacija unutar njih... napravim nježni rižoto od namirnica koje ona smije, pa pred kraj odvojim za nju, naš začinim, pa svi skupa jedemo.
    Što se tiče biranja, stavim ju pred tanjur raznog voća koje smije, pa si sama bira. Naravno, uvijek bira najcrveniju ili najveću voćku.
    Jedino sam kruh dala malo ranije jer je danima inzistirala, ali se trudim da imam neki kvalitetan kruh.

    Ali, zbunjuje me to što u BLW knjizi i u ovom tvom linku može maltene sve, a mi tako pažljivo. No, valjda je i to samo pitanje pristupa.

    Ja sam davala svojoj kceri apsolutno sve. Bas sam se drzala knjige. Jedino joj tekucinu nisam davala osim mog mlijeka prije navrsene 1. godine zivota. Jela je kruh, bjelanjke, cak sam joj tu i tamo sa 10 mjeseci dala da mazne koju maslinu Nesoljeni maslac od kikirikija joj je bio cest dorucak. Savrseno je zdrava, tako da se definitivno ne opterecujem tablicama

  22. #372
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    O da... sve jede, osim šećernih stavrim ako se ne radi od domaćim kolačima.
    Masline su joj glavna fora već dugo, kiseli krastavci isto...

    BLW je super.
    Sad ima 18 mjeseci, još uvijek ne jede 100% sama žlicom i vilicom, ali vježba svaki dan.
    Istina, teta čuvalice i bake su nam malo zeznule koncept, pa ju hrane, jer mala ima motor u guzi i ne može sjediti dulje od tri minute... ali sad nastupa nova čuvailca koja će dobiti i nove upute. Baš mi je ovaj topic došao kao podsjetnik.

  23. #373
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Kiseli krastavci? Ajme meni! Ludilo! Muz i ja ih ne volimo, pa joj ih nikad nismo nudili tako da ne znam, ali moja je mala sa 6 mjeseci jela limun kao luda. Makar, nista joj ne pase vise od avokada Jednom je smazala 3 zaredom. Vise joj ga niti ne gulimo. Ona to sve sama. Nemojte se opterecivati sa uzimanjem zlice i vilice, to ce ona kad tad savladati. To i je bit baby led weaninga-uzivanje u hrani i pustanje bebe na nove izazove kad je ona spremna na njih.

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    O da... sve jede, osim šećernih stavrim ako se ne radi od domaćim kolačima.
    Masline su joj glavna fora već dugo, kiseli krastavci isto...

    BLW je super.
    Sad ima 18 mjeseci, još uvijek ne jede 100% sama žlicom i vilicom, ali vježba svaki dan.
    Istina, teta čuvalice i bake su nam malo zeznule koncept, pa ju hrane, jer mala ima motor u guzi i ne može sjediti dulje od tri minute... ali sad nastupa nova čuvailca koja će dobiti i nove upute. Baš mi je ovaj topic došao kao podsjetnik.

  24. #374
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Zivim u UK i da, davala sam joj grah, jaja, maslac od kikirikija. Nije stvar u Englezima, nego u otme da su tablice dohrane zasttarijele, ali se i dalje forsaju u RH. Razlog uvodjenja kasica i dohrane bio je taj sto su lijecnici uvodili dojenje na sat, a ne za zahtijev. Radi toga su zene pocele gubiti mlijeko, a kako dojenacke formule nisu jos postajale, lijecnici su napravili tablice i uveli dohranu sa 4 mjeseca. Kako vecina beba sa 4 mjeseca ne moze sjediti uspravno, te zvakati i gutati hranu, ona se morala pasirati. Uvodjenjem formula, to je pravilo sa tablicama i kasicama ostalo. S vremenom je ukinuta dohrana sa 4 mjeseca, ali tablice su jos uvijek tu u nekim rijetkim zemljama. Moja kcer jede sve, kao i djeca mojih prijateljica i zaista nisam primjetila da su djeca zaostalija u razvoju radi toga ili nezdravija.

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Super Pomikaki! Hvala.

    Nego... čitam Beba vođa dohrane, pa sad i ovaj tvoj link i malo sam zbunjena namirnicama koje se daju bez nekog ograničenja, recimo kikiriki maslac, humus, zapečeni grah (!?), palačinke, kajgane... jedino ograničenje stoji uz meko kuhana jaja da je idu prije 12 mj., pa gledam Rodine tablice, grah npr. tek od 12 mj.
    U čemu je štos? Jesu Englezi samo preopušteni, kao i u mnogočemu?

  25. #375
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Super tema, pratim! 6 mjeseci nam se približava jako brzo!

  26. #376
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    koliko se ovakvim načinom samohranjenja dijete može uistinu najesti? vraćam se na posao kad će I. imati cca 8 mj. Razmak između podoja će moći biti 3,5 sata (toliko će biti bez mene). Vjerujem da će morati za to vrijeme nešto gricnuti. Već sada ne da da ju se hrani žličicom nego sama trpa u usta, ali je pitanje koliko tako može pojesti.

  27. #377
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    može hrpu pojesti, bez pretjerivanja. ja često moram prekinuti hranjenje jer koliko god joj dam ona jede i jede i jede i traži još..
    pitanje je samo koliko je usavršila prinošenje hrane ustima - tu smo na početku gubili dosta hrane, ali naprosto bi joj dali dodatno koliko bi završilo na podu, pa bi opet dosta pojela - samo bi dulje trajalo. no s osam mjeseci već je lijepo jela - dakle velika većina toga bi uistinu završilo u ustima, a odande nema povratka

  28. #378
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    hvala!
    ma ja sam sva u panici...
    probat ćemo polako pa kako bude

  29. #379
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    koliko se ovakvim načinom samohranjenja dijete može uistinu najesti?
    Može, može

  30. #380
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    znači, isključivo se sama hrani? nema žličice? jede sama sve rukama?
    nadam se da će MM imati strpljenja za to

  31. #381
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj rutvica prvotno napisa Vidi poruku
    može hrpu pojesti, bez pretjerivanja. ja često moram prekinuti hranjenje jer koliko god joj dam ona jede i jede i jede i traži još..
    pitanje je samo koliko je usavršila prinošenje hrane ustima - tu smo na početku gubili dosta hrane, ali naprosto bi joj dali dodatno koliko bi završilo na podu, pa bi opet dosta pojela - samo bi dulje trajalo. no s osam mjeseci već je lijepo jela - dakle velika većina toga bi uistinu završilo u ustima, a odande nema povratka
    X!
    Samo što je moja počela zbilja jesti tek kad sam se ja vratila na posao s njenih 14 mjeseci... no to je već za temu Odbijači dohrane.

    Strpljenja treba, to je istina...
    Savjet: kad pojede, uzmeš staru tetra pelenu, obrišeš njome stol, pa stolac, pa pod. I za svako hranjene nova pelena.

  32. #382
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    znači, isključivo se sama hrani? nema žličice? jede sama sve rukama?
    nadam se da će MM imati strpljenja za to
    Moja sad (20 mjeseci) rijetko jede rukama (iako i dalje voli zatoćati ruke u hranu, već potpuno samostalno jede žlicom ili, rjeđe, vilicom.
    Počele smo s BLW odmah sa 6 mjeseci, jela je rukama palentu, kuhano povrće, voće u komadu (u početku oguljena nektarina ili kruška...) Lani je s 8 mjeseci bez problema na plaži oglodala cijelu nektarinu ili breskvu sama (tad su joj tek rasle gornje jedinice). Kašice smo rijetko spremali jer ih nije voljela pa od početka jede komade, a jedino juhe i variva je najprije jela tako da smo je mi hranili žlicom, ali je vrlo brzo tražila da i to jede sama. Da, i danas bude mokra nakon juhe, ali barem ljeti je lako staviti je pod tuš ili skinuti u pelenu

    Da bude jasnije, govorim o BLW i praktički bezubom djetetu Sad ima jos malo pa 20 mjeseci, a do prije 2 mjeseca je imala samo 6 zubića, sad ima 8.

    I da, ako nešto ne bi htjela jesti, ponudila sam drugo, čim je počela kužiti pojmove, znala sam je pitati npr. za večeru što bi radije (npr. jogurt ili pahuljice u mlijeku, i onda bi ona sama izabrala ili bi odbila oboje, pa bih joj ponudila nešto treće; nekad je ne bih pitala nego bih joj npr. samo dala juhu, često pojede tako nešto servirano, ali nekad zna odbiti pa, vodeći se time da se ni odraslima ne jede uvijek sve, ponudim nešto drugo. Npr. nekad navečer ispadne da jednostavno nije gladna pa popije samo čašu mlijeka (jer danju jede puno, često ruča dvaput).
    Inače, još ne zna za baby junk (ne jede lina, tina i ostalo) tako da mi je svejedno što pojede, jer uglavnom je riječ o voću, povrću, žitaricama, panceti, mlijeku i jogurtu, jajima (meso i ribu ne jede, sad je malo počela tu i tamo).

    I da, samo se jednom zagrcnula, ali ništa opasno. I tad sam vidjela taj njihov bebski refleks, kad komadić hrane leti iz grla

    Da ne dobiješ krvi dojam, nismo mi išli svaki dan, svaki obrok, potpuno samohranjenje. Ovisno o situaciji - npr, skuham nešto, ponudim, na početku ili na kraju pokušam malo pripomoći s hranjenjem, nekad bi prihvatila, nekad ne, nekad je baš htjela da je hranimo, nekad je išla paralelka, ovisi. Ali sad kad gledam unazad, ipak je samohranjenje bilo mnogo češće zastupljeno.

    I da, vodu je sa 6 mjeseci počela piti odmah i čaše ili iz bočice Jane kad smo bili vani (nikakvi kljunovi ili bočice s dudom nisu trebale), s nekih godinu dana je počela samostalno držati čašu ili bocu i piti iz njih, npr. svako jutro dobije čašu mlijeka koju pije stojeći za stolićem u dnevnom boravku dok mi pijemo kavu. Povremeno namjerno ili slučajno prolije nešto, ali nije drama obrisati, tj. najčešće želi sama obrisati.

    Ako imaš još kakvih pitanja ili nedoumica oko našeg BLW, slobodno pitaj.

  33. #383
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Počeli ste sa BLW-om sa 6 mjeseci, kako ste se hranili pošto u toj dobi bebe još uvijek ne sjede samostalno?
    Sviđa mi se takav naćin hranjenja a i mojoj bebi pošto mi već sada pokušava iz ruke uzeti sve što ja jedem /pijem ali ne planiram krenuti u punom omjeru dok S ne bude mogla sjediti u hranilici.

  34. #384
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    do sada je jela jabuku, krušku, mrkvu i marelicu. to sve iz našeg vrta pa zato tim redom.
    uzme i sama "žvače". dobro, više cucla. ako joj smetaju komadići, isplazi jezik i komadići ispadnu. nema još zubiće. ne sjedi pa je ja držim za stolom. jede u peleni
    vidim da voli tako. žličicu zgrabi i cucla, hehe, pa ju baš i ne mogu hraniti jer ju odmah zgrabi.
    mislim da nam dobro ide.

  35. #385
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj XENA prvotno napisa Vidi poruku
    Počeli ste sa BLW-om sa 6 mjeseci, kako ste se hranili pošto u toj dobi bebe još uvijek ne sjede samostalno?
    Sviđa mi se takav naćin hranjenja a i mojoj bebi pošto mi već sada pokušava iz ruke uzeti sve što ja jedem /pijem ali ne planiram krenuti u punom omjeru dok S ne bude mogla sjediti u hranilici.
    Pa u principu skoro odmah je išla u hranilicu jer je bila vrlo čvrsta i okretna, sama se počela posjedati s 6,5 ka 7 mjeseci (a onda je s nepunih 8 i propuzala). Imale smo par hranjenja u podignutoj ležaljci, ali onda sam procijenila da joj 20 minuta sjedenja u hranilici neće naškoditi. Da je bila drukčije dijete, vjerujem da bih je u prvo vrijeme držala u krilu.

  36. #386

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    14

    Početno

    Mene zanima koliko velike komadice hrane nudite bebama?
    Moja cura ima 9 mjeseci i super jede, ali joj ja dajem sa zlicom! Htjela bi joj nuditi da sama jede, i ona to traži, ali kada sam joj npr dala cijeli keks (plasman,lino) da sama pojede, utrpa sve u usta i onda se davi! Znaci ne odgrize komadic pa pojede pa drugi... Zadnji put sam joj izvadila 3 komada iz usta! Kad joj dam komadic keksa ljepo ga pojede pa dobije novi...

  37. #387
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Voće u cijelom komadu (osim jabuke), tu se nema šta gušiti iako moja zna natrpati pola banane u usta pa više nema kud nego ispljunuti, ostalo voće jede lijepo. Kekse sam počela davati tek iza godine dana i to povremeno tek koji integralni keks i lijepo ih jede, ali imala je faze trpanja kruha pa se naučila.
    Treba ih to naučiti, strpljivo svaki dan objašnjavato da se jede malo po malo, polako, da se grize i žvače...to mjesecima ponavljam svaki dan nekoliko puta dnevno. Ipak, i danas ima faze trpanja hrane u usta, recimo, da može strpala bi cijelu vrećicu brusnica u usta, ili mahuna, koliko ih vidi. Zato ih dobiva nekoliko komada, pa nekoliko komada...

  38. #388
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Kako su predivno različiti... moja pljune čim u ustima ima više od onog što je ona procijenila da je jedan griz.

  39. #389
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    s ponosom (nakon sto me prosao strah :D) moram napisati kako je moja danas ispljunula riblju kost.

    za prvi maj (tad je imala tocno 12mj) jela je bademe. stavila bi cijeli u usta, razgrizla ga i izvadila komadice prstima i vracala jedan po jedan. ako joj je bio preveliki, opet bi ga ragrizla i izvadila visak.
    tako jede i dan danas sve ostalo sto jede. i jede sama.

    jedino ono sto se jede sa zlicom jede tako da malo jede ona, malo joj drugom zlicom dajem ja jer bi izgubila interes prije nego bi se najela, no i tu je sve spretnija svakim danom.

    ono sto nama stvara problem je njena gadljivost. pola voca i povrca otpada jer joj na dodir ne smeka. pa to onda miksam u zitarice pa na zlicu. i izludjuje me.

  40. #390

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    14

    Početno

    Evo mi smo danas papali sami breskvu!! :D woohoo!!

  41. #391
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ono sto nama stvara problem je njena gadljivost. pola voca i povrca otpada jer joj na dodir ne smeka. pa to onda miksam u zitarice pa na zlicu. i izludjuje me.
    A mi smo zbog gadljivosti prema gnjecavoj hrani, a tu su sve kašice, završili na BLW.
    Pire krompir još nije probala.

  42. #392
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Za mjesec i pol planiramo krenuti s dohranom, cura će imati 6 mjeseci, krenula čitati pa nabasala i na ovu temu. Zanimljiv koncept, ali nisam sigurna da sam uspjela poloviti konce...npr. ako dohranu započnemo jabukom, što zapravo radim s njom? Narežem na komadiće? Koliko velike? Sirovu? Ili malo skuham na pari da omekša?
    Onda, iz Rodine tablice dohrane: sa 6 mj. može proso s jabukom (skuhati proso dok potpuno ne omekša i u prohlađenu kašu naribati jabuku). To isto puštam da jede rukom?

  43. #393
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Daš joj komad sirove, ili mrvu skuhane jabuke (ne jako da se ne raspadne) taman toliko velik da joj oko trećine viri iz ruke. Pazi da bude cura bude mrvu nagnuta prema naprijed.

  44. #394
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Hvala, Mojca! Što mogu očekivati da će napraviti s tom jabukom? Jabuka bi trebala biti dovoljno mekana da može odgristi i žvakati komad (do tad možda neće imati nijedan zubić), a opet ne prekašasta?

  45. #395
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Svašta možeš očekivati.
    Pa što god da napravi, pusti. Moja je tjednima razmazivala hranu po stolu, ludila sam, ali i izdržala. Sad sasvim pristojno jede.
    Samo pusti i ne sputavaj.

  46. #396
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    :D Ma pustit ću ja, ali trebala bi nešto od dohrane i pojesti, taj dio me muči. Da li si ti na početku davala nešto na žličicu? Pa da, dok razmazuje po stolu BLW, srkne malo soka, voćne kašice ili sl.?

  47. #397
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Sokove nisam dala, kasice i pire like hranu nije htjela. Ni danas neće. Igrala se i jela... Ponekad je više pojela one hrane koju je bacila na pod, ako ju nisam odmah stigla pokupiti, nego onog što je bilo na stolu. No, sve to prodje.

    Koliko je stara?

  48. #398
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Sa zanimanjem vas pratim
    Planiram ponuditi BLW, gnječeno i ribano da vidimo što će mu se sviditi, a i kako bi isprobao/upoznao različite teksture i konzistencije...

    Phiphy, mislim da sokiće preporučaju još samo (neki) naši pedijatri

  49. #399
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko je stara?
    Sad skoro 5 mj., planiramo krenuti s dohranom sa 6 mj.

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    Phiphy, mislim da sokiće preporučaju još samo (neki) naši pedijatri
    I naša je među njima, na zadnjem pregledu rekla da s 5 i pol mjeseci krenemo sa sokićima...to mi je nakon svega pročitanog zadnja opcija, ako vidim da baš ništa drugo ne ide...i mm i ja bili smo, kako starci pričaju, dosta komplicirani s jelom pa ako kruška ne pada daleko od stabla...

  50. #400
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Oprosti, sve piše par postova unazad. Čitala sam s moba, a i pamćenje mi izgleda nije najbolje.

    Da sad moram započeti s dohranom, počela bi odmah s krutom hranom, ne bi ni nudila kašastu hranu.
    Krenula bi s namirnicama kako već stoje u tablicama dohrane, http://www.roda.hr/article/read/dohrana... s jabukom, žgancima, prosom... dovoljno gusto skuhanim da ih mogu formirati u "grudu" dovoljno veliku da joj trećina viri iz ruke kad ju uzme i ne bi joj prinosila hranu ustima na žlici ili u m ojoj ruci, već bi joj ostavila na volju da sama uzme s tanjura. Svakako bi to radila u vrijeme kad ja sama jedem, pa da slijedi moj primjer.

    Puno imaš tu http://www.babyledweaning.com/
    Postoji i knjiga prevedena kod nas: http://www.harfa.hr/knjiga.asp?id=3186

    I ovo je interesantan link: http://baby-led.rhgdsrv.co.uk/benefi...ledweaning.htm

    Sokovi definitivno nisu opcija za start. Posebno ne kupovni.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •