Pokazuje rezultate 1 do 42 od 42

Tema: Fina torta od lješnjaka

  1. #1
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno Fina torta od lješnjaka

    Ovo je prva torta koju sam napravila u životu , ali mi je jako fina pa tko voli nek izvoli!

    Ispeći 3 kore, a za svaku je potrebno:

    3 bjelanjka
    3 ravne žlice šećera
    1 žličica griza
    1 žličica octa

    Istući čvrsti snijeg, dodati postepeno šećer pa griz i ocat pa staviti u kalup prekriven papirom za pečenje (papir još namazati masnoćom da se bjelanjak ne zalijepi. Peći na temperaturi od 130 sat vremena.
    (Ukoliko vam se ne da peći kore, mogu se kupiti i gotove-beze kore)

    Krema:

    9 žutanjaka
    8 dkg šećera
    1 vanilin šećer
    6 žlica brašna (glatkog)
    6 dl mlijeka

    8 dkg šećera u prahu
    20 dkg maslaca
    1 vanilin šećer
    20 dkg mljevenih lješnjaka

    1/2 litre slatkog vrhnja za šlag
    2 kremfixa
    2 žličice šećera u prahu

    Žutanjke, šećer i brašno dobro izmiješati pa ukuhati u mlijeku. U hladno dodati maslac, izrađen sa šećerom i vanilin šećerom. Lješnjake prepržiti, skinuti ljusku (ima kupiti i već očišćene), samljeti pa dodati u kremu.Posebno istući čvrst lšlag od slatkog vrhnja.
    Ohlađene kore mazati sa filom redoslijedom:
    kora-fila-šlag-kora-fila-šlag-kora-fila i završni šlag.

    Torta je

  2. #2
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Njami, njami, okusom je, vjerojatno, puno drugačija od Japanskog vjetra, ali je princip - a skoro i sastojci- isti.
    Ja obožavam kolače. Obožavala bih i tvoju tortu, da ju probam, vjerujem da je za 5.

  3. #3
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Meni je posebna zato što obožavam okus lješnjaka, a ne sameljem ih do kraja, nego ostavim komadiće da se osjete, a i kad se dobro ohladi ima okus sladoledne torte!
    Ma tko je jednom proba, postane njen ovisnik!

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    italy
    Postovi
    49

    Početno

    Recept je super moramo ga isprobati posto MM obozava torte bez cokolade!
    Inace je lesnike i orahe ne meljem vec ih stavim u najlon kesu pa oklagijom predjem preko-tako da budu izmedju mlevenih i seckanih.

  5. #5
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj stefania prvotno napisa
    Inace je lesnike i orahe ne meljem vec ih stavim u najlon kesu pa oklagijom predjem preko-tako da budu izmedju mlevenih i seckanih.
    Heeeej, pa ovo je odlična ideja!
    Dušu dala za naše obožavane Londonerice.

  6. #6
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Joj, pa jel to beze torta?

    Kad sam bila mala za rodjendan sam od kume dobila beze tortu i bila i je tako fina i nikad vise ju nisam imala prilike jesti i danas pamtim taj okus, ako je to ova torta i ako se "uspjesno" napravi, pecem ju vec sutra!

  7. #7
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Pa jesu beze kore, a za ovo dalje moraš sama probati da se uvjeriš!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    ja bih ovo radila, ali me obeshrabruje trosatno pečenje kora. nikad nemam toliko vremena na rapolaganju. :/

  9. #9
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    aleta, možeš kupiti i gotove beze kore

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    andrea, zaboravljaš gdje ja živim.
    u konzumu nema, u slastičarnicama nema, u metrou jučer bila, nema.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    a fakat mi se ne da to naručivat od nekog iz zg-a.

  12. #12
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    pa mislila sam da kupiš negdje u rijeci, pretpostavljma da tam ima

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    vjerojatno ima. nomeđutim, mene inspiracija pečenja kolača zaskoči nenadano iznebuha, pa mi je operacija tako opsežne pripreme kao što je nabavka nečeg u rijeci mučo komplicirana. nisam ja tak skoncentrirana da se sjetim beze-kora kad idem u kino u rijeku, npr.
    a u metrou nema, bila jučer, nema.

  14. #14
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    e, onda ih peci

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    kad smo već kod toga - nek se nitko ne uvrijedi, ali meni su oni kupovni biskviti grozni. ako ih ne natopiš ničim suhi su i mrve se, ako ih natopiš raspadaju se od tekućine. pribojavam se da je ista stvar i s kupovnim beze-korama, vjerojatno su neusporedivo lošije od domaćih. samo, domaće treba znat napravit, kad dolegi onomad nisu uspjele, onda će teško i meni. :/

  16. #16
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Ajde, nemojte se obeshrabriti.
    Ova torta je bila prva torta koju sam napravila u životu, a kore su mi se ispekle dobro isprve.
    Važno je samo da ih doista pečete 1h na 130 i da na masni papir još namažete maslac ili margarin. Kad se ispeku nek se hlade na papiru, jer ja sam u subotu (drugi put da sam je pekla) jednu koru prebacila na tacnu i sva mi se zaljepila i morala sam ispočetka.

  17. #17
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Kad sam pekla ovu tortu jučer, prvi put u životu mi se dogodilo da sam bacila kolač u smeće
    Ali, nije to do smjese i recepta, nego do moje glupe pećnice koja je otkazala poslušnost.

    Sad imam hrpu kreme (jer sam je nadobudno skuhala dok se pekla prva kora, a i kaj bi napravila s onim žutanjcima ) i nemam pojma gdje da nabavim beze kore

  18. #18
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Izviješće:

    Kore kupljene u slastičarnici (booooooolesno skupo, 18 kn po kori :shock: )

    Svaku koru sam namazala čokoladom koju sam otopila u malo slatkog vrhnja i kad se stegnula namazala kremom, poslagala na kremu kriškice banana i po njima šlag.
    Kad sam došla do zadnje kore, skužila sam da treću koru nisam morala mazati čokoladom, ali sam se domislila pa je okrenula čokoladnom stranom prema dolje (kod mene vlada pravilo 'čokolada nikad nije višak ). Da napomenem da su mi se druga i treća kora lomile pa sam ih slagala kao puzzle, ali je barem bilo zabavno.

    Sva sreća da sam si i kremu krivo rasporedila pa mi je dosta ostalo za omazati tortu izvana pa sam tak fiksirala kore od trusenja (šlaga mi, naravno, nije ostalo za van).

    Onda sam još po gornjoj plohi prelijala malo čokolade otopljene u slat. vrhnju i kad se ohladila ukrasila tortu šlagom.

    Kak nismo mogli čekati da otpusti, načeli smo je isto popodne, kore su još bile hrskave, ali je torta mrak!!!!

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Hm, moram priznati da mi nikad nije palo na pamet da netko sam peče beze kore a najela sam se finih beze torti u životu.
    Mislim da su kupovne kore skroz dobre, samo ih ima različitih debljina a meni su draže tanje.
    Ne znam doduše gdje se sada uopće kupuju beze kore u Zagrebu.

  20. #20
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ja sam ih vidjela nedugo, mislim u onoj slastičarnici preko puta bobanovog restorana (kod hotela dubrovnik), jel se zove princess :?

    čak sam i cijenu vidjela, al zaboravila, makar znam da mi se nije učinilo too much

  21. #21
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa da, i prije ih je bilo tamo (debele), a tankih je bilo u Teslinoj, u onoj nekoj kao državnoj slastičarnici, ali ne vjerujem da to više postoji.

  22. #22
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj andrea prvotno napisa
    ja sam ih vidjela nedugo, mislim u onoj slastičarnici preko puta bobanovog restorana (kod hotela dubrovnik), jel se zove princess :?

    čak sam i cijenu vidjela, al zaboravila, makar znam da mi se nije učinilo too much
    E, u toj sam ja kupila kore, ali u ogranku koji se nalazi u Maksimirskoj

    Velike su 18 kn, male 9 kn.

    Mima, kak to misliš da su tam debele, meni su se ove činile prilično tanke :?

  23. #23
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    umjesto beze kora uzmete obične puslice i poslažete

    funkcioniše super, oprobano više puta,a dosta je jeftinije.

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa

    Mima, kak to misliš da su tam debele, meni su se ove činile prilično tanke :?
    Pa može biti, ja sam davno tamo kupovala kore, i ne sjećam se da je bilo malih i velikih nego samo malih debelih. Vjerojatno se sve to promijenilo, ovo je bilo prije 15 godina (đizus :shock: ).

  25. #25
    Deja2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    792

    Početno

    Ja sam kupovala u Gundulićevoj, ali tamo više nema slastičarnice od ljeta, isto je bila neka državna.

    Uzela sam jednom u Princess i bile su dobre, ali se ne sjećam da sam ostala šokirana cijenom, ovo 18 kn mi se stvarno čini dosta, bit će da sam uzela manje kore.

    Nemrem peći beze kore, treba 100 godina, ovako kad se sjetim odem po kore i puno je jednostavnije,
    Citiraj aleta prvotno napisa
    ali meni su oni kupovni biskviti grozni
    a čini mi se da s beze ne mogu baš fulat...

  26. #26
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj Deja2 prvotno napisa

    Uzela sam jednom u Princess i bile su dobre, ali se ne sjećam da sam ostala šokirana cijenom, ovo 18 kn mi se stvarno čini dosta, bit će da sam uzela manje kore.
    Jel to ona slastičarna u Gajevoj, pored Charlija? Tam sam neki dan bila i velike kore su 18 kn,a male 9 kn.Nisam kupila samo sam vidjela cijenu. Znači većinom su cijene svugdje podjednake.

  27. #27
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    da, to je ta

  28. #28
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    pepi, ili bilo tko: da li umjesto ovog šlaga može ići neka druga "krema" ili nešto drugo?

    Naime, napravit ću po 3.put ovu tortu, s tim da ovaj put u kalup, okrugli za rodjendan sestri jer ovu tortu obozava, e sad, ako napravim malo deblje kore, (stavila bih 3, ali smjesu za 4), da bude malo viša, ali bih ju htjela malo ukrasiti izvana, ali da to ne bude samo šlag.
    Ako nema koja druga solucija za kremu, onda cu samo ukrasiti čokoladom.

    Cure pucajte, jer u petak pečem. Hvala

  29. #29
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    Pa možeš npr. skuhati puding od vanilije u manje mlijeka i primješati kremi, da je ispadne više, ali si nekak mislim da više to nije taj okus.

    Ili možeš tu puding kremu posebno izraditi, dodati u nju lješnjaka i npr. šlag umjesto margarina, pa ti je to neko međurješenje, nije samo šlag, nije baš ta krema, ali tu negdje. Tj. dodaš sastojaka dok ti ne bude fino. Ja sam tako nešto par puta improvizirala u raznim varijantama (npr. s čokoladom, iako nije primjenjivo ovdje) i ispalo sasvim ok.

  30. #30
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Htjela bih "bijelu kremu" a da nije šlag, s tom kremom bih izvana ukrasila tortu, dakle, cijelu bih ju nakraju namazala s tim...

    Mislim da ce ipak to orati biti šlag, a ukrasit ću jednostavno s čokoladom.
    Hvala

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    336

    Početno

    Pepi reci mi molim te a koja je veličina kalupa?

  32. #32
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa
    Htjela bih "bijelu kremu" a da nije šlag, s tom kremom bih izvana ukrasila tortu, dakle, cijelu bih ju nakraju namazala s tim...

    Mislim da ce ipak to orati biti šlag, a ukrasit ću jednostavno s čokoladom.
    Hvala
    A da napraviš takvu kremu od gustina, šećera i vanilin šećera pa u hladno umiješaš margarin??

  33. #33
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    da, mogla bih. Stavit ću brašna malo i skuhati na nekom soku od kompota. Javim ukako je ispalo, ne sumnjam da će se pojesti.

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    432

    Početno

    Kod mene se ona zove šuškava torta
    stvarno je prekrasna, kad nemam lješnjaka ja uredno sameljem bajame ili orahe i malo ih poprzim u pećnici prije nego sto ih stavim u kremu...
    Stvarno je mljaci..
    E jos u bjelanjke jos iscjedim i limun.

  35. #35
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Pitanja:

    Pepi, koliko je visoka torta? Otprilike barem...

    Koliki je promjer kalupa za ovu mjeru?

    Nisam iz recepta skuzila sto s kremfixom i dvije zlice secera u prahu - jel se to umijesa u slag :?

    E, da, mogu li umjesto ljesnjaka - bademi?

  36. #36
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Pitanja:

    Pepi, koliko je visoka torta? Otprilike barem...

    Koliki je promjer kalupa za ovu mjeru?

    Nisam iz recepta skuzila sto s kremfixom i dvije zlice secera u prahu - jel se to umijesa u slag :?

    E, da, mogu li umjesto ljesnjaka - bademi?
    Ovak, prvi put kad sam je radila, imala sam neka sitna jaja i pekla sam je u promjeru 26 cm pa je bila dosta mala.
    Drugi puta sam je radila sa većim jajima i između kora sam mazala sa dosta šlaga, jer sam uzela 1litru šlaga pa je i torta bila dosta visoka (kaj ja znam 15-20 cm).

    Da kremfix i šećer se stavi u šlag .

    Što se tiče badema, valjda mogu, nisam probala, ali lješnjak joj daje onaj poseban okus.Probaj!

  37. #37
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    Kad sam pekla ovu tortu jučer, prvi put u životu mi se dogodilo da sam bacila kolač u smeće
    Ali, nije to do smjese i recepta, nego do moje glupe pećnice koja je otkazala poslušnost.
    Kad sam ovo čitala prije par dana, bilo mi je baš simpatično i smiješno...

    U petak se i ja odvažim i bacim u akciju. Spečem prvu koru (sve 5), stavim drugu i nakon 5-10 minuta smrad u kuhinji po izgorjelom. Prvo sam mislila da mi je to od lješnjaka koje sam malo propržila pa odnijela na balkon da se ohlade... No, dođem do pećnice, otvorim, a moja kora CRNA! Ugljen! :shock: Prošvikao mi termostat! Non- stop pećnica grije! I to na ko zna koliko stupnjeva. Ne gasi se ni na 250 C.
    Da ne duljim, susjeda spasila stvar! Kod nje sam spekla druge dvije kore. I imala 12 žutanjaka za kremu.
    Torta je više nego mljac!

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    192

    Početno

    Može jedno pitanje, za vas iskusnije!
    Mogu li sve tri kore ispeći odjednom, po principu ledenog vjetra, i umjesto torte imati "dugačak" kolač!?
    Eh, da, još me zanima da li se za kore pećnica prvo zagrije, na nekih 250 C pa se onda suši, ili odmah na 130 C pa polako!

  39. #39
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ja dosta recepata torti koristim za kolače koje režem kao šnite.
    Pitanje je samo debljine tih kora. Stvar je mašte i snalažljivosti - jedna se kora može peći u 3 dijela i obratno. Dobije se nova forma kolača i sve opet OK.
    Kod sušenja kora odmah se ide na zadanu temperaturu. Kod više temp. kora bi odmah uhvatila boju i do kraja bila pretamna ili pogorena.

  40. #40
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Citiraj ive25 prvotno napisa
    Mogu li sve tri kore ispeći odjednom, po principu ledenog vjetra, i umjesto torte imati "dugačak" kolač!?
    Ovo je super ideja. Ja ću drugi put peći u najvećoj tepsiji (original od pećnice), povećati mjeru, pa tu veeeeeeliku koru prerezati na 3 dijela. Jedino što ta kora kad se tek izvadi i nenamazana kremom bude dosta kruta... Ma valjda ću je nekako izrezati.

    Citiraj ive25 prvotno napisa
    Eh, da, još me zanima da li se za kore pećnica prvo zagrije, na nekih 250 C pa se onda suši, ili odmah na 130 C pa polako!
    Zagriješ na 130 C i tako sat vremena.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    192

    Početno

    Hvala na odgovorima!
    Ma, to sa 250 sam mislila da je kao i sa ledenim vjetrom. Pećnica se zagrije na tih 250, ali kad se stavi kolač unutra vrati se na 150 i tako sat vremena! No dobro, da ja ne mudrujem previše, ostat ću pri vašoj metodi!
    Ovo mi je bio prvi izbor kolača za Uskrs, no sada sam se sjetila Kinder torte i moooorat ću je probati napraviti.
    ako ju još niste imali ovdje na receptima, javite, mogu je ja staviti! Kopirati
    Ta je torta mrrraaaakkk!

  42. #42
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Ive25, definitivno neces pogrijesiti!

    Istina je da ces radit na torti nekih 4 sata, al da se isplati, isplati se.

    To mi je najbolja torta koju sam ikad u zivotu probala i napravila, a inace nisam neki ljubitelj torti.

    Thanks pepi :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •