Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 218

Tema: KARIOGRAM/spontani pobacaji

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    genetski nalaz> 45X0 pol zenski - Turnerov sy.
    Kranijum nepravilnog oblika - lemon sign.
    Fibule 5mm, skrace u odnosu na ukupan CRL koji iznosi 54mm,
    Cisticni higrom + pocetni hidrops fetusa.
    Trdnoca 12n i 3d.

    ako je tebi ranijum nepravilnog oblika i LEMON SIGN, sto se razvilo sa Tarnerovim sindromom NORMALNO... svaka ti cast ...

    Nekad je stepen anomalija mali... pa je moguce roditi...

  2. #52

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    KLINIČKI SINDROMI GONOZOMNIH ANOMALIJA



    Anomalije koje zahvataju polne hromozome (gonozome) – gonozomne anomalije izražene su blažim promenama fenotipa od anomalija autozoma izuzev fenotipski prepoznatljivog „na prvi pogled" Tarnerovog sindroma.


    1. Tarnerov sindrom 45,X



    Spontanom selekcijom eliminiše se skoro 98% plodova sa ovom aberacijom, već u prvom tromesečju trudnoće. - sta mislis o ovom podatku CVRCAK??

    Tarnerov sindrom je jedini primer monosomije koji je spojiv sa gotovo normalnim životnim vekom. Učestalost sindroma u populaciji ženske novorođenčadi je 1:2000.

    Reč je o osobama sa samo jednim polnim hromozomom X u kariotipu, pa je ukupan broj hromozoma smanjen, a kariotip glasi 45,X.

    To su fenotipski ženske osobe, niskog rasta već prilikom rođenja, koje kao odrasle osobe dostignu prosečnu visinu između 114 i 150 cm, uz primarnu amenoreju (nemaju menstruaciju), sterilnost i izostanak pojave sekundarnih polnih karakteristika zbog nedostatka jednog X hromozoma.

    Osobe su retko mentalno zaostale, na licu postoji mala vilica (mikrognatije), visoko nepce, kratak vrat, ponekad uz kožne nabore (pterigijum), štitaste grudi sa razmaknutim bradavicama. Česte su anomalije srca i mokraćnih organa.

    Veliki broj ovih bolesnika bude prepoznat tek u školskom uzrastu, kad se primeti veće zaostajanje rasta u visinu.

    Citogenetskom analizom utvrdi se totalna monosomija za X hromozom, 45,X ili parcijalna monosomija zbog delecije kratkog kraka X hromozoma : 46,X (Xp).

    Postoje deca sa hromozomskim mozaikom 45,X/46 XX, obično s blažom kliničkom slikom.

    Životna prognoza deteta sa Tarnerovim sindromom zavisi o postojanju ili nepostojanju anomalije srca i bubrega. Životni vek može biti normalan.

    Lečenje hormonom rasta tokom određenog broja godina može povećati dostignutu visinu za oko 5 cm.

    Davanjem estrogenih hormona i gestagena može se izazvati pojava sekundarnih polnih osobina ako se ono počne u vreme očekivanog puberteta u uzrastu oko 13. godine.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    i nemoj sa mnom o genetici jer sam magistrirala istu... ali svoje gene ne zelim raditi ja.... da se ne bih jos vise ubila u pojam... vec sam to ostavila kolegici...

  4. #54

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    45,ХО мушкарци
    Код оваквих особа се део Y хромозома налази прикачен за неки од аутозома, а не Х хромозома како је то код ХХ мушкараца, као последица реципрочне транслокације.

    Фенотип ових мушкараца зависи од:

    величине сегмента Y хромозома који је транслоциран
    аутозома на који је тај део транслоциран.
    ????
    a sta je sa OVIM????

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    u zavisnosti od pola definise se sindrom... ali moze imati iste karakteristike.... prouci malo da postoje i XX muskarci... pa onda pricaj svasta!

  6. #56
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    Citiraj Cekajuci andjela prvotno napisa
    45,ХО мушкарци
    Код оваквих особа се део Y хромозома налази прикачен за неки од аутозома, а не Х хромозома како је то код ХХ мушкараца, као последица реципрочне транслокације.

    Фенотип ових мушкараца зависи од:

    величине сегмента Y хромозома који је транслоциран
    аутозома на који је тај део транслоциран.
    ????
    a sta je sa OVIM????
    ovo je hrvatski forum, molim da se u postovima koristi latinica

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    da pa?
    Ok..
    ja sam Srpkinja rodjena u hrvatskoj..
    zivim u americi i imam slovenacko drzavljanstvo.

  8. #58
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    ovdje ima puno forumasica koje u skoli vise nisu ucile cirilicu pa ne mogu procitati napisano.

    nitko tebi ne broji krva zrnca, niti je vazno odakle si i sta si nego je cinjenica da je udruga Roda hrvatska udruga pa je prema tome i na forumu sluzbeno pismo latinica.

  9. #59
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj Cekajuci andjela prvotno napisa
    ali opet roditi i djete ssa Taarnerom??? bez retarditranosti????? biti spreman i odgajati ga saa cinjenicom da ako je curica nikad nece biti mama jer ce imati 20 menstruacija i od puberteta ce biti sterilna.... ili djecaka... koji nece imati spolne hormone uopce...

    sta reci tom djetetu.... rodila sam te jer sam bila sebicna...
    rodila sam te upravo zato sto nisam bila sebicna, rekla bih ja.

    ne mogu a da ne reagiram na ovu tvoju opasku o retardiranosti djece sa T. sindromom - moja draga prijateljica ima prekrasnu kcerkicu koja je izrazito druzeljubiva, ide u vrtic, komunikativna, a iznad svega u potpunosti ista kao i sva druga djeca iz njene okoline.
    mozda je malo niza od svojih vrsnjaka, ali ja to ne bi niti skuzila, da mi njena mama ne kaze.
    dakle, moguce je roditi dijete sa tarnerom bez retardiranosti

    unistiti jedan takav zivot... brrrr. :/
    doduse oni su saznali da djevojcica ima T.sindrom tek nakon rodjenja i to blazi oblik.
    ali svejedno - pretpostavka da treba pobaciti dijete zato sto ono danas-sutra nece moci imati dijete mi je strasna.
    danas neki ljudi izaberu da nemaju djecu, a mogli bi
    neki bi zeljeli imati djecu (a nemaju T.sindrom), a ne mogu

    ne vidim koja je korelacija izmedju cinjenice da netko sa T. sindromom nece moci imati vlastito dijete i odluke da se takvo dijete pobaci?

  10. #60
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ovo je suludo! :shock: Zašto bi se u budućnosti neplodna djevojčica morala pobaciti? Kao da je rađanje jedini način da se postame roditelj. Svašta!

  11. #61
    Cvrčak avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Medvescak
    Postovi
    582

    Početno

    Citiraj Cekajuci andjela prvotno napisa

    Veliki broj ovih bolesnika bude prepoznat tek u školskom uzrastu, kad se primeti veće zaostajanje rasta u visinu.
    Sta mislis zasto je to. Ako je toliko ocito i anomalije su toliko velike onda mi objasni zasto nije vidljivo odmah nego se primjeti samo po visini???
    Na treba mi cijeli ovaj elaborat jer završila sam medicinu i znam o cemu pricam. Znanje genetike je jedno, a praksa drugo!
    Jesi li negdje nasla broj spontanih pobacaja u normalnoj populaciji? Ne bi bio puno drugaciji od onog sto si navela.

    Turnerice su iskljucivo zenskog spol. Zato se i zovu Turnerice. Dodatne anomalije ne racunam. Postoje i mozaici ali to je druga prica i ne mjesaj Noonanov sindrom s Turnerom. Naravno da mnogi zametci nisu spojivi sa zivotom, ali ono o cemu ja pricam su djeca rodena sa Turnerovim sindromom koja uredno zive i nisu mentalno zaostala.

    Znam da te ovo ljuti jer si imala osobnog iskustva sa time i lijecnik ti je objasnio rizike tvoje trudnoce i moguc njen ishod. I apsolutno je u redu to sto si odlucila jer sigurno je bilo i drugi komplikacija i u krajnjoj liniji svaki roditelj ima pravo odluciti moze li se ili ne nositi sa time.
    Medutim razlog zasto se ja javljam je taj sto se neopravdano siri dezinformacija o mentalnoj zaostalosti u tom sindrom sto apsolutno ne stoji.

    Vjeruj mi da ti dovedem djevojcicu sa Turnerovim sindromom cak ni kao lijecnik strucnak ne bi iz prve primjetila.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    140

    Početno

    cure samo da vas malo ohrabrim, imala sam 3 spontana i sad idem na novu trudnoću, nije dokazano zbog čega spontani ni ako rodim da ću, ako rodim, imati zdravo dijete, niti da se moje zdravlje neće narušiti, vjerujem u Boga

  13. #63

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    ja pricam i mojoj curici sa Tarnerom koju sam morala pobaciti...
    jer je pored cisticnog higroma i hidropsa fetusa imala i kranijum nepravilnog oblika lemon sign i butne kosti od 5mm na spram crl od 54mm sto nije bilo ok... po nalogu Konzilijuma ljekara morala sam pobaciti...
    prije toga sam imala 2 spontana i ovo mi je uzasno tesko palo.... ali i sama slika na ultra zvuku gdje je obim glave 15mm tamo di je mozak nepravilnog oblika i taj cisticni higrom od 30mm nije bio spojiv sa zivotom... po misljenju lekara.. i prije ili kasnije bi se desio spontani pobacaj....

    da je bilo sanse... da rodim to djete.. sigurno bih to uradila... ja samo pricam o mom slucaju sa tom hromozomskom aberacijom i svim anomalijama koje su bile ispoljene...
    moze biti spojiva sa zivotom... ali broj spontano pobacenih fetusa sa tim sindromom nije zanemarljiv...

  14. #64

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    Lelox i ja ne odustajem ...
    i vjerujem da cu od februara moci opet raditi na mojom bebi.... nekako mislim da ce i kariotipi biti OK... sama se plasim da ih provjeravam...

    ali ako sve bude ok... jedva cekam februar i nov zivot kako se mrda u mom stomaku...

  15. #65

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    Krivo ste me shvatile... ja nisam pobacila jer sam zeljela.... vec zato sto sam morala.... na zalost curica je imala teske anomalije... otkrivene u cetvrtom mjesecu trudnoce, a njen kariotip je pokazao sindrom....

    Blaze anomalije se vide tek nakon rodjenja... i nije problem roditi takvu curicu...

    obzirom na moj prvi spontani u kome sam izgubila 3l krvi.... moj ginekolog nije smio da dozvoli ponovni spontani koji bi bio neminovan... obzirom na pobrojane anomalije.....

    Mislite da je meni lako.... posle izgubljenih blizanaca, pa jedne male trudnoce,... i sad ovog prekida koji sam MORALA uciniti zbog velikih anomalija ploda....

    Ali sam ipak kao geneticar za zdravo potomstvo...
    Lako je uvjek pricati pricu komsinice, prijateljice poznanice.... treba tu pricu proziveti....

    Tri dana sam u bolnici plakala..... nisam verovala lekarima.... osecala sam se kao da namerno zele da mi otmu bebu iz stomaka.... a to po knjigama izgleda na sledeci nacin....


    ili ovako 5. Hydropic fetus with large cystic hygroma (Monosomy X).

    Momze obrisala linkove
    i zaista ne znam koji ljekar bi mi odobrio radjanje takvog djeteta... ako bi uopce moglo da se rodi zivo????

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    Zao mi je sto se krivo razumjele cvrcak...
    na zalost... moja ludnica je sto kao geneticar bas sa Genima imam problem...

    broj spontanih pobacaja... na grad od 2 milijuna stanovnika minimum 15 dnevno po statistikam zadnjih 10tak godina.... sto mislim da je katastrofalno veliki broj...


    da se vratimo temi KARIOTIPA.....

  17. #67

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    140

    Početno

    čekajući anđela vjerujem ti da ti nije lako, zaista mi je žao što si to morala proći i svaku ženu koja to prolazi. Ja sam imala 3 spontana, 4 trudnoće, druga po redu trudnoća je bila potpuno uredna i imam prekrasnu curicu, pa sam fenomen za doktore, želim te samo ohrabriti i nisam te krivo razumjela, znam kroz što prolaziš, ja sam moj prvi spontani vidjela i to mi je zaista traumatično, zato te razumijem i budi hrabra, vjerujem da su naši anđeli u nebu

  18. #68
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Cekajuci andjela, zaista mi je zao.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    Meni je prvi spontani stalno u glavi... on mi je najtraumaticniji... jer su mi sve radili na zivoo... nisu smeli da mi daju anesteziju da ne bih skroz iskrvarila... a izgubila sam blizance... stransno...
    i sad mi je kum javio da mu je zena trudna.. koliko sam srecna toliko se pitam stalno... zasto moje bebe nisu prezivjele...


    Nadam se samo da misljenje lijecnika da u novu trudnocu krenem za 3 mjeseca od kiretaze nije prerano... i samo Boga molim da sve u narednoj trudoci bude OK...

  20. #70

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    140

    Početno

    Draga cekajuci andjela, i ja sam imala kiretažu malo ranije u 13. tjednu trudnoće. Dr. mi je rekla da se teoretski može ići na sljedeću trudnoću za 3mj., ali da bi bilo najbolje za 6. tako da ti je moj savjet da pričekaš 6 mj. Znam užasno je teško čekati, ali moraš odtugovati za svojim anđelom kojeg si izgubila, znam što sad proživljavaš pa ti zato kažem. Vidjeti
    ćeš da ćeš se bolje osjećati kada prođe malo više vremena. Pa kada sam ja imala spontane bez kiretaže morala sam čekati 3 mj. Znaju se doktori malo i zaletiti. Zaista ti želim jednog prekrasnog bebaća

  21. #71

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    cekajuci andjela, leloX zao mi je za vase gubitke,

    ako imate potrebu pricati o emocionalnim aspektima, tu smo: http://www.roda.hr/forum/viewforum.php?f=96

    I ja imam 3 pobacaja i 3 kiretaze iza sebe i treci puta je na plodu utvrdjena trisomija, zadnjih 1,5g strpljivo radim na slijedecoj trudnoci (za sada bez rezultata, no kako sam over 40 to nije toliko cudno). Dosta sam istrazivala sve moguce uzroke i pretrage koje se daju nakon visestrukih pobacaja, ovdje sam ih zadnji puta nabrajala:
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...=asc&start=215

    Pronasla sam dobru on-line verziju knjige Clinical Cytogenetics, iz 2004.
    (namjerno nisam stavila link na knjigu zbog tamo prisutnih slika, ako tko zeli link nek mi posalje pp pa saljem)
    I tamo pod temom aeuplodije spolnog kromosoma kazu, prevodim:
    Ove aneuplodije su medju najcescima i kod spontanih pobacaja i kod zivorodjene djece. Najcesca aneuplodija je 45,X koja se desava u 1-2% klinicki detektiranih trudnoca. To je najcesca abnormalnost kariotipa koja se vidi kod spontanih pobacaja. Vecina zametaka s monosomijom X zavrsava pobacajem i manje od 1% takvih trudnoca dozivi porod. Pojavljivanje Turnerovog sindroma u trudnocama je 1 na 1000 rodjenja zenske djece. 45,Y kariotipi nisu pronadjeni, sto nije neocekivani pronalazak znajuci vaznost X kromosoma.... Dok je kod drugih trisomija prosjecna dob majke povecana u odnosu na prosjek, to kod X monosomije nije slucaj (kod X monosomija se izgleda tadi o postzigotskom non-disjunctionu (ne-diobi) za razliku od miotickog non-disjunctiona kod trisomija) Rizik ponovnog pojavljivanja ove mutacije nije utvrdjen.

    Sretno

  22. #72
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Citiraj lilium prvotno napisa
    Dok je kod drugih trisomija prosjecna dob majke povecana u odnosu na prosjek, to kod X monosomije nije slucaj (kod X monosomija se izgleda tadi o postzigotskom non-disjunctionu (ne-diobi) za razliku od miotickog non-disjunctiona kod trisomija) Rizik ponovnog pojavljivanja ove mutacije nije utvrdjen.
    ovo znači da TS nema veze s genetikom jer se može dogoditi na početku trudnoće kod svake žene. u trenutku kad se stanice počinju dijeliti mahnitom brzinom i svaka sa sobom ponese jedan majčin i jedan očev x dogodi se "kratki spoj" i stanice se dijele ali samo s jednim x kromosomom. ovaj sindom nije nasljedan iako djevojčice s turnerom imaju nešto veće šanse da im se u trudnoći (koja je u malom postotku moguća i prirodnim putem) desi ista mutacija.
    inače, žene s TS mogu iznijeti trudnoću jer imaju maternicu, ali zanijeti mogu (osim u malom postotku, kao što sam već napisala) donacijom jajne stanice što za sada kod nas još nije moguće.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    meni je gin dao da radim neke silne analize....

    nema bakterija....
    nema virusa iz torch-a..

    i dao mi je da pijem folnu kiselinu... i poceo da me sprema za narednu trudnocu....

    e sad ono sto mi nije jasno.... on planira da u naredni pokusaj... idemo u februaru... a u januru oko 5. dana menstruacije... hoce da mi radi histeroskopiju,..... i kao nakon toga da idem u trudnocu... sto mi nema veze sa logikom....
    ???

    jel imao neko nakakva iskustva sa histeroskopijom????

    jos uvek cekam rezultate kariotipa... doci ce oko nove godine za mene i supruga....

    poludecu jednog dana....

  24. #74
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    tema o histeroskopiji je ovdje a ako upises histeroskopija u pretraznik izbacit ce ti jos puno tema o tome

  25. #75

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    Hvala puno

  26. #76

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12

    Početno u brizi

    drage curke..vidim da dugo nitko nije pisao al evo..valjda će mi netko moć pomoći..
    iako često pratim forum rijetko se odlučim nešto napisati..
    evo moje priče, imala sam dva sontana oko 9. tjedna (missed), napravila sam prekoncepcijsku obradu u petrovoj i svi nalazi su u redu. Nakon drugog spontanog plod je otišao na citogenetsku analzu na rebro, a nalaz još nisam dobila. Prije tjedan dana (a to je već 2 i pol mjeseca od kiretaže) zvala me je sestra i rekla da oni preporučuju kariogram oba supružnika i genetsko savjetovanje te nas naručila tek u drugoj polovoci 11. mjeseca. Kako me je uhvatila nespremnu zaboravila sam je pitati kakv je nalaz ploda. Kad sam je kasnije nazvala zbog toga rekla je da ćemo sve saznati kad dođemo.. Sada mene zanima, znači li to da nešto sigurno nije u redu s nalazom kad nas je naručila (jer sam negdje čitala da kod kariograma ako je sve u redu samo pošalju na kućnu adresu, a akom nije onda zovu)..zanima me jel imao tko ovakvo iskustvo i jel bilo sve u redu. Stvarno sam prestravljena od činjenice da možda postoje neke genetske pogreške kod nas. Zanima me što ako i postoje, što nam je činiti? kako i što onda?

  27. #77

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    agica,
    kao prvo zao mi je za tvoje gubitke!
    kod kariograma ploda kad nesto nije uredu najcesce nazovu i naruce za savjetovanje (iako znam za slucajeve kada su los kariogram i poslali postom i u nalazu preporucili savjetovanje) i na savjetovanju poblize objasne o cemu je rijec. No kad je kod ploda i pronadjena neka genetska anomalija to jos ne znaci da s vama nesto genetski nije OK - pa slucajne genetske anomalije i jesu najcesci uzrok pobacaja u prvih 12. tjedana. Pozeljno je napraviti i vase kariograme, cisto da se i to provjeri - mali broj parova (par posto) ima neke genetske anomalije i kod tih par posto parova ovisno o anomalijama doktori objasne statistike uspjeha

    ima nas ovdje vise i s 3 missed ab kojima je dokazana genetska greska kod ploda (trisomija) a nasi kariogrami su OK, no ima i mali broj parova kod kojih je dokazana genetska greska kod nekog u paru i ovisno o gresci neki parovi se odlucuju probati i PGD vani, najcesce u Sloveniji imas otvorenu temu o tome na potpomognutoj oplodnji

  28. #78
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Agica, ne mora značiti da nešto nije u redu, ni s plodom, a kamoli s vama. Ja sam imala tri missed ab.-a, treći put je rađen kariogram ploda i, iako su rekli da po nalaz dođem u bolnicu za mjesec dana (Petrova), poslali su mi na kućnu adresu, a ne u Petrovu, bez obzira što nalaz nije bio u redu, bila je trisomija (višak na 4. kromosomu). Mi smo obavili genetsko savjetovanje i kariograme i oni su se pokazali sasvim u redu.
    Za svaki slučaj napravite kariograme, no oni su kod većine parova uredni. Kromosomske pogreške kod ploda su relativno česte i, nažalost, na to se ne može utjecati. Loša sreća, valjda.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    Agica ja sam imala uzv indikaciju da sa bebom nešto nije ok, napravila cvs i kad sam zvala genetičarka mi je očitala nalaz telefonski, bez obzira što je bio loš (trisomija,aberacija, translokacija) i zakazala termin za naš kariogram i savjetovanje ; s nama je sve ok, što je i bila početna pretpostavka jer imamo dvoje zdrave djece , a greška se vjerovatno desila u diobi stanica, neposredno nakon začeća, nešto na što je nemoguće utjecati; htjela sam ti reći da i ako je slučajno nalaz ploda loš, to ne znači da su vaši kariogrami loši; u svakom slučaju dobro je učiniti kariogram roditelja da se uvjerite da je ok

  30. #80
    Suzzy avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    TT
    Postovi
    317

    Početno

    Agica, evo možda ću te utješiti. Također sam imala 2 missed ab. (oba u 10.tj.), također sam obavila tu prekoncepcijsku obradu u Petrovoj koja nije pokazala apsolutno ništa. Na moje inzistiranje obavili smo kariogram (pokazalo se da je sve ok) i sve ostale moguće testove među kojima i koagulogram koji je pokazao da imam trombofiliju, vrlo blagu ali dovoljnu da bude uzrok missed ab. u ranim tjednima trudnoće. Samo da napomenem da je u prekoncepc. obradi također rađen koagulogram, ali neki mali, koji se pokazao u redu. Uglavnom, ishod svega je u mom potpisu

    Nadam se da je citogenetski nalaz u redu i da će kariogram pokazati da nema greške.

    Sretno!

  31. #81

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12

    Početno hvala curke

    hvala vam svima na odgovorima!
    sad mi je sve to puno jasnije i dosta ste me utješile budući da sam stvarno pala u bed. Bitno mi je samo da bez obzira na to koji je uzrok spontanih na kraju postoji rješenje. Javit ću vam kako je prošlo, makar ćete se kao i ja načekati za te nalaze.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12

    Početno stigli nalazi

    imam fenomenalne vijesti!! stigli su naši nalazi kariograma i u redu je sve...nalazi uredni!! :D nalaz ploda je također uredan!! i veeeliko mi je to olakšanje..znači nije stvar genetike, a koji je točan uzrok spontanih još uvijek ne znam :? Idem za koji dan ginići i ima da izvučem sve što me zanima..a do tada..da vas pitam..kako to vama izgleda, ima tko ideju što bi još mogla provjeriti? hvala i pusa svima

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    agice super za nalaze :D , ne znam da li si već napravila, ako nisi nakon spontanih osnovne pretrage obuhvaćaju briseve na aerobne i anarobne bakterije, papu, hormone štitnjače i ev. spolne hormone, pa shodno njima putokaz za dalje; nadam se da je kod tebe sve ok

  34. #84

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12

    Početno

    jesam..sve sam to odradila osim hormona..tak da krećem dalje...bila kod ginića i kaže da treba imunološke pretrage obavit..pa ćemo vidjet..

  35. #85
    prva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj lilium prvotno napisa Vidi poruku
    Zvijezda,
    - varijacije u proteinima koji uticu na DNA methylation kod segregacije kromosoma za vrijeme meioze - cak se sumnja da su npr. polimorfizmi u genima ukljucenim u metabolizam folne kiseline i unos folne kiseline mogu uticati na vjerojatnost pojave trisomije 21 (Down), pa neki to jos povezuju s prekomjernim unosom kave (koliko sam citala u vezi kave su radjena neka ispitivanja no sigurna veza tu nije pronadjena)
    hm ove one razumijem...treba li ili ne uzimati folnu kiselinu???

  36. #86

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    Citiraj prva prvotno napisa Vidi poruku
    hm ove one razumijem...treba li ili ne uzimati folnu kiselinu???
    treba...meni to isto nije bistro, ali na žalost imam iskustva sa kromosomopatijama i nakon toga missed, kad sam zvala genetičarku pitala me jesam li cijelo vrijeme pila folnu
    ( jesam skoro 1/2 god. prije nego sam zatrudnila i čitavo vrijeme nakon toga, u vidu prenatala ili folic+, to nisu udarne doze kao u folacinu gdje se u 1 tbl nalazi 4-5 mg folne, ali folacin se daje na indikaciju ako je u obitelji već bilo defekata neuralne cijevi) , a ja se mislim pa kakve veze ima folna kiselina sa trisomijama ?! koliko sam razumjela pretjerana konzumacija kave smeta , ali pri čemu ? apsorpciji folne kiseline? koliko je to pretjerano 2 šalice ili 5 ?
    lilium molim te pojasni

  37. #87
    prva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    98

    Početno

    ... da i ja već duuugo pijem folnu (twinlab, 800) + b12.
    Za tjedan dana naučena sam na kariogram i genetsko savjetovanje pa mogu provjeriti kod njih za vitamine. Makar mi nije to skroz jasno.
    Moj ginekolog je rekao da ih pijem.
    Vezano na kariogram, meni je kod druge trudnoće diagnoza bila blight ovum.
    Ne znam spada li i to pod genetske poremećaje.
    Od danas ne pijem kavu....a pila sam do 7 šalica dnevno.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    uf prva mislim da je 7 šalica ipak previše ; da i blight o. je vezan uz kromosome :
    Kromosomske anomalije ploda najčešće se očituju nepravilnom diobom stanica u oplođenom jajašcu. Ako se trofoblast (dio oplođenog jajašca koji je važan za nastanak plodovih ovoja i posteljice) normalno razvija, a nema tzv. embrioblasta (dijela od kojeg nastaje zametak), prije ili kasnije dolazi do spontanog izbacivanja takve trudnoće. Takav abnormalni produkt začeća nazivamo blighted ovum (slijepo jajašce, vještičje jaje).

  39. #89
    prva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    98

    Početno

    mandy hvala na objašnjenju...
    ma i ja mislim da pijem (tj pila sam) previše kave, ali nisam imala smetnji a i paše mi.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    9

    Početno

    Zanimalo bi me je li ikome od vas nalaz kariograma bio loš-u smislu genetske inkompatibilnosti? Ako da, postoji li ikakva mogućnost za normalnu trudnoću i rodjenje zdravog djeteta? Inače, imala sam dva pobačaja pa moramo odraditi tu pretragu...

  41. #91
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    imanavim ja i mm smo nakon treceg spontanog radili kariogram,i mm je mirni nosioc balansirane transakcije izmedu 1 i 17 kromosoma. i da postoji ti mogusnost za rodenjem zdravog djeteta (mislim opet zavisi kod kojih je kromosoma doslo do pogreske). i u koliko je neka "teza" deformacija u pitanju, postoji mogucnost da odete negdi na IVF negdi vani, jer se to kod nas u hr,ne radi.

  42. #92
    prva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    98

    Početno

    ima li tko iskustva s dostavom nalaza kariograma.
    D i ja smo bili prije više od dva mjeseca na savjetovanju na rebru, i rekli su da će rezultate poslati kroz tri - četiri tjedna, ili da će nazvati ukoliko rezultati ne budu dobri.
    Več je prošlo dosta vremena i ne znam koliko bih još trebala čekati?
    Trebam li možda nazvati?
    Što mislite?

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    prva ja sam nalaze krvi ( mm i svoje) dobila nakon 4 tjedna, poštom , preporučeno, međutim nakon pobačaja dr je poslao uzorak tkiva na analizu i taj nalaz mi nikako nije stizao pa sam nazvala i tek nakon toga su mi poslali ( sve sam radila na sv.Duhu)
    Posljednje uređivanje od mandy : 10.04.2010. at 16:07

  44. #94
    Barbarellaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    66

    Početno Hidropska degeneracija resica posteljice - uzrok spontanih

    Pozdrav!

    Već dulje čitam ovaj forum i stvarno ima dobrih savjeta i vidim da nisam jedina koja se gnjavi sa problemima i glupim pitanjima okoline

    Imam 26.god. i imala sam 2 spontana (zadržana, 2 kiretaže).

    Prvi je bio 12.mj 2009. a drugi 8.mj 2010.

    Prva trudnoća je trajala 13 tjedana, druga 5 tjedana...

    Nakon što dođe vještica krećemo na pretrage - kariogram, hormoni...

    Ginić mi je rekao kako je uzrok prvog i drugog spontanog hidropska degeneracija resica posteljice pa me zanima da li je neka od vas možda to imala i kako se riješilo?

    U PHD nalazu baš piše da su dijelovi posteljice jako hidropski promijenjene...

    Rečeno nam je da možda mm i ja nismo gen.kompatibilni ali to je bilo više nagađanje....

    Zahvaljujem se svima na odgovorima

  45. #95
    Matko avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    205

    Početno

    Čao...nije mi jasno kako on već bez kariograma zna za nekompatibilnost...Imala sam i ja 2 spontana,naravno isto genetski uzrok balansirana translokacija 2 i 4 kromosoma kod supruga.Više čete znati nakon kariograma.moj savjet ako si u splitu idi se odmah najavit kod dr.Vide Čulić na firule.zapiši se pa čekaj na termin.najbolje je osobno doći do sestre i zakazati termin.treba t uputnica od tvog ljiječnika.javi mi se ako mogu ikako pomoći.

  46. #96
    Barbarellaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    66

    Početno

    Ja sam iz zg, tako da su mi u uži izbor ušli Vrčić, Đelmiš i Šimunić...pa ćemo vidjeti....
    Hvala na odgovoru!
    Oprosti ako je pitanje previše osobno - ali kako ste to riješili? može se to nekako ispravit ili?

  47. #97
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    barbarellaa , i mi smo radili kariogram nakon treceg spontanog i doznali smo da je mm mirni nosioc balansirane transakcije izmedu 1 i 17 kromosoma,i da je to razlog spontanih. e sad, kod nas je bila takva situacije, ako trudnoca izdrzi do 12-toga tjedna, nece biti problema i bebac ce se roditi i bit ce sve ok. postoji mogucnost da i on bude nosioc istog gena ali isto tako postoji da i ne bude. i evo nama je sada uspila trudnoca, i guramo do samog kraja..jos neka dva tjedna.
    sve ti ovisi o situaciji, ovisi o cem se tocno radi. sretno

  48. #98
    Barbarellaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    66

    Početno

    hvala na odgovoru! meni evo došla menga pa od id.tjedna krećemo na pretrage...
    malo smiješno zvuči ali stvarno se nadam da će nešto nać a ne ono njihovo - sve je u redu, pokušajte ponovno...

  49. #99
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    nadam se da ce pronaci razlog zbog cega se sve to dogadalo, al isto tako se nadam i zelim ti da ne bude nista "strasno". nek isto ne bude kariogram u pitanju, ako vec nesto mora da bude.

  50. #100
    Barbarellaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    66

    Početno

    hvala ti ne znam kako vama cure ali meni se stvarno opet NE IDE u Petrovu, pa čeprkaju po meni, te čekanje nalaza....
    organizam mi je tak izmučen - 2 spontana u manje od godinu dana...
    imam osjećaj kao da mi se život reprizira - trudnoća, spontani, kiretaža, pa opet trudnoća, spontani, kiretaža..

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •