Stranica 7 od 9 PrviPrvi ... 56789 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 301 do 350 od 419

Tema: SUVAG?

  1. #301
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Bilježim se na temu. Mi imamo s 4 god još uvijek problem s R i L, a V mi zvuči uredu, al mi se čini da ne otvara usta kako treba. Zapravo skoro isto izgovara R i L.

    U kojoj dobi pedijatri šalju na obradu?

    U vrtiću baš puno djece loše govori, ali ne vidim neku zabrinutost. Ja sam mislila privatno krenuti na vježbice, al stalno neki drugi problemčići iskaču, a ovo kao još ne gori, premda bi po dobi trebao barem L dobro govoriti. Sad mi se čini da je zbilja već vrijeme. S dvije godine nam je prijateljica od prijateljice, inače odlična logopedica, rekla da on puno razmišlja i želi reći, ali mu je još govorni aparat malo slabije razvijen. Očito mu govorni aparat nije jača strana. On je dosta kasno i progovorio (18mj), ali je prije toga znao sva slova pročitati, a već dugo zna napisati skoro bilo koju riječ bez da mu slovkam, a i brojeve, troznamenkaste i piše i čita.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 02.10.2019. at 15:20

  2. #302
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mislim da je jos rano. Pogotovo ako je kasno progovorio.
    Mi smo šuškavce ispravljali sa punih 6. godina.

  3. #303
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Iz naseg iskustva, kreni sad. Pa ako ispravi za cas, super.
    Mi smo s R krenuli polako s cetiri i pol godine, sad godinu kasnije smo uzeli veci zamah

    I kod nas u vrticu puno klinaca s problemom, ali prvo svi odmahuju rukom,a onda bude za cas prekasno i "gdje ste bili do sad"

  4. #304

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Bilježim se na temu. Mi imamo s 4 god još uvijek problem s R i L, a V mi zvuči uredu, al mi se čini da ne otvara usta kako treba. Zapravo skoro isto izgovara R i L.

    U kojoj dobi pedijatri šalju na obradu?

    U vrtiću baš puno djece loše govori, ali ne vidim neku zabrinutost. Ja sam mislila privatno krenuti na vježbice, al stalno neki drugi problemčići iskaču, a ovo kao još ne gori, premda bi po dobi trebao barem L dobro govoriti. Sad mi se čini da je zbilja već vrijeme. S dvije godine nam je prijateljica od prijateljice, inače odlična logopedica, rekla da on puno razmišlja i želi reći, ali mu je još govorni aparat malo slabije razvijen. Očito mu govorni aparat nije jača strana. On je dosta kasno i progovorio (18mj), ali je prije toga znao sva slova pročitati, a već dugo zna napisati skoro bilo koju riječ bez da mu slovkam, a i brojeve, troznamenkaste i piše i čita.
    Kod mojeg je bio sličan problem. Rano je počeo čitati, a kako govorom nije razlikovao R i L (i još neke glasove), u silnom nastojanju da dobije taj R, počeo je račlati. Pa se onda dosta dugo s time gnjavio jer je račlanje navodno najteže ispraviti na normalan R.
    Nije išao na obradu putem pedijatra jer je imao tu sreću da ide u vrtić koji zapošljava logopeda na puno radno vrijeme. Pa je vježbao u vrtiću. Najprije (u dobi od 4 godine) su ispravljali velare (K, G, H), zatim je nekako spontano usvojio L (na žalost, malo prekasno), a onda se s 5 i 6 godina bavio glasom R. Do škole ga je ispeglao tako da to račlanje ne odskače previše, savršen izgovor neće nikad imati, ali kaj sad, rekla je logopedica da bi mu to smetalo jedino ako bi poželio biti glumac ili spiker (ni za jedno ni za drugo nema ni najmanje afiniteta, pa nema brige)
    Inače, koliko se sjećam, nepravilno R se tolerira do 5. godine.

  5. #305
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Pa da, i ja sam stekla taj dojam da ima neka optimalna rupa od 2 tjedna kad se treba javiti, inače je ili prerano ili prekasno
    Javit ću se privatno logopedici, a pokušat ću od pedijatrice zatražiti uputnicu za SUVAG nakon što čujem mišljenje od logopedice. Pa makar mi prigovorili da sam došla 15 dana prerano.

  6. #306
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A vi ok pricate ta slova?
    Moj veliki je valjda porupio to od mene.ali ja sam bila ta osoba koja je konstantno do trece uvijek bila s njim.
    Za jako brzo vrijeme s punih 6 je savladao R.iso je u skolu s sedam i dva mjeseca
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 02.10.2019. at 17:24

  7. #307
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Mi govorimo normalno, možda nekad mrvu prebrzo i ja definitivno pretiho. MM mekše izgovara Š, Č/Ć - to jednako izgovara ili Ž, ali dijete normalno govori.
    Baš sam jučer testirala je l me čuje pa sam mu šaptala u uho i čuo me. Pa sam ga iz druge sobe ispitivala nešto - točno je odgovarao. Mislim - kad mu kažem napiši PLAVO, KRUH ili JABUKA, on napiše, ne moram mu slovo po slovo govoriti, onda valjda čuje.

  8. #308
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ako ćeš na SUVAG, odmah ga pribilježi za dijagnostiku, taman će doći na red za terapiju 6 mj
    prije škole.

  9. #309
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Jelena, ja bih odmah privatno u toj dobi. Ako cete ici 2x tjedno puno brze ce savladat nego da krenete kasnije.

    U istoj dobi sam isla.za ista slova s kcerkom (trazila me sama) s tim da je relativno brzo polovila izgovor, al je za automatizam dosta trebalo (jos cca 2 mj).
    Na pocetku smo isli 1x tj, al napredak je bio puno vidljiviji nakon terapije 2x tj. Bili su krcati s terminima,al sam inzistirala da nadju jos jedan termin za nas.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.10.2019. at 00:54

  10. #310
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Meni je za uho od R puno gori tvrdi izgovor č,š,ž I ne podnosim fufljanje, suskanje,ppgotovo kod predavaca koje moram slusat satima. Samo se onda fokusiram na to umjesto na.sadrzaj :shame on me:
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.10.2019. at 00:56

  11. #311
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je za uho od R puno gori tvrdi izgovor č,š,ž I ne podnosim fufljanje, suskanje,ppgotovo kod predavaca koje moram slusat satima. Samo se onda fokusiram na to umjesto na.sadrzaj :shame on me:
    ... ili ako ima neodgovarajuću dentijeru, to zna biti baš užasno... Bilo bi smiješno da nije tragično.

  12. #312
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ont. Jako je važno djeci u ranoj dobi omogućiti da govore kako treba (što je bolje moguće - nije uvijek lako postići savršenstvo, a nekad je i nemoguće).

    To je bitno i za kasniju radnu sposobnost. Ovo što Lili kaže - zamislite nekoga tko ima volje i sposobnosti biti učitelj, a ima neku govornu manu??? To je samo primjer.

    Moj stariji sin i danas ima određene nedostatke govora koji se nisu uspjeli ispeglati do kraja, ali dok je bio dijete - nije ga se moglo razumjeti npr. preko telefona, a i u običnom govoru povremeno. Njega je i nakon završene logopedske terapije povremeno trebalo upozoravati "pazi kako govoriš", dok se govor nije automatizirao. I danas, kad je umoran, frflja i gubi mu se razumljivost govora, ali u normalnim okolnostima govor mu je prosječan. Nije za spikera, ali je ok.

  13. #313
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Koliko samo sličnosti imaju naša djeca, Peterlin, i moja se velika povremeno zaleti u rečenicu tako da je uopće ne možeš razumjeti...

  14. #314
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko samo sličnosti imaju naša djeca, Peterlin, i moja se velika povremeno zaleti u rečenicu tako da je uopće ne možeš razumjeti...
    Jako poznato , ali kad bolje razmislim, dobra su nam djeca...

    Kad se sjetim kako je to izgledalo prije i koliko je truda trebalo da se dobije ovo što je sada, padne mi kamen sa srca što su djeca velika i samostalna.

  15. #315
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Da li netko zna kako izgleda pregled psihologa u SUVAG-u?

    Malac odradio pregled logopeda, na temelju čega ga je po njihovim procesima poslala i na pregled sluha i psihologa. Sluh je odradio, psiholog trebao u 5.mj, taman pred upise u školu. Došla korona, odgodili pregled.
    Danas me zvali da možemo doći u utorak. Iako nam odgoda više nije na tapeti (ispisan iz vrtića, prošao testiranja za školu, samo uz primjedbu dr "da bi ga ona da je njen ipak još malo ostavila doma", nije bio koncentriran jer ga bilo strah cijepljenja) odlučili smo ići pa da vidimo što će reći

    Pronalazim da se spominje onaj Reynell test, on je to odradio prvi puta kad je bio tamo. Što bi sad onda moglo biti?

  16. #316
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Vjerujem da ne bi trebalo biti problema. Ako se dobro sjećam ,to je test razumijevanja govora i sposobnosti izražavanja za predškolce. Morala bih potražiti stare nalaze, ali ako ste već bili na tom testiranju, možda je rezultat bio na granici... Nije to nikakva drama, a vjerojatno će potvrditi da ste dobro odlučili, kad ste odabrali polazak u školu.

  17. #317
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Možda ćeš dobiti uputstva kako poboljšati one vještine koje trebaju u školi. Pitaj, to ti uvijek kažu, a često i napišu na nalaze. Možda ti dobro dođe taj papir ako u školi bude nekih poteškoća....

  18. #318
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Nismo još bili na takvom testiranju, samo kod logopedice i tamo je bilo nekih tih stvari

    A u zadacima je super inače, jedino mu kod logopedice taj Reynell dugo trajao,na kraju mu se nije dalo tak dugo mirno sjediti. Al to je bilo prije skoro godinu dana
    Posljednje uređivanje od Vrci : 19.06.2020. at 17:47

  19. #319
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Nemoj se opterećivati. Ne sjećam se da li sam sjedila unutra, ali mislim da su me svaki put izbacili van u čekaonicu tijekom tog dijela testiranja. Idite u miru. To je složen i dugotrajan test, ali ukazuje na potencijalne probleme. Znam da je moj stariji imao ne baš sjajne rezultate razumijevanja govora sve do desete godine, ali je u školi bio uvijek odličan, iako mu je i motorika bila traljava i imao je smetnje vrsta raznih, da sad ne nabrajam. Sve je to u školi bilo ok, jer je učiteljica znala za to i prilagodila metode. IP je dobio odmah, a ima ga i danas na faksu. Išlo bi njemu i bez toga, ali ocjene možda ne bi bile tako dobre. Ovako je bolje i lakše.

  20. #320
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Vrci, velika je vjerojatnost da tvom djetetu ništa od toga neće ni zatrebati, ali ako i bude, gledaj na to kao na prednost. Zašto ne olakšati djeci ako imaju pravo ne to?

  21. #321
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ma logopedica i vrtićka psihologinja su mi rekle da je nadaren. Ali svaki taj plus nosi i neke minuse.
    Jako sam osjetljiva oko njega i previše brinem

  22. #322
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Baš zato će ti mozda jako dobro doći papiri od psihologa, da se u školi izboriš za prava svog djeteta.

  23. #323

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Podižem.
    Jel se netko nedavno pokušao naručiti na prvi pregled (dijagnostiku) u SUVAG?
    Pokušavam već neko vrijeme, poslala par mailova na adresu za naručivanje - muk, nitko ne odgovara; zovem gotovo svakodnevno - nula bodova.

  24. #324
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Podižem.
    Jel se netko nedavno pokušao naručiti na prvi pregled (dijagnostiku) u SUVAG?
    Pokušavam već neko vrijeme, poslala par mailova na adresu za naručivanje - muk, nitko ne odgovara; zovem gotovo svakodnevno - nula bodova.
    Nije to ništa novo. U Zagrebu si. Idi k njima na prijemni šalter i naruči se osobno. Ja se ne sjećam da sam od njih ikada dobila poruku e-mailom u više od 15 godina, koliko su moja djeca bila pacijenti tamo.

  25. #325
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Može li pedijatrica naručiti kod logopeda u Suvag? Ili se mora roditelj naručiti?

  26. #326

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Nama je naša samo pustila uputnicu u sustav, al se mi sami moramo naruciti. Nije uopce navela mogucnost da ona moze naruciti.

  27. #327
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Nama je naša samo pustila uputnicu u sustav, al se mi sami moramo naruciti. Nije uopce navela mogucnost da ona moze naruciti.
    Hvala.
    Poslala sam upit pa budem vidjela...

  28. #328
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Može li pedijatrica naručiti kod logopeda u Suvag? Ili se mora roditelj naručiti?
    Može probati, kao i u svaku drugu ugovornu ustanovu, ali nerijetko nema slobodnih termina.

    Bolje je otići "na noge" u njihov ured za naručivanje (ulaz iz Lepušićeve). Ja se ne sjećam da su mi ikada odgovorili na e-mail poslan na njihovu službu za naručivanje, ali kad sam došla tamo osobno, obično se dalo sve dogovoriti i riješiti.

    Sretno!

  29. #329
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Može probati, kao i u svaku drugu ugovornu ustanovu, ali nerijetko nema slobodnih termina.

    Bolje je otići "na noge" u njihov ured za naručivanje (ulaz iz Lepušićeve). Ja se ne sjećam da su mi ikada odgovorili na e-mail poslan na njihovu službu za naručivanje, ali kad sam došla tamo osobno, obično se dalo sve dogovoriti i riješiti.

    Sretno!
    Nije mi hitno, računam na termin unutar godine dana. To budemo valjda dobili.

  30. #330
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Bili smo u Suvagu ovaj tjedan i sve je bilo okej, osim što dijete nije razumjelo slikovnicu Juha od bundeve, koju mu je tamo dr pročitala prvi put. Neke riječi kao koliba, s tim se i ne susreće baš. Sad, upiknulo me u oko što je i u samom nalazu stavila "dijete nepovezano i nepotpuno prepričava radnju poznate slikovnice". Mislim si, a što da je Antuntun uzela koji smo čitali stoput, bi li rezultat bio bolji i dijete ne bi imalo dijagnozu? Teta u predškoli i njihova logopedinja kažu da nema problema.

  31. #331
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    To je najstarija? Kako to da ne zna što je koliba? Btw. Juha od bundeve jest prilično široko poznata slikovnica, možda nekim čudom ne i tvom djetetu, ali većini da.... Osim toga, čudi me da nikad nije čula riječ koliba, pa to se spominje u Ivici i Marici, Tri praščića i hrpi drugih bajki. Krenite čitati slikovnice prije spavanja.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.11.2022. at 20:59

  32. #332
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Pa mislim da je u većini tih bajka ipak KUĆiCA, a ne koliba

  33. #333
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ali peterlinov predlog nije loš
    Uzmite knjigu možda i mala i počne čitati

  34. #334
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Juha od bundeve, nikad čula za to. A nije da nisam upoznata s knjigama

  35. #335
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Bili smo u Suvagu ovaj tjedan i sve je bilo okej, osim što dijete nije razumjelo slikovnicu Juha od bundeve, koju mu je tamo dr pročitala prvi put. Neke riječi kao koliba, s tim se i ne susreće baš. Sad, upiknulo me u oko što je i u samom nalazu stavila "dijete nepovezano i nepotpuno prepričava radnju poznate slikovnice". Mislim si, a što da je Antuntun uzela koji smo čitali stoput, bi li rezultat bio bolji i dijete ne bi imalo dijagnozu? Teta u predškoli i njihova logopedinja kažu da nema problema.
    Zasto je dijete uopce bilo u Suvagu? I koju je to dijagnozu dobilo samo zato sto nije razumjelo pricu?
    Posljednje uređivanje od sirius : 27.11.2022. at 23:20

  36. #336
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Juha od bundeve, nikad čula za to. A nije da nisam upoznata s knjigama
    Prilicno je poznata, ali starija cc 20 godina. Ali ni mi ju nismo imali doma jer je bila vrlo trazena pa se nije bas lako nalazila.

  37. #337
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Dijete je išlo zbog izgovora r, koje prije pola godine nije mogao izgovoriti, od tad se popravilo, ali još zna onako prebaciti na l. Dobilo je dijagnozu poremećaja u razumijevanju. To je srednji klinac, 6 g.

  38. #338
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Slikovnicu Juha od bundeve vrlo često čitaju i na druge načine obrađuju u vrtićima u zadnjoj godini prije upisa u školu. Evo primjera https://vrtic-ententini.zagreb.hr/default.aspx?id=679 ili https://vrtic-maliprinc.zagreb.hr/default.aspx?id=108

    Nema veze i nije bitno. Djeca šire vokabular čitanjem. Na isti način uče nepoznate ili manje poznate riječi. Nema drugog načina osim čitanja, a dok ne čitaju sami, treba im čitati. Ne čudi me da danas djeca (a prečesto i odrasli) sve manje čitaju i sve lošije razumiju pisane tekstove, jer ne stječu naviku čitanja u dobi dok se to još može. Mislim, ne čitaju baš puno ni moji sinovi (ni blizu kao moja generacija) ali za školu je jako važno da dijete umije uočavati nepoznate riječi u tekstu (pisanom ili izgovorenom) i tražiti objašnjenje ako to ne zna. Suvag je odličan u prepoznavanju takvih situacija i njihovu preporuku treba uzeti ozbiljno. Osim dijagnoze, napisat će i što s djetetom treba raditi doma, ali nema tu puno filozofije - treba djetetu čitati, pa onda čitati s djetetom. Tako im bude puuuuno lakše u školi. Porast učestalosti smetnji čitanja i razumijevanja dogodio se upravo zbog toga što su djeca izložena drugim (lakšim i jednostavnijim) sredstvima komunikacije, ali nije to za njih uvijek dobro.

  39. #339
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Koje su posljedice dijagnoze? Hoće li dobiti lakše termin u SUVAG-u za dalje? Zbog čega je tebi problem dijagnoza, samo zbog toga što piše na papiru, ili imate neke posljedice u svakodnevici?
    Ne znam stvarno što bi bilo da je poznata knjiga u pitanju. Ali vjerujem da netko tko radi u SUVAG-u s djecom godinama iste procjene, da neće puno fulati. Dogode se pogreške, ali ako nastavi ići, brzo će se vidjeti da to nije dobra dijagnoza.

    Usput, mom su u vrtiću čitali tu slikovnicu, mi nismo doma, nije njegov tip priče. I da mi i dan danas svaku večer čitamo. Ako se ne stigne, onda samo jedna stranica.

  40. #340
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Imam bunt raznih slikovnica, čitala sam slikovnice često i posuđivala, ali otkad sam sama s njima najčešće nemam strpljenja jer to nikad nije čitaj, dijete s pažnjom sluša, već se nadvikuju, postavljaju deset pitanja u isto vrijeme i govore svoje. Mobitele i tablete ne gledaju, samo crtiće na Netflixu.

  41. #341
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Slažem se s Petrlin da je važno čitati za vokabular. Nije lako s troje djece, ali Petra Zecimira recimo svi mogu slušati zajedno.

  42. #342
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    ... nemam strpljenja jer to nikad nije čitaj, dijete s pažnjom sluša, već se nadvikuju, postavljaju deset pitanja u isto vrijeme i govore svoje....
    Uf. Kod nas je to highlight dana. Moje dijete koje je maloprije još odbijalo obući pidžamu i oprati zube, pretvara se u uho. Doduše, činjenica je da ako mu uzmem pretešku knjigu, ili neku koja ga uopće ne zanima, ne sluša ni on. Moj voli avanture, a ne voli neka razmišljanja - ono Družba Pere Kvržice je DA, a Blizanke ili Paulina P. NE, to su ženskaste knjige.

    Je l svi rade nered? Može li biti nedostatak pažnje posljedica nerazumijevanja teksta?

  43. #343
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Dijete je išlo zbog izgovora r, koje prije pola godine nije mogao izgovoriti, od tad se popravilo, ali još zna onako prebaciti na l. Dobilo je dijagnozu poremećaja u razumijevanju. To je srednji klinac, 6 g.
    Ovo je super, jer u školi možeš tražiti da mu učiteljica posveti više vremena. Okreni stvari u svoju korist. Govorim iz iskustva, dva takva smo provukli kroz Suvag. Mlađi je tamo bio zbog disleksije, a stariji zbog nagluhosti, a isto je imao na papiru njihovu dijagnozu teškoća razumijevanja teksta. Napisali su mu nešto u stilu da nepoznati sadržaj prepričava površno i da ima kratak raspon pažnje, što je sve bila istina. Ne mogu tvrditi da sam odmah to shvatila, ali s vremenom sam se uvjerila da su bili u pravu. Proveo je kod logopeda nekoliko godina. Da ne duljim, dobio je IP u prvom razredu (ali on ima i hrpu drugih dijagnoza - smetnje vida i teškoće motorike), ali s tim papirima završio je OŠ sa 5.0
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 28.11.2022. at 09:48

  44. #344
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ne, neće dobiti prije termin, tek sljedeće ljeto, zato ako doista ima poremećaj u razumijevanju, imat će i problema u školi, što naravno ne želim.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.11.2022. at 09:57

  45. #345
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Suvag ti je odličan i za peglanje takvih stvari. Logopedi i te kako dobro treniraju djecu kako usmjeravati pažnju, kako odvajati bitno od nebitnog, kako učiti i slično. Dijagnoza ti je prosječna, da ne kažem tipična za današnu djecu, a ti si sad u situaciji da izvučeš od toga najviše što možeš. Nek bude na redu čekanja za Suvagovog logopeda (odlični su, barem sam ja imala dobro iskustvo i moji dečki su ih voljeli). L. je išao na logopedsku terapiju do kraja četvrtog razreda, nije mu škodilo. Suvag ima vanjske ambulante, ne moraš uvijek dijete vući u centralu u Ljudevita Posavskog, a vrlo korisnu terapiju plaćaš nula kuna. Iskustvo koje dijete tamo stekne je izuzetno korisno, a s tim papirima možeš mahati u školi kad god bude trebalo izboriti malo više pažnje stručne službe i učitelja. Osim toga, možeš sa logopedom terapeutom i porazgovarati povremeno (štajaznam 1x mjesečno) da vidiš kako ide napredak i da dobiješ upute za rad kod kuće. Ufff, kad se sjetim kako je mene logopedica zašpotala dok je L. bio u ovoj dobi (ja sam naporan roditelj, pretjerivala sam), sad mi je smiješno ali žena je dala odlične savjete koje smo primjenjivali s uspjehom.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 28.11.2022. at 10:04

  46. #346
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Juha od bundeve, nikad čula za to. A nije da nisam upoznata s knjigama
    Tako je i kod mene A stalno čitamo slikovnice. Al baš ću je potražit. A djeca često ne znaju neke riječi za koje je nama čudno da ih ne znaju, a znaju neke druge za koje nam je čudno da ih znaju.

  47. #347
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Imam bunt raznih slikovnica, čitala sam slikovnice često i posuđivala, ali otkad sam sama s njima najčešće nemam strpljenja jer to nikad nije čitaj, dijete s pažnjom sluša, već se nadvikuju, postavljaju deset pitanja u isto vrijeme i govore svoje. Mobitele i tablete ne gledaju, samo crtiće na Netflixu.
    Meni je čitanje bilo problematično kad sam najstarijem još čitala slilovnice, a srednji skakao, ometao, okretao stranice. Srednjem i najmlađem mi je sad ok čitat,obojica slušaju (više-manje), al između njih je i manja razlika u godinama nego između prva dva, pa ih zanimaju slične stvari.

  48. #348

  49. #349
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Moj mlađi nije baš obožavao čitanje slikovnica, ali je volio audio priče, pa smo mu to puštali, iako ja mislim da su klasične slikovnice ipak bolje. Imala sam samo dvojicu istovremeno, pa ne znam kako je, ali sigurno je teže s troje.

  50. #350

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Dijete je išlo zbog izgovora r, koje prije pola godine nije mogao izgovoriti, od tad se popravilo, ali još zna onako prebaciti na l. Dobilo je dijagnozu poremećaja u razumijevanju. To je srednji klinac, 6 g.
    Moj mlađi je prošao slično kad logopedice svojevremeno, samo je imao onda 4,5 godine, isto je prvi put čuo neku totalno opštepoznatu slikovnicu pa nije umeo da je ispriča onako kako se logopedici dopalo. I onda je bilo jaaaako loše što mi detetu nikad ne čitamo slikovnice nego samo enciklopedije pa dete ne ume da prepričava bajke.
    I jaaaako loše je bilo što dete ne zna šta je piknik i što nikad nije išao na piknik, to je bila neoprostiva roditeljska greška.
    Iako je milion puta išao na izlet i jeo na izletu, bilo je od nas roditelja jako loše što ga nismo naučili reč piknik i što nikad nismo sedeli i jeli na ćebetu na zemlji nego samo po needukatvnim izletničkim klupama i stolovima.
    Do dana današnjeg sam ostala uverena da je jedina svrha tog razgovora bila da ta logopedica zadovolji neke svoje lične potrebe za dominacijom, jer nikad nisam dobila odgovor šta je zagonetni značaj piknika. Iduća logopedica se na to moje pitanje samo nasmejala i odmahnula rukom.

    Iako stoji činjenica da moj mlađi povremeno promaši poentu koja je drugima očigledna, povremeno iz tekstova izvuče zaključak koji je daleko iznad njegovog uzrasta, tako da i dalje nisam sigurna da je njegov "poremećaj razumevanja" naročito uočljiv, niti je iko u školskom sistemu ikada tako nešto primetio, naprotiv.
    Ukratko, takva dijagnoza ne znači da će dete imati nekih bitnih problema u školi, posebno ako se sa njim bude radilo, a logopeda ima jako raznih, i raznih pristupa i detetu i roditelju.
    Ono što si korisno naučila iz ovoga, kao i ja svojevremeno, jeste da moraš dete izložiti i sadržaju kome nisi planirala jer je to sadržaj koji obrazovni sistem očekuje.
    Moje dete prezire većinu klasičnih bajki, a i sama sam bila slična, ali nakon pouke logopedice čitali smo mu povremeno i bajke jer su one neki neprikosnoveni etalon kognicije u našem obrazovnom sistemu. Šta ćeš, ima i gorih stvari od Mačka u čizmama...

Stranica 7 od 9 PrviPrvi ... 56789 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •