Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: riza

  1. #1
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno riza

    kako je sve spremate? ako moze malo neobicnih recepata za rizu kao prilog, na kao glavno jelo

  2. #2
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    sitno nasjeckas mali luk, naribas dvije mrkvice, malo nekog tvrdog sira, rize po zelji, zacinis, izmutis sa jednim jajem, rukama oblikujes popecke, uvaljas u krusne mrvice pomijesane sa integralnim sezamom i poprzis na maslinovom ulju. moze biti prilog uz npr varivo od lece a moze biti i glavno jelo uz salatu.

  3. #3
    ivory avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    KLC
    Postovi
    574

    Početno

    Jel' luk prvo popržiš na ulju ili umješaš sirovi?

  4. #4
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    sirovi

  5. #5
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    a mozes ubacit i sitno ribani celerov korijen ili persinov. bilo sto toga tipa sto imas a volis.

  6. #6
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    http://www.babababies.com/images/pic...192_9-3951.jpg

    Loptice od riže u umaku od rajčice i paprike

    Za okruglice:
    0,5 l povrtne juhe (1 povrtna kocka + pola litre vode)
    1 lovorov list
    17 dag riže
    6 dag cheddar sira ribanog (može i edamer)
    1 žumanjak
    1 žličica brašna
    2 žlice svježe nasjeckanog peršina
    sol, mljeveni crni papar, ribani parmezan

    Za umak od rajčica:
    1 žlica maslinovog ulja
    1 luk oguljen i tanko narezan
    1 režanj češnjaka, oguljen i tanko narezan
    1 mala žuta paprika bez sjemenki, nasjeckana na kockice
    40 dag pelata, nasjeckanih
    1 žlica svježe nasjeckanog bosiljka



    Ulijati juhu u veći lonac, dodati lovorov list, zakuhati, dodat6i rižu, promiješati, pokriti i lagano kuhati 15 minuta.


    Maknuti poklopac, smanjiti temperaturu na najmanje i kuhati daljnjih 5 minuta dok riža ne omekša i upije tekućinu, a pred kraj kuhanja stalno miješati. Ohladiti.

    Promiješati sir, žutanjak, brašno i peršin i u to dodati rižu. Začiniti po ukusu i oblikovati 20 malih loptica, veličine oraha. Pokriti i staviti u hladnjak.


    Za umaki zagrijati ulje u tavi i pržiti oko 5 minuta. Dodati češnjak i žutu papriku i pržiti još oko 5 minuta dok ne omekšaju.

    Umiješati nasjeckanu rajčicu i lagano kuhati oko 3 minute. Umiješati nasjeckani bosiljak i začiniti po ukusu.

    Dodati rižine loptice u umak i lagano kuhati oko 10 min, sve dok loptice ne budu kuhane, a umak se malo zgusnuo. Staviti u tanjure i poslužiti vruće, posipano ribanim parmezanom.

    Dobar tek!!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    16

    Početno

    Ja rizu spremam u mikrotalasnoj i super je (zbog toga smo je i kupili). U vatrostalnu ciniju sipam opranu rizu nalijem ladnom vodom, dodam vegetu i malo ulja ili putera. Na 250 gr. rize ide oko pola litre vode. Mikrotalasnu ukljucim na najace 850w jedno 20 minuta, odnosno dok sva voda ne uvri. Uz nju obicno spremim neki sos i rasturim se od jela :D . Na sporetu i u obicnoj rerni nikada mi me uspe kao u mikrotalasnoj. Ne moze da zagori. 8)

  8. #8
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    MalaSirena, ovo zvuci mljac, mljac a izgleda jos bolje! to mi je sutra definitivno na jelovniku!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Citiraj Lu prvotno napisa
    MalaSirena, ovo zvuci mljac, mljac a izgleda jos bolje! to mi je sutra definitivno na jelovniku!
    stvarno je recept super, sutra Lu jedemo isto !

  10. #10
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    meni je riza najljepsa, kad su se samo skuha, u slanoj vodi, i na kraj stavim zlicu maslaca i pospem svjezim izrezanim persinom

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    a ja cak i bez maslaca, zrinka. samo kuhanu u slanoj vodi. Gallo, integralna. mmmmmmm

  12. #12
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    ljikic :D
    Moja najčešća varijanta je "kićari", riža s dalom (puknutim ljuštenim grahoricama) iz mirkovalne:
    1 šalca riže,
    1/2 šalice dala,
    4-5 šalica vode
    (opcionalno) nekakvo povrće narezano na centimetarske kockice

    zakuha se, smanji se na najmanju snagu i tako se kuha 15-20 minuta, ovisno o vrsti dala, na kraju se ubaci masnoća po izboru, začini (opet prilagođeni vrsti dala, ako je crveni, masur dal - sasvim svejedno) i sol.
    Ako je nekakav teži dal u igri, dobro je među začine uvrstiti asfetidu i kumin.

  13. #13
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Poprzim malo rizu na ulju. Ostane zrnasta i ne prekuha se. Na strani skuham grasak sa mrkvicom. Skuham rizu na maslacu i na kraju pomijesam sve. Super je uz ribu, teletinu, cufte ma sve

    PS. ovo sam tek skuzila Kada se riza skuha dobro je isperi hladnom vodom. Bude ko restoranska i ne ljepi se kad ostane za sutra

  14. #14
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    meni je riza najljepsa, kad su se samo skuha, u slanoj vodi, i na kraj stavim zlicu maslaca i pospem svjezim izrezanim persinom
    i meni najdraza ali mi je vec pomalo dosadila

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    580

    Početno

    Skuha se riža u vodi i malo soli i ocijedi.
    Na putru se poprži sitno sjeckani crveni luk, dodaju se kockice piletine i kuhaju se dok ne omekšaju. Dodati soli po ukusu i začina za rižoto (Kotany ili nešto slično), može i malo currya i jedno vrhnje za kuhanje. Sve dobro promiješati, ostaviti da zakuha i dodati rižu.
    Poslužiti uz svježu salatu.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    A ja rizu prvo pecem sa zacinima na rastopljenom puteru, dok ne pobijeli, onda ulijem prokuhanu vodu i dodam sakicu suhih vrganja, pa kuham dok ne ispari.

    Davore...mikrovalna?????? Ne mogu vjerovat...

  17. #17
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Aaaa... što te zapravo čudi?
    Mislim, nije neutronska, ni na alfa zrake, ni na zrake smrti, nego mikrovalna. Koristi apsorpcijska svojstva molekule vode na frekvenciji od 2,4GHz i to u kulinarske svrhe. Meni odgovara.
    Nije za sušiti kosu, nego za kuhanje hrane.

  18. #18
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    Osnovni rižoto :D :D :D !!! Na malo putra i maslinovog ulja popržiš malo luka, može i malo češnjaka na kraju, pa malo popržiš rižu, pa dodaš čašu bijelog vina da ispari, zalijevaš vrućom juhom (možeš rastopiti neku kocku za juhu u litri vode) i nadolijevaš polako kad ponestane miješajući sve dok ne omekša (što je relativno brzo cca 15-20 min)riža. Poklopiš i pustiš da se malo "zdunsta" u pari prije serviranja. Ako nećeš vino zbog klinaca-ne treba. Možeš zamijeniti kapljicom finog balsamico octa kad je gotovo. U to možeš ukuhati piletinu, plodove mora, bundevu, tikvice, ili ništa-malo začina ili naribati parmezana kad serviraš. Jako jako fino, bilo kao prilog ili glavno jelo. Riža-mljac je Gallo za rižote.

  19. #19
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Citiraj Lu prvotno napisa
    sitno nasjeckas mali luk, naribas dvije mrkvice, malo nekog tvrdog sira, rize po zelji, zacinis, izmutis sa jednim jajem, rukama oblikujes popecke, uvaljas u krusne mrvice pomijesane sa integralnim sezamom i poprzis na maslinovom ulju. moze biti prilog uz npr varivo od lece a moze biti i glavno jelo uz salatu.
    Lu jel ti prvo skuhas tu rizu ili peces sirovu???

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Aaaa... što te zapravo čudi?
    Mislim, nije neutronska, ni na alfa zrake, ni na zrake smrti, nego mikrovalna. Koristi apsorpcijska svojstva molekule vode na frekvenciji od 2,4GHz i to u kulinarske svrhe. Meni odgovara.
    Nije za sušiti kosu, nego za kuhanje hrane.
    mozda je off topic...ali stalno nesto cujem da mikrovalna, kao, 'nije dobra'.. bez argumenata... razmisljam da ju nabavim, ali se zbog toga dvoumim...jel moze neko (u kratko) zasto cesto cujem/o da nije zdravo kuhati u mikrovalnoj ponekad?

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ako ti je Davor autoritet za banane i hipove kašice... nije valjda da mu ne vjeruješ vezano za mikrovalku?!

  22. #22
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    mozda je off topic...ali stalno nesto cujem da mikrovalna, kao, 'nije dobra'.. bez argumenata... razmisljam da ju nabavim, ali se zbog toga dvoumim...jel moze neko (u kratko) zasto cesto cujem/o da nije zdravo kuhati u mikrovalnoj ponekad?
    nije problem u samom kuhanju već o mikrovalovoma koji se šire izvan mikrovalne, a ja to rješavam tako da kad kuham rižu/tjesteninu i sl. izadjem iz kuhinje, jer se kuha malo dulje, sve na kratko par sec živim normalno, uf gdje ode ovaj topik riža?

  23. #23
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    U zadnje vrijeme mi je dosadio klasični rizi-bizi gdje se skuhaju riža i grašak, začine i preliju s malo ulja pa radim tak da malo popržim nasjeckanu glavicu luka, na to stavim rižu i grašak, malo popržim (par minuta), podlijem vodom, začinim solju, vegetom i s malo bibera i kuham na laganoj vatri uz povremeno miješanje dok riža ne upije vodu (oko 15-20 minuta). Na kraju se može posipati sjeckanim peršinom.
    Također, znam staviti u to i kuhanu junetinu koja mi ostane iz juhe od prethodnog dana pa bude kompletni obrok, a ne samo prilog.

    Za taj recept koristim običnu rižu bijelu za rižoto (radila sam i sa smeđom, ali mada više volim smeđu, ovaj rizi-bizi mi je ukusniji s bijelom).
    Vode stavim duplo više no što stavim riže.

  24. #24
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    e sad da i ja dodam svoj recept.
    nasječem luk krupno, mrkvu na listiće, dodam sitno isjeckano meso po izboru, prodinstam kratko u woku, potom papriku crvenu, a nakon nje med i rižu skuhanu na suho iz mikrovalne. ovo je varijacija kineske hrane iz koje je izbačen soja sos, koji smeta žapcu.
    kako skuhati rižu u mikrovalnoj već su drugi rekli.
    sve u svemu gotovo za 10-15 min.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ako ti je Davor autoritet za banane i hipove kašice... nije valjda da mu ne vjeruješ vezano za mikrovalku?!
    za banane nije ali za (kršitelj koda)ove k. je... a i jos stosta sam od njega naucila... o jogurtu, naravno...


    hvala, spajalice, na infou...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    ZAPEČENA SICILIJANSKA RIŽA S PATLIĐANIMA

    dakle, sastojci:

    2 glavice luka
    1-2 veća patliđana
    riža bijela /za rižote/
    sol, papar
    maslinovo ulje
    2 žličice narezanog bosiljka /svježeg, ili sušenog/
    1 mala piksa pelata ili pirea od rajčice
    1/2 litre goveđeg temeljca /može i povrtni/
    parmezan za ribanje


    1. pripremite patliđane:
    narežete ih po dužini na tanke komade, posolite krupnom soli i pustite da odstoje pola sata, da izađe višak tekućine i gorčina.

    2. napravite UMAK:
    popržite sitno isjeckani luk na maslinovom, dodate rajčicu i bosiljak i prodinstate. posolite i popaprite.

    3. napravite RIŽU:
    sitno sjeckani luk prodinstate na maslinovom i dodate rižu, dinstate dok ne postane staklasta, pa podljevate temeljcem dok riža nije kuhana. posolite i popaprite.

    4. ispržite PATLIĐANE:

    nakon što su odstajali patliđane isperete u vodi i dobro posušite, pa uvaljate u brašno i pržite na maslinovom dok ne pozlatne s obje strane, i budu hrskavi. patliđane posložite na salvetu da se upije višak masnoće.

    5. sve posložite u vatrostalnu:

    nauljite s maslinovim, pa slažete:
    na dno patliđane, preko njih pola količine riže, na rižu umak, preko umaka naribate parmezana, pa opet patliđani-riža-umak, na vrh patliđani i dosta naribanog parmezana.

    Pečete na 220, 15 min.

    njami-njami

  27. #27
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Anek, ovo zvuči fantastično!!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    ne pripremam meso, svaki mi je prilog glavno jelo pa ne znam hoće li ti odgovarati
    evo par ideja (u svima sam koristila integralnu):
    -žuta riža - skuhanu rižu promiješati s preprženim lukom i korijanderom, kuminom i kurkumom (ili curry umjesto svega)
    -crvena riža - kuhaš zajedno s ribanom ciklom
    -kuhati zajedno integralnu rižu i ječam (pola:pola), možeš dodati i malo crvene
    -rižu kuhati zajedno s crvenom lećom i indijskim začinima
    -prepržiti češnjak i suhe rajčice, dodati tekući paradajz, origano, bosiljak, dodati pred kraj kuhanja riže, kad je gotovo umiješati kockice dimljenog tofua/sira i sjeckane masline
    -u gotovu rižu dodati kockice preprženog patlidžana i kurkumu

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    Anek, ovo zvuči fantastično!!
    ..i je, samo još uz to nabaciš neku salatu i 8)

  30. #30

    Početno

    Ako smijem još dodati...ja nisam ljubitelj integralne riže jer bih nakon nje mogla pogoniti vjetrenjače. Ali zato bijelu obožavam i kuham višeput tjedno ili s povrćem ili mesom ili sipama ili akoBogda škampima.

    To što sam htjela istaći je da postoji više vrsta bijele riže. Gallo, Scotti, Curtiriso itd. su robne marke talijanskih proizvođača riže (koja je meni i najdraža).
    Međutim, kao najkvalitetnija sorta bijele riže drži se vrsta pod imenom Carnarolli (najskuplja, izvrsnog okusa, velika zrna, ne prekuhava se), zatim Viallone nanno, pa slijedi "srednja klasa" Arborio, Roma (meni najdraža-velika zrna), St.Andrea ... te nakraju, pod pritiskom i temperaturom predobrađena: Parboiled-od bijelih riža ima najveći postotak hranjivih tvari zadržanih u zrnu.

    U azijske se sitnozrnate riže ne razumijem, a one koje sam iskusila po menzama i kineskim restoranima nisu mi fine, pa ako netko nešto zna više o njima..izvol'te.

  31. #31
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Probala sam rižu napraviti po receptu Male Sirene . Riža je izvanredna , bila mi je kao prilog mesu. Hvala na receptu

  32. #32
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    Probala sam rižu napraviti po receptu Male Sirene . Riža je izvanredna , bila mi je kao prilog mesu. Hvala na receptu
    Drago mi je da ti je bilo fino!
    I mi to imamo danas kao prilog.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •