Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 62 od 62

Tema: Dojenje i lijekovi

  1. #51
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Nista mi nije bolje ni kad googlam, dapace...

    "Exposure via Breast Milk. Infants can also be exposed to maternal medications via breast milk, but the amount of exposure is substantially less than in utero exposure. Some medications are better than others in terms of amount of exposure the infant receives. A recent meta-analysis of 67 studies of antidepressant levels in breastfeeding infants pooled data from 337 research cases, including 238 infants.4 The researchers had access to data on 15 different antidepressants and their major metabolites. They found that antidepressants were detectable in the breast milk for all the antidepressants they studied. Fluoxetine produced the highest proportion of elevated infant levels and the highest mean infant level."

    Na generickom fluoxetinu sam i ja, vec dulje vrijeme - 7 godina, a sad se jos i preplasenije osjecam kad procitam onako nesto sto stoji na pocetku c/p texta.
    A ni samo mijenjanje antidepresiva nije jednostavno kao recimo antibiotika, odnosno, oni se postepeno ukidaju i uvode, a to potraje. Riskirati u osjetljivom razdoblju trudnoce i vremenu tik nakon poroda nikako ne zvuci mudro, jer je to attack na psihicku stabilnost organizma. A zadnje sto djetetu treba je rastrojena majka.

    Uglavnom, sto vise doznajem to mi je samo veca mucnina od svega...

  2. #52
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    nisam strucnjak, moj savjet u tom smislu nije mjerodavan
    al eto, napisat cu svoje misljenje, ipak
    svu svoju djecu sam dojila/dojim (ukupno vise od 7 godina) i uvijek cu promovirati dojenje
    ali, na tvom mjestu ne bih dojila
    i sama si napisala, promjena lijekova nije samo tako...a ovi koje koristis nisu kompatibilni s dojenjem
    nije to antibiotik pa dobijes zamjenski, a rezultat bude isti...
    nije ad kraj svijeta, pobogu
    dijete nece biti gladno, a mazit cete se na sto drugih nacina
    da te nemogucnost dojenja potresla, razumijem, pogotovo kad si prvo dojila tako dugo
    ali, moras gledati cost-benefit, sto je najbolje i za dijete, ali i za tebe
    djeca trebaju majku koja funkcionira, je tak?

  3. #53
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    mislim, i ja bih svakako potrazila drugo/trece misljenje, ali bih svakako poslusala lijecnike u koje imam povjerenja

  4. #54
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Đinđo, ote mi slova s tastature
    Također nisam stručnjak nego samo dajem osobno mišljenje

    I ja sam do 2,5 g dojila prvog i još uvijek dojim drugog i baš sam zamislila kako bi mi bilo ful teško na tvom mjestu.
    I tražila bih i drugo i treće mišljenje, no, budimo realni, u HR teško da ćeš dobiti željeno mišljenje jer većina naših doktora su old skuleri koji za puno manje stvari savjetuju prekid dojenja...ne želim te obeshrabriti, traži i vidi, ali ako ne uspiješ doći do zadovoljavajućeg rješenja, što možeš nego dati bocu? Nije to hir nego situacija u kojoj je to bolje, a zapravo i jedino rješenje. Kompenzirat ćeš na druge načine. Sretno i javi nam što je bilo.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Savjetujem ti da tražiš da te obiteljski liječnik uputi na pregled/ konzultaciju u Zavod za kliničku farmakologiju KBC Rebro/Zagreb, nadam se da živiš u ili blizu Zagreba
    Bilo bi dobro da sa sobom imaš uputno pismo u kojem se objašnjava problematika (npr napisano od psih ili LOM) ili bar povjesti bolesti. U pismu neka se moli mišljenje o korištenju fluoxetina tijekom dojenja kao i o preporučenoj zamjeni. Budući da si trudnica, uzeti ćete kada dođeš taj dan, bez termina.

    Postoje SSRI antidepresivi koji su kompatibilni sa dojenjem. Nemogućnost dojenja majke koja to želi nosi, znanstveno dokazano, povećani rizik za depresiju. Tako da je, u psihijatrijskom smislu, dobro za tebe za dojiš.
    Ako se prebacivanje na drugi lijek obavi pod kontrplom psihijatra i tijekom trdunoće kad si stabilnija pod utjecajem hormona nego nakon poroda, mislim da će razuman psihijatar pristati na to. Ako ne, traži koji hoće. Vjerujem da će se psihijatri lakše odlučiti na to kada imaju mišljenje kliničkog farmakologa.

  6. #56
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    U Splitu sam i na strogom mirovanju. Mislis da bi konzultacije s farmakologom mogla dobiti preko telefona/maila?

    Apropo SSRI, vec sam bila na drugima, no lose sam reagirala na njih, zato me i stavilo na fluoxetin na kojeg dobro reagiram.

    Inace, ne bih svoje razdoblje trudnoce nazvala bas stabilnim. Trazila sam da me skidaju s lijekova zbog trudnoce i stanje se pogorsavalo unutar 3 tjedna od prestanka uzimanja. Shvatila sam da je to sto mi se dogadjalo u to vrijeme bez terapije daleko strasnije i opasnije od lijekova koje uzimam - i za bebu, ali i mene samu.

    Nedojenje mi je zapravo maleni sok, nesto neplanirano, nesto o cemu nisam ni pomislila svo ovo vrijeme. Ne mislim da cu podbaciti kao majka, jer toplinom, dodirom i prisutnoscu cu to kompezirati. Samo sam, eto, ostala zatecena.

    A ono gdje osjecam krivnju je to da zbog svoje glave i poremecene kemije ne funkcioniram ako nisam na farmakoterapiji. Vjerovala sam kako cu jednom kad zatrudim zbog trudnickih hormona uspjeti nadvladati sve ostalo...i prevarila sam se. Tu osjecam da sam podbacila.

    Oprostite, imam osjecaj da cijelo ovo moje pisanje i ulazenje u problematiku nije u ovoj mjeri za ovaj topic (ima na forumu prikladnija tema, ali je slabo posjecena i bas nema feedbacka).

    Uglavno, procitala sam upute lijeka za zaustavljanje laktacije...pa to je strasno. Alternativni lijek kojeg ste mi savjetovale je daleko blazi sto se nuspojava tice, no ipak bi pokusala s onim sto nazivate prirodnim zaustavljanjem laktacije. Imam otprilike viziju sto bi to i kako trebalo izgledati s obzirom na potraznju i proizvodnju mlijeka, no o detaljima cu kad za to dodje vrijeme. Odnosno, imam broj sos telefona.

    Muka mi je i place mi se. Moram paznju prebaciti na nesto drugo, jer sam se u posljednja dva dana prevec opteretila svim ovim. Jedna od misli mi je bila cak da bez znanja lijecnika i obitelji prestanem sve piti mjesec dana prije poroda... Ali to je prevelik rizik i mislim da mi pod ovim emocionalnim naletom zakazuje racio, te je bolje da nista trenutno ne odlucujem, a posebno ne na svoju ruku.

    Hvala vam na svim savjetima i potpori [emoji173]

  7. #57
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne znam tocno, ali znam da se npr. velik broj zena lijeci od postporodjajne depresije lijekovima, antidepresivima, a uz to doje.

  8. #58
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam tocno, ali znam da se npr. velik broj zena lijeci od postporodjajne depresije lijekovima, antidepresivima, a uz to doje.
    Da, naisla sam na mnogo razlicitih iskustava, no konkretna istrazivanja nisu na strani antidepresiva tijekom dojenja.
    Ono sto me dodatno opteretilo je konzumacija istog u 3.trimestru.


    Nekoliko dana razmisljam o svemu i ne mogu si dopustiti rizik te prestati sa uzimanjem lijekova, to je suludo i vrlo rizicno.

    Izdajat cu se, prolijevati mlijeko i plakati nad tim... to ce biti manje stetno nego dijete dodatno izlagati fluoxetinom ili mami koja nije sva svoja.

    Konzultirat cu se telefonski sa savjetnicama kako zaustaviti laktaciju bez tableta. Jednostavno, ne zelim jos i taj otrov u svom tijelu.

    Imat ce svu moju ljubav i paznju, dodir i toplinu, vise od svog kolostruma kojeg cu baciti.

  9. #59
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Da, u medjuvremenu sam dobila jos dva NE dojenju pod antidepresivima od strane lijecnika. 4:0. Svejedno, pitati cu i dalje.

  10. #60
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Zao mi je sto nema podrske koju bi ti lijecnici trebali pruziti, ali bitno je da se pobrines za sebe. Nema smisla prekidati terapiju.

    Ono sto mogu podijeliti s tobom kao Rodina savjetnica za dojenje je ovo: https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/s...temp/~MsiTPQ:1 Ovo nije nesto na temelju cega bi sama trebala donijeti odluku, ali u nekom idealnom svijetu bi trebalo posluziti kao podloga za razgovor s lijecnikom koji ce ti pomoci da ostvaris ciljeve i zelje kao roditelj, a da se uz to osjecas i dobro. (Bespredmetno je da u isto vrijeme dijete ne smije biti ugrozeno.)

  11. #61
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Hvala ti Kaae na linku. Naisla sam i na ovaj text u trazenju za informacijama i dobro zapamtila sto pise (to je nesto sto sam i zeljela procitati). Da, slazem se, to bi u nekim drugim uvjetima mogla biti tema rasprave sa doktorima, makar kao nesto za promisljanje.

    Nisam znala da si savjetnica (ako ti i pise negdje u potpisu, ne vidim to preko Tapatalk app). U svakom slucaju, kontaktirati cu tebe ili kolegice kad dodje vrijeme.
    Neka samo prodje sve u redu, vec sam previse pod stresom od raznih tegoba koje su mi dosle tijekom ove (toliko zeljene) trudnoce.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    6

    Početno

    Pozdrav,
    Mogu li dojiti ako koristi injekcije Fragmin 2500?

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •