Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 415

Tema: Božićni kolači - V. dio

  1. #1
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno Božićni kolači - V. dio

    Kaj curke, nitko se još ne hvali božičnim kolačićima? Eto ja sam počela, napravila sam školjkice s pekmezom i salamu od oblatni. Sad gledam 2 recepta za zvjezdice s cimetom pa se ne mogu odlučiti. Onda slijede one dvije salame od apricot. Što vi planirate?

  2. #2
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Taman htjela otvoriti temu

  3. #3
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Vanili kiflice i orehnjača to obavezno, zatim baklava, breskvice i još par vrsta keksića....još se premišljam.

  4. #4
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Iridana pošto su me na jednom topiću izignorirali zanima me koje ćeš keksiće raditi i ako ti se da da staviš recepte jer bi mi dobro došli

  5. #5
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Ana, ja radila ove, prvi put, i ispale su mi super, samo ih nisam premazivala s ničim.

    http://www.kolaci.net/forum/viewtopic.php?t=177

  6. #6
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    ja sam samo odabrala što ću raditi
    recepte ću stavljati kad napravim
    kad vidim jesu li čemu

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    ja sam samo odabrala što ću raditi
    recepte ću stavljati kad napravim
    kad vidim jesu li čemu
    e ovako i ja isto

  8. #8
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    Ja sam si za sada isto samo odabrala što ću ove godine i kupila materijal.
    A počinjem sljedeći tjedan.
    Bit će kojih 5-6 vrsta i jedna torta

  9. #9
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Ja još nisam ništ smislila. Odn. jesam - mađarica, kokos-rolada, bajadere, apricotine napolitanke, zvjezdice s lješnjacima ili bademima, neke keksiće :? Nešto nemam ni volje, ni mašte :/

  10. #10
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    dajte i koji recept za kolace koji se ne peku, pretpostavljam da su to samo neke kuglice :/

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    ja sam danas uhvatila popodne vremena pa sam ispekla čupavce (nezaobilazne,klinci obožavaju) te francuski čokoladni s medom(taj ja volim ),oba su na balkonu
    sutra ću vanilin kiflice,dalje ne znam....čekam inspiraciju :/

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    dajte i koji recept za kolace koji se ne peku, pretpostavljam da su to samo neke kuglice :/
    barem 15 nepekućih sam stavila

  13. #13
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Ana :-) prvotno napisa
    Iridana pošto su me na jednom topiću izignorirali zanima me koje ćeš keksiće raditi i ako ti se da da staviš recepte jer bi mi dobro došli
    stavim sutra poslijepodne, kad odlučim koje ću peći

  14. #14
    clio180 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    908

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa

    ...oba su na balkonu...
    a gdje stanuješ?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Ja sam napravila 3 vrste keksića i planiram još nekoliko Apricotinih (napolitanke, rafaelo, bajadere, sedmo nebo).

    Jučer je moja sveki probala moje keksiće i zamolila MM-a (dok mene nije bilo ) ako bi i njoj napravila. Sama sebi govorim "Božić je, budi dobra, Božić je, budi dobra...)

  16. #16
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ja ću napraviti speculaase, kekse s kikiriki putrom, matrozen i bajaderu - pa u razmjenu s mamom. nadam se da ćemo sve utamaniti do nove godine a onda ću se počastiti s ekstra-nutelastim nutella cheescake brownies.

  17. #17
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    baš me zanimalo da li je tko otvorio ovu temu

    ja ove godine baš i nemam nešto previše inspiracije, ali ima vremena još, jučer sam vidjela neke zvijezdice sa cimetom na dobro jutro, mislim da bih mogla početi s tim.

    taj francuski s medom, ima li recept na forumu? ne zvuči mi poznato na prvu loptu..

  18. #18
    Tessa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    394

    Početno

    Zar već pečete kolače :?
    Meni je to pre, pre rano. Da ih počnem peći, do Božića ne bi ništa ostalo.
    Ja svake godine napravim bar 7 vrsta, ali mi se čini da ove godine neću pretjerivati, pogotovo zato što je materijal poskupio.
    Klasika koju radim svake godine: zvijezdice od badema s pekmezom, vanili kiflice, baklava, orasi ili išleri, kokos rolada, bajadera, kesten kocke i neku tortu.
    Htjela bi ove godine napraviti paprenjake, ali nešto nisam od akcije.

  19. #19
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Jučer sam radila zvjezdice s cimetom po nekom novom receptu iz Lise. Mislim, p r e s t r a š n o !!! Mrzim nove recepte, ali mi vrag nije dal mira jer su mi lijepo izgledali. Jutros sam ih sve bacila. Ne znam što je pošlo krivo. Probat ću po receptu sandref
    BOZICNE ZVJEZDICE SA CIMETOM
    50 dkg badema
    5 bjelanjaka
    40 kdg secera u prahu
    2 zlicice mljevenog cimeta
    2 zlice slatkog «zenskog» likera (ali i ne treba)

    Fino samljeti bademe. Istuci snijeg od bjelanjaka, pa polako umijesati secer u prahu.
    Za ocaklinu odvojite jednu salicu bjelanjka i stavite u frizider.
    U ostatak smjese od bjelanjaka umijesati bademe, cimet i liker (po zelji), «tijesto» dobro promijesiti, pokriti ga i ostaviti 1 sat u frizideru.
    Radnu plohu posuti secerom, pa na njoj razvaljati tijesto da bude debelo 1 cm. Izrezati zvijezdice, jednolicno ih premazati snijegom od bjelanjaka (onim iz frizidera), posloziti po limu i ostaviti da se susi preko noci.
    U prethodno zagrijanoj pecnici na 160 st. peci cca 7-8 minuta (paziti da glazura ne pozuti, ona mora ostati bijela!)
    Napomena: smjesa se pocne jako lijepiti za ruke cim se malo zagrije na sobnoj temperaturi. Pomaze cesto pranje i brisanje ruku.
    Dajte recite na kaj posebno treba paziti.
    Evo recepta s Dobro jutro Hrvatska o kojem je govorila Hera. Princip je isti, sve su ostalo nijanse.
    zvjezdice s cimetom

  20. #20
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

  21. #21
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    Evo jedan recept za kiflice koje ja radim svake godine i prve mi odu, nisu uopće komplicirane za napraviti. Svi ih obožavaju tak da ću ove godine raditi duplu smjesu, ako ne i trostruku.

    KIFLICE OD ORAHA
    -za tijesto- 5 bjelanjaka
    150 g šećera,
    1 omot vanilin šećera
    1 žlica ruma
    375g mljevenih oraha

    -ukrasi- 1 bjelanjak
    100g grubo nasjeckanih oraha
    100g gorke čokolda
    1 žlica ulja

    TIJESTO:Istući čvsrti snijeg od bjelanjaka, šećera, vanilin šećera i ruma. Treba istuči tako čvsto da se može vidjeti zarez nožem!
    Umješati mljevene orahe. Zatim smjesu zagrijavati u velikoj tavi, stalno miješajući dok se volumen smjese ne prepolovi.

    Staviti na tanjur da se ohladi.
    Od ohlađene smjese žličicom odvajati male porcije i oblikovati kiflice (ili štapiće.ja radim kako koji put mi se da).
    Kiflice premazati bjelanjkom, utisnuti u nasjeckane orahe, položiti na lim obložen masnim papirom i peći oko 25 min na oko 120°

    Kad se ispeku ostaviti ih da se ohlade .
    Čokoladu zajedno s uljem otopiti u vodenoj kupelji, uroniti krajeve kiflica i ostaviti da se stvrdnu na rešetki.



    Ove kiflice čuvam u limenoj kutiji i najbolje su tek kojih tjedan dana od pečenja!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj ivarica prvotno napisa
    dajte i koji recept za kolace koji se ne peku, pretpostavljam da su to samo neke kuglice :/
    barem 15 nepekućih sam stavila
    Pretpostavljam da je na jednom od ovih topica tih 15 nepekućih, linkove stavljam da sebi olakšam život, možda još kome pomogne


    2004:
    božićni kolačići
    Božićni kolačići - part ll - recepti

    2005:
    Božićni kolačići, part III
    Božićni kolači- part IV

    2006: ? zar smo lani preskočile ovu tradiciju :shock:

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    Tinars hvala, uštedila si mi trud

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj clio180 prvotno napisa
    Citiraj ronin prvotno napisa

    ...oba su na balkonu...
    a gdje stanuješ?
    Blizu Zg-a.dođi na kolače

    Hera,recept nije s foruma nego sam ga ja našla u svojoj "Enciklopediji kolača"-jedna knjiga s receptima koju ja tak zovem jer je velika i teška

    Francuski kolač s medom

    200 g čokolade za kuhanje,krupno nasjeckane
    2 2/3 šalice svenamjenskog brašna
    1 žlica mljevenog cimeta
    1 žlica praška za pecivo
    1/2 žličice soli
    1 šalica šećera u prahu
    1 1/2 šalica meda
    1 šalica hladne vode
    1 1/2 šalica krupno nasjeckanih badema
    (po želji se može dodati grožđica i pinjola,ja nisam stavljala)
    2/3 šalice ušećerene narančine korice(može i manje)

    Na pari otopite čokoladu u glatku smjesu.Odložite da se ohladi.
    U veliku zdjelu prosijte brašno,cimet,prašak za pecivo i sol.
    U oveću posudu na umjerenu vatru pristavite šećer,med i vodu,miješajući dok se ne otopi šećer.
    Sklonite s vatre i postupno umiješajte suhe sastojke.umiješajte čokoldau,bademe(grožđice,pinjole)i narančinu koricu.Pretresite tijesto u namašćeni/pobrašnjeni kalup
    Pecite 55-60 minuta na 180 stupneva
    Neka se kolač hladi u posudi barem 15 minuta
    Ukrasite narančinom koricom

    Evo,meni je baš fini,mom mužu je tak-tak.Ali on inače ne šmeka kolače ako na njima nema kila kreme,ako volite medasto-čokoladni okus,bingo.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    Citiraj mamanatali prvotno napisa
    Tinars hvala, uštedila si mi trud

    (a sve si mislim hoće li zamrijeti)

  26. #26
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno

    Drage domaćice ... najljepše molim ... RECEPT ZA RAFAELLO ako netko ima neki fini....hvala........

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    Nije nevjerojatno fini, ali meni je bio OK. Radila sam s mlijekom u prahu.otkad znam da postoji alternativa, nisu još došle na red ni u jednoj ni u drugoj varijanti

    RAFAELO KUGLICE
    1,5 dl vode
    30 dag šećera
    25 dag maslaca/margarina
    40 dag mlijeka u prahu
    20 dag kokosa
    20 dag badema ili lješnjaka
    Vodu i šećer prokuhati pa u vruće dodati maslac. Miksati dok se ne rastopi pa dodati mlijeko u prahu i na kraju kokos. Ostaviti u hladnjaku 1-2h. Za to vrijeme popržiti lješnjake ili ofuriti bademe za “košticu”. Kad se smjesa dovoljno ohladi oblikovati kuglice i gotove uvaljati u kokos.

    Ne moraš sve odjednom oblikovati. Ja sam ih držala u posudi u frižideru pa pomalo radila nove kuglice kad bi pojeli napravljene.

    (mislim da je takav isti dala ivancica )

    Imaš i onaj bez mlijeka u prahu, ali ja ga nisam isprobala. Recept ide ovako nekako:
    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj brigita2 prvotno napisa
    Ja često skuham klasičnu bijelu kremu za biskvit (brašno,šećer zakuhano u mlijeku i u hladno margarin). Ponekad mi ostane kreme viška pa da ne bacam ja od toga napravim rafaelo.

    U kremu dodam kokosa tak da je gusto. Oblikujem kuglice, u svaku ubacim jedan lješnjak i uvaljam u kokos. Strpam u frižider do posluživanja.

    Osim pudinga umjesto brašna, još bih dodala: ako hoćeš onaj hrskavi okus, kao u original-kuglicama, stavi unutra bijelu čokoladu s krispijem (da nije Nestlé, off course).
    Uh, sve mi zlo kad se sjetim koliko toha ja pojedem!
    meni je ovo nedovoljno precizno da bih pokušala napraviti

  28. #28
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj tinars prvotno napisa

    Osim pudinga umjesto brašna, još bih dodala: ako hoćeš onaj hrskavi okus, kao u original-kuglicama, stavi unutra bijelu čokoladu s krispijem (da nije Nestlé, off course).
    Uh, sve mi zlo kad se sjetim koliko toha ja pojedem!
    meni je ovo nedovoljno precizno da bih pokušala napraviti [/quote]

    4 čokolade od 100 grama (bijele, Alnatura), malo stavljaš u smjesu malo jedeš, dok ne vidiš koliko je dovoljno

  29. #29
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    slađo, ja nisam skužila što si htjela reći, koga si citirala, što je tvoj komentar...

  30. #30
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    i ja mislim da nisi...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    Ah, još i to
    ne ljubim baš bijelu čokoladu, kod mene bi sve završilo u kuglicama. A dal bih se sjetila otopiti je prije - to je već druga priča.

    Nego, ovo ja tražim čitavo vrijeme:

    [quote=Mamita]evo izvadila sam sve receptiće preslatke na jedno mjesto pa reko evo i vama da se ne patite...sori ako sam koga zaboravila nije namjerno

    Traditional Dark Fruit Cake by Janoccka

    500 gr suhog voća (ja stavljam grožđice, suhe šljive, marelice, suho tropsko voće i malo smokava) + 1 šalica grožđica
    100 gr suhih jabuka i krušaka, nasjeckanih oraha, badema ili lješnjaka
    pola šalice višanja
    1/4 šalice smeđeg šećera
    1/4 šalice meda
    1/3 šalice maslaca
    2 jaja
    1/2 šalice svježe iscjeđenog soka od narandže i greipa (može i malo više)
    1 žlica ekstrakta od ruma
    1 žlica ekstrakta od vanilije
    1 šalica brašna
    po pola žličice praška za pecivo, cimeta i muškatnog oraščića
    po četvrtinu žličice sode bikarbone i soli

    Priprema:
    U posudi pomiješati suho voće, grožđice, šećer, med, sok i maslac. Kada zavrije kuhati još 5 minuta povremeno promiješati. Maknuti sa vatre i malo ohladiti. Dodati jaja izmućena sa ekstraktom ruma i vanilije, te ostale sastojke. Promiješati. S obzirom da sam ja smanjila količinu šećera iz originalnog recepta, preporučujem da probate smjesu (samo probati a ne pojesti pola smjese ). Staviti u odgovarajuću posudu za pečenje (ovisno o visini kolača koju želite, može i u kalup za tortu) i pecite na 150 stupnjave oko sat i pol, ili dok nož umetnut u sredinu kolača ne izađe čist. Ohladiti, preliti glazurom od čokolade. Zamotan u foliju može stajati i nekoliko mjeseci.


    Keksi od zobenih pahuljica by wildflower

    Sastojci:
    3 salice zobenih pahuljica
    1 salica (200 g) margarina
    1 salica secera
    1 salica brasna
    2 zlice mlijeka
    1 vrecica vanilin-secera
    1 zlicica praska za pecivo
    1 salica grozdjica (ili nekog drugog sitnog ili isjeckanog suhog voca)

    Postupak:
    1. Zagrijati pecnicu na 175° C.
    2. Kremasto izmijesati hladni margarin, secer i vanilin-secer.
    3. Umijesati mlijeko.
    4. U posebnoj posudi izmijesati brasno s praskom za pecivo, pahuljicama i grozdjicama.
    5. Dobro pomijesati obje smjese.
    6. Oblikovati kolacice velicine otprilike koliko stane u zlicu.
    7. Peci 15-20 minuta.
    8. Vruce pecene kolacice, jer su jako krhki, vaditi jednog po jednog lopaticom za kolace i pustiti da se ohlade i skrutnu na ravnoj povrsini.

    Napomene:
    Volumne mjere, izrazene u salicama (cups), u metricki sustav preracunavaju se po pravilu: 1 salica = 2.366 dl. Nemojte se zbuniti jer izmijesana masa ne izgleda kompaktno - svaki kolacic se pojedinacno oblikuje stiskanjem u rukama. Inace, u originalnom receptu je vrijeme pecenja bilo 10-ak minuta, po meni je to premalo.


    Mekani božićni kolačići by MalaSirena
    (nek vas naziv ne zavara, ali nisu baš mekani, nego malo mekši od medenjaka )

    25 dag meda
    3-4 žlice narančinog soka
    3,5 dag finog smeđeg šećera
    2,5 dag žutih grožđica
    1 žličica cimeta
    pola žličice naribane narančine korice
    po pola žličice anisa (ja ga nisam mogla nabaviti pa ga nisam stavljala i bilo je super i bez njega), đumbira, koriandora
    jedan vanilin šećer
    žličica kakao praha
    22,5 dag brašna
    pola žlice praška za pecivo
    5 dag prutića badema (radila sam i s njima i bez njih i bez badema mi je bolje)
    oko pola kile čokoladnog preljeva

    Zagrijte u posudi med s 2 žlice narančinog soka i kad se to malo rastopi i spoji maknuti sa štednjaka i umiješati i bijeli i smeđi šećer. Ostavite smjesu da se ohladi.
    Operite i sitno nasjeckajte grožđice. Odvojite od brašna 2 žlice, a ostatak pomiješajte s grožđicama, ribanom narančinom koricom, vanilin-šećerom, začinima i kakaom. Prašak za pecivo pomiješajte s ostatkom narančinog soka. Od smjese s medom, mješavine s brašnom i praška za pecivo (onog koji je u narančinom soku) umijesite tijesto. Oblikujte u kuglu, pospite s 2 žlice brašna i umotano u foliju pustite da odstoji najmanje jedan dan na sobnoj temperaturi.

    Razvaljati na oko pola cm debljine (ja ostavim malo deblje) i originalno se reže na kvadratiće, ali ja režem u obliku srca - tak mi je ljepše


    Peći u limu obloženom masnim papirom na 180 C oko 15 minuta i ohlađene premazati rastopljenom čokoladom, eventualno ukrasiti kandiranim voćem.


    IŠLERI by SUNCE

    20 dkg brašna
    14 dkg margarina
    7 dkg šećera u prahu
    1 žutanjak
    3 žlice kakaa

    - umijesiti, izrezati okrugle oblike s čašom ili kalupom i peći. Hladne lijepiti s kremom

    krema:
    pola litre mlijeka zakuhati gusto s brašnom, umiješati 11 dkg margarina, 3 štange čokolade i šećera po želji. Slijepljene kolače umočiti cijele u čok. glazuru


    MEKANI MEDENJACI by SUNCE

    5 jaja
    5 žlica meda
    5 žlica žećera
    10 dkg brašna
    pola male žličice sode bikabone

    - prvo napraviti snijeg od bjelanjaka, zatim polako umiješati redom šećer, med, izmiksane žutanjke, brašno i sodu i ispeći u biskvit. Zgodno je kad se u svaku kocku utisne polovica badema


    MATROZEN (jaaaako fino) by SUNCE

    tijesto:
    6 bjelanjaka (snijeg)
    25 dkg šećera
    2 žlice brašna
    25 dkg mljevenih oraha
    - sastojke umiješati i peći kao biskvit (na 180 C)

    Na topli kolač preliti:

    6 žutanjaka
    15 dkg šećera
    pola margarina
    10 dkg čokolade

    - kuhati uz stalno miješanje na laganoj vatri, toplo preliti na topli biskvit. Ostaviti u frižideru da se stisne i rezati na sitne kocke



    NARANČINA KORA by SUNCE

    biskvit:

    4 žutanjka
    15 dkg šećera
    8 bjelanjaka
    15 dkg mljevenih oraha
    2 žlice brašna
    - žutanjke miksati sa šećerom, umiješati snijeg od bjelanjaka, orahe i brašno

    krema :
    4 žutanjka
    2 žlice brašna
    15 dkg šećera
    sok i naribana korica jedne naranđe

    - miksati na pari, dodati sok i koru naranđe i u hladno margarin

    - hladnom kremom namazati biskvit, preliti čokoladnom glazurom


    PASJI JEZICI (ne znam otkud ime, al je jako fino) by SUNCE

    biskvit:

    15 dkg margarina
    25 dkg šećera
    18 dkg brašna
    2 žlice mlijeka
    kora i sok jednog limuna
    snijeg od 6 bjelanjaka
    - miksati margarin sa šećerom, dodati sok i koricu, mlijeko, snijeg i brašno. Peći 25 minuta na 170 C

    preljev:

    6 žutanjaka
    10 dkg šećera
    10 dkg čokolade
    15 dkg margarina - kuhati na pari, u hladno dodati margarin


    ROLADA OD KOKOSA (ne peče se) by SUNCE

    30 dkg petit keksa
    12 dkg šećera u prahu
    žlica kakaa
    1,5 dl instant kave

    - kekse samljeti (ja ih uvaljam u najlon vrećicu i elegantno prelazim valjkom preko njih), izmiješati s ostalim sastojcima, na foliji razvaljati na tanko i premazati kremom:
    krema:
    10 dkg margarina
    10 dkg šećera u prahu
    10 dkg kokosa


    CASSATA (ne peče se) by SUNCE

    20 dkg margarina
    20 dkg šećera u prahu
    8 dkg nasjeckane čokolade
    1 jaje
    sok i korica 1 limuna
    30 dkg mljevenih petit keksa
    20 dkg nasjeckanih žele bombona
    10 dkg grožđica

    - sve umijesiti, rukama oblikovati roladu, zaliti čokoladnom glazurom i staviti u frižider da se stisne



    NAPOLITANKE BAKE ANKE (padanje u nesvijest od finoće) by apricot

    30dag maslaca
    4 jaja
    25dag šećera u prahu
    20dag sjeckanih oraha
    20dag čokolade

    Jaja, šećer i čokolada se kuhaju na pari dok se ne zgusne. Kada se malo ohladi, dodaju se orasi i maslac. Sve se dobro izmiješa i stavi na oblatnu, poklopi drugom oblatnom i pritisne nečim teškim. Reže se na oblik i veličinu bajadere (cca)
    (Tko ovo proba, zaboravlja na Nutelu)


    PLIVADONI, BIJELI I CRNI (fantazija, što drugo reći) by apricot

    15 dag lješnjaka (popržiti i fino samljeti)
    8dag šećera u prahu
    7dag maslaca
    5dag čokolade (u bijeloj varijanti, ako je čokolada masnija, staviti malo manje)

    Umiješati tijesto i praviti maaale plivadončiće (što manji, to bolji – ovisi koliko živaca imate).
    Protvan isprati hladnom vodom, poslagati plivadone i ostaviti preko noći. Sutradan ih peći na 110°C, a onda ostaviti da se dalje suše u isključenoj pećnici. (Pazite na veličinu – pri pečenju dosta narastu).


    SEDMO NEBO (jaaako fino) by apricot

    Tijesto
    4 jaja
    17,5dag šećera (ja stavim manje)
    10dag oraha
    1 oblatna

    Pjenasto izmiješati žutanjke i šećer, dodati mljevene orahe i čvrsti snijeg. Protvan namazati maslacem, staviti oblatnu i na nju umućenu smjesu. Peći na 160°C, 10-15 minuta.

    Krema
    20dag maslaca
    1 žutanjak
    15dag šećera
    4 žlice jake kave
    2 žlice mljevenih oraha za posipanje

    Pjenasto izmiješati maslac i šećer, dodati žutanjak i postepeno umiješati ohlađenu kavu.
    Kada se tijesto ohladi, premazati nadjevom i posuti orasima.
    (Nemojte se prestrašiti, ovaj kolač je jako tanak – cca 1,5cm. Ja režem na trokute).


    SMEĐE-ŽUTA SALAMICA (jako fino i jako dekorativno) by apricot

    25dag oraha
    25dag šećera
    3 rebra čokolade (one velike za kuhanje)
    2 bjelanjka

    Zamijesiti i na foliji razvaljati 1cm debeo četverokut.

    Žuta fila
    10dag maslaca
    10dag šećera
    2 kuhana i propasirana žumanjka

    Dobro izmiješati, premazati po smeđem tijestu i zarolati. Promjer će biti cca 2cm.


    SALAMA SA ŽELEOM – SMEĐA I BIJELA VARIJANTA (jako dekorativno, izgleda ko vitraj) by apricot

    12,5dag maslaca
    12,5dag šećera
    12,5dag keksa
    50g čokolade (ako je bijela, nešto manje)
    1jaje
    100g žele bombona

  32. #32
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ako bi netko to lijepo sredio (a da ne moram biti ja), ja bih to stickala na vrh, pa svake godine samo dodavala eventualne nove

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    ovaj netko bi to rado učinio... kad bi imao dovoljno vremena
    možda za drugu godinu

  34. #34
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Ja još nisam smislila što ću ove godine. Ali sigurno neću tako puno kao prošle, ove mi se ništa ne da.

    Pečem od ponedjeljka.

    Samo da dodam da ja obavezno po novom kad radim rafaelo kuglice stavim jedan dio mljevenog petit keksa umjesto mlijeka u prahu(po apricotinom receptu). Onda nisu tako žestoke.

  35. #35
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj tinars prvotno napisa
    ovaj netko bi to rado učinio... kad bi imao dovoljno vremena
    možda za drugu godinu
    valjda ima još dokonih ovdje, idem na neke topice gdje su se raspisale tražiti žrtvu 8)

  36. #36
    zrinka19 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    265

    Početno

    ja sam ove recepte prošle godine isprintala i jučer sam pravila bajadere i tamo piše 1/2 kg šećera, išla sam provjeriti na receptima i tamo piše 250 g

    pa prije nego stavite na vrh, ispravite grešku

  37. #37
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa u originalnom receptu je i bilo pol kile.
    a onda ja čvaknem pola.

    nisi valjda čitala dalje komentare :/

  38. #38
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja cu srediti.[/b]

  39. #39
    zrinka19 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    265

    Početno

    prošle godine sam čitala, i očito zaboravila, ove godine sam samo prepisivala s papira

  40. #40
    zrinka19 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    265

    Početno

    e kad si već tu, apricot, da te priupitam

    napravila sam sinoć bajaderu, sedmo nebo i rafaelo
    da li da odmah zamrzavam onu količinu što bi volila da ostane do božića ili mogu neko vrijeme ili cijelo vrijeme držat u frižideru ili u hladnoj sobi

  41. #41
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Ak hoćeš da ostane do Božića onda zamrzni odmah

  42. #42
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Izbacila sam komentare fino, prefino, uvlačuguz, ustamojahvaliteme isl. i ostavila samo one da se kolac NE PEČE. Da bi one koje traze kolace koji se NE PEKU (jerbo im kakti jucer crkla rerna ) mogle naci od prve.

  43. #43
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sad cu izbaciti onaj kurcšlus s boldanjem pa onda apricot OBRISI PRVI POST .

  44. #44
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Traditional Dark Fruit Cake by Janoccka

    Sastojci:
    500 gr suhog voća (grožđice, suhe šljive, marelice, suho tropsko voće i malo smokava) + 1 šalica grožđica
    100 gr suhih jabuka i krušaka, nasjeckanih oraha, badema ili lješnjaka
    1/2 šalice višanja
    1/4 šalice smeđeg šećera
    1/4 šalice meda
    1/3 šalice maslaca
    2 jaja
    1/2 šalice svježe iscjeđenog soka od naranče i greipa (može i malo više)
    1 žlica ekstrakta od ruma
    1 žlica ekstrakta od vanilije
    1 šalica brašna
    1/2 žličice praška za pecivo, cimeta i muškatnog oraščića
    1/4 žličice sode bikarbone i soli

    Priprema:
    U posudi pomiješati suho voće, grožđice, šećer, med, sok i maslac. Kada zavrije kuhati još 5 minuta povremeno promiješati. Maknuti sa vatre i malo ohladiti. Dodati jaja izmućena sa ekstraktom ruma i vanilije, te ostale sastojke. Promiješati. S obzirom da sam ja smanjila količinu šećera iz originalnog recepta, preporučujem da probate smjesu (samo probati a ne pojesti pola smjese). Staviti u odgovarajuću posudu za pečenje (ovisno o visini kolača koju želite, može i u kalup za tortu) i pecite na 150 stupnjave oko sat i pol, ili dok nož umetnut u sredinu kolača ne izađe čist. Ohladiti, preliti glazurom od čokolade. Zamotan u foliju može stajati i nekoliko mjeseci.


    Keksi od zobenih pahuljica by wildflower

    Sastojci:
    3 salice zobenih pahuljica
    1 salica (200 g) margarina
    1 salica secera
    1 salica brasna
    2 zlice mlijeka
    1 vrecica vanilin-secera
    1 zlicica praska za pecivo
    1 salica grozdjica (ili nekog drugog sitnog ili isjeckanog suhog voca)

    Postupak:
    1. Zagrijati pecnicu na 175° C.
    2. Kremasto izmijesati hladni margarin, secer i vanilin-secer.
    3. Umijesati mlijeko.
    4. U posebnoj posudi izmijesati brasno s praskom za pecivo, pahuljicama i grozdjicama.
    5. Dobro pomijesati obje smjese.
    6. Oblikovati kolacice velicine otprilike koliko stane u zlicu.
    7. Peci 15-20 minuta.
    8. Vruce pecene kolacice, jer su jako krhki, vaditi jednog po jednog lopaticom za kolace i pustiti da se ohlade i skrutnu na ravnoj povrsini.


    Mekani božićni kolačići by MalaSirena

    Sastojci:
    25 dag meda
    3-4 žlice narančinog soka
    3,5 dag finog smeđeg šećera
    2,5 dag žutih grožđica
    1 žličica cimeta
    1/2 žličice naribane narančine korice
    1/2 žličice anisa, đumbira, koriandera
    jedan vanilin šećer
    1 žličica kakao praha
    22,5 dag brašna
    1/2 žlice praška za pecivo
    5 dag prutića badema
    oko 1/2 kile čokoladnog preljeva

    Priprema:
    Zagrijte u posudi med s 2 žlice narančinog soka i kad se to malo rastopi i spoji maknuti sa štednjaka i umiješati i bijeli i smeđi šećer. Ostavite smjesu da se ohladi.
    Operite i sitno nasjeckajte grožđice. Odvojite od brašna 2 žlice, a ostatak pomiješajte s grožđicama, ribanom narančinom koricom, vanilin-šećerom, začinima i kakaom. Prašak za pecivo pomiješajte s ostatkom narančinog soka. Od smjese s medom, mješavine s brašnom i praška za pecivo (onog koji je u narančinom soku) umijesite tijesto. Oblikujte u kuglu, pospite s 2 žlice brašna i umotano u foliju pustite da odstoji najmanje jedan dan na sobnoj temperaturi.

    Razvaljati na oko pola cm debljine (ja ostavim malo deblje) i originalno se reže na kvadratiće, ali ja režem u obliku srca - tak mi je ljepše.

    Peći u limu obloženom masnim papirom na 180 C oko 15 minuta i ohlađene premazati rastopljenom čokoladom, eventualno ukrasiti kandiranim voćem.


    Išleri by SUNCE

    Tijesto:
    20 dkg brašna
    14 dkg margarina
    7 dkg šećera u prahu
    1 žutanjak
    3 žlice kakaa

    Priprema:
    Umijesiti, izrezati okrugle oblike s čašom ili kalupom i peći. Hladne lijepiti s kremom.

    Krema:
    1/2 litre mlijeka zakuhati gusto s brašnom, umiješati 11 dkg margarina, 3 štange čokolade i šećera po želji. Slijepljene kolače umočiti cijele u čok. glazuru.


    Mekani medenjaci by SUNCE

    Sastojci:
    5 jaja
    5 žlica meda
    5 žlica šećera
    10 dkg brašna
    1/2 žličice sode bikabone

    Priprema:
    Prvo napraviti snijeg od bjelanjaka, zatim polako umiješati redom šećer, med, izmiksane žutanjke, brašno i sodu i ispeći u biskvit. Zgodno je kad se u svaku kocku utisne polovica badema


    Matrozen by SUNCE

    Tijesto:
    6 bjelanjaka (snijeg)
    25 dkg šećera
    2 žlice brašna
    25 dkg mljevenih oraha

    Sastojke umiješati i peći kao biskvit (na 180° C)

    Krema:
    6 žutanjaka
    15 dkg šećera
    pola margarina
    10 dkg čokolade

    Kuhati uz stalno miješanje na laganoj vatri, toplo preliti na topli biskvit. Ostaviti u frižideru da se stisne i rezati na sitne kocke.


    Narančina kora by SUNCE

    Biskvit:
    4 žutanjka
    15 dkg šećera
    8 bjelanjaka
    15 dkg mljevenih oraha
    2 žlice brašna
    Žutanjke miksati sa šećerom, umiješati snijeg od bjelanjaka, orahe i brašno. Peći na 180°C.

    Krema :
    4 žutanjka
    2 žlice brašna
    15 dkg šećera
    sok i naribana korica jedne naranče

    Miksati na pari, dodati sok i koru naranče i u hladno margarin. Hladnom kremom namazati biskvit, preliti čokoladnom glazurom.


    Pasji jezici by SUNCE

    Biskvit:
    15 dkg margarina
    25 dkg šećera
    18 dkg brašna
    2 žlice mlijeka
    kora i sok jednog limuna
    snijeg od 6 bjelanjaka

    Miksati margarin sa šećerom, dodati sok i koricu, mlijeko, snijeg i brašno. Peći 25 minuta na 170° C.

    Preljev:
    6 žutanjaka
    10 dkg šećera
    10 dkg čokolade
    15 dkg margarina

    Kuhati na pari, u hladno dodati margarin, premazati kolač.


    Rolada od kokosa (ne peče se) by SUNCE

    Sastojci:
    30 dkg petit keksa
    12 dkg šećera u prahu
    žlica kakaa
    1,5 dl instant kave

    Kekse samljeti (ja ih uvaljam u najlon vrećicu i elegantno prelazim valjkom preko njih), izmiješati s ostalim sastojcima, na foliji razvaljati na tanko i premazati kremom.

    Krema:
    10 dkg margarina
    10 dkg šećera u prahu
    10 dkg kokosa


    Cassata (ne peče se) by SUNCE

    Sastojci:
    20 dkg margarina
    20 dkg šećera u prahu
    8 dkg nasjeckane čokolade
    1 jaje
    sok i korica 1 limuna
    30 dkg mljevenih petit keksa
    20 dkg nasjeckanih žele bombona
    10 dkg grožđica

    Sve umijesiti, rukama oblikovati roladu, zaliti čokoladnom glazurom i staviti u frižider da se stisne.


    Napolitanke bake Anke by apricot

    Sastojci:
    30dag maslaca
    4 jaja
    25dag šećera u prahu
    20dag sjeckanih oraha
    20dag čokolade

    Jaja, šećer i čokolada se kuhaju na pari dok se ne zgusne. Kada se malo ohladi, dodaju se orasi i maslac. Sve se dobro izmiješa i stavi na oblatnu, poklopi drugom oblatnom i pritisne nečim teškim. Reže se na oblik i veličinu bajadere (cca).


    Plivadoni, crni i bijeli by apricot

    Sastojci:
    15 dag lješnjaka (popržiti i fino samljeti)
    8dag šećera u prahu
    7dag maslaca
    5dag čokolade (u bijeloj varijanti, ako je čokolada masnija, staviti malo manje)

    Umiješati tijesto i praviti maaale plivadončiće (što manji, to bolji – ovisi koliko živaca imate).
    Protvan isprati hladnom vodom, poslagati plivadone i ostaviti preko noći. Sutradan ih peći na 110°C, a onda ostaviti da se dalje suše u isključenoj pećnici. (Pazite na veličinu – pri pečenju dosta narastu).


    Sedmo nebo by apricot

    Tijesto:
    4 jaja
    17,5dag šećera (ja stavim manje)
    10dag oraha
    1 oblatna

    Pjenasto izmiješati žutanjke i šećer, dodati mljevene orahe i čvrsti snijeg. Protvan namazati maslacem, staviti oblatnu i na nju umućenu smjesu. Peći na 160°C, 10-15 minuta.

    Krema:
    20dag maslaca
    1 žutanjak
    15dag šećera
    4 žlice jake kave
    2 žlice mljevenih oraha za posipanje

    Pjenasto izmiješati maslac i šećer, dodati žutanjak i postepeno umiješati ohlađenu kavu.
    Kada se tijesto ohladi, premazati nadjevom i posuti orasima.
    (Nemojte se prestrašiti, ovaj kolač je jako tanak – cca 1,5cm. Ja režem na trokute).


    Smeđe-žuta salamica (ne peče se) by apricot

    Sastojci:
    25dag oraha
    25dag šećera
    3 rebra čokolade (one velike za kuhanje)
    2 bjelanjka

    Zamijesiti i na foliji razvaljati 1cm debeo četverokut.

    Žuta krema:
    10dag maslaca
    10dag šećera
    2 kuhana i propasirana žumanjka

    Dobro izmiješati, premazati po smeđem tijestu i zarolati. Promjer će biti cca 2cm.


    Salama sa želeom – smeđa i bijela varijanta (ne peče se) by apricot

    Sastojci:
    12,5dag maslaca
    12,5dag šećera
    12,5dag keksa
    50g čokolade (ako je bijela, nešto manje)
    1jaje
    100g žele bombona

  45. #45
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    marta, dok nisam pala u nesvijest, :shock:

  46. #46
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zasto? Pa to je bio jedini nacin da procitam sve recepte.

  47. #47
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    akodjer predlazem da svi ostali pisu recepte u istoj maniri pa da ih mozes samo dalje lijepiti na onaj popis.

  48. #48
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ah, zaboravila sam da si ti iz kraja gdje se zna za onu: ne laje pas zbog sela...

  49. #49
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj zrinka19 prvotno napisa
    e kad si već tu, apricot, da te priupitam

    napravila sam sinoć bajaderu, sedmo nebo i rafaelo
    da li da odmah zamrzavam onu količinu što bi volila da ostane do božića ili mogu neko vrijeme ili cijelo vrijeme držat u frižideru ili u hladnoj sobi
    ja ti sve držim u zamrzivaču otkad ih napravim.

  50. #50
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I jos sam dodala 2 svoja. Totalno velikodusno sam otkrila svima ovdje najbolji recept za madjaricu koji postoji.

Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •