Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 88

Tema: Carski rez sa spinalnom anestezijom-sv.Duh

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    125

    Početno Carski rez sa spinalnom anestezijom-sv.Duh

    Drage cure!
    Da li mi može,molim Vas netko napisati iskustvo carskog pod spinalnom,a da je rodio u zadnje vrijeme,tj.zadnja 2mj,kad se primjenjuje room...?Hvala Vam..
    Tražila sam,ali puno je tema prije tog room-inga,a čula sam da se dosta toga promijenilo...
    Detalje,može i na pp.Hvala vam.
    Sutra mi odlučuju da li ću ići na carski ili ne.Zanima me sve detalje

  2. #2
    vrcki avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    samobor
    Postovi
    132

    Početno

    bila sam ja prije 20-ak dana. carski nije bio planiran, rodila navečer, bebu donijeli nakon oko pola sata, ostala sa mnom odmah tu noć, inače odnose bebe carskima prvu noć, bar je tako bilo mojim dvjema cimericama. ne znam što te još sve zanima pa ti pitaj.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    I ja ću roditi na carski na Duhu, pa bih i ja ako može detalje:
    - da li ti odmah pokažu bebicu čim je izvade iz trbuha (barem na kratko), da li ju pokažu tati u hodniku
    - kad ju vidiš prvi put nakon carskog, nakon pola sata ako sam dobro shvatila?
    - kako to da je beba bila s tobom cijelo vrijeme ako ideš na intenzivnu?
    - kad ideš na odjel babinjača?
    - kako je s dojenjem, jel ti pomognu sestre malo više s obzirom na rez?
    - kakve su sestre prema "caricama"?
    - koliko moraš ležati nakon spinalne, da se ne mičeš?
    - kad osjetiš ranu prvi put?

    Nadam se da nije too much pitanja.

    thanx unaprijed

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    ja cu odgovorit na zadnja 2 pitanja.

    1. mora se lezat 24 sata
    2. ranu sam osjetila tek kad sam se pokusala ustat.

    mene zanima kako to da idete na carski??
    beba na zadak?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    1,002

    Početno

    CareBear,odgovori su ti:
    - odmah vidiš bebu (ako je spinalna anestezija), tati ju pokažu u hodinku
    - čim te stave u sobu (meni je donjeli nakon 5 min nakon dolaska u sobu)
    - mene su odmah iz sale otfurali na babinjače
    - odmah
    - meni je bio drugi porod pa možda radi toga,ali nije mi pružena nikakva posebna pomoć oko dojenja,ali nema veze s rezom,ako tražiš pomoć dobiješ ju (ako ima slobodnih sestri)
    - tretman je isti kao da si rodila i vaginalno, ja nisam primjetila nikakav poseban tretman
    - 24 sata
    - kad se moraš dići, drugi dan nakon carskog te natjeraju da se digneš iz kreveta, neću te plašit,ali boli ko sam vrag

    -iskustvo prije mjesec i nešto sitno-

  6. #6
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Pa to su sve same dobre vijesti! Prije 3,5 godina sam dva dana bila bez svoje bebe jer na odjelu nije bilo mjesta, a na intenzivnu beba ne smije. Već sam se pribojavala što i kako ako i drugi puta bude carski, ali ovo je zaista izvrsno. A bol se preživi. Lakše nego odvojenost :D

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Beba je na zadak a i ja nemam ništa protiv carskog - dapače.

    Hvala curke na informacijama.

    Još samo jedno: kad ste išle kući nakon carskog?

  8. #8
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Četvrti dan (prvi, kad dodeš, se ne broji).

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Makarska
    Postovi
    10

    Početno

    Bok cure, ja sam naručena sutra u bolnicu SD, beba je okrenuta na zadak tako da će biti carski ( na žalost )... Ono što me zanima ako netko zna je koja je procedura kad dolaziš u bolnicu, koliko traju sve te pripreme jer mi doktor nije baš previše objasnio
    hvala...

  10. #10
    Strippy avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    165

    Početno

    Odeš na odjel Ginekologija3 - drugi kat. Isti kad gdje su i rodilje samo skreneš lijevo (rodilje su ravno). Javiš se sestri i daš joj papire (mislim da mora biti ujutro, ako se dobro sjećam do 9h) i onda ti ona kaže u koju ćeš sobu biti smještena. I to je to - zaprimljena si u bolnicu i dalje slijede njihove standardne pripreme - mjerenje tlaka, CTG, vađenje krvi...doći će ti anesteziolog objasniti cijeli postupak i ako si naručena na CR ujutro nećeš dobiti večeru (niti smjeti jesti), no slobodno piješ. Prije samog CR, dolazi sestra po tebe radi još jednog mjerenja tlaka, ctg-a, brijanja, klistira - nakon toga se istuširaš sapunom koji će ti oni dati i obučeš u njihovu spavaćicu. Spremiš sve stvari u torbu prije toga i to ti sestre dopreme na intezivnu ili na babinjače (ovisno di ćeš biti nakon CR). Odvezu te liftom gore u rađaonu i kreće "akcija". Ne brini, bit će sve ok!

  11. #11
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    u slučajevima kada se unaprijed zna da će biti carski, da li itko od doktora gore ima običaj čekati da spontano počnu trudovi (tj. da dijete da znak da je spremno, što smanjuje rizik nekih problema veznih uz nedonošenost, a dijete je i zbog porođajnih hormona i kontrakcija pripremljenije za izlazak u svijet, nego kad ih ne osjeti), ili svima rade "na hladno"?
    obično literatura kaže da je ovaj prvi način "dobra praksa" , jer je bolji za dijete, ali čini mi se vrlo rijedak kod nas.

  12. #12
    Strippy avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    165

    Početno

    Taj dio ne znam, meni je bilo "na hladno", ali u terminu tako da je Laura bila posve zdrava i donešena curica, bez ikakvih problema što je rođena carskim, apgar 10/10...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Makarska
    Postovi
    10

    Početno

    hvala Strippy na informacijama... baš me nekako frka tog carskog reza, al valjda će bit sve ok. Meni je inače termin bio u ponedjeljak, bebici se izgleda ne žuri

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Makarska
    Postovi
    10

    Početno

    e da, ti si bila naručena na carski ? Mislim dali si točno znala vrijeme operacije ? Jer meni nitko nije rekao kad će to obavit, sutra,preksutra,nego samo da dođem u bolnicu u četvrtak u 8 ujutro ...
    A tamo mi se baš i neda biti

  15. #15
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    u slučajevima kada se unaprijed zna da će biti carski, da li itko od doktora gore ima običaj čekati da spontano počnu trudovi (tj. da dijete da znak da je spremno, što smanjuje rizik nekih problema veznih uz nedonošenost, a dijete je i zbog porođajnih hormona i kontrakcija pripremljenije za izlazak u svijet, nego kad ih ne osjeti), ili svima rade "na hladno"?
    obično literatura kaže da je ovaj prvi način "dobra praksa" , jer je bolji za dijete, ali čini mi se vrlo rijedak kod nas.
    Koliko sam ja čula od svih cura u zadnje vrijeme koje su bile naručene na carski-zbog zatka ili nečeg druogog, naručuju nekoliko dana prije termina da izbjegnu trudove.
    Ja sam osobno zavšrila na carskom 5 do 12, tj. sve je išlo kao vaginalno, ali na kraju je ipak završilo carskim, znači nakon trudova, otvorenosti od 9 cm....

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    191

    Početno

    Nakon spinalne dosta je ležati 12 sati, no u nekim bolnicama još uvijek preferiraju 24 sata. Ovisi u kakvom je stanju žena. Mene su digli nakon 12 sati i odšetala sam u normalnu sobu. Meni su bebu odmah pokazali, no s obzirom da iz zdravstvenih razloga nisam dojila, nisu mi ju ostavili na prsima. Po dolasku s intenzivne, beba je sa mnom u sobi bila do odlaska kući, dakle 6 dana. Što se tiče oporavka, osobno sam već 3. dan nosila bebicu po sobi, boljelo me samo prva 2 dana. Čisto sam se oduševila kako je sve prošlo super i relativno bezbolno.

  17. #17
    Strippy avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    165

    Početno

    Citiraj Tonka001 prvotno napisa
    e da, ti si bila naručena na carski ? Mislim dali si točno znala vrijeme operacije ? Jer meni nitko nije rekao kad će to obavit, sutra,preksutra,nego samo da dođem u bolnicu u četvrtak u 8 ujutro ...
    A tamo mi se baš i neda biti
    Meni su isto rekli datum prijema u bolnicu i kao slijedeći dan će biti sekcija, međutim zbog umora doktora (radi cjelonoćnog dežurstva) ipak su mi odgodili za još jedan dan. Meni su ti sati bili ko vječnost, tim više što imam užasan strah od bolnica, pa 2 noći nisam spavala. Na kraju je bolje da me doktor svjež i odmoran operirao , jer nije bilo indikacije za žurbu. Ja sam 5 min prije sekcije bila zelena od straha i samo sam govorila mužu "Ne bih ja, može ovo netko drugi umjesto mene..." kad mi je sestra stavila braunilu u venu, tlak mi je tako pao (skoro sam zviznula u nesvjest) da su mi odmah šibnuli infuziju i čekali dok se ne stabilizira prije nego mi daju spinalnu. Toliko o mom strahu. Spinalna nije ništa boljela, i sekcija je protekla odlično, čula sam i vidjela malenu odmah i taj trenutak sve zaboraviš i samo misliš na svoju bebicu. Oporavak je bio super - prva dva dana je najteže (osobito drugi kad trebaš ustati) i za tjedan dana više nisam imala osjećaj da sam rezana. Ovaj put se ipak nadam da će mali biti u pravilnom položaju i da ću moći imati vaginalni, jer me nije toliko strah boli koliko igala. Ne bi čovjek vjerovao koja sam kukavica po tom pitanju, evo još uvijek nisam napravila krvnu sliku, sram me bilo...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Makarska
    Postovi
    10

    Početno

    Evo mene doma, rodila sam curicu u petak popodne na carski, sve prošlo super osim što me glava jako boli već dva dana, ali kažu da je to normalno kod anestezije..inače posebna pohvala svom osoblju na SD, od doktora, sestri,do čistačica, svi su bili jako ljubazni i još jednom sve pohvale !

  19. #19
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Care bear drago mi je da ideš na carski vidi ako se može napraviti 2 tjedna prije termina

    Strippy zašto brijanje i klistir za carski :? :? . U inozemstvu to ne rade ni za normalan porod, a meni prije carskog nisu ni spomenuli ni jedno ni drugo (i da jesu, ja bi odbila - sasvim nepotrebno!!). Ovdje sam, na drugom porodu (vaginalni), odbila i jedno i drugo.

  20. #20
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    vidi ako se može napraviti 2 tjedna prije termina
    imaš neki argument za ovo?

  21. #21
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    vidi ako se može napraviti 2 tjedna prije termina
    imaš neki argument za ovo?

  22. #22
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    aha

  23. #23
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    vidi ako se može napraviti 2 tjedna prije termina
    imaš neki argument za ovo?
    ja cu ti dati argument zasto ne napraviti.

    (zanemarimo sto je za dijete najbolje da je sto duze u maternici...) zbog obicne, pogreske u racunici.
    rijetko ko ima skolski ciklus od 28 dana i ovuaciju 14. dana.
    cesto se dogadja da su trudnoce mladje.
    a zna se dogoditi da i doktor krivo izracuna.
    dogadja se, i to dosta cesto.
    u jednom slucaju su toliko fulali da je ispalo da su mislili da je cura u 38. tj. kad ono, beba ne odgovara starosti od 36tj.
    ne samo sto je lose sto su prekinuli trudnocu preranim carskim rezom, sto je zena rodila nedonosce, vec sto za to nedonosce nisu ni u sali bili spremni, stoga nije bilo ni neonataloga ni potrebne aparature....

    cisto jedan pogled koji nema veze sa onim o cemu se inace prica, isjecak iz real lifea.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Već sam pitala kad se može najranije na carski i upravo mi rekoše da je dva tjedna prije termina ok. Meni je to fine, jer je moja curka i tako malkoc veća (na tatu ), a ja uostalom znam kad sam ostala trudna.
    Brijanje ne smeta (ja i tako skidam onaj gornji dio koji se brije za carski), a klistir mi je još malo nepoznanica jer nikad to nisam radila, iako, to mi je najmanji problem (čak mislim da je bolje da mi se crijeva isprazne prije nego me caknu po tibici, tako da se ne naprežem poslije )

  25. #25
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Care bear lakše je na wc poslije carskog nego vaginalnog . Kad je carski?

  26. #26
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    uf...i ja sam, i uzv nije nista govorio da li se radi o starijoj ili mladjoj (nesto na pocetku je bilo rijeci o par dana mladjoj trudnoci) pa iako je izvrsen CR u 39.tj (38+6), znaci skoro 40. i bez obzira sto je lagano sve vec krenulo, ona je "procjenjena" na 37/38. i nakon onog gore opisanog dogadjaja su sa svima cekali do "zadnjeg trena".

    njima je praksa 38 i ne idu ranije jer ako se radi o tjedan dana mladoj trudnoci, ipak ce biti u s 37tj. i nece beba biti nedonosce. sve ispod 38 povlaci za sobom pojacan rizik. tako da da, 38 je kod elektivnog minimum, no preporuca se (pogotovo ako se ne radi o npr. dijabetesu, hipertenziji...) da se ceka sto je duze moguce.


    sto se tice dojenja, nakon spinalne je pravilo da se ne mijes 24h okretati na bok, no tvoje dijete i ti imate pravo na prvi podoj tako da imas pravo traziti sestru da ti pomogne staviti bebicu na prsa dok lezis na ledjima.
    zapamti da se kolostrum mjeri u kapima! i da je svaka kap dragocijena za tvoje dijete.

    ranu osjetis kad pocne popustati anestezija. kod prvog miscanja. ne mora to biti dizanje, moze biti "pranje" i mijenjanje ulozaka. svako naprezanje.

    sto se poze tice, majke nakon carskog cesto lezecki doje, ali evo ima nekoliko cura, ukljucujuci i mene, kojima je odgovaralo dojiti sjedecki. pronadji svoju pozu.

    bas kao i kod dizanja. ja sam pronasla svoj nacin prvog ustajanja, nije mi pasalo ono sto su mi one govorile- primi se ovdje, povuci se ondje.

    mene su nakon 24h prvi put digli iz kreveta, imali smo pranje zubi, i tijela. nakon 48h prvo tusiranje i selidba sa intenzivne. no ja sam bila u petrovoj.

  27. #27
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Care Bear prvotno napisa
    Već sam pitala kad se može najranije na carski i upravo mi rekoše da je dva tjedna prije termina ok. Meni je to fine, jer je moja curka i tako malkoc veća (na tatu ), a ja uostalom znam kad sam ostala trudna.
    care bear, velicina nema nikakve veze s tim da li je beba spremna i zrela za porod.
    ne traje ni svaka trudnoca jednako dugo. zato je bolje cekati da se bude sto blize terminu. zasto riskirati dva tjedna prije termina? :? ne kuzim. zbog komocije, zbog strija, zbog cega?
    mozes li objasniti zasto bi htjela roditi sto prije? zaista, iskreno me zanima

  28. #28
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    zasto riskirati dva tjedna prije termina? [/quote]

    Pa evo, meni je isto rečeno da ako se planira ići na carski, da je bolje napraviti što prije, bez da porod krene. I da se 2 tjedna prije termina smatra da je beba zrela i da se može napraviti carski.

  29. #29
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    pretpostavljam da to ipak ovisi o indikaciji za carski, bi li za mamu i bebu spontani početak poroda bio opasan ili ne. preporuča se čekati kako bi oboje dobili bar neku dozu hormona, ako je to moguće.

    a što se termina tiče... evo: 3 doktora, 3 različita termina poroda. pa ti reci.

  30. #30
    Strippy avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    165

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa

    Strippy zašto brijanje i klistir za carski :? :? . U inozemstvu to ne rade ni za normalan porod, a meni prije carskog nisu ni spomenuli ni jedno ni drugo (i da jesu, ja bi odbila - sasvim nepotrebno!!). Ovdje sam, na drugom porodu (vaginalni), odbila i jedno i drugo.
    Nemam pojma, ja sam mislila da je to obavezno kod carskog... :?

  31. #31
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    je, cak te obriju i vise nego za vaginalan porod...prosire se na trbuh....

  32. #32
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Što se brijanja tiče, samo izbriju onaj centimetar gdje ide bikini rez. Meni nisu ni to jer sam dan prije napravila brazilku , a klistir nisu ni spominjali.
    I ja sam napravila carski 'na hladno' 2 i pol tjedna prije i to je vani uobičajena praksa. Ne čekaju se trudovi nego se sa carskim kreće 2 tj do 10 dana prije termina, a i meni je bilo lakše jer ona zadnja 2 tj trudnoće su mi bila ubojstvena. Uostalom i koža se manje rastegne, manje strija (onome tko im je sklon), izbjegne se onaj najgori dio trudnoće, a i beba sa 38+ tjedana je već zrela.

  33. #33
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja sam završila na hitnom carskom nakon normalnih trudova, već sam bila otvorena 9 cm, ali se bebica nije mogla spustiti kroz zdjelicu, pa su me puknuli na carksi. I nisu me uopće klisitrali. Hoću reći, nisu me klistirali ni za vaginalni porod-rekli su mi da nije potrebno, za carski više nisu ni stigli baš i da su htjeli kad je bio hitni. Ali vjerojatno rade klisitir da se isprazne crijeva, ne znam....

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Ja prije svega želim na carski zbog svoje komocije. Ne želim doživjeti niti T od trudova, niti epiziotomiju, niti rastavljanje kostiju, niti išta od svih divota koje idu uz prirodni porod. Doktori kojima u potpunosti vjerujem (družim se s njima već 5 godina) predložit će termin carskog, tako da vjerujem da su dovoljno kompetentni da procijene da li je beba spremna za dolazak na ovaj svijet. Općenito više vjerujem doktorima koji imaju diplomu od bilo kakvih rekla - kazala priča.
    Isto tako, ne želim pretjerano debatirati o plusu i minusu carskog vs. prirodnog poroda - kao što sam napisala na više mjesta na porodu, danas žena ima pravo izabrati hoće li roditi ili pobaciti dijete, a nema pravo izabrati kako će dijete donijeti na ovaj svijet.

  35. #35
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Care Bear prvotno napisa
    Ja prije svega želim na carski zbog svoje komocije. Ne želim doživjeti niti T od trudova, niti epiziotomiju, niti rastavljanje kostiju, niti išta od svih divota koje idu uz prirodni porod. Doktori kojima u potpunosti vjerujem (družim se s njima već 5 godina) predložit će termin carskog, tako da vjerujem da su dovoljno kompetentni da procijene da li je beba spremna za dolazak na ovaj svijet. Općenito više vjerujem doktorima koji imaju diplomu od bilo kakvih rekla - kazala priča.
    Isto tako, ne želim pretjerano debatirati o plusu i minusu carskog vs. prirodnog poroda - kao što sam napisala na više mjesta na porodu, danas žena ima pravo izabrati hoće li roditi ili pobaciti dijete, a nema pravo izabrati kako će dijete donijeti na ovaj svijet.
    bravo Care Bear, i ja sam išla na carski iz istih razloga, a u zadnje vrijeme i sve više žena bira carski kao jedinu opciju (pa među njima i cijela naša estrada, a da ne pričam o javnim ososbama na svjetskoj razini). Baš je pred neki tjedan u nekim novinama pisalo kako su napravili istraživanje i da 46% doktorica izabire carski rez kao opciju (a među njima je i ona koja je mene porodila ). Otkad se otvorilo privatno rodilište sve više razmišljam o trećem djetetu. Rađe ću dati 2000€ nego doživjeti 'čari prirodnog poroda' - to nikad više!!

  36. #36
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    rekla kazala...a zasto si otvorila onda topik???
    meni je uvreda ta tvoja recenica, jer moja iskustva i vidjenja u 4mj. u bolnici nisu izmisljena.
    nije diploma uvijek alfa i omega. osoba s diplomom trazila je otkucaje srca u 15tj. trudnoce u mom zelucu i priustila mi paklenih 30 minuta jer ona nije imala pojma kolika je maternica u 15.tj. a naravno L. srce nije kucalo u mojim crijevima.
    s doktoricom s diplomom sam se svadjala oko termina jer nije znala koristiti "sablonu" koju je imala u dzepu. valjda je zaboravila matematiku.
    u sobi do mene je lezala zena sa istim danom zadnje menstruacije kao i ja ali termin poroda joj je bio 5 dana prije moga.
    itd itd...
    ne omalovazavam diplome, ali da ima gresaka u radu i racunici, ima. kao i svugdje.

    i jedan mali dodatak o sirenju kostiju- pakleno me bolilo. zadnja 2 tj. nisam po noci mogla ici do wc-a od bolova. na zalost, ja nisam smijela vjezbati i rastezati se.
    zdjelica se siri bez obzira isla ti na vaginalan porod ili ne.

    ti imas svoje doktore od povjerenja, super. neka ti je sa srecom, stvarno.

    iridana2666, kakve veze ima taj tvoj post sa icim na ovom topiku??

  37. #37
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    ok, sorry, otišla sam malo OT, ali stojim iza toga. A zbog ta tvoja 'paklena' zadnja 2 tjedna Leonisa, sam i rekla da je dobro da se ide 2 tjedna prije na carski. Ovo ima veze sa topicom

  38. #38
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Care Bear je svojim zadnjim postom sve rekla.
    Ne zbog nje, nego zbog drugih koje su u nedoumici i možda ovo čitaju reći ću da ne sumnjam da liječnici (i ovi s kojima se družimo godinama) rade po savjesti, rade onako kako misle da je najbolje, ali vrlo često rade - ne po znanstvenim spoznajama, ne po onome što je znanstveno pokazano kao najbolje za majku i dijete - a to, pogotovo dugoročno, svakako nije elektivni carski dva tjedna prije termina. Liječnici, ne samo kod nas nego i vani, drže se kliničke prakse što često znači - radim tako već dugo vremena i nisam imao problema (npr. - nema veze što je neko istraživanje pokazalo da je epiziotomija nepotrebna - mi tako radimo oduvijek).
    Da, ako vam je kao ishod važno živo dijete i živa majka, najčešće se nećete libiti oko elektivnog carskog jer - citiram - "Istraživanja pokazuju da je opasnost da majka umre zbog carskog reza mala." Ipak, isti izvor kaže "Međutim, žena koja odabire izborni carski rez ima gotovo tri puta veće šanse da umre nego ako rađa vaginalno."
    Međutim, meni osobno ishod živog djeteta nije dovoljan. Mene jako zanimaju dugoročne prognoze za majke i djecu rođenu ranije elektivnim carskim. Po svemu što sam pročitala i što znam o fiziologiji poroda, sigurna sam da postoje rizici koji se ne uzimaju u obzir.

  39. #39
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    Rađe ću dati 2000€ nego doživjeti 'čari prirodnog poroda' - to nikad više!!
    iridana, ti si drugi porod imala vaginalni, jel' tako? ispravi me ako griješim ali, ako se dobro sjećam, tvoj porod je bio uz epiduralnu. tada to nije bio prirodni porod

    sorry na oftopičarenju, ali primjećujem da se vaginalni i prirodni porod često poistovjećuju, a razlika je ipak velika.

  40. #40
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    pupy_23, šta ima novog kod tebe?

  41. #41
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    iridana2666, i da sam isla tocno 2 tjedna prije termina, "zahvatio" bi me taj period. no to se sve da izbjeci vjezbom i rastezanjem, no ne moze se izbjeci sirenje i pomicanje kostiju jer je to prirodni proces kroz koje tijelo prolazi u trudnoci.

    Care Bear, sorry sto sam napisala da si otvorila topik, trebalo je pisati postavila pitanja na topiku.

    evo jos informacija- rez koji reagira na promjenu vremena. boli. smeta. svrbi.
    no netko ce reci da takve probleme ima sa bilo kojim rezom.
    mozda, ali zbog nekog drugog reza nema problema sa uskim trapericama niskog struka koje zbog zadebljanja oko unutarnjeg sava ne moze vise nositi

    ja sam imala odlican tim i odlicne doktore, ali oni mi nisu mogli osigurati da nemam problema sa trbusnim mislicima, bruhom, mokracnim mjehurom, jajnikom (koji je izgleda prirasao uz maternicu)...jer to je van njihove moci. to su rizici koji prate CR.
    a to je pak tako benigno nasprem npr. docimerice koja mjesec dana nije napustila rodiliste jer joj sav nije mogao zarasti i sto ju je mj. dana tresla temperatura. a tada ti ni dijete ne donose.

    nije bas sve med i mlijeko.

  42. #42
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Što se brijanja tiče, samo izbriju onaj centimetar gdje ide bikini rez. Meni nisu ni to jer sam dan prije napravila brazilku Wink , a klistir nisu ni spominjali.
    jos jedan demant.
    u zg bolnici izbriju sve. od pupka do...nastavi rimu 8)

  43. #43
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Rodila sam carskim rezom prije 17 dana, nisam ništa "birala", poštivala sam odluku liječnika koji me je vodio i kojem sam vjerovala. Iako su me tretirali kao "rizičnu" zbog niza faktora dokica mi je uvijek naglašavala da će, ako carski bude opcija, čekati bar punih 40 tjedana po zadnjem (kod mene " nesigurnom") menzesu i da nikako ne bi bilo dobro bilo što "rješavati ranije". Po UZV trudnoća je uvijek bila desetak dana starija.
    Na CR sam ipak završila jer se nisam ni otvarala niti smekšavala, a beba je (pogrešno) procijenjena prevelikom.

    Zapravo sam htjela reći Care Bear da sam carski malo drugačije zamišljala, kao lakšu i bezbolniju varijantu poroda. Na kraju je ispalo GROZNO! Kažeš ne želiš ni T od trudiva? E pa dobit ćeš ih, prave pravcate, samo što će ti trajati par dana! Od komocije nećeš, nažalost, imati ni K.
    Vjerujem da se neki i jako brzo oporave, ali ja nisam: prva četiri dana JEDVA sam preživjela od bolova, što od reza što od grčenja maternice (zapravo jednako trudovima, samo traje puno dulje) unatoč gomili injekcija Voltarena. Prvo ustajanje neuspjelo - srušila sam se, digla sam se tek trećeg dana. Tek šestog dana mogla sam leći i ustati u nekom razumnom vremenskom roku i bez velikih bolova.

    Mlijeko zakasnilo obilato, sukladno tome cice su "planule" (također prekrasno iskustvo!), tretirana sam kao "ona koja se teško oporavlja" uz totalnu nekooperativnost dječjih sestara pri pokušajima dojenja (neću sad o vrlo ružnim detaljima) , bebica 7 dana hranjena na bočicu s ogromnom rupom, niti danas nakon mog zaista ogromnog truda i upornosti neće sisati kako treba (potegne par puta i ne da joj se dalje, bila gladna, sita, budna ili snena) nego cicu tretira kao dudicu i mekani topli jastuk sigurnosti.

    Ne znam kako bi bilo roditi vaginalno, ali CR definitivno nije ni lagan ni bezbolan ni komotan.
    A ovi argumenti tipa "reži ranije da ne dobijem kile i strije" stvarno ne zaslužuju ni laički ni stručni komentar.

  44. #44
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    čokolada

  45. #45
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    Što se brijanja tiče, samo izbriju onaj centimetar gdje ide bikini rez. Meni nisu ni to jer sam dan prije napravila brazilku Wink , a klistir nisu ni spominjali.
    jos jedan demant.
    u zg bolnici izbriju sve. od pupka do...nastavi rimu 8)

  46. #46
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    Da, ako vam je kao ishod važno živo dijete i živa majka, najčešće se nećete libiti oko elektivnog carskog jer - citiram - "Istraživanja pokazuju da je opasnost da majka umre zbog carskog reza mala." Ipak, isti izvor kaže "Međutim, žena koja odabire izborni carski rez ima gotovo tri puta veće šanse da umre nego ako rađa vaginalno."
    Ovo me bas zanima, mozes li detaljnije, odnosno navesti konkretno istrazivanje?

  47. #47
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Međutim, meni osobno ishod živog djeteta nije dovoljan. Mene jako zanimaju dugoročne prognoze za majke i djecu rođenu ranije elektivnim carskim. Po svemu što sam pročitala i što znam o fiziologiji poroda, sigurna sam da postoje rizici koji se ne uzimaju u obzir.
    x

  48. #48
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Citiraj Maja prvotno napisa
    Da, ako vam je kao ishod važno živo dijete i živa majka, najčešće se nećete libiti oko elektivnog carskog jer - citiram - "Istraživanja pokazuju da je opasnost da majka umre zbog carskog reza mala." Ipak, isti izvor kaže "Međutim, žena koja odabire izborni carski rez ima gotovo tri puta veće šanse da umre nego ako rađa vaginalno."
    Ovo me bas zanima, mozes li detaljnije, odnosno navesti konkretno istrazivanje?
    Sve je iz knjige Marsdena Wagnera "Pripremite se za porođaj", istraživanja koja navodi su M. Wagner "Choosing cesarean section", Lancet 356 (2000), Marion H. Hall, Susan Bewley "Maternal mortality and Mode of Delivery", Lancet 354 (1999)

  49. #49

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Ja duboko vjerujem da će s mojim carskim sve proći super, ima jednak broj horor priča s prirodnog, vaginalnog ili ostalih vrsta ne carskih poroda (ne razumijem se u te raščlambe i nije me briga) kao i horor priča s carskog - neki vrag kod poroda mora boliti, a ja radijem biram da me boli tibica od reza nego ćućica od reza A znam što govorim, jer imam iskustvo i s jednim i s drugim, u svim mojim silnim pokušajima da dobijem dijete.
    Imam 3 reza na trbuhu i niti jedan ne reagira ni na kakve vremenske promjene. Za strije i kile me briga ko za lanjski snijeg. Pretpostavljam da se svim rodiljama maternica vraća u normalu stezanjem uz određenu dozu boli, a ne samo onim koje su rodile na carski, nije li?!
    Osim toga, patnju koju u porodu proživljava majka, proživljava i beba, plus što se jadna rodi sva izmučena, plava, deformirane glavice, prištava i tko zna što sve ne. Čak i doktori koji su protiv carskog kažu da je za bebu carski ipak prihvatljiviji.
    Naravno da svi doktori nisu isti - zato pazite kod koga idete! Usluga kod doktora vam je recimo kao i usluga u hotelu - platiš 3 zvjezdice dobiješ 3, platiš 5 dobiješ 5, platiš deluxe i u raju si :D
    A ako sam dobro shvatila pregenijalni quote iz spomenute literature, ako moram roditi na carski onda nije opasno, a ako ga sama izaberem tri puta mi je veća šansa da ću umrijeti?!! Baš fora

  50. #50
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj Care Bear prvotno napisa
    A ako sam dobro shvatila pregenijalni quote iz spomenute literature, ako moram roditi na carski onda nije opasno, a ako ga sama izaberem tri puta mi je veća šansa da ću umrijeti?!! Baš fora
    Nisi dobro shvatila. Prvi dio citata govori o tome da je, glede smrtnosti, carski rez operacija niskog rizika i da je mala smrtnost majki. Drugi dio govori da se taj (mali, ali eto) rizik povećava kod elektivnog carskog reza.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •