Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 141

Tema: et. ulja za bebe i dojilje

  1. #1
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno et. ulja za bebe i dojilje

    koja etericna ulja (u aromalampi) smijem koristiti buduci da imam malu bebu, i da dojim?
    i koja ulja ne smijem koristiti u kozmetici dok dojim? imam kremu s cimetom, narandjinim et. uljem, cedrom..jel to ok? na netu samo nalazim uputstva o et. uljima za vrijeme trudnoce, nema nista za dojilje i male bebe...
    molila bih tko se kuzi u to da malo objasni. kobila suzy?

  2. #2
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    A za koju namjenu? Za bebe su najpogodnija rimska kamilica, mandarina, lavanda; za neko preventivno antivirusno i antibakterijsko djelovanje ravensara, cajevac, kajeput (o lampi pricam, ne).

    Ovo sto si nabrojala za kozmetiku je okej, s tim da ne vidim nikakvu svrhu cimeta u kremi (to je vjerovatno anticelulitna krema, ali cimet nema anticelulitno djelovanje, on je nadrazujuc za kozu i zato koza pocrveni nakon njegove primjene). Cimet se dodatno ne koristi za vrijeme dojenja.

    Trebas izbjegavati kadulju, muskatnu kadulju, anis, bosiljak, estragon, eukaliptus dives, eukaliptus polibraktea (dakle globulus i radiata mozes, globulus ne za dojencad), klincicevac, komorac, kurkuma, spanjolska lavanda, ruzmarin verbenon, ruzmarin kamfor (dakle ruzmarin cineol moze), ljupcac, paprena metvica, primorski vrisak, timijan timol, zimzelen, miloduh obicni (puzajuci moze)...

    U svakom slucaju, ima dosta ali, kadulje se izbjegavaju, ali od lokalno nanesenog ulja kadulje na npr prist nece ti biti nista niti ce imati ikakvog utjecaja na dijete.

    Kao sto gore vidis, ima vise vrsta npr eukaliptusa, neki se mogu koristiti, neki ne; iso tako ima recimo 9 kemotipova timijana, neki su okej, neki ne, stoga bi mi bilo puno lakse napisati odgovor na neka konkretna pitanja, tipa ti imas takav i takav problem i zanima te koja ulja na sebi smijes primjenjivati s obzirom na dojenje (npr strije), ili beba je virozna i kako joj pomoci itd.

  3. #3
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    A za koju namjenu? Za bebe su najpogodnija rimska kamilica, mandarina, lavanda; za neko preventivno antivirusno i antibakterijsko djelovanje ravensara, cajevac, kajeput (o lampi pricam, ne).
    ok. prvo me zanima jel smijem u aromalampi "zapaliti" cimet, metvica, limun, ruza? cisto radi mirisa.

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Ovo sto si nabrojala za kozmetiku je okej, s tim da ne vidim nikakvu svrhu cimeta u kremi (to je vjerovatno anticelulitna krema, ali cimet nema anticelulitno djelovanje, on je nadrazujuc za kozu i zato koza pocrveni nakon njegove primjene). Cimet se dodatno ne koristi za vrijeme dojenja.
    cimet u ovoj kremi nije za celulit. nego je tu valjda radi mirisa samo. to je ona ulolinakrema od cokolade s dodatkom et. ulja cimeta i narandze.
    isto tako imam i ulolinu s cedrom.


    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Kao sto gore vidis, ima vise vrsta npr eukaliptusa, neki se mogu koristiti, neki ne; iso tako ima recimo 9 kemotipova timijana, neki su okej, neki ne, stoga bi mi bilo puno lakse napisati odgovor na neka konkretna pitanja, tipa ti imas takav i takav problem i zanima te koja ulja na sebi smijes primjenjivati s obzirom na dojenje (npr strije), ili beba je virozna i kako joj pomoci itd.
    recimo sto bi bilo dobro u aromalampi za lakse disanje jer bebi nos stalno curi?
    sto mislis jesu li dobra ula iz dm-a; atea?

  4. #4
    ssss avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    503

    Početno

    Citiraj cokolina prvotno napisa
    sto mislis jesu li dobra ula iz dm-a; atea?
    Sorry kaj upadam ali ja nebi (samo Oshadi,Primavera ili neka treča čista ako ima kod nas još koja)
    I ja ču pogledat odgovor od kobila_suzy

  5. #5
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    ulja iz dm-a su koma.

    ja koristim samo primavera i aromara.

  6. #6
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Poslije se vratim jos da odgovorim na sve...

    Kod nas su dobre ove tri marke ulja: primavera life, oshadhi i pranarom. Za dm-ova ne znam, atea ili nesto tako su koma, aromara - ne bih kupovala, neka ulja su im koma, neka okej, al za to je opet potrebno neko znanje da mozes procijeniti (i bacanje novaca jer je to metoda pokusaja i pogresaka).

  7. #7
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Poslije se vratim jos da odgovorim na sve...

    Kod nas su dobre ove tri marke ulja: primavera life, oshadhi i pranarom. Za dm-ova ne znam, atea ili nesto tako su koma, aromara - ne bih kupovala, neka ulja su im koma, neka okej, al za to je opet potrebno neko znanje da mozes procijeniti (i bacanje novaca jer je to metoda pokusaja i pogresaka).
    a gdje se kupuju ta oshadhi i pranarom? nikad vidjela

  8. #8
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Cimet i paprenu metvicu radije nemoj stavljati u lampu dok je beba u prostoru. 1 ml ruze kosta cca 200 kn pa bas ne vjerujem ni da ces se s njim razbacivati . Ukoliko si ga platila puno manje, vjerovatno se radi o patvorini, pitanje je samo da li je u pitanju sintetska (pa te boli glava) ili jeftinijim etericnim uljima (najcesce geranija i palmarosa) - potonje mozes koristiti.
    Osobno ne bih koristila ni ovu kremu s cimetom, iako ne znam kolika mu je koncenracija - sta je sigurno, sigurno je.

    Za prehlade i disne putove kod bebaca su idealna etericna ulja ravensare, kajeputa i mirte kt. cineol. Mogu se koristiti i dermalno, pomijesana u nekom baznom ulju, a koncentracija ovisi o problemu.

    Jos jedna napomena: ulja je bolje staviti u bocu sa vodom i rasprsivacem, nego u lampicu, jer pod utjecajem topline ulja frakcioniraju, prvo hlape hlapivije komponente, onda teze hlapljive, a i ljekovito djelovanje im se tako smanjuje.

    Kailash, oshadhi distribuira smilje i bosilje, prodajna mjesta mozes pogledati na www.oshadhi.hr pod kontakti, a pranarom kemig. Pranarom se za sada prodaje iskljucivo u zagrebu u kemigovom maloprodajnom ducanu u bauerovoj 5, ali kako kemig opskrbljuje ljekarne po vasceloj hrvatskoj, mislim da mozes narucivati i preko ljekarni, ili direktno od kemiga (www.kemig.hr). Ja osobno u ponudi imam oshadhi i pranarom proizvode, cjenici se mogu dobiti na mejl (i cijene su jednake kao da kod njih direktno uzimate), jer web shop jos nije u funkciji.

  9. #9
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    thanx


    a dal je ok eukaliptus kad je beba prehlađena (u aroma lampici)?

  10. #10
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Da, ali iskljucivo eukapliptus radiata.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    1,002

    Početno

    Suzy, mi koristimo kajeput (koji je btw lutrija naći po aotekama, kupujemo primaverino), pa kad mišeka muči nosić kapnem par kapi u vodu u posudicu na radijatoru. Jel bi bilo bolje da upalim lampicu?

  12. #12
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Najboje bi bilo da nakapas u bocu sa vodom, promuckas i posprejas po stanu . I pomijesas sa nekim baznim uljem (makadamijom, za skroz male bebace na 30 ml baznog 18 kapi kajeputa), pa mazes time ledja i prsa.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    1,002

    Početno

    thx

  14. #14
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Za dm-ova ne znam, atea ili nesto tako su koma
    a zasto su koma?

  15. #15
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Zato sto ne znas sto kupujes.

    Objasnit cu ti na primjeru ruzmarina. Proizvodjaci najcesce na ulje napisu samo ruzmarin. Medjutim, ovisno o mjestu gdje raste, ruzmarin ima nekoliko razlicitih kemotipova, tj razlicitog je sastava, a samim tim i razlicitog djelovanja.

    Etericno ulje ruzmarina koji raste u dalmaciji je kemotip kamfor, dakle - neurotoksican je. I hepatotoksican je, za razliku od ruzmarina kt. verbenon koji je hepatoprotektivan (i takodjer neurotoksican u visokoj dozi).

    Alzirski je kemotip cineol - nije neurotoksican, povoljno djeluje na cirkulaciju.

    Kod nas se najcesce u prodaji nalazi ruzmarin kt. kamfor, a da to nigdje na njemu nije naglaseno.

    Skuplja ulja uglavnom se patvore sintetskim spojevima ili jeftinijim etericnim uljima.

    Jednostavno, ulja terapijske kvalitete imaju svoju cijenu. Nije nuzno da budu bas od gore tri navedena proizvodjaca, ne kazem da su sva ulja na trzistu losa, ali da biste znali sto kupujete, trebate zatraziti certifikat, ilitiga nalaz plinske kromatografije, i prema spojevima zakljuciti da li je to sto kupujete zaista kvalitetno etericno ulje.

    Jeftina etericna ulja nisu nuzno patvorena, ali jednostavno nemaju potrebnu kvalitetu - ako su lose destilirana (najcesce za industriju), ona jednostavno u sebi ne sadrze sve sastojke koji im trebaju za odredjeno djelovanje. Npr lavanda, da bi djelovala umirujuce, mora biti dobivena prolongiranom destilacijom kako bi etericno ulje sadrzavalo dovoljnu kolicinu kumarina. A da ne pricam da vecina ulja "lavande" na trzistu uopce nisu lavanda (lavandula angustifolia ili officinalis), nego lavandin, dakle klon (lavandula x hibrida). Na hvaru ne raste lavanda, nego lavandin. Lavandini su okej za njegu koze, tjeranje moljaca i sl., ali ne djeluju umirujuce kao sto djeluje prava lavanda. Jednostavno, ne sadrze u sebi taj spoj. Osim toga, lavandin u sebi sadrzi i dosta kamfora, stoga ga nikako nije preporucljivo koristiti recimo za djecu.

    Stoga, tko se ne kuzi u sve te cake i razlike, ima jednostavnu opciju - kupovati ulja od provjerenih roizvodjaca koji drze do kvalitete: primavera life, pranarom i oshadhi. Sve ostalo je lutrija.

  16. #16
    ssss avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    503

    Početno

    :shock: :shock: Ja volim baš naš lavandi-iako imam oshadijevu lavandu extra i širokolisnu baš sa lavandinom nekad malo kapnem za miris po kuči

    Kako je mogao taj kamfor loše utjecati na mojeg S :?

  17. #17
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    a gdje se kupuju ta oshadhi i pranarom? nikad vidjela
    ja znam odavno da je oshadhi vrhunska marka i koristila sam ih, (poznam osobno i vlasnike ) ali nisam znala da ih ima kod nas! bas super da si se javila, stvarno je dragocjeno imati nekog tko moze dati strucan odgovor na pitanja o aromaterapiji!
    a kako si postala oshadhi-jev zastupnik? kakvo skolovanje za aromaterapeuta si zavrsila?
    mozes nam prisapnuti koja aromarina ulja su ipak ok, jer si ne mogu uvijek priustiti ove velike marke?
    hvala

  18. #18
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    ...
    hvala na iscrpnom objasnjenju.
    pogotovo sto si me prosvjetlila za lavandino ulje s Hvara, a ja to bas koristila za mog bebaca :shock:

  19. #19
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Od kap dvije lavadina ne bu nis, necemo sad paniku sirit . Lavandin nije losiji od lavande, samo ima drugacije djelovanje (npr jaci protugljivicni ucinak). Problem je u tome sto vecna ljudi ne barata tim razlikama, i onda se svasta prodaje pod svasta.

    Sto se aromarinih ulja tice, ja ih ne koristim, al poslije bum bacila pogled na njihovu ponudu pa cu reci sto bi moglo biti okej. A i znam od koga ih uzimaju pa ce mi to olaksati posao . S tim da bi za tocnu "dijagnozu" trebao nalaz plinske kromatografije, a ja se sad nemam vremena s time bakcati.

  20. #20
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    hvala ti!

  21. #21
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Od kap dvije lavadina ne bu nis, necemo sad paniku sirit . Lavandin nije losiji od lavande, samo ima drugacije djelovanje (npr jaci protugljivicni ucinak).

    pa zar nisi napisala da lavandin nikako nije preporucljivo koristiti za djecu?
    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Osim toga, lavandin u sebi sadrzi i dosta kamfora, stoga ga nikako nije preporucljivo koristiti recimo za djecu.

  22. #22
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Jesam. Lavandin nije preporucljivo koristiti za djecu zbog sadrzaja kamfora. Ali od par kapi ne bu nis. O tom se radi.

    Kad kazem da nije losiji, zelim reci ovo: imas ruzmarin kt cineol, koji je odlican za cirkulaciju. Imas ruzmarin kt verbenon, koji je odlican za regeneraciju koze. Imas ruzmarin kt kamfor, koji je izvrstan analgetik. Sva tri ulja su, ukoliko nisu patvorena, kvalitetna. Pitanje je samo koje ces za sta koristiti. Nije svako ulje za sve. Isto tako necemo pljuvati po lavandinu, jer on ima svoje mjesto u terapiji. Samo moramo znati sto imamo u rukama i za sto se to koristi.

  23. #23
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Jesam. Lavandin nije preporucljivo koristiti za djecu zbog sadrzaja kamfora. Ali od par kapi ne bu nis. O tom se radi.
    mislis nece mu biti nista od koristenja samo 2 kapi lavandina tu i tamo ubuduce, ili nece mu biti nista od te kolicine koju sam vec koristila dosad, ak me razumijes sto hocu reci? :/

  24. #24
    big milky mum avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    467

    Početno

    ja sam isto kupila lavandu od neke udruge i rekli da je lavanda sa Hvara!
    znači to je lavandin! a baš sam se nadala da bude imala umirujuće djelovanje!
    stavila sam da se isparava po spavačoj sobi-nije valjda štetno?
    pitam jer ju već neko vrijeme koristim!
    (odmah ga mičem)

  25. #25
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Cokolina, nis mu ne bu od 2 kapi tu i tamo, ili od dosadasnjeg koristenja ako je to bilo tu i tamo. Ipak, bolje ga je izbjegavati.

    A za sto si dosada korstila i u kojem obliku?

  26. #26
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Cokolina, nis mu ne bu od 2 kapi tu i tamo, ili od dosadasnjeg koristenja ako je to bilo tu i tamo. Ipak, bolje ga je izbjegavati.

    A za sto si dosada korstila i u kojem obliku?
    koristila sam kako bi se opustio i lakse zaspao.
    kapnula bih kap na svoj prst i razmazala iznad nosca.

  27. #27
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Prvo, etericna ulja se (gotovo) nikad ne nanose nerazrijedjena na kozu, i drugo, od lavandina ne bu lakse zaspao . I ne moras briniti sada zbog koristenja lavandina, to je premala kolicina da bi se ne znam koja kolicina kamfora akumulirala u organizmu.

    Ulje izbora za umirenje za bebace je mandarina; a kapnes kap recimo na vaticu koja ce stajati pokraj jastuka, ili stavis u bocicu s vodom i rasprsivacem par kapi, dobro promuckas i posprejas po sobi, ili u difuzeru...

  28. #28
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    zasto kamfor nije dobar? ja sam mislila da dezinficira zrak - ubija klice?

  29. #29
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Prvo, etericna ulja se (gotovo) nikad ne nanose nerazrijedjena na kozu, i drugo, od lavandina ne bu lakse zaspao .
    tako je, ne nanose se nikada na kozu osim lavande i cajevca, koliko ja znam. a posto ja nisam znala da to nije prava lavanda, nego lavandin, dok mi ti nisi rekla, nisam ni mogla znati da mu to nece pomoci...

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    A kakva su et. ulja od Aromatice?

  31. #31
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Kriterije kvalitete zadovoljavaju ovi proizvodjaci:

    pranarom

    oshadhi

    primavera life (njihova ulja uglavnom nisu kemotipizirana, ali su kvalitetna, i za laicku upotrebu dostatna i sigurna)


    Sve ostalo nije vrijedno spomena.

    Kopiram svoj tekst o kvaliteti ulja:

    Eterična ulja su smjese hlapivih, biološki aktivnih spojeva dobivenih iz biljnog materijala destilacijom ili tiještenjem. Eterična ulja zbog malih molekula i lipofilnosti kroz kožu veoma brzo ulaze u organizam. Da bismo smanjili brzinu ulaska, eterična ulja na kožu nanosimo razrijeđena u biljim uljima. Time postižemo nekoliko ciljeva: smanjujemo eventualna oštečenja kože do kojih može doći zbog nanošenja čistog eteričnog ulja na istu, spriječavamo nagli ulazak etričnog ulja u organizam (neka ulja sadrže toksične sastavnice, i zbog naglog ulaska u organizam mogu izazvati neugodne nuspojave). Također, sporija apsorpcija omogućava duže prisustvo terapijskih sastavnica u krvi, ili na ciljanom tkivu. Stoga, eterična ulja se gotovo nikada ne nanose nerazrijeđena na kožu!

    Čitajući savjete na internetu, neki od vas će se odlučiti sami napraviti mješavine za tretiranje određenih problema. Na što morate paziti kod kupivine eteričnih ulja? Kako ćete znati što je zapravo u bočici koju ste kupili?

    Eterična ulja je nužno označavati latinskim nazivom roda (npr Thymus) i vrste biljke (npr. vulgaris), jer upotrebom samo roda mozemo stvoriti zbrku – timijana ima nekoliko vrsta, npr Tymus vulgaris, Tymus satureioide, Tymus mastichina. Sve su to timijani, ali različite vrste, stoga i različitog sastava i djelovanja. Kod nas se često pod lavanda (Lavandula officinalis, Lavandula angustifolia) prodaje eterično ulje lavandina (Lavandula x hybrida). Hvarska lavanda nije lavanda nego lavandin – kod nas jednostavno ne raste prava lavanda, čije je prirodno stanište na većim nadmorskim visinama. Zbog različitog sastava ta ulja nemaju jednako djelovanje. To su ulja istog roda, ali različite vrste. Lavanda se često navodi kao ulje koje djeluje smirujuće, ali ne tražite smirenje u eteričnom ulju lavandina! Takvo djelovanje lavande postoji zbog sadržaja kumarina, a koji je, zašto ne bismo spomenuli, rijedak i u eteričnim uljima dobivenim od prave lavande ukoliko su nesavjesno destilirana. Kumarini se dobivaju samo prolongiranom destilacijom pri niskim temperaturama. Ovdje vidimo i koliko je bitan proces destilacije. Tržište je preplavljeno eteričnim uljima dobivenima tzv. industrijskom destilacijom – to su ulja dobivena destilacijom na visokim temperaturama brzim metodama, i zbog manjkavog sastava jednostavno nemaju terapijsko djelovanje, iako možda lijepo mirišu.

    Pa kad smo već bili kod timijana, spomenimo i kemotipove. Ulja dobivena iz iste botaničke vrste, npr. Tymus vulgaris, mogu biti različitog kemijskog sastava ovisno o tome gdje je biljka rasla. Thymus vulgaris ima 9 različitih kemotipova, dakle ulja različitog sastava i djelovanja, od kojih se neka ne bi trebala naći u rukama laika. Ukoliko na bočici nemate naznačen kemotip ulja ili glavne kemisjke sastavnice, vi ne znate što držite u rukama. Ponekad kemotip možete i sami odrediti prema tome gdje je biljka iz koje se dobilo eterično ulje rasla, ukoliko je to naznačeno na bočici (a trebalo bi biti). Npr. kod nas je čest slučaj da za ružmarin (Rosmarinus officinalis) piše samo latinski naziv, hrvatski naziv, zemlju porijekla i eventualno kemijske sastavnice. Naglašava se da je glavni sastojak oksid 1,8 cineol, pa se stoga i tvrdi da je riječ o ružmarinu kemtipa cineol. Međutim, i ružmarin kemotip kamfor sadrži tridesetak posto cineola, ali je zbog saržaja kamfora neuro i hepatotoksičan. U Hrvaskoj raste ružmarin od kojeg se dobiva eterično ulje bogato kamforom, stoga ne nasjedajte na priče prodavača koji često kažu «To je naš dalmatinski ružmarin, kemotip cineol». Ružmarin kemotip verbenon raste uglavnom na Korzici. On je npr. hepatoprotektivan, za razliku od eteričnog ulja ružmarina kt. kamfor koji je hepatotoksičan. Eterično ulje ružmarina, iako je jeftino, često se patvori sintetskim cineolom. Takvo ulje je veoma iritativno za kožu!

    Iz jedne biljke možemo dobiti više različitih eteričnih ulja, ovisno o dijelu biljke koji ekstahiramo, pa tako od npr. gorke naranče (Citrus aurantium ssp. amara) dobivamo tri ulja različitog sastava i djelovanja: destilacijom lista dobivamo eterično ulje petitgrain gorke naranče, destilacijom cvijeta dobivamo eterično ulje nerolia, dok tiještenjem usplođa dobivamo eterično ulje usplođa gorke naranče ili skraćeno eterično ulje gorke naranče. Neka citrusna ulja na tržištu nisu dobivena tiještenjem usplođa, već destilacijom! Takva ulja nisu aromaterapijske kvalitete jer u sebi ne sadrže sve potrebne sastojke za djelovanje (npr. kumarine). Dakle, kvalitetno eterično ulje, između ostalog, na bočici ili popratnoj deklaraciji mora imati naznačeno i iz kojeg dijela biljke je dobiveno i na koji način.

    Na deklaraciji također treba pisati i način uzgoja biljnog materijala iz kojeg se dobiva eterično ulje, pa tako imamo divlji (samonikli) rast, certificirani biološki divlji rast, konvencinalni uzgoj, biloški uzgoj, biodinamički uzgoj. Ulja se moraju pakirate u tamne bočice, na kojima treba biti naznačen i broj serije, kao i rok trajanja.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Ok, puno ti hvala.

  33. #33
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    A za koju namjenu? Za bebe su najpogodnija rimska kamilica, mandarina, lavanda; za neko preventivno antivirusno i antibakterijsko djelovanje ravensara, cajevac, kajeput (o lampi pricam, ne).
    prešla sam cijeli zagreb u potrazi za rimskom kamilicom: po ljekarnama nisu ni čuli, pa sam zvala direktno distributere (koji isto nisu čuli) i rekli kako bi eventualno mogli naručiti.
    k_s, gdje ti nabavljaš?

  34. #34
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Sigurna sam da sva tri navedena proizvodjaca imaju rimsku kamilicu.

    Ja koristim oshadhi i pranarom ulja (i imam prodaju istih putem web shopa). Oshadhi uvozi smilje i bosilje, pranarom kemig, a primavera life biovega.

  35. #35
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    A vidim da sam vec i gore napisala gdje se mogu nabaviti:

    Kailash, oshadhi distribuira smilje i bosilje, prodajna mjesta mozes pogledati na www.oshadhi.hr pod kontakti, a pranarom kemig. Pranarom se za sada prodaje iskljucivo u zagrebu u kemigovom maloprodajnom ducanu u bauerovoj 5, ali kako kemig opskrbljuje ljekarne po vasceloj hrvatskoj, mislim da mozes narucivati i preko ljekarni, ili direktno od kemiga (www.kemig.hr).

  36. #36
    ANKARA avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    572

    Početno

    Koje su cijene aroma ulja? Meni bi trebala rimska kamilica i mandarina. Radi li pranarom i subotom?

  37. #37
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Kemig (uvoznici pranaroma) radi i subotom, mislim do 2.

    Cijene pranarom i oshadhi ulja mozete pogledati OVDJE, mislim da su cijene na svim maloprodajnim mjestima iste.

  38. #38
    ANKARA avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    572

    Početno

    Hvala!

  39. #39
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    zasto kamfor nije dobar? ja sam mislila da dezinficira zrak - ubija klice?
    molim odgovor na ovo pitanje.

  40. #40
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Kamfor je neuro i hepatotoksican. U lavandinu ga nema puno, da bi se to ulje oznacavalo kao ne znam kako opasno (cak i ulja koja imaju puno ketona (kamfor je keton) imaju svoje mjesto u aromaterapiji i od njih ne treba bjezati, ali treba znati sto se koristi za sta i na koji nacin), ali ga sadrzi sasvim dovoljno da izbjegavamo primjenu na djeci. Nije sad stvar u tome da ce se od jedne kapi ne znam sta desiti - stvar je da shvatimo da se nije za igrati sa etericnim uljima. Npr netko moze procitati da je recimo za neku koznu bolest odlicna lavanda u 5% otopini. I nakapa 5% lavandina u bazno ulje i time tretira dijete kroz duze razdoblje. E to onda jest problem.
    Opet, i lavadina, ovisno o tome gdje rastu i klon kojih vrsta lavande su, ima vise vrsta, pa neki sadrze vise a neki manje kamfora.

  41. #41
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    kobila_suzy
    bila bih ti zahvalna ako mi preporučiš kombinaciju et.ulja koja mogu koristiti na 3-godišnjakinji koju čuvamo od relfuxa liječenjem Esch colli i čestim kontrolama urina. baš na tim kontrolama ona očito često nešto "pobere" pa ima poslije iziritiranu pišu koja ju smeta. mislila sam mazati kantarionovim uljem (Primavera) ali možda smijem dodati i koju kap lavande i čajevca kojim bi spriječili neki infekt? naime tako sam sebe štitila za vrijeme trudnoče a i kasnije. molim te za savjet

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Čavle
    Postovi
    40

    Početno

    Ej, imam pitanja- kako koristiti čajevac, odn koliko ga se kapne u lampicu?

  43. #43
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Maxi, trebalo bi mi malo vise informacija. Ne razumijem to sprijecavanje infekcije, ili je nesto pobrala ili nije. U svakom slucaju, ako je, onda moze cajevac kao univerzalno rjesenje (mada bi bilo idealno znati sto je pobrala). Medjutim, ako je u pitanju samo iritacija, onda radije mazi baznim uljima kantariona i tamanua, eventualno s etericnim uljem rimske kamilice.

    Ocalinka, par kapi, recimo 4-6. Moras paziti da je u lampici uvijek dovoljno vode. Ulja u lampici frakcioniraju, pa je od lampica uviek bolji izbor difuzer, ili difuzer vulgaris domesticus - u bocicu s rasprsivacem u vodu dodati etericna ulja, dobro promuckati i s time pospricati prostor. Kako se eu ne otapaju u vodi, moze se dodati i 10% alkohola, ili samo paziti da uvijek prije uptrebe dobro protresemo. Na 50 ml vode do 20-ak kapi ulja.

  44. #44

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Znate li za neko mjesto gdje kupiti neki čisti/prazni difuzor-jer mi ne pada ništa na pamet osim difuzora koji su na sredstvima za pranje...a to ne bih za ove namjene koristila

  45. #45
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Mislis bocice s rasprsivacem?

    Pitaj u ljekarnama, trebali bi imati. Ja kupujem u kemigu, ali to je u zg.

  46. #46
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    Evo i mene s pitanjem; napravila sam bebi od 6 mj ulje prema receptu koji sam našla na stranicama Oshadhija: 100 ml baznog ulja slatkog badema (Primavera) i dvije kapi rimske kamilice (Pranarom). Htjela sam staviti i kap plave kamilice, ali mi je ovo prvo ulje curnulo tako da nisam htjela pretjerati (mozda su pale i tri kapi :/ ).

    Problem je u tome što je beba na tom području, oko vrata, dobila osip. Moje pitanje je: koliko bi kapi rimske kamilice bilo previše da izazove osip i je li moguće da joj bazno ulje, eterično ili kombinacija ne paše (koliko znam i jedno i drugo je blago, baš za bebe)? Inače nema osjetljivu kožu, a čini mi se da bi osip mogao biti i zato što dosta slini pa joj zna promočiti.

  47. #47
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Za bebace se koriste koncentracije do 2%, optimalno 1% osim ako se bas radi o tretiranju nekog konkretnog problema, onda moze i vise.

    Dvije kapi na 100 ml ti je cca 0,1 %, dakle kap vise ili manje, svejedno. Za 1% na 100 ml ti treba cca 20 kapi. Znaci, slobodno mozes dodati jos njemacku kamilicu. Samo nemoj raditi tako velike kolicine, 100 ml, vjerujem da se sporo trosi, a etericna ulja u kombinaciji s baznim vise nemaju tako dugacak rok trajanja, oksidiraju (ok, potrebno je par mjeseci, ali steta bacati kad se moze napraviti i manje mjesavine).

    Rimska kamilica je rijetko alergen, pogotovo u tako niskoj koncentraciji. Badem isto tako, sto ne znaci da nije moguce da je reakcija bas na to. Najbolje par dana prestati s mazanjem (zasto si mazala samo to podrucje, tj. jesi li mazala samo to podrucje vrata i bas tu je izbacio osip?).

  48. #48
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    Mazala sam je samo ispod vrata i pazuha i baš su joj se nekako u tom području pojavili ti mali prištići i crvenilo. Guzu i spolovilo joj odnedavno čistim hidrolatom rimske kamilice (Oshadhi) pomiješanim s vodom i zasad je sve OK.

  49. #49
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    A zasto bas to podrucje mazes? Bio je neki specijalni razlog?

    Moze bit da je kombinacija ulja + recimo vlage od slinjenja rezultirala osipom.

  50. #50
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    Tu joj se koža zacrveni od trenja..Zapravo ne znam! Netko mi je rekao da mažem pregibe uljem ili posipam puderom, a svakako mi je draže ovo prvo. I radim to svaku večer poslije kupanja. Možda to uopće nije potrebno??!!

    U svakom slučaju probat ću ne mazat ju nekoliko dana pa vidjet što će biti...Thanks, kobila_suzy

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •