Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 175

Tema: izvija se

  1. #51

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    No ako pedijatar misli da je sve ok onda vam po svoj prilici i ne trebaju nikakve vježbe.
    Čini mi se da je Lutonjica napisala na jednom drugom topicu (neka me ispravi ako griješim) da je njihov pedijatar smatrao da je dijete u redu, a da je ona imala osjećaj da se ne razvija kako treba, što je zatim bilo potvrđeno pregledom kod privatnika (dr. Polovina?).
    Isto to i mene muči - pedijatar tvrdi da je sve u savršenom redu, ortoped je napisao da postoji blago pojačani tonus mišića, a meni se to uopće ne čini blagim. Pitala sam pedijatra što raditi s tom dijagnozom, a on odgovorio - NIŠTA. Bebač je vrlo često ukočen, pogotovo dok ga nosim ili držim na ramenu da podrigne; kada ga podignem ili naslonim na sebe, nogice potpuno ispruži, nisu onako skvrčene kako bi navodno trebalo (tzv. žablji položaj), a glavu zabacuje unatrag. Dok ga držim uspravno u naručju iskrene se ulijevo i skoro ga je nemoguće ispraviti što nam stvara probleme i dok ga nosimo u marami. U ležećem položaju su nogice OK, ne križa ih i uvijek "vozi bicikl" :smješko: . U zadnje vrijeme su mu nožni prstići zgrčeni, ali sam otkrila da ih raširi ako ga škakljam po peti pa to radim kod svakog presvlačenja. Inače je živahan i snažan, dobro drži glavicu (od samog rođenja), ali me brine to iskrivljavanje. Možda samo bezveze paničarim?

  2. #52

    Početno

    Citiraj mommy_plesačica prvotno napisa
    Čini mi se da je Lutonjica napisala na jednom drugom topicu (neka me ispravi ako griješim) da je njihov pedijatar smatrao da je dijete u redu, a da je ona imala osjećaj da se ne razvija kako treba, što je zatim bilo potvrđeno pregledom kod privatnika (dr. Polovina?).
    da, tako je nesto bilo... sad sam opet procitala prijasnje postove i vidim da je i Andrea na svoju ruku odvela Bojana kod neuropedijatra -- kasnije se nije javljala da li je bilo sve u redu (ili je napisala u nekom drugom postu, pa sam to propustila). a mislim da je bilo i jos njih... e, sad... ja ne znam koji su bili ishodi tih pregleda...

    mima i maria71, hvala na brzim odgovorima...

    bas kao i mommy_plesacica - ne bih htjela panicariti i najradije dijete ne bih nepotrebno vodila neuropedijatrima ili fizijatrima... tim vise sto ako je dijete zdravo, onda nepotrebno uzima vrijeme onom kojemu je to potrebnije... e sad... kako prepoznati da li treba otici?! :smajlic na sto muka:

  3. #53

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Pa ako vam djeca pravilno usvajaju vještine primjerene dobi, tada najčešće problem ni ne postoji. Bar ne veliki.
    Ali o tome opet možemo nagađati......i davati ne(ozbiljne)
    sugestije putem interneta.
    Da ja dvojim uvijek bih otišla i potražila drugo, treće, stoto mišljenje.

  4. #54
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja vas potpuno shvaćam, samo mi se čini da kako se ovdje puno piše o fizijatrima i vježbanju svi misle da im bebe trebaju na razvojnu gimnastiku, a ne trebaju. I ja znam slučajeva da pedijatri nisu reagirali na vrijeme, ali ipak mislim da taj sistematski pregled kod pedijatra nešto vrijedi. No, možda je meni to lako govoriti jer mi se dijete kontrolira kod četiri doktora, pa nemam dvojbe oko razvoja. Eto, ako mislite da nešto nije u redu uvijek možete otići kod dr. Sabola. Možete se i naručiti na Goljak ako vam vaši pedijatri žele dati uputnicu, tamo su fizijatri jako iskusni, a sigurno vas neće slati na vježbe ako za to nema potrebe. Ali, kažem, treba imati uputnicu a na pregled se dugo čeka.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    andrea i bojan vježbaju i sad je sve ide na bolje...

    gle i ja sam na svoju ruku odvela marka,i posvađala se zbog uputnice

    ako si iz zg možemo se čuti pp-om i moja ponuda vrijedi

    mirjana je izuzetno stručna,prošla je i Goljak i privatnike,tako da u nju imam izuzetno povjerenje

  6. #56
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    A zašto ne jednostavno otići privatno kod nekog cjenjenijeg pedijatra, pa ćeš bar znati treba li ti uputnica ili ne.

    Ja sam upravo to učinila jer sam mislila (poticajem idiot.... okoline) da je moja pedijatrica blesava što mi daje sve te uputnice.
    Pa sam paralelno imala mišljenje svoje pedijatrice,cijenjenog pedijatra,privatno neuropedijatra....itd.

  7. #57

    Početno

    eh da... tako ce najverojatnije biti i sa nama. otici cu da si smirim savjest, jer iako u dusi nisam panicar, vise ne znam sto da si mislim... ako je sve u redu - nema sretnije osobe od mene, a ako nije - imat cu mirnu savjest jer sam ucinila sve sto je u mojoj moci.
    hvala i puse

  8. #58
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    samo da potvrdim i malo detaljnije opišem naš slučaj - da, mene je pedijatrica uvjeravala da je sve u redu i da ja izmišljam i pretjerujem, jedva sam je nagovorila na uputnicu (koju na kraju nisam iskoristila, jer sam trebala otprilike čekati 2 mjeseca za goljak, a zara je imala 7 mjeseci i htjela sam što brže reagirati pa sam otišla privatniku).

    nakon što smo neko vrijeme već hodali na vježbe, pedijatrica me na jednom pregledu maltene ismijala, i i dalje mi tumačila da je sve u redu, iako je zara sve više nazadovala na svojim vršnjacima u motorici.

    na zadnjem pregledu, prije neka 3 mjeseca, strašno se vidio zarin valgus pete, ono, to je stvarno bolesno izgledalo, kao da joj je stopalo slomljeno, i bilo je i najvećem laiku jasno da to nije normalno. pedijatrica mi je i dalje tumačila da pretjerujem. malo ju je kao štrecnulo kad je čula da zara s tada 19 mjeseci jedva ustaje uz predmete, a da prvom koraku još nije ni blizu, ali nije ništa komentirala, nije valjda mogla protiv same sebe, nego mi je rekla nek prestanem kočiti dijete i dam joj da hoda :smajlić toliko ljut da će ovaj post eksplodirati:

    inače, pedijatrica o kojoj je riječ je iznimno hvaljena kao veliki stručnjak.

    i još jedna napomena: ja sam dosta radila s djecom s posebnim potrebama, i da nemam to iskustvo, ne bih nikad na zari primijetila motoričke promjene. to su mi potvrdili i fizijatar i neurolog, jer su zarina početna odstupanja od razvoja bila toliko minimalna da su oni bili u šoku kad su čuli da sam samoinicijativno došla... međutim, kad su čuli da radim s djecom s posebnim potrebama, odmah su komentirali da im je onda jasno kako sam to uspjela primijetiti :ponosni smajlić:
    ali je strašno žalosno da sam ja, kao budući psiholog, koji nema veze sa medicinom, fizijatrijom i sličnim, to primijetila, a pedijatrica s velikim radnim iskustvom (mislim da je negdje pred penzijom) to nije primijetila.

    i za kraj, mi i dalje vježbamo, ali eto, zara je prije malo više od mjesec dana prohodala i izgleda da će sve biti ok i da nikakvih dugoročnih posljedica neće biti... malo utjehe i nade za sve vas!

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    lutonjice bravo!!!!!

  10. #60
    pcelica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    753

    Početno

    Naša pedijatrica je reagirala slično kao Zarina.
    Kad su ustanovili da je Nika imala krvarenje II stupnja ona je i dalje tvrdila da ne trebamo ići na vježbe.
    Istina da Nika nije imala neka odstupanja u motorici, ali ipak krvarenje nije šala i mi smo ipak tražili uputnicu na što se ona nafurila.
    A mi smo je, naravno, promjenili :smajlić koji pita Lutonjicu šta čeka:!
    Tako smo mi uredno vježbali dok Nika nije prohodala.
    Ako sumnjate na bilo šta bolje odite kod fizijatra, eventualno ćete potrošiti par stotina kuna, ali ćete znati je li dijete OK!

  11. #61
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    :smajlić koji pita Lutonjicu šta čeka:
    ma nemam pojma, lijena sam valjda :hi hi:

    stvar je mislim u tome što je zara rijetko rijetko bolesna :praznovjerni smajlić koji kuc kuc kuca o drvo:
    evo, sad će dvije godine i još nijednom u životu nije popila lijek, a kamoli antibiotik...
    i onda dokicu vidim tako rijetko da nikako da totalno puknem i promijenim ju...

  12. #62
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A jeste vi Zaru sprečavali da hoda ili ona nije niti pokušavala hodati?

  13. #63
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    hm... ona je s nekih 14 mjeseci mislim napravila par koraka tako što smo je mi držali za rukice - što je naravno totalno neispravno pa to više nismo radili...
    sama nije mogla ni pokušati hodati jer se do 18. mjeseca nije mogla niti ustati držeći se uz krevet, stol i slično- znači, do onda je mogla samostalno samo sjediti i puzati.

    kad se počela ustajati (znači 18 mjeseci), e onda jesmo kočili i hodanje i stajanje, budući da ima taj problem s valgusom uzrokovan hipotonijom i hiperelasticitetom zglobova (nemrem vam uopće opisati kako stravično je to izgledalo, doslovno kao da joj je stopalo slomljeno). tada smo pojačano počeli vježbati stopala, a kočili smo stajanje i hodanje kako bismo dobili što više na vremenu, odnosno kako bismo prije nego što samostalno prohoda mogli dovesti stopalo u što bolje "stanje". mislim, to je sve tako povezano, ona zapravo i nije mogla prohodati prije nego što se stopalo do neke mjere popravilo, a nama je bio cilj da se popravi što je više moguće, budući da kad dijete jednom prohoda, stopalo se ne može više previše korigirati.

    i eto, uspjeli smo JAKO JAKO popraviti stopalo, i ona sad, kao što rekoh, hoda duže od mjesec dana, i vjerojatno neće imati problema s hodanjem (mislim, neće šepati ili nešto slično, možda će malo više gaziti prema unutra)

  14. #64

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Dovoljno sam pročitala - miš i ja idemo fizijatru čim se MM vrati s puta!

  15. #65

    Početno

    Lutonjice - puno hvala na detaljnom odgovoru! i bravo sto ste prohodali i sto nece biti problema. :smajlic koji vice hura hura hura za Zaru i salje joj pusu: i bravo za mamu koja je to uspjela prepoznati...

    posto ja nisam strucnjak i nemam pojma... onda cemo otici do strucnjaka i vidjeti sto oni kazu!

  16. #66
    pcelica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    753

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    :smajlić koji pita Lutonjicu šta čeka:
    ma nemam pojma, lijena sam valjda :hi hi:

    stvar je mislim u tome što je zara rijetko rijetko bolesna :praznovjerni smajlić koji kuc kuc kuca o drvo:
    evo, sad će dvije godine i još nijednom u životu nije popila lijek, a kamoli antibiotik...
    i onda dokicu vidim tako rijetko da nikako da totalno puknem i promijenim ju...
    Što manje to bolje. Naša nije zasrala samo s tim, već sa još hrpom stvari!
    Recimo, za cjepljenje smo morali nazvati da se naručimo, ali se oni NIKADA nisu javljali na telefon!
    Nadam se da ćete je i dalje što rjeđe viđati!
    Držim fige svim bebačima, da sve bude u redu!

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    za sve mame malih vježbača:

    Imam alpinistu!!!!

    sa 16 mjeseci se penje na regal ,stolicu za hranjenje ,stol,frižider.....

    naravno da sam van sebe

    ali da vidite da vježbanje urodi plodom

    p.s. nemojte biti štreberi ko ja pa vježbat po 6 sati ,jel ćete biti van sebe ko ja kad ga nađem na regalu

  18. #68
    Nitica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,081

    Početno

    Sve sam postove pažljivo pročitala i čini mi se da su se vaše bebice izvijale kada su imale već par mjeseci. Moj bebač nema još niti tri tjedna i u zadnjih par dana se izvija prema natrag (zabacuje glavicu). Iza leđa mu stavimo smotani ručnik, ali izgleda da ga to ne sputava. Uglavnom se izvija kada se budi, plače ili kada je gladan. Kada ga premotavam, izvija se na desnu stranu, ali ne jako. Na rukama za sada to još ne radi. Nismo bili još na prvom pregledu, ali ovo izvijanje me malo brine. Ne znam je li to normalno za ovako malu bebicu.

  19. #69

    Početno

    Zna li iko, koje krizanje nogu je pokazatelj poremecaja? Ena drzi prekrizene noge (stopala) dok sedi i dok lezi. Naravno ne uvek, ali prilicno cesto. Sta bi trebalo da me zabrine?

  20. #70
    pcelica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    753

    Početno

    Citiraj Nitica prvotno napisa
    Sve sam postove pažljivo pročitala i čini mi se da su se vaše bebice izvijale kada su imale već par mjeseci. Moj bebač nema još niti tri tjedna i u zadnjih par dana se izvija prema natrag (zabacuje glavicu). Iza leđa mu stavimo smotani ručnik, ali izgleda da ga to ne sputava. Uglavnom se izvija kada se budi, plače ili kada je gladan. Kada ga premotavam, izvija se na desnu stranu, ali ne jako. Na rukama za sada to još ne radi. Nismo bili još na prvom pregledu, ali ovo izvijanje me malo brine. Ne znam je li to normalno za ovako malu bebicu.
    Prvo pripazi jesu li grčevi, Nika se znala izvijati kad je imala grčeve! Navodno to izvijanje je znak neke patologije, pa je dobro pripaziti, ali se nemoj puno opterećivati, sačekaj do prvog pregleda i pitaj pedijatricu! Ako ti i dalje bude sumljivo, obavezno traži uputnicu za fizijatra!

  21. #71

    Početno

    Zna li iko, koje krizanje nogu je pokazatelj poremecaja?
    kada su noge ukocene i ispruzene u koljenima a stopala prekrizena tako da su okrenuta jedno prema drugome, znak je da se javis neuropedijatru.

  22. #72
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Marin ima 3ipo mjeseca,okreće se l-t bez pomoći,diže se na ručice (dlanove u sklek) kad je na trbuhu,ako je u poluležećem položaju na mojim koljenima sam se digne sjest ali naravno da mu to baš ne dozvoljavam i da ne može ostat tako...čini mi se da je to ok i više od ok ali kada leži na leđima,osobito na premataljci uvijek se diže u most i okreće glavicu da gleda poviše nje,prvo sam mislila da gleda šuškavi omot od maramica za guzu koje mu stoje iznad glave a sada mi se čini da se stalno izvija,jeli to normalno,budući da je u fazi konstantnog pokušavanja i okretanja iliiii??

  23. #73

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    U fazi kada tek uče i nauče okretanje s leđa na trbuh je to posve normalno (ako su obje strane jednako zastupljene).

  24. #74

    Početno

    mislim da je to normalno. ja sam se bila uplasila jer se zara odjednom pocela izvijati kad se pokusavala nauciti okretati (i mislim da je to bas bilo u to doba.. oko tri i pol, cetiri mjesca). to je trajalo kojih mjesec dana i prestalo. ali da je znalo ruzno izgledati... je... bila bi u mostu ili izvijena na jednu odnosno drugu stranu...

  25. #75

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    177

    Početno

    kazite mi molim vas do kog uzrasta j eotprilike to izvijanje normalno. Moj sin ima 7 tjedana, i to radi kad lezi na boku, onda glavicu zabacuje unazad, ne jako i ne bas uvjek, i ponekad kad ga nosimo, pokusava da gleda preko ociju kako se to kaze. Jel to normalno za njegov uzrast jer on ipak jos uvijek ne moze da drzi glavu?
    :?

  26. #76

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    203

    Početno

    Još je normalno, ali savjetovala bih ti da ipak konzultiraš pedijatra, pogotovo ako je izvijanje jako. Jesi li imala dugotrajan i težak porod? Vrlo često je izvijanje posljedica teškog poroda, tak je bilo i meni s Mihom. Nas je ped zbog izvijanja poslao na vježbe u dobi od mjesec dana. Mali savjet: nemoj ga nositi okrenutog prema sebi nego od sebe (da gleda naprijed). Možeš ga stavljati u banana sjedalicu (ili autosjedalicu) ili leći sa podvinutm koljenima i malenog staviti u polusjed leđima na svoja bedra, nogicama na trbuh i zabavljati ga nečim. Bitno je da je u položaju obrnutom od izvijanja. Tako su nama rekli na Goljaku. Ako leži na leđima nipošto mu nemojte dolaziti i stajati iza glave jer će vas tražiti i izviti se još jače. Ako si iz Zg ili bliže okolice ne bi ti bilo loše da se tamo prijaviš za vježbice. Nije strašno, a može ti samo pomoći.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    177

    Početno hvala

    Hvala ti sto si mi odgovorila!Cini mi se da se to ipak u ovih par dana malo smanjuje :D
    Kao da se pokusava ponekad okrenuti na bok, kad ga stavim na stomacic, onda se bas lijepo glavica podize i oslanja se na podlaktice i malo podize prsa. Ali ne voli dugo biti na stomacicu.
    Njemu uglavnom samo glavica malo ide natrag, a ne cijelo tijelo zato mislim da jos ne trebam biti zabrinuta. Moj muz kaze da se ja tripujem stalno a moram priznati da sam dosta uplasena za njega ( to je normalno ). Nisam imala specijalno tezak porod, pukao mi je vodenjak stavili me na indukciju i gotovo za tri sata, raspadala sam se ( ko nije) :/
    To nam je u prirodi!
    Praticu jos sta se desava!

  28. #78

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Već neko vrijeme primjećujem da se Kaleb izvija u leđima i zabacuje glavicu kad leži na boku (oba boka). Na leđima i trbuhu je sve ok, dok ga nosim je također sve ok. Također sam primjetila da u 90% slučajeva kad leži na leđima glavicu ima okrenutu ulijevo.
    Kad leži na trbuhu super drži glavicu u zraku, no kad ga povučem za ručice, glavica dosta zaostaje i kao da je "teška".
    Ono što me buni (i ljuti) jest da smo prije tjedan dana bili kod fizijatrice (pedica nas poslala preventive radi jer je previše opušten - valjda je to ono što je maria71 pisala, hipoton), a fizijatrica je rekla da je sve ok i preporučila par vježbica prevencije radi (često mijenjanje položaja, nošenje suprotno od sebe, jačanje vratnih mišića).
    No, sad me buni ovo izvijanje i okretanje glave ulijevo - da odem neuropedijatru?

  29. #79
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa nemoj ga vući za ruke, i normalno je da mu glava još zaostaje sa tri mjeseca, doktori znaju što gledaju kad rade taj test.
    Ja mislim da ako ti je fizijatar prije tjedan dana rekao da je dijete OK da je onda OK.

  30. #80
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Luna, i Zach se tako malo izvijao ali i na desnu i na lijevu stranu. ja sam na kraju skuzila da se on, zapavo, samo protezao. napravili smo uzv mozga i sve je bilo super.

    kao sto Mima kaze, nemoj ga povlaciti za rukice. mislim da bi glava trebala pratiti trup tek negdje sa 4-5 mjeseci starosti, ako se ne varam. dakle, imate vremena.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Luna ako fizijatar kaze da je sve ok,valjda onda je. Mislim da je kljucno da se izvija podjednako na obje strane,sto kazes da cini.
    Moja Laura se izvija samo udesno i to dosta jako,a na trbuhu je drzala glavicu jako dugo visoko,onako se izvila u luk,a podupirala se podlakticama.To je mogla vec negdje s mjesec i pol.
    Ja sam mislila da je to dobro i normalno,dok nisam naisla na neki ovakav slicni topic,pa sam se malo zabrinula.I zaista,sad moramo na vjezbe dvaput tjedno i vjezbati doma.
    I u svemu joj je desna strana "jaca". Pokusavam je animirati,nositi,dozivati s lijeve strane,al nece bas cesto. Pocela je i hvatati igracke,ali samo s desnom,lijeva kao da ne postoji.
    Nadam se da ce vjezbe pomoci. :/

  32. #82

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Ma ne vučem ga ja za ručice, naravno, krivo sam se izrazila - kad ga je pedica vukla i fizijatrica, onda je glava skroz zaostajala, a skužim da je "teška" i kad ga dižem.
    U luk se izvija na oba boka, ali zašto glavicu uvijek okreće na lijevu stranu? I općenito mu je glavica nekako "teška"...Ma dobro, možda brijem, pričekat ću još neko vrijeme.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Jel skroz onako visi ili ipak malo podize glavicu,makar minimalno?
    Lauri je na tom pregledu, s 3 mjeseca glavica skroz visila.
    Doc je rekao da to nije bas dobro,ali nije jos ni posebno zabrinjavajuce.Glavica treba ici s trupom oko 4 -5 mjeseca.
    I jos nesto-neznam jel sam ja to negdje cula/citala ili sam si sama izmislila da se bebe uvijek treba podupirati dok ih se dize onako ispod guze i glave.Dobro ne bas do godinu dana ali dok malo ojacaju.
    A meni je L s tri mjeseca jos bila mala,mala,pa sam je ja do tad podupirala.
    Fizijatrica kaze da to treba samo u pocetku,prva 3-4 tjedna. A kasnije dopustiti da sto vise rade sami,tj. okrenuti cijelo tijelo u stranu i tako podici,tako da ojacaju misici. Od tada tako i radim i zaista sad vec puno bolje kontrolira glavicu.Eto Luna,u slucaju da radis krivo kao i ja

  34. #84
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Fizijatar bi ti napisao u nalazu da taj 'test' sa glavicom nije bio OK, tj. vjerojatno ti i piše u nalazu kako se ponaša glavica u trakciji.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Fizijatar bi ti napisao u nalazu da taj 'test' sa glavicom nije bio OK, tj. vjerojatno ti i piše u nalazu kako se ponaša glavica u trakciji.
    Da, "u trakciji glava lagano zaostaje".

    Nina, prati, ali slabo. No, zanimljivo je da od početka diže i drži glavu dok je na trbuhu. I nikad nije imao onaj "ukočeni" gard koji ima dosta beba, čak obrnuto - previše mu je opuštena muskulatura.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Luna, pa Kaleb jos nije napunio ni 3 mjeseca. Fizijatar ti je napisao da glavica lagano zaostaje u trakciji, nije ti napisao da ne prati. Sigurna sam da ce sve bit ok, samo ga pusti jos malo i on ce ti sve pokazati sto zna.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj Nina prvotno napisa
    A meni je L s tri mjeseca jos bila mala,mala,pa sam je ja do tad podupirala.
    Fizijatrica kaze da to treba samo u pocetku,prva 3-4 tjedna. A kasnije dopustiti da sto vise rade sami,tj. okrenuti cijelo tijelo u stranu i tako podici,tako da ojacaju misici. Od tada tako i radim i zaista sad vec puno bolje kontrolira glavicu.Eto Luna,u slucaju da radis krivo kao i ja
    ovo je valjda bio jedini dobar savjet koji mi je patronazna dala...

  38. #88
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    danas smo bili kod pedijatrice i pitala sam je za izvijanje u luku i iskrivljene nogice prema van i rekla je da ima pojacan tonus misica i da cemo morat na fizikalnu terapiju i naravno prvo na kontrolu kod neuropedijatra i fizijatra, navodno se dugo ceka
    da cemo morat dolazit jednom tjedno da nam pokazu vjezbice

    do sad nije bilo problema, iako smo ranije rodeni i sa tezinom 1950g nisu nam na otpusnom pismu nista napisali da trebamo ici na kontrole i vjezbice, imali smo i dobar agpar

    sta to znaci pojacan tonus misica?

  39. #89

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    177

    Početno

    Da, pojacan tonus misica...

  40. #90
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    moze laicki odgovor

    sad sam opet procitala cijeli topic

    mi se simetricno okrecemo na leda i na trbuh, znaci na obije strane
    koristi obije rukice (do nedavno vise lijevu...al sad je i desna u upotrebi)
    kad ga se dize za rukice prati glava vec od 3mj.
    sad se sa 5mj. sam poceo dizat u sjedeci polozaj :?
    drzi glavicu sam
    on se izvija kad je na ledima, recimo kod prematanja i to uglavnom za lijevim ramenom, ukoci noge totalno...to mu je kao igra
    nekad to radi kad se ljuti

    za iskrivljena stopala je u pocetku rekla da je to zalezano zbog spavanja na trbuhu i da vjezbamo rotacijom zglobova na unutra, a danas je rekla da su jako kruti ti misici

  41. #91

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    177

    Početno

    Aha.. ja sam shvatila da trazis potvrdu da je to pojacan tonus... e pa pojacan tonus znaci pojacana aktivnost misica, .. ali ne veruj mi.. nisam 100% sigurna.. imas hipertonus.. to je pojacano

  42. #92
    Apaurina

    Početno

    Ajoj, pa što ja sve neću naučiti ovdje! Ja mislila da je to sve normalno, čakštoviše, poželjno. Mišo-pišo ima 5 mjeseci i nekih mjesec dana kad leži na tvrdoj podlozi zna se izvinuti u luk i na bok, uključujući glavicu. Ali uvijek je to na desnu stranu. :? Prebaci on i nogu prema naprijed, ali nekako mu još ne ide okretanje na trbuh. Sad me zabrinjava to što kao da ne zn a da postoji lijeva strana. U utorak idemo pedijatrici, pa ću je pitati što se to događa.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    177

    Početno

    Razmisljala sam i bolje bi bilo reci da je to pokazatelj jacine , prenapetosti misica ili mlohavosti ( hipotonus )

  44. #94
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    hvala, mislim da bi bilo bolje prenapetost

    ja sve ovo citajuci jos nisam shvatila zbog cega se to dogada i zasto to rade, kakve veze ima neuropedijatar sa tim...ili je meni nesto promaklo
    netko je spomenuo refleks koji treba zaboraviti :?

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    177

    Početno

    Upisi u pretraznik " Izvijanje" .. ima jako puno topika na tu temu

  46. #96
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    pojačan ili smanjen tonus mišića kao i asimetrija su posljedica ozljede mozga, a ove stvari o kojima se pun o piše na forumu (izvijanje, stajanje na prstima ili pak kašnjenje u motoričkom razvoju) mogu biti simptomi takvog stanja.

  47. #97

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Mima moram te malo ispraviti - poremečaji tonusa nisu samo posljedica oštečenja mozga, pojavljuje se vrlo često kod nedonoščadi (dakle nerazvijenost mozga) ali i kod prenešene djece, djeca koja su krupna i brzo rastu imaju iste simptome, skračeni i zgrčeni vratni mišić ...
    Večina toga je bezazleno ali vježbati se mora

    Svaki roditelj koji sumnja da nešto nije ok treba se savjetovati s doc-om. Ako se ne slažete u mišljenjima inzistirajte na uputnici. Da smo prava država svaka beba bi barem 2x posjetila fizijatra do dobi kad prohoda.

  48. #98
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    paula, Mima jest u pravu - poremećaj u tonusu mišića JEST posljedica oštećenja centra motorike u mozgu koje nastaje iz različitih razloga.
    Svako izvijanje JEST loše, sva opravdanja da je dijete radoznalo što mu se nalazi iza njega jest samo - opravdanje.
    Treba u tim slučajevima tražiti uputnicu za kvalitetnog fizijatra - u Zagrebu imate Goljak (dr Žućko) ili Klaićeva (dr Žutelija). NJihov nalazima ja vjerujem

  49. #99

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    280

    Početno

    možda negdje piše, ali nisam uspjela pronaći. je li izvijanje u prvom mjesecu života normalno? sad čitam o izvijanju i sjetim se da se moja beba izvijala u prvom mjesecu života i to jako. sad ima tri mjeseca i više se ne izvija

  50. #100
    anitalu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    438

    Početno

    Evo ja malo podižem jer želim nešto pitati u vezi izvijanja. Moj se sin (skoro 3mj star) izvija kad mi je na rukama no samo kad se rasteže. Nakon spavanja voli se rastegnuti, podigne rukice i tad se izvije prema nazad. Inače se ne izvija. I češće se okreće na lijevu stranu. U prvom mjesecu je stalno bio okrenut na desnu jer je imao frakturu ključne kosti pa smo ga stavljali na desni bok spavati no to je ubrzo ispravljeno. Sad voli gledati u lijevo.

    Pitam ovdje jer pedijatrica kaže sve je ok, a živimo u gradu gdje nemamo priliku otići privatno neuropedijatru ili fizijatru

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •