Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Opaska na rečenicu u RODINOM letku - dojenje po noći

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno Opaska na rečenicu u RODINOM letku - dojenje po noći

    Upravo čitam letak - Bebini savjeti za mamu i tatu.
    Jedna rečenica glasi: Pojednostavnite noćne podoje .... ne palite svjetlo i promijenite djetetu pelenu samo ako se pokakalo!

    Prvi savjet koji sam čula u bolnici je bio: nikada ne dojite u mraku!
    I taj savjet mislim da bismo svi trebali poslušati: dijete, posebice u početku, se zagrcava na dojci. Moja beba je nekoliko puta poplavila jer joj je previše mlijeka navrlo i ona nije mogla progutati. Morala sm ju podići, okrenuti, prodrmati. Da nisam imala svjetlo upaljeno (mislim na noćnu svjetiljku!, ne na veliko svjetlo) ne znam kao bi to završilo.
    (Inače, ja otkada je dijete s nama cijelu noć imam upaljenu noćnu svjetiljku, nikada nije potpuni mrak. Ne vjerujem u one priče da će se dijete naviknuti na svjetlo pa kasnije neće htjeti spavati u mraku. A zašto bi uopće spavalo u poptunom mraku? Od kada znam za sebe u stanu mojih roditelja uvijek je bilo upaljeno neko lagano svjetlo, odškrinuta vrata od kupaonice i sl. Ili npr. kada sam u nepoznatom prostoru kao hotel ili sl. uvijek ostavim svjetlo u kupaonici - inače bih razbila glavu, udarila nogom od nešto, zar mi je to potrebno?!?)

    Da se vratim na temu - mijenjanje pelena - kada se dijete nahrani, ono najčešće i zaspe. Pelena se može promijeniti djetetu u snu, možda se malo probudi, ali zaspe nakon nekoliko minuta. Mislim da dojena djeca puno više piške nego ona koja se ne doje i da bi im se pelena trebala mijenjati kada je puna, tj. jako mokra, ne čekati da se pokaka. To ionako od 3-4 mj. rijetko čini noću.
    Mokra pelena može izazvati upale, stoga je bolje promijeniti.
    A ako puno piške, ujutro su često bebe skroz mokre (pelene ne mogu više upiti svu tu tekućinu), što u ovim zimskim danima i nije baš ugodno - spavati mokre pidžame!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Kao sto znas Rodin program edukacije dojenja i savjetovanja baziran je na preporukama LLL international. Prema Breastfeeding Answering Book stranica 50 za lakše uspostavljanje noćnog ritma preporuća se po noći smanjiti bilo kakve uzemiravajuće dodatke tipa svjetla i premtanja pelena osim kada je to neophodno dakle pokakana ili promoćena pelena.

    Postoji mnogo teorija oko raznih stvari u roditeljstvu pa tako i u dojenju. Ovaj savjet da se doji pri svjetlu ja nisam osobno čula jer, a uvijek spavam u potpunom mraku cak i u nepoznatim prostorima i nisam se jos razbila ne vidim nista lose u tome da nekome treba svjetlo a nekome ne, isto tako ako uvijek imas lagano svjetlo onda to znaci da je to lagano svjetlo bebi "mrak" a nisi ga upalila zbog podoja kao sto gore pise.
    Iako sam negdje citala studiju koja je pokazala da su djeca koja spavaju u osvjetljenim prostorijama imala cesce problema sa dioptrijom u starijoj dobi

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    62

    Početno

    Mislim da su oba savjeta odlična,iako mi uvijek držimo malo otvorena vrata od kzpatila jer u potpunom mraku ne bih mogla dojiti,ipak je moram viditi i naciljati bradavicu,ha-ha.
    Što se tiče mijenjanja pelena po noći ako nije pokakana ili promočena do robice onda mi je to maltretiranje i nje i mene.
    Isto je dojena ali pelena sve to lijepo drži od 8 navečer do jutra.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Ja se lično u potpunosti slažem sa tom rečenicom, jer moj bebač nije prespavao noć dok nisam prestala sa mijenjanjem pelena i paljenjem svjetla noću. Iz početka sam držala upaljenu lampu po cijelu noć i čim bi se probudio prvo sam trčala da promijenim pelenu, a kad sam vidjela da mu to tako smeta, odlučila sam da pokušam bez svjetla i mijenjanja pelene i PREPORODILA SE. On bi se samo počeo prevrtati po krevetu, ja bih uzela, zatim bi dojili i on bi nakon 5-10 minuta ponovo zaspao. Sa svjetlom i mijenjanjem pelena bi se samo razbudio i naljutio.

  5. #5
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Anromeda, gimme five :D :D :D i ja moram imati malo svjetla iz hodnika kako bi mogla naciljati bradavicom gdje su ta mala ustašca inače bi je vjerojatno prvo dobro poškakljala po nosu i kapcima dok ne bi nabasala na pravi otvor

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    evo jos jedna koja i doji u mraku i nije imala (kuc kuc u drvo) jos ni jednu jedinu noc problem sa snom tj bebom.
    meni je i na kursu za dojenje i u rodilistu savjetovano ne da dojim u totalnom mraku nego da bi na neki nacin djete se naucilo djeliti dan kad je igra i noc da ga po noci dojim uz priguseno svjetlo da se on ne razbudi. prvih misec dana je dojen u mraku tj imamo dosta svitla kroz roletne a dojila sam ga sjedeci pa nije nikad doslo do zagrcavanja i on bi odma zaspa.
    prva 2 miseca smo mu i mjenjali pelene ali isto uz priguseno svitlo tj samo smo u hodniku imali malu lampicu ( koja u stvari je punjac za baterije ali moze i malo svitlit) a sad vise ne mjenjamo po noci jer vise ne kaka nocu nego samo popiski pelenu.
    ne triba se doslovno uzest da u mrklom mraku dojis bebu vec jednostavno da ne raspalis sva svitla , ne igras se sa bebom ili je pokusas uspavat pod svom tom svitloscu kao sta je i hladnoca kupatila moze probudit nego da napravis tu razliku dana i noci. mi ga nismo naucili na ljuljuskanje ili uspavljivanje vec je on jako zadovoljna beba koju kad legnem u sobu i prigusim svjetla a upalim mu malu disko kuglu u boji koja se lagano vrti on zaspe tj vec smo uvatili neki ritam svjetlos -igra, mrak-spavanje.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    65

    Početno

    dojila sam uvijek u mraku, mijenjali pelenu samo jednom, ali odonda više ne, jer skroz razbudio,

  8. #8
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Mi isto uvijek u mraku. Naravno, ne zivimo u nekoj divljini di je mrak bas mrak pa tu ima uvijek nekog slabog svjetla kroz prozore na koje se oci brzo priviknu i vidis skoro kao po danu

    Ne daj boze da palim svjetlo, moji se odmah razbude i onda zaboravi na spavanje. Oduvijek.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    mi smo smontirali prekidac s potenciometrom - tako da kad dojim samo malo upalim svijetlo ili upalim svjetlece zvjezdice na mobilu - tako da je vise mrak ... tek toliko da vidim naciljat :wink:

    premotavanje izbjegavamo po noci jer mi se odmah razbudi i onda joj treba puno vise da se opet uspava ... tako da se motamo samo kod kakanja ... uvijek joj po noci oblacim odjelca koja se mogu samo dole otkopcat i na brzinu se samo naluknem da vidim jel' kakala.

    za sad po noci spava ko velika .. prva tura 4-5 sati pa podoj i onda jos 3

    show smo imali prvih tjedana - kako je tada svaki cas kakala - prije podoja sam ju uvijek morala presvuc ... onda hranjenje i taman kad bih zaspala cuje se sljjussss... i onda opet presvlacenje, pa se razbudi i opet oce cikati ... pa taman zaspe i onda opet ... mislim da smo tih tjedana srusili sve rekorde u presvlacenju pelena - to nas je valjda dresirala da se naucimo

  10. #10
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Isto dojimo u mraku - nakon 9 mjeseci noćnih podoja dobro znamo naciljati , točnije Matej sam nacilja ustima ciku. Prvi tjedan života sam ga presvlačila po noći i također vidjela da je to mrcvarenje djeteta i potpuno razbuđivanje - takvo je dijete, ne da se presvući spavajući A pelena izdrži cijelu noć i guza mu je ujutro suha ( a pelena zna težiti i cirka pola kile!!! ).
    U rodilištu sam i ja dobila savjet da nikako ne dojim bez svjetla. Držim da je to skroz OK savjet u počecima dojenja kad moraš paziti na pravilan položaj bradavice u ustima, ali opet ne smatram da to mora biti svjetlo full speed. Kasnije, kad se mama i beba uhodaju, skroz ide varijanta mračnog dojenja.

  11. #11
    ivarica

    Početno

    ja zivim u gradu sto znaci da potpunog mraka nemam. ne znam kako je kod marte na selu 8) ali kod mene ovdje uz sva ugasena svjetla knjigu uspijem citati, a kako ne sisom ciljati.
    ovo sto kaze ala, i ja sam citala, stalno upaljeno svjetlo - moguca kasnija dalekovidnost.

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kod Marte na selu mrkla mracuga, ne vidis prst pred nosom, ali zato vidis Mlijecnu stazu...

  13. #13
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Mi smo ispočetka također dojili uz jako jako prigušeno svjetlo noćne lampice jer nisam ja vidjela u mraku, a i presvlačili smo ga kad se pokakao (nisam se morala nalukavati...osjetilo se bez problema :D ). Otkako ne kaka noću, ne prematam ga tak da se on noću uglavnom ne budi (ko za vraga, jučer se probudio i počeo smijati i brbljati kad sam došla do njega... ali, zaspao je relativno brzo i spavao do 7), dobije cicu kad se počne meškoljiti i to je to. Mislim da mi do sad nikad nije pelena noću promočila, ali zato danju je

  14. #14
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    mi isto dojimo po "gradskom" mraku tako da nije problem naciljati... a pelene isto ne mijenjamo noću već 3 mjeseca, međutim da osjetim da je piđamica mokra ili da se pokakala, promijenila bih (makar bi je to TOTALNO probudilo )

    vrijeska, pitala si na nekom topicu kako to da naše bebice prospavaju noć, možda je u tome stvar :D

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    187

    Početno

    Prigušeno svjetlo i baby light su sasvim dovoljni. Ona atmosfera u rodilištu kada djeca spavaju pod neonkama kao pilići je ubitačna, ali tamo vjerojatno postoji razlog zašto se svjetlo barem malo ne priguši.
    Pelene ne mijenjam noću i jaaaaaako sam sretna što Stjepan napokon prestaje sa noćnim kakanjem. :D
    Što se piškanja tiče, pa pelene upiju hrpu toga. :D
    Ako procuri, onda se mjenjamo, ali uvijek prije podoja, tako da bebač fino ponovno zaspi uz ciku.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    vrijeska, pitala si na nekom topicu kako to da naše bebice prospavaju noć, možda je u tome stvar :D
    Ona se prvo probudi, pa ju onda hranim i eventualno presvlačim. Tako da to nije razlog. Budna je svega nekih pet minuta. Ona već spava a ja presvlačim. To mi je inače jako smiješno. Možeš ju okretati kako hoćeš, ona spava kao mali top

  17. #17
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Mi po noci ne dojimo jer Erin spava k'o top sve do jutra.

    Ali, sada pada mrak vec poslije 16h, pa ja njoj upalim malo svijetlo - tj. to je ona zastitnica za uticnicu koja svijetli kad je ustekana. Meni je to dovoljno dovoljno za zadnji podoj nakon kupanja oko 20:30h - dovoljno je zatamnjeno da ona skuzi da sad treba spavati, a meni je dovoljno da vidim sta ja radim i kuda idem :wink: jer ipak imam dioptriju -4

    Stavljala sam ju da spava i u totalnom mraku, i sa tim malim svijetlom (uticnica je odmah kraj vrata, pa mi nije frka ustekati/istekati ga), i nisam primijetila neku veliku razliku.

    Inace ju, zato sto spava, ne presvlacim po noci. Ali recimo, eto za vrijeme zadnjeg podoja jucer, ona se jako pokakala ali se i uspavala. Svejedno sam ju morala presvuci (bila je bas jako ukakana) - i to ju je razbudilo i razigralo, tako da sam ju nakon presvlacenja opet malo podojila da lakse zaspe.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •