Vidi rezultate ankete: PPD i Baby blues - da li je vaš porod bio:

Glasači
83. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Lijep, ispunjavajuć vaginalni porod

    17 20.48%
  • Lijep porod, ali intervencije ili odvajanje od djeteta nakon poroda

    14 16.87%
  • Težak vaginalni porod bez medikamenata i intervencija

    3 3.61%
  • Težak vaginalni porod s medikamenatima ili intervencijama

    17 20.48%
  • Carski rez

    15 18.07%
  • Nisam imala PPD niti Baby blues

    17 20.48%
Pokazuje rezultate 1 do 49 od 49

Tema: Postporođajna depresija - kakav porod ste imale

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno Postporođajna depresija - kakav porod ste imale

    Cure koje ste ima PPD ili Baby blues, da li mislite da imaju ikakve veze sa načinom na koji ste rađale, te da li ste odvajane od djeteta po porodu, intervencijama i sl.? Mjestom poroda, bliskim osobama na porodu, ukratko sa vanjskim faktorima okoline i načina poroda.

    Nakon prvog topica te sugestija da su se odgovori mogli bolje sročiti, otvaramo novi, gdje smo unijeli još par odgovora, tako da sada mogu glasati i mame koje nisu imale PPD (ili Baby blues).

    Osim toga, voljela bih da se na topicu sa ovom temom skupljaju i razni linkovi vezani na PPD, zašto, otkuda, kako, osobna iskustva, savjeti ... a da anketa bude samo nadopuna na cijelu temu.

    Pozivam sve koji su glasali da još jednom glasaju, te prenesu svoje postove sa starog topica ovdje, te se ispričavam na nespretno oblikovanom prvom topicu.

  2. #2
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Glasala za 'Težak vaginalni porod s medikamenatima ili intervencijama'. Iako je i 'lijep' i 'težak' nešto što je stvar doživljaja, a ja mislim da je bio i jedno i drugo (da bi bio ljepši bez intervencija, bio bi). Imala sam Baby blues. Nije trajalo dugo, ali na momente je bilo strašno. Ja sam si to objasnila sa nekoliko stvari: Prvo, trudnoću sam obožavala i furali su me hormoni, koji su odjednom splasnuli. Drugo i najvažnije, porod nije bio kakav sam željela i imala sam malu krizu sa povjerenjem u svoje tijelo, a to je zadnje što ženi treba kad postane majka. Treće, u rodilištu nisam spavala sveukupno ni 3 sata. Kad sam došla doma to me slomilo. Mislim da su me izvukle (opet) tri stvari: Prvo - dojenje je krenulo super. Drugo - imala sam doma veliku podršku. Treće - hvala curama s foruma koje su mi pomogle da razrješim pitanje 'zašto nije krenulo prirodno', odnosno zašto porod nije bio kakav sam htjela.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    carski plus ppd

  4. #4
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    carski. ppd. najviše zbog carskog, odvajanja od bebe na puna dva dana..
    ne ponovilo se..

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    ja sam imala lijepe, ispunjavajuce vaginalne porode, bila sam pripremljena na njih, spremna u prvoj trudnoci koliko zena moze biti spremna, streberski pripremljena na sve u drugoj. pristala sam na neke stvari koje bi ovdje mogle unistititi ljepotu mojih poroda, ali meni su oba bila lijepa, drugi mi je cak bio savrsen.

    ono po cemu ih pamtim je siroki osmjeh i osjecaj da mogu raznijeti ucku jednim udarcem koliko sam bila snazna i ispunjena euforijom. nisam naisla u literaturi na termin postporodjajna eurofija, al ne znam kako bih drukcije opisala to svoje stanje.

    uvijek sam to povezivala s cinjenicom da su mi trudnoce bile teske i da bih jedva docekala porod.

  6. #6
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    nisam naisla u literaturi na termin postporodjajna eurofija,
    možda ne baš pod tim imenom, ali endorfini koji se luče u porodu imaju euforični učinak, kao i oksitocin kojega i zovu hormonom ljubavi i koji pomaže da se "zaljubiš" u svoje dijete; postoje čak i orgazmički porodi, no da ne skrećemo...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    nisam naisla u literaturi na termin postporodjajna eurofija,
    možda ne baš pod tim imenom, ali endorfini koji se luče u porodu imaju euforični učinak...
    pucanje adrenalina, ne mozes zaspati, doista se smijesis cijelo vrijeme... sjecam se da me primalja 2-3 sata nakon samog poroda nasla kako gledam u strop i smijuljim se sama sa sobom, dosla je do mene i prokomentirala: "... probajte sad malo zaspati..." a ja sam mislila: "o cemu ova prica, pa ja sam upravo rodila, napokon, necu zaspat tjednima...!"

    prekrasan osjecaj, feeling da si upravo ucinila nesto najvece i najvaznije i da su svi problemi nebitni...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    nisam naisla u literaturi na termin postporodjajna eurofija,
    možda ne baš pod tim imenom, ali endorfini koji se luče u porodu imaju euforični učinak, kao i oksitocin kojega i zovu hormonom ljubavi i koji pomaže da se "zaljubiš" u svoje dijete; postoje čak i orgazmički porodi, no da ne skrećemo...
    ja sam ovo osjetila u drugom porodu, i radi toga bih ponovo imala snage prolaziti kroz još jedan ... još jedan... Naravno, poslije drugog poroda nisam imala niti PPD niti baby blues, nisam mogla niti pomisliti kako bi me i mogli primiti nakon tolike količine pozitivnih emocija.

  9. #9
    aleksandra avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    292

    Početno

    Prvi porod je bio katastrofalno tezak,nakon dugog tiskanja rodila na vakum,dosle kuci bojala se uzeti bebu u ruke jer sam imala veliki strah da joj nesto ne slomijem,prve noci stala kraj krevetica provjeravajuci da li dise.
    Drugi porod nakon duez mucenja rodila na carski,odvojili me od bebe i tu je nastao veliki strah sta ce biti s bebom,plakala non stop,imala nesanice.Kada je dosla kuci bilo je puno lakse jer sam se osjecala da je tu sigurna.

  10. #10
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Bila sam u katastrofalnom stanju i jedino što sa sigurnošću mogu reći da je to rezultat užasnog poroda i stanja djeteta nakon poroda.
    I ima jedna stvar koja me i dan danas jako ljuti, kad slušam hvalospjeve o doktoru koji mi je bio na porodu :bljuc

  11. #11
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    nisam naisla u literaturi na termin postporodjajna eurofija,
    možda ne baš pod tim imenom, ali endorfini koji se luče u porodu imaju euforični učinak, kao i oksitocin kojega i zovu hormonom ljubavi i koji pomaže da se "zaljubiš" u svoje dijete; postoje čak i orgazmički porodi, no da ne skrećemo...
    Zanimljivo, ali i ja sam imala ovu postporođajnu euforiju. Trenutak kad sam rodila i primila ga u ruke, pomislila sam, ovog trena bih mogla izpočetka (a nije bilo lako). Rekli su mi 'sad, pijte, jedite i odmorite se', a meni nije trebalo ništa od toga. Nisam spavala sljedeće 4 noći. A onda se doma sve preokrenulo. S tim da ne vidim da bi uzrok toga mogao biti nešto doma jer je sve bilo lijepo i spremno za bebu, MM je tjedan dana bio doma i brinuo se o svemu, a mama mi je dolazila po mojoj želji i potrebi kako bi i on mogao više se maziti s nama, a manje biti logistika. Tako da eto, ja bila i euforična i depresivna.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ajmo malo prokomentirati ovo.
    Na prvom topicu nisam stavila ovaj odgovor "Težak vaginalni porod bez medikamenata i intervencija", koji smo na ovom stavili na sugestiju nekoga od forumašica.
    Razlog zašto ga nisam prvi puta stavila je, jer sam mislila da je teških vaginalnih poroda, koji su na kraju ipak prošli prirodno bez intervencija jednostavno u Hrvata tako malo, da nam u statistici neće igrati neku ulogu a samo će povećavati broj odgovora.

    Očito je tako. Ali da li mislite da je tako jer se kod nas čim nešto ne ide savršeno lagano i idealno koriste medikamenti i intervencije (pa to spada u grupu Težak vaginalni s intervencijama), ili žene svaki pa i težak vaginalni porod ako je bez intervencija ne doživljavaju kao težak (pa glasaju pod Lijep vaginalni porod ili Nisam imala PPD)?

    ako je sada ikome jasno pitanje ...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    ... Ali da li mislite da je tako jer se kod nas čim nešto ne ide savršeno lagano i idealno koriste medikamenti i intervencije (pa to spada u grupu Težak vaginalni s intervencijama), ili žene svaki pa i težak vaginalni porod ako je bez intervencija ne doživljavaju kao težak (pa glasaju pod Lijep vaginalni porod ili Nisam imala PPD)?

    ako je sada ikome jasno pitanje ...
    nisam sigurna hocu li pogoditi...

    al ako mislim da razumijem, onda bih rekla da je to vrlo subjektivno. objektivno (ili ipak subjektivno), ako krenem od sebe, mislim da bih i za porod doma bez ikakvih medikamenata i pomoci, a koji je tezak, smatrala teskim. cinjenica da nije bilo intervencija ne bi mi tezak porod ucinila lijepim ili lakim.

    ali, ako porod koji je induciran (a spremna si na indukciju i pristajes na njega) i dripan, prolazi i zavrsi lagano i bez komplikacija, ne vidim razlog zasto to ne bi bio lijep porod.

    mislim da su mnoge stvari vezane uz porod u nasim glavama. on ne mora biti neiduciran, nedripan, neklistiran ili ne znam kakav da bi ga zena smatrala lijepim. ne mora biti kucni da bi bio savrsen. mislim da je lose ako zena ima u glavi zacrtano da porod mora izgledati kao porod njene prijateljice da bi bio lagan, jer je onda mogucnost razocaranja veca, ako tako ne ispadne. ali isto tako mislim da je bitno razluciti sto ti je doista bitno, a sto nije i drzati se toga.

    i da, mislim da ti sreca, uzbudjenje, veselje, spremnost i osjecaj da je tvoj porod dobar i lagan, pomalo determinira stav ka PPD ili euforiji.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ali kako ovo

    Težak vaginalni porod bez medikamenata i intervencija
    0%
    0% [ 0 ]

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    ali kako ovo

    Težak vaginalni porod bez medikamenata i intervencija
    0%
    0% [ 0 ]

    pa tesko mi je reci. ti ides ka zakljucku da tako nesto ne postoji? jer ja imam prijateljicu koja se onda ocito nije javila na anketu.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ne, nego da su te žene glasale po Lijep vaginalni porod, ili pod Nisam imala PPD.

  17. #17
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Ja vjerujem da te žene nisu imale PPD. Naravno, to je samo moja pretpostavka. Ja nekako mislim da ženama ne šteti težina poroda već intervencije.

  18. #18
    M@rtin@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    126

    Početno

    Stvarno sam lijep porod imala. Prvi trud sam dobila oko 2 ujutro i za tri sata je Noah bio vani...jedino kaj sam dobila bio je Normabel za smirenje, nist drugo. Sama sam se otvorila i sve je prošlo u najboljem redu :D

  19. #19
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Citiraj M@rtin@ prvotno napisa
    Stvarno sam lijep porod imala. Prvi trud sam dobila oko 2 ujutro i za tri sata je Noah bio vani...jedino kaj sam dobila bio je Normabel za smirenje, nist drugo. Sama sam se otvorila i sve je prošlo u najboljem redu :D
    I imala si PPD? Ili nisi?

  20. #20
    M@rtin@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    126

    Početno

    Ne, nisam imala vremena za nju

  21. #21
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj M@rtin@ prvotno napisa
    Ne, nisam imala vremena za nju
    Zar ti stvarno misliš da žene koje imaju PPD nemaju pametnijeg posla?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    ali kako ovo

    Težak vaginalni porod bez medikamenata i intervencija
    0%
    0% [ 0 ]
    Takvu kategoriju razumno prati i niski postotak u ovoj anketi jer se radi o kategoriji žena koje su izuzetak u Hrvatskoj (rodile kod kuće, odbile svaku intervenciju) ili su samo stekle subjektivni dojam teškog poroda.
    Jer čim je porod objektivno "težak"- automatski u našim rodilištima izaziva uplitanje (zahvatima, lijekovima)

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    Citiraj M@rtin@ prvotno napisa
    Ne, nisam imala vremena za nju
    Zar ti stvarno misliš da žene koje imaju PPD nemaju pametnijeg posla?
    Možda ne zna što je to?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj M@rtin@ prvotno napisa
    Ne, nisam imala vremena za nju
    cure, mislim da je ovo bila šala, nemojte odapinjati strelice. Znam da i šala boli onoga koji je prošao PPD, ali mislim da je ovo bila stvarno bezazlena šala.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    ali kako ovo

    Težak vaginalni porod bez medikamenata i intervencija
    0%
    0% [ 0 ]
    Takvu kategoriju razumno prati i niski postotak u ovoj anketi jer se radi o kategoriji žena koje su izuzetak u Hrvatskoj (rodile kod kuće, odbile svaku intervenciju) ili su samo stekle subjektivni dojam teškog poroda.
    Jer čim je porod objektivno "težak"- automatski u našim rodilištima izaziva uplitanje (zahvatima, lijekovima)
    da, i ja bih ovo rekla, zato i nisam na prvom topicu stavljala ovaj odgovor, jer sam očekivala zanemarive postotke. Ali ovo je ipak jako jako interesantno, da se baš nitko ne pronalazi u ovoj kategoriji.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ali mi se isto tako čini da su žene sa objektivno teških vaginalnim porodom, možda sklone glasati pod Lijp vaginalni porod (subjektivno ga tako dožive, ponose se ipak sobom jer su one to uspjele same), ili pod Nisam imala PPD.

    Ja npr. za svoj drugi porod bih subjektivno glasala da je bio lijep, vaginalni porod (i nisam imala ppd), ali ne znam baš da bi ga primalje tako opisale, jer mi je suprug rekao da se vidio strah u njihovim očima kad je glavica izašla (bez eipiziotomije 4550 gr.), veeelika glavica, a beba dalje ne može van niti uz lagani stisak primalje na trbuh (osim toga porod je trajao 24h, što one nisu niti znale)

  27. #27
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Citiraj M@rtin@ prvotno napisa
    Ne, nisam imala vremena za nju
    cure, mislim da je ovo bila šala, nemojte odapinjati strelice. Znam da i šala boli onoga koji je prošao PPD, ali mislim da je ovo bila stvarno bezazlena šala.
    Ma ja stalno virkam i čekam M@rtinu da kaže kako sam zabrijala. U pms-u sam pa mi možda sve izgleda veće nego što je
    Ali da li mislite da je tako jer se kod nas čim nešto ne ide savršeno lagano i idealno koriste medikamenti i intervencije (pa to spada u grupu Težak vaginalni s intervencijama),
    I da ti konačno odgovorim na ovo pitanje.
    Mislim da da. Ja sam došla otvorena 3 cm, dr koji me zaprimioje rekao da se nećemo nikuda žuriti i da će sve ići prirodno. Međutim isto popodne kada je ovom smjena završila, došao drugi dr i rekao kako to ide presporo, jer sam se od 10 do 15 sati otvorila samo još 1cm.
    I naravno onda počinju intervencije i problemi.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    jaj jaj, ja sam se prva 4cm otvarala 12h, od 4-5cm 4h, a zadnjih 3cm u roku keks da nitko nije očekivao, i jedva su dotrčali ... eto kako ima smisla stavljati kalupe.

  29. #29
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    A kod mene je došlo do zastoja kad su mi stavili drip. Užasni bolovi a od otvaranja ni o. Znači od 16 kad su mi stavili drip negdje do 21,40 ništa se nije pomaklo. Onda mi je vrli dr Z. tako zafitiljio drip da sam se u roku 25 minuta otvorila 6 cm. O bolovima i posljedicama ne trebam niti govoriti.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    joj joj joj ... trebalo bi im ovakve ankete slati svaki dan uz doručak, da im prisjedne, zloupotreba lijekova je još uvijek pojam koji se spominje samo u teoretiziranju.

  31. #31
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Tinna, prerano ti je za bilo kakvo komentiranje ankete, pa uzorak ti je svega 26 glasova, od kojih 5 nije imalo ppd(i ne zna se kakv je njima bio porod).

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    nisam naisla u literaturi na termin postporodjajna eurofija,
    možda ne baš pod tim imenom, ali endorfini koji se luče u porodu imaju euforični učinak, kao i oksitocin kojega i zovu hormonom ljubavi i koji pomaže da se "zaljubiš" u svoje dijete; postoje čak i orgazmički porodi, no da ne skrećemo...
    To sam baš i ja htjela napisati, i mene je zdrmala totalna euforija. Imala sam osjećaj da bi mogla sljedeći dan sve ponoviti

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Tinna, prerano ti je za bilo kakvo komentiranje ankete, pa uzorak ti je svega 26 glasova, od kojih 5 nije imalo ppd(i ne zna se kakv je njima bio porod).
    ma nije to bio komentar ankete, nego komentar komentara radi , ali neće ovdje niti biti puno glasova, jer je topic u biti za one koji su imali PPD, a njih valjda nije tako puno.

  34. #34
    M@rtin@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    126

    Početno

    Da, cure, naravno da je bila šala (mislim da onaj smješak dovoljno govori). Ni na kraj pameti mi ne bi bilo ismijavat se na taj račun ali me iznenadila reakcija. Stvarno ponekad vrijedi ona "Šutnja je zlato"...

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Glasala sam: Težak vaginalni sa intervencijama (drip, prokidanje vodenjaka, epi, skakanje na stoma, vakum na kraju) i drmao me baby blues prilično (možda čak i blaži oblik depresije) do negde bebinih 6 meseci. Jako sam se teško povezala sa bebom (bile smo odvojene zbog vakuma - podoji 5x dnevno po 30min ) mislim najviše zbog toga što smo bile odvojene. To mi je najteže palo.

  36. #36
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Težak 15-satni vaginalni bez medikamenata ali uz epiz. ..nemam PPD

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ti si onda krivo glasala, na kraju ima odgovor Nisam imala PPD.

  38. #38
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno


  39. #39

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Glasala sam za lijep porod, ali sa intervencijama i oduzimanjem bebe jer je porodaj bio predivan sam po sebi, ali su intervencije i oduzimanje bebe bile nesto sto ga je donekle poruznilo. Dobila sam hormon za trudove umjesto vremena za prilagodbu na bolnicko okruzenje (trudovi su prestali ulaskom u bolnicu), cini mi se da se trebalo vise cekati prije odluke za epiziotomiju, a najvjerojatnije nikada necu preboljeti oduzimanje bebe, iako smo imale rooming-in (ja sama zarobljena u sobi, a moju bebu oteli i drze je tamo negdje samu, uplakanu, daleko od mene ).

  40. #40

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Tamo, evo tu je bila anketa o kojoj pričam.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Tami

  42. #42

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    cure će možda otvoriti novi topic za svoja istraživanja, a do tada kopiram sa
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...469000#1469000 da se svi veselimo.

    Citiraj mfo prvotno napisa
    Inače ja sam po struci psiholog i otkad sam rodila sve češće razmišljam da bi trebalo napraviti neko istraživanje o PTSP-u nakon poroda u hrvatskim bolnicama, pa bi onda ljudi skužili da se ne radi samo o 3 dana, nego loši osjećaji mogu trajati puno duže (ja bih i sad, 2.5 godine nakon poroda, mogla tuliti ko kišna godina kad se sjetim kako sam se jadno osjećala u onom boxu u merkuru). Ne planiram više rađati i zato ovaj put mora biti kako treba![
    Citiraj mfo prvotno napisa
    TinnaZ, definitivno ću razmisliti o tome da se napravi fakat ozbiljno istraživanje na tu temu, ali moram prvo napisati magisterij s kojim odugovlačim već duuugo Embarassed , a termin poroda se bliži, a htjela sam to prije toga završiti... Što se istraživanja tiče, to me posebno kopka jer radim u Školi za primalje pa kad čujem kaj djeca uče dobijem ospice
    Citiraj Tami25 prvotno napisa
    a sam budući psiholog imam još 1 ispit do kraja i ozbiljno se bavim razmišljanjem o temi (istraživanju) za diplomski rad, namjeravam raditi nešto o PPD i razmišljala sam upravo o online anketi (još kad bi moglo preko Rode, bilo bi super). Namjeravam anketom obuhvatiti sve čimbenike koji bi mogli biti povezani s pojavom PPD, pa tako i sam porođaj i iskustva iz rodilišta, pa da to malo ispitam. Još razrađujem tu ideju, ali čini mi se pun pogodak (sorry cure na OT).
    Citiraj mfo prvotno napisa
    Tami25, super za diplomski, baš bi trebalo malo početi s takvim temama. Mene baš zanima taj psihološki aspekt poroda, ali ne toliko vezano uz PPD. Naime, ja nisam bila u depresiji, osim klasičnog baby bluesa, ali taj osjećaj da mi je osoblje bolnice upropastilo emocionalno najvažniji trenutak u životu me jako dugo mučio. Iz razgovora s drugim ženama, pa čak i onima koje su rodile prije 20-30 godina (npr. moja mama) primjećujem da ta gorčina ne prolazi i onda je stvarno tragično da se tome ne posvećuje veća pažnja u rodilištu. Ovo je bilo totalno OT, ali eto...

  43. #43
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    Evo, glasala sam i ja
    Porod mi je ostao u lijepom sjećanju, iako je bio donekle interventan (drip i amniotomija).
    Drip mi je ostao u sjećanju kao najlošiji aspekt poroda, taj dio definitivno želim izbjeći drugi put. Je, bilo je bolno i teško, ali svejedno ne loše.
    Bebu su mi odnijeli brzo, bila mi je na prsima oko 5 min ali nije htjela sisati, a ja sam bila toliko zbunjena da mi tada nije bilo bed zbog toga (danas mislim drugačije).
    Sve u svemu, moglo je bolje, ali bome moglo je i gore.
    A baby blues me "šorao" par dana u prvom tjednu (u prvim danima nakon dolaska doma). Trebalo mi je neko vrijeme da se saberem, da se priviknem na bebu, živcirao me njem plač kada nije htjela jesti, spavati, a bila je čista i suha. Sva sreća imala sam pomoć u kući, pa je i to sve lagano prošlo. Ali upala dojki i masiranje..... (eto jednog čimbenika bluesa)

  44. #44

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    258

    Početno

    Ups, krivo sam glasala

    Ili možda nisam?

    Imala sam hitan carski i dosta sam dugo plakala kad bi se sjetila poroda, možda čak i pola godine, ali mi je pomogla odluka da drugi put ne pristajem na kompromise i da isključivo slušam svoje srce.

    Jel to bio baby blues ili ppd, ne znam

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Moj porod nema veze s baby bluesom. Meni je najgore bilo što danima nisam mogla izići iz kuće. Svi su mi kao činili uslugu i obavljali kupnju umjesto mene, vodili stariju malu u vrtić, brinuli se za sve, a ja sam 24 sata dnevno bila u kući s bebom i jedva sam čekala da iziđem vanka, makar i u spenzu, i da malo vremena posvetim sama starijoj kćeri, a ne da se svi drugi brinu za nju osim mene. Kada sam shvatila da postajem zbog svega toga depresivna, promjenila sam neke stvari, i sve je bilo ok.

  46. #46
    Ivany avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    425

    Početno

    Porod mi je trajao dugo, bila sam na dripu... ali mislim da moj porod nema veza sa baby bluesom.
    Imala sam od prvog dana probleme sa dojenjem (za koje sam mislila da će proći bez problema, tj. staviti cu bebu na siku i sve će ići samo od sebe). Nije bilo tako, a nisam imala tad ni internet, niti sam znala za Rodin SOS telefon, tako da sam bila prepuštena manje-više sebi (od patronažne isto ništa pametno nisam čula). Znači da skratim, zbog dojenja sam bila u nekakvoj depresiji, neka 2 tjedna. I danas kad se sjetim toga bi mogla opet pasti u depresiji jer sam odustala od dojenja.

  47. #47
    kristina_zg avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,206

    Početno

    glasala i ja pa da obrazložim. Imala sam težak vaginalni porod, trajao 10-ak sati, dobila drip, prokinuli mi vodenjak, epi, lijeganje na trbuh. Imam PPD, e sad ne znam ima li to baš veze sa neprirodnim porodom...Kad je porod završio bila sam u euforiji, presretna što sam preživjela i što je završilo, i naravno- kad sam vidjela svoju curku. Otkad sam došla doma počela me prat depresija- plakanje, nervoza, nema ko me nije živcirao, i još me to drži, ne u tolikoj mjeri, ali me drži :/

  48. #48

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Oroslavje
    Postovi
    17

    Početno Re: Postporođajna depresija - kakav porod ste imale

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Cure koje ste ima PPD ili Baby blues, da li mislite da imaju ikakve veze sa načinom na koji ste rađale, te da li ste odvajane od djeteta po porodu, intervencijama i sl.? Mjestom poroda, bliskim osobama na porodu, ukratko sa vanjskim faktorima okoline i načina poroda.

    Nakon prvog topica te sugestija da su se odgovori mogli bolje sročiti, otvaramo novi, gdje smo unijeli još par odgovora, tako da sada mogu glasati i mame koje nisu imale PPD (ili Baby blues).

    Osim toga, voljela bih da se na topicu sa ovom temom skupljaju i razni linkovi vezani na PPD, zašto, otkuda, kako, osobna iskustva, savjeti ... a da anketa bude samo nadopuna na cijelu temu.

    Pozivam sve koji su glasali da još jednom glasaju, te prenesu svoje postove sa starog topica ovdje, te se ispričavam na nespretno oblikovanom prvom topicu.

  49. #49
    anitalu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    438

    Početno

    Pa da obrazložim: porod mi je bio lijep samo zato što sam cijelo vrijeme isčekivala svoju bebicu i svaki trud je bio korak do njega. Sad da je sve bilo kao što sam si htjela-nije. Ppd me ćopila kad su mi malenog zbog žutice odveli na neonatalogiju. E ta tri dana nisam prestala plakat.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •