Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 148

Tema: Kakva bočica je najbolja?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    ma moram se ovdje ubaciti. ja nisam kupila bočicu prije nego se dijete rodilo , a moje dijete je završilo na bočici. ja sma imala mlijeko, međutim nakon 4 danan što sam provela na infuziji i prikovana za postelju zbog carskog moje se dijete hranilo isključivo bočicom. ja sma se masirala kako su mi pokazali, druge su me mame ispumpavale za to vrijeme i sve je išlo za 5. dobijem bebu, a on neće i neće dojiti jer se već naučio na bočicu i na to da se ne mora mučiti. ipak, ja sma se mučila jer sma zaista htjela dojiti, ali kad mi je bembo dobio žuticu i pošao na neonatologiju ja sam od silnog straha i vjerojatno postporođajne depresije cijeli taj dan preplakala u strahu da mu tamo što ne otkriju uvjerena da će mi dijete tamo ostati danima i izgubila sam mlijeko. STALO je kao da ga nikad nije ni bilo!!!! i gdje ja sad tu spadam??? i još da napomenem znam masu žena koje uopće nisu ni dobile mlijeko, a imale su pomoć sestara i sl(anchie dobro kaže da su metode zastarjele). moja mama i sestra nikad nisu dobile mlijeko, kao ni 3 mamine sestre i baka. e gdje onda one spadaju obzirom da nisu bile bolesne???iz vlastitog iskustva i okoline mislim da je ipak 5% mala brojka i tu se slažem s ninom. a da se cijelo vrijeme osjećam loše jer ne dojim i to je istina i da je djelomično "krivo" to silno forsiranje dojenja i to stoji-ne kažem da bi trebalo stati forsirati dojenje i da su razlozi forsiranja zaista pravi, ali svaka priča ima dva učinka. i stoji i to da ja znam da nisam lošija majka zbog toga, ali sve vi koje dojite ne možete znati kako se osjećamo mi koje ne dojimo, a htjele smo.... ma moglo bi se o tome, ali eto toliko za sad od mene.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    144

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    A sto je najgore, vrlo cesto pedijatri preporucaju kapi i djeci koja su na adaptiranom (koje vec ima vitamina D u vecim kolicinama) - a vitamin D u prevelikim dozama je jako stetan, a roditelji to neznaju :/
    to i meni nije bilo previse jasno, mala mi na (kršitelj koda)u,a pedijatrica mi propisala 5 kapi dnevno
    do sad nisam prvu bocicu D kapi potrosila, znala sam joj dati po 1-2 kapi dnevno kad bi se sjetila, mada sam vise presla na infant care radi onih omega cuda sta ima,
    neko je pak napisao da s tim infant care kapima se umjetno stimulira imunitet, da nisu dobre
    ali meni mala jos nije imala neku bolest osim sto je smrcala par dana kad mi je MM bio prehladen...

  3. #53
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj puros prvotno napisa
    ja nisam kupila bočicu prije nego se dijete rodilo , a moje dijete je završilo na bočici..... ipak, ja sma se mučila jer sma zaista htjela dojiti, ali kad mi je bembo pošao na neonatologiju ja sam od silnog straha i vjerojatno postporođajne depresije cijeli taj dan preplakala u strahu da mu tamo što ne otkriju uvjerena da će mi dijete tamo ostati danima i izgubila sam mlijeko. STALO je kao da ga nikad nije ni bilo!!!! i gdje ja sad tu spadam??? i još da napomenem znam masu žena koje uopće nisu ni dobile mlijeko, a imale su pomoć sestara i sl.......iz vlastitog iskustva i okoline mislim da je ipak 5% mala brojka i tu se slažem s ninom. a da se cijelo vrijeme osjećam loše jer ne dojim i to je istina i da je djelomično "krivo" to silno forsiranje dojenja i to stoji-ne kažem da bi trebalo stati forsirati dojenje i da su razlozi forsiranja zaista pravi, ali svaka priča ima dva učinka. i stoji i to da ja znam da nisam lošija majka zbog toga, ali sve vi koje dojite ne možete znati kako se osjećamo mi koje ne dojimo, a htjele smo.... ma moglo bi se o tome, ali eto toliko za sad od mene.

    Sve ovo gore napisano vridi za mene.
    Očito se iz istog razloga ova mamica i slaže smnom jer smo prošli isto.

    Ja sam samo htjela reć da je mene neznanje o bočicama (zbog 100%tne uvjerenosti da ću roditi na vrime i dojiti) natjeralo da potrošim puste novce i živce, grčeve i alergije.......itd. itd. dok nismo sveli te probleme na minimum.

    OK dojenje, sve je to u redu, moja je beba imala slab refleks sisanja, u biti mliko joj sam kapala iz grudi u usta a ona ga nije gutala!!!!!!!!
    Ja sam se izdajala dok je ona bila na infuziji i nestalo ga je kroz par dana.

    U bolnici mi je povukla 5ml u 11dana svog života. :?

    Bočica je spasila njen život, ona koju sam kupila na dan kad je izašla.

    A da sam bila informirana o mlijeku (adaptiranom) i o bočicama prije poroda nebi imali ni malo muke koju smo prošli.

  4. #54
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj nine prvotno napisa
    A da sam bila informirana o mlijeku (adaptiranom) i o bočicama prije poroda nebi imali ni malo muke koju smo prošli.
    Nije na mamama da budu informirane o adaptiranom mlijeku (niti mogu biti - reklama nije nikakva istinska ifnormacija!!!), TO JE POSAO DOKTORA.... Ti ne mozes znati koje adaptirano mlijeko je kakvog sastava i koje se kada treba dati i u kakvim uvjetima - TO DOKTOR TREBA ZNATI, to se ne bi trebalo ocekivati od mame da zna.... Znaci, na doktoru je bilo da ti preporuci koje adaptirano je dijete trebalo dobiti, a ne pustiti vas da se mucite, isprobavate i snalazite se sami - i ucite na vlastitim pogreskama

  5. #55
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hm, smije li pedijatar preporučiti određenu marku adaptiranog mlijeka? Krši li time kod? Ili ne misliš na brand adaptiranog mlijeka kad kažeš da doktor treba preporučiti koje mlijeko?

  6. #56
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Hm, smije li pedijatar preporučiti određenu marku adaptiranog mlijeka? Krši li time kod?
    Smije u svrhu zastite djetetovog zdravlja, kada dijete mora jesti adaptirano.

    Ne smije u svrhu promocije adaptiranog ili odredene marke adaptiranog.

    Dijelovi Koda koji se ticu ove teme:

    6.2 No facility of a health care system should be used for the purpose of promoting infant formula or other products within the scope of this Code. This Code does not, however, preclude the dissemination of information to health professionals as provided in Article 7.2.

    6.3 Facilities of health care systems should not be used for the display of products within the scope of this Code, for placards or posters concerning such products, or for the distribution of material provided by a manufacturer or distributor other than that specific it Article 4.3.

    6.5 Feeding with infant formula, whether manufactured or home-prepared, should be demonstrated only by health workers, or other community workers if necessary; and only to the mothers or family members who need to use it; and the information given should include a clear explanation of the hazards of improper use.

    6.6 Donations or low-price sales to institutions or organizations of supplies of infant formula or other products within the scope of this Code, whether for use in the institutions or for distribution outside them, may be made. Such supplies should only be used or distributed for infants who have to be fed on breast-milk substitutes. If these supplies are distributed for use outside the institutions, this should be done only by the institutions or organizations concerned. Such donations or low-price sales should not be used by manufacturers or distributors as a sales inducement.
    7.2 Information provided by manufacturers and distributors to health professionals regarding products within the scope of this Code should be restricted to scientific and factual matters, and such information should not imply or create a belief that bottlefeeding is equivalent or superior to breast-feeding. It should also include the information specified in Article 4.2.

  7. #57
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ok, pitam jer nama naš doktor zapravo i nije htio preporučiti neku određenu marku adaptiranog mlijeka, i rekao je da su sve formule jednake, što u principu valjda i je istina, ali opet i stvara zabunu kod roditelja ako se adaptirano ne smije reklamirati a doktor ga ne smije preporučiti.

  8. #58
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ok, pitam jer nama naš doktor zapravo i nije htio preporučiti neku određenu marku adaptiranog mlijeka, i rekao je da su sve formule jednake, što u principu valjda i je istina, ali opet i stvara zabunu kod roditelja ako se adaptirano ne smije reklamirati a doktor ga ne smije preporučiti.
    ovaj boldani dio nije tocan. Kod se odnosi iskljucivo na reklamiranje, doktor koji preporucuje adaptirano, kako je Ancica objasnila, u svrhu zdravlja djeteta naravno da ne krsi time nista.
    doktor koji bi to radio radio radi promocije, krsio bi i etiku i kod.

  9. #59
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, da kažem ako. Ančica je već objasnila da smije. Ovo mi je pitanje zapravo palo na pamet kad sam čitala Rodin tekst o prodojećem pedijatru u kojemu stoji da doktor ne bi smio reći da je jedna marka adaptiranog mlijeka bolja od druge.

  10. #60
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    naš doktor zapravo i nije htio preporučiti neku određenu marku adaptiranog mlijeka, i rekao je da su sve formule jednake, što u principu valjda i je istina
    Sto je potpuna istina (prema mojim saznanjima), osim u specificnim slucajevima dokazanih alergija i netolerancija kravljeg mlijeka (od kojeg se vecina formula radi).

    Ovo ipak moze biti dvosjekli mac, jer neke formule na nasem trzistu, na zalost, jesu nekvalitetnije od drugih.

    Po meni (a vise ne pratim trziste adaptiranih mlijeka), u redu je da pedijatar:
    - kaze kad je doista potrebno uvesti nadohranu uz dojenje (uz nadu da je prodojeci i da preporucuje formulu tek kad je doista evidentno da dojenje nece ici ili ne ide), a ne da majka na svoju ruku kupuje i nadohranjuje,
    - upozna majku s vrstama formula koje postoje: potpuno adaptirano, djelomicno ili jedva adaptirano, za djecu s izrazitim problemima grceva ili s refluxom (ovdje bih ja majci napomenula da ni ne kupuje dok se ne pokaze da dijete ima taj problem), formule s DHA i ARA ili bez (ima li ih uopce na RH trzistu?), sto znace oznake: PRE, 1,2,3 ...
    - nikada ne sugerira koju marku/proizvodjaca odabrati, osim kad se radi o specificnoj potrebi bebe

  11. #61
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    nisam sasvim sigurna, ali mislim da je na njemu da ako je neophodno preporuci, stajaznam, hipoalergeno umjesto obicnog, ili neko koje ima vise/manje zeljeza.
    to je dosta skliski teren i prilicno se oslanja na, osim znanja i savjest svakog pedijatra.

  12. #62
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    BB, pisale smo u isto vrijeme ; odgovarala sam Mimi.

  13. #63
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    E da, upravo to pitam, i meni se čini da bi u skladu sa prodojećim stavovima bila preporuka npr. formule bez laktoze, itd. itd. a ne nekog određenog branda, no to onda stvara zabunu kod roditelja jer zapravo nemaju gdje dobiti informaciju o tome KOJE mlijeko kupiti. (kršitelj koda)? (kršitelj koda)? Na temelju čega donijeti odluku - ili samo zagrabiti prvo s police Možda sve formule i jesu iste, ali kad se radi o vlastitom djetetu htjeli bi ipak da nam netko kaže da je neka mrvicu bolja od drugih

  14. #64
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    mislim da u svakoj apoteci bez problema mozes dobit raznorazne preporuke .
    npr. zelis formulu bez laktoze i oni ti kazu sto od toga imaju.
    ako treba odlucit izmedju 2 branda, a navodno su isti, izbor je na tebi.
    ali i da ti kazu "cujte, ovo vam je puno bolje", ja se ne bih na to puno oslanjala, bas zbog toga sto , na zalost, takve preporuke cesce diktiraju interesi i novac.
    ili bi bar traziola da mi objasne zasto je bas to tako bolje?

    offtopic (jedna antireklama za (kršitelj koda)): znate li da se (kršitelj koda) nikad nije izjasnio da u proizvodnji adapt. mlijeka ne koristi GMO organizme?

  15. #65
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Puros, znam za tvoje iskustvo otprije i žao mi je bilo i tada i sada, najviše tebe kad vidim koliko ti je teško. Ti znaš da i dalje radiš najbolje za svoje dijete u datim okolnostima i to je ono što je važno. Napravila si sve što si mogla i znala i nemaš se zbog čega kriviti, tako svi radimo i svi smo mi ljudi. Ja nisam mogla, čak možda ni htjela, ostati doma sa svojim djetetom tri godine što bi bilo najbolje za njega, dala sam ga u jaslice i to je ono najbolje za njega što sam u datim okolnostima mogla napraviti. Mogla sam otići negdje drugdje roditi ga, porod bi mu bio manje traumatičan (i najbolji za njega), ali nisam. I ne mislim se zbog tih stvari gristi ostatak života, nitko ne može sve raditi savršeno.

    Nego, je li ti bio problem kupiti bočicu NAKON poroda, kad si znala da će mu trebati?

  16. #66
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    ali kad se radi o vlastitom djetetu htjeli bi ipak da nam netko kaže da je neka mrvicu bolja od drugih
    Istina je. Ali se mi, kao roditelji, moramo sami informirati o brandovima.

    Npr. Ema je u rodilistu dobivala (kršitelj koda) (ja u rodilistu ne bih dozvolila da se tako olako daje adaptirano, samo zato jer se nekoj sestri ne svidja sto moje dijete place svako malo cijelu noc ), kad smo odlazile, preporucila mi je sestra ispod glasa da mi je bolja Humana (to je tada bio isti proizvodjac, vjerojatno i donator rodilistu). Doma sam se, nakon puno razmisljanja, kopanja po netu i pregledavanja sastava i sl. odlucila za trece i othranila bebu na tom trecem mlijeku. Npr. (kršitelj koda) mi nije nikako dolazio u obzir jer inace koriste GMO sastojke i bili su mi odbojni odmah. Tada cak i nisam znala za njihovo sustavno i bezobrazno krsenje i zaobilazenje koda.

    Ono sto bih ja svakoj majci rekla milijun puta: BOCICA SE NE KUPUJE PRIJE NEGO STE RASKRSTILE S DOJENJEM.
    Cak i kada uz dojenje nadohranjujete bebu, uvijek, ali UVIJEK je bolji izbor zlicica, kapaljka ili salica jer tako beba dobiva ono sto joj od hrane treba, a potrebu za sisanjem zadovoljava 100% na dojci i veca je sansa da ce dojenje profunkcionirati. Teze je i ponekad je i mucno, ali se sigurno isplati. Tek kada se definira da ili majka vise nema zivaca kombinirati dojenje i nadohranu ili se utvrdi da ne moze dojiti, tek onda treba uvesti bocu.
    I iza ovoga stojim 100%.

  17. #67
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    BusyBee :D

  18. #68
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ha, nije se meni problem informirati, ali tu se kao i kod dojenja može postaviti pitanje što je sa onima koji nemaju pristup informacijama kakav ja imam. Ono što ja pitam je gdje dobiti informaciju o formulama, zapravo gdje je svatko može dobiti, ako je reklamiranje zabranjeno (što mislim da je sto posto u redu) i ako doktori ne bi trebali davati informacije (o brandovima, konkretno). Sve formule vjerojatno i jesu iste, ali evo, ove dostupne na našem tržištu nisu sve predviđene za isključivo hranjenje formulom do 6. mjeseca (možda bi pedijatri trebali informirati roditelje o tome, na primjer).

    Što se tiče kupnje bočica i ostale opreme, to stvarno nema smisla napraviti prije rođenja djeteta. Meni se dijete rodilo prerano, dok je ležala u bolnici ja sam bila u prevelikom šoku da bilo što kupujem, pa sam dan prije nego smo je uzeli iz bolnice kupila i bočice i dude i sterilizator i grijač i formulu - nije bilo nikakve potrebe da to kupim unaprijed. Iako, nisam imala pojma kako se radi obrok od adaptiranog mlijeka, pa sam po uputama iz knjige dr. Searsa namjerila složiti obroke za cijeli dan unaprijed pa ih držati u frižideru. Zato sam i kupila grijač. Kad sam to rekla patronažnoj sestri skoro se onesvijestila

  19. #69
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Mima, ali na svakoj kutiji pise kako se sprema bocica, koliko vode, koliko praha i za koju je dob, koliko obroka dnevno.
    Ja sam neki dan bas malo proucavala te formule u DMu i ne kuzim u cemu je problem. Biras isto ko sto bi birala izmedju raznih drugih proizvoda za bebu.

  20. #70
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Mima, to sam ja rekla gore: neka ti kaze pedijatar kako prepoznati koje je koje mlijeko, kakva postoje i koja su za sta.

    Ja nemam povjerenja ni u koga kad mi kaze da je formula xy marke najbolja. Najbolja po cemu? Svaka beba drugacije reagira na odredjenu formulu, a one su nutritivno vrlo, vrlo slicne.
    Osim Mx, koji je kaloricniji ili Cx koji je za bebe s izrazitim problemom grceva ili Px koji je gusci i "tezi" od obicnih formula pa je pogodan za bebe s refluxom jer se teze vraca. Ili PRE ili 0 formule koje su za nedonoscad.

    Ostalo imas u reklamama. **** se fura na BIO sastojke, (kršitelj koda) se ne ogradjuje od GMO sastojaka, bebelac se fura da je super jer se moze kupiti samo u ljekarnama (lupam samo primjera radi). .. danas, ako imam zdravu bebu bez nekih specijalnih potreba, i ako mi zaista sva ova dostupna forumska pomoc i podrska u vidu SOS mama ne bi pomogla, gledala bih ima li na trzistu formula obogacena DHA i ARA kiselinama.

  21. #71
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mama Juanita, ovo da nisam znala kako se formula priprema ispričala sam kao anegdotu, i ne mislim da bi pedijatar TO trebao govoriti roditeljima.

    No ne bih se baš složila da je formula kojom se dijete hrani isto što i krema za guzu. A evo, baš dobro da si to spomenula - i te količine prema dobi koje pišu na kutijama su vrlo upitne. Možda nisi primijetila, ali puno puta se i tu na forumu pojave dileme roditelja oko toga koliko bi djeca zapravo trebala piti formule, jer im se djeca ne uklapaju u ono što na kutiji piše. Eto i TO bi trebao reći doktor.

  22. #72
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa i ne mislim da pedijatar treba reći koja je najbolja, ali bi možda mogli reći na primjer - (kršitelj koda) možete trošiti do 6. mjeseca bez dohrane ALI se oni ne ograđuju od GMO proizvoda. Eto, pružiti takvu vrstu informacije. Ili reći postoje vam hrane (kršitelj koda), (kršitelj koda) itd. ja, bome, to uopće nisam znala.

    No, zapravo i ne sumnjam da pedijatri i pružaju takvu vrstu informacija.

  23. #73
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    kuzim, Mima, za anegdotu .
    zar nisu one mjere na kutiji samo okvirne?
    ja sam zivjela u uvjerenju da se beba hrani adaptiranim isto "na zahtjev", tj. jede koliko i kad zeli, osim ako jako ispada izvan onih krivulja rasta :? .

  24. #74
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nemam pojma, mislim da se ne smije davati previše adaptiranog jer bi se dijete moglo nadebljati. Eto, ne znam to uopće :?

    Moje dijete nikad nije tražilo i ne traži jesti tj. ne zahtjeva i ne želi, pa mi je itekako bitno koliko MORA pojesti dnevno.

  25. #75
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ode topic :D ....
    No ne bih se baš složila da je formula kojom se dijete hrani isto što i krema za guzu.
    moje cure vole jos i sad ugrabit svaku priliku da pojedu malo kreme .
    sala mala.

    ma nije isto cime se beba hrani i cime maze guzu, samo sam htjela reci da ni razlika medju raznim formulama nije tako drasticno velika.

    Moje dijete nikad nije tražilo i ne traži jesti tj. ne zahtjeva i ne želi, pa mi je itekako bitno koliko MORA pojesti dnevno
    moja starija je slican tip, ona skoro nikad nije plakala da bi jela, al ja sam joj ponudila kad bi "namirisala" da je gladna (i sad je takva ), mada smo mi dojili, tim vise sto se kod dojenja ne moze izmeriti kolicina, zakljucujes po nekim drugim parametrima jel beba dobro napreduje.
    mislim da je uvijek tu u pitanju spoj roditeljske intuicije i zdravog razuma.

  26. #76
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Adaptirano se daje u vise manje strogim/jednakim razmacima jer je teze probavljivo od majcinog mlijeka i opterecuje probavu. Uz adaptirano obavezno ide i dodatna tekucina izmedju obroka (voda). Tablice kolicine koju treba pojesti su okvirne, ali su gornja granica koliko je OK pojesti u jednom obroku.

    Uputa se strogo treba pridrzavati - ako se stavlja manje praha da se npr. ustedi, beba bi mogla biti pothranjena, a ako se stavlja vise, da se "pojaca" obrok, da bude zasitnije i/ili kako bi prezderana prespavala noc, mogli bi stradati bebini bubrezi.

    Ja nisam stava da je adaptirano otrov (ne mislim da je itko ovdje takvog stava, ali jednom sam, na drugom forumu, naletila na takvu izjavu), ali treba biti discipliniran i pridrzavati se uputstava za upotrebu/drzanje/rok trajanja ...

  27. #77
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    moje cure vole jos i sad ugrabit svaku priliku da pojedu malo kreme .
    sala mala.
    konačno mi je jasno zašto Lea puže kao šprih prema kremama - hoće se dijete konačno pošteno najesti

  28. #78
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    to valjda i moja sveki misli

  29. #79
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno adaptirano i pedijatri

    1.Što se tiče rekla-kazala odavno sam čula (prije nego sam bila trudna) da pedijatri preporučuju određena adaptirana mlijeka zbog postotka i zarade od tih proizvođaća,tako da ne stojim iza toga.

    2.U bolnici su mojoj bebici davali (kršitelj koda) 0 samo zato što je to mlijeko donirano bolnici jer su ionako jadni pa nemaju uvijek ni jednokratnih pelena, ne mijenjaju bebe dovoljno često, (dobila gljivice), ne prokuhavaju bočice (bijeli jezik), daju moje mlijeko izdojeno (nedokazano, opet rekla-kazala: ne daju) itd.
    Jedino što su mi savjetovali je da beba jede 40ml po izlasku iz bolnice i da su oni davali (kršitelj koda) 0 i da se savjetujem s pedijatrom ako želim promijeniti formulu.

    3.patronažna mi je savjetovala da nakon 3000g bebine težine prijeđem na 1 i to *** jer je (kršitelj koda) djelomično adaptirano mlijeko i ona ga svojoj bebi nikad nebi dala (naravno da smo pokušavali i dojiti zajedno)ali da prvo pitam pedijatra. :?

    4.pitala pedijatra, on rekao može, kako god vi hočete samo nemojte to raditi prečesto jer se bebin organizam teže privikava na te promjene

    5.osuli se,povračali,imali grčeve,sve to mjesec dana dok nisu ustanovili (od oka) da je možda alergija na mlijeko, rekla nam pedijatrica kupite **** HA1, kupili i osip nestao preko noći


    Eto toliko o znanju pedijatara, objašnjenjima, kapima vitamina D idr.
    Sve što sam saznala,saznala sam preko vaših i sl. stranica. Čak sam i sama prije njih svih znala da mi je beba alergična na mlijeko ali su me uvjeravali da se prejeda pa povrača i da je osip jer ne ispirem dobro robicu!!!!!!
    Znaći sasvim su mi uskratili informaciju o prehrani nedojene bebe (doktori i stručno osoblje)

    A o neonatologiji i dojenju nekad negdi u drugoj temi jer sam previše ljuta kako nisam bila informirana dovoljno ni s te strane i kako se mlijeko moglo sačuvati da su mi dali da dojim na vrijeme......

  30. #80
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    .Meni se dijete rodilo prerano, dok je ležala u bolnici ja sam bila u prevelikom šoku da bilo što kupujem, pa sam dan prije nego smo je uzeli iz bolnice kupila i bočice i dude i sterilizator i grijač i formulu - nije bilo nikakve potrebe da to kupim unaprijed. Iako, nisam imala pojma kako se radi obrok od adaptiranog mlijeka, pa sam po uputama iz knjige dr. Searsa namjerila složiti obroke za cijeli dan unaprijed pa ih držati u frižideru. Zato sam i kupila grijač. Kad sam to rekla patronažnoj sestri skoro se onesvijestila
    :? Znaći li to da se mogu složiti obroci pa u frižider ili ne?

  31. #81
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    NE, formula se mora svježe pripremati. Doktor Sears je američki pedijatar, i tko zna kakvih formula ima na njihovom tržištu - ali formule koje su kod nas dostupne moraju se pripremati neposredno prije hranjenja.

  32. #82
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    A jadna ja isto kupila knjigu od nekog amerikanca
    i već se ponadala

  33. #83
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Inače, ne bih htjela da ispadne da se ja žalim što nam doktor nije htio preporučiti neku određenu formulu, meni je to zapravo bilo baš simpatično jer on nikako nije htio reklamirati nekog određenog proizvođača. Ja sam ionako već bila odlučila nastaviti s (kršitelj koda)ovom hranom (bez obzira na bojkot i na GMO), jer je Lea u bolnici dobivala PreNAN i odlično napredovala na njemu. No, MM je uporno ispitivao doktora koja je formula najbolja i nije prestao niti nakon što je doktor pet puta rekao da su sve iste i da ne želi reklamirati, pa je dr. ipak na kraju rekao PA DOBRO NASTAVITE S NANOM. Eto, i najprodojećiji pedijatri pokleknu pred upornim roditeljima

  34. #84

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Što je najbolje napraviti kad mama u rodilištu dobije savjet da treba hraniti dijete i adaptiranim mlijekom (nakon dojenja) jer nema dovoljno mlijeka (to obično zaključe kad dijete izgubi više od 10% porođajne težine)? U tim slučajevima se dijete već u rodilištu nadohranjuje na bočicu.

  35. #85
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Re: adaptirano i pedijatri

    Citiraj nine prvotno napisa
    A o neonatologiji i dojenju nekad negdi u drugoj temi jer sam previše ljuta kako nisam bila informirana dovoljno ni s te strane i kako se mlijeko moglo sačuvati da su mi dali da dojim na vrijeme......
    E to je prestrasno i prezalosno - da u takvim situacijama nema dobrog savjeta od strane doktora...

    Puno, puno manje zena bi govorilo da nisu mogle dojiti da su dobile pravi savjet u trenutku krize

  36. #86
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    Što je najbolje napraviti kad mama u rodilištu dobije savjet da treba hraniti dijete i adaptiranim mlijekom (nakon dojenja) jer nema dovoljno mlijeka (to obično zaključe kad dijete izgubi više od 10% porođajne težine)? U tim slučajevima se dijete već u rodilištu nadohranjuje na bočicu.
    Sto napraviti? Ako dijete izgubi vise od 10% porodjajne tezine, to je vrlo cesto indikator da mama treba pomoc s dojenjem... To nikako ne znaci da mama nema mlijeka, to samo znaci da joj mozda treba pomoci oko savladavanja tehnike - vrlo vjerojatno losa tehnika dojenja ili los polozaj... A nazalost, rijetki su ti doktori koji mami u tim trenucima predloze da pogledaju kako mama doji pa daju neki savjet kako popraviti situaciju - eto najcesce to bude tako da joj preporuce brand adaptiranog mlijeka

  37. #87

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj nine prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    .Meni se dijete rodilo prerano, dok je ležala u bolnici ja sam bila u prevelikom šoku da bilo što kupujem, pa sam dan prije nego smo je uzeli iz bolnice kupila i bočice i dude i sterilizator i grijač i formulu - nije bilo nikakve potrebe da to kupim unaprijed. Iako, nisam imala pojma kako se radi obrok od adaptiranog mlijeka, pa sam po uputama iz knjige dr. Searsa namjerila složiti obroke za cijeli dan unaprijed pa ih držati u frižideru. Zato sam i kupila grijač. Kad sam to rekla patronažnoj sestri skoro se onesvijestila
    :? Znaći li to da se mogu složiti obroci pa u frižider ili ne?
    Moze ali nije pozeljno. Lakse ti je imati dovoljn prokuhane vode koja je ohladjena na 50C pa stavljena u termos i onda smuckas svjeze svaki put.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno Re: adaptirano i pedijatri

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj nine prvotno napisa
    A o neonatologiji i dojenju nekad negdi u drugoj temi jer sam previše ljuta kako nisam bila informirana dovoljno ni s te strane i kako se mlijeko moglo sačuvati da su mi dali da dojim na vrijeme......
    E to je prestrasno i prezalosno - da u takvim situacijama nema dobrog savjeta od strane doktora...

    Puno, puno manje zena bi govorilo da nisu mogle dojiti da su dobile pravi savjet u trenutku krize
    Anchie potpisujem

  39. #89

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    144

    Početno

    ne znam bas za debljanje beba koje su na adaptiranom,
    mojoj jedino pase (kršitelj koda), s drugim formulama sam morala joj raditi obrok svakih sat i pol/dva dok nisam otkrila (kršitelj koda)

    jedino mi je problem,
    otkad smo poceli malo zesce s nadohranom
    pocela se skemba jako isticati,zbucala se
    a kod mene u obitelji zacas se prede u pretilo stanje
    pa me malo strah da ju ne zbucam odmah na pocetku
    kak su mene )
    neko je spomenuo manji omjer adaptiranog, da li je to zdravo???
    tj. umjesto 3 one zlice iz pakunga, da stavim 2,5 na 90 ml vode?

  40. #90
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Što je najbolje napraviti kad mama u rodilištu dobije savjet da treba hraniti dijete i adaptiranim mlijekom (nakon dojenja) jer nema dovoljno mlijeka (to obično zaključe kad dijete izgubi više od 10% porođajne težine)? U tim slučajevima se dijete već u rodilištu nadohranjuje na bočicu.
    Moj slucaj u kombinaciji s potpunim padom samopouzdanja i nikakvom podrskom okoline (osim MMa).
    Meni su cak i rekli da je polozaj OK i da beba ucinkovito sise, ALI su mi je uzeli kad su je vidjeli da spava sa mnom u krevetu po noci na sisi - nikako drugacije nije htjela (ovo NIKAD vise ne bih dozvolila), ujutro su je vagali prije i posliej podoja, a posprdno-zabrinuti ton kojim mi je sestra saopcila da ja "uopce nemam mlijeka" (treci dan) ubio me do kraja. Nakon toga se nastavila tortura s rasporedom dojenja svaka 3 sata, cak i od moje pedijatrice (iste koja je i Litalu zaj***).... ma jos uvijek mi je kad se prisjetim.

    Drugi put... ne cujem nikoga, pratim pelene i opce stanje djeteta i cice imam vani stalno. Kad mi patronazna donese kucnu vagu, strpat cu joj je u xoxo. I za sve nedoumice, pitam vas i nikog vise.

  41. #91
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    :/ shit sad sam se opet ufurala u film da je moglo sve drukčije da nisam spojila kasno internet 25.11. a rodila 27.11.
    Ko je očekiva bebu misec ranije.
    Mislila sam da ima vremena.

    Nisam pola toga znala šta sad znam. Mislim znala sam one uobičajene stvari o dojenju,čak sam pametovala po bolnici rodiljama.

    Nisam imala pojma o dojenju ranije rođenih beba.
    Grrrrrrrrrrrrr sad sam opet ljuta na sebe.

  42. #92
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Nemoj nine, čuvaj sebe i svoje živce. Znala si što si znala, napravila si najbolje što si mogla. Tko zna što će govoriti za 50 godina, što bi sad sve mogli raditi bolje npr. u odgoju, školovanju i sl. Nema se smisla živcirati. Važno je da se trudimo i da volimo svoje klince.

  43. #93
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    E he, hej Nine.. necemo sad tako

    Dobro je Vedrana rekla... Nemoj se sada ljutiti na sebe... Od ljutnje sada nikakve koristi... Nesto si naucila iz ove cijele situacije, i mozda ces moci pomoci nekoj drugoj mami koja se neplanski isto nadje u situaciji kao sto si se ti nasla ...

    Ne mozemo uvijek znati sto nas ceka.. i stvari nisu uvijek idealne (hm, da li su ikad)... I tko zna kako bi zavrsilo dojenje nas "uspjesnih" dojilja da smo se nasle u tvojoj situaciji... Evo ja npr., stvarno sam se puno educirala o dojenju i to mi je bilo najbitnije na svijetu, dijete rodjeno u terminu sve 5, a skoro nam je dojenje zavrsilo katastrofalno zbog losih savjeta patronazne :? A sta bi tek bilo da je bio rodjen ranije - na to se definitivno nisam pripremala....

    To su neke nepredvidjene situacije.. i tu bi trebala doci struka do izrazaja, oni su ti koji bi ti trebali pomoci dojiti u toj kriznoj situaciji, i oni su ti koji bi svaku novu majku trebali nauciti kako se doji... Ali koliko vidimo to se ne desava

    Nemoj kriviti sebe... ne mozes ti SVE znati, niti bi trebala... Ti bi samo trebala izraziti zelju da dojis, a da ti med. osoblje u bolnici pomogne da se to i ostvari u datim okolnostima....

    Eto zato sam se ja odlucila na ovu "osobnu" borbu protiv sistema.... Previse majki dobiva lose savjete.. ja sam isto bila jedna od njih - spasile su me cure s foruma.. i tako da sam odlucila pomoci drugima kako su meni pomogli - jer dobiti kvalitetan savjet sto se tice dojenja u danasnje vrijeme je jako tesko..

    Drzi se Nine.. sljedeci put im necemo dati da te zeznu

  44. #94
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    potpisujem Vedranu i anchie .
    nema razloga za osjecaj krivnje, nitko od nas nije savrsen.
    svatko od nas radi najbolje sto zna u datom trenutku i puno ovisi o vanjskim okolnostima i podrsci koju (ne) primamo kako ce na kraju ispast.
    zato glavu gore, covjek se uci dok je ziv.

  45. #95
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno Re: preporucam

    Citiraj sandygirl prvotno napisa
    za sve one koji su tecni u engleskom
    preporucam prirucnik

    SECRETS OF THE BABY WHISPERER,autorice TRACY HOGG
    koja ima jako dobra stajalista o hranjenju,smirivanju beba, komuniciranju s njima,uvodenja rasporeda i rutine

    toplo preporucam svima
    ako naravno mozete nababiti
    ili pogledajte na webu

    www.babywhisperer.com/new
    http://www.promom.org/forum/viewtopic.php?t=1976

  46. #96
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno


  47. #97
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Malo drukčije mišljenje, zar ne?

  48. #98
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    :shock: Ja imam tu knjigu. :shock: Kupila sam je jer je dobila super ocjene na Amazonu. :shock:

  49. #99
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno


  50. #100
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Gle, sad mi se još i kesi. Što je najgore, imam i onu drugu spomenutu tamo, mislim da je ta još gora. :shock:

    Ali ok, dobro je znati i što ne treba raditi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •