Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 74

Tema: Bor - pravi ili umjetni?

  1. #1
    ornela_m avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Njemacka
    Postovi
    854

    Početno Bor - pravi ili umjetni?

    (U navali blagdanskih tema zanima me kakvi su vasi stavovi o ovom pitanju... i, je li se vec pricalo o tome - ja nisam nasla nista slicno.)

    Koji imate?
    I zasto taj, a ne onaj drugi?

    Ja sam dugo vremena imala umjetni, zapravo ga jos uvijek imam, jer mi je uvijek zao bilo drveta koje se uzgoji samo da bi se posjeklo u svrhu dekoracije za nekoliko dana u godini. Znam da sva ta drvca dolaze iz rasadnika, znam da nije posjecena nikakva suma, ali opet...
    A tako bih rado bar jednom imala pravo bozicno drvce u kuci, najradije bih jedno u posudi pa da zivi i nakon blagdana, no na takvo jos nisam naisla.

    Tako da i dalje ostaje dilema iz naslova...

  2. #2
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Uvijek imamo pravi. Ništa mi ne može zamijeniti miris prave jelke/smreke... u vrijeme Božića. Baš mi taj šmek daje dodatni ugođaj

  3. #3
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    I mi isto pravi pravcati.

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    pravi!!!!!!!

  5. #5
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Od lani umjetni.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    849

    Početno

    Pravi, uvijek!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    191

    Početno

    pravi, uvijek

  8. #8
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,245

    Početno

    pravi u tegli
    do sad smo ih sve uspješno presadili :D

  9. #9
    enya22 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,645

    Početno

    Citiraj Rene2 prvotno napisa
    Uvijek imamo pravi. Ništa mi ne može zamijeniti miris prave jelke/smreke... u vrijeme Božića. Baš mi taj šmek daje dodatni ugođaj
    Isto tako!
    Ove godine prvi put (iako sam to oduvijek zeljela) bor u tegli.

  10. #10
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    umjetni, već treću godinu. Ne zamaram se što je ekološkije, plastični ili pravi iz rasadnika. Meni je dovoljan argument taj što se kad spremam pravi, skidam kuglice i ostalo, moram doobro načistiti iglica, doslovno moram prepiliti pilom bor na dijelove i onda u vreće jer bor tada već bude samo hrpa suhih iglica. Koma. Ne hvala više. Radije si upalim eterično ulje jele i uživam u atmosferi. 8)

  11. #11
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Umjetni.

  12. #12
    suzyem avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    620

    Početno

    Umjetni! Puno mi je lakše s njim, a i nisam za sječu stabala....

  13. #13
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj suzyem prvotno napisa
    Umjetni! Puno mi je lakše s njim, a i nisam za sječu stabala....
    8)

  14. #14
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    to su stabla koja su posađena upravo za tu svrhu i zato se i naglašava prodaja isključivo s markicom.
    poslije idu u kompost i opet dobro.

    mislim, i ja imam umjetni jer sam prekomotna :/

  15. #15
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    mi imamo drvani, al nije pravi

  16. #16
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    to su stabla koja su posađena upravo za tu svrhu
    da, monokulture...

    i kod mene umjetni. nekad je dio blagdanskog foklora bila mahnita potraga za savršenim borom koju smo tata i ja obavljali večer prije badnjaka. obično je trajala satima i satima... sad me to više ne privlači.

  17. #17
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Mi imamo živi sad već treću ili četvrtu godinu.

    No, s obzirom na živahni podmladak i realnu opasnost od prevrtanja, nekako mi se čini da će živi bor ove blagdane prezimiti u vrtu, a mi ćemo ukrasiti umjetni, koji već godinama stoji u kutiji na tavanu.

    Ne znam, još ćemo vidjeti. :?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    umjetni
    sto zbog iglica,ali najveca mi je tlaka kasnije traziti po gradu gdje se smije baciti (a to je uvijek po pravilu negdje puno dalje nego sto ja stanujem).

    ovako mi je puno jednostavnije i komotnije

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    22

    Početno

    Umjetni. Da imam gdje presaditi bor u tegli nakon božića, vjerovatno bih ga kupovala, ali na želost, kako živim u stanu, nemam kamo s njim. Zato je odabir na umjetnom. Realno, puno je jeftinije kupiti jednom u 10-tak godina umjetni bor nego svake godine trošiti 150-200 kn na pravi koji se za 2 tjedna baca u koš. Možda sam i preškrta jer mislim da te novce mogu i pametnije potrošiti.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    161

    Početno

    Pravi ..plastični mi grozno izgleda...nikome nije teško napraviti totalnu generalku kuće prije blagdana ,a problem je usisati iglice poslje blagdana

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj LiNa ČoKoLiNa prvotno napisa
    Pravi ..plastični mi grozno izgleda...nikome nije teško napraviti totalnu generalku kuće prije blagdana ,a problem je usisati iglice poslje blagdana
    eto, ima nas svakakvih...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Nedavno smo imali rasprave na poslu što je ekološkije pravo drvce ili ono umjetno i vjerujte bilo je dosta argumenata za i protiv i za pravo i za umjetno drvce. Najekološkije je naravno ono živo u kalenici i tu je jedan veliki za...no problem je što nakon toga jer većina nas živi u manjim ili većim stanovima i ako nemate kamo s njim nakon blagdana možete ga uvijek donirati vrtiću, školi, parku, ili bilo kome ko se bavi zasađivanjem stabala ili pošumljavanjem. No ako su isključena stabalca s korjenom iz bilo kojeg razloga postavlja se pitanje umjetno ili odrezano? S ekološkog aspekta povukli smo paralelu između ove dvije solucije i došli do neslavnih zaključaka odnosno da se ne zna što je ekološkije jer obje varijante imaju svoje za i protiv. Prirodno ali odrezano stablo je odrezano ali je uzgajano za to pa ne možemo govoriti o nekom pretjeranom uništenju ili narušavanju prirodne ravnoteže. Tu se moje kolegice biolozi baš i nisu složile jer su upotrebljavajući neki njihov stručni izraz govorile o umjetno stvorenim rasadnicima...No ako se povuće paralela u usporedbi s nastankom umjetnog plastičnog bora tu je proizvodnja tj. taj uzgoj stabala daleko ekološki prihvatljiviji. E sad dolazi onaj dio što nakon blagdana. Ako opet povučemo paralelu između uništavanja prirodnih stabala od kojih se radi kompost i uništavanja plastike odnosno reciklaža u svakom slučaju je kompostiranje prihvatljivija varijanta, no ako se uzme u obzir da se umjetna drvca mogu koristiti nekoliko godina a prirodna samo jednom onda je prihvatljivije ono umjetno...i tu smo se našli u nekom začaranom krugu i zaista nismo mogli adekvatno odgovoriti i preporučiti ljudima jedno ili drugo. Eto nadam se da su neke stvari malo jasnije i da će svatko za sebe naći najprihvatljiviju varijantu. I još samo napomena kupujte domaća drvca i obavezno s markicama.

  23. #23
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Tu se moje kolegice biolozi baš i nisu složile jer su upotrebljavajući neki njihov stručni izraz govorile o umjetno stvorenim rasadnicima...
    pa da.

    ja se slažem s vašim zaključkom , nema točnog odgovora. btw, umjetni bor se može koristiti dok vam ne dosadi. moji ga imaju već dobrih 15 godina.

  24. #24
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Citiraj LiNa ČoKoLiNa prvotno napisa
    Pravi ..plastični mi grozno izgleda...nikome nije teško napraviti totalnu generalku kuće prije blagdana ,a problem je usisati iglice poslje blagdana
    Vjeruj da nije bilo onoga tko je došao za blagdane u naš dom i nije pohvalio bor. Ima nešto i u ukrašavanju. Meni je puno ljepše i lakše kad na pravilnoj međusobnoj udaljenosti mogu okačiti pojedinu kuglicu. A da sam perfekcionist, jesam.

  25. #25
    vjestica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    461

    Početno

    umjetni već godinama
    ja sam lijena za traženje, za usisavanje iglica (btw lijena sam za neku ozbiljniju generalku, pa i za to usisavanje)
    žao mi je posjeć jelku radi par dana , ja to smatram neekološki (iako ide u kompost, meni je žao drveta)
    ako bih uzela s korjenom ne znam šta bih poslije s njim, prije bi mi jadno drvo uginulo u kući, nego što bih našla gdje da ga presadim

  26. #26
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    umjetni i u aroma lampi eterično ulje jele

  27. #27
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    pravi u tegli vec godinama!! :D
    nikad ne bih kupila odrezani!!!!

  28. #28
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    E, pa ja sam namćor, i tu sam negdje na pola puta
    Već godinama zamolim nekoga da mi donese par grana jelke, iz šume. Naglasim da neću jelku, nego par grančica sa dna stabla. Najčešće mi pošalje MM-ov djed. To stavim u teglu s vodom, aranžiram, ukrasim i super. Kad bude vrijeme bacanju, strpam sav aranžman u kadu, poskidam kuglice, grane i pootpadale iglice potrpam u vreću za smeće i operem kadu.
    Time izbjegavam meni ružna umjetna drvca, kupovinu (žive ili posječene) jelke a i, toliko spominjane, otpale iglice

    BTW kod nas je udruženje mladih ekologa svake godine pravilo akciju "pozajmljivanja jelki" za praznike. "Kupiš" jelku kod njih u decembru, i ako preživi do januara, uredno je otkupe natrag i poslije posade Ako bude i ove godine, možda se odlučim uzeti jelku na zajam...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,652

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    to su stabla koja su posađena upravo za tu svrhu/
    To je identično farmama peradi... ta pilad je uzgojena upravo za svrhu da se posiječu po vratu i serviraju kao gavelino...

    Jedino što gavelino traje nešto kraće, ali i on odlazi u kompost...

    Mi imamo umjetni, već godinama... izgleda bolje nego pravi... ne kuži se da je umjetni dok se ne dođe skroz blizu, i pravilnije ga raširimo od bilo kojeg pravog kojemu ne možeš grane namjestit kako želiš...

  30. #30

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    228

    Početno

    imamo umjetni iz ekoloških i ekonomskih razloga,dugo sam se opirala ali sada sam zadovoljna!jedino fali miris,ali kupit ću mirisni borić

  31. #31

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    228

    Početno

    a može i pino silvestre

  32. #32
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Ja nisam u zelenima, ali meni je žao tih milijardi borova koji nekoliko godina rastu (neki čak i nekoliko desetaka godina) da bi ih neko odrezao i guštao se u njima nekoliko dana (bez obzira što se uzgajaju isključivo za tu namjenu)

    Ima jako lijepih umjetnih, ali tko voli prirodni rješenje je borić zasađen u tegli.

  33. #33
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma kakvih "desetaka godina"

  34. #34
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    jedne godine smo pokusali s jelkom u tegli, bila je lose izvadjena iz rasadnika i nije dugo prezivjela, a sad imamo umjetni

  35. #35
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Prirodni, kupim iz rasadnika, uzgajane za tu svrhu. Razlog meni br. 1 - nemam u stanu mjesta za čuvat umjetni bor godinu dana. Razlog br. 2 - MM više voli pravi bor, iako sad ima super umjetnih borova. Nikad ne biramo savršeni i to obavimo u 15-tak min kraj našeg stana di se prodaju - jedini su uvjeti da su uski i da je neka vrsta koja podnosi ekstremno grijanje - tipa silber ili jela lasea ili tako nekako. Da imamo kuću ili tavan, vjerojatno bih ga ja nagovorila za umjetni i par grana bi uzeli na placu prirodnog da nam zamirši.

  36. #36
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim da ne bi bilo loše kad bi postojala neka agencija za iznajmljivanje umjetnih borova - rent-a-bor, znam da zvuči smiješno, ali mi smo prenatrpani stvarima i pomisao da bih držala stvar koja je duga i ne bih je imala gdje stavit, a koristim je 10-15 dana godišnje... Nije mi baš draga. Imamo šupu, ali tamo jedva stanu naša dva bicikla stavljena onako da vise kao pršuti, stvari od mora, pa ne mogu zamislit još i da bi taj bor tamo trpala itd. Sad su starci kupili umjetni, baš ćemo vidjet kako to njima šljaka, a ja sam isprobavala MM-a malo, ali isto kad sam zamislila da bih se cijelu godinu onda među inim stvarima borila s borom... ohladilo me.

  37. #37
    mia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    514

    Početno

    umjetni i super mi je. gust, namjestis grane kako ti pase 8) ne sipa se...a za miris zapalim etericno ulje i sve 5.

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    U koliko se prostora umjetni "sabije" - kolika je to kutija za recimo neki bor oko metar i 70? Ima li slučajno nekih dugih s teleskopskom drškom? Uh, večeras me ponijelo...

  39. #39
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ma kakvih "desetaka godina"
    neki dan je bila na telki žena koja je poklonila bor za trg, mislim da je bio star 23 godine ili tako nešto... uglavnom preko 20

  40. #40
    chris blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Curke, a di kupite to eterično ulje jele? Ja sam gledala u dm-u i tamo nema...

    Pls... hoću i jaaaaa imati fiiiinii miris dooma...

  41. #41
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj emira prvotno napisa
    Citiraj apricot prvotno napisa
    ma kakvih "desetaka godina"
    neki dan je bila na telki žena koja je poklonila bor za trg, mislim da je bio star 23 godine ili tako nešto... uglavnom preko 20
    ali to je drvo visine preko 8 metara, naravno da dugo raste.
    ta stabla koja viđaš na Trgu, i na drugim trgovima, ili ispred poduzeća i trgovačkih centara... su najčešće stabla "iz usluge"...
    i mi smo u dvorištu imali dva ogromna (jedan 11, drugi 9 metara) i zvali smo Zrinjevac da ih posiječe (jer su prijetili da se sruše na kuću)..
    Onda Zrinjevac dođe, poreže to i proda nekome za kićenje.
    I svi sretni i zadovoljni.

    Ti naši su bili stari 27 godina.

  42. #42
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj chris blue prvotno napisa
    Curke, a di kupite to eterično ulje jele? Ja sam gledala u dm-u i tamo nema...

    Pls... hoću i jaaaaa imati fiiiinii miris dooma...
    u ljekarnama; uzimam biofarmovo ili aromanešto

  43. #43
    vjestica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    461

    Početno

    ina33 sad tačno ne znam koliko je visoka moja jelka (umjetna) a ni ja nemam ekstra prostora u stanu nit volim gomilat stvari ali znam da kad se sklopi ne zauzima puno prostora (kutija mi je malo duža, ali uska)
    a eterična ulja Aromatica (inače imaju najveći izbor eteričnih ulja)

  44. #44
    Nice avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    572

    Početno

    Pravi, veličine oko 3,5 m

  45. #45
    chris blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj chris blue prvotno napisa
    Curke, a di kupite to eterično ulje jele? Ja sam gledala u dm-u i tamo nema...

    Pls... hoću i jaaaaa imati fiiiinii miris dooma...
    u ljekarnama; uzimam biofarmovo ili aromanešto
    Puno hvala

  46. #46

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    82

    Početno

    Sad riskiram da me totalno isprdate... ali...mi smo dilemu zivo/posjeceno rijesili diplomatski - svake godine sami pravimo bor i to od kartona! Rezemo, improviziramo, lijepimo, bojamo, svasta nesto i na kraju dobijemo unikat od glave do pete, potpuno ekoloski prihvatljiv (poslije zavrsi u kontejneru za stari papir)...

  47. #47
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ajme, super :D

  48. #48

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Iznenadjena prvotno napisa
    Sad riskiram da me totalno isprdate... ali...mi smo dilemu zivo/posjeceno rijesili diplomatski - svake godine sami pravimo bor i to od kartona! Rezemo, improviziramo, lijepimo, bojamo, svasta nesto i na kraju dobijemo unikat od glave do pete, potpuno ekoloski prihvatljiv (poslije zavrsi u kontejneru za stari papir)...

  49. #49
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Iznenadjena prvotno napisa
    Sad riskiram da me totalno isprdate... ali...mi smo dilemu zivo/posjeceno rijesili diplomatski - svake godine sami pravimo bor i to od kartona! Rezemo, improviziramo, lijepimo, bojamo, svasta nesto i na kraju dobijemo unikat od glave do pete, potpuno ekoloski prihvatljiv (poslije zavrsi u kontejneru za stari papir)...
    RESPECT!!!!

  50. #50
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    mi smo da sada imali posječeno, ali ove godine razmišljam o umjetnom isključivo da se riješim bora na stolu
    jedino preostalo mjesto na kojem ima dovoljno prostora za bor je ispred radijatora gdje pravi nije mogao stajati. jel ima neki razlog zbog kojeg ni umjetni ne bi smio biti kraj radijatora :? nadam se da smije

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •