Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Gutanje zraka i grcevi kod dojenja

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno Gutanje zraka i grcevi kod dojenja

    Evo, prošlo je 19 dana od rođenja naseg malog sunca koje nas je iznenadilo 2 tjedna prije termina i natjeralo nas da malo izmijenimo planove za ta dva tjedna (otpalo je kupovanje, farbanje i ostale planirane aktivnosti..). Iskoristit cu ovu priliku da potvrdim pricu onih koji su rekli ne kupujte previse toga unaprijed, pola toga vam nece trebati. Stvarno je tako. Sada vidimo da pola stvari koje smo planirali kupiti tih zadnjih dva tjedna ne bi niti koristili pa je i bolje da je beban uranio.
    Nika Luna je inace super, potpuno objektivno vam moram reci, najljepsa beba na svijetu a mama ce biti bolje kada joj zaraste ranetina od epiziotomije sa kojom je ipak sve zavrsilo usprkos zelji i trudu da do nje ne dodje. Dojimo redovito...cak bih rekao jaaako redovito i poceli su nam se javljati problemcici gutanja zraka odnosno onog cmoktanja kod dojenja. Dali smo si truda i bezbroj puta pokusavali pronaci ispravan polozaj uz pomoc patronazne, roda , prijateljica koje imaju iskustva nadajuci se da cemo izbjeci gutanje zraka od kojih mali mis ima jake grcice. Znamo da je to ponekad neizbjezno ali srce nam se lomi kada ga gledamo kako se muci i napinje stezuci rukice i nogice dok mu mi pokusavamo olaksati bolove mazenjem, nosenjem i svim mogucim i nemogucim stvarima za koje smo culi i koje su nam savjetovali.
    Nakon ovog poduzeg uvoda lijepo bi zamolili mame sa iskustvom tj. slicnim problemom da nam daju neki caroban savijet kako izbjeci taj zrak, kako podojiti bez i jednog "cmook"a? Podrigujemo svako malo ali to izgleda nije dovoljno. Jedemo halapljivo, kao da nismo cicali 3 dana, prduckamo sve u 16 a podoji su nam cesti, jako cesti. I jos jedno pitanje; kada do grcica dodje jedina utjeha koja malom misu pomaze je cica. Da li mu je odmah dati pa opet pokrenuti zacarani krug ili inzistirati da grcici prodju bez dodatnog hranjenja u trenutku kada je tako uznemiren i pokusati samo mazenjem, nosanjem i svime sto joj malo olaksava?
    Grcici pocinju popodne i traju do kasno u noc... :/

    Hvala vam

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    kad beba pravilno uzme bradavicu u usta tada se ne naguta zraka.
    ne znam dal ti zena koristi jastuk za dojenje. ja vam ga preporucujem. na njemu beba moze biti na prsima koliko oce a mama ne opterecuje ruke, ramnena i lakse joj je. ako beba cesto sise.
    ono sta je vazno sad na pocetku dojenja je da:
    -ne tura bradavicu bebi u usta vec je postavi bebi izmedju gornje usne i nosa... ona ce tada ziniti dovoljno da moze uhvatiti cijelu bradavicu ( moze joj mama provuc ruku izmedju nogu tako da joj glavica bude njoj na dlanu i kad beba zine moze je malo gurnuti)
    - dok doji nek bebin drob bude uz mamin a ne glava na jednu a tjelo na drugu stranu
    -kad ispusti bradavicu nek je podigne na rame da prodrigne
    ( ja mom malom nisam nudila ponovo kad bi on ispustija)
    - ako zaspe dok doji otkrijte je
    - beba je najsmirenija ako osjeti dodir koze na kozu pa je kod dojenja sad na pocetku najbolje da su i mama i ona polugole a radje da ih se pokrije dekom ili jorganom
    -napravite smirenu atmosferu u stanu
    - ako mamu boli kad doji nek bebi stavi prst u usta da ispusti bradavicu pa je onda ponovo namjesti. beba ne smije cvotkat dok doji a i mamu ne smije boliti dojenje
    - uvik nek pogleda da beba ima put vani izbacenu i gornju i donju usnu tako sta ce joj samo malo pritisniti bradicu i to vidjeti
    nista mi vise ne pada na pamet a cure ce ti se javit

  3. #3
    miffy

    Početno

    Jadno malo. Odmah sam se sjetila kako je nama bilo dok smo svi zajedno plakali zbog grčeva.
    Ono što ti mogu savjetovati je da napraviš sve što možeš da manje plače, jer što će više plakati to će ga više boljeti i bit će mu teže. Ja sam ga nosila, mazila, pjevala mu i čvrsto ga stisnula uz sebe samo da što manje plače.
    Također sam ga znala raskomotiti i staviti mu na trbuh toplu gazu ili mu nogice stisnuti gore prema trbuščiću, pa bi mu i to znalo pomoći.
    Davala sam mu i kapi protiv grčeva ali moram priznati da nikada nisam bila sigurna da li te kapi zaista pomažu.
    Sva sreća kod nas grčevi nisu trajali dugo, svega dvadesetak dana.
    Sretno

  4. #4
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Slicno je bilo i sa nasim bebacem. Pocinjalo je kasno poslijepodne. Tada bi grcio je nozice prema trbuhu, jako plakao i smirivao se tek kada bi malo, je l, prducnuo I ja sam mislila da su grcevi, ali mi je patronazna rekla da je on za njih jos premali i da su svi problemi vezani uz prilagodbu njegovog probavnog sustava na moje mlijeko koje takodjer s vremenom mjenja kvalitetu (postaje zrelije). Na Rodinom SOS-u su mi savjetovali dojenje u stojecem i nekom cudnom lezecem polozaju. Pokusavala sam i to, padala od umora, ali se nista nije mjenjalo sve dok nije usao u treci tjedan. Tada kao da je sve samo od sebe proslo. Dojim ga kako nam je zgodno, on tijekom podoja sam podrigne dva-tri puta i sve ok. Usput nas je zakacio i "skok u razvoju", ali on je bio pravi blagoslov nakon te epizode s grcevima. Bebac je trazio cicu jednakom ucestaloscu kao i kada je imao grceve, ali bez placa i bolova.
    Ono sto sam ti htjela reci je - proci ce. Znam da grozno izgleda i da je tesko za izdrzat, ali...proci ce.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Hvala na podrsci .
    Imamo jastuk za dojenje i stalno ga koristimo (preporucujem svima, stvarno je praktican). MŽ danju doji u sjedecem polozaju iako ju rana od epiziotomije jos dosta boli, i stvarno pazimo na usnice, da pravilno obuhvate bradavicu, na podrigivanje, bolova nema (kojih je bilo dok smo ucili dojiti) ali...lijepo se oni pristekaju jedno za drugo, atmosfera ugodna, beban gleda mamu dok cica i odjednom "cmook". Nakon toga opet par minuta normalno cicanje, cuje se gutanje, obrascici rade i odjednom cmook...pa opet cmoook.. Brzo prstic u usta, Niku na rame, podrigne se (nevjerojatno kojom snagom se mali mis moze podrignuti....nisam siguran da tako glasno i sam to mogu izvesti ) vratimo se na cicu, lijepo je obuhvati, cica 5 minuta i "cmook". Moram jos reci i da dobro napreduje, mlijeka ima k'o u prici, cak smo pomislili da mozda curi prejako, pa da mali mis ne stigne popiti sve sto izidje iz maminih hangara i da se zato to desava jer se zna desiti i da se zahlikne dok pije...

  6. #6
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    lijepo je vidjeti da postoji sve vise tata koji se brinu da dojenje uspije . bravo tata!
    vrlo je moguce da mama ima prejaki let down, tj. da mlijeko prejako curi i da zato cujete te zvukove dok bebica doji. neka se mama proba malo (vrlo malo) izdojiti prije samog dojenja da prejaki prvi mlaz popusti, ili neka proba sa nekim polozajima gdje ce bebina glavica biti povise dojke da sila teze odigra svoje sa prejakim refleksom. npr., neka proba lezati na ledjima, a bebicu staviti na sebe okrenutu prema dojci. u svakom slucaju, bilo koji polozaj gdje ce glavica biti u povisenom polozaju u odnosu na dojku. eksperimentirajte, pa cete vidjeti ima li poboljsanja.
    pusa bebici, mami i tati .

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    Probajte Sab simplex kapi. Kod nas i kod nekoliko mojih prijateljica su prilično pomogle. Nisu štetne jer izlaze u potpunosti van onakve kakve su i ušle i samo pomažu da se taj zrak što prije oslobodi. Beba lijepo prdiiii.... a tiba ne boli.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Sab simplex je pomogao
    Ne djeluje odmah nego tek drugi dan, i nismo grcice skroz iskorijenili ali evo, proslu noc prespavali 4 sata u komadu pa jos 3 nakon 10 min. dojenja, sto je FENOMENALNO 8)
    Nika se puno manje grci i ne budi se stalno, stenjuci, sa zgrcenim nogicama i crvenim licem.
    Po nasem iskustvu, bitno je da dajete kapi svaki puta prije cicanja i ne odustajte dan-dva dok stvar ne proradi....
    Nadam se da ce i vama pomoci jer stvarno je olaksanje vidjeti malog misa da odspava 4 sata, bez grcenja svakih 5 minuta

    P.S. Ovaj post fakat izgleda kao neka reklama za Sab simplex
    Molim distributera gore navedenog proizvoda da troskove reklame uplati na ziro-racun Roda

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    144

    Početno

    nama kapi i nisu previse pomogle, poslijepodnevna agonija je trajala do 4,5 mjeseca, a grcevi u normali su se pojavljivali cak i do 7.mjeseca, narocito s dohranom, nosanje na rukama, stiskanje, ljuljuskanje, topli oblozi na trbuh,masaze nis nije palilo osim kupanja u toploj vodi, tako da je mala ponekad znala zavrsiti i po 5 puta u kadici,
    to je bilo nevjerojatno, stavis ju unutra, nis, izvuces ju van iz kade, gotovo, opet plac, a ne mozes ju drzat satima u vodi
    sva sreca da su bile one vrucine, pa joj je bilo i ugodno u kadi
    opcenito caj od komoraca znao je malo ubrzati proces,
    da to malo brze izbaci taj zrak iz crijeva

    koliko sam citala da nema nekog "jakog" objasnjenja za grceve, da je to uglavnom nasljedno (npr. MM je imao jake grceve, od 24 h u danu on je 20 bio na rukama, svekrva je izgubila 17 kg u 2 mjeseca s njim ),da se zna pojaviti kod prvorodenih beba (mozda ima utjecaja i mamina nervoza kojoj je sve to novo pa se extra uzbuduje,a beba to osjeti i vise reagira), u istoj mjeri se pojavljuje kod dojene i djece na adaptiranom mlijeku

    btw u Australiji nemaju pojma sta je to podrigivanje,
    njima to pedijatri nis ne govore stoga bilo bi zanimljivo saznati dali podrigivanje uopce im sta pomaze, kad sam cula to od frendice koje je tamo rodila prije par godina, negdje s 3 mjeseca sam ju prestala dizati za podrigivanje, mogu reci da nije bilo nikakve razlike ,
    barem je to moj dojam

  10. #10
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    nama su na tečaju na Svetom Duhu rekli istio to da dojenu djecu ne treba podrigivati. I ja svoje dvoje nisam nikada.

    Mislim da manje više sva djeca imaju grčiće u blažem ili težem obliku jer se beba mora naviknuti na valjski svijet. Sve je to stvar prilagodbe probave koja brzo prođe. Znam da ju je teško izdržati, ali prođe.

    Mamaitata, nemrem odoljeti da ne napišem šta nam je još pedijatrica rekla na tečaju. Za grčiće ništa ne pomaže a različite kapi su lijek samo za roditelje (a ne i bebe). Roditelji se malo smire jer misle da pomažu djetetu. A u stvari lijeka nema. Samo treba nastojati djetetu olakšati muke (nošenje, maženje, masiranje trbuščića)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    MM i ja smo bili (3 mjeseca) dojene bebe i rikavali, bolje rečeno naši strarci su rikavali od nas, zbog kolika. Ali mislim da mene mama dosta dugo nije podrigivala (nije znala da treba ).
    Naši dečki ih nisu imali (isto dojeni, uz više ili manje adaptiranog).

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    nama su na tečaju na Svetom Duhu rekli istio to da dojenu djecu ne treba podrigivati. I ja svoje dvoje nisam nikada.

    Mislim da manje više sva djeca imaju grčiće u blažem ili težem obliku jer se beba mora naviknuti na valjski svijet. Sve je to stvar prilagodbe probave koja brzo prođe. Znam da ju je teško izdržati, ali prođe.

    Mamaitata, nemrem odoljeti da ne napišem šta nam je još pedijatrica rekla na tečaju. Za grčiće ništa ne pomaže a različite kapi su lijek samo za roditelje (a ne i bebe). Roditelji se malo smire jer misle da pomažu djetetu. A u stvari lijeka nema. Samo treba nastojati djetetu olakšati muke (nošenje, maženje, masiranje trbuščića)
    Nama nisu nista rekli o podrigivanju u bolnici ali kada je Nika prvi put pocela urlikati usred cicanja, podigli smo je i urlala je dok se nije culo "buuuurrrrp" a onda se smirila i nastavila normalno cicati. Tako je i danas...tako da je do toga ustvari doslo spontano...
    A sto se kapljica tice, mozda su se stvari bas tako poklopile pa je u trenutku kada smo poceli sa kapljicama stvar krenula na bolje sama po sebi ali.....i tako razmisljamo da ih mozda ukinemo jer smo skuzili da joj se probava promijenila. Prije smo imali 5-6 kakica dnevno a sada 1 ali mamutsku pa ocito te kapljice imaju neke nuspojave. Ne znaci da su opasne ali......
    Evo da iskoristim priliku, zna li se nesto vise o Abi simplexu? Ima li kakvih negativnih posljedica? Cega sve ima u njemu? Secer?

    Marama je u funkciji i moram priznati da je jos nismo oprali
    Nanuibeba

  13. #13
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ha!Ha! za maramu.
    Moja frendica, koja je btw pedijatrica, je isto davala neke kapi (možda baš iste) i isto se dogodilo kao i kod vas - kako ih je dala dako je malac bio bolje. Nudila ih je i meni, i tako dok smo se mi predomišljali, i Katarini su se grčići (odnosno taj večernji plač), počeo smirivati.

    Inače, off tema, Katarina je jedna od onih beba koje su kakale jednom u 14 dana. na početku smo uštedili dosta pelena. Za razliku od Frane kojemu je prosjek bio 5-7 puta.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    Vezano za kapi - ne kažem da će pomoći svakoj bebi, ali beba koja se naguta zraka, a ne podrigne, taj zrak mora izprduckati van. Kad taj zrak dođe u crijeva, stvara se "pjena". Naravno da to boli mali stomačić i zato su tu kapi da pomognu da se što brže i lakše oslobodi taj zrak. A da djeluju to sam sigurna jer mi je prijateljica koja hrani malca bočicom pokazala šta se desi kad kapne te kapi u bočicu zapjenjenog mlijeka. Svi mjehurići nestaju isti čas.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •