Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Iskustva sa davanjem inzulina

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno Iskustva sa davanjem inzulina

    Ovak, ja sutra ujutro vozim svoju baku na VV. Naime ona već dugo godina boluje od šečerne bolesti tip II i trenutno je u fazi da će najvjerovatnije morati uzimati inzulin. E sad, ona je ko malo dijete i sva je u šoku zbog toga, a ja da bi joj nekako mogla pomoći trebam konkretan savjet iz prve ruke, znaći, dal si netko od Vas sam daje inzulin i kako to funkcionira? jel to jako bolno? jel komplicirano?
    ono, imam osjećaj da si budem morala drmnuti nekaj za smirenje kad budem to gledala ili ću možda morati biti baš ja, ta, koja će joj to morati davati :shock: . malo me strah, ali moram biti jaka zbog nje.
    jadna moja bakica, ima 74 godine i baš ju je stislo.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    koprivnica
    Postovi
    1,264

    Početno

    komplicirano-ni najmanje..
    jako jednostavno samo ti netko prvi put treba pokazati kako nastimati..
    boli...ovisi koliko toleriras...vjerojatno ne. ja osobno nedam nikome da me pika jer se bojim igli ali ta za inzulin je jako kratka i tanka i dosad mi se ni jedan pacjent nije bunio da ga to boli....

  3. #3
    momtobe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,078

    Početno

    Moja mama je dijabetičar na inzulinu. Postoji aparatić, izgleda kao olovka, iglica je minijaturna i vrlo tanka, a doziranje inzulina jako precizno okretanjem jednog kotačića. Sve jako kratko traje, inzulin se ubrizgava kao kad "pališ" olovku, jednim stiskom, tako da....zaboravi na sliku igle i šprice, ovo je puno puno jednostavnije.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    koprivnica
    Postovi
    1,264

    Početno

    no...nisam napomenula da je "kemijska" u pitanju...Pa vise se ni ne daje iglom i spricom...
    greska u komunikaciji

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    da, ako dobije pen, sve se pojednostavljuje. makar ni klasicne sprice s iglama nisu bolne, jer inzulin se daje pod kožu, ne u misic.

    dakle, ako bude na penu, postoje posebne, vrlo male i ostre iglice. ali nemojte uzeti najmanje, narocito ako baka ima sala, jer ce joj inzulin doci preplitko. idealno bi bilo kad bi si baka davala sama, objektivno tako najmanje boli. ma zapravo ne boli uopce, ali prvi ubod, ako je iz tudje ruke, moze malkice piknuti pa je nekima to neugodno.

    inace, to ti je "ko zlicom u puding", igla sama udje

    puno vaznije od tehnike davanja jest doziranje! na to obratite vecu paznju. za starije pacijente bolje je drzati secere malo visima od normoglikemije (ali opet tebaju biti ispod 10 mmol/L), nego dozvoliti ozbiljnu hipoglikemiju.

    ne brini, bit ce baka dobro. (pikam se vec 22 godine i nemam vecih problema s dijabetesom.)

  6. #6
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    moj tata je na inzulinu 3 puta dnevno, ali mi imamo veliki problem: on ne želi nikome pokazat kako se daje inzulin, koliko se mjernih jedinica daje, šta, kako....njemu je to strašno neugodno, a ja to smatram čistom malograđanštinom.
    pa svi znamo da je na inzulinu i da (ne daj bože) ako mu padne previše šećer da ne može sam sebi ubrizgat nego će morat netko od nas.
    i sad kako ne napravit kontraefekt ubrizgavanjem?
    prvo treba izmjerit šećer i na osnovu izmjerenog dozirat. je li tako?
    može li se umjesto inzulina (kad ga već ne znamo davat) kad dijabetičaru padne šećer dat nešto za prvu ruku dok ne stigne prva pomoć?

    ovo proljeće je tati pozlilo (nije mu pao šećer) od viroze i pad je u nesvijest, razbio glavu, a ja u takvoj panici da sam jedino uspila nazvat prvu pomoć da ga dođu spašavat. mi smo stvarno mislili da upada u komu

  7. #7
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    može li se umjesto inzulina (kad ga već ne znamo davat) kad dijabetičaru padne šećer dat nešto za prvu ruku dok ne stigne prva pomoć?
    Kad padne šećer ne daje se inzulin već šećer, inzulin je za skidanje šećera.

    Evo još jedne dijabetičarke, inzulin 5 x dnevno, ne boli, sve 5.

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    moj tata je na inzulinu 3 puta dnevno, ali mi imamo veliki problem: on ne želi nikome pokazat kako se daje inzulin, koliko se mjernih jedinica daje, šta, kako....njemu je to strašno neugodno, a ja to smatram čistom malograđanštinom.
    pa svi znamo da je na inzulinu i da (ne daj bože) ako mu padne previše šećer da ne može sam sebi ubrizgat nego će morat netko od nas.
    i sad kako ne napravit kontraefekt ubrizgavanjem?
    prvo treba izmjerit šećer i na osnovu izmjerenog dozirat. je li tako?
    može li se umjesto inzulina (kad ga već ne znamo davat) kad dijabetičaru padne šećer dat nešto za prvu ruku dok ne stigne prva pomoć?
    kao sto rece MBee, niposto ne davati inzulin ako je secer pao, pa ubili bi ga!!!

    ako je hipoglikemija (nizak secer) toliko jaka da je osoba vec nesvjesna, daje se injekcija glukagona, hormona koji ima djelovanje suprotno inzulinu, ili glukoza u venu. ali vecina ljudi prepozna simptome hipoglikemije dovoljno rano da si mogu sami pomoci tako sto ce pojesti nesto slatko. jer secer pada upravo zbog previse inzulina (tj. zbog relativnog viska).

    Loryblue, ako imas jos pitanja, rado cu pokusati odgovoriti.

  9. #9
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    kao sto rece MBee, niposto ne davati inzulin ako je secer pao, pa ubili bi ga!!!

    ako je hipoglikemija (nizak secer) toliko jaka da je osoba vec nesvjesna, daje se injekcija glukagona, hormona koji ima djelovanje suprotno inzulinu, ili glukoza u venu. ali vecina ljudi prepozna simptome hipoglikemije dovoljno rano da si mogu sami pomoci tako sto ce pojesti nesto slatko. jer secer pada upravo zbog previse inzulina (tj. zbog relativnog viska).

    Loryblue, ako imas jos pitanja, rado cu pokusati odgovoriti.
    uf tnx.
    koliko se u to razumim eto bi tatu da se (ne dao bog) to dogodi još i ubili

    još pitanja (jer se ja stvarno bojim):
    ako je u nesvijesti kako mu dat nešto slatko: zašećerenu vodu ili???
    može li i hiperglikemija izazvat nesvjesticu?

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    ako je u nesvijesti a sigurno se radi o hipoglikemiji, onda se daje injekcija glukagona u misic, nakon cega osoba, kad dodje sebi, mora jos jesti (da se obnove zalihe glikogena u jetri). je li mu se ikada desila tako jako hipoglikemija da je izgubio svijest? ako jest, onda bi mozda trebao imati injekciju glukagona negdje pri sebi. dr. opce prakse napise recept za Glucagen Hypokit, to je komercijalni naziv pripravka koji se moze nabaviti u nasim ljekarnama. potrebno je educirati se kako se ta injekcija priprema i daje. ali i bez toga, dovoljno je zvati hitnu pomoc, i oni ce znati sto treba ciniti.

    od hiperglikemije se moze pasti u komu, ali taj proces obicno traje danima ili tjednima. dakle, u pravilu seceri trebaju biti visoki, previsoki dulje vrijeme da bi pacijent poput njega dosao do hiperglikemijske kome. tu se NE SMIJE davati inzulin od strane neupucenih, jer se izvlacenje iz takve kome mora izvesti uz lijecnicki nadzor i jako postupno, inace moze doci do edema mozga i opet fatalnih posljedica.

    napisala sam "u pravilu", sto znaci da je nekad moguc i brzi put do jako viskoih secera. ako je covjek bolestan, npr. ima jaku gripu, ili nedajboze neko stomacno trovanje i slicno, potrebe za inzulinom su obicno znatno povecane i rezultat su visoki seceri. ako si pacijent ne moze pomoci sam, treba ici u bolnicu. uglavnom, kako god okrenes, vi mu nemojte samoinicijativno davati inzulin.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Hvala na odgovorima. Evo objavljujem da sam od danas postala "unuka davateljica inzulina" i malo sam u strahu. Evo sad u sedam joj moram dati dozu od 8 jedinica. Dobila ja taj "pen" i mjerać šećera i sad mi nastupamo sami. Valjda se nebudem skljokala pod stol. Gledala sam danas kad joj je sestra davala na VV-u i nije mi se činilo toliko komplicirano. Ono čega se najviše bojim je slućaj koji joj se dogodio danas dok smo tamo bili, naime oni su joj dali 20 jedinica inzulina i nakon toga je jela, ali kako smo dugo čekali jer je bila gužva i vrijeme se otegnulo skoro do ručka kojeg nije pojela jer smo još bili tamo i počela se tresti cijela, pa smo se spustili u restoran, pojela je dva peciva i popila kavu sa Natrenom i nakon desetak minuta je bila ok. Pa me toga malo strah. Kupili smo joj one bonkase sa grožđanim šečerom za slućaj da se nađe u situaciji da ne stigne pojesti, a krene drhtati, pa da si za pomoć uzme par tih bonkasa dok ne dođe do jela.
    Odo sad kod nje da prvo izmjerimo šećer i ubilježimo u dnevnik, a onda idem dat inekciju prvi puta u svom životu. Držite mi fige da uspijem i da se ne osvjestim i da vam se još većeras javim kak je prošlo.
    E da, i trebat ću puno,puno informacija u vezi prehrane i svega ostalog. Malo mi je danas bilo puno informacija odjednom i glava mi je ko bundeva. Najviše me zanima koliko obroka smije imati dnevno, jer ono koliko sam brzinski pročitala sve te papire, piše 3 obroka? A kaj ako ogladni između? Neznam. Čujemo se kasnije.

  12. #12
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    ako je u nesvijesti kako mu dat nešto slatko: zašećerenu vodu ili???
    Moja teta od 85 godina prima inzulin jednom dnevno i zna joj se desiti da joj padne šećer u krvi pa se osjeća slabo, malo joj se i magli i tako pa popije zašećerenu vodu i brzo joj bude OK. Ili stavi kocku šećera u usta, ovisi što joj je pri ruci valjda.

    rinama, ja sam njoj par puta dala inzulin (sad ga uzima sama)i isto sam mislila kako ću ja to, ali valjda kad nešto moraš, kad nema druge onda obaviš bez problema.
    Što se tiče prehrane, mislim da su njoj rekli da jede često, ali po malo. Ono, 3 glavna obroka i 2 užine. Pretpostavljam da se tako bolje održava nekakva stalna koncentracija šećera u krvi.

    Evo ti tu nešto o prehrani dijabetičara.

  13. #13
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    rinama drž' se, zapravo ti je to samo trema. Čim vidiš kako je jednostavno pustit će te strah i nervoza.
    Samo pazite na jedinice, na redovitu klopu i da je klopa naravno primjerena osobi na inzulinu (iako ni zdravima ne bi loše došlo kad bi malo pripazili na ishranu ) .

    I još bih samo rekla (baš me štrecnulo kad je loryblue spomenula davanje inzulina kad padne šećer.. brrr) ako je osoba uvijek s nekim dakle ako ne živi skroz sam, onda baš enma pretjerano šanse da vam se dogodi da se onesvijesti. Primjeti se kad počne padati šećer, pomalo je osoba "drugačija", pase malo jače znoji, pa drhte ruke, a kad postane frka onda se počnu grčiti mišići. I ni tada nije zapravo velika frka. Iako možda ne djeluje na prvu ili nekom tko ne kuži, osoba je pri svijesti i polako i pažljivo joj /mu se da malo zašećerene vode (mi smo to s cedevitom i malo šećera). E sad, vidim da nitko ne spominje, i da, nakon toga se brzo digne šećer, ali to je kratkotrajno pa treba obavezno jesti.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Eto mene :D i uopće nije bilo strašno. Prvo sam joj izmjerila šečer i imala je 9,6 i onda smo pikali ruku i sve 5. Ona veli da ju nije niš boljelo, a ja sam bila ono kao da mi je to profesija i da dajem inzulin već sto godina .
    Hebate, nikad neznaš kaj te sve čeka u životu i moraš biti spreman na sve.
    Jel za zabrinuti kaj joj je sad dva sata nakon injekcije šećer samo 3,5? :/ A osjeća se dobro i ne drhti niti se znoji.

  15. #15
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj rinama prvotno napisa
    Jel za zabrinuti kaj joj je sad dva sata nakon injekcije šećer samo 3,5? :/ A osjeća se dobro i ne drhti niti se znoji.
    Dva sata nakon inzulina pretpostavlja dva sata nakon jela (jer se brzi inzulin uzima prije obroka) pa je 3,5 prilično nisko. Dva sata nakon obroka šećeri su najviši pa je pretpostavka da će joj još padati. Trebati će vremena da se usklade doze inzulina, organizam privikne itd. pa u početku češće mjerite GUK.
    Ja nekad ni ne osjetim kad mi je 2,0 a nekad se na 4,0 jedva krećem.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Evo jutros samo 3,7. Zvala sam patronažnu pa će doći k baki. Sad sam joj rekla da se najede i onda ću joj dati 14 jedinica, a ne 18 kako su odredili, pa ćemo vidjeti kolio će biti nakon 2 sata.

  17. #17
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    Da li je baka bila na tzv "baždarenju", tj. određivanju doze inzulina dugoročno?

  18. #18
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    je li mu se ikada desila tako jako hipoglikemija da je izgubio svijest?
    hvala ti na odgovoru.

    do sada mu se nije dogodilo :D iako smo taj put kad je pao u nesvijest mama i ja mislile kako je od hipoglikemije. i kad je stigla hitna (ja im rekla kako je šećeraš i kako se onesvijestio) odmah su mu mjerili šećer i ispalo je kako je on "normalan" ali ga je do nesvijestice dovela crijevna viroza, proljev i povraćanje. i naravno ne jedenje.
    to sliku tate na podu, razbivene glave i očiju koje me gledaju a ne vide neću nikad u životu zaboravit i zato me i strah njegovog kompletnog stanja.

    on kad mu padne šećer bude bijel ko krpa i primjetno se znoji. kad mu je visok tad je crven u licu ko paprika.

    mene još nešto zanima: ovaj lijek glukagon (injekcija) može li on to tražit od dr. opće prakse i imat spremno negdje u kući? mislim tako da stoji lijek u šprici (ne dao bog potribe). ako može, koliko dugo taj lijek može stat u šprici spreman za davanje.

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Glukagon se nalazi u obliku praha u ampuli, a uz to u kutiji se nalazi sprica (i igla) s vodom od koje se pripremi injekcija, koja se zatim daje u misic. Moze se dobiti na recept ako dr. opce prakse procijeni da mu je to potrebno. uz kutiju su detaljna uputstva kako se koristi.

    ali ako on uredno osjeca simptome hipoglikemije, ne treba previse strahovati da ce mu se desiti hipoglikemicka koma.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Citiraj Gost 1 prvotno napisa
    Da li je baka bila na tzv "baždarenju", tj. određivanju doze inzulina dugoročno?
    Ne. Idem sutra na VV sa dnevnikom samokontrole pa ćemo vidjeti kaj bude odredila za dalje.
    Patronažna je rekla da jutarnju stavimo na 16 j. a većernju na 6 j. i sad je sasvim ok i baka se dobro osjeća.

  21. #21
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    Ok, najvažnije da je baka dobro!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ja sam pokojnoj baki davala inzulin dvije godine dok se nije sama ohrabrila da si ga daje sama.....

    nije ništa strašno

  23. #23
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moj pokojni otac nije mogao dobiti,nikakve injekcije glukagona,pa čak ni trakice za aparatić od socijalnog iako mu je šaćer varirao od 3-do čak 35 :shock: .Objašnjenje je bilo da njemu dijabetes nije primarna bolest,već je nastao kao komplikacija karcinoma i metakarcinoma.Na moje inzistiranje,rečeno mi je:ukoliko mu se pogorša,da odmah zovem hitnu.I zvala sam,dosta puta,i došli su,svaki puta i to jako brzo,ALIkao što mi reće jedna doktorica iz Hitne koja nam je puno puta došla,pa smo se već i skompali:ukoliko u isto vrijeme kad ja zovem hitnu za tatu,bude nekakva teška saobračajka ili bilo kakva druga nesreća-tata će čakati,a da li će i dočekati,o tom-potom.Moj tata je umro i više ne mora ništa čekati

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •