Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 94 od 94

Tema: Kolonoskopija pod narkozom, gdje?

  1. #51
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    hvala vam curke.

  2. #52
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Radi se o kratkotrajnom anesteziranju u ambulanti koje ne zahtijeva prethodnu konzultaciju s anesteziologom , tako da nikako ne razumijem zašto muče ljude tim neugodnim pregledom naživo. Nije svejedno jesu li crijeva zdrava i prolazi li sonda lakše ili postoji gomila priraslica koje otežavaju pregled.
    Napisala sam već da je meni veće mučenje piti gorku sol nego ići na kolonoskopski pregled.

    A vezano za anesteziju, meni su rekli da je možda i bolje bez nje, jer tijekom pregleda možeš reagirati ako osjetiš nešto nepredviđeno. Tak nekak . Nemom pojma više

  3. #53
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Napisala sam već da je meni veće mučenje piti gorku sol nego ići na kolonoskopski pregled.

    A vezano za anesteziju, meni su rekli da je možda i bolje bez nje, jer tijekom pregleda možeš reagirati ako osjetiš nešto nepredviđeno. Tak nekak . Nemom pojma više
    Aha, to je bila teorija i moje zubarice kod vadenja zivca bez anestezije. :partizani:

  4. #54
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Aha, to je bila teorija i moje zubarice kod vadenja zivca bez anestezije. :partizani:
    je je , i ja si to mislim. Al kak sam rekla, ono prije mi je puno gore

  5. #55
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Bila sam nedavno na sistemastkom pa me pita dr radim li redovito ginekološke i preglede dojki. Radim. Kaže: odlično, ali nije dovoljno. Preporučio bi kolonoskopiju svakih 5 godina. (Svakome, ne posebno meni). Gulp. Malo mi je teško prihvatiti tu preporuku.

  6. #56
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Ja sam išla zbog obiteljske anamneze. Bila 2 puta u razmaku 5 godina, i mislim da neću uskoro ponovno.

    I do sad nisam čula za ovu preporuku. Inače ju dobivaju muškarci >50

  7. #57
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A evo, i ja sam je prvi put čula.

  8. #58
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ma to je nepotrebno ako niste u rizičnoj skupini.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #59
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ja sam cula da nalaz kolonoskopije vrijedi 5 god, isla sam.zbog krvi u stolici. Ne znam vrijedi li preporuka za cijelu populaciju. To ti je relao provatnik (Agram itd.l il drzavni dr.? Privatni dr-ovi sigurno imaju obvezu tj ciljeve upsella usluga..Drzavni se pak brane od navala, pogotovo zbog emigracije r. snage i inace dugih lista. Pokusaj proguglati nekog neutralnog, tipa preporuke evropskog udruzenja gastroenterologa vezano za preventivo kolonoskopiranje cijelog pucanstva neke zemlje u dobi 50 plus. Napisi povratno sto si nasla .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.10.2019. at 15:29

  10. #60
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    I gledaj neku naprednu eu zemlju gdje su smanjili smrtnost od raka debelog crijeva, ne neku goru od nase.

  11. #61
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    I osvijesti da nema neutralnog na domacem terenu...osim ako nemas nekog rodjaka insdera.

  12. #62
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    E svastaa radit kolonoskopiju svakih 5 god :rolleyes:

  13. #63
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Ja zbog obiteljske anamneze trebam svakih 5 g. Al su rekli da moze i 7. A ja mislim da ću preskočit. Ova dva puta mi je bilo više nego dovoljno.

    Lili, rade ljudi i češće ako treba. Al ne ovak iz čista mira kako je preoporuku dobila vertex

  14. #64
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    na zaraznoj rade svima s anestezijom

  15. #65
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Na Rebru samo operirani dobiju anesteziju.
    Sad mi javlja bratic da teta koja je operirana nije dobila opcu u Karlovcu. I da je to bas dobro jer im je mogla reci kad da stanu, pa nisu nista napravili. Te ju sad salju na MSCT koji se godinama ceka.

  16. #66
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Na Rebru samo operirani dobiju anesteziju.
    Sad mi javlja bratic da teta koja je operirana nije dobila opcu u Karlovcu. I da je to bas dobro jer im je mogla reci kad da stanu, pa nisu nista napravili. Te ju sad salju na MSCT koji se godinama ceka.
    MSCT se u Krapinskim toplicama dobije za par tjedana čekanja.
    Nikakve godine.
    Moj muž ide tamo na snimanje MSCT s dva kontrasta svakih dva mjeseca prije onkološkog konzilija koji odlučuje o daljnjoj terapiji.
    I putuje u Krapinske zato jer Klinika za tumore NEMA liječnika za očitavanje nalaza ( dr otišla u privatnike) i zato ne snima svoje pacijente pa onkološki pacijenti bauljaju po RH ne bi li obavili negdje snimanje što prije.
    Dakle, preporuka za Krapinske toplice.
    Odlično, ljubazno osoblje i nalaz se dobije odmah.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #67
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Na uputnicu rade, Tanci?

  18. #68
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Da, na uputnicu.
    Broj za narudžbe je 049/383 201
    Treba imati uputnicu ispred sebe prilikom zvanja jer im trebaju šifre i dijagnoza iz uputnice.
    Na snimanje treba donijeti stare nalaze jer uspoređuju s novim i nalaz kreatinina zbog kontrasta.
    Uostalom, najbolje ih je nazvati i oni sve objasne.
    Stvarno su preljubazni.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #69
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Hvala ti na info.

  20. #70
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ja zbog obiteljske anamneze trebam svakih 5 g. Al su rekli da moze i 7. A ja mislim da ću preskočit. Ova dva puta mi je bilo više nego dovoljno.

    Lili, rade ljudi i češće ako treba. Al ne ovak iz čista mira kako je preoporuku dobila vertex
    Pa i pisem za preporuku koju je dobila vertex.

  21. #71
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    ina, mislim da se neću sad baš nešto temeljito baviti izvještavanjem o ovoj temi :D
    Svakako, karcinom debelog crijeva je načešći karcinom u Europi, što nije slučaj s većinom svijeta. Koliko vidim, smatra se da je screening potreban, kolonoskopija jest dio prevencije, a koliko često, i da li tek nakon što neki testovi stolice pokažu indikaciju...to ostaje za naučiti. Ja ću za početak pitati našu obiteljsku dr, koja je fenomenalna liječnica.
    Posljednje uređivanje od vertex : 02.10.2019. at 11:22

  22. #72
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    vertex, šta god odlučila, to ti uopće nije strašan pregled. To je strašno samo muškima koji nisu rađali.

    Već sam ti napisala, nije nešto ugodan, al niš posebno. Samo ona gorka sol za piti je meni prestrašna. sad imaju kao nešto bolje, al meni je to jednako odvratno

  23. #73
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ja povlačim sve što sam rekla te davne 2007 godine .Radila sam kolonoskopiju još 3 puta.U privatnoj poliklinici u Rijeci,pod anestezijom jer su ulazili i u tanko crijevo.U poliklinici Bates u Zagrebu,isto pod anestezijom,jer sam radila i gastroskopiju i kolonoskopiju odjednom.I još jednom bez anestezije,trebalo je uzeti neki uzorak.Tad mi je bilo baš mučenje.Svakako bih preporučila anesteziju.

  24. #74
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    To "nije strašno - jest strašno" isto je k'o i s pričama s poroda. (Neke rode na ulazu u bolnicu, a neke budu 20 sati u rađaoni.)

  25. #75
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Inače je preporuka prvi puta nakon 50. bez obzira na spol, a nakon 40. ako postoji neka pozitivna obiteljska anamneza i ako su nalazi uredni svakih 5 god onda.
    Ja bila dva puta, kod različitih privatnika, bez opće, sasvim podnošljivo, za razliku od gastroskopije koju jedva prezivim.
    Kao što je netko rekao najgori dio je priprema za kolono, moviprep je nešto lakše zgutati od gorke soli.

  26. #76
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    I da, naravno da je pregled neugodniji tj bolan ako postoji bilo kakva patologija na kolonu,od upalnih promjena nadalje

  27. #77
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Evo jedan tekst iz HR: https://www.cybermed.hr/clanci/sve_s...usudili_pitati
    Kaže se da je to uglavnom relativno ugodna pretraga, tko bi rekao.

  28. #78
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Evo jedan tekst iz HR: https://www.cybermed.hr/clanci/sve_s...usudili_pitati
    Kaže se da je to uglavnom relativno ugodna pretraga, tko bi rekao.
    Hahahahaha
    Ugodna, kazes?!

  29. #79
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Nema sanse da bi vam u bilo kojoj civiliziranoj zapodnoj drzavi radili to bez opce anestezije. Toliko o ugodnosti.

  30. #80
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nema sanse da bi vam u bilo kojoj civiliziranoj zapodnoj drzavi radili to bez opce anestezije. Toliko o ugodnosti.
    to je istina, moja mama živi vani, tamo se bilo koji takav zahvat radi pod općom, nepojmljivo je drugačije,

  31. #81
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ne kažem ja, kaže dr. Iveković. Ali kaže i ovo:
    Što bi preporučili pacijentima, kolonoskopiju bez anestezije ili kolonoskopiju pod anestezijom propofenolom?

    Svakako anesteziju s propofenolom, radi se o lijeku izbora za takozvanu prisvjesnu sedaciju u gastrointestinalnoj endokospiji, koji ako se daje pod stručnim nadzorom ima vrlo prihvatljiv sigurnosni profil.
    Kao što sam ranije spomenuo, kolonoskopije u prisvjesnoj sedaciji, barem u KBC-u Zagreb, izvode se u posebnim slučajevima: kod djece, mlađih bolesnika s kroničnim upalnim bolestima crijeva, te prilikom kompliciranih endoskopsko-terapijskih zahvata.
    Međutim, treba biti svjestan trenutka u kojem živimo, odnosno financijskih, ali i organizacijskih (ne)mogućnosti s kojima smo okruženi, tako će se rutinske kolonoskopije izvoditi bez anestezije, barem još neko vrijeme.

  32. #82
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Kaze da nema para za anesteziju.
    A ovo da se radi u anesteziji ...i to je upitni valjda su mu djeca samo jako mala djeca jer sam srela 16 godisnjakinje koje su dobile kolonoskopiju bez anestezije i sokirane su bile nakon zahvata. Isto tako upalne bolosti crijeva, polipi, iritabilni koloni idu bez anestezije...
    Eto, ja ne bih sebi niti ikome svom dala da radi tu pretragu bez anestezije.

  33. #83
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Što je to prisvjesna sedacija? Kratkotrajna anestezija?

  34. #84
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ja sam išla na kolonoskopiju dvaput - jednom u bolnici, mislim na Sv. Duhu, a drugiput u Centru za ekspertnu medicinu kod prof. Pulanića.
    U bolnici bez anestezije (iako je bila itekako indicirana), bezuspješno, a drugiput s anestezijom, ali s anesteziologom. I ja mislim da je priprema najgora, a nemojte ni prihvaćati popodnevne termine, ako idete privatno, to je koma. Pogotovo ako ste bolesni. Ja sam se srušila u nesvijest prije pregleda.

    Gastro sam isto bila dvaput i prijateljica mi je savjetovala da dišem na usta intenzivno i to mi je super pomoglo, tako da je meni gastro maltene na razini popravljanja zuba (ja to partizanski popravljam, ali nisam živce vadila). Bila jednom privatno i jednom u Vinogradskoj. Oboje OK.

    Koliko znam preventivno se preporučuje od 55 g, a onda nema konsenzusa da li svakih 5 ili 10 godina treba ići (možda sad i ima) ponovo.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 02.10.2019. at 12:52

  35. #85
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Vinogradska radi kolonoskopiju pod anestezijom (ne treba veza), na uputnici MORA pisati da se traži anestezija. Obratiti pažnju na pripremu za zahvat jer nije ista s anestezijom i bez nje.
    Ovo je istina, ali rijetko koji doktor će to htjeti napisati na uputnicu. Očito imaju naputak da štede.
    Ja nema šanse da bi išla na to bez anestezije.

  36. #86
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Što je to prisvjesna sedacija? Kratkotrajna anestezija?
    Mislim da je to omamljivanje.
    Ne spavaš, svega si svjesna, čuješ i vidiš, ali te niš ne boli i sve ti je ravno.
    Ja sam tako dvije kiretaže radila i bilo je ok.
    Puno podnošljivije od opće anestezije.
    Barem meni.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  37. #87
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Kao i sve (kao i npr. bolnost punkcije jajnika - ne boli ako si b.o., i imaš mali broj stanica, ako su jajnici puni priraslica i punktiraju se ciste - Isus si na križu), i bolnost kolonoskopije (pretpostavljam) ovisi o stanju crijeva - recimo ja imam 2x obmotani sigmoidni kolon, meni je samo čišćenje bilo koma (vjer. prejaka doza, još menga, još ja sitna). Išla sam s anestezijom. Jelena me spasila uputama za pripreme, da sam popila količinu sredstava za čišćenje mislim da bih na hitnoj infuziji završila, a ne na kolonoskopiji.

    Evo američkih smjernica:

    https://www.cancer.org/cancer/colon-...endations.html

    Početak skrininga je od 45, a niti iz ovoga se ne da (brzinski) iščitati da je kolonskopija način testiranja cijele populacije, nego samo da se abnormalni nalazi bilo kojih testova moraju detaljnije pogledati kolonskopijom. Pa onda ide koliko kolono vrijedi, ovisno u kojem si riziku:

    The ACS recommends that people at average risk* of colorectal cancer start regular screening at age 45. This can be done either with a sensitive test that looks for signs of cancer in a person’s stool (a stool-based test), or with an exam that looks at the colon and rectum (a visual exam). These options are listed below.

    There are some differences between these tests to consider (see Colorectal Cancer Screening Tests), but the most important thing is to get screened, no matter which test you choose. Talk to your health care provider about which tests might be good options for you, and to your insurance provider about your coverage.
    If a person chooses to be screened with a test other than colonoscopy, any abnormal test result should be followed up with colonoscopy.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.10.2019. at 13:12

  38. #88
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Znači, po ovim njihovim smjernicama, a u dobi preko 45, nekima se preporuča svakih 5 god ponavljati kolono, nekima češće, nekima svakih 10, a starijima mislim od 85 - it's ok, niti ne moraju .

  39. #89
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Što je to prisvjesna sedacija? Kratkotrajna anestezija?
    Pa da, pretpostsvljam Ta kratkotrajna opca. Ide u venu.
    Meni su kiretazu pod takvom radili. Pri sebi si 15 minuta nakon zahvata, ali spavas pod zahvatom.
    Posljednje uređivanje od sirius : 02.10.2019. at 13:24

  40. #90
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Znači, po ovim njihovim smjernicama, a u dobi preko 45, nekima se preporuča svakih 5 god ponavljati kolono, nekima češće, nekima svakih 10, a starijima mislim od 85 - it's ok, niti ne moraju .
    Stariji od 85 ako i nesto razviju to ide toliko sporo da mogu zovjeti do 100 bez problema.

  41. #91
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, pretpostsvljam Ta kratkotrajna opca. Ide u venu.
    Meni su kiretazu pod takvom radili. Pri sebi si 15 minuta nakon zahvata, ali spavas pod zahvatom.
    ja sam na kiretaži imala ovako kao Tanči, samo omamljena, al aspolutno svjesna, nikakvo spavanje.

  42. #92
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam bila u toj kratkoj sa spavanjem, probudila se zaspala i probudila se urlajuci od smijeha. Vrhunska droga.

  43. #93
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam bila u toj kratkoj sa spavanjem, probudila se zaspala i probudila se urlajuci od smijeha. Vrhunska droga.
    not bad, not bad at all

  44. #94

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    6

    Početno

    Ja sam napravila u poliklinici Magnolija https://www.poliklinika-magnolija.hr...erologija.html pod narkozom, probudila se i sve 5, mada nije to bilo baš spavanje, nego više neki polu-san, ne znam kako bi opisala osjećaj. Prilikom naručivanja oni su mi sami rekli da preporučaju raditi bez narkoze jer da nekad i pacijeti znaju reagirati na neke podražaje koji njima upućuju na neke stvari.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •