Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: čičoka (helianthus tuberosus)

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Bec
    Postovi
    128

    Početno čičoka (helianthus tuberosus)

    Uskoro zapocinjemo dohranu i dobila sam par komadica cicoke - samo ne znam dali se preporuca za sam pocetak dohrane i kako ju najbolje pripremiti.

  2. #2
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Čičoka je okusom slična krumpiru, ali je puno kvalitetnija. Ja je pripremam isto kao krumpir, dakle kao pire, pečenu... Ja je ne bih uvrstila odmah na početku prehrane, možda malkicu kasnije, ali bih ju radije koristila nego krumpir.

  3. #3
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Ja dobila čičoke, moja mama ih posadila u vrtu, pa me to ponukalo da malo istražim i stvarno sam se iznenadila!!
    (Iz Narodnog zdravstvenog lista)

    ... Gomolji su vretenasti i izduženi i, za razliku od krumpira, umjesto škroba sadrže inulin.

    Inulin
    Inulin je polisaharid koji sadrži fruktozu. Budući da je neprobavljivo biljno vlakno, razgradnja inulina započinje u debelom crijevu. Inulin je prebiotik, što znači da stimulira razvoj korisnih bakterija u crijevima (bifidobakterija i acidofila), koje imaju višestruko djelovanje na zdravlje. One eliminiraju štetne mikroorganizme crijevne flore (Clostridium sp., Salmonella sp., E. coli, Candida sp...), sprječavaju crijevne infekcije, poboljšavaju apsorpciju minerala za 20% (osobito Ca, Mg i Fe), same proizvode vitamine B-skupine, smanjuju proizvodnju jetrenih toksina, jačaju imunitet i pomažu u prevenciji raka debelog crijeva. Inulin, dakle, normalizira probavu, revitalizira crijevnu floru kod primjene antibiotika, pomaže kod opstipacije i crijevnih infekcija. Osim toga, inulin normalizira razinu triglicerida i kolesterola u krvi, čime sprječava kardiovaskularna oboljenja i postepeno smanjuje masne naslage, koje muče mnoge ljude s viškom kilograma. Kako razgradnjom inulina ne dolazi do porasta razine šećera i inzulina u krvi, čičoka je odlična namirnica za dijabetičare.

    Minerali i vitamini u čičoki

    Čičoka se odlikuje niskom energetskom vrijednošću (79 kcal/100 g) i sadržajem vitamina i minerala. Dobar je izvor kalija i fosfora. Kalij je važan za kontrolu krvnog tlaka, prijenos živčanih impulsa, rad mišića i srca te regulaciju vode u tijelu. Fosfor je sastavni dio kostiju, zubi, molekula DNA i RNA, a važan je faktor za procese na razini stanice. Čičoka također sadrži kalcij, magnezij i željezo u nešto manjim količinama, međutim, zahvaljujući inulinu, njihova je apsorpcija poboljšana. Važan su sastojak čičoke vitamini koji su, kao i minerali, važni za pravilno funkcioniranje organizma. Ona sadrži vitamine B-skupine, vitamin C, vitamin D i provitamin A (beta-karoten). Čičoka je interesantna i po tome što je izvor esencijalnih aminokiselina, tj. aminokiselina koje organizam ne može proizvesti.

    Čičoka i zdravlje

    Budući da uvelike pomaže zdravlju i vitalnosti, čičoka se preporuča širokom krugu korisnika. Uvođenjem čičoke u prehranu bolesniku mogu se popraviti njihova stanja i olakšati tegobe. Čičoka pomaže kod: probavnih infekcija i smetnji (opstipacije, npr.), alergija na hranu, visokog krvnog tlaka, povišene razine masnoća u krvi, kardiovaskularnih oboljenja, anemije, osteoporoze, dijabetesa, pretilosti, a sudjeluje i u njihovoj prevenciji.

    Priprema i prerada čičokeČičoka se najčešće priprema kao krumpir, kuhana (preporuča se u kori) i pečena, ali se može pripremati i sirova, na salatu s ostalim povrćem, ili kao zimnica. Od čičoke se mogu napraviti i kolači (npr. savijača). Osim što se koristi svježa, čičoka se prerađuje u proizvode na bazi sušene čičoke i na bazi inulina. Na domaćem će tržištu uskoro biti dostupna paleta proizvoda pod nazivom Inumal. Od proizvoda na bazi čičoke, u sklopu te palete nalaze se: brašno, griz i ekstrakt čičoke (u obliku kapsula i tableta za žvakanje). Brašno i griz čičoke dobar su dodatak jelima (juhama, glavnim jelima i desertima). Ako se želite okušati u spremanju tih jela, dobro će vam doći zbirka recepata koja je u pripremi. Proizvodi na bazi inulina u obliku su kapsula, tableta za žvakanje, praha i granulata.
    Kapsule i tablete za žvakanje naročito su pogodne za mršavljenje jer se mogu uzimati po potrebi, dok se prah i granulat inulina mogu uzimati pomiješani s jelom ili napitkom (preporuča se ujutro s jogurtom, acidofilom, kefirom ili ab-kulturom te žitaricama.

    A što je najbolje, vrlo lako se uzgaja, raste ko korov! Evo meni mama i sad vadi iz zemlje, može ostati u zemlji i cijelu zimu, gomolji se samo množe!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    16

    Početno

    Ja ne znam , da li to samo meni, ali čičoka mi nema niti sličan okus krumpiru. Puno je intenzivnijeg okusa, koji meni baš i nije fin, ali ga malac obožava.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    eto,moram pitati ŠTO je čičoka i gdje to kupujete...?? :?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    16

    Početno

    Ja kupim i bio&bio dučanu. Htjela sam ti staviti link, ali mi nekaj šteka, pa si ugooglaj čičoku i imaš puno str. o njoj i slika.

  7. #7
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj Rocky1 prvotno napisa
    Ja kupim i bio&bio dučanu. Htjela sam ti staviti link, ali mi nekaj šteka, pa si ugooglaj čičoku i imaš puno str. o njoj i slika.
    u kojem bio&bio?

    ja stalno idem u onaj na ilici kod makronove i tamo niakd nema nista za kupiti od voca i povrca, osim mozda tone luka i jabuka. s tim da mi luk uopce ne jedemo

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    16

    Početno

    U Avenue Mall-u, pored Konzuma je Bio&bio. Niti oni nemaju sada veliki izbor,ali nađe se čičoke, cikle, krumpira,jabuke i luk.

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    kak ih najlakše čistite

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Jel ko jeo mladi lišće? Navodno ko blitva se radi

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •