Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: bake i djede

  1. #1
    bili

    Početno bake i djede

    Radim i malenu od četiri godine čuvaju moja i suprugova mama, dio tjedna jedna dio druga. U početku je to bilo super rješenje jer su obje imale slobodnog vremena a i unučicu na čuvanju. Međutim, sada se pojavio problem jer moja Ana hoće samo kod moje mame ( imam sestru koja joj posveti dosta vremena što Ani odgovara, a kod svekrve je "vojni ustroj", učenje, .. u redu su prema njoj ali Ani više odgovaraju moji). E sada problem, jer muž teško to prihvaća a i njegovi, voli Ana i njih ali izbjegava na sve načine odlazak. Na jesen ću je upisati u vrtić, takav nam je bio plan i bez ovoga sada. Kako odraslima ( mužu i svekrvi ) objasniti da u tome nema ništa loše i da ona jednako voli i njegove? Kako se trebam ponašati u cijeloj situaciji jer mi sve to postaje neizdrživo? Usput, njegovi žive u stanu iznad nas.

  2. #2
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno Re: bake i djede

    Citiraj bili prvotno napisa
    Radim i malenu od četiri godine čuvaju moja i suprugova mama, dio tjedna jedna dio druga. U početku je to bilo super rješenje jer su obje imale slobodnog vremena a i unučicu na čuvanju. Međutim, sada se pojavio problem jer moja Ana hoće samo kod moje mame ( imam sestru koja joj posveti dosta vremena što Ani odgovara, a kod svekrve je "vojni ustroj", učenje, .. u redu su prema njoj ali Ani više odgovaraju moji). E sada problem, jer muž teško to prihvaća a i njegovi, voli Ana i njih ali izbjegava na sve načine odlazak. Na jesen ću je upisati u vrtić, takav nam je bio plan i bez ovoga sada. Kako odraslima ( mužu i svekrvi ) objasniti da u tome nema ništa loše i da ona jednako voli i njegove? Kako se trebam ponašati u cijeloj situaciji jer mi sve to postaje neizdrživo? Usput, njegovi žive u stanu iznad nas.
    E, bili, razumijem te, jer mi imamo slican problem, ali na svu srecu slabije izrazen - vec i zato sto Vedran normalno ide u vrtic, a kod baka je samo ponekad vikendom ili popodne kad imamo neke obaveze. Kao mali je volio ici kod obje bake, a sad puno vise voli ici kod moje stare jer ona zivi sama i kreativka je po prirodi pa se onda puno bavi sa malim i uvijek iam neke razonode. Kod zeninih je isto veca disciplina, djed je vec dosta star, a baka stalno zauzeta kucanskim poslovima (nuznim i onim drugim ) pa se ne bavi malim bas puno.
    Vedran je bas jucer bio kod njih i navecer je imao histericni napadaj i navecer iza dnevnika htio prije povratka skakati po krevetima i hodati uokolo jer je preko dana bio "na kratkoj spagici" bez puno kretanja i zabave.

    Dakle, sreca je sto ne moramo se oslanjati puno na bake sto i tebi savjetujem - sto prije u vrtic!
    Druga nasa sreca, a tebi nesreca je sto su ti muzevi roditelji tako blizu. Zena i ja smo specijalno trazili stan na drugom kraju grada (mi smo na zapadu, a zenini i moja stara na istoku) samo da ne budemo blizu njih. Nekad je ta blizina prakticna, ali (svaka cast iznimkama!) puno je bolje kad su oni dalje, jer po nama ta blizina samo donosi probleme ... Ja se npr. sasvim dobro slazem sa svojom starom, ali najsretniji sam kad je izmedju nas barem 10 km i kad se vidimo 2-3 puta mjesecno i cujemo svakih par dana telefonom.
    U obitelji u kojoj sam odrastao (imam jos sestru, a tata je umro lani) su uvijek bili najbolji odnosi kad smo svi bili na zdravoj distanci. Znam da to ne mogu imati svi, ali duboko sam uvjeren da je to najbolje za one koji to mogu.

    A kaj se tice rjesenja - izdrzi nekako do vrtica, a nadam se da se stvari mogu normalno objasniti i tvom muzu i njegovim roditeljima - to nije nista osobno vec jednostavno cinjenica da dijete vise voli biti kod x a ne kod y i to je tako. Naravno, nemoj(te) ih sad potpuno ekskomunicirati i malu ne pustati tamo, tu i tamo treba otici, ali ako vise voli kod tvojih pa nek ide onda tamo ...

    Bas me sad zanima kakvi ce biti dalji postovi na ovoj temi - mislim da ima puno obitelji kod kojih djedovi/bake igraju (pre)veliku ulogu u zivotu ...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Na srecu, nemam takav problem. Moji su cuvali Luku do prosle godine, kada je krenuo u vrtic. Za mjesec dana pocet ce cuvati Josipa. Zivimo u istoj kuci, MM-ovi su u Varazdinu.
    Mislim da bi trebalo ukazati (i to ne ti, nego tvoj muz) "drugoj strani" zasto malena ne zeli ici k njima. Neka im kaze sto maloj ne pase itd.

    Zasto ovo kazem? Zato sto to radi moj muz kad dodjemo na par dana k njegovima. Njegovi starci pokusavaju trenirat neku strogocu prema Luki, pa serviraju zlica, vilica-noz za stolom i ocekuju da on (sa 3 godine) jede salamu i sir rezuci je nozem. Ocekuju da Luka bude miran sat vremena u crkvi ko bubica, da se ne pomakne. Ocekuju da spava popodne 3 sata, a toliko nije spavao ni ko mala beba.
    Onda ih MM smjesti gdje im je mjesto i zasute (doduse do ponovnog susreta, ali moramo uzeti u obzir da su stari i senilni )

  4. #4
    haligali avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    77

    Početno

    Definitivno tvoj muž treba s njima pričati i objasniti im situaciju. Njemu će sve oprostiti, tebi malo teže !

    Kod nas ja rješavam probleme sa svojima i mm sa svojima. Nakon dugogodišnjeg iskustva zaključili smo da je to najbezbolnije (i najproduktivnije).

  5. #5
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Haligali napisa:
    Kod nas ja rješavam probleme sa svojima i mm sa svojima. Nakon dugogodišnjeg iskustva zaključili smo da je to najbezbolnije (i najproduktivnije).
    To se podrazumijeva - svatko hendla svoje (iako ima rijetkih situacija kad bolje radi i obrnuto ).

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    77

    Početno

    Mislimda treba izdržati nekako (ti sama znaš kako) do vrtića, a onda ćeš imati jake argumente, pa neće biti problema. Nama jedna baka radi, druga baka je daleko. Naježešće razdoblje smo sami izdržali, tako da ne dugujemo nijednoj nikakve usluge. To je čist račun. Neki zaista previše iskorištavaju svoje starce..
    Mi, i ja i moj muž smo ostali bez očeva rano, pa nekako više cjenimo to vrijeme od baka servisa. Čuvamo te bake, da nam malo duže požive, jer naš sin nije zapamtio ni jednog djeda. Ja sam izgubila oca sa 27 godina kao i moj muž.
    Dijete u vrtić, a kada je bolesno baka servis. Svima lijepo!

  7. #7
    bili

    Početno bake i djede

    Od jeseni vrtić, pogotovo jer stiže i druga beba krajem kolovoza. Najradije bih da mogu sama ali je pomoć potrebna jer kada kao i mnoge žene dođem u pet kući s posla nije mi ni do čega a malena u turbo akciji. Muž pomaže u kućanskim poslovima ali kao ni njegovi nema osjećaja za Anu. Ma možda ružno zvuči, ali činjenica je da se s Anom ne zna igrati, što sam ja imala u djetinjstvu od svog oca. Dobar je i brižan ali nije s njom uspostavio nikakvu komunikacijuz što ona osjeti. Kad mu ja ukažem na to on se naljuti.

  8. #8
    bili

    Početno bake i djede

    Od jeseni vrtić, pogotovo jer stiže i druga beba krajem kolovoza. Najradije bih da mogu sama ali je pomoć potrebna jer kada kao i mnoge žene dođem u pet kući s posla nije mi ni do čega a malena u turbo akciji. Muž pomaže u kućanskim poslovima ali kao ni njegovi nema osjećaja za Anu. Ma možda ružno zvuči, ali činjenica je da se s Anom ne zna igrati, što sam ja imala u djetinjstvu od svog oca. Dobar je i brižan ali nije s njom uspostavio nikakvu komunikaciju što ona osjeti. Kad mu ja ukažem na to on se naljuti.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zgb, zapad
    Postovi
    98

    Početno

    Moja cura (3.5 god.) voli ići kod dide i bake na kat iznad, ali često je pošalju nazad, ili se baka zaključa kao da je nema doma (a mala zna da je unutra) pa dijete plače pred ztvorenim vratima i ja onda izmišljam svakakve isprike za baku (dida inače radi pa ne sudjeluje u tome).
    Svei inače stvarno nije loša, ali je puno previše zaokupljena sobom i svojim aktivnostima pa mi se čini da se Iskra trudi iz petnih žila privući pažnju, pa i glupostima, samo da ju se gleda. Sada je to sve postalo puno očitije jer se rodio mali brat pa ja ne mogu s njom trčati okolo, igrati se na snijegu i uostalom, posvećivati joj se kao prije. Ne bih htjela a to rezultira ljubomorom, jer voli bracu, ali nitko se više njoj e posvećuje (ja se maksimalno trudim, ali nije to ni približno kao prije). Mislila sam da će se baka više baviti s njom sad kad je veća, ali očito nije tako. Dida možda i bi, ali radi i dolazi umoran doma, MM dođe doma kad svi već spavaju a kad je slobodan nastoji biti sa svima nama, pa ona dobije zapravo malo vremena sama s tatom.
    Tako je to kod nas dok ne dođe proljeće i dok braco malo ne
    naraste.

  10. #10
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno Re: bake i djede

    Citiraj bili prvotno napisa
    Ma možda ružno zvuči, ali činjenica je da se s Anom ne zna igrati, što sam ja imala u djetinjstvu od svog oca. Dobar je i brižan ali nije s njom uspostavio nikakvu komunikaciju što ona osjeti. Kad mu ja ukažem na to on se naljuti.
    Ista stvar sa mnom i mojim mužem. Moj tata je najbolji na svijetu, sve što je radio u životu radio je za nas. On me tjerao da polažem vozački i vozim se s autom na faks i sl (od drugih sam cula da su i sa 25 morali žicati auto), ali nikada se nije znao igrati i zabavljati sa mnom i bratom. Svekar je bio prilično strog s MM, jako zahtjevan što se tiče škole, ali i svega ostalog, brižan, naravno, ali ne topao i zaigran. Moj otac nema nikakvu komunikaciju s mojom kćeri (a stanuje kat iznad). Neko vrijeme, dok je bila mala, pokušavao je "kupovati" njenu ljubav i pažnju slatkišima, dok ja vještica to nisam prekinula, i sad ništa... A svekar je potpuno podjetinjio i razgovara s njom kao da još uvijek ima tri godine (a ima 8). On ne zna biti umjereno neozbiljan, koliko je djeci potrebno. Bake su zakon

  11. #11
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    (a ima 8) .

    Zašto mi je ispao očalinko? Treba biti 8.

  12. #12
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    TAko to (na zalost) izgleda mora biti ...
    I uz najbolju volju svih strana nije moguce sve podijeliti na jednake dijelove - sve dok traje dojenje (a to je dosta dugo vrijeme i to u onom najosjetljivijem periodu, odmah nakon prosirenja obitelji) nije moguca takva podjela.
    I sad ja provodim jako puno vremena sa Vedranom (a on bi bio rado malo vise sa mamom), a MZ sa Zrinkom. A ako tu jos ukljucimo cinjenicu da MZ ne moze obavljati glavninu poslova po gradu tipa kupovina, administracija i sl. jer je vezana sa Zrinkom i ne vozi onda je tu podjela jos i neravnomjernija - ja obavljam glavninu tih poslova sa Vedranom (ne mogu sa Zrinkom jer ju ne mogu podojiti, a ne moze ni MZ jer ne vozi) pa je on tako jos manje sa MZ, a ja jos manje sa Zrinkom.

    Zbog svega toga i mi jedva cekamo da Zrinka malo naraste i pocne i sa drugom hranom pa da sve to lijepo ravnomjerno podijelimo ...

  13. #13
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    ... i da TZ počne voziti

  14. #14
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Dozvola je vec duuuugo "v zepu", samo se jos MZ treba ohrabriti i upustiti u tu dzunglu na asfaltu ... a ja nikak da postavim ultimatum da treba krenut u akciju. :/
    Nije meni problem voziti bilo kad i bilo gdje, ali bi nam ponekad zaista dobro dosla mogucnost podjele posla - na primjer, sada.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •