Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 136 od 136

Tema: dojenje i način života

  1. #101
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ma naravno da se vidi!
    koliko pripadnika moje generacije je nesposobno ostvariti ikakvu vezu jer su kao mali bili učeni da se moraju zaigrati sami...
    koliko je alegija i drugih bolesti zbog hrane, ne dojenja...

    možemo se samo nadati da dojenjem ipak štitimo bebe i dajemo im temelj za zdravije sutra!

  2. #102
    mare78 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    61

    Početno

    nemam djece,ali imam hrpu mama u društvu, malo ih promatram i vidjeh svega- a sada razgovor između mene i moje mame na današnji dan: nisam te dojila, prenjela sam te 2 tjedna( :shock: ), i nisam imala mlijeka, ti si stalno plakala, stalno su urlala, baka i tata su ti išli kupiti humanu i onda si spavala- kako to misliš prenjela? - tako, prošao termin, dali su mi masu dripa i ništa, rađala sam te 48 sati na dripu, sva si bila ljubičasta! :shock: i onda te nikako nisam mogla dojiti, nisam imala poslije toga mlijeka- brat i setra, pogađate, ništa od dojenja! i onda joj kažem kako razmišljam sve više od djeci, i kako razmišljam o prirodnom porodu, i planu poroda, i kako sam upoznala cure koje su tako rodile, i kako SVI MOGU DOJITI (barem ovi što imje opravdanje da nisu imale mlijeka) - majka preko puta mene me gleda se pogledom koji govori- biti će s tobom problema kao i uvijek! - da, biti će sa mnom problema!!! jedva čekam!!!

  3. #103
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj Irena23 prvotno napisa
    Dobra prijateljica moga muza, koja zivi na Manhattanu, kaze da je u NYC SRAMOTA vidjeti mamu s bocicom, da se dojenje jako propagira, istice i forsira!
    Eto vidis a moja prijateljica koja je tri godine zivjela na Manhattanu i tamo rodila svoju curicu kaze da su nju sa zgrazanjem gledali kad bi negdje vani podojila dijete. Pogotovo kad je malecka bila vec veca. I u rodilistu nitko nista ne pita, beba je cijelo vrijeme s mamom, i dobijes sve i bocice i hranu i pelene pa je na tebi da odlucis. I dobijes cijelo brdo reklamnog adaptiranog mlijeka.
    Imam jedan dobar na ovu temu:

    http://www.thecowgoddess.com/2008/02...manufacturers/

  4. #104
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Citiraj Irena23 prvotno napisa
    Dobra prijateljica moga muza, koja zivi na Manhattanu, kaze da je u NYC SRAMOTA vidjeti mamu s bocicom, da se dojenje jako propagira, istice i forsira!
    Eto vidis a moja prijateljica koja je tri godine zivjela na Manhattanu i tamo rodila svoju curicu kaze da su nju sa zgrazanjem gledali kad bi negdje vani podojila dijete. Pogotovo kad je malecka bila vec veca. I u rodilistu nitko nista ne pita, beba je cijelo vrijeme s mamom, i dobijes sve i bocice i hranu i pelene pa je na tebi da odlucis. I dobijes cijelo brdo reklamnog adaptiranog mlijeka.
    Imam jedan dobar na ovu temu:

    http://www.thecowgoddess.com/2008/02...manufacturers/
    bingo

  5. #105
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Pouzdano znam da u SAD-u plaćeni porodiljni traje 6 tjedana.
    u SAD imas 6 tjedana placenog i 6 tjedana neplacenog (s tim da to neplaceno ovisi u kojoj firmi radis, male privatne firme ti ne moraju odobriti tih 'dodatnih' 6 tjedana).

    tih 12 tjedana se kombinira u trudnoci i nakon poroda, tako da ako zelis imati sva tri mjeseca s djetetom moras raditi do samog poroda

    zato npr. mame koje su rodile prerano pa su im djeca u inkubatoru odmah nakon poroda idu na posao da bi mogle biti s djecom kad im dodju doma iz bolnice

    kako je nama super...

  6. #106
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    e da, još uživamo u nekim dobrim ostacima socijalizma ( ne znam koliko smo toga ponekad svjesni ...)

  7. #107
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Postoje druge kapitalističke zemlje koje su usmjerene na djecu i obitelji, SAD je tu izrazito negativan primjer. Osim toga, ne znam koliki je postotak majki koje ne rade u SAD-u, pretpostavljam veći nego kod nas. Onih koje moraju raditi mi je skroz žao, mora biti grozno ostaviti tako malo dijete nekom drugom da ga čuva, da ne govorim o posljedicama na fizičko i psihičko zdravlje te dječice.

  8. #108
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Postoje druge kapitalističke zemlje koje su usmjerene na djecu i obitelji, SAD je tu izrazito negativan primjer.
    istina, ali takve su na žalost u manjini.
    zapravo, Skandinavci su tu možda izdvojen pozitivan primjer u svijetu. ili se varam?

  9. #109
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    e da, još uživamo u nekim dobrim ostacima socijalizma ( ne znam koliko smo toga ponekad svjesni ...)
    o, itekako!

    moja frendica je prvu curicu ostavila tako malu u jaslicama , drugu doduše doma s tatom i čuvalicom, ali ipak... izbivala iz kuće skoro 12 sati dnevno i još se za obje cure godinu dana izdajala. ne mogu ni zamisliti kako joj je bilo.

    iako do prekosutra možemo nabrajati što kod nas ne valja, bar imamo mogućnost biti s dječicom tih godinu dana. no bojim se pomisliti što nas čeka ubuduće... :/

  10. #110

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Postoje druge kapitalističke zemlje koje su usmjerene na djecu i obitelji, SAD je tu izrazito negativan primjer.
    istina, ali takve su na žalost u manjini.
    zapravo, Skandinavci su tu možda izdvojen pozitivan primjer u svijetu. ili se varam?
    Mislim da se ne varaš. Skandinavske zemlje imaju izrazito socijalnu politiku koja je dobro podržana financijskom snagom države. Drugim riječima, voljni su trošiti na socijalu, ali imaju i od kuda.
    Nas svakih pedeset godina rat baci sto godina unazad tako da o njihovom sustavu možemo samo sanjati.

  11. #111

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    iako do prekosutra možemo nabrajati što kod nas ne valja, bar imamo mogućnost biti s dječicom tih godinu dana. no bojim se pomisliti što nas čeka ubuduće... :/
    Potpis. I ja se bojim da nas čeka Europska unija. Sjećam se prije 8 godina tadašnja potpredsjednica vlade (žena ) htjela je obvezni porodni skratiti na 45 dana, s time da onaj drugi dio ostane 6 mjeseci. Srećom shvatiše da bi paralelno s time morali osigurati u jaslicama uvjete za prijem šestomjesečnih beba. Tada je propalo, ali mislim da nam je taj sustav na vratima.

  12. #112
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Mali karlo, pusti zenu na miru. Da je mirna sa svojim odlukama, ne bi se vec u prvom postu tako obrambeno postavljala i umisljala sebi napad kojeg uopce nema.
    Odlično sročeno, moje je mišljenje u dlaku isto!

  13. #113
    jaffa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    818

    Početno

    Ovako. Ja jos dojim (skoro 11mj) pa me ovo zanima cisto informativno. Sta je sa majkama koje ne doje nakon godine dana? Dali se nastavlja sa adaptiranim? I do kada? Joooj,ja se nadam da cu uspjet dojit jos dugo.

  14. #114
    jaffa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    818

    Početno

    Ovako. Ja jos dojim (skoro 11mj) pa me ovo zanima cisto informativno. Sta je sa majkama koje ne doje nakon godine dana? Dali se nastavlja sa adaptiranim? I do kada? Joooj,ja se nadam da cu uspjet dojit jos dugo.

  15. #115
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Ma, jaffa, zašto ne bi uspjela? Pa uspješno dojiš već skoro godinu dana. Možeš bebi (već i sada) davati sojino i rižino mlijeko. Kravlje mlijeko se ne preporuča prije druge godine (iako je donja granica godinu dana), a adaptirano nikako.

  16. #116
    jaffa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    818

    Početno

    Ma ja vjerujem da hocu, samo pitam ovako informativno. Na kravlje je alergican (rekla je pedica da ce valjda proci jer se vec povlaci polako. Osipa se i dobije grceve kad ga popijem pa ga izbjegavam)

  17. #117
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ako prestanete dojiti (a ne vidim razlog za to jer ste uspješni već godinu dana :D ), onda je do navršene druge godine bolje davati adaptirano u skladu s uzrastom, nego kravlje.
    a imaš i "alternativna" mlijeka tipa sojino, rižino, zobeno... koje ti više odgovara s obzirom na vaše prehrambene navike.

  18. #118
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ako prestanete dojiti (a ne vidim razlog za to jer ste uspješni već godinu dana :D ), onda je do navršene druge godine bolje davati adaptirano u skladu s uzrastom, nego kravlje.
    a imaš i "alternativna" mlijeka tipa sojino, rižino, zobeno... koje ti više odgovara s obzirom na vaše prehrambene navike.
    apricot, ovo mi je nova info, da je bolje adaptirano, nego kravlje

  19. #119
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    lucij@ oba mlijeka su kravlja, samo što je adaptirano - prilagođeno uzrastu

  20. #120
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Ja isto to ne kužim zašto. Čula sam to već tu na forumu i nije mi jasno. Ako su oba kravlja, dijete nema alergiju, meni to više zvuči ko da neki pedijatri iz ne znam kojih razloga preporučuju AD.
    Ne znam,to je samo moje razmišljanje.
    Ja sam svojima nakon godine znala skuhati griz na kravljem. I sisale su. Neki to još rade.

  21. #121
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    čisto kravlje je i dalje dosta teško za želudac
    adaptirano je bar "olakšano" na ljudsku razinu

    ionako većina trajnih mljeka se radi od mljeka u prahu iz uvoza

  22. #122
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    čisto kravlje je i dalje dosta teško za želudac
    adaptirano je bar "olakšano" na ljudsku razinu

    ionako većina trajnih mljeka se radi od mljeka u prahu iz uvoza
    mislim da je kravlje i premasno (odnosno te masnoce nisu prilagodene uzrastu malog djeteta/bebe). tako sam ja to davno iz knjiga zapamtila.

  23. #123
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Neki dan me frendica pitala što je bolje davati maloj u slučaju da je prestane dojiti (sad ima godinu dana). Ja savjetovala rižino, sojino, naposljetku i kravlje, ali adaptirano ne :/

  24. #124

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    684

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    čisto kravlje je i dalje dosta teško za želudac
    adaptirano je bar "olakšano" na ljudsku razinu

    ionako većina trajnih mljeka se radi od mljeka u prahu iz uvoza
    mislim da je kravlje i premasno (odnosno te masnoce nisu prilagodene uzrastu malog djeteta/bebe). tako sam ja to davno iz knjiga zapamtila.
    mislim da ljudsko mlijeko ima veci postotak masti od kravljeg a kravlje bjelancevina od ljudskog

  25. #125
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    Neki dan me frendica pitala što je bolje davati maloj u slučaju da je prestane dojiti (sad ima godinu dana). Ja savjetovala rižino, sojino, naposljetku i kravlje, ali adaptirano ne :/
    Do 2. godine života dijete treba dobivati barem 500 ml mlijeka dnevno, u što se ne ubraja rižino, sojino, zobeno "mlijeko" i sl.
    Rižino mlijeko nije mlijeko, nego napitak od riže. Isto vrijedi i za sojino itd.

    Znaš da Svjetska zdr. oganizacija preporučuje dojenje barem do 2 godine. Mama može raditi, i dojiti kad je kod kuće.

    Ako tvoja prijateljica ipak ne bude u toj mogućnosti, može davati kravlje, naravno, uz uvjet da dijete na nj nije alergično. No, osobno sam upoznala djevojčicu kojoj su davali kravlje od 3 mj., pa s 12 godina ima problema s viškom kg. To nije jedini takav primjer. Mislim da bi u tom slučaju i adaptirano bilo prikladnije.

  26. #126
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Mislim da bi se trebala kloniti savjeta o mlijeku, a koji isključuju dojenje. Činjenica je da se osobno nikada nisam zamarala time, ma uopće nisam razmišljala o tome, jer je Ivana još uvijek dojim pa mu i gotovo nikada ne ponudim mlijeko. Rijetko kada sa kakao ili u pahuljicama. Priznajem da sam mu u toj mjeri kravlje mlijeko davala i prije nego je navršio 2 godine

  27. #127
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    lucija, tako sam i ja.
    Ona praktički svo mlijeko još uvijek dobiva sisanjem, a to što joj nekad dam griz na KM me uopće nije zabrinjavalo niti sam se davila oko toga.

  28. #128
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Aaa, još jedna nemajka 8) Par puta sam kupila sojino ili rižino, ali mi se svaki puta pokvarilo.
    Sad se pokušavam sjetiti kada je zadnji put konzumirao kravlje mlijeko. Ali zato sam danas kasnila na posao jer se gospodin nije htio odvojiti od cice.
    Do 2. godine života dijete treba dobivati barem 500 ml mlijeka dnevno, u što se ne ubraja rižino, sojino, zobeno "mlijeko" i sl.
    Rižino mlijeko nije mlijeko, nego napitak od riže. Isto vrijedi i za sojino itd.
    Ma znam da to nije mlijeko, ali sam mislila da ima neka svojstva kao i mlijeko, nisam znala da je ime zaslužilo samo zbog boje.

  29. #129
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    Ali zato sam danas kasnila na posao jer se gospodin nije htio odvojiti od cice.
    [.
    Tako i moja. Taj jutarnji joj je jako dug podoj. Po pola sata.
    Mi se budimo puno puno ranije jer inače bih svaki dan kasnila.

  30. #130
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Ma danas je posebno zapeo, inače imam uračunato to vrijeme za jutarnje cicanje. Bilo je smješno jer I. jako malo govori, svega par riječi, može ih se nabrojati na prste jedne ruke, a kada sam se pokušala odvojiti od njega jutros odmah je počeo "cici, cici" 8)

  31. #131
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj cuckalica prvotno napisa
    Citiraj seni prvotno napisa
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    čisto kravlje je i dalje dosta teško za želudac
    adaptirano je bar "olakšano" na ljudsku razinu

    ionako većina trajnih mljeka se radi od mljeka u prahu iz uvoza
    mislim da je kravlje i premasno (odnosno te masnoce nisu prilagodene uzrastu malog djeteta/bebe). tako sam ja to davno iz knjiga zapamtila.
    mislim da ljudsko mlijeko ima veci postotak masti od kravljeg a kravlje bjelancevina od ljudskog
    imas pravo pobrkala sam.
    da, skoro trostruko vise bjelancevina i to najvise u formi kazeina.

  32. #132

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    255

    Početno

    Citiraj dutka_lutka prvotno napisa
    No, osobno sam upoznala djevojčicu kojoj su davali kravlje od 3 mj., pa s 12 godina ima problema s viškom kg. To nije jedini takav primjer. Mislim da bi u tom slučaju i adaptirano bilo prikladnije.
    Meni je mama davala kravlje od 1 mj života ( nije imala mlijeka). Sad imam 28 godina, od 12. imam problema s plocističnim jajnicima, problema s kilama cijeli život, štitnjača...

  33. #133
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Leilani-m
    Nemoj se ljutiti na mamu. To je bilo takvo vrijeme, takva okolina.
    Onda se vjerovalo da nestaje mlijeka (neki vjeruju još i danas ).
    Da nije bilo Rodinog foruma, ni ja 2006. ne bih uspjela sa 100 % adapt. preći na 100 % dojenje.

    Meni je moja mama od 3. mjeseca davala adaptirano. Tj. davala mi je baka jer je mama otišla raditi u drugi grad. :smajlićkojiširiruke:
    Moramo oprostiti, i radi sebe.

  34. #134

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    255

    Početno

    Moja baka, mamina mama, je dojila sve tri kćeri bez ikakvog problema... A mojoj mami je bilo lakše slušati svekrvu, tatinu mamu, koja je rodila davne 1956. carskim rezom i nije vidjela dijete 2 tjedna, niti pokušavala dojiti. Tako me me prije mogla uvaliti nekome na čuvanje i raditi da joj ne bi netko zamjerio što za vrijeme babinjača leži. Dan danas se ne zna odmarati, a meni je kad sam rodila prva tri dana došla u pomoć i to je to.
    Da ne pričam o borbama protiv ad i nedavanju čajeva i sličnih stvari.

  35. #135
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja sam i Janku i sada Ivi, nakon navršene 1. godine tu i tamo spravila, i sada spravljam, nešto na kravljem mlijeku.
    Kakao, pahuljice, čokolino (da ja sma jenda od onih koja tu i tamo nahrani djecu i s time 8) ).
    Adaptirano mi mlijeko odvratno smrdi i nikada to nisam davala djeci.
    Dok su bili manji, isključivo su jeli one kašice koje se rade na vodi.
    Iva još uvijek doji, a ovo kravčjeg mlijeka što pojede tu i tamo s grizom, čokolinom ili kakaom ne smatram nićin lošim.
    Rižino, zobeno i sojino mlijeko, meni nije mlijeko.

  36. #136
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Sorry na tipfelerima

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •