Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 212

Tema: Placenta praevia

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    203

    Početno Placenta praevia

    Jučer sam bila na UZV u bolnici i prisutni mi doktori rekoše mi da mi se razvila placenta praevia. Posteljica je smještena straga i jako nisko te dodiruje unutarnje ušće maternice. Rekli su mi i da postoji velika vjerojatnost da će se s razvojem bebe i rastom maternice posteljiica izdići i doći u položaj koji nije problematičan. Za sada kao trebam na češće UZV kontrole da vide kako se stvar odvija.

    Nisu me ništa plašili niti mi rekli kako da se dalje ponašam. No bili su izuzetno zadovoljni kada sam spomenula da sam već na bolovanju. Ja sam naravski išla tražiti više informacija o dotičnom stanju, ali ipak jedva čekam preksutrašnji pregled (super su mi se složili termini pregleda ) da vidim što će mi doc reći.

    Inače se dobro osjećam, nemam krvarenja (to su me pitali na pregledu), beba je ok. Nisam ni puno kila dobila. Povremeno me probode jaki bol u trbuhu, ali stvarno rijetko. I ovisnik sam o zahodu.

    Jel imao netko sličnu dijagnozu i što je bilo dalje? Grdo mi je pomislit da bi mi mogli zabranit one lijepe aktivnosti u dvoje... Muž već neće. Boji se. E stvarno jedva čekam pregled. :/

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Vrbani
    Postovi
    144

    Početno Re: Placenta praevia

    Citiraj Goga 19 prvotno napisa
    Posteljica je smještena straga i jako nisko te dodiruje unutarnje ušće maternice. Rekli su mi i da postoji velika vjerojatnost da će se s razvojem bebe i rastom maternice posteljiica izdići i doći u položaj koji nije problematičan. :/
    Identican problem kod mene. Evo, tek u 31. tjednu se malo pomakla prema gore, rekli su da ce se do 33. jos povuci pa cekam.

  3. #3

    Početno Re: Placenta praevia

    Citiraj Goga 19 prvotno napisa
    Jučer sam bila na UZV u bolnici i prisutni mi doktori rekoše mi da mi se razvila placenta praevia. Posteljica je smještena straga i jako nisko te dodiruje unutarnje ušće maternice. Rekli su mi i da postoji velika vjerojatnost da će se s razvojem bebe i rastom maternice posteljiica izdići i doći u položaj koji nije problematičan.
    Jel imao netko sličnu dijagnozu i što je bilo dalje? Grdo mi je pomislit da bi mi mogli zabranit one lijepe aktivnosti u dvoje... Muž već neće. Boji se. E stvarno jedva čekam pregled. :/
    to se i meni događalo već dva puta, pa je na kraju sve ispalo dobro, tj. placenta se izdigla....a što se tiče onih aktivnosti u dvoje, samo pronađi položaj u kojem ti je ugodno i nemoj pretjerivat(da ne bude baš jako žestoko) i možeš do zadnjeg dana uživati...
    a ako se na kraju placenta ne digne, ići ćeš na carski i stvar je riješena...
    mada mislim da će se bit ok...
    čuvaj se!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    23

    Početno

    Ne zelim te plasiti ali moja je prijateljica imala placentu previu i nije mirovala i rodila je prerano, u 6. mjesecu trudnoce. Ja bih ti savjetovala da se konzultiras s doktorom sve do u detalje a do tada da mirujes.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    98

    Početno

    I meni su u 20. tjednu rekli da imam placenta previa-u i da se u najvecem broju slucajeva rastom bebe placenta sama izdigne. To se i desilo, u 32. tjednu je vec bila odignuta, ali se MM takodje nije usudjivao raditi "lijepe aktivnosti u dvoje" u medjuvremenu .
    Tak da sam ja izbjegla carski, ali je beba zadnjih nekoliko dana u tibi smrsala, upravo zato sto je posteljica bila smjestena nisko, pa u to zadnje vrijeme nije funkcionirala optimalno (to je bar bilo objasnjenje babice).
    Sretno!

  6. #6
    Nitica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,081

    Početno

    Mene zanima da li se tijekom trudnoce smjestaj posteljice mijenja?! Naime, na UZV u 16 tj. dok. je rekla da mi je posteljica sprijeda i da je sve ok. Na slijedeci UZV idem 4 tjedna (bit cu u 25 tj.), pa me zanima da li se do tada moze polozaj promijeniti?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Vrbani
    Postovi
    144

    Početno

    Citiraj Nitica prvotno napisa
    Mene zanima da li se tijekom trudnoce smjestaj posteljice mijenja?! Naime, na UZV u 16 tj. dok. je rekla da mi je posteljica sprijeda i da je sve ok. Na slijedeci UZV idem 4 tjedna (bit cu u 25 tj.), pa me zanima da li se do tada moze polozaj promijeniti?
    Mislis, ako je sprijeda da se sljedeci puta pojavi straga? Ne, nije moguce. I ako ti nije nisko u 16. tj., nece ni biti (posteljica ne ide prema dolje, samo moze stajati na mjestu ili ici prema gore, citala sam). Cak sam nasla podatak da, i kad se posteljica "dize gore" ona zapravo ne "putuje", vec je maternica ta koja se siri oko nje pa izgleda kao da se posteljica dignula.

  8. #8
    Nitica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,081

    Početno

    Citiraj DudaGG prvotno napisa
    Citiraj Nitica prvotno napisa
    Mene zanima da li se tijekom trudnoce smjestaj posteljice mijenja?! Naime, na UZV u 16 tj. dok. je rekla da mi je posteljica sprijeda i da je sve ok. Na slijedeci UZV idem 4 tjedna (bit cu u 25 tj.), pa me zanima da li se do tada moze polozaj promijeniti?
    Mislis, ako je sprijeda da se sljedeci puta pojavi straga? Ne, nije moguce. I ako ti nije nisko u 16. tj., nece ni biti (posteljica ne ide prema dolje, samo moze stajati na mjestu ili ici prema gore, citala sam). Cak sam nasla podatak da, i kad se posteljica "dize gore" ona zapravo ne "putuje", vec je maternica ta koja se siri oko nje pa izgleda kao da se posteljica dignula.
    E, hvala! Sad si me utjesila.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Konjic, BIH
    Postovi
    466

    Početno

    Da li mi neko moze reci u cemu je razlika kad je posteljica straga i kad je sprijeda. Na mom zadnjem UZ u 14. tjednu ( a sad sam 17. tjedan), dr. mi je rekao da je posteljica straga i da je sve super. Mene zanima da li je jedan polozaj posteljice bolji ili losiji od drugog i zasto?

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    203

    Početno

    Ma ok je i jedno i drugo. maternica je okruglasta iznutra i ne možeš utjecati na to gdje će se beba ugnijezditi. Problem je kad se smjesti prenisko kao kod npr. mene.

    Bila sam na pregledu i gin mi je rekla (ma teško mi je reć doktorica kad mi je frendica , mijenja dr koji je slomio ruku ) da će se to sigurno dići. Jedino da se fizički ne naprežem i ne dižem teško npr. svog prvorođenca od 19 kg. Sex mi nije zabranila.

    Al moram priznati da su me neki vaši postovi opet malo strzali... :/

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    Ne brini se Goga,jer dijagnoza placente se donosi tek u 31 tjednu.Nemoj se naprezati,a posteljica se sa bebinim micanjem do onda sigurno bude pomaknula.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    Leki kod posteljice sprijeda veca je mogucnost djelomicne ili potpune placente zato je polozaj straga bolji.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    samo se ti ne brini.Kod placente previje imaš totalnu i djelomičnu.Mislim da nemaš totalnu, jer da je tako morala bi strogo mirovati.Ali svejedno se pripazi.Više se odmaraj, manje šetnje.Meni je plecenta previja dijagnosticirana u 16. tjednu i to totalna, znači bez mogućnosti da se pomakne.Bila sam u bolnici 2 mjeseca i završila trudnoću u 32.tjednu, hitan carski radi krvarenja.Ali to se kod mene i očekivalo.Bebač je sad u inkubatoru, rođen je 12.4.Ide na bolje.Tebi je vjerujem manji rizik, jer totalna previja je prilično rijetka.Ipak ti savjetujem da se pričuvaš čim više

  14. #14

    Početno

    "Kopam" malo po forumu i vidim - moj problem! Od potpuno normalne 2. trudnoće ispalo ovo:
    Prošli tjedan, u 19. tjednu trudnoće, prokrvarila sam - ne hvala bogu jako, ali dovoljno za brigu - odmah otišla u Petrovu, tamo ustanovili na hitnom ultrazvuku placentu praeviu, mali hematom, na vaginalnom pregledu još i chorioaminionitis (prepisano sa nalaza-ne mogu naći detaljno što je to i kakve su posljedice, navodno infekcija ovojnice), dobila sam antibiotik Novocef i NAJSTROŽE MIROVANJE!
    Obzirom da sam iz Zagreba i imam još jedno dijete doma, dali su mi na izbor da strogo mirujem doma i ne moram ostati u bolnici.
    K svemu tome sam još i Rh 0 negativna i moram napraviti test senzibilizacije - to valjda idući tjedan.
    Jel' može još kompliciranije od ovoga??? :shock: Kao ono, normalna trudnoća, ja se osim početnih mučnina osjećam izvrsno, nisam imala nikakvih bolova i onda ovako nešto!
    Ali da se razumijemo - nisam radila nikakve kućanske poslove pogotovo ne one teže, šetala sam do posla i natrag (10 min.), a poslijepodne uglavnom odmarala ili pripremala nešto za jelo. Nisam niti putovala niti se kretala po velikim vrućinama i sparinama vani - zaista sam se trudila čuvati se!
    Pliz javite se tko je imao slične probleme radi utjehe!
    Raspast ću se u krevetu - idem samo na WC i to je to! Samo ležim i prevrćem se u krevetu!
    Hoće li to tako do kraja? ili se mogu nadati opet barem nekakvim šetnjama????
    Jel' dijagnoza može ići na bolje? :?
    Hvala svima na potpori!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    1,286

    Početno

    meni na početku rekli velika mogućnost placenta previae, ali sada je placenta visoko gore- dakle- sve ok...kako se maternica širi tako "odvlači" placentu s ušća maternice.

  16. #16

    Početno

    Ja sam zbog toga dva dana ležala u bolnici da me ispregledaju i vide hoće li se malo maknut...i pomakla se tako da nemam brige, bila je skroz preko ušća maternice...

    Doduše kod mene je bio i poprečni položaj bebe, tako da bi prvo rukica išla van ako bi krenuo porod, a ako je placenta onda preko ušća teško bi i prošla pored nje i morali bi na carski...

    Srećom se i to sredilo, ali i dalje sam na strogom mirovanju, idem eventualno nekud ako me voze, a u zadnje vrijeme samo na preglede

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    zuta, da li ti je placenta praevia rubna, djelomicna ili potpuna? u prvom slucaju postoji vjerojatnost da ce se posteljica do kraja trudnoce rastezanjem maternice 'povuci' prema gore, u zadnjem - sigurno nece, i trudnocu treba disciplinirano odlezati do kraja, kad se ide na carski. drugi slucaj je negdje izmedju... u svakom slucaju, vazno je znati da je posteljica u bilo kojem niskom polozaju pod vecim opterecenjem i stoga podloznija odljustenjima, i krvarenjima - zato je mirovanje/lezanje jako vazno...

    znam kako je tesko to prisilno izlezavanje kad te toliko toga ceka sto moras napraviti, ali to je u interesu tvoje trudnoce i najvaznija stvar na koju se sad moras skoncentrirati.

    meni je rubna placenta praevia (marginalis) ustanovljena s 5 1/2 mjeseci trudnoce. iako je njezin rub na svakom sljedecem uzv-u bio sve dalje od unutarnjeg usca maternice, ipak je sa 7 mjeseci trudnoce doslo do jaceg krvarenja zbog kojega sam zavrsila u bolnici na infuziji prepara i strogom mirovanju. to je pomoglo. posteljica se kasnije jos izdigla, a rodila sam par dana prije termina - vaginalno.

    eh da, i ja sam 0 Rh-, muz + i vadila sam krv za testove senzibilizacije u svim trudnocama, kao i nakon svakog poroda (po njihovim uputama). ma, to ti je najmanji problem izvaditi krv! (btw. imam jos dvoje starije djece.)

    samo se ti lijepo cuvaj i miruj - tek si na polovici trudnoce, i ako ti placenta praevia nije potpuna, mozes se nadati poboljsanju. ali ako nije, ni to nije kraj svijeta - nekoliko mjeseci mirovanja mozes izdrzati. drzi se i sve najbolje zelim tebi i bebici!

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    203

    Početno

    Meni je već na sljedećem pregledu sve bilo ok s posteljicom. Tak da znaš. Inače, konačna dijagnoza previje ne daje se prije nekih 32 tjedna jer sve do tada ima šanse da se povuče (naravno, ako nije potpuna).

    Sretno!

  19. #19

    Početno

    Citiraj wildflower prvotno napisa
    zuta, da li ti je placenta praevia rubna, djelomicna ili potpuna? u prvom slucaju postoji vjerojatnost da ce se posteljica do kraja trudnoce rastezanjem maternice 'povuci' prema gore, u zadnjem - sigurno nece, i trudnocu treba disciplinirano odlezati do kraja, kad se ide na carski. drugi slucaj je negdje izmedju... u svakom slucaju, vazno je znati da je posteljica u bilo kojem niskom polozaju pod vecim opterecenjem i stoga podloznija odljustenjima, i krvarenjima - zato je mirovanje/lezanje jako vazno...

    znam kako je tesko to prisilno izlezavanje kad te toliko toga ceka sto moras napraviti, ali to je u interesu tvoje trudnoce i najvaznija stvar na koju se sad moras skoncentrirati.

    meni je rubna placenta praevia (marginalis) ustanovljena s 5 1/2 mjeseci trudnoce. iako je njezin rub na svakom sljedecem uzv-u bio sve dalje od unutarnjeg usca maternice, ipak je sa 7 mjeseci trudnoce doslo do jaceg krvarenja zbog kojega sam zavrsila u bolnici na infuziji prepara i strogom mirovanju. to je pomoglo. posteljica se kasnije jos izdigla, a rodila sam par dana prije termina - vaginalno.

    eh da, i ja sam 0 Rh-, muz + i vadila sam krv za testove senzibilizacije u svim trudnocama, kao i nakon svakog poroda (po njihovim uputama). ma, to ti je najmanji problem izvaditi krv! (btw. imam jos dvoje starije djece.)

    samo se ti lijepo cuvaj i miruj - tek si na polovici trudnoce, i ako ti placenta praevia nije potpuna, mozes se nadati poboljsanju. ali ako nije, ni to nije kraj svijeta - nekoliko mjeseci mirovanja mozes izdrzati. drzi se i sve najbolje zelim tebi i bebici!


    Hvala puno na objašnjenju!
    Za sada je djelomična p.p., ali nisu 100% sigurni. Idem opet na UZV 29.06. pa ću vidjeti je li što bolje i je i hematom splasnuo (kaže gin. da sam krvarila zbog toga).
    A što se tiče infekcije, danas dobila nalaze - krv i urin OK :D
    Ako je bila nekakva inf., kaže dr. bila je u početnom stadiju i to će se sad definitivno sanirati zbog antibiotika.
    Jaaaako sam hepi, sad mi ni mirovanje ne pada tako teško!
    Kupila sam si brdo križaljki i time se zabavljam 8) .
    Možda na UZV i saznamo tko se krije u tibici - do sada se nije htjelo pokazati!
    Pozdrav svima i hvala na podršci!!

    dolazi 05.11.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Zuta, samo ti miruj i šetaj se samo do wc-a i nazad. Ja sam možda placentu previju malo olako shvatila, iako je meni od 16. tjedna dijegnosticirana totalna. Čak mi je doktor rekao da bi sliku s ultrazvuka trebalo staviti u udžbenike. Nadam se da će se tebi pomaknuti. Inače se placenta previja dijagnosticira tek u 28. tjednu. A evo ja sam iznimka. Radije miruj doma, ja sam odležala i to doslovce 2 mjeseca u bolnici.

  21. #21
    Sani

    Početno

    Već sam jedno pisala davno o imom iskustvu, ali evo ponovno. Meni je utvrđena placenta previa u 19. tjednu trudnoće. Doktor mi rekao da moram mirovati, međutim nije mi objasnio da moram STROGO MIROVATI. Spletom okolnosti završila sam za vrijeme boravka kod mojih u Zagrebu u Petrovoj, jer sam jako prokrvarila. Hvala Bogu da je bilo tako. Naime, u Petrovoj mi doktori rekli da moram strogo mirovati. Dakle, strogo sam mirovala i rodila u 37. tjednu trudnoće. Strogo mirovanje značilo je to da sam sve aktvisnosti vršila u krevetu, dakle WC i kupaonicu nisam vidjela dok nisam rodila. Smjela sam sjesti samo za vrijeme dok sam jela. Rodila carskim rezom, točno kada ušla u 37. tjedan jer sam prokrvarila ponovno. S bebaćom bilo sve u redu. Zahvalna sam dragom Bogu što je htio da završim u Petrovoj. Dakle, moj ti je savjet da konkretno pitaš doktora što on podrazumijeva pod tim MIROVATI.

  22. #22

    Početno Re: Placenta praevia

    Citiraj Goga 19 prvotno napisa
    Jučer sam bila na UZV u bolnici i prisutni mi doktori rekoše mi da mi se razvila placenta praevia. Posteljica je smještena straga i jako nisko te dodiruje unutarnje ušće maternice. Rekli su mi i da postoji velika vjerojatnost da će se s razvojem bebe i rastom maternice posteljiica izdići i doći u položaj koji nije problematičan. Za sada kao trebam na češće UZV kontrole da vide kako se stvar odvija.

    Nisu me ništa plašili niti mi rekli kako da se dalje ponašam. No bili su izuzetno zadovoljni kada sam spomenula da sam već na bolovanju. Ja sam naravski išla tražiti više informacija o dotičnom stanju, ali ipak jedva čekam preksutrašnji pregled (super su mi se složili termini pregleda ) da vidim što će mi doc reći.

    Inače se dobro osjećam, nemam krvarenja (to su me pitali na pregledu), beba je ok. Nisam ni puno kila dobila. Povremeno me probode jaki bol u trbuhu, ali stvarno rijetko. I ovisnik sam o zahodu.

    Jel imao netko sličnu dijagnozu i što je bilo dalje? Grdo mi je pomislit da bi mi mogli zabranit one lijepe aktivnosti u dvoje... Muž već neće. Boji se. E stvarno jedva čekam pregled. :/

  23. #23

    Početno Re: Placenta praevia

    I ja imam dijagnozu PLACENTA PRAEVIA - i istina je da su šanse velike da se povuće. Kvaka je u strogom mirovanju da ne dođe do krvarenja što je bio slučaj kod mene. Otkinuo se dio posteljice i ležala sam u bolnici tjedan dana.Trebala sam dobiti infuziju s lijekom koji jedini djeluje u takvim slučajevima ( to sam saznala od svog ginekologa ) ,naravno nisam ga dobila nego tablete koje se piju i od kojih nema koristi. Krvarenje je prestalo i na preporuku mog ginekologa prestala sam piti tablete i treći mjesec sam na strogom mirovanju.Placenta praevia se povukla ubrzo nakon izlaska iz bolnice i sad ležim jer mi se cervix skratio 2/3 članka. Ali stigli smo od 4.mj trudnoće do 7.5 mj trudnoće.
    Mirovat,mirovat i mirovat - najbolji lijek ! Iako ponekad to nije lako !!!!










    Citiraj Goga 19 prvotno napisa
    Jučer sam bila na UZV u bolnici i prisutni mi doktori rekoše mi da mi se razvila placenta praevia. Posteljica je smještena straga i jako nisko te dodiruje unutarnje ušće maternice. Rekli su mi i da postoji velika vjerojatnost da će se s razvojem bebe i rastom maternice posteljiica izdići i doći u položaj koji nije problematičan. Za sada kao trebam na češće UZV kontrole da vide kako se stvar odvija.

    Nisu me ništa plašili niti mi rekli kako da se dalje ponašam. No bili su izuzetno zadovoljni kada sam spomenula da sam već na bolovanju. Ja sam naravski išla tražiti više informacija o dotičnom stanju, ali ipak jedva čekam preksutrašnji pregled (super su mi se složili termini pregleda ) da vidim što će mi doc reći.

    Inače se dobro osjećam, nemam krvarenja (to su me pitali na pregledu), beba je ok. Nisam ni puno kila dobila. Povremeno me probode jaki bol u trbuhu, ali stvarno rijetko. I ovisnik sam o zahodu.

    Jel imao netko sličnu dijagnozu i što je bilo dalje? Grdo mi je pomislit da bi mi mogli zabranit one lijepe aktivnosti u dvoje... Muž već neće. Boji se. E stvarno jedva čekam pregled. :/

  24. #24
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Evo da podignem malo topic...
    Ako sam dobro skužila kod placente previe totalis nema šanse da se ona izdigne prema gore ili se varam??? Da li je u takvim slučajevima obavezna hospitalizacija od 32. tjedna ili tek kad dođe do krvarenja??
    Doktor mi od 16. tjedna govori da mi ne može postaviti dijagnozu do 32. tjedna i da će se sigurno pomjeriti i da je marginalis. Na zadnjem pregledu, opet je spominjao placentu previu i onda sam ga pitala, to je ipak marginalis, na što mi je rekao ne ovo je definitivno totalis. Malo sam ostala zbunjena, a pošto znam da sam paničar pretpostavljam da mi je iz tog razloga i krio da imam totalis, a i u knjižici od 16. tjedna stalno piše skraćeno pl. pr. to. (naravno ja sam to tek zadnji put skužila).

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    meni je bila dijagnoza totalis i doktor mi je rekao da nema šanse da se takva posteljica pomakne
    u bolnici sam završila nakon što sam prokrvarila. opet mi je rečeno da je u većini slučajeva prvo krvarenje slabije od onoga koje slijedi.

  26. #26
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    evo mog slucaja (jos jednom)
    meni je u 18 i 21.tj bila straga, vjerojatno nisko, ali to nitko nije rekao (dva razlicitsa doktora), niti spomenu ppt. Koliko sam ja shvatila, (bilo od doktora, bilo od drugih slucajeva u bolnici), ona se moze pomaknuti u 16.tj, ali u 32. vise definitivno ne. Jer ona se mice za maternicom, kako ova raste.
    Sa mnom u sobi je bila cura sa marginalis dijagnozom i pomaknula joj se. E samo bih jos dodala, konkretno je ta cura od nekoliko raznih doktora dobila isto toliko razlicitih misljenja-te totalis, te marginalis, pa nije uopce praevia....
    Mene je doktor smjestio u bolnicu sa 31+4, bez ikakvog krvarenja prije toga. A doktor koji mi je na uzv otkrio praeviu rekao je da ce me poslati (moj dr) u bolnicu najkasnije u 35 tj.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Slatina
    Postovi
    200

    Početno

    Interesantno, sad sam u 32. tjednu, posteljica sprijeda, a moj doktor mi nije rekao niti jednu jedinu riječ o mogućim rizicima itd.
    kad sam bila u 16. tjednu na UZV, rekao je, dok je nabrajao one silne kratice, izmedju ostalog i "posteljica sprijeda...", ja ga upitam "doktore jel to možda placenta previa..." na čega je on rekao suprugu "ne dajte joj čitati,...." i onda mi kasnije objasnio da se tek u 32. tjednu donosi konačna dijagnoza.... poslije mi je susjeda rekla da je to jednostavno njegova strategija da ne plaši ženu, tipa alles gut, jer je ona u prvom tromjesječju dobila kozice,.... i tek kad je vidio nju i dijete u šetnji par godina poslije rekao joj je da nema pojma šta je moglo biti sa curicom, inače mala je ko avion,... lijepa, zdrava, pametna, itd

    shodno tome, pošto smo kupili kuću na kojoj su sad ostali samo vanjski zidovi, jer smo sve porušili, zidali novi dio, radili novu fancy kupaonu,.... ja sam tamo bila po cijele dane, bolje i da ne kažem šta sam sve radila, jer mnoge žene i koje nisu trudne ne bi to radile, ...jer mi je u prošloj trudnoći rekao da sam ja takav tip žene koja može igrati i nogomet, a onda sam svaki dan šetala najmanje tri km, radila sve kućne poslove, u mojoj obitelji sve žene oduvijek tako, ..... i sad isto , samo što nisam išla u te duge šetnje svaku večer

    a ako ništa drugo sad kuhala sam radnicima, vukla pune cekere, relacija kuća, vrtić, nova kuća,kronično neispavana i umorna, čistila onu žbuku, ... ma svašta,.... i
    kako su mi krenuli kao i u prošloj trudnoći lažni trudovi, jučer odem na pregled di mi veli da sam se počela otvarati i da bi bilo najbolje da mirujem, da mi netko dođe skuhati i da "izduram" bar još tri tjedna,.....
    dobila tonu lijekova, i pitam ga "doktore, da li ima ikakve veze to sa posteljicom,.... " veli "NE, to ja napišem u trudničku knjižicu da onaj, ako bi EVENTUALNO radio carski rez, da ne zareže po posteljici,.....

    sad krivim sebe, jer je uvijek sve bilo dobro na pregledima, uvijek zatvorena, on mi nije rekao niti riječ da se moram čuvati i moguće rizike zbog posteljice, jedino ono "ako bilo što primjetiš, trk ovamo ili na hitnu,..." mislim da svakako nije u redu taj njegov stav da će sve biti dobro,.....ili sam ga ja predoslovce shvatila,... jer nemam nikoga tko bi to radio, jer sam tako forsirala da bježim iz ovog pakla prije zime,..... ostajem ovdje do proljeća-ljeta i baš me više briga za sve

    ma ne znam što sad reći, tako je kako je, ..... sad me baš briga i za španjolske bordure za kupaonu, i za prozore i za sve,....

    idemo dalje,

  28. #28
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj Dada prvotno napisa
    Interesantno, sad sam u 32. tjednu, posteljica sprijeda, a moj doktor mi nije rekao niti jednu jedinu riječ o mogućim rizicima itd.
    Dada, posteljica sprijeda nije nikakva "dijagnoza", da postoji problem onda bi još bilo nadopisano placenta previae. I meni u trudničkoj piše za prvu trudnoću posteljica sprijeda, a u drugoj trudnoći posteljica straga i sve dok nije nisko nema problema.
    Mislim da tvoje otvaranje i lažni trudovi nemaju veze s posteljicom i ako ti je trudnoća bila uredna tvoj gin te nije morao upozoravati na ništa posebno. Vrlo je vjerovatno da ti je taj teški rad, a i činjenica da ti je to druga trudnoća doveo do ranijeg otvaranja, a opet ima žena koje preleže zdravu trudnoću i opet se otvore ranije, sve je to relativno, ali ti s posteljicom nema veze.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    placenta praevia je zapravo nasjela posteljica. ona potpuno zatvara ušće maternice - ako je totalna.

  30. #30
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    slazem se s arijanom. posteljica moze biti straga, moze biti sprijeda, ali samo ako je nisko (svejedno s koje strane), onda govorimo o placenti previi.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Slatina
    Postovi
    200

    Početno

    Dada, posteljica sprijeda nije nikakva "dijagnoza", da postoji problem onda bi još bilo nadopisano placenta previae. I meni u trudničkoj piše za prvu trudnoću posteljica sprijeda, a u drugoj trudnoći posteljica straga i sve dok nije nisko nema problema.


    Arijana, kako si rodila prvi put, kad ti je bila posteljica sprijeda, prirodno ili na carski ?

    inače, sad ću dobiti rane od ležanja )) došla mi je sister iz Našica , skuhala brdo hrane, pospremila, opeglala,... muž pere suđe..... mogla bih se naviknuti )

  32. #32
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Dada, ja sam rodila prirodno, i opet kažem - "posteljica sprijeda" je sasvim normalan položaj posteljice. Problem je kad je jako nisko i djelomično ili potpuno zatvara ušće, a to se može dogoditi i kad je sprijeda i kad je straga.
    Mojoj sestri je bila posteljica sprijeda i rodila je na carski rez, ali ne zbog posteljice, nego zato što je beba bila u malo kosom položaju i otkucaji su mu varirali. I naravno da je ginekologu bilo važno gdje je smještena posteljica isključivo da zna kako će napraviti rez.
    Tvoj problem su trudovi i prerano otvaranje i zato moraš mirovati! Baš dobro što ti sestra i muž pomažu, uživaj maksimalno !

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    dižem temu!




    juče sam bila na pregledu i nemali šok kada mi je dr rekao da dođem opet za dva dana na uzv gdje bi se on konzultirao sa svojim kolegom da li je kod mene placenta previa ili ne! :shock:


    u 16 tjenu su mi pisali da je posteljica nisko i 1.5 cm od ušća... u međuvremenu sam radila uzv u 28 tjednu gdje mi jedna dr neda ni čuti o placenta previa.

    juče mi ginekolog nije rekao koliko je i da li je placenta udaljena od ušća samo je komentirao da je donji dio tik uz bebinu glavicu koja se spustila nisko dole.



    pitanje bi glasilo; može li se placenta spuštati pod određenim uvjetima? :?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Mislim da se nemože spuštati.
    Pogledaj malo ovdje

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    paulita vidim ti si imala placenta previu i sve je prošlo dobro.
    Kakva su tvoja iskustva s tim krvarenjem? jesi li odmah išla u bolnicu i koliko je rizično s obzirom na obim krvarenja?

    ja nisam imala krvarenja (tj imala sam neko slabo krvarenje u 16 tj. ali tada to nitko nije povezivao sa previom) i tek sutra idem po konačnu dijagnozu ali mogu reći da je iza mene besana noć i puno brige.

    nisu mi rekli ništa o strogom mirovanju ali sam trenutno toliko mentalno zablokirana od brige da ne znam kako ću otići na glasovanje. :/

  36. #36

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    83

    Početno

    Meni je u 16. tjednu rekao da je posteljica na samom rubu i da je rano za dijagnozu al da je moguća previa. Ja sam to ozbiljno shvatila i bez obzira što me nije upozorio na mirovanje, ja sam mirovala,i Mozarela razumijem te-baš sam strahovala, a svaki odlazak na wc je bio noćna mora i pregledavanje papira i gaćica ima li krvi i sl. Na pregledu pred 4 dana (20 tjedan)rekao je da se malo odmaknula od ušća ali da je i dalje nisko te da nema brige velike ali ipak da budem malo smirenija i ne jurim okolo, što ja nisam ni mislila, naravno.
    Nije mi svejedno, ali koliko sam čitala ovdje na forumu i još neke tekstove (medicinske) na netu, velika je šansa da će se povući prema gore. Tako da se iskreno nadam tome i nastojim što pozitivnije razmišljati.

    Mozarela, drž se i javi kako je prošlo na pregledu...potpuno te razumijem!

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    mozarela, ja sam imala totalnu pp, već u 16. tjednu su rekli da su jako male šanse da se povuče prema gore jer je bila skroz preko ušća. Recimo da je prošlo sve dobro, kako je moglo biti. Radi krvarenja sam ostala u bolnici dva mjeseca na strogom mirovanju i rodila sam dva mjeseca ranije, hitan carski- prokrvarila sam. Napominjem, ja sam imala totalnu pp. Opet, znam par mama koje u imale istu dijagnozu, pa su izgurale do cca 37. tjedna. Budući da kod tebe vjerovatno nije totalna, vjerujem da neće biti problema.

    Krvarenje kod pp je obilno. Obično započinje tako da prokrvariš, bude sve ok i nakon par sati/dana prokrvariš još jače i onda je potreba za hitnom intervencijom ako se to krvarenje ne smiruje. Tako su meni objasnili doktori i tako mi se desilo dva puta. Prvi put sam prokrvarila u 23. tjednu, završila u bolnici, otpuštena peti dan i isti se vratila radi ponovnog krvarenja. Bilo je prilično obilno, ali stalo je. Drugi put u 30. tjednu, također se smirilo i nije bilo jako. 32. tjedan, vrlo jako i hitan carski.

    Strogo mirovanje je potrebno ako je totalna pp. Nemojte se previše brinuti, povući će vam se posteljica gore. Bitno je da ona ne prekriva ušće.

  38. #38

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    hvala ti paulita -baš mi je trebalo par utješnih riječi jer već dva dana i dvije noći kopam po netu i nigdje ništa pozitivno o pp!

    poslije podne idem na taj uzv pa ću znati više.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    83

    Početno

    Mozarela, mislim cijelo popodne na to, javi kako je prošlo na pregledu!

  40. #40

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    Citiraj Nina_ri prvotno napisa
    Mozarela, mislim cijelo popodne na to, javi kako je prošlo na pregledu!

    evo me sada natrag iz bolnice! nije previa!!!!!!!!! :D :D :D
    posteljica jeste nisko i nekog je čudnog oblika :? pa šta god to značilo ali ipak sve je ok! :D


    hvala što si mislila na mene i tebi želim da se placenta povuče i ne pravi probleme!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Baš mi je drago! Uživaj!

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    420

    Početno

    Citiraj Paulita prvotno napisa
    Baš mi je drago! Uživaj!
    hvala paulita- ovo mi dođe kao nenadani poklon s neba jer sam zadnja dva dana proživljavala tešku agoniju!
    mada moram priznati da si mi bila u mislima i već si postala moj uzor u smislu ako si ti to uspjela sa totalis previom pa valjda preživim i ja!

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    83

    Početno

    Ajme kako mi je drago :D Sad se lijepo opusti i užvaj!!

  44. #44

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    12

    Početno placenta previa

    Prvi puta sam na forumu, i to bilo kojem forumu, tak da ne znam da li ću ovo uopće dobro poslati, pa se ispričavam ako to ispadne čudno...
    No..i ja sam jedna trudnica i to jedna jako uplašena trudnica, a imam već dvoje krasnih, zdravih klinaca, ali sada kao da sam prvi puta trudna! Zapravo sa strahom je krenulo u 13 tjednu kada sam prokrvarila i bila u bolnici par dana (krvarenje je prestalo već prvu noć ležanja u bolnici). Pustili me kući sa napomenom da nakon tri tjedna obavim pregled kod svoga ginekologa. Sada sam trudna 18 tjedana sa dijagnozom "placenta marg.susp.", i na zadnjem pregledu, prije tjedan dana, ginekolog mi je napisao -posteljica nisko sprijeda do cerviksa ušća! Ginekolog mi je inače super, tješio da će sve biti u redu i najvažnije od svega da je sa bebicom sve OK, ali je i dalje terapija - mirovanje! Kao, ne baš strogo krevet, ali lagane šetnje, izbjegavati stepenice, napore, uglavnom sve što mi opterećuje trbušne mišiće...A ja stalno, ne znam da li od pretjerana straha, osjećam nekakva zatezanja, slabe grčeve kao pred menzis, a i ponekad kada kihnem kao nekakav rez u donjem dijelu trbuha i još u sve me muče hemeroidi (oops! to je teme drugog foruma, ali moram napomenuti)... I baš sam jako uplašena
    Da li je to isto placenta previa? Da li netko ima isto takve simptome?

  45. #45

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Citiraj Paulita prvotno napisa
    Mislim da se nemože spuštati.
    Pogledaj malo ovdje
    Klikni na "ovdje" u ovom citatu gore.
    Ti nemaš pp, ne brini i uživaj u trudnoći.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    12

    Početno pp

    Hvala ti Paulita na tako brzom odgovoru, baš si me razveselila!
    Već sam pročitala i tu stranicu koju si poslala sa stranica preko nekoliko puta i nisam baš pametna, pogotovo kada mi je ginekolog kod vaginalnog pregleda pokazivao koliko je blizina posteljice tj rekao je da se točno vidi kod ušća maternice pa me je to uplašilo i još me plaši( i zabranio mi odnose!). Oprosti, možda sam malo neurotična, ali nakon dvije trudnoće, u kojima sam do zadnjeg dana bila non stop u pokretu-pogotovo u drugoj kada je razlika između malaca 20 mjeseci-onda krene to sa krvarenjem i još dvije bliske osobe dožive spontani-onda "pušem na hladno"...stvarno se ispričavam za moju neurozu ali nadam se da me shvaćate...Kako da mirujem ?!?

  47. #47

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Ma normalno je da si prestrašena, moraš malo pripazit i mirovati. Posteljica je blizu ušća, ali u većini slučajeva se ona pomakne prema gore.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    16

    Početno Mirovanje

    Meni je u prošloj trudnoći bila posteljica rubom preko ušća. Dijagnosticirana negdje sa 17 tjedana, mrvicu prokrvarila u 24. tjednu uz lagane kontrakcije. Zadržali su me u bolnici na Preparu intravenozno slijdeća dva mjeseca, da bi se spriječile daljne kontrakcije jer one uzrokuju pucanje žilica u posteljici i krvarenje.
    Na kraju, kako je maternica rasla, posteljica se odmakla od ušća s 32 tjedna i imala sam na kraju vaginalni porod. I tebi će se najvjerojatnije povući s rastom maternice, ali je važno da do tada miruješ što više, posebno ako osjećaš bilo kakva stezanja. Mirovanje, mirovanje, mirovanje!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    12

    Početno pp

    Mirovati ću što više mogu i pokušati ne razmišljati najgore... jer stvarno se svi JAKO veselimo ovoj bebici ...hvala vam curke

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    22

    Početno

    dizem temu....
    panika me lovi sve vise, pa vas molim za savjet...

    trudna sam 12 tjedana, na pregledu doktor mi je rekao da imam placentu previu, potpunu, i da 90% da cu morati roditi carskim rezom, sto me nije zabrinulo do trena kad je rekao da mu se nimalo ne svida kako mi je smjestena posteljica, i da ce carski isto biti tezak, i da u nekim slucajevima ako zena previse krvari, da joj odstrane sve, cijlu maternicu kako bi ju spasili...ŠOK, to je rekao kao da mi prica kak je danas lijepi dan...
    nikakve pretjerane rijeci utjehe....ne dizati nista teze od 2 kg, a i nekakvo pretjerano mirovanje nije spominjao...
    e sad, nakon sto sam procitala na netu sve o pp, vise mi nije jasno da li se ta dijagnoza stvarno moze postaviti tako rano, da li trebam strogo mirovati...tj. kako se uopce ponasati, spomenuo mi je mogucnost krvarenja...
    ja od silnog soka, nisam se sjetila nista opsirnije pitati...

    sorry na dugom postu, ali frka me sve vise i vise....

    unaprijed thanx na odgovorima...

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •