Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: nizak hemoglobin

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno nizak hemoglobin

    danas sam dobila krvnu sliku i hemoglobin mi je 91 (ref. vrijednosti su 119-157), eritrociti su mi malo ispod donje granice, 3.62 (3.86-5.08 ) i hematokrit mi je isto ispod, 0.276 (0.356-0.470). zeljezo mi je relativno ok, 12 (8-30).

    zna li netko objasniti sta predstavlja kad je hemoglobin (i ovo ostalo) nizak? kako se to poveca? sta to konkretno znaci? hvala unaprijed.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    meni bliska osoba zbog toga pije Fe.

    a kakvi su ti leukociti?

  3. #3
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    u trudnoci je krvna slika obicno malo "razrjedjenija" tj. vrijednosti su nesto nize od uobicajenih no ne znam koliko nize je zabrinjavajuce, to bi trebao tvoj dr. primjetiti. sto ti je on rekao? jel ti dao zeljezo da pijes?

  4. #4
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ma je, dao mi je bio one ferum tablete ali mi je od njih bilo slabo pa ih nisam pila. nego, malo me brine sto mi je na prvoj krvnoj kontroli hemogl. bio 106, sto znaci da je jos i to poprilicno pao. ja pijem povremeno taj ferum ili kak se vec zovu, a povremeno mrknem i prenatal. trudim se jesti stvari koje navodno obiluju zeljezom, a hemac mi je svejedno tako (drasticno) pao. hm??

    upravo udjoh u 25. tjedan.

  5. #5
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    aha, Gago, leukociti su mi ok, 8.3 (3.4-9.7).

  6. #6
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    ako ti je dao ferum onda bi ga trebala uzimat, kod tog lijeka je vazno da ga uzimas redovito jer inace nema efekta. ako ti ne pase ferum lek (meni je isto bila muka od njih) onda zamoli dr. da ti da Heferol (ista stvar samo drugi proizvodjac i to su ti kapsule pa ih zeludac lakse podnese, meni su one super, nije mi muka od njih) anemija se jako dugo lijeci, mjesecima, najcesce se nakon 3 mjeseca redovitog uzimanja dobije povratak na normalu. zenama koje su anemicne jako dugo treba da se oporave nakon poroda, posebno jos i zbog gubitka krvi, a trebat ce ti snaga i brz oporavak nakon poroda. ja bi ti preporucila da pazis na to i uzimas redovito lijek.

  7. #7
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    evo pogledala sam sad , imam heferol kapsule. ma znam da mi je bilo lose od njih dok su trajale mucnine. probat cu ih onda sad piti svaki dan. hvala ti zhabica

  8. #8
    crvic avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    386

    Početno

    ja sam od heferol tableta imala proljev! sada sam si kupil ferohel sirup i super mi je.
    a sto se tice hemoglobina, i moj je dosta nizak, kao i hematokrit. ali moj dr nije radio veliku paniku oko toga.

  9. #9
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ma super ako dobijem proljev, to mi je draze nego zatvor i ovo mucenje na wc-u kao do sada . mene ispocetka nije brinuo nizak hem, nego me sad malo isparanoiziralo to sto mi je pao sa 106 na 91. kaj ja znam. nije to malo, tak se meni laiku cini .

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj crvic prvotno napisa
    ja sam od heferol tableta imala proljev! sada sam si kupil ferohel sirup i super mi je.
    a sto se tice hemoglobina, i moj je dosta nizak, kao i hematokrit. ali moj dr nije radio veliku paniku oko toga.
    Ferohel ima puno manje željeza, i ne može se uspoređivati sa lijekovima željeza (Heferol, Ferrum).Ja sam Heferol pila nakon obroka i uglavnom mi nije bila mučno od njega.

    Hb 96 je dosta nizak, i morala bi uzimati terapiju.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    216

    Početno

    Cijelu trudnoću imam niže vrijednosti hemoglobina, hematokrita i eritrocita. Prijem Retafer talete, jedno vrijeme i Ferrum tablete za žvakanje. I dalje sam anemična i dalje trošim te tablete željeza uz vitamine. Ni moj dr. nije pravio frku oko toga. Glavno je da nadoknađuješ željezo pripravcima i redovito konroliraš krvnu sliku. Istina, primjećujem da sam sve više umornija, a termin mi je početak veljače.

  12. #12
    crvic avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    386

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa

    Ferohel ima puno manje željeza, i ne može se uspoređivati sa lijekovima željeza (Heferol, Ferrum).Ja sam Heferol pila nakon obroka i uglavnom mi nije bila mučno od njega.

    Hb 96 je dosta nizak, i morala bi uzimati terapiju.
    naravno da ferohel ima manje zeljeza, ali je isto pitanje koliko ciji organizam moze iskoristiti zeljezo koje se uzima tabletama. ja sam svaku tabletu heferola izbacila, bilo da sam je uzela prije ili nakon obroka.
    tako da ja imam vise koristi od ferohela, nego sto sam ga imala od heferola.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    470

    Početno

    meni je željezo prije tri četiri tjed. bilo 2,6, ne znam koliko brzo to raste, ali od kada mi je otkrivena anemija ( zadnja 2 mj. ) pijem ferrum lek tablete i to po dvije na dan uz velike doze C vitamina i mogu reć da mi je hemoglobin narastao sa 74 na 117. nisam imala nikakvih problema sa mučninom ili slično, a sada se već osjećam bitno bolje.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    262

    Početno

    već sam negdje napisala super stvar je tonik s dodatkom željeza,FLORADIX-na voćnoj bazi ,posebno namjenjen trudnicama i djeci,odlično se podnosi,čak pogoduje kod zatvora.mene je spasio jer su mi je sve drugo škodilo,pijem ga već 3 mjeseca inače i krvna slika se popravila

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    Citiraj dinasta80 prvotno napisa
    već sam negdje napisala super stvar je tonik s dodatkom željeza,FLORADIX-na voćnoj bazi ,posebno namjenjen trudnicama i djeci,odlično se podnosi,čak pogoduje kod zatvora.mene je spasio jer su mi je sve drugo škodilo,pijem ga već 3 mjeseca inače i krvna slika se popravila
    Floradix je super, ali ima puno, puno manje željeza nego ferum lek i ostali preparati. Naime, jedna tabletica ferum leka ima 100 mg željeza, što znači da bi za tu količinu trebala popiti pola bočice Floradixa dnevno... A isti košta 90 kuna... Tak da, kod zaista niskog željeza, bojim se da je malo riskantno ići s malom dozom.
    Ja sam sad naime u 36. tjednu i vadila sam željezo koje je bilo nisko i pijem ferum lek poslije jela. Na početku sam imala proljev, a sad je sve ok - ali moram napomenuti da inače nisam tip koji ima problema s probavom! Isto sam razmišljala o Floradixu, ali ne bih željela zbog dojenja kasnije gdje se isto rezerve željeza troše, ući anemična u to sve.

    Kupila sam i sok od cikle, nije baš neka finoća, odn. po mom ukusu, ali začepim nos i popijem...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    262

    Početno

    nažalost ja jedino floradix podnosim,ferum lek me zatvaro i stvarao mučnine krvna slika se popravila znači da djeluje!!! istina je da floradix ne može na recept i treba ga kupiti ali kao jedna od opcija za cure s problemima s probavom!
    by the way šta se ne piju svi preparati željeza na prazan želudac ujutro???

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    470

    Početno

    ja sam imala jaku anemiju i pila sam po dva ferum leka nešto manje od tri mjeseca i moram se pohvaliti da više nisam anemična i nisam imala nikakvih popratnih pojava od tableta

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    Citiraj dinasta80 prvotno napisa
    by the way šta se ne piju svi preparati željeza na prazan želudac ujutro???
    ako ne ide, ne moraš, možeš ih uzeti i uz obrok. pretpostavljam da je tad apsorpcija nešto manja.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    262

    Početno

    ma sigurno jer uz uborok ne padaju valjda tako teško))

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21

    Početno

    pijte obavezno željezo uz C vitamin! Puno brže se apsorbira i želudac ga bolje podnosi. Ja sam kupila C vitamin u rinfuzi u ljekarni i kad ga se pomiješa s npr. Cedevitom uopće nije problem popiti bilo kakav lijek sa željezom

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    262

    Početno

    da i meni dr rekao ujutro sa sokom od svježe naranče najbolje!!!

  22. #22
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    Meni je doktorica propisala danas željezo na hemoglobin 117, rekla je da je to donja granica, ali mi je savjetovala uzimanje uz obrok.Tako da mislim da ga ti baš moraš uzimati na tako nisku vrijednost.

  23. #23
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj paid prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je doktorica propisala danas željezo na hemoglobin 117, rekla je da je to donja granica, ali mi je savjetovala uzimanje uz obrok.Tako da mislim da ga ti baš moraš uzimati na tako nisku vrijednost.
    meni je hemoglobin 112 (donja g. 119), eritrociti 3,72 (donja g. 3,86), a hematokrit 0,336 (donja 0,356) i doktor mi nije dao dodatno željezo. rekao je da je to normalno za trudnoću, pogotovo blizanačku. dal da ga pitam za suplemente drugi puta?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Evo i mene anemičarke, sa uputom da počmem piti Ferumlek. Međutim, čula sam da mogu izazvati mučnine a pošto sam tek nedavno prestala bljuvati, stvarno više ne bih mogla podnijeti da me nešto iritira na muku i povraćanje. Pitanje je, postoje li zamjenske tablete za Fe ukoliko mi bude zlo od ovih spomenutih, neke koje se lakše podnose?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    na sunčanoj strani ulice
    Postovi
    156

    Početno

    buba klara, ja pijem Retafe tablete koje sam u početku teško podnosila (stalan proljev, grčevi u želucu). Sad ih pijem svaki drugi dan, stanje se stabiliziralo, ali nažalost krvna slika još nije bajna. Jest da nosim blizance, pa mi njih dvoje i uzimaju više željeza... Ja uz to pijem sok od cikle (onaj od Enciana je čisto podnošljiv), jedem frišku ciklu, tu i tamo jetrice , puno špinata, rikule, puno zelene salate.
    Mislim da je podnošenje tableta individualno. Neki organizam će nešto prihvatiti bolje, neki lošije. Ja imama prijateljicu koja Retafe nije podnosila, dobila je alergijsku reakciju na njih, a ja ih eto uz mučenje doduše, ali pijem već 3 mjeseca.
    Probaj s tima koje ti je dao doktor. Ako ti ne odgovaraju, posavjetuj se s njim za promjenu lijeka. Koliko ja znam svaki preparat sa željezom ima nekih nuspojava, pitanje kako ćeš na njih reagirati i što ti je podnošljivije.
    Sretno i što prije se riješila anemije!

  26. #26
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    Vidim da je tema stara, a li nisam našla ništa novije - naime, meni je već tri tjedna i na ponovljenim nalazima hemoglobin mi je 83 usprkos trošenju ferrum za žvakanje 2x dnevno, eritrociti su mi malo ispod granice 3,4, kao i hematokrit 0,26, dok željezo uopće nisam vadila, već samo kks.
    Moj ginić smatra da je nalaz katastrofalan, da sam anemična za srušiti se i na kontroli prije neki dan nije mi više dao tablete, već uputnicu da idem u dnevnu bolnicu primiti željezo u venu
    Sve ovo što sam do sada pročitala preko tražilice i googla govori da ne mora biti da sam zapravo anemična.
    Doc opće prakse mi isto ne da vaditi željezo, već me upućuje da postupim kako je rekao ginić.
    Šta vi mislite?

  27. #27
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    Citiraj vesnare prvotno napisa Vidi poruku
    Vidim da je tema stara, a li nisam našla ništa novije - naime, meni je već tri tjedna i na ponovljenim nalazima hemoglobin mi je 83 usprkos trošenju ferrum za žvakanje 2x dnevno, eritrociti su mi malo ispod granice 3,4, kao i hematokrit 0,26, dok željezo uopće nisam vadila, već samo kks.
    Moj ginić smatra da je nalaz katastrofalan, da sam anemična za srušiti se i na kontroli prije neki dan nije mi više dao tablete, već uputnicu da idem u dnevnu bolnicu primiti željezo u venu
    Sve ovo što sam do sada pročitala preko tražilice i googla govori da ne mora biti da sam zapravo anemična.
    Doc opće prakse mi isto ne da vaditi željezo, već me upućuje da postupim kako je rekao ginić.
    Šta vi mislite?
    ne sekiraj se nego odi u bolnicu...
    tamo ti tako i tako neće dati odmah željezo nego će ti provjeriti prvo krvnu sliku jer znam da bolnica uvijek hoće imati svoje nalaze...
    a što se tiče intravenoznog davanja željeza, radi se o bočici od nekih 0,5-1 dcl (neznam točno) tamne tekućine koja ti iscuri taj tren (max nekih 10 min)


    pinky tvoj hemoglobin je ok

  28. #28
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    vesnare, i ja sam zvakala te tablete ferum lek i nije mi se za 3 mjeseca (2 tab dnevno) uopce podigla razina hemoglobina (2 god nakon druge trudnoce sam imala hgb 77, zeljezo 1). pila sam 3 mjeseca heferol i tek mi je onda skocio. mislim da ima nesto u tome koliko je valentno zeljezo u pripravku i kako se ovo iz heferola puno bolje prima.

  29. #29
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    vjerojatno ce ti dati ampule zeljeza ...to bi ti trebalo dosta brze povisiti zeljezo nego tablete....
    Bas ti je nizak hemoglobin... bolje da ucinis kako ti savjetuju.
    Meni je bio pao ispod 70 pa sam dobila transfuziju krvi...

    A kakvo ti je prije zeljezo bilo? Jer znam da postoje određene vrste anemije u kojima je nemoguce podignuti razinu zeljeza.

  30. #30
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    vjerojatno ce ti dati ampule zeljeza ...to bi ti trebalo dosta brze povisiti zeljezo nego tablete....
    Bas ti je nizak hemoglobin... bolje da ucinis kako ti savjetuju.
    Meni je bio pao ispod 70 pa sam dobila transfuziju krvi...

    A kakvo ti je prije zeljezo bilo? Jer znam da postoje određene vrste anemije u kojima je nemoguce podignuti razinu zeljeza.
    Na prvoj kks sa nekih 12 tt hemoglobin i sve ostale vrijednosti su bile odlične - sve u graničnim vrijednostima.
    U prvoj trudnoći mi nitko nije provjeravao kks nakon onog prvog puta...

    Pinky ja sam svugdje pročitala da je u trudnoći normalno imati malo snižen hemoglobin i eritrocite, jer je krv razrijeđena.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    moj hemoglobin i izvan trudnoće nije bio nešto visok, uvijek pri nekoj donjoj granici, a u trudnoći je bio katastrofalan
    uz prehranu koju sam bazirala isključivo na namirnicama bogatim željezom, trpanja Ferumom hemoglobin je prema kraju trudnoće padao rapidno, a željezo je bilo 2
    primila sam najprije u dva navrata intravenozno željezo, a kada ni nakon toga nije bilo velike promjene dobila sam transfuziju krvi
    hemoglobin je na zadnjoj krvnoj slici prije poroda bio 85, a najniži 70
    na porodu je bilo sve u redu, nisam više dobivala transfuziju, hematologica je navela kako se za blizanačku trudnoću " tolerira " hemoglobin oko 85
    nakon poroda je skočio na 110, dečki su me iscicali, zato su sad lijepi kršni
    ne moram reći da nisam mogla stajati na nogama, ali ja sam drastičan slučaj, sestra je rekla da ona radi na odjelu nekih 4 godine i da u to vrijeme nije imala ni jednu transfuziju krvi trudnici zbog ovolike anemije

  32. #32
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    u trudnoci mislim da je ok da hgb ide do 105, 100, ako je ispod toga onda treba uzimati nesto.

    ako je zeljezo ok, u granicama.
    Posljednje uređivanje od mikka : 18.02.2011. at 19:15

  33. #33
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    cure hvala na odgovorima.
    Zo stvarno šokantno - transfuzija?!
    Mikka ja pitala ginića može li mi dati nešto bolje, ali on zapeo za ovo intravenozno. Nalazi su mi iz matične bolnice, njihovog laba pa mislim da neće tražiti nove nalaze. Vidjet ću drugi tjedan. Najviše me muči što je na uputnici napisao bolničko liječenje i anemija. Ne bih htjela da me radi toga ostave slučajno ležati, a na netu sam pročitala hrpu nus pojava za ovo intravenozno...

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    ja sam primala intravenozno, evo moja kolegica u bolnici ga isto prima, nemoj se brinuti zbog toga
    kod mene su se teško odlučili na transfuziju, ali moralo je tako biti, bojali su se za bebice
    to je ono kad odvagneš korist/rizik
    iliti kad nemaš izbora

  35. #35
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    Pinky, moja gin daje željezo i na granične vrijednosti jer prema kraju trudnoće može samo padati, još blizanci, porod, dojenje,,,
    priupitaj ga još jednom. meni je sada na zadnjoj kontroli hemoglobin 118, hematokrit nizak i dala mi je 1 tabletu ferrum leka dnevno.
    ja heferol jako teško podnosim, povraćam i muka mi je cijeli dan od njega.

  36. #36
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Vezano za to koji pripravak željeza uzimati ( i ako heferol nisam probala) meni su se ampule totheme pokazale najbolje, ferum lek nula bodova.

    Ja sam u 8.mj T imala vrijednosti malo ispod granice, da bi par dana nakon poroda imala jako loše nalaze, dobila 2 doze krvi i preporuku za tothema ampulama 20 dana po 2, a zatim još 20x1. Nakon toga kontrolni nalaz uredan, sada svojevoljno popijem, kad se sjetim tabletu feroglobina ( željezo sa folnom, cinkom i još nekim elementima).

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ja ne bih uzimala dodatke željeza samo sa nešto sniženim hemoglobinom koji je nomalan utrudnoći i znak je da posteljica dobro radi.
    Ako je i željezo u serumu sniženo, tada bih uzimala dodatke.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •