Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 118 od 118

Tema: Kako pripremate mozak?

  1. #101

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,138

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    zanimljivo mi je ovo da ne dozvoljavate da dijete za neko jelo kaže da mu je fuj, nego smije samo reći da mu nije baš jako fino
    pa to su dvije vrlo različite emocije
    drugo je naravno što su djeca sklona inflaciji riječi fuj, i imaju očekivanje da bi svaki obrok trebao biti nešto što obožavaju
    ali sasvim mi je legitimno da im se nešto naprosto gadi, kao i odraslima

    od tih specifičnih stvari, meni su neke drage, a neke su mi do danas ostale fuj (ne "nije mi jako fino")
    Riječ "fuj" je onomatopeja za pljuvanje. Iz tog razloga ne podnosim kad netko, bilo dijete ili odrastao, kaže za neku hranu da je "fuj", jer to netko drugi jede i njemu nije fuj i neće pljuvati na hranu.
    Može se reći da nešto ne voli, da mu je slabo od neke hrane, da je ne podnosi, štogod, ali ako netko drugi to jede, ne treba mu gaditi užitak zato što se meni to ne sviđa.
    Moje dijete je prilično izbirljivo i puno toga ne voli jesti i često mu hrana smrdi ne prisiljavam ga da jede ono što ne voli niti da se pretvara da mu je fino nešto što nije, ali da govori za hranu "fuj", to ne dozvoljavam ni u kojoj varijanti. Pa nije to ni govorio, ni kao manji, ni sad.

  2. #102
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    zanimljivo mi je ovo da ne dozvoljavate da dijete za neko jelo kaže da mu je fuj, nego smije samo reći da mu nije baš jako fino
    pa to su dvije vrlo različite emocije
    drugo je naravno što su djeca sklona inflaciji riječi fuj, i imaju očekivanje da bi svaki obrok trebao biti nešto što obožavaju
    ali sasvim mi je legitimno da im se nešto naprosto gadi, kao i odraslima

    od tih specifičnih stvari, meni su neke drage, a neke su mi do danas ostale fuj (ne "nije mi jako fino")
    Ne prisiljavam djecu jesti ono što ne vole. Ali vodim računa o tome kako se izražavaju. Nema ŠANSE da za stolom kažu "fuj". Mogu reći da im to nije fino, mogu preskočiti obrok, ali ova riječ mi je u rangu psovačine za stolom.

    Btw. mogu se sjetiti slovom i brojem dvije stvari koje moja djeca izbjegavaju - šparoge (mlađi) i batat (stariji). Oni su sad odrasli i kasno je za mijenjanje prehrambenih navika, ali pristojnost je druga stvar. Ima jela koje im nisu prioritet i to se u kući zna (npr. uvijek radim dvije vrste salate - zelenu i rajčicu, jer jedan preferira jedno, a drugi drugo), ali da za nešto kažu "fuj" nije bilo dozvoljeno nikad.

  3. #103
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Eh, sad vidim da je tanja_b to ljepše zažela.

  4. #104
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Da, i meni je to u rangu psovanja. A nije lijepo ni prema kuharu. I ne mislim da treba bilo tko uvijek izraziti mišljenje o nečemu pa ni moje dijete. Može reći nekome da je nešto ružno naslikao ili ući u neki stan i reći da mu je grozan taj namještaj ili da neka osoba nije baš pametna jer je to njegovo mišljenje. Nije to baš pristojno.

    Kod nas je još uvijek vrtićka fora - to mi je bljakasto ili to mi je fuj pa bi to valjda trebalo biti zabavno ostalima za stolom.

  5. #105
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    moji znaju ponerkad reć
    fuj ali kao fino ukusno jelo uz dozu smijeha

  6. #106
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    a očito potpuno različito doživljavamo tu riječ, meni nije u rangu psovanja, očito smo zašli negdje u zonu kulturoloških razlika
    kad dijete krene u detaljni elaborat zašto mu je sve taj obrok užasan, ukažem na potrebu za poštovanjem prema kuharu, ali rečenicu tipa "jetrica mi je fuj" ne bih nikad shvatila tako osobno, nema veze sa mnom nego s jetricom
    također očekujem,a uglavnom i doživljavam da znaju razliku između ponašanja u gostima i za svojim stolom

  7. #107
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    a očito potpuno različito doživljavamo tu riječ, meni nije u rangu psovanja, očito smo zašli negdje u zonu kulturoloških razlika
    kad dijete krene u detaljni elaborat zašto mu je sve taj obrok užasan, ukažem na potrebu za poštovanjem prema kuharu, ali rečenicu tipa "jetrica mi je fuj" ne bih nikad shvatila tako osobno, nema veze sa mnom nego s jetricom
    također očekujem,a uglavnom i doživljavam da znaju razliku između ponašanja u gostima i za svojim stolom
    ako generalno vodimo razgovor o hrani i netko kaže da mi je jetrica fuj - to mi je prihvatljivo
    ako gostima poslužim paštetu od jetrice i netko mi kaže da mu je jetrica fuj - to mi je nekulturno
    ako netko zagrize komad poslužene hrane i kaže da je fuj - krajnje neprihvatljivo, nažalost doživljeno od strane odrasle osobe iz proširene obitelji

  8. #108
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,510

    Početno

    Slazem se s tangerinom, a zapravo i s Betty Blue.

    Neki ljudi ocito nisu gadljivi skoro na nista od prehrambenih namirnica. To nema nikakve veze s kuharom jer su mi npr.iznutrice fuj same po sebi.Ok postoji i postovanje prema hrani.

    Naravno da mi to netko posluzi da ne bi rekla fuj sacusacalvaj w.Boze (to kazem tu na forumu )al bi smislila razlog da taj tanjur sto krace gledam ispred sebe jer me baca na povracanje taj miris i izgled ili bi nonsalantno prebacila salvetu preko da ne gledam jer mi se zeludac okrece.
    Bolje tako nego da ne daj Boze povratim u gostima

    Srecom nikad mi kao gostu nitko nije servirao iznutrice, al jesu guscju pastetu netom nakon sto sam pogledala dokumentarac kako ih hrane (to je zaista mucenje do bola), pa sam samo lijepo zahvalila i uzela nesto drugo od ponudjenog.

  9. #109
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ah, to je tako arhaično ne dozvoljavati djetetu da kaže da mu je nešto fuj U rangu onog da se nož ne zabija u kruh (ili što je već nedopustivo kao skrnavljenje hrane)...ne znam, moj mali i bez posebnog objašnjavanja oduvijek zna da je potpuno neprihvatljivo u gostima reći da je nešto odvratno, ružno, smrdi i sl. dok doma tako komentira valjda 50% hrane. Meni se to čini kao prilično bezazlena vrtićka fora, još se i ja kreveljim s njim.

  10. #110
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Vidi se lili da nemas veze sa selom

  11. #111
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,510

    Početno

    Nemam veze sa selom, istina.
    Nikada mi nitko unatrag nekoliko generacija nije zivio na selu.

    Al isto tako znam ljude sa sela koji su jako gadljivi, kao i ljude iz gradova koji nisu uopce gadljivi.

    To ima veze sa senzorikom, a ne sa selom/gradom.

  12. #112
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ja uopće ne kužim poveznicu sa selom.

    I jako sam gadljiva inače i puno hrane mi je fuj. Pogotovo čvarci. U mesnicu i u ribarnicu ne smijem ući da mi se ne digne želudac, ne mogu to izvesti uopće.
    Na jednom okupljanju nedavno sam slagala nekim bakicama da sam vegetarijanka kad su me nagovarale da uzmem janjetinu. I na to mi se diže želudac zbog tog mirisa čudnog, a one su mi je gurale pod nos.

    Inače, slažem se sa Betty i sa ovim razinama (ne)prihvatljivosti.

  13. #113
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Riri, ti si Slavonlka? ak ti netko pokloni čvarke, možeš ih proslijediti meni. Obožavam ih.

    A kaj si jela kad si bila u Turskoj? Samo povrće? Tema janjetina i ovčetina.

    Meni ništa nije fuj s našeg područja, ali ne jedem tripice, prezvušt i krvavice. I nisam luda za sirovim plodovima mora (kamenice). S tim da sam sve od toga probala.

  14. #114
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Riri, ti si Slavonlka? ak ti netko pokloni čvarke, možeš ih proslijediti meni. Obožavam ih.

    A kaj si jela kad si bila u Turskoj? Samo povrće? Tema janjetina i ovčetina.

    Meni ništa nije fuj s našeg područja, ali ne jedem tripice, prezvušt i krvavice. I nisam luda za sirovim plodovima mora (kamenice). S tim da sam sve od toga probala.
    Jesam i rado poklanjam sve čvarke, slanine, krvavice.. Jedino kulen volim.

    A u Turskoj su restorani dosta prilagođeni turizmu. Muž je isprobavao sve i svašta, a ja sam se držala piletine i povrća. Inače kad negdje putujemo uvijek govorim da ću se natjerati da probam, ali ne mogu. Znam da bih ispljunila pa se ne želim sramotiti haha.

  15. #115
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Bolje da ne pišem kaj sam ja sve probala u Istanbulu. I ja volim kulen, a i seku

  16. #116

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,138

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ah, to je tako arhaično ne dozvoljavati djetetu da kaže da mu je nešto fuj U rangu onog da se nož ne zabija u kruh (ili što je već nedopustivo kao skrnavljenje hrane)...ne znam, moj mali i bez posebnog objašnjavanja oduvijek zna da je potpuno neprihvatljivo u gostima reći da je nešto odvratno, ružno, smrdi i sl. dok doma tako komentira valjda 50% hrane. Meni se to čini kao prilično bezazlena vrtićka fora, još se i ja kreveljim s njim.
    Bezazlene vrtićke fore prestaju biti simpatične kad dolaze od odraslih ljudi koji više nisu u društvu vrtićke djece

  17. #117
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,510

    Početno

    To je istina tanja_b al upravo u tome i je razlika da znas razlikovat gdje sto smijes reci, sto je pristojno, a sto ne.

    Moram priznat nisam nikad svjedocila u zivotu da dok je netko drugi jeo da mu je drugi rekao na njegovu ili serviranu hranu fuj.
    To mi je nedospustivo.

    Al da generalno ne smijes izrazit da ti se dize zeludac od neke vrste hrane nego to moras drzat u sebi, osobno mi nije nit zdravo, nit prihvatljivo.

    U svom bliskom okruzenju, zelim da mogu za sve iskazat emociju i reci kako se osjecam.
    Sve emocije out
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 22.10.2019. at 08:15

  18. #118
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    a da mozda otvorite novu temu?

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •