Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 243

Tema: Karlovacko rodiliste

  1. #1
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Evo mene konačno doma s mojim paketićem.

    10 dana rodilišta!
    Bili smo malo duže jer je Jan pokupio infekciju i bio je 6 dana na antibioticima. Kako mi je bilo na porodu, pročitat ćete u priči s poroda. Sada samo kratki sažetak.
    Uglavnom ja došla s planom porođaja i napravila cijelu strku. Dobila sam dopis iz pravne službe u kojem piše da mi ne mogu ispuniti sve moje želje u planu i da ako mi to ne odgovara, da potražim neku drugu ustanovu za porod.

    Porod je bio potpuno prirodan, bez dripa, infuzije, kretala sam se dok mi noge nisu počele otkazivati (nije ni čudo nakon 10 tjedana mirovanja). Onda sam legla na pinki stol. MM je bio cijelo vrijeme kraj mene, čak je sudjelovao kao pomagač u porodu. U jednom trenutku htjela sam se podignuti i klečala sam na stolu. Vodenjak nikako nije pucao, mislila sam, ako se uspravim u vertikalu, sila teža radi, puknut će. U tom trenutku dolazi dr.Š. i usred trudova objašnjava mi da ovaj položaj nije znanstveno dokazan kao dobar .....bla, bla, bla, ...
    Prestrašno! Trudnici usred trudova se drži predavanje o položajima. Vrlo etično! Znam da će ovo pročitati pa ću reći da su mi trudovi u tom položaju bili manje bolni. I tako sam odisala tri-četiri truda i vratila se natrag u ležeći položaj, samo da me se ostavi na miru.
    E, da sam imala transparent iz mog avatara.
    Najbolje što sam mogla dobiti je beba na moj trbuh i presijecanje pupkovine nakon prestanka pulsiranja. Savršen osjećaj kad dobiješ onako toplog i sluzavog bebača na trbuh i spojite se za cjeli život. Jedna primalja je na taj moj zahtjev rekla da će se beba pothladiti. Sad sam joj dokazala da neće. Tisuće i tisuće beba nije se pothladilo pa neće ni moja.
    Ekipa je bila dobra, jako sam zadovoljna i liječnikom (dr.L.) i primaljom (sestra D.), a i sestrama s odjela. Ležala sam u apartmanu, imala sam 4 dana cimericu, a 4 dana sam bila sama.
    Posebno me se dojmila sestra B. zadužena za dojenje. Kad je došla u ponedjeljak pa smo ko narodni heroji, cice na raport, maknula rekvizite (č. bočice) preostale od vikenda, za dva dana cijeli odjel je prodojio.

  2. #2
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Super, dobrodošli doma!

    Neka ste se vi konačno riješili bolnice, sad slijedi ljepši period
    Za sestru B.
    A za pravnu službu ne znam što bih komentirala, ili :shock: ili
    Jednostavno mislim da plan poroda treba olakšati suradnju rodilje i liječnika/primalje. Tj. da se želje znaju unaprijed, da se ne mora o nekim stvarima dogovarati dok porod traje. Nije mi jasno kako pravna služba upada tu?

  3. #3
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Nije mi jasno kako pravna služba upada tu?
    Time su se ogradili od mog plana porođaja. Ne znam zašto su ga tako doslovno shvatili, u svakom zahtjevu piše "Dok je sve u redu sa mnom i s mojom bebom".
    Naravno da ću pristati na intervenciju liječnika ako nešto pođe krivim putem. Nisam htjela epiziotomiju, ali sam je na kraju dobila. Bebina glava je bila prevelika i morala se napraviti (jest da sam mogla tražiti masažu tijekom trudova i tople obloge, ali ).

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    18

    Početno

    Cure dans nam je rodila karfiolčić dečka Ivana teškog 4720 i 52 dugačkog. Želimo bebi sretno i bezbrižno djetinjstvo , a mami brzi oporavak!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    18

    Početno

    Ispravak 4270g!

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Karlovac
    Postovi
    65

    Početno

    Matilda svaka ti čast, ja se nisam uspjela izboriti gotovo ni za što, a i skužila sam da im je najvažnije da se najprije pravno osiguraju-skinu sa sebe odgovornost za svaku pa i najobičniju odluku
    (e, da uspjela sam jedino skinut sa sebe sondu za mjerenje trudova, jer me užasno stezala i smetala, naravno uz napomenu da moram reći da sam je sama skinula)


    ono što me najviše naljutilo - opet nisu dali MM da dođe u toku noći, pozivala sam se na obećanje dr Š. osobnoda će suprug moći prisustvovati porodu - no "babica je šef" - kako je rekla dežurna doktorica
    (a za tečaj nitko i ne pita)


    no dopustili su mu da dođe tek ujutro u 6, tako da sam ja čitavu noć (i dan prije ) preležala s trudovima i čekala 6 sati da mi probuše vodenjak

    srećom u rađaoni sam mogla raditi što sam htjela, babica je drijemala u svojoj izbi, ja sam malo ležala, malo klečala na stolu , pa šetala, išla stalno na WC i brojala minute...

    drugo što me žicnulo je odgovor dr.R. kad sam pitala koliko sam otvorena: "Pa što je to vama bitno?" - i nije mi htio odgovoriti.
    No to je bilo ujutro, kad sam bila već toliko izmorena i izfrustrirana, jer sam se nadala da će sve odavno biti gotovo, tako da nisam imala snage ništa odgovorit.

    sve u svemu, čast iznimkama tj. iznimnim situacijama, ali očito je da gore ni osoblje ne surađuje, jer inače ja nebi išla tri puta u box i dok me jedan dr. htio staviti na drip dok se ne porodim, drugi je govorio-ne još i vraćao me u sobu

    što se tiče dojenja, ja sam jedino od sestre A. doživjela da ne želi dati ništa nego tjera žene na dojenje (ona čak nije sestra za bebe nego primalja) dok me "dječja" sestra, kad sam tražila da mi dovedu M. sa sunčanja da ga nahranim, pitala "A vi bi dojili?"

  7. #7
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Karfiolčić, čestitam :D

  8. #8
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Bubamarka, ja samo znam da mogu biti bolji, ako se žele potruditi. To bi bilo isto kao da mene klinac u školi pita mogu li mu još jednom objasniti gradivo, a ja mu odgovorim da sam mu već jednom rekla i što bi on sada htio.
    Ja to ne smijem reći svom učeniku jer bih bila pozvana na red, a nije ni pedagoški ni etično od mene.

    Ono što sam htjela reći dr.Š. a nisam, jer sam disala trudove, kad je već usporedio moj i svoj posao, ja nisam ostala na ploči i kredi (mogu reći da sam je totalno izbacila iz nastave), moje metode rada se svake godine mijenjaju, moderniziraju, nastava postaje multimedijalna.
    A način poroda je ostao isti kao i kad je moja mama rađala prije 30 godina (ostali su na ploči i kredi), a drugi su otišli puno dalje i nude rodilji da izabere način rađanja koji joj najbolje odgovara.
    Ja sam knjigu dr. Wagnera "Pripremite se za porođaj" pročitala 10 puta, podcrtala si najvažnije dijelove, skoro je znam napamet i sve što je u njoj je znanstveno dokazano. I primjenjuje se u svijetu, a i u nekim našim rodilištima. Dakle, moji zahtjevi nisu bili nešto što sam si ja umislila, nešto nedokazano i opasno.

    Već danima vrtim svoj porod po glavi (pripremam priču) i mogu reći da sam vrlo zadovoljna i ponosna što sam se uspjela izboriti za sebe. MM se čudi kako nam je ovo dijete smireno i dobro (lako za održavanje ), a ja sam mu na to rekla: "Takav je jer je sam odlučio kad želi biti rođen, jer su ga prirodni trudovi donijeli na svijet i prvo što je osjetio bila je njegova mama."

  9. #9
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    I sad konačno da čestitam.

    Karfiolčić, čestitam na velikom dječaku. Želimo dobrodošlicu Ivanu i šaljemo mu pusu.

    Pastrva, jel ona rodila u Rijeci?
    Pričala je da ide na porod u vodi.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    488

    Početno

    [quote=

    Karlovčanke, kod kojeg ste pedijatra, koga bi preporučile,
    dobila sam preporuku za dr. Došen pa me zanima je li netko kod nje[/quote]

    Mi smo kod dr. Došen i super je. Samo, ne prima pojedinačno, mora cijela obitelj biti kod nje prijavljena.

  11. #11
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Mi smo svi pacijenti dr. Došen i prezadovoljni smo.

    A sad malo birokracije. Dođe vam da odustanete od svega.
    Jučer sam imala putešestvije po gradu. Išli smo prijaviti dijete u Matični, policiju i predati papire za jednokratnu novčanu pomoć od Županije za drugo dijete. Ostatak smo ostavili za sutra (novčane pomoći od Grada i HZZO-a).

    Dakle, za sve one koji to prvi puta rade (ili drugi puta pa su zaboravili ili se u međuvremeno sve promijenilo):
    1. Matični ured u Križanićevoj ulici (moraju doći i tata i mama)-prijava djeteta za rodni list i domovnicu
    -osobne iskaznice roditelja
    -vjenčani list (ako ste vjenčani)
    -24 kn za rodni list i 25 kn za domovnicu

    2. Policija (šalter za osobne iskaznice, može doći samo jedan roditelj, ali ako vadite potvrde o prebivalištu, na zamolbu se moraju potpisati oba roditelja): dijete dobiva svoj JMBG
    -u Matičnom uredu daju vam jedan dokument koji dokazuje da je dijete upisano u matičnu knjigu
    -osobne iskaznice roditelja
    -ispunjavate zamolbu za upis djetetovog prebivališta
    -budući da vam trebaju potvrde o prebivalištu za zdravstveno osiguranje (za zdravstvenu iskaznicu) i novčanu naknadu za drugo dijete od Županije (za sve članove obitelji), odmah recite na šalteru jer morate ispuniti zamolbu u kojoj napišete u koju svrhu vam trebaju potvrde

    3. Jednokratna novčana pomoć za drugo dijete od Županije (3000 kn)
    Iako na zamolbi za novčanu pomoć (dobijete je u rodilištu) piše Vraniczanyjeva 2, zamolbu i sve dokumente predajete u Vraniczanyjevoj 6, 1. kat, soba 10.
    -ispunjena zamolba
    -potvrde o prebivalištu za cve članove obitelji
    -preslike rodnih listova prvog i drugog djeteta
    -preslike osobnih iskaznica roditelja
    -preslika žiro računa ili štedne knjižice roditelja koji podnosi zahtjev (PAZITE! tekući račun ne može!)

    Toliko za sada. Mi smo na sve ovo potrošili dva sata.
    Sutra nastavak.

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Karlovac
    Postovi
    65

    Početno

    ja sam ovo obavljala u ponedjeljak i taman sam htjela napisat par korisnih informacija kao npr. ovo s žiro računom..

    al evo napisat ću zato za onih 1000 kn koje dobiva svako novorođenče od grada;
    zahtjev se predaje u prostorijama Grada na starom placu nasuprot apoteke (treba kopija rodnog lista)
    a novac se dobiva na ruke u uredima par metara sjevernije, nasuprot parkinga
    zvali su me već jučer da dođem po pare :D

    od HZZO-a se isplata dobiva kao i porodiljna -u slijedećem mjesecu,
    a od županije mislim da idu isplate po 500 kn mjesečno

  13. #13
    bobaibeba avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    760

    Početno

    A hoće li ovo za drugo dijete vrijediti i druge godine,da li netko zna?

  14. #14
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Citiraj bobaibeba prvotno napisa
    A hoće li ovo za drugo dijete vrijediti i druge godine,da li netko zna?
    Nadamo se da hoće.
    Neke mame su pitale vrijedi li to za treće, četvrto itd. dijete. Valjda vrijedi. Trebalo bi pisati za drugo i svako sljedeće dijete, a piše samo za drugo.

  15. #15
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Budući da je vrijeme darivanja evo par akcija u kojima možete sudjelovati:

    U prizemlju Opće bolnice Karlovac od 14. do 31. 12. (od 10 do 17 sati) prodaju se čestitke i božićni ukrasi koje su izradila djeca s Dječjeg odjela.

    Možete uplatiti novčane iznose za akciju Da nam djeca lakše dišu na žiro račun 2400008-1190266530
    model 05
    poziv na broj 1400
    za kupovinu dječjeg endoskopskog instrumentarija (bronhoskopa).

  16. #16
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno

    Matilda pa tvoj je mali princ stvarno dobrica kada stigneš toliko na komp.Jeste riješili problem dojenja???

    Super da je sve bilo kako si željela.da li je tvoj malac pokupio infekciju po porodu od tebe ili ???Moj miš je pokupio infekciju onu bolničku tako da smo s mj.dana završili na antibioticima(inzistirala na brisu i eto 2 gadure kako sam i mislila ) jer je teško disao., u nosu sekreta ko u priči i ne prolazi. .Jedna je bila tipična bolnička a jedna ona vezana za prehlade.Tada su skoro sve bebe navukle šmrkav nosić ( iz razgovora s mamama koje su rodile kada i ja)
    Ljutilo me kada sam rekla da malcu vozi po nosu, mlade i ne paničarim bez veze i na inzistiranje da izvuku iz nosa sekret ,prvo su malo slagale face no poslije su se čudile kako su dosta izvukle iz noseka i bile ok.Šteta da uvijek moraš inzistirati da se nešto napravi :/

    Mi smo inače kod ped. dr.Bohnec i zadovoljni smo.

  17. #17
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    A čuj, kad on spava, ja se odmaram. Pred laptopom. Ležim i tipkam.
    A dobrica je sinoć od 3 do 7 ujutro muštrao starce. Budan, nikako zaspati.Gladan nije, suh je, ja sam ga nosala u slingu dva sata, a onda je smjenu preuzeo MM.
    S dojenjem smo pri kraju. Odbija i lijevu, dajem mu adaptirano i izdojeno.
    Imali smo tešku krizu, došla sam u situaciju da nisam znala što bih dala malome za jest. On gladan, ja ga stavljam na prsa, nikako ga staviti, nervoza raste, mučili smo se jako dugo i nismo uspjeli. Izdojenog mlijeka nisam imala i na kraju je MM otišao u apoteku po adaptirano. Ni flašicu ne zna uhvatiti, moram mu isto više puta stavljati. Jedini problem mi je to stavljanje. U rodilištu su mi sestre pomagale, kod kuće je išlo samo na jednu.
    Moja sister se ponudila da ga podoji barem jednom ili dva puta dnevno. Vidjet ćemo što će na kraju biti. :/

  18. #18
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno

    Baš mi je žao to čuti.Drži te se.Glavno da malac napreduje e sad kad ne može na cicu onda je dobro i adaptirano

  19. #19
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Danas smo mm i ja krenuli na tečaj u Općoj bolnici. Prošli tjedan sam nas prijavila.
    Uglavnom, došli smo gore i poljubili vrata. Bio je tamo još jedan par koji je došao minutu prije nas, sreli smo ih na izlazu pa su nam rekli da tečaja NEMA jer smo se prijavili samo mi i oni :shock:

    Slijedeći mjesec, pokušaj drugi. Možda se još netko prijavi.

    Nadam se da neću u konačnici doći pred rađaonu, a ono natpis: "Zatvoreno zbog manjka interesa"

  20. #20
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Citiraj Honey prvotno napisa
    Nadam se da neću u konačnici doći pred rađaonu, a ono natpis: "Zatvoreno zbog manjka interesa"
    A čuj, prošle godine bilo je oko 950 porođaja, jako navijaju da prijeđu 1000.
    Možda bi i prešli da veliki broj trudnica ne ide rađati u Rijeku i Zagreb. Ako se to nastavi, brojke će ići prema dolje.

  21. #21
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Da, znam da navijaju za tisućicu.
    Ja osobno uopće ne bih išla roditi u Zagreb radije nego u Karlovac.
    Idući mjesec tražim dobrovoljke koje će staviti jastuk pod majicu i prijaviti se sa mnom na tečaj. Ja sam lijepo uzela blokić i olovku, smišljam što bih pitala, lijepo se spickala i našminkala i ništa od svega.

  22. #22
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Evo, pokupiš nas par tu s foruma i idemo. 8)

  23. #23
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Slobodno se ovdje upišite 8)

    Ja se stavljam na listu, mm također, oboje 32. tjedan

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Karlovac
    Postovi
    65

    Početno

    ja bi mogla opet ići da ih pitam zašto u stvarnosti nije onako kako su pričali na tečaju

  25. #25
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Citiraj bobaibeba prvotno napisa
    A hoće li ovo za drugo dijete vrijediti i druge godine,da li netko zna?
    Hoće, evo linka na dokument Poglavarstva: O D L U K A o pomoći za opremu drugog po redu novorođenog djeteta u obitelji u 2008.godini


    Naknada je ista,
    Visina novčanog iznosa za opremu drugog po redu novorođenog djeteta u obitelji iznosi 500,00 kuna mjesečno, za razdoblje prvih šest mjeseci od rođenja djeteta.
    Sredstva iz prethodnog stavka isplatiti će se u jednokratnom iznosu u roku od 60 dana od dana podnošenja zahtjeva na žiro-račun, tekući račun ili štednu knjižicu korisnika.
    detalji u dokumentu gore

  26. #26
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Mamice koje ste rodile nedavno u karlovačkom rodilištu (Matilda, Bubamarka), možete li mi napisati što vam je trebalo od stvari u bolnici? Razmišljam o pakiranju, ali ne znam da li se što promijenilo, a ni što sam prošli puta nosila sa sobom. Znam samo da masu toga iz torbe nisam trebala

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Karlovac
    Postovi
    65

    Početno

    pa ništa se bitno nije promijenilo, osim što su u predrađaoni stavili papir u WC :mrgreen i tu i tamo dobiješ koji uložak

    ponijeti:
    -hrpu pamučnih uložaka
    -wc papir i vlažne maramice u kutiji
    -japanke ili neke plast. šlape za pod tuš (tuširati se kod sobe br 12; tuš je najčišći i tople vode uvijek ima)
    -umjesto ručnika sam nosila frotirni ogrtač za brisanje i ogrtanje poslije kupanja
    -ponijeti neku masnu kremu ili melem - od suhog zraka i ležanja na plahtama laktovi i noge su mi bili ko izgoreni
    -pelene - ako bude beba morala pod svjetlo
    -sok, vodu ili nešto za piti

    ako se još nešto sjetim - dopisat ću

  28. #28
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Uloške možeš dobiti svaki dan (dobiješ dva), ipak ponesi hrpu svojih (ja računala 1 paket dnevno). Spavaćicu isto možeš dobiti svaki dan čistu.
    Pelene si svakako ponesi, bez obzira mora li beba na fototerapiju ili ne. Tako da je možeš i sama presvući (u sobi na prematalici imaš i kremu i vlažne maramice).
    Imala sam samo jedne šlape koje su mogle i u vodu. Da nemam previše stvari u torbi.
    Ja ti mogu dati papirnate navlake na WC. Staviš navlaku na dasku i možeš sjesti na WC.
    Kupila sam jednokratne gaćice. Kao prvo bilo mi je lakše zbog epiziotomije, kad se zaprljaju, baciš ih u smeće i nemaš nepotrebnog veša za pranje.

  29. #29
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Hvala puno
    Wow, wc papir u predrađaoni, koji luksuz

    Ovaj put ću nositi puno manju torbu, to je sigurno. Mm će ionako dolaziti svaki dan, pa ću naručivati dalje po potrebi.

  30. #30
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Pišem ovdje informaciju za sve trudnice koje čitaju ovaj topik.

    Tečaj za trudnice i njihove partnere u Općoj bolnici Karlovac održava se svakih mjesec dana, prvog tjedna u mjesecu. Traje 5 dana (pon-pet), traje svaki dan oko sat-sat i pol. Broj na koji se možete prijaviti je 608-322. To je bolnički tečaj kojeg održava osoblje bolnice, i besplatan je.

  31. #31
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Jučer je počeo novi tečaj, dolazi 11 trudnica s partnerima, što je super. Više ni ne stane.
    Prvi dan smo slušali predavanje simpa mlade doktorice o prvom tromjesječju trudnoće, što su sve već prošle, neke već dvaput , pa smo brzo bili gotovi.
    Dobili smo nekakve priručnike "Dobro je znati prije, za vrijeme i nakon poroda" koje izdaje Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. To sam zasad prelistala nabrzaka, ima svega i svačega po malo i ničega posebno.

  32. #32
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Drugi dan, druga doktorica, porođaj, četiri porođajna doba, obilazak rodilišta. Tak da znate, jelte, kak teče tečaj

  33. #33
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Evo jedan link na Službu za ženske bolesti i porode, možete saznati rad službe, brojeve telefona, imena liječnika i sestara.

    Služba za ženske bolesti i porode

  34. #34
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Praktičan link!
    Sad sam saznala da su mi na porođaju bili jedna "sestra općeg smjera" i jedan "liječnik specijalizant" Nit ginekolog nit primalja. I da je ime babice koju pamtim cijelo vrijeme krivo, prezime sam zapamtila.

    Evo još s tečaja.
    Jučer predavanje pedijatrice o bebama, danas glavna sestra o dojenju i njezi djeteta Bilo je lijepo i zanimljivo.
    Inače, ako nešto "šteka" s dojenjem, prava osoba kojoj ćete se obratiti je sestra Branka!

  35. #35
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Honey, daj molim te ukratko izvješće s trudničkog tečaja (predavači, teme, što i kako). Baš onako kako si meni ispričala.

  36. #36
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Evo, iz mog blokića

    Piletina nadjevena češnjakom... ups, dvije stranice dalje

    Dakle, prijavili se mm i ja, došli u ponedjeljak u pet, pa skužili da tečaj počinje u pola šest, samo sam ja slušala s pol uha kad sam se prijavljivala. Popili kavu i podijelili čokoladu dolje na klupici u predvorju Poliklinike i dočekivali ostale polaznike.

    Prvi dan nam je dr. Mirjana Lončar (mlada i simpa doktorica) držala predavanje o trudnoći (zamišljeno kao predavanje o prvom tromjesječju, ali smo sve to već prošle pa smo uglavnom dobile informacije i o ostalom što se tiče trudnoće). Mogli smo čuti i pitati o pretragama o trudnoći, pregledima, nešto o porodu. Uglavnom, ona je za to da rodilište nabavi stolčić jer je to pogodan položaj za rađanje. Po njoj to nije nimalo "alternativan" način rađanja Ja držim fige da se to i dogodi. Nije velika investicija, a rodilište bi bilo bolje opremljeno, sigurno bi dobilo na "rejtingu" i pristupačnije rodiljama koje žele birati položaj rađanja.
    Dobili smo knjigu "Dobro je znati prije, za vrijeme i nakon poroda" koju izdaje Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Tamo ima svega i svačega i niš posebno, kak bi ja to opisala, "nit smrdi nit miriši".

    Drugi dan dr. Sandra Fliser predavala nam je o četiri porođajna doba. Uključujući sve što se događa na porođaju i kakva je procedura. Nešto smo naučili o praćenju stanja beba CTG-om, što je otvorenost, što uloživost, kakve su indikacije za carski rez, koji su mogući položaji bebe i koji su povoljniji i lakši za porađanje. Uglavnom, ako je bebač u položaju zatkom, porađaju vaginalno ukoliko beba nije premala ili prevelika, ili u jako nezgodnom položaju. Dr. nas je upoznala s "čarima i dobrobitima" epiziotomije. Navodno sve intervencije možemo bez problema odbiti, samo nas je lijepo zamolila da nikako ne odbijemo klizmu (jer se možemo pokakati :? jelte, a to je nešto strašno što valjda ne radimo svaki dan).
    Nakon predavanja obišli smo rađaonu i pogledali odjel.

    Treći dan s nama je bila dr. Žaklina Spudić, pedijatrica, voditeljica neonatologije. Prvo nas je zamolila da se svi predstavimo, i to upoznavanje mi se dopalo. Ona nam je pričala o novorođenčetu. Što možemo očekivati čim se dijete rodi, kakve testove i pretrage oni rade i kako prate stanje djeteta. Zašto i kada se daju antibiotici, koja se cjepiva daju u rodilištu i sl. Upozorila nas je na moguće probleme i kojih se stvari ne moramo uplašiti. Naglasila je dobrobiti dojenja (ona je troje svoje djece dojila svako po dvije godine) i ohrabrila buduće mame koje sumnjaju u sebe.

    U četvrtak smo se družili sa sestrom Brankom, dragom gospođom koja obožava svoj posao Ona je prva kojoj ćete se obratiti za savjet i pomoć kod dojenja i uostalom svega što se tiče bebica. To je ona gospođa koja uvijek u džepu ima češljić, pa uređuje bebe i češlja im loknice Ona nam je predavala o njezi bebica, kupanju, oblačenju, prematanju, šetnjama s bebicom, o svemu (koliko je imala vremena) što se tiče dojenja. Čim se dijete promeškolji, uznemiri ili zakmeči, stavite ga na prsa, nećete pogriješiti. Ako i nije gladno, želi i mora biti uz mamu, koja ga je 9 mjeseci nosila i čije je srce tamo slušalo Nažalost, na predavanju nema video da može puštati kazetu koju ima o dojenju. Teško je riječima opisati položaj bebe na dojci i sve skupa.

    Petak - fizioterapeutica Gordana Galović nas je pokušala zagrijati za vježbanje prije i poslije poroda Dobila sam volju, ali još nisam prešla na praktični dio Imam čak i tu knjigu s vježbama. Nisu to neke komplicirane nit teške vježbe, ali treba uložiti malo truda. Kad se sjetim prve trudnoće, isplati se razgibavati. Podsjetila sam se uz predavanje i pravilnog disanja tijekom poroda.


    Neke stvari sam sigurno preskočila, ali zato tečaj imate svaki mjesec pa odite i vidite što ima. Obavezno si uzmite flašicu s vodom jer je mala prostorija pa zna biti vruće.

    To je, ukratko, to

  37. #37
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Sjedi 5!

  38. #38
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno



    Moram još nešto dodati.
    Za prisustvo oca na porodu nije nužno potrebno proći tečaj (dobije se potpis ako tražite), ali ukoliko je u pitanju noćna smjena (a ovisi samo o trenutno prisutnom osoblju koliko ima volje pustiti tatu) taj potpis o prisustvu daje "dodatne bodove" kod njih da puste i njega.

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Karlovac
    Postovi
    65

    Početno

    Citiraj Honey prvotno napisa


    Moram još nešto dodati.
    Za prisustvo oca na porodu nije nužno potrebno proći tečaj (dobije se potpis ako tražite), ali ukoliko je u pitanju noćna smjena (a ovisi samo o trenutno prisutnom osoblju koliko ima volje pustiti tatu) taj potpis o prisustvu daje "dodatne bodove" kod njih da puste i njega.
    iz mog iskustva - ni usmeno obećanje dr Štajcera ni njegov potpis, ni tečaj kod Bibe nije baš ništa vrijedio za noćnu smjenu iako su na tečaju rekli da se sve može dogovoriti

    Kad sam ja bila na tečaju bio je malo drugačiji raspored predavanja i predavača.
    Šteta je što se na prvom predavanju čuju stvari koje bi se trebale čuti na samom počeku trudnoće ( o pretragama i sl.), a ne kad smo pred porodom.

    I još samo mala digresija; dr Lončar je po meni najsvjetlija točka Karlovačkog rodilišta, nadam se da neće u privatnike

  40. #40
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Nama nitko ništa nije obećao, čak ni dr. Štajcer. Upravo ovako:
    ovisi samo o trenutno prisutnom osoblju koliko ima volje pustiti tatu
    Ni tečaj kod Bibe, ni bolnički tečaj. Ni noću ni danju, nema definitivne garancije. Neki liječnici na to gledaju pozitivno, nekima je to još uvijek iz nekog razloga nepoželjno. Navodno zbog toga da ne bi morali brinuti još o jednom pacijentu kojem je pozlilo :? Evo od jedne doktorice savjeta za tate: naslonite se na zid, pa ako vam bude zlo, samo ćete skliznuti niz pločice i sjesti na pod Doznali smo i da tata može tražiti apaurin za sebe na porodu

  41. #41
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Ne vjerujem da tate padaju u nesvijest. To vidimo na filmu.
    Niti smetaju.
    MM je meni držao nogu dok sam ležala na lijevom boku i pokušavala tiskati. A tijekom izgona glavu. On je vidio više nego ja.
    Da ne govorim da su meni najljepše slike mog djeteta baš ove koje smo snimili na porodu (imam i film!).

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav!
    Evo da se i ja priključim ovoj temi..
    Nisam još rodila,a li sam prvi dio cca 1mj ove trudnoće preležala na odjelu ginekologije u Karlovcu i mogu vam reći da su moja iskustva bila uglavnom lošaaaa . Čast izuzetcima, ali nekim doktorima od tamo bi trebalo zabraniti rad s ženama. S druge strane tečaj u Klc bolnici je odličan i doktori i sestre koji ga drže su stvarno na visini zadatka iako su baš ti doktori ako bi zapali u njihove ruke na ginekologiji isto tako bili SUPER! Očito su određenu pojedinci oni koji kvare sliku o karlovačkom rodilištu i ginekologiji.Tako da sam sada kako se bliži porod vrlo, vrlo zbunjena. Ne bih voljela kada bi mi dr.R ( kojeg je već jedna žena s foruma opisala da joj je bio na porodu) bude na porodu ni za živu glavu. A na to nikako ne možeš utjecati, ko zna tko će te dopasti kad bebonja odluči izaći.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    125

  44. #44
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Mda, :/
    to je priča prije 7 godina.

    Ja i dalje tvrdim. Educirana trudnica. Dobro pripremljena, bez dramatiziranja. Ja da sam na njenom mjestu bila, sigurno se ne bih dala mrcvariti toliko dana. 8)

  45. #45
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Citiraj Matilda prvotno napisa
    Ne vjerujem da tate padaju u nesvijest. To vidimo na filmu.
    Naš tata je zakon! Sve je stoički podnio (opet)

    Ali mojoj primalji je ovaj put pozlilo

  46. #46
    nicols avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    60

    Početno

    Živijo ja!

    Evo, samo da nadodam jednu informaciju u svezi KA rodilišta i u svezi prisustva tata na porodu. Jednom prilikom sam razgovarao telefonom sa dr. Štajcerom i on kaže ovako: "Poslije podne i po noći, dežurni doktor je jedina osoba koja odlučuje o tome. I točka. Nema veze jel privatno poznate nekoga ili ste bili na bilo kakvom tečaju ili bilo što... Ako dežurni odluči da tata nemože na porod, ta odluka se mora poštovati."... Neki doktori odbijaju prisustvo tata cijelu noć, neki ovisno o gužvama, ovisno o eventualnim zaraznim bolestima ili ovisno o vlastitom raspoloženju. Lijepa riječ (skoro) uvijek pomaže!

  47. #47
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    "Poslije podne i po noći, dežurni doktor je jedina osoba koja odlučuje o tome. I točka.
    Meni sad jedna stvar baš nije jasna: zar ne bi trebalo to biti uređeno na nivou samog rodilišta,a ne dežurnog doktora? Znači, ako je tako dogovoreno, da se treba položiti tečaj ili što već i da tata smije biti na porodu bez da treba nekome biti "simpatičan". Razumijem u sezoni gripe da imaju kao opravdanje,ali zar je stvarno u redu strepiti u koje doba dana će krenut porod jer tata može lijepo ostat pred vratima, sa završenim tečajem jer je dežurni odlučio da ne može?!

  48. #48
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    puno toga, nazalost, u nasim rodilistima nije uredjeno pravilnikom. ne postoji cak ni univerzalni pravilnik za skrb tijekom poroda, temeljen na znanstvenim dokazima, nego se praksa mijenja ovisno o rodilistu i doktoru...

    negdje se dijete 'mora' roditi unutar 12 sati od pucanja vodenjaka, negdje se ceka i dulje do pocetka indukcije, negdje se smatra da 99% zena mora imati epiziotomiju, negdje se pazi da rezanja bude sto manje... tako da uopce ne cudi to sto prisustvo bliske osobe ovisi o sreci, konstelaciji zvijezda i tome da li je dezurni lijecnik ustao na lijevu ili desnu nogu

  49. #49
    nicols avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    60

    Početno

    Morate shvatiti da je dežurni doktor odgovoran za cijeli odjel tj. rodilište. Zatim, tate ponekad stvarno prave probleme, ima svakakvih ljudi i svakakvih incidenata. Ima i pripitih i onih koji u trenutku kad se nešto zakomplicira izvade pištolj i prijete. Naravno, istina je da neki doktori pomalo "zloupotrebljavaju" to pravo da odlučuju smiju li tate na porod ili ne - jednostavno ne žele publiku ili su taj dan ustali na lijevu nogu

  50. #50
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    a koliko se to cesto desi?? iskreno, sumnjam da je cesto. smatram da je to cisti prozirni izgovor za nemijenjanje ustaljene prakse koja je med. osoblju laksa (to sto je rodiljama teza nema veze).

    zasto onda vani na dragom na zapadu nema nekih problema, a normalno je i ocekivano da ne samo tata nego i mama, sestra, prijateljica... tko vec, dodje i prisustvuje porodu, cak i carskom rezu?

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •