Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 126

Tema: I opet kakanje - ne zeli ga pustiti van

  1. #51
    Lukina mamma avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    1,238

    Početno

    Mi nismo forsirali ništa. Niti mokrenje na WC niti kakanje. Dijete je počelo piškiti na WC s skoro 3 godine. Nikad nismo imali tutu. SAd ima 4 i u međuvremenu se samo triput popiškio u krevet. Nikad nikakav problem. Što se tiče kakanja, to je jedna zanimljiva priča. U potpunosti kontrolira tu radnju već dugo, ali je do svog 4. rođendana tražio pelenu za kakanje. I pokakao se za dvije minute, mi bi ga presvukli i to je to. Na 4. rođendan smo mu rekli da je on sad već velik i da proba kakati u WC i to je učinio. Sad kaka ko veliki. Nismo imali problema s probavom, zatvore i slično.
    Isto je bilo sa spavanjem. Prebacili smo krevetić, stavili mu SPiderman dekicu (sad smo u toj fazi) i niti jednom nije došao u naš krevet.
    Moja je poanta da ne treba djecu siliti. To su njima sve šokovi. Dijete koje trpi i neće kakati će još više boljeti ako ne kaka i tu smo u začaranom krugu. Krugu straha od bolova i neugode.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Italia
    Postovi
    113

    Početno

    Ja samo da vam se pridruzim i evo kopiram moj danasnji post sa "zdravlja":

    Pre dve nedelje S.(2,5 god) je skinula pelenu (bez ikakvog prisiljavanja), pocela da piski u nosu (tutu), oslobodila da se da piski i bez problema u parku, ili kad smo kod nekog...Ali od skidanja pelena, nastaju novi problemi...Vise ne zeli da kaki! Nigde, pa cak ni u pelenu! vrti se u krug, histerise, place, cupka nogama, steze ih, bori se sama sa sobom, ali jednostavno ne zeli da kaki. Uspevala je da izdrzi i po 4-5 dana. U pocetku koristili microklizme, ali od njih je imala jos veci sres, pa prestali, a i pomagali su samo trenutno, i ne uvek.Sada smo na nekom sredstvu koje vezuje kaku sa vodom i olaksava kakanje (nije laktuloza, nesto slicno, zove se paxabel), i od tada kaki u proseku na 2 dana, ali i dalje ne svojom voljom, vec zato sto stvarno ne moze vise da izdrazi. Citala sam dosta o ovom problemu, ali me interesuje, koliko dugo to moze trajati?

  3. #53
    betty boop avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Opatija
    Postovi
    632

    Početno

    Naši problemi s kakanjem počeli su pred cca mjesec-dva, ne povezujem to s nikakvim događajem...
    uglavnom klasičan scenarij, prvo tvrda kakica koja ga je bolila i od onda stišće...
    to do sada nije trajalo dugo, tipa danima, evo najduže traje nekakanje od jučer ali već dan i pol mu se kaka i svako toliko počne tapkati na prstima i sav se zajapuri...sav je neraspoložen i ništa nije htio jesti...
    večeras se napokon pokakao tj mali drekec ali je ostatak ostati visiti van iz guze i vriskao je da ga boli... ja sam mu taj viseći drekec prstima vadila i nakon toga je bilo nešto krvi što me je skroz izbezumilo...
    evo sad siroče spava ali se nedavno probudio vrišćući i mislim da se opet pokakao malo u boljem slučaju a u gorem mu je drekec ostao visiti iz guze...tako me je molio da mu ne diram guzu da stvarno nisam imala srca opet ga razbuđivati i kopati po peleni...
    ma baš sam van sebe...
    kad se sljedeći put probudi odmah ću mu dati Portalac
    piše u uputi z akoištenje da djeca od 1-6 god koriste 1-2 male žličice...da li je to doza za cijeli dan?

  4. #54

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Italia
    Postovi
    113

    Početno

    Ne znam za Portolak, idi na pretrazivanje cini mi se da sam videla negde kako se pocinje sa njim. Mi smo na Macrogolu - Paxabel.
    Najbitnije ti je da ishranom stolicu dovedes u totalno mekano stanje. Ja sam mojoj prilicno promenila ishranu (mada je ona i do sada jela puno voca i povrca), ali sam sada uspela da joj stolica bude sasvim mekana cak i posle par dana zadrzavanja, tako da je nista vise ne boli, bukvalno samo izadje iz nje
    Cini mi se da se m i vrtimo u krug, u jedno trenutku je cini mi se malo bolje, da je opustenija, a vec sledeceg dana - pravi cirkus!!!

  5. #55

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Postovi
    103

    Početno

    i ja bih odgovorila na ovu temu ali mi je muka i povraca mi se dok citam vase odgovore NE ZATO STO MI SE GADI ILI PISETE POGRESNE STVARI, nego zato sto smo upravo izasli iz te faze i muka mi je kad samo pomislim na te probleme. ni je muka od kake ili smrada, vec od one zalosti kad vidis svoje dijete da se pati po citav dan a ne mozes mu pomoci jer te tjera I mi smo imali tu fazu koja je trajala oko osam mjeseci.. sve sto kazete je upravo onako kako treba raditi...
    mi smo uspjeli da ne spominjemo kaku, taj secer-sirup i strpljenje..
    moj tips za mekanu kaku (odmah djeluje, isti dan) je KIWI... za medjuobrok dajte djetetu nekoliko kiwija da pojede i kaka mekana izlazi taj isti dan...
    kad ta faza prodje, uzivacete sa svojim djetetom koje kaki na wc solji i dere se... evo mamaaa, sve sam bakterije istjerala sa kakom

  6. #56

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno ocajna skroz

    hm......odakle bih pocela....ma mi se jos uvijek mucimo s tim problemom....nismo se ni makli s mjesta samo je situacija jos i gora..Sad evo ima skoro 4 godine i meni se cini da je to sve gore sto je on razumniji ili stariji..... inace sad vec oko 2 godine to nekakanje traje i posjetili smo vise doktora i gastroenterologa i psihologa i svi kazu na psihickoj bazi i to traje i traje i ........
    ne znam.....ne znam vise sta bih napravila,,....totalno sam u komi ,njega ni ne spominjem a njemu je jadnom najgore. Totalno se promijeni kad mu dode nagon za kakit, podivlja,dere se......
    2 godine to traje vec a evo citam po forumima neko ima problema i do skole,boga molim da ce ipak sve proc jer stvarno ko nije imao problema sa tim ne zna kako je to..bila sam ovde skoro prije 1 ipo a jos se vrtimo u krug. Najgore je sto jedan doktor kaze jedno a drugi drugo barem po pitanju portalaka tako da vise u nista nisam sigurna
    :? :? :? :?
    Zadnji put kad sam bila kod svog pedijatra i kad sam mu rekla da mi je doktorica rekla da mu dajem i dalje 2 zlicice sirupa stalno bez ikakvog problema on me pogledao u cudu i pitao pa ne dajete mu valjda stalno portalak..........i ajde sad budi pametan.....prepao me skroz al evo opet sam pred zidom i sad cu mu pocet opet davat portalak kako sam jednom dobila savjet ovde od mammasan( jesam li dobro napisala ) i krecem ispocetka...............

  7. #57
    mitri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    172

    Početno

    I mi smo u toj fazi već neko vrijeme. Tek smo ovo ljeto skinuli pelene i od tada počinju problemi sa kakaknjem, ona jednostavno ne želi kakati nigdje i tako se nakon dana i dana muke ipak pokaka i to svaki put - u gaće.
    Probali smo razgovorom, ignoriranjem.... i ništa nije donjelo ploda.
    Gaće je počela tražiti od prošle zime povremeno i piškila je na wc, ali samo za doma. Kada se išlo u vrtić, inzistirala je na pelenama i tako je bilo do ljeta kada smo otišli na more i tamo bili 2 mjeseca. Ali su tek tada nastali problemi sa nekakanjem i to traje od 6. mjeseca. Nema šanse da ju nagovorimo da, kad već bude frka, sjedne na wc, tutu ili čak i u travicu, kad smo negdje u prirodi.
    Koliko se god trudila to ignorirati i praviti se da me to ne smeta, smeta me i grozno mi je gledati ju kako se muči.
    Ježim se svih tih silnih doktotra, ali izgleda da ćemo morati posjetiti koga, samo se bojim da joj oni ništa neće pomoći, jer ne znam koji je uzrok toga zapravo.
    Ne bih ju htjela na ništa prisiljavati, ali stvarno ne znam kako da se ja na to postavim. Kad se pokaka u gaće, donese mi čiste da ju presvućem i kaže da će mi donjeti neke druge kad se bude opet pokakala u gaće. kad joj kažem da se to ne radi..... totalno me ignorira.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Italia
    Postovi
    113

    Početno

    Ja sam da se javim i kazem da se kod nas jos uvek nista nije promenilo. Sve sam metode isprobala i nista. Evo kod nas traje 5 meseci. Trpi i zadrzava stolicu koliko moze (po 2-3 dana), a onda se ukaki u gace.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Jao, cure, meni je tako žao slušati da vaši klinci imaju s tim problema.
    Moji nemaju nasreću, ali se ja zato s tim užasno mučim (rijetko idem na WC, možda 1 tjedno), tako da znam kako je to frustrirajuće. Baš se sva unervozim kad ne mogu po par dana na WC.
    Uh, još pogotovo kad su djeca u pitanju .
    I još nešto. Čini mi se da ako dijete negira nagon za pražnjenjem, dakle namjerno ne želi kakati iz ovog ili onog razloga, da onda nema potrebe davati razna prehrambena 'pomagala', jer je problem u nečem drugom (ne znam u čem), a ne u hrani?!
    Ne znam, čisto nagađam.
    I svima želim da dječica što prije riješe taj problem :/. Ja k'o kobac pratim jesu li moji kakali ili ne (i obavezno pogledam količinu i gustoću nakon kakanja ).

  10. #60
    mitri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    172

    Početno

    Da li je netko to sretno riješio i na koji način? Da li je stvar da trebamo otkriti pravi uzrok ili čekati da djetetu jednostavno nešto "klikne" u glavi?
    Kada čitam vas kojima se to oteglo na toliko dugo vremena, sve se više bojim....

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Već sam napisala na jedom topicu, dugotrajno uzimanje portalaka u odgovarajućim količinama :/

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Italia
    Postovi
    113

    Početno

    Ja stvarno vise nista ne znam...Problem jeste psiholoske prirode, ali ja ne mogu da ga pronadjem. Pocelo je onog trenutka kad smo skinuli pelene. I od tada je cirkus. Pokusavam evo vec mesecima da pronadjem jos neki uzrok, ali ja ga ne vidim. U poslednje vreme sam mnogo opustenija sto se tice ovog problema, i jednostavno ne pricamo vise o tome.
    Lekove pijemo, sve vreme. I iz dana u dan ja cekam taj cuveni "klik", ali eto...Jos uvek nista.
    Moja pedijatrica je prilicno opustena, sto je i meni savetovala, i rekla da za psihologom jos uvek nema potrebe. Stvarno ne znam....

  13. #63
    mitri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    172

    Početno

    Da li je netko i na koji način uspio dijete odviknuti od kakanja isključivo u gaće? Kako ga uvjeriti da je wc mjesto za to?
    Kad njoj bude frka, ona se stisne negdje u kut, i nema šanse da ode na wc.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Italia
    Postovi
    113

    Početno

    I ja bih da cujem tu carobnu formulu.

  15. #65
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    I mi spadamo ovdje nažalost i to već više od dvije godine, počelo je sa mjesec dana kad mu je postavljena sumnja na alegiju na km, pa je dobio pregomin. Nekakanje danima, vrištanje kod kakanja, tvrda stolica, s tim da je do prije godinu dana jeo puno voća i povrća, stvarno smo pazili na prehranu ( više neće nikakvo voće, osim banane koju ne dobije ) i kad nije nikako išlo -do 7 dana, dali smo čepić ili mikroklizmu (nama bolje od čepića). Oko 10 mj. je pio Portalak, svakodnevno uzimanje kroz mjesece nije davalo rezultata, nego svakih nekoliko dana 30 ml ( na 10 kg t.m. ), i onda bi to bio proljev, nikako nismo mogli dobiti normalnu stolicu.
    Zadnja 2 mj je na Forlaxu ( macrogol ), pokazao se učinkovitiji nego Portalak, ali ni uz njegovu svakodnevnu primjenu nekad ne kaka danima, ne čekamo duže od 5 dana, pa posežemo i za Portalakom. A uz to Forlax navodno izaziva navikavanje, a i na uputi piše da je za djecu od 8 na gore uz max primjenu od 3 mj, tako da čekamo da nam se gastro vrati sa GO pa ćemo vidjete kaj dalje...
    Uglavnom kad se pokaka ja i MM feštamo. Jadno, ali oni kaj se bore s tim znaju o čemu pričam.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    ja jako dobro znam o cemu pricas...moj kaka isto svakih 6 do 7 al mu ja onda stavim cepic i nakon 5 minuta sve 5. sad je to vec vise od 2 godine isto i ponovo sam trazila pedijatra da mu napravi ultrazvuk(tek u 9 mjesecu ) pa cemo s tim opet kod gastro) jer prvenstveno meni treba smirenje da je sve ok sa crijevima nakon toliko vremena a onda cemo nekako dalje. Ja imam osjecaj da sam sad nakon toliko vremena dosla pred zid i da vise nista ne znam....ni di ni kako stalno cepici ,bez njih ne ide ,nagon ima al stiska i boli se,cak nekad se bolim da i taj nagon vise nije ko prije ...ma LUDA SAM SKROZ...a kako je njemu mogu mislit..............ima li nade za naaaaas :? :? :?

  17. #67
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Prvo kaj pitam čuvalicu je jel slučajno kakao, a ako ga MM skupi kad otvaram ulazna vrata on umjesto "dobar dan" viče da opet niš od kakanja.
    Svakodnevno kombiniranje laksativa, nagađanje doza, nagovaranje da pojede nešto s više vlakana....opterećuje.
    Mi smo prije cca 10 mj napravili uzv abdomena, nalaz uredan, preporučena nam je irigografija, nismo napravili jer nam je druga gastro rekla da bolje ne kod tako malog djeteta ( sad ima 2 g i 3 mj).
    Stella 73 rado bih ti rekla da ima rješenja, no bojim se da je to psihički, pa dok ne bude dovoljno velik ( tu ste u prednosti jer ima 4, a ne 2 g) da shvati da mora kakati bit će teško. Ako otkrijem nešto što će dovesti do toga da počne kakati bez pomoći sirupa, čepića, klizmi rado ću podijeliti s tobom i drugim mamama nekakača. I vi javite što pomaže.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Italia
    Postovi
    113

    Početno

    [quote="vida"]
    Zadnja 2 mj je na Forlaxu ( macrogol ), pokazao se učinkovitiji nego Portalak, ali ni uz njegovu svakodnevnu primjenu nekad ne kaka danima, ne čekamo duže od 5 dana, pa posežemo i za Portalakom. A uz to Forlax navodno izaziva navikavanje, a i na uputi piše da je za djecu od 8 na gore uz max primjenu od 3 mj, tako da čekamo da nam se gastro vrati sa GO pa ćemo vidjete kaj dalje...
    [quote]


    I moja je na macrogolu (paxabel), ali sam njegovim dejstvom bila zadovoljna samo u pocetku. A onda je prestao da deluje, organizam joj se navikao i vise nije reagovao... :/ Sada smenjujem lekove. Osim njega koristim i neki sirup na biljnoj bazi sa dodatkom laktuloze. Sadrzi i koncentrat sljive, smokve,...ma svasta nesto. Mislim da se i tamo moze naci. Zove se Cotidierbe Junior, i mogu ti reci da nije los, ali i ne cini cuda.

    Evo nasla sam link:

    http://www.proteka.hr/biljni_proizvodi.asp?prodID=31

  19. #69
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Hvala ti Sarina mama, ne sumnjam da ćemo i to probati, makar sam mu davala neki sirup od šljiva i smokava, no bezuspješno.
    Koliko dugo je Sara pila macrogol, koja doza joj je pomagala, i koliko je stara?

  20. #70

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Italia
    Postovi
    113

    Početno

    Sara ima 3 godine. Pije macrogol od aprila ove godine-od kako smo skinuli pelene.Znaci oko 5 meseci. Ali, sa prekidima, i ako je pedijatrica rekla da moze slobodno da ga pije. I na nasoj kutiji pise da se pije 3 meseca, a duze samo uz konsultaciju sa pedijatrom. Kada je proslo 3 meseca, pedijatrica mi je rekla da slobodno nastavim da joj dajem, a to su mi rekli i u apoteci, da moze slobodno duze da ga pije. Stvarno ne znam, mei je malo frka, pa sam pravila pauze, davala joj ovaj drugi sirup.

  21. #71
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    I mi smo u klubu Već nekih 10 mjeseci vodimo bitke s nekakanjem, odnosno možda i dulje, ali s fazama redovitosti. Ne mogu da ne pričam o tome s njim jer mu moram objasniti zašto ne može jesti toliko slatkoga i zašto MORA početi jesti povrće (do nedavno je jeo samo smiksano u juhi, ali nakon inzistiranja je počeo jesti komade i malkice se situacija popravila). Jadničak je toliko u tome da, kad dobije od nekoga čokoladu, kaže: "Hvala, to ću kad se pokakam" (ne znam ni sama kakvog bi tu smajlića stavila, koji se smije ili plače). Doveli smo situaciju do razine da kaka svaki 3. - 4. dan, ali uz stalna odricanja i pomoć Donata, koji opet moramo dozirati jer nije dobro puno za tako malo dijete.
    Ujutro uglavnom na tašte jede šljive i nakon toga popije čašu vode. Puno jogurta, manje mlijeka. Cijeli dan puno vode i dosta voća za međuobrok. Maslinovo ulje u obroke. I ponekad ubacimo natašte sirup od smokve i šljive koji se baš i nije pokazao bogznašto.
    Kad kaka, ne boli ga jako, ali on jednostavno izbjegava. Meni se čini da ga nekad u vrtiću možda i uhvati nagon, ali uspije ga potisnuti i onda se agonija samo produži.
    Stvarno, tko s tim nema problema, ne može vjerovati koliko je to strašno (stalno moram ljudima okolo objašnjavati zašto mu ne trebaju nuditi bombone, čokoladu...)

  22. #72
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Znam da te to ne tješi, ali ipak uspijeva kakati bez pomoći laksativa, i uspijevate to regulirati klopicom o čemu mi možemo sanjati
    Želim vam da uskoro počnete sve papati bez razmišljanja o posljedicama

  23. #73
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Citiraj vida prvotno napisa
    Znam da te to ne tješi, ali ipak uspijeva kakati bez pomoći laksativa, i uspijevate to regulirati klopicom o čemu mi možemo sanjati
    Slažem se, Vida, razumijem koliko je to veliki problem! I želim vam da ga uspijete riješiti!

  24. #74

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    70

    Početno

    evo mene opet malo..... e mozete li mislit da je moj dobio virozu i kakio 3 puta u jednom danu (cak i nije bio proljev) i totalno bez problema,samo rekao da mora on kakit i sjeo i sve 5....ja sritna koooo......al to je bilo tad a sad opet kad bude...uf......najgore je sta sam citala a i pricala s jedom curom da zna potrajat do skole,njen sad ima 6 godina i isto a ja se sve nadala ajd kad bude jos stariji mozda shvati .. :?

  25. #75
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Ja se moram pohvaliti da smo izgleda uspjeli ili smo bar na dobrom putu! Zadnjih 5 dana - svakodnevno kakanje. Prva 3 dana sam morala podsjećati, a zatim je počeo i sam tražiti. I ne znam vam točno reći što je djelovalo :/ Nekoliko dana sam redovito davala natašte sirup od smokve isuhe šljive i nakon toga donat. Nakon tri-četiri dana redovitog tretmana, omekšala je valjda stolica i nije mu bilo mučenje, niti je baš dugo trajalo (njemu je izgleda bilo par stvari koje su ga odbijale: 1. nije volio ići u vrtiću; 2. nije mu se dalo ići jer "to dugo traje" i 3. znalo je biti bolno nakon par dana nekakanja). I to sve je bio začarani krug. A ja prestala sa sirupom nakon tih par dana jer se nije ništa desilo. i kad sam prestala, sredilo se.
    I, moram priznati prvo nagovaranje je bilo uvjetovanjem - da ćemo nešto raditi ili nekamo ići tek kad obavimo kakanje. Znam da to i nije neki način, ali vrijedilo je. Ja ga nikad nisam tjerala da sjedi dugo, ako ne ide, prestajali smo, nisam ga baš htjela dodatno mučiti.
    Ne znam kako vam pomoći i što vam savjetovati, sve mi se nešto čini da je sve opet jako individualno i da treba pokušati sve što vam padne na pamet - biti jako kreativan!
    Sretno!!!

  26. #76

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    96

    Početno

    i mi smo, već dulje vrijeme, u toj fazi "nekakanja"...
    Prije godinu dana Borna je počeo piškiti u nonu/wc, a kakati je tražio i dalje u pelenu ... imao je nešto više od 2.5 godina. Sve je bilo OK, dok se nisam vratila iz bolnice s Mijom ... tada počinju problemi i u početku je bilo grozno ... danima nije kakao, prducnuo je s vremena na vrijeme i baš ga je to jako mučilo. Jednom se prilikom, točno tjedan dana od mog dolaska iz bolnice, tijekom kakanja strašno rasplakao, MM ga razmotao i imao je što vidjeti ... oprostite na opisu, nadam se da nećete zamjeriti, no komad je virio van (ogromno nešto - i široko i tvrdo) i nije valjda više imao snage "istjerati" ga van ... MM mu počeo masirati trbuh i kroz pa trenutaka je sve bilo OK. Drugi dan smo zvali dr i rečeno nam je da krenemo s Portalakom, no da mu odmah damo čep jer se crijeva moraju prazniti. Mi dali čep, jadniče je trpilo gotovo sat vremena (nikada neću zaboraviti te suze i znoj), no iskakao je ogromne količine ... i onda počinju traume druge vrste ... odbijao je kakati u vrtiću (po gaćicama je bilo vidljivo da je trpio), a kakako je doma na zahtjev - doslovce na zahtjev - daš mu pelenu i on se bez problema iskaka, dakle nije nikada tražio sam pelenu ... i tako smo nakon par mjeseci s pelene prešli na nonu, no on i dalje kaka na zahtjev ... evo i sinoć, daš mu nonu i kažeš kakaj i on se zbilja pokaka ... totalno čudno i nekako "neprirodno" ... imam osjećaj da je trenutno u fazi da nema vremena za kakanje ... ne zna, totalno sam jadna zbog toga ... ukoliko me sjećanje ne vara, od kada sam došla iz bolnice (dakle, prije više od 8 mjeseci) moj je miš samo jednom tražio kakati ... sve ostalo su bile ili ucjene (kužim da mora kakakti jer strašno prducka i stišće guzu, a ne želi) ili nahođenje po vlastitom instinktu da bi trebao kakati ...

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    181

    Početno

    I mi smo imali sličan problem, s tim da je naš klinac već znao ići na wc, naime kužio je princip. imao je manje od tri godine. i muku smo mučili što je, zašto neće, zašto stiska, skriva se i kaka na koncu u gaćice (iza fotelje) da bih ja skužila da se on boji da ga wc škojka ne proguta kao što je progutala ribicu Nemo u crtiću. Pa, ti vidi. I prošlo je samo od sebe, nekako kad smo osvjestili taj strah.

  28. #78

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Mlađi smo, imamo 20 mjeseci i ima jedno mjesec dana spominjani problem, gotovo identično ko tatek u prvom postu. Davala sam bezuspješno mliječni šećer, a nakon 4, 5 il 6 dana nekakanja po pola čepića
    Smanjen je unos hrane, ono što je vlaknasto il potiče na probavu odbija :/
    Palo mi je na pamet da je do sada kakao u školjku...a problemi su otkad je MM na godišnjem pa mu zauzme ujutro wc, a na tutu on samo piški :/ Uskoro je kraj godišnjeg pa ćemo vidjet ima li poboljšanja općeg stanja

  29. #79
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    kad je moj sin imao problema sa kakcem,u smislu fizički,odmah smo navalili na njega sa lanenim sjemenkama doslovno u svakoj hrani,pojačali hidraciju i stavljali maslinovo ulje gdje god smo mogli,a nepogrešivo je djelovao i svježe iscjeđeni sok od naranđe.natašte smo mu obavezno davali 1 ampulu prolife probiotika a navečer acidofil.i čitali smo knjigu o kakcu.
    http://www.scribd.com/doc/372773/Knjiga-o-kakcu

  30. #80

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa
    kad je moj sin imao problema sa kakcem,u smislu fizički,odmah smo navalili na njega sa lanenim sjemenkama doslovno u svakoj hrani,pojačali hidraciju i stavljali maslinovo ulje gdje god smo mogli,a nepogrešivo je djelovao i svježe iscjeđeni sok od naranđe.natašte smo mu obavezno davali 1 ampulu prolife probiotika a navečer acidofil.i čitali smo knjigu o kakcu.
    http://www.scribd.com/doc/372773/Knjiga-o-kakcu
    nisam razumila ni rič osim prd al sam se nasmijala

    neće da pije pa me strah davat mnogo lana
    zar prolife ne ide kad je proljev :?

    acidofil neće(ni za lijek)

    ostaje nam maslinovo ulje :/

  31. #81
    mitri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    172

    Početno

    Mislim da smo riješili naš problem. Evo već danima sama ide i kaka na tutu/wc.
    Nakon svih isprobanih metoda uz korištenje portalaka najbolja "terapija" je bila kad je njena mala seka od 10 mjeseci počela koristiti kahlicu i najčešće se pokakala u nju. To ju je toliko pogodilo da je trenutno otišla na wc i pokakala se iz inata, da pokaže da i ona to može.
    I od tada je tako i nadam se da će tako i ostati. Portalak više ne pijemo. :D
    Sretno!

  32. #82
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    mi muku mučimo stalno s kakanjem uvije 5 ili 6 dan kaka ja mislim da nju potjera ali ona zadržava iz nekog razloga pa tek kada više nema izlaza ide kakati..ili nema vremena za sjediti i pričekati..prije se bojala kakanja jer dugo čeka pa je tvrdo i boli ju pa je tako odgađala ali sada ide ali tek 5 ili 6 dan.dajem joj neki biljni sirup od šljive i to joj pomogne ali trebala bi očito svaki dan po žlicu da se to unormali kakanje...baš problem..ali kaže mama tako je i kod mene bilo....,

  33. #83
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    prolife ti može za bilo kakav probavni problem (proljev ili zatvor),jer je za normaliziranje flore i faune probavnog trakta (ako je u tome problem sa stolicom).nama stvarno super pomogne.

  34. #84
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    jučer je kakala u vrtiću :D :D ako nas ne vara

  35. #85
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    isto problematični kakači!

    na sreću, nikada se nije dogodilo da ne kaka duže do dva dana, ali kada god treba na WC stišće se, skuca i plače da neće kakati.... uredno me uvijek izbacuje iz kupaonice jer želi sama piškiti i kakati, ali kada je zaista "boli"... stalno skuca da je boli i da zato neće kakati (a ja zaista ne vidim razloga toj boli jer je govnašce sasvim uredno i guza nenatečena) jer vjerojatno traži pažnju i odlaganje kakanja...

    U tim situacijama me moli da joj masiram "pupu".... i ne ide...kao da se boji ispustiti to govno van...

    U tim situacijama ja ne forsiram jer time ne postižem baš ništa osim obostrane nervoze.... već joj namažem guzu nevenovom kremom, kantarionovim ili maslinovim uljem i kažem joj kako ne treba kakati....

    e, tada se situacija drastično mijenja...čim ja počnem okretati ploču - njoj se kaka i uredno se pokaka....

    To je u odnosu na zrinku, malo blaži vid problema, ali tu smo negdje!

  36. #86
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    nama se sada zaredalo nekako da kaka svaka dva dana što je za nas :D :D jer inače bude 5-6 dana razmak! nije ništa novo se dogodilo u prehrani ali možda je pikovit sirup multivitaminski koji sada uzima to poboljšao...

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    684

    Početno

    ja cu se ukljuciti u ovu temu iako moja curica spada na podforum 1-3, al vidim da ste vi ovdje iskusniji.
    ona ima problem sa zadrzavanjem stolice vec dosta dugo. u par navrata smo pokusavali sa portalakom a samo ovaj put smo uspjeli postici dovoljno visoku dozu (90 ml). problem je u tome sta ona ne zeli piti sirup pa joj ga moramo kamuflirati. ja sam imala sistem 4 zlice u pahuljice, 4 u sok i jednu navecer dok gleda tv. problem nad problemom je taj sta ona ne voli sok. ni caj. nikad nije htjela piti nista soim vode a sad pogotovo. a pocela je i pahuljice odbijati. u vodu joj ga ne mogu zamuckati jer skuzi, a ja nemam ideje u sta drugo da joj ga zakamufliram. imate li vi kakav prijedlog?

  38. #88
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    uh.

    jedina stvar za koju sam cula da djeluje je da joj kazes da ima opciju da to popije sama ili da cete morati na silu--tata drzi a mama sipa. to sam cula od neke mame (vjerojatno odavde) i kazu da je mala pristala da sama popije.

    inace nemam pametan prijedlog, ja sam muku mucila kako da f. dam samo 1 zlicicu paracetamol sirupa

  39. #89

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    684

    Početno

    na silu nije opcija. tesko bi bilo dati 1-2 sprice na silu, ali kad ih moras dat 9 i tako svaki dan tjednima (mozda i mjesecima) mislim da bi joj stvorila traume ne za 1 nego za 50 zivota. ne mogu ja to. narocito kad znam da, poznavajuci nju, nakon takvog tretmana ne bi pristala popit sama sirup nego bi joj stvorila jos veci otpor prema njemu.

    ne znam, sad cemo pauzirat tjedan-dva, da zaboravi. pa ispocetka. mozda tada bude spremnija za dogovore. i ovaj put je bila ogromna razlika u usporedbi sa dva puta prije pa se moram nadat napretku.

  40. #90
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    joj, utješno je, koliko i strašno, da vas ima tako puno s ovim problemom, ali i s dobrim savjetima. ja sam se baš smatrala sretnom, jer je miš od nekih 7mjeseci kakio na nonu ili wc sa minimalnim "nezgodama". imao je nedavno neku fazu kad je zaredao kakenje u pelenu, ali je prošlo samo od sebe i tražio je sam na wc i sve super. i onda prije tjedan dana imao je ujutro valjda taj čep i nije mogao kakiti do navečer. bio u međuvremenu taj dan i kod bake i dede i par puta mu se kakilo, ali se ili nije usudio ili nije mogao, i na kraju je jedva nekako izbacio taj čep u wc i, mašala, ja sretna. yeah, right. od tada se boji kakiti. svaki put kad osjeti nagon, prvo čujem da stenje, pa ga pitam treba li. nekad kaže da treba, nekad da neće. ja vidim da trreba, pa ga hoću voditi na wc, tako je uvijek najnormalnije bilo, ali sad neće, pa neće, plače. na kraju dana, kad valjda već više ne može držati, kaki u pelenu.
    onda sam pokušala ignorirati, mislim neka kaki u pelenu (još je nosi, za piškenje), samo da ne zadržava. ali on traži kontakt, pomoć, možda zato što smo ga i prije vodili na wc, a onda ipak odbija. užasno mi je, a samo je tjedan dana. i radili smo sve ove greške: stalno pričamo o tome, s prijateljima, bakama, dedama, ono, kao normalno da nas to muči, ali nisam mogla misliti kako bi to bilo tako pogrešno, da on čuje da pričamo o tome. pokušat ću uvažiti sve ove savjete. pitam se samo, jesmo li već za portalak? on u stvari kaki svaki dan, ali se boji, jer ga je bolilo prije tjedan dana.

  41. #91
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    da podignem ovu staru temu i pitam nesto na sto nisam naisla.

    naravno, imamo problem s opstipacijom, vec punih 5 mj smo na portalaku.
    mali ce sad 2,5 godine, jos je u pelenama, ali problem nismo rijesili niti izdaleka.
    naprotiv, sve je gore

    cekamo pregled u Klaicevoj za mjesec dana, a do tada iskreno ne znam kaj cu.

    stvar je u tome da mu moram povecati dozu portalaka, jer s dosadasnjih 3 dana pauze (sa 3 zlice portalaka u caju ujutro) smo dosli na 5 dana ne-kakanja.
    poceo mi je odbijati caj, sok, limunadu, kompot i sve ostale napitke u koje umijesam portalak.

    da bi mi poceo kakati svaka 2-3 dana - barem, morala bih mu dati cca 5 zlica (valjda su mu se crijeva navikla i sad ima sposobnost zadrzavanja vecu nego prije).
    ali ne znam kako da mu dam, u cemu, s kim, na silu?!?!? sam ga nece popiti ni pod razno, u cajekima i sokicima je porlazilo do nedavno...

    ima netko pametan savjet?

  42. #92
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,387

    Početno

    Citiraj argentina prvotno napisa Vidi poruku
    da podignem ovu staru temu i pitam nesto na sto nisam naisla.

    naravno, imamo problem s opstipacijom, vec punih 5 mj smo na portalaku.
    mali ce sad 2,5 godine, jos je u pelenama, ali problem nismo rijesili niti izdaleka.
    naprotiv, sve je gore

    cekamo pregled u Klaicevoj za mjesec dana, a do tada iskreno ne znam kaj cu.

    stvar je u tome da mu moram povecati dozu portalaka, jer s dosadasnjih 3 dana pauze (sa 3 zlice portalaka u caju ujutro) smo dosli na 5 dana ne-kakanja.
    poceo mi je odbijati caj, sok, limunadu, kompot i sve ostale napitke u koje umijesam portalak.

    da bi mi poceo kakati svaka 2-3 dana - barem, morala bih mu dati cca 5 zlica (valjda su mu se crijeva navikla i sad ima sposobnost zadrzavanja vecu nego prije).
    ali ne znam kako da mu dam, u cemu, s kim, na silu?!?!? sam ga nece popiti ni pod razno, u cajekima i sokicima je porlazilo do nedavno...

    ima netko pametan savjet?
    uf argentina, stvarno vam je gadno...
    5 mj na Portalaku je malo predugo, a da se ništa ne poboljšava...nama je pedijatrica isto dala Portalak i ništa se nije dešavalo 2 tjedna (je kakala, ali ništa bolje nego obično) dok se nismo naručili privatno...

    za početak, ako imaš novaca tj. ako si ikako možete priuštiti naručite se u polikliniku Helena kod gastroenterologice (ako se dobro sjećam jednom tjedno ima tamo preglede - inače radi na Rebru)!
    mi smo bili sa starijom na pregledu kad je imala 1god i 10 mj - taman smo ju bili skinuli iz pelene i onda su počeli problemi sa kakanjem...na pregledu je ustavljeno da je sve ok i da kakić štopa upravo zbog "stresa" od skidanja pelene...rečeno nam je da samo Portalak ne pomaže ništa ako se ne problem ne riješi u guzi tj. ako se ne "odčepi" sa donje strane

    dobili smo naputak za naredna 2 tjedna raditi slijedeće:
    1.dva puta na dan po jednu žličicu Portalaka (jednu ujutro i jednu navečer)
    2.obavezno kakanje svaki dan u isto vrijeme2
    3.biti sa djetetom na tuti/wc i dati joj fore nekih 15-20 min da se pokaka...ako se ne dešava ništa obavezno čepić (znači mora se pokakati svaki dan ovako ili onako)

    prvih tjedan dana su bili potrebni čepići, drugi tjedan je sama kakala
    ponovo smo bili na kontroli i onda smo dobili naputak slijedeća 2 tjedna po jednu žličinu Portalaka navećer (uz i dalje obavezno kakanje svaki dan)

    eto riješili smo problem u sve skupa mjesec dana...nadam se da ćete tako i vi i da nije nešto ozbiljnije u pitanju...

  43. #93
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    čepići? Možda da zgnječiš bananu i umiješaš u to? Gadno je, znam, i moja je malena ponekad odbijala portalak, i još se moraju velike količine popiti.

  44. #94
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    Mi sva sreća nismo imali problem dugo. Portalak nam na kraju ostao nepotrošen, ta jedna boca što smo nekad kupili. On je stvarno samo imao tvrde stolice i uz sok od šljive bilo je lakše. Sad se isto nekad dogodi, pa kupimo opet taj sokić i dobro. Sretno vam bilo!

  45. #95
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    nama je pedica rekla da je cepic zadnja, zadnja varijanta.
    sve prije toga, ali, razlicita su misljenja.

    naravno da je taj peti dan ne-kakanja dobio cepic i sve je letilo iz njega...

    sad nam je stigao novi preparat, movicol se zove.
    pa cemo probati s njim. navodno su neki klinci na njega bolje reagirali nego na portalak.
    cekamo i pregled u klaicevoj, kod dr Mišak..navodno je jako ok.

    javim rezultate

  46. #96
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    i mi idemo k njoj , ok je

  47. #97
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    a za kaj ak se smije znat? kak izgleda pregled? dal se prica pred djetetom o problemu ili..?
    imam filimg ak cemo pred njim to spominjat kao veliki problem da ce ga to dodatno opteretit i da ce bit jos vec fama s kakanjem...

  48. #98
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    argentina, kakav mu je dnevni ritam?
    Možda pitanje zvuči glupo, ali ono što je nama pomoglo za kakanje (problem je nastao prilikom skidanja pelene) je ustaljen ritam.
    Trebalo bi za početak otkriti koje je to okvirno vrijeme kad dijete najčešće kaka. Kod nekih je to nakon doručka, kod nekih popodne,... i učiniti sve da se ta rutina ne poremeti.
    Ako je kakanje popodne, onda ste u to vrijeme svakako doma, bez pretjeranih uzbuđenja, da dijete stigne skužiti da mu se kaka i da je u opuštenim uvjetima, pa se uspije pokakati.

    Moje dijete je bilo jako živahno u toj dobi (2 g), nije bilo šanse da on miruje dok je budan, pa smo tome doskočili (bilo je ljeto) da sam mu odmah čim sam došla doma napunila kadicu i stavila ga na balkon da se kupa.
    On bi se tada smirio, ne bi mislio na 100 drugih stvari i uspio bi se skonentrirati da prepozna nagon za kakanjem.
    Ja bih se pravila da ga ne vidim, pa bi se on pokakao u kadu dok je stajao.
    To nije bio problem, jer je kakač bio tvrd, dakle nije se tu sekundu rastapao u vodi.
    Tada je bilo važno da ga ne špotam, nego sam ga pohvalila: bravo, pokakao si se, drugi put kaži: kaka mi se, pa ćeš kakati na wc.

    Mislim da ti je dijete dovoljno veliko, skinite mu pelenu i počnite ga navikavati.

    Ono što smo dodatno radili, bilo je dodatno nuđenje vode i voća koje otvara.

    Ako je slučajno prošao dan da nije kakao, drugi dan nije bilo micanja iz kuće (u park i slično) dok se ne bi pokakao.

    Da ne shvatiš krivo, nikad nisam na glas izrekla: nema van dok se ne pokakaš, nego smo tako planirali aktivnosti ovisno o kakanju.

    Ubrzo je bilo bolje.

  49. #99
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj argentina prvotno napisa Vidi poruku
    da podignem ovu staru temu i pitam nesto na sto nisam naisla.

    naravno, imamo problem s opstipacijom, vec punih 5 mj smo na portalaku.
    mali ce sad 2,5 godine, jos je u pelenama, ali problem nismo rijesili niti izdaleka.
    naprotiv, sve je gore

    cekamo pregled u Klaicevoj za mjesec dana, a do tada iskreno ne znam kaj cu.

    stvar je u tome da mu moram povecati dozu portalaka, jer s dosadasnjih 3 dana pauze (sa 3 zlice portalaka u caju ujutro) smo dosli na 5 dana ne-kakanja.
    poceo mi je odbijati caj, sok, limunadu, kompot i sve ostale napitke u koje umijesam portalak.

    da bi mi poceo kakati svaka 2-3 dana - barem, morala bih mu dati cca 5 zlica (valjda su mu se crijeva navikla i sad ima sposobnost zadrzavanja vecu nego prije).
    ali ne znam kako da mu dam, u cemu, s kim, na silu?!?!? sam ga nece popiti ni pod razno, u cajekima i sokicima je porlazilo do nedavno...

    ima netko pametan savjet?

    argentina što malecki jede? kakav mu je prehrana inače? mislim da bi trebali ići u tom smjeru jer ovo futranje sa portalakom pogotovo toliko dugo niti je dobro niti je rješenje.

  50. #100
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj argentina prvotno napisa Vidi poruku
    a za kaj ak se smije znat? kak izgleda pregled? dal se prica pred djetetom o problemu ili..?
    imam filimg ak cemo pred njim to spominjat kao veliki problem da ce ga to dodatno opteretit i da ce bit jos vec fama s kakanjem...
    to mislim i ja. kakanje, piškenje treba biti nešto sasvim normalno da dijete upće ne skuži da je to neki big deal jer onda tek mogu počet komplikacije.

    velim ne znam što mali jede, kakva mu je prehrana inače, ali jednostavno bi trebalo izbaciti sve što zatvara, najbolje se skroz za jedno vrijeme orijentirati na kuhano i lako probavljivo dok se stolica ustabili i dok se crijeva nauće na novi režim bez ikakvih "tjeralica", a onda se polako skoncetrirati na dnevni ritam kakanja kod njega pa tepiti kad mu dođe što piše anemona.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •