Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Pitanje-dva o hrani od krumpira

  1. #1
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno Pitanje-dva o hrani od krumpira

    Poznato mi je da krumpir ne valja podgrijavati jer je kao takav nezdrav.
    Zanima me koliko je zdrava hrana koja se radi od kuhanog krumpira, kao što su njoki, kruh od krumpira, pita od krumpira, punjeni krumpiri...
    Naime, sve su to jela u koja ide krumpir koji se prvo skuha, zatim ohladi pa ponovno termički obradi.
    Pretpostavljam da je krumpir u tim jelima "ispustio" ono svoje nezdravo čim se ponovno našao u dodiru s viškom Celzijevaca.
    Ili se varam?

  2. #2
    orlica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    228

    Početno

    Hm, sad i mene zanima isto?

  3. #3
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    cek,cek ovo mi je prvo da se krumpir nesmije podgrijavati...ZASTO???
    ja vjecito podgrijavam krumpir i to vise puta...

    a neiskoristeni tipa pirea znam drugi dan upotrijebiti za knedle ...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    ne samo krumpir, već i špinat...
    nemam pojma zašto.
    i ja radim njoke, knedle itd. ali pire na podgrijavam, jer mi je fin samo friški

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    našla sam nešto na brzaka:
    Podgrijavanje krumpira se ne preporuča zbog glikozida solanina koji se nalazi u njemu. Njegova koncentracija u jednom obroku nikad nije toliko velika da bi mogla izazvati trovanje, ali se zbog preventive ipak ne preporuča njegovo podgrijavanje. Općenito, glikoalkaloid solanin u najvećoj je mjeri prisutan u kori i neposredno ispod kore krumpira, dok ga oguljeni krumpir sadrži 30-80% manje nego neoguljeni. Solanin se ne razara kuhanjem, a na njegov visok sadržaj može utjecati više čimbenika; primjerice vlažni uvjeti tijekom uzgoja, nezreli gomolj, neadekvatni temperaturni uvjeti tijekom skladištenja, hlađenje ili zamrzavanje.

  6. #6
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    QUOTEVažno je napomenuti da krumpir sadrži otrovni alkaloid solanin koji ima slično djelovanje insekticidima. Solanina ima u velikoj količini u zelenom i proklijalom krumpiru, stoga je potrebno obratiti pozornost na kvalitetu namirnice prilikom kupovine. Solanin se ne uklanja kuhanjem jer je termostabilan. Iz istog razloga krumpir se ne smije podgrijavati. Jednom kada je pripremljen treba ga pojesti odmah, ili kasnije konzumirati hladnog, no nikako ga ne treba podgrijavati. Stoga u jela koja pripremamo za konzumaciju tijekom nekoliko dana, krumpir treba ukuhati svaki puta svjež neposredno prije serviranja
    izvor:http://www.aromedica.hr/t_krumpir.html
    Posljednje uređivanje od laura29 : 21.02.2012. at 21:51

  7. #7
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Jesu li onda ta jela u koji ide kuhani krumpir potencijalno opasna?

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma čak i da nije kvalitet u pitanju, meni je krumpir koji je malo odstajao - odvratan
    a kamoli da ga podgrijem

  9. #9
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    cekajte to se odnosi na SAV krupmir...pecen,u cuspajzima,pire?

    nama je krumpir osnovana namirnica i skoro pa svaki dan se jede u nekom obliku (vecinom u cuspajzima tipa kelj,poriluk,mahune,grasaka ma skoro sve)...i rucak uvijek kasnije podgrijavam za muza,sebe,klince..ma svejedno podrijavam ga u svakom obliku...

  10. #10
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Ne jedem ga ni ja podgrijanog, ali jedem njoke (ne podgrijane), pečem kruh od krumpira, kuham hranu gdje se puni krumpir.
    Ta hrana od krumpira jest ukusna, ali je li zdravstveno ispravna s obzirom na ponovnu termičku obradu krumpira?
    To me muči!

  11. #11
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ne kužim, ako je solanin termostabilan nismo ga uklonili kuhanjem, dakle podgrijavali-ne podgrijavali tu je. A ako podgrijavamo, podgrijali smo onaj koji je već tu bio, i ako se nekim procesom (ja i kemija se nikad baš nismo voljele, pa ne znam je li to moguće) nije napravio novi, ispada da je jednako nezdrav friško kuhan kao i podgrijan krumpir.

  12. #12
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    cekajte to se odnosi na SAV krupmir...pecen,u cuspajzima,pire?
    Mislim da da.

  13. #13
    orlica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    228

    Početno

    ja isto mislim da se to odnosi na sav krumpir, ali to me jako rastužuje!!!!

  14. #14
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Koliko se ja sjećam o krumpiru sa pmf-a, solanin se nalazi u gomolju koji je djelomično zelen ispod kore. I taj dio treba odrezati.

    Naravno da su njoki dobri. I kiflice od krumpira. I njoki sa šljivama. I maneštrica sa krompirom i mrkvicom. I čušpajz. I pečen. I kuhan. I...
    Jedino ne treba krompir-salatu (mmmmm, krompir salata, mladi luk i papar) ostavljati na toplom duže vremena, jer je izvrsno hranilište za bakterije. Može se s njom u frižider pa pojesti hladno.

    Krompir je najbolja hrana (meni) u svakakvom obliku i nikad nisam čula da se itko otrovao. I podgrijavam. A sad idem guglati da vidim ako me sjećanje dobro služi.

  15. #15
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Evo:

    Toksičnost: Solanin je toksična tvar u krumpiru, ima ga u zelenim dijelovima biljke, a najviše u mladim nezrelim plodovima. Solanin se kuhanjem razara/rastvara.

    sa stranice:http://belko.gooforum.com/t14-krompir-solanum-tuberosum


    Zaključak: SAMO JEDITE krumpir. Bez straha od solanina. Ili bilo čega. Prijatno!

  16. #16
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ne podgrijavam ga nikada i nikako jer mi je bilo kakav krumpir koji nije friško skuhan, pečen, pržen... odvratan...
    Ali se zato UVIJEK kod teme krumpira sjetim kako je jednom jedna forumašica (ne sjećam se ni teme, ni njenog nicka ni kad je to točno bilo) napisala da povadi krumpir iz čušpajza i od njega napravi pire....želudac mi je odmah u grlu pri samoj pomisli na to!
    Njoke knedle i ostalo radim...Hm, nije mi palo napamet da ni to ne valja, tj. da nije zdravo....A sad...
    Posljednje uređivanje od ana.m : 22.02.2012. at 00:01

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    ko tu može biti pametan...?
    negdje piše da se kuhanjem rastvara solanin, negdje opet da ne..
    negdje sam naišla da je najbolji način uništavanja solanina prženje u dubokoj masnoći (pomfri), ali u palminom ili sličnim nerafiniranim uljima

  18. #18
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    I mene zanima to s krumpirom. Podgrijavam ga svakodnevno jer moj tata voli ručati u 12, a MM dođe s posla u 5. A ja nemam vremena kuhati 2 ručka.
    Drugi dan ga ne jedemo jer nije dobar.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Mi ne podgrijavamo krumpir jer nam to nije fino. Mislim da nema nikakvih štetnih sastojaka, ali bude "drven" i nije ukusan, pa eto...

    Znam iskoristiti ostatke pirea za valjuške, ali ne pamtim da sam ikada to ostavila za drugi dan.

  20. #20
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Podgrijavamo ga iskljucivo ako je rijec o dodatku drugim jelima, no to je jako rijetko. U variva stavljam batat ili crvenu lecu, ako treba nesto zgusnuti.

    No svi oko mene najnormalnije podgrijavaju bilo kakav krumpir. I u restoranima se najcesce dobije podgrijan, ionako. Bljak.

  21. #21
    borka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    671

    Početno

    Zar je vama stvarno toliko bljak ako recimo skuhate ujutro prije posla varivo od mahuna, poriluka, kelja sa krumpirom i podgrijete u 17 kada dođete s posla?

    Jasno mi je da je pire podgrijani bljak, on stvarno mora biti svježi ili pečeni krumpir,ali variva
    Posljednje uređivanje od borka : 22.02.2012. at 19:57

  22. #22
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Meni je varivo (ili kako ja rečem: maneštrica od povrća) baš super ako stoji, pa se prožmu svi ukusi, pa podgriješ, ma gušt.

  23. #23
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mi sva variva jedemo i par dana. No najcesce ne sadrze krumpir, ne zato sto mi je podgrijan bljak, vec zato sto ga ne jedemo mozda jednom ili dvaput mjesecno, ako i to.

  24. #24
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Meni je ok podgrijano varivo u kojem ima krumpira i podgrijana juha u kojoj ima krumpira.
    MM si ponekad podgrije i pire, ali meni nije baš fini takav.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •