Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 71

Tema: kako pripremiti ječam

  1. #1
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno kako pripremiti ječam

    ovaj recept je LeaB napisala na dohrani, a meni žao da ga svi ne vidimo:

    Citiraj LeaB prvotno napisa
    Citiraj betty boop prvotno napisa
    kako se radi varivo od ječma? :?
    Namočiš ječam preko noći (ako je integralni, onaj iz običnih dućana ne, jer je to oljušteni), pa ga kuhaš oko pola sata i ocjediš. Mrkvu narežaš na kockice, celer i poriluk isto. Pa složiš tim redom u lonac i na to dodaš ječam. Kuhaš dok ječam ne omekša i varivo ne postano kremasto. Začiniš po želji. Ja stavim sol i papar.

    1 šalica ječma dosta je za 4 osobe.
    ako još netko ima kakav recept, napišite...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    Radim slično.
    Nisam stavljala poriluk, ali u ječam obavezno stavim i žutu mrkvu.
    I pastrnjak ako ga imam.

    Idući put radim s porilukom.

    Ne stavljam baš nešto začina jer to jedu i klinci, a i MM je nježna biljka.
    Ja volim jače začinjeno pa si (kad je već u tanjuru) dodam žličicu octa iz ukiseljenih ljutih feferona.

  3. #3
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Često ga još dodam grahu, il kao prilog bilo kakvom mesu- prodinstam luk, papriku na trakice, dodam skuhani začinjeni ječam, i na kraju peršin. Mi puno jedemo kaše- ječmena, prosena, heljdina..

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i ja znam ubaciti šaku ječma u grah, li mi je baš super ovo gdje je ječam osnovna namirnica.
    ovako kako ga Leab i tina pripremaju, mi pripremamo slanutak, ali stavimo sve korjenasto povrće koje mogu pronaći. i poriluk, obavezno.
    Ovaj tjedan ću probati s ječmom.

    Tina, i mi jedemo neograničene količine feferona, ali ipak blago ljutih, neki đurđevački...

  5. #5
    Tessa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    394

    Početno

    Dugo dinstam kiselo zelje i na kraju umiješam kuhani ječam. Kao prilog uz pohani seitan (ili meso za druge)

    Kad radim sarmice, radim ih s ječmom, dimljenim seitanom i povrćem (mrkva, pastrnjak, celer)

    Fini su nam popečci, ali ga onda mekanije skuham da mi smjesa bude kompaktnija

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    372

    Početno

    Osim ričeta (ječam i grah), kuham i maneštru od leće i ječma. Nama fino.

  7. #7
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    ja kuham slicno ko LeaB ali ne bacam vodu, dakle stavim jecam (obicno iz ducana) nascjekanu mrkvu i krumpir na sitne kockice i sve skupa kuham dok se jecam ne skuha (ne postane mekan ali ne kasast) na kraju volim dodat zaprsku (kapulu zazutim na malo ulja i dodam zlicu brasna) ali mm ne voli pa najcesce jedemo bez nje. dobro je jos stavit komadic pancete ili suhog mesa ali moze i bez toga. ja ga obicno serviram umjesto juhe. vazno je da kad sve ovako zajedno stavite onda se jecam ne smije mijesat zlicom vec se posuda samo malo portrese inace se uhvati za dno zagara.

    a super mi je kad stavim fazol, jecam, slanutak, kukuruz i pšenicu, na isti način, mljac!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    pula
    Postovi
    37

    Početno

    evo jedan recept s ječmom i purećim mesom:

    -pureća prsa narežeš na kockice i pirjaš ga 5 min na dvije žlice masl. ulja
    -dodaš celer, mrkvu,luk,pelate (sve izrezano na kockice),vodu,1žlicu konc.rajčice,zrna ječma i leće,mažuran i majčinu dušicu
    -kad juha zakuha, smanjiš vatru poklopiš i neka lagano krčka 1 sat dok sve ne omekša

    količinu sastojaka odredi sama

  9. #9
    modesty71 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb, kvatrić
    Postovi
    481

    Početno

    Joj, MM veli da mu je bljak, pa rijetko kuham ječam, ali kad da onda ovako:

    - očistim ga od mogućeg kamenja/grančica/čega već (ja uvijek nekaj nađem i u ječmu i leći i riži )
    - namočim prek noći
    - skuham s kožicom od špeka (ili ak imam kakvu kobasu) i grincegom, tak da postane ljepljivo

  10. #10
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Ječam obično jedemo s fažolom, ponekad umjesto pašte. Sjećam se da sam ga mrzila kad sam bila mala ali sad ga obožavam

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Obožavam ječam ,ali ga uvijek kombiniram s lećom, grahom ili maneštrom (juha od raznog povrća s ječmom - orzom).
    Super su mi ovi recepti gdje je ječam osnovna namirnica, probat ću.

  12. #12
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    ja ga nekad napravim kao prilog, samoga, npr. umjesto rize
    ili uz njega jos neko kuhano povrce (posebno skuhano, ili na pari)

  13. #13
    znatizeljna avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    347

    Početno

    Citiraj tinars prvotno napisa
    Nisam stavljala poriluk, ali u ječam obavezno stavim i žutu mrkvu.
    I pastrnjak ako ga imam.
    OT Šta nije pastrnjak žuta mrkva? :?

  14. #14
    Irena001 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Crikvenica/Slavonski Brod
    Postovi
    396

    Početno

    ja ga radim (kako ja to zovem)na brzinski
    Ječam dobro isperem, kad prva voda zaključa, bacim ju i onda ga kuham pol sata. Zatim dodam narezanu mrkvicu, cca. 4 kranjske narezane na kolutiće, fant za varivo i začine. I naravno oko pol kile fažola i ta-da.
    -Svi moji u kući se dave u tome :D

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    371

    Početno

    ja ga takoder isto koham sa fazolom, ali takoder mi se svidaju ovi recepti gdje je jecam osnovna namirnica. Imam sve u kuci pa cu bas danas probati, u svakom slucaju ne zvuci lose

  16. #16
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam ječam prije kuhala na dva načina, ljetni i zimski, a niti jedan mi nije pogodan za Leu :/ . Tako da ga sad uopće ne jedemo.

    To je stvarno šteta, zamolit ću mamu da ga napravi na svoj način - a to je 'na cušpajz' sa kuhanom kokoši (piletom).

    Moji načini su: sa gljivama - ispirjam krupno narezane šampinjone i mrkvu na luku, pa u to dodam ječam zajedno sa nešto vode u kojoj se kuhao, to je bilo jelo na žlicu, posipa se sjeckanim peršinom.

    Drugo, ljetni recept - skuham ječam. Pirjam na maslinovom ulju malo luka, paprike, tikvice i patlidžana, pred kraj dodam paradajz. U to dodam ječam i začinim sa malo kurkume i soja sosa. Ovo je kao kaša.

  17. #17
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    JEČAM

    1 šalica ječma
    1,5 – 2 šalice vode
    prstohvat soli

    posuda za pranje
    cjedilo
    ekspres lonac
    podmetač (deflektor)
    kuharska žlica

    Ječam se priprema i kuha isto kao i riža, osim što ima jednu bitnu razliku, a to je da treba biti namočen. Zato 1. pogledajte osnovni recept za kuhanje žute riže, i 2. uvijek nastojte namočiti ječam prije kuhanja, najmanje sat, sat i pol, a najviše do 4. Takav će ječam biti mekši, ukusniji i više pahuljast, te neće uznemiravati vaša crijeva.

    Ječam je najbolje jesti čim se skuha, dok je još topao, a onda je najukusniji u prženim popečcima koji se rade od odstajale žitarice. Međutim, rado ćemo ga pojesti i u varivima ili (gustim) juhama, a za promjenu i na svaki drugi način. Kako ječam rashlađuje više odgovara u proljeće i ljeto, a posebno se upotrebljava i kao "čistač" organizma, pa možete probati nekoliko dana na dijetu ječmom.

    Mekani ječam za jutarnju kašu kuhajte, kao i rižu, 1:3. Odličan je kao krema, 1:5, pa pasiran i tako osnova za pudinge i kreme.

    Riža s ječmom

    1 šalice riže
    1 šalice ječma
    2 šalice vode
    prstohvat soli

    posuda za pranje
    cjedilo
    ekspres lonac
    podmetač (deflektor)
    kuharska žlica

    Rižu i ječam operemo u hladnoj vodi, procijedimo i stavimo u ekspres lonac. Dodamo vodu i sol, te poklopimo i stavimo kuhati dok ne zavrije. Kad se u loncu razvije pritisak, smanjimo plamen sasvim na minimun, stavimo podmetač, te kuhamo kao i rižu, između 35-50 minuta.

    Rižu s ječmom možemo kuhati od omjera 50:50%, pa povećavajući postotak riže do 90%, a smanjujući ječam do 10% (60:40, 70:30, 80:20 itd.).
    Umjesto ječma, možemo koristiti i zob, raž ili pšenicu, ali za te žitarice češće biramo omjer u kojem prevladava riža.
    Zbog toga što su ove vrste žitarica tvrđe, dobro je namočiti opranu rižu s odabranom žitaricom najmanje 2 sata prije početka kuhanja. To radimo tako da žitarice pomiješamo, operemo, ocijedimo, stavimo u lonac, te dolijemo vodu u količini u kojoj ćemo kuhati i pustimo da odstoji. Kuhamo u vodi u kojoj smo žitaricu namakali.
    Rižu također možemo kombinirati s prosom i heljdom, ali te kombinacije češće koristimo kao smjesu za nadjeve, iako se, naravno, mogu jesti i kao žitarica na tanjuru.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    Citiraj znatizeljna prvotno napisa
    Citiraj tinars prvotno napisa
    Nisam stavljala poriluk, ali u ječam obavezno stavim i žutu mrkvu.
    I pastrnjak ako ga imam.
    OT Šta nije pastrnjak žuta mrkva? :?
    ne,
    vidi mrkve - žuta je baš žuta.
    Pastrnjak je po okusu jači od obične mrkve, a žuta mrkva slabija. Bar meni.
    žuta mrkva
    pastrnjak
    možda je pastrnjak bijela mrkva?


    Žuta mrkva je nekakva stara sorta. Nisam je nikad vidjela u hipermarketima, kupuje se na placu.

    s coolinarike:
    Davni predak današnje mrkve uzgajao se prije više od 1000 godina na području centralne Azije i Bliskog Istoka. Tadašnja mrkva nije nimalo sličila današnjoj, osobito zato jer joj je boja korijena bila ljubičasta. U doba stare Grčke, u Afganistanu se pojavila mrkva žutog korijena, koja se dalje uzgojem razvijala u prve oblike mrkve kakvu danas poznajemo. Obje sorte su se proširile Mediteranom i koristile u medicinske svrhe kod starih Grka i Rimljana. Hipokrat ju je još 430. godine prije Krista koristio u svojim receptima.

    Prema kuharskoj knjizi Apiciusa (4. stoljeće prije Krista), Rimljani su jeli u vodi oparenu mrkvu sa solju, octom i uljem, ili mrkvu oparenu u ulju s rimskim kuminom.

    Sve do renensanse, mrkva nije bila osobito popularna. Vjerojatno je razlog bio taj što su prve sorte imale korijen vrlo tvrde i vlaknaste strukture. Početkom 17. stoljeća agronomi su uzgajali nekoliko sorti mrkve, te su uspjeli dobiti mrkvu narančasta korijena i mnogo ukusnije arome od svojih prethodnika. Europljani većinom uzgajaju ovu sortu, dok je u južnoj Aziji i sjevernoj Africi popularnija ona ljubičasta korijena. Zahvaljujući svojoj velikoj popularnosti, mrkva je bila i prvo povrće koje je, početkom 19. stoljeća, konzervirano.

    Danas ova biljka ima mesnati, debeli korijen intenzivne narančaste boje i zelene, peraste nadzemne listove. Korijen ima slatkastu hrskavu teksturu, dok su listovi gorki.

    Pradomovinom mrkve smatra se upravo Europa, u kojoj ona i danas obilno raste kao divlja biljka. Od davnog pretka malog korijena, crvene, žute ili ljubičaste boje, uzgojem se danas razvilo preko 100 sorti, koje se razlikuju bojom i veličinom. Najbliži srodnici su joj pastrnjak, koromač, kumin i kopar.

  19. #19
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Pastrnjak - zove se još i paškanat. Sličan peršinu ali puno deblji korijen, isto bijel kao i peršin. Ima poseban okus.
    Ja ga obavezno sijem u vrtu i koristim tokim cijele godine u juhe i variva. Pogledajte na tržnicama, evo kako izgleda.

    http://www.povrce.com/index.cgi?IDP=028&P=pro&L=H

  20. #20
    znatizeljna avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    347

    Početno

    Ja cijelo vrijeme brijala da je to jedno te isto, a da je ono što je zapravo pastrnjak, peršin.
    Hvala.
    Moram ispraviti sve svoje zapise o pastrnjaku. To još nismo jeli, ali zato volimo žutu mrkvu.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    371

    Početno

    ja da nas sebi za rucak spremila jecam po pocetnom receptu LeaB i moram priznati da sam se ugusila, fantastican je i svakako preporucam da probate

  22. #22
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    ja sam nemaštovita i obično ga kuham u verziji "pašta fažol" s toim da ga ubacim umjesto pašte.

    Marti bih ga znala ukuhati u juhu isto umjesto pašte

  23. #23
    Leelee avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Agram
    Postovi
    228

    Početno

    Već godinama radim salatu od ječma, dobila recept od prijateljice, i obavezno ju radim kad se skupi malo više ljudi, pa kao prilog uz nareske ili sir:
    300g ječma
    2 svježa paradajza - sitno nasjeckana
    1 luk - jako sitno nasjeckan
    2 kisela krastavca - sitno nasjeckana
    2 tvrdo kuhana jajeta - isto nasjeckana
    2 žlice vrhnja + jogurta po želji (max 2dl)
    sol, papar, maslinovo ulje, jabučni ocat, celerovo lišće
    Sve izmiješati, ohladiti nekoliko sati u frižideru i... mljac! Svima koji su probali jako se sviđa...
    U ovaj osnovni recept znam narezati malo oraha i daju onu finu hrskavost...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Ova salata mi jako dobro zvuči

  25. #25
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ovu salatu valja probati

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Meni je ječam namirnica koja se često nađe u jelima. Npr. kuhani dodam pred kraj kuhanja povrtne juhe ili ga sa slanutkom malo prepržim na ulju kao prilog. Uglavnom, kuhani ječam držim u frižideru dobro poklopljen i tako mi stoji dva dana pa ga koristim u jelima. Isto kao i kuhana pšenica. Oboje dodam kad radim rižoto tako da nikad ne jedemo samo rižu.

  27. #27
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    mimovo ti je jako dobra ideja. Ja sam riži dodavala grašak ili kukuruz( ne rižotu ), ali ovo sa ječmom i pšenicom je jako dobro. Probat ću sa pšenicom jer imam domaće netretirane.
    Ja sam ponekad pšenicu stavljala da proklija pa to dodavala u salate, bude dobro i napose nutritivno jako vrijedno.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Što se proklijale tiče ja je ostavim 3-4 dana tek toliko da izbiju klice i onda tu pšenicu također stavljam u variva. Naravno da se kuhanjem "ubije" nešto vitamina, ali vjerujem da nešto i ostane. Također znam pustiti pšenicu da malo izraste (skoro kao božićna ) pa i tu zelen malo pošišam u variva ili juhe.
    Kuhanu pšenicu inače dodajem i u voćne salate. Moji to obožavaju, kao i kad ej dodam voćnom jogurtu. Zgodno je imati kuhanog zrnja u frižideru pa se samo doda žlica-dvije kad zatreba. Mijenjam žitarice cca svaki tjedan pa su sad na redu dinkel i ječam. Zob manje koristim.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb, Bukovac
    Postovi
    227

    Početno

    Ova mi se salata jako svidja, to moram isprobati!

    A, i ovo s klicama zvuci ok!

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Namočiš ječam preko noći (ako je integralni, onaj iz običnih dućana ne, jer je to oljušteni), pa ga kuhaš oko pola sata i ocjediš. Mrkvu narežaš na kockice, celer i poriluk isto. Pa složiš tim redom u lonac i na to dodaš ječam. Kuhaš dok ječam ne omekša i varivo ne postano kremasto. Začiniš po želji. Ja stavim sol i papar.

    1 šalica ječma dosta je za 4 osobe.
    Ovaj recept poslužio mi je kao ideja pa sam na malo propirjane kapule na masl. ulju dodala poriluk i sitne cvjetove brokule, malo celera. To sam zalila vodom i ubacila unutra ječam. Na kraju sam dodala malo soli, papra i chili papričice. Geeeenijalno!!!

  31. #31
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Kremasta juha od ječma

    (ječam kuhan jučer a ne znate što bi s njim)
    1poriluk rezan u koso
    1 luk rezan na kockice
    1 žlica kosanog lišća peršina
    sol, papar crni

    Na maslinovom prodinstati luk, ječam pa dodati poriluk te sve kratko pirjati dok ječam ne pusti krem sluz. Doliti vode i kad zakuha i poriluk ne omekša,začiniti paprom, solju i sjeckanim peršinom.

  32. #32
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Posebno skuham ječam, u drugom loncu dinstam luk, mrkvu, korijen peršina i korijen celera. Kad se zdinsta, dodam ječam (u kojem je ostalo malo vode), ako treba dodam još vode, i zajedno prokuham.
    Njam! Svi vole, čak i moj muž koji inače jede samo meso i krumpire
    Dijete jede po dva tanjura...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Moram probati ovu salatu.

    Do sada sam ga kuhala samo sa grahom, to je moja baka zvala grakaša i ja sam je obožavala.

    Sad slažem i ovako:
    - 1 šalicu ječma namočim preko noći ili samo par sati prije kuhanja
    - na ulju kratko preprižim na kockice izrezan luk, mrkvu, krumpir i celer
    - dodam ječam + 3-4 šalice vode
    - poklopim i kuham 10-15 min., nakon toga ostavim isključeni ekspres lonac još 15 min. da se samo doradi
    - unutra može i ostaci pilećih prsa, gljive, špek ili pored toga kao "prilog"

  34. #34
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    hvalim ove recepte na sva usta! baš sam danas skuhala ječam po ifigenijinom receptu, prste smo polizali.
    nikad prije nisam kuhala ječam, a sad smo ovisnici. toplo preporučam!!!

  35. #35
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Za sve koji vole jecmenu kasu probajte ovo

    Skuhati posebno jecmenu kasu i grasak, svako posebno, a moze i grasak iz konzerve tko voli
    Na maslinovo ulje baciti malo cesnjaka i moze ako imate nasjeckanog mladog luka, kad cesnjak zamirisi ubaciti kozice (ociscene ili ne, po zelji), kratko poprziti i ubaciti ranije kuhanu jecmenu kasu i grasak. Zaliti sa malo bijelog vina i jos kratko kuhati. Soliti i papriti po zelji.


  36. #36
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    idemo prvo za totalne neznalice koji NIKAD nisu kuhali jačmik

    1. se to mora prije namočiti i koliko?
    2. koliko se sam jačmik kuha?

  37. #37
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Ako kušiš integralni onda ga namačeš preko noći. Kuhaš oko sat vremena.
    A ako kupiš geršlu, ili ti oljušteni ječam, nema namakanja i skuha se brže.

  38. #38
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    mljac, obavezno moram probati!!!

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    52

    Početno

    a što radite s ječmenom kašom? kupih je neki dan u dućanu....

  40. #40
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    sisalo pa to ti je to

  41. #41

  42. #42
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa
    Posebno skuham ječam, u drugom loncu dinstam luk, mrkvu, korijen peršina i korijen celera. Kad se zdinsta, dodam ječam (u kojem je ostalo malo vode), ako treba dodam još vode, i zajedno prokuham.
    Njam! Svi vole, čak i moj muž koji inače jede samo meso i krumpire
    Dijete jede po dva tanjura...
    Jel to treba biti konzistencije npr. rižota ili rjeđe (tj. tekućije)?

  43. #43
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kuhala sam jučer ječam za danas:
    Namočila sam manju šalicu ječma i namočila sam veliku šalicu graha.
    To sam stavila kuhati sa suhim mesom.
    Kasnije sam dodala puno povrća:
    - luk (crveni, bijeli)
    - poriluk
    - prokulice
    - mrkva (žuta, crvena)
    - peršin
    - celer
    - na kraju sam malo zagustila s mlijekom, kukuraznim brašnom i mrvicom crvene paprike.
    Mljac!

  44. #44
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Jeli pricate o barley...ja ga dodam obavezno u kuhanje od mohuna i to dooosta. I djeca ga vole u sa kisalim kupusom, mjac...

  45. #45
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ROZA SALATA OD JEČMA

    Jako zdravo, brzo, zanimljivo i prekrasne boje.

    Trajanje pripreme: pola sata - sve zajedno.

    Treba ti: ječam, svježa cikla, kiseli krastavci, svježi hren ili onaj iz bočice, limunov sok, dimljeni tofu (ako ga imaš i voliš) i kiselo vrhnje.

    Ječam je potrebno prvo oprati i nakon toga ga skuhati u slanoj vodi dok ne naraste i omekša. Nekih pola sata (cca.). može ostati i malo Al denete jer je onda zanimljiviji u salati- po ukusu.
    Kad je kuhan nek' se malo ohladi. U tako ohlađen ječam staviti naribanu svježu ciklu, malo naribanog hrena (ili onog drugog), kisele krastavce nareckane na male kockice, kiselog vrhnja da sve poveže i limunovog soka da sve malo zaokruži i zakiseli. Ako se odlučiš za tofu, njega narezanog također staviti u smjesu prije vrhnja…
    Rezultat je prekrasna ljubičasta/lila salata koja definitivno podiže izgled tanjura.

  46. #46
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Citiraj LeaB prvotno napisa
    Kremasta juha od ječma

    (ječam kuhan jučer a ne znate što bi s njim)
    1poriluk rezan u koso
    1 luk rezan na kockice
    1 žlica kosanog lišća peršina
    sol, papar crni

    Na maslinovom prodinstati luk, ječam pa dodati poriluk te sve kratko pirjati dok ječam ne pusti krem sluz. Doliti vode i kad zakuha i poriluk ne omekša,začiniti paprom, solju i sjeckanim peršinom.
    Danas radim ovu juhicu za ručak, javim kakvi su bili dojmovi

  47. #47
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    zimska kaša od ječma
    skuham ječam dok ne postane gusto i sluzavo i kad se malo ohladi umješam med i sjeckane lješnjake
    Do jede sa rižinim sladom i isto je mljac.
    vidjela sam recept u kojem se ječam kuha sa suhim šljivama dok sve skupa ne postane kremasto. Nisam još probala, ali budem vrlo skoro

  48. #48
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    moj ječam nije pustio krem sluz!
    djeluje ko da sam skuhala hranu za konja, a ne za čovjeka!! :?

  49. #49
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Neki dan sam kuhala ječam varivo sa crvenom lećom, mrkvicom, lukom, korabicom, kvinojom, amarantom i komadom kombu alge.
    Sve sam stavila onako odokativno i ispalo je super, varivo smo jeli sa zelenom salatom.

  50. #50
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa
    moj ječam nije pustio krem sluz!
    djeluje ko da sam skuhala hranu za konja, a ne za čovjeka!! :?
    namočen? par sati
    dovolljno vode? 1:3
    ječam ili ječmena kaša?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •