Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: "Tihi" refluks

  1. #1
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno "Tihi" refluks

    Radi se o mom malom kumiću koji sada ima nepunih 8 tjedana života.

    Nakon puno muke i truda da kuma održi dojenje, pregrmi skokove i sve peripetije situacija je sada prilično poražavajuća, ali i zabrinjavajuća.

    Kao prvo, mali je do sada dobio samo 500g. Nakon dva tjedna života bio je nešto ispod porođajne težine, onda je ipak krenuo s rastom, ali sve to vrlo sporo i malo.

    Problem koji je kuma uočila je taj da se on, nakon što bi zaspao, vrlo brzo budio uz jaki plač i nagutavanje, nešta slično gušenju, kao da pokušava progutati nešto i pri tome bi primjećivala sirasti sadržaj u grlu.

    Napominjem, on nije povraćao sadržaj, niti bljuckao, budi se u razmaku od 15 min - sat vremena i to, upravo zbog tog gore navedenih razloga.

    Dodatno otežavajuće okolnosti su da je on stalno vrlo nesretan i nezadovoljan, puno plače i ne spava gotovo nikako. Najmirnije uspjeva odspavati kada je potrbuške i leži na njenim prsima ili od NJM.

    Osim što vrlo slabo napreduje, koža mu je prilično suha i uglavnom, sve je, samo ne zadovoljna beba.

    Sada su već oboje prilično sluđeni i nakon dosta vaganja i praćenja djeteta, pedijatar je uveo Pregomin i vaganje svaki dan kroz par dana pa će vidjeti šta dalje. On je spominjao alergiju na kravlje mlijeko.

    Meni opet simptomi koje mali ima vrlo sliče na tzv. "tihi" refluks o kojemu sam nešta uspjela naći na netu, ali nedovoljno. Moja djeca nisu imala s tim problema pa ne znam inače o tome gotovo ništa.

    Molim sve mame koje imaju ikakva iskustva s tim, osobito ako je dijete imalo ovakve simptome da napišu sve što znaju i iskustva koja su prošli. Mi smo iz manjeg mjesta i ako dobiju uputnicu, to će najvjerojatnije biti Klaićeva.

    Šta mogu očekivati, kakva je procedura, kakve pretrage, može li se očekivati prepisivanje nekog lijeka?

    Ja sam je do sada jako podržavala u dojenju i strašno mi je žao što je pedijatar napravio ovakav potez, ona se izdaja da bi održala laktaciju, ali teško je izdojiti toliku količinu.

    No, mali ne izgleda dobro, ne napreduje gotovo nikako, a oni su oboje sa živcima pri kraju.

    Ja sam također zabrinuta, iako smatram da je skidanje s majčinog mlijeka suluda ideja, teško je u ovoj situaciji ići preko odluke pedijatra.

    Ona čeka vaše odgovore, nije spretna s internetom i forumima pa me zamolila da ispitam što je moguće više. Svi misle da ona umišlja, ja joj jedina vjerujem jer sam i sama vidjela kako to izgleda kada se probudio i vrlo uznemireno počeo mljackati i gutati taj usireni sadržaj koji mu se podigao u grlo.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Cuj Ejla, vrlo tesko je bilo sta reci o tome ovako preko neta. Dobila sam tvoju pp poruku. Moze biti alergija, moze biti refluks a moze biti nesto sasvim deseto.
    Predpostavljam da si negdje iskopala da su mojih oboje imali refluks, nazalost. Prvo cu reci da prodje ali ne tako brzo, ustvari i to opet ovisi o djetetu.

    Mojoj Annabel su uveli ta anti alergijska mlijeka sa mjesec dana. Nista nam to nije pomoglo. Onda smo probali soju. Ma sve je to tako ogavnog okusa da me uopce necudi sto nije htjela piti. Niko nije spominjao refluks dok ja nisam iskopala. Ona je povracala punih 11 mjeseci tih prvih. Kilaza je bila strava i uzas, onda je bila anemicna pa nedostatak vitD da su mislili da ima rahitis.

    Noah je bio super prvih mjesec dana. Dojio je konstantno a onda se cjeli svijet srusio ponovo. Odbijao je jesti danima i na kraju zavrsio u bolnici. Uradili su mu barijum test(popije se ta bjela tekucina i onda snimaju). Pokazao se refluks. Dojiti nije htjeo ali ja nisam odustajala pa sam se izdajala mjesecima jer sam tad vec znala da djeca sa refluksom najlakse prolaze na majcinom mlijeku. Hranili smo ga na zlicu i kapaljku doslovce prvih 4 mjeseca.

    On je dobio ljekove koji su pomogli mjesec dana a onda opet uzas i opet hospitalizacija i onda su mu radili onaj test kad stavljaju kameru u jednjak(da me ubijes nemogu se sjetiti kako se zove) i to je pokazalo da mu je jednjak spaljen od 10-20 cm a imao je samo 4 mjeseca.
    On je imao taj tihi refluks koji je ustvari gori jer prvo im pali jednjak ta kiselina kad ide prema gore a onda ako progutaju nazad pali kad ide ponovo dolje.
    Annabel je sve povracala i jednom je cak plahtu ta kiselina izgrizla koliko je bila jaka. Ali bi joj bilo onda puno bolje. Ona je i ok spavala a Noah..........................majko moja mila muke.
    On bi spavao po pet minuta i onda se budio vristeci kao da ga neko davi.

    Treba djecu poslije hranjenja sto vise i duz drzati u ispravnom polozaju. Djeca koja pate od refluksa bolje spavaju na trbuhu ali to vam niko nemoze reci da napravite radi mogucnosti SIDSa., dobro je malo uzdici zaglavlje krevetica ili ako djete spava s roditeljima u krevetu ima da se kupi spuzva koja ih malo uzdigne.

    Sve u svemu moj Noah je bolje napredovao od Annabel jer je duze bio na mom mlijeku a majcino mlijeko je puno lakse i brze probavljivo od adaptiranog.

    Njabolje je da nadju dobrog gastroenterolaga i sa njim se posavjetuju.
    Nas je to spasilo. A krv koju si spomenula djete ne bi smjelo povracati. To bi mi nekako vise navodilo na alergije nego na refluks. Javi kako je bebica i nadam se da sam barem malo pomogla.

    Neka mama doji sto vise moze i neka ona izbaci sve iz prehrane sa kravljim proteinima.Javi se.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    456

    Početno refluks

    Ova situacija me podsjetila na našu davno, davno (prije 11 godina)....
    Onda davno, davno imali smo isti osjećaj - uznemirena ona i mi - a pojma nemamo šta je , a vidimo da nije zadovoljno dijete....
    Prva 3 mjeseca normalan tijek svega - L.sisala, bljuckala, spavala - bez ikakovih ispada...
    A onda od 3. mjeseca- hipotonična, bez nekog apetita, nezadovoljna, bez stolice - sisala po 2 minute - prestajala, uvijek nešto prežvakavala, kad bi zaspala budila se u plaču , tražila opet sisati , pa zapala , pa se opet budila nakon 15 minuta i tako u krug neprestano - ja sam bila u komi da nije dosta mlijeka, da nije dobro mlijeko, pokušali s nadohranom - ona obično posisala 0.5 dcl mlijeka (dok bi njeni vršnjaci u to doba jeli već po 2 dcl) - situacije su se ponavljale ko i sa sisanjem ...
    Ne sjećam se kad su joj točno dokazali REFLUKs (želučani) - Klaićeva je dobar izbor (u ono doba to je bio dr. Grgurić) - objasnio je dobro o čemu se radi i kako se ponašati u smislu hrane - što neutralnije - kombinacije voćnih kašica i mlijeka su užas za refluks, dobivala je neku vodicu za smirivanje kiseline, obavezno spavanje na povišenom ( ispod madraca zamotati ručnik) da dijete leži na kosom....
    Najgore je što ta kiselina ima za posljedicu lupanje srca - tako da je uvijek izgledalo da L. ima takihardiju - strašno je bila uznemirena, i imala ta neobična zbivanja iza hranjenja, a pojma nismo imali od čega!!!
    Međutim, drugi je par cipela što je najvjerojatnije kod naše L. razlog refluksa bio savim drugačije naravi od uobičajenog - obično kod neke djece se taj poklopčić koji zatvara to želučanu vreću NE ZATVARA kako treba pa se kiselina vraća u jednjak i uzrokuje takve refluksna ponašanja. Kod nje zbog motoričkog zastoja problemi su postojali sve do trenutka dok nije počela sjediti (2.5 godine), puzati (3. godine) i općenito bolje se kretati !!!
    Mislim da je to refluksno stanje doista jedan UŽASAN osjećaj, a budući su djeca mala ne znaju izraziti što im je to se ovako baš izražava. Najgore je što nije tipična klinička slika - povraćanje u mlazu - pa nitko ne pretpostavlja o čemu se radi - roditelji samo vide da nešto nije u redu!!!

    p.s. Ne znam kak je dijete s zubićima i žvakanjem - pokušati uvesti što krutiju hranu - L. se preporodila kad smo je počeli hraniti na žlicu i kad je počela žvakati kruh - s kojim si je neutralizira kiselinu ( iako ni sastav kruha nije savršen u smislu kiseline) - ali je valjda fizički na sebe vezao kiselinu! Sisanje joj je ostalo samo za dobro jutro do 9. mjeseci!
    Utjeha: stanje se kako rastu TOTALNO popravlja (naše iskustvo) - strpljenje najvažnija terapija!!!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Beba ima 8 tjedana.

  5. #5
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Na žalost, vidim da je puno čitanja a malo odgovora.

    Stoga zaključujem da ovakve situacije nisu tako česte kod male djece.

    Situacija je, u najblažu ruku, zbunjujuća. Pedijatar sad preporuča radije Vinogradsku nego Klaićevu (kao, tamo će imati drugačiji pristup i obradu, u Klaićevoj više rutinerski), no, to je više zbog forse roditelja nego njega samoga.

    On je fokusiran samo na podizanje kilaže, kaže da njegova iskustva o refluksu govore da bi dijete trebalo imati bronhitise ili takve neke teže smetnje (zbog udisanja sadržaja???) pa se tek onda upućuje na ispitivanja u bolnice. Ovo valjda nije toliko zabrinjavajuće.

    Nakon par dana pokusiranja sa Pregominom sad je mami rekao da polako vraća dijete na dojku i dohranjuje dodatno (ovo mi pak, nikako nije jasno, to je valjda samo tako jednostavno, prvo ga preko noći skinuti s prsa, davati adaptirano, pa onda par dana tako + voda+dijete nema stolicu uopće za to vrijeme.... :? ).

    I još tvrdi da u njegovoj dugogodišnjoj praksi nijedno dijete nije došlo od specijaliste s nekom terapijom (lijek, kapi, sirup i sl), samo upute hendlanja klasične za dijete s refluksom.

    I ajde sad ti budi pametan...

    Jel ima netko iskustva s tretmanom i boravkom u ove dvije spomenute bolnice (Klaićeva, Vinogradska)?

    Jel netko ikada dobio neki lijek koji može olakšati tegobe ako je dijete ugroženo na način da ne napreduje?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Ne brohitise nego pneumoniju, nedaj boze jer mogu aspririrati taj sadrzaj. Nama se fala bogu to nikad nije desilo ali zato smo fasovali milione upala uha, kiselina mu je unistila i krajnike i zube nazalost.

    Refluks neku djecu uopce nesmeta. Sve dok napreduju je ok ali ako ne napreduju onda zna biti veliki problem. Nazalost puno pedijatara nevjeruje u refluks. To sam osjetila na sopstvenoj kozi. Dobar gastroenterolog zlata vrijedi.
    Na cybermedu ima ona doktorica koja odgovara na pitanja ove vrste. Mozda da tamo pitas i detaljno opises probleme. Oni ce ti sigurno reci gdje je najbolje ici i kome.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    E da Noah je dobio Losec ili Prilosec. Neznam vise kako se u kojoj drzavi zove. Ima i za djecu neki sirup koji oblozi zeludac tako da kad se kiselina krene vracati prvo se to vrati i oblozi i zastiti jednjak da ga kiselina ne bi palila. Inace beba joj odbija jesti jer je boli. Krenu vezati jelo sa boli i eto ti problema. I dalje tvrdim da je dojenje najbolje.

    Nisam fan Astrazenece ali taj nas je lijek u najmanju ruku spasio:

    http://www.astrazeneca.com/productbrowse/2_64.aspx

  8. #8
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Stanje je i dalje nepromijenjeno. Stoga su još čvršći u odluci da potraže pomoć specijalista...

    No, u našoj lijepoj Hrvatskoj iz provincije doći do dobrog stručnjaka, i to, po mogućnosti odmah, tj. što brže... :/

    Ima li šta privatno za preporučiti u Zagrebu?

  9. #9
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Podižem u nadi da će možda naletjeti netko novi sa svojim iskustvom.

    Na sreću, pedijatrovo pokusiranje s nadohranom nije dugo trajalo, a kuma se sve vrijeme izdajala i spremala mlijeko. Sad malog sve više vraća na svoje mlijeko, ali ostaju pri tome da naprave pregled i saznaju o čemu se radi.

    Bit će to ipak Klaićeva, pa ovim putem molim one koji su prošli iskustvo pretrage onog 24-satnog promatranja ili snimanja jednjaka da malo opišu proceduru i kako to izgleda?!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    168

    Početno

    Mojoj curici je 2. dana života ultrazvukom abodmena dijagnosticiran "konstantni obilni refluks". U početku mi je bilo prestrašno gledati je kako povraća, čitala sam grozna iskustva i moguće posljedice i bojala se užasno. Onda smo krenuli s prilagođavanjem situaciji : puno nosanja na rukama, uspravno, naročito nakon jela (min. 20 minuta), spavanje na nakošenom madracu, i ono najvažnije - dojenje na zahtjev. Beba je super napredovala i svaki pregled nam je pedica ponavljala kako to nije refluks. Sada ima punih 6 mjeseci i gotovo ni traga povraćanju, ali još uvijek dosta nemirno spava i bori se s "vraćanjem" sadržaja u ždrijelo. Žao mi je što ti drukčije ne mogu pomoći i nadam se da će tvoja kuma i bebica doći u ruke dobrog specjaliste te da će sve ovo ubrzo biti zaboravljeno a bebač nasmijan i vesel!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    168

    Početno

    Mojoj curici je 2. dana života ultrazvukom abodmena dijagnosticiran "konstantni obilni refluks". U početku mi je bilo prestrašno gledati je kako povraća, čitala sam grozna iskustva i moguće posljedice i bojala se užasno. Onda smo krenuli s prilagođavanjem situaciji : puno nosanja na rukama, uspravno, naročito nakon jela (min. 20 minuta), spavanje na nakošenom madracu, i ono najvažnije - dojenje na zahtjev. Beba je super napredovala i svaki pregled nam je pedica ponavljala kako to nije refluks. Sada ima punih 6 mjeseci i gotovo ni traga povraćanju, ali još uvijek dosta nemirno spava i bori se s "vraćanjem" sadržaja u ždrijelo. Žao mi je što ti drukčije ne mogu pomoći i nadam se da će tvoja kuma i bebica doći u ruke dobrog specjaliste te da će sve ovo ubrzo biti zaboravljeno a bebač nasmijan i vesel!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav!Imam bebu staru 4 mjeseca uskoro.Prije mjesec dana pocele su nase muke s hranjenjem a danas je postalo gotovo nemoguce nahraniti bebu.Tako sam citajuci i prateci simptome bebe otkrila da ona mozda ima tihi refluks..Hranim je na bocicu svojim mlijekom( nemoguce je bilo uspostaviti dojenje).
    Kad pokusam bebi dati bocicu pocme plakati i vrtiti glavom, a cim je stavim u lezeci polozaj pocme plakati, u polusjedecem polozaju ne zeli vuci mlijeko.Pojede vrlo malu kolicinu mlijeka samo kad joj ga ukapam bocicom, bez da se potrudi povuci mlijeko jer vise to ne zeli bez obzira koliki razmak izmedu hranjenja napravila.
    Pokazuje znakove gladi ali ne zeli vuci mlijeko osim toga, cesto povrati sadrzaj koji pojede i zadrzava mlijeko u ustima, podriguje tokon hranjenja i dosta je nemirna tokon i nakon hranjenja.Po danu ne spava skoro nikako a nocu se nikako ne budi, prespava je u komadu.Cesto savija glavicu unatrag i grci se bolje spava na povisenom.
    Pedijatrica mi je rekla da uvedem adaptirano mlijeko .Molim vas napisite mi ima li itko iskustva sa ovim? Kako tocno izgleda vase hranjenje beba sa ovim problemom?

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Savjetuj se s pedijatrom, no prije dosta godina je u takvom slučaju bila preporuka da se bebama starijim od 4 mjeseca ugusti majčino mlijeko sa rižolinom i daje na žličicu. Najstarijem sam tako radila i prevalili smo najteži dio Kako je rastao, problem je sam nestajao, ali on je htio i sisati. Samo pišem svoje iskustvo.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj Marjana Madunić prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav!Imam bebu staru 4 mjeseca uskoro.Prije mjesec dana pocele su nase muke s hranjenjem a danas je postalo gotovo nemoguce nahraniti bebu.Tako sam citajuci i prateci simptome bebe otkrila da ona mozda ima tihi refluks..Hranim je na bocicu svojim mlijekom( nemoguce je bilo uspostaviti dojenje).
    Kad pokusam bebi dati bocicu pocme plakati i vrtiti glavom, a cim je stavim u lezeci polozaj pocme plakati, u polusjedecem polozaju ne zeli vuci mlijeko.Pojede vrlo malu kolicinu mlijeka samo kad joj ga ukapam bocicom, bez da se potrudi povuci mlijeko jer vise to ne zeli bez obzira koliki razmak izmedu hranjenja napravila.
    Pokazuje znakove gladi ali ne zeli vuci mlijeko osim toga, cesto povrati sadrzaj koji pojede i zadrzava mlijeko u ustima, podriguje tokon hranjenja i dosta je nemirna tokon i nakon hranjenja.Po danu ne spava skoro nikako a nocu se nikako ne budi, prespava je u komadu.Cesto savija glavicu unatrag i grci se bolje spava na povisenom.
    Pedijatrica mi je rekla da uvedem adaptirano mlijeko .Molim vas napisite mi ima li itko iskustva sa ovim? Kako tocno izgleda vase hranjenje beba sa ovim problemom?

    Draga Mariana, pročitala sam tvoj post i imam identican problem, pa sam htjela pitta kako je bilo dalje?

    Mojoj curici je sada 5,5 (korigirano bi bila 4,5 jer je rodjena ranije). Do prije 1,5 mjeseci sve super osim groznih grčeva, a onda je postalo jasno da je muči i reflux. Ima sve simptome osim krvi u stolici i onom sto bljuca i to nije uvijek obilno ali zna biti.
    Dojim je skoro samo noću i to zato što je sama prikopčam, ona se ne bi budila cijelu noć, a danju katkad uspijemo i to isto kada je uspavana, a rijetko papa ciku kada nije uspavana, i to znači samo par minuta jer se počne izvijati.
    Onda se izdajam pa dajem na žličicu i tako već tjednima jer me strah da zbog bočice ne odbije cicu skroz.
    Borba velika, bljuca, kašlje, izvija se grozno, plače, pljuje, gura ruke do iznemoglosti u usta sve dok ne bljucne, kad bljucne to je uvijek sirasto čak i odmah nakon jela, kiseli zadah i tako u krug. Doslovno čujem kako sadržaj ide gore dole, a nekad čujem kako jede u jednjak i trenutak u kojem se to izlije u želučić.

    Zaletava mi se i na žličicu i na cicu, ali onda odmah odbija jer je povezala nelagodu s hranjenjem, zato je mogu podojiti samo kad spava, jer kad je budna cicu ne mogu forsirati, a žličicu ću uvijek neku ugurati. Ja imam borbu u glavi da mi je beba gladna i da katkad odbija jer mi je sigurno pala produkcija iako se izdajam, al ona odbija i plače i kad mljeko curi.

    Pokušala sam s rižinim u izdojenom mlijeku, nije pomoglo.
    Skoro sam probala i sa adaptiranim, al onda sam ovdje pročitala da je majčino najbolje jer je najlakše probavljivo. Al uz sve muke jako je teška ona da zapravo ne znam koliko je moja beba pojela pa se bojim i da je još gladna. Prije je super napredovala, zadnjih par tjedana na donjoj granici, ali s tim se ne opterećujem jer ona izgleda prekrasno, ni mršavo ni debelo, a bebi prijevoji su svakako tu.

    Oprostite mi svi na ovako dugačkom postu i molim te molim te javi mi jer si opisala našu situaciju od riječi to riječi. Hvala ti unaprijed.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2021
    Postovi
    1

    Početno

    Draga Zee i Marijana,

    kod nas su slicni problemi. Svoju tromjesecnu curicu samo dojim u snu jer se inace izvija i vristi kad je stavim na dojku. Od rodjenja kombiniram izdojeno mlijeko i formulu no u zadnjih mjesec dana odbija i bocicu. Kiselkast zadah, sirast sadrzaj u ustima i satima nakon jela, nagli vrisak u snu koji je probudi, prezivanje sadrzaja u ustima, slinjenje i guranje rukice u usta cijelo vrijeme. Sad je pocela i gubiti na tezini jer jednostavno odbija jesti, pojede najvise 60ml po obroku (toliko je jela i u rodilistu, bila je stvarno prozdrljiva prvih nekoliko tjedana zivota). Zanima me kako ste rjesile svoje situacije i jeste li isle na gastroenterolosku obradu?
    Hvala <3

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •