Pokazuje rezultate 1 do 4 od 4

Tema: spolni odgoj

  1. #1
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno spolni odgoj

    OBRAZOVANJE Povjerenstvo za prosudbu programa spolnog odgoja dovršava prijedlog za Ministarstvo
    Seksualni odgoj uvest će se i u osnovne škole
    Autor Irena Kustura


    Spolnim odgojem ubuduće će, najvjerojatnije, uz srednjoškolce biti obuhvaćeni i učenici od petog do osmog razreda osnovne škole. Do sedmog razreda program bi za sve bio isti, a za jedan od izbornih programa spolnog odgoja koji dobiju verifikaciju mjerodavnog ministarstva moći će se odlučiti učenici osmih razreda osnovne škole i srednjoškolci. Koliko će im se programa ponuditi znat će se nakon što Povjerenstvo za prosudbu programa spolnog odgoja završi svoj posao i ministarstvu predloži najbolja rješenja.

    Izborni program
    Kako doznajemo razmišlja se o dvjema varijantama po jednoj bi spolni odgoj bio integriran u postojeće školske predmete, primjerice biologiju, a po drugoj ponudio bi se kao izborni sadržaj. Učenici od petog do sedmog razreda osnovne škole, uključivši i sedmi, kaže naš sugovornik, stjecali bi osnovno biologijsko i psihologijsko znanje te učili osnove zdravstvene kulture i higijene.

    To je minimalno što bi učenici trebali dobiti i o tome navodno nema podijeljenih mišljenja niti žestokih rasprava. No, koplja se lome kad je riječ o starijim učenicima, odnosno osmašima i srednjoškolcima.

    Jedini je izlaz ponuditi učenicima i njihovim roditeljima mogućnost da se odluče između više izbornih programa. Koji će im se programi ponuditi, odlučit će Ministarstvo na temelju onoga što će predložiti Povjerenstvo za spolni odgoj. U ovom trenutku postoje tri programa dva se već provode u školama i izazvala su žestoke rasprave u javnosti.

    Riječ je o programima Teen Star i MEMOAIDS, a treći je prijedlog profesora Štulhofera i njegovih suradnika objašnjava naš sugovornik. Dodaje također da se u posljednje vrijeme sve češće čuju prijedlozi da se u sustav obrazovanja vrate školski liječnici koji bi, i prema ocjenama sudionika rasprave na web stranicama Ministarstva, bili najpogodniji za edukaciju djece o spolnosti.

    Rok 1. travnja
    Usto, Ministarstvo zdravstva predložilo je Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa da se u škole uvede novi predmet zdravstvena kultura.
    To je točno, ali o tome mi još nismo raspravljali. To bi možda bilo dobro rješenje pitanja spolnog odgoja komentirao je savjetnik u Ministarstvu obrazovanja Josip Ujević.

    Povjerenstvo bi, nakon što prouči sve postojeće i predložene programe spolnog odgoja učenika, do 1. travnja trebalo mjerodavnom ministarstvu predložiti najprihvatljivija rješenja. No, pojedini članovi Povjerenstva upozoravaju da je taj rok prekratak i da ga treba produljiti, pogotovu stoga što se u ovoj školskoj godini ionako ne može ništa učiniti niti promijeniti. Bolje je strpjeti se i na jesen krenuti s kvalitetnim modelom, prihvatljivim djeci i roditeljima, poručuju.



    Do 7. razreda - svima isto
    Prema najavama, učenici od petog do zaključno sedmog razreda u sklopu redovite nastave primjerice na satovima biologije, razredne zajednice, prirode i društva trebali bi dobiti prve, primjerene svojoj dobi, informacije o spolnosti. Naučili bi osnovno o tijelu, zdravstvenoj kulturi, biologiji, higijeni.

    Osmašima prepušten izbor
    Učenici osmih razreda, kao i njihovi kolege srednjoškolci, imat će priliku, zajedno s roditeljima, od ponuđenih programa spolnog odgoja izabrati njima najprihvatljiviji. Očekivati je da će se ponuditi nekoliko tipova programa liberalniji i konzervativniji.

  2. #2
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Primorac: Gruden ostaje na čelu Povjerenstva


    Doktor Gruden korektno vodi Povjerenstvo, ne pokušava nametnuti svoja stajališta, a vjerujem da mu to, i kad bi pokušao, ostali članovi ne bi dopustili kažu u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa, opovrgavajući time nagađanja da će dr. Vladimir Gruden napraviti sve po svome.
    Ničije samovoljno ponašanje, posebno ne s pozicija homofobije ne bih tolerirao. Isto tako ne bih dopustio diskriminaciju kategorično je na sumnje da Gruden nije najprikladniji izbor odgovorio ministar Dragan Primorac. Dodaje da pritužbi na Grudenovo ponašanje nema i vjeruje da će Povjerenstvo posao s uspjehom obaviti.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    255

    Početno

    nije mi jasno...kako mislis odlucivat ce roditelji? kao pojedinci,kao razred...???ja odlucim da zelim jedan program ,drugi se opredijele za drugi,pa vecina nadglasa ili???? nisu mi bas jasni....

  4. #4
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj zanamala prvotno napisa
    nije mi jasno...kako mislis odlucivat ce roditelji? kao pojedinci,kao razred...???ja odlucim da zelim jedan program ,drugi se opredijele za drugi,pa vecina nadglasa ili???? nisu mi bas jasni....
    nisam ja pisala članak

    živi bili pa vidjeli

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •