Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 67

Tema: Da li, otkada i koliko ostaju sami kod kuce?

  1. #1
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno Da li, otkada i koliko ostaju sami kod kuce?

    Kada Ivana ide prepodne u skolu, u prilici je da ostaje sama kod kuce jedan do dva sata dok ja ne stignem sa posla. Izmedju toga i situacije da je cuva svekrva izabrala je ovo prvo, i prosle nedelje smo po prvi put probali. Nije bilo problema, mada je trazila da dolazim malo ranije i bile smo na telefonskoj vezi po jednom za vreme svakog tog 'samovanja'. Cini mi se jos uvek pomalo nesigurna, ali ubedjena da ona to moze "osvojiti". Kako je kod vas? Da li deca ostaju sama , da li , dok su sama, spremaju sebi nesto za pojesti i uopste, kako tece ovaj vid osamostaljivanja?

  2. #2
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moja kćer je totalno nesamostalna,nikad nije sama doma,niti ne želi probati.U školi je u produženom boravku,tamo i jede,a kod kuće traži mene ili tatu da joj spremimo jelo.Sok uzme sama,kao i kekse,ali uvijek prvo pita.Dosta je bojažljiva,npr.ja joj kažem da me pričeka ispred toaleta kad smo negdje vani,ali ne ona inzistira da uđe i stoji ispred kabine,a ako je kabina veća onda i uđe samnom.Dokle će to tako,ne znam,al znam da sam ja u njenoj dobi bila stalno sama i daleko pješačila u školu i stalno joj pokušavam objasniti da bezveze paničari i da bi se trebala opustiti,ali uzalud.

  3. #3
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Cini mi se da objasnjavanje tu ne pomaze puno. I Ivanica je neke vidove osamostaljivanja teze prihvatala, a onda, odjednom, kao na klik misem, pristala. Valjda moraju sami da osete da su spremni...

  4. #4
    sir_oliver avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    pula
    Postovi
    497

    Početno

    pa mi ostajemo već duže sami. sada nam je 9. ali mala je totalno saomstalna i to je super prihvatila.

  5. #5
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Oboje djece ostaju sami najviše pola sata, dok ja odem do obližnjeg dućana. Inače, ne ostaje sam ni stariji brat, a kamoli predškolka.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    ja sam paranoicna pa takve stvari ne volim pisati :? vi se ne bojite?

  7. #7
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    ja sam paranoicna pa takve stvari ne volim pisati :? vi se ne bojite?
    ako ćemo po strahu - ja se bojim i sada .

    ali nekad nemaš izbora, pa moraš...

  8. #8
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ivar jos ne ostaje sam doma

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    64

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    ja sam paranoicna pa takve stvari ne volim pisati :? vi se ne bojite?
    I ja jako...

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    ne ostaviti ih same, nego pisati o tome kad su sami i koliko

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Mi smo ih počeli pomalo ostavljati, ali ono mi smo u garaži, nešto pospremamo, a oni su sami. Ili odem do susjede 15 minuta, oni su sami. Mislim da treba početi, i još sam si dala u zadatak sada prije rođenja treće bebe kada budem doma na porodiljskom da Dinu osamostaljujem što se tiče odlaska sam u školu, odlaska u obližnji dućan, prelaska ceste i slično. Mislim da je vrijeme, ima 8,5 godina. I, naravno, da ću se, kao što sorciere kaže, bojati i kada bude imao 15, ali mislim da zbog svog straha ne smijem dijete činiti bespomoćnijim nego što jest.

  12. #12
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    davorka, zadnja recenica ti je stvarno bezveze

    nema veze niti vlastiti strah niti bespomocnost s ovim, niti cu ja svoje kastrirat time, niti ti svoje ojacat, samo je stvar potrebe, kako je sorci rekla


    nekom, npr meni nije bilo potrebe ostavljat ga samog, tebi ce je uskoro biti

    ako trebam u trgovinu, on ce sam reci da ide sa mnom, a ako je bolestan, imam u krugu od 100 metara bar 3 ljudi koji ce me tog dana pitati jel mi treba sto donijeti

  13. #13
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    [quote="sorciereako ćemo po strahu - ja se bojim i sada .

    ali nekad nemaš izbora, pa moraš...[/quote]

    X

  14. #14
    DaDo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    345

    Početno

    dado povremeno ostaje sam, što znači ako sam ja u subotu ujutro dogovorila neku kavicu ili obilazak rodbine a njemu se baš ne da onda ostane sat-dva kući. čita ili gleda neki crtić..ponekad kakvu malu zadaćicu. za drugim ostajanjima nema potrebe jer je u cjelodnevnom tako da uglavnom dođemo skupa kući.
    moram ga pohvaliti neki dan je čak i seku pripazio par minuta dok sam ja izletila ispred zgrade po nešto..

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    ma ja sam mislila da s obzirom na to da smo ovdje tesko anonimni i neuhvatljivi, da ne zelim pisati koliko su moja djeca sama doma i kada i koliko su oprezna ili nisu da netko ne bi dosao na ideju...

    za to sam mislila da se bojim.

    mislim, bojim se i ostaviti ih same, ali ucim se pomalo....

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    davorka, zadnja recenica ti je stvarno bezveze
    Ivka :shock:

    Gle, da li ti stvarno misliš da dijete treba ostati samo doma, odnosno učiti se takvoj vrsti samostalnosti samo i isključivo kada to bude potreba tebi, dakle kada budeš neizostavno morala nešto obaviti, a on bude morao ostati sam? Vidiš, ja mislim da ga bez obzira na to da li je to moja potreba ili ne, moram početi učiti tome jer osobno smatram da nije dobro niti ovo stalno oslanjanje na nas, njegov strah da ostaje sam doma samo i isključivo jer misli da on to ne može, a to je opet potencirano s naše strane jer ga nikad nismo stavljali u tu poziciju. Dosta djece iz Dininog razreda ide samo u školu i preko ceste i ostaju ponekad sami doma, mislim da je i on sposoban za to. I neće meni uskoro biti potreba za njegovim samostalnim odlascima u školu, niti će mi biti potreba da ostaje sam doma jer ja ću biti na porodiljskom, nego baš mislim da mu je vrijeme, da je zreo za to. I voljela bih da flower kaže koju na ovu temu jer mi se čini kad smo jednom potegnuli temu boravka i sl. da je baš flo rekla da bi dijete u trećem razredu trebalo biti sposobno ostati samo doma i ići samo u školu. Ja uopće nisam roditelj koji srlja u nešto, izuzetno štitim svoju djecu, ali mi se čini da ponekad time i njima činim medvjeđu uslugu. Zanima me mišljenje mama koje misle da je ovo prerano za ovo o čemu pišem kada je po njima magična granica, dakle u kojoj dobi bi dijete moglo ići samo u školu bez pratnje ili ostati samo doma sat, dva.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    moj moze ovo zadnje sto si rekla 8) i sam u skolu i iz skole, a nije blizu, i ostati malo doma sam

  18. #18
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Sve ovisi o tome gdje je škola. U kvartovsku školu bih ga pustila samog u trećem razredu, a u ovu koju ide, ne znam :/ . Vidjet ćemo kad dođe do trećeg razreda. No, sigurna sam da će ići sam u četvrtom. Isto vrijedi i za ostajanje doma. Razmišljamo o tome kad bismo ga mogli pustiti doma samog oko 2 sata, tako da ne mora pratiti sestru u muzičku. Za sada to još ne dolazi u obzir, a kad će doći, vidjet ćemo. To će ovisiti i o njegovom stavu, odnosno osjećaju sigurnosti. Ja ovo ostavljanje po 15-30 min dok ja odem do dućana također doživljavam kao vježbu. Kad su zajedno doma žele ostati, a kad su sami M. želi ići sa mnom, a B. ne.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    To će ovisiti i o njegovom stavu, odnosno osjećaju sigurnosti
    i kod nas je to bilo presudno. kad je rekao da moze sam u skolu, znala sam da moze.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Zdenka, na tu vrstu vježbe sam ja i mislila. Naravno da ne mogu ostaviti dijete koje nikad nije bilo samo doma odjednom cijeli dan, niti ga jednog dana smao poslati u školu. Ja sam mislila iskoristiti vrijeme dok ne rodim a budem kod kuće da odemo zajedno pješice do škole, da mu ukazujem na opasna mjesta (prometno) i kako se treba ponašati dok ide tamo, pustiti ga da pređe cestu a ja da ga pogledam kako je to napravio, da ode sam u dućan, ja bih ga čekala ispred da to obavi... Tako sam mislila postepeno, jer Dino je ziheraš, sa mnom će biti siguran i postepeno će moći preuzeti obaveze. On će u svibnju imati 9 godina. Naša škola je kvartovska, na to sam mislila kad sam govorila o odlasku u školu, naravno da ako nije kvartovska onda je i druga stvar. Mi imamo 2 puta za prijeći cestu, relativno prometnu.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    188

    Početno

    ja sam od prvog dana škole nosila ključ oko vrata, kupovala kruh na povratku iz škole i sama se budila na autobus za školu s društvom jer su mi roditelji odlazili na posao u 5 sati.
    a moju malu koja ima 6 godina čekam ispred wc-a, sjedim na stražnjem sjedalu u autu (odvikavam se polagano) , a samu je nebi nikad pustila kod kuće. prije mjesec dana sam je prvi puta ostavila da prespava kod bake jer smo morali na put.
    mm kaže da sam paranoična.

  22. #22
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ja sasvim sigurno ne mislim trenirati i vjezbati dijete. Jer ne moram. Da moram, vjerojatno bih, ali bi i dalje bila uvjerena da djeca ispod odredjenih godina nisu sposobna razmisljati na nacin koji ce ih cuvati u svakakvim situacijama koje se mogu dogoditi. Nesrece se rijetko dogadjaju samo zato jer se i inace rijetko dogadjaju, a ne zato sto sama kod kuce ostaju supersposobna i superracionalna djeca.

    S druge strane, moje je 6.5 godisnje dijete nedavno izrazilo zelju da ostane sama kod kuce dok smo MM i ja nosili neki paket u jedan ured. Nije htjela s nama i izrazila je zelju da ostane kod kuce. I ostavila sam je tih 20ak minuta.
    Jer je zeljela, ne zato da ojaca i da se nauci.
    Za to vrijeme joj je dosadilo pa je oprala sudje i pomela pod i taman se ulovila generalnog ciscenja kuce kad smo dosli.

    Sto se tice "ucenja" na ostanak kod kuce.... Ja cvrsto vjerujem da djeca u ovakvim stvarima sazrijevaju sama, a ne da ih mi mozemo uciti (mislim da ih eventualno mozemo istrenirati sto smiju, a sto ne) i da vecina jest sposobna u trecem osnovne ostati sama, ali da ta granica nije mjerilo za svu djecu. I spremna sam na redovitoj osnovi ostavljati je samu tek kad budem sigurna u osjecaju da ce moci ishendlati i eventualnu izvanrednu situaciju.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Za to vrijeme joj je dosadilo pa je oprala sudje i pomela pod i taman se ulovila generalnog ciscenja kuce kad smo dosli.
    Ovdje dođe smajlić koji odvali u nesvjest pa

    N je do sad ostajao taman da bacim smeće (na prizemlju smo) ili donesem vrećicu sa stvarima iz auta, dakle max. 5 minuta, mislim mi smo još mali za osamostaljivanje, možda na ljeto odem i do dućana preko ceste.
    Ja sam isto sa 6 sama išla u knjižnicu i u dućan, ali mi smo tad u cijeloj zgradi imali samo 2 auta, danas je to malo drukčije. Ali se živo sjećam da je mama jednom dok sam spavala otišla do obližnjeg dućana i bila sam jaaaako ljuta,jer sam se ubrzo sama probudila, nije me bilo strah, ali sam bila ljuta jer sam ostala sama...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Moje dijete ŽELI ići samo u školu, ali nije siguran kako bi to trebao napraviti zato što nikada nije išao sam. Ja mu želim pomoći da osjeti da on to može. Ne znam kako ćete vi cure procijeniti samo na osnovu djetetove želje da li je sposobno ili ne to napraviti. I mene je mama nekoliko puta vodila u školu zato da naučim, nije me pustila samu kada sam ja rekla da želim ići sama. To nije puki trening i dril kako vi to shvaćate. Sorry, ali ne znam kako bih to bolje objasnila.

  25. #25
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    I ja sam kao školarka imala ključ oko vrata, išla u školu sa starijom sestrom, u povratku sam se javila mami iz govornice da je sve ok, išla sam bez problema u dućan po namirnice, i nikada nije bilo problema.
    Tara će ovu jesen u školu, dosta je samosltano dijete, na svoju želju krenula je prije par mjeseci u dućan, tu i tamo je pustim, jer smatram da joj takvo što ne može škoditi, dućan vidim sa svog prozora, skrenula sam joj pažnju na neke bitne stvari, tipa da ne razgovara sa nepoznatima, da ravno iz dućana ide doma i sl. i eto taj odlazak u dućan njoj jako puno znači.....
    Što se tiče ostajanja doma, za sada samo u slučaju da ja moram odnjeti smeće, da moram po nešto u auto i to zato jer se njoj neide samnom, ne oblači joj se za to kratko vrijeme što moramo izaći do auta i slično.....
    Polako je učim kako sama zaključati vrata od stana, jednostavno polako je učim takvim stvarima. Iči će u cjelodnevni program u školi, i naravno da ću je prve dane ja voditi do škole, već zna put, nema neku opasnu cestu koju bi trebala prelaziti do škole........

  26. #26

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj davorka prvotno napisa
    Moje dijete ŽELI ići samo u školu,
    Moje niti u razred ne želi ući sama... :/

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Moje je dijete još jedno od onih koje se želi osamostaliti, mislim mu to i dopustiti, ali u sitnim koracima, s obzirom da je jako zaigran i tek mu je 6 godina. Tako da odlaske do dućana, iako je doslovce 30 metara "daleko" od prozora, još nisam dopustila, na parkingu je jaaako puno auta.
    Krenuli smo još prije godinu dana (jer je on tražio) sa kupovinom, ali tako da ja stojim ispred dućana i vidim ga kroz staklo, a on uđe i kupi npr. kruh ili mlijeko.. Zbog toga je bio jako sretan i ponosan na sebe
    Yaya ja nebih"gurala" ako nije neophodno, ili se ona tako loše osjeća, bez obzira na magičnu granicu u godinama, ali ni onemogućavala u neopasnim situacijama, jer je nas strah.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj pikulica prvotno napisa
    Yaya ja nebih"gurala" ako nije neophodno, ili se ona tako loše osjeća, bez obzira na magičnu granicu u godinama, ali ni onemogućavala u neopasnim situacijama, jer je nas strah.
    Hvala...ne ne guramo ništa...čekamo da se počne sama odgurivati.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Bude uskoro, a onda je nećete moći stići

  30. #30
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Ovo vec uveliko uocavam u nekim drugim situacijama... Gospodjica je porasla i uozbiljila se

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    488

    Početno re

    Max ima 4 godine i dva puta je već bio sam po nekih 10-tak minuta. Tako je želio. Rješavao je osmosmjerku dok se nisam vratila, čekao me na istom mjestu gdje sam ga i ostavila. Takav je bio dogovor.

    Također, kad smo u parku, ima želju sam otići na kiosk kupiti vodu ili sladoled po ljeti. Kiosk je udaljen nekih 100tinjak metara i cijelo vrijeme mi je na vidiku. To je pješačka zona i nema prometa.

  32. #32
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,031

    Početno

    a kad se ja sjetim sebe sa 9,10....sama iz sesveta do savice gdje stari ceka na stanici...sa 7 vec ostajala sama u stanu,starci rade....a danas,neznaju si niti rit obrisat sami....

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    I ja se sjecam sebe sa 7, 8, 9....nisam imala izbora nego ostajati sama ujutro. Starci su jako rano ustajali i odlazili na posao. Pa sam se tresla od straha na svaki zvuk, skoro svako jutro isla buditi staru susjedu da mi pravi drustvo dok ne dodje vrijeme za polazak u skolu itd. Koma

  34. #34
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    mene su prvi dan skole otpratili do tamo, nazad sam isla sama. sve nadalje sam isla solo. isto, kljuc oko vrata i vozi. krenula sam u skolu sa 6 godina i 3 mjeseca. mislim da smo i ranije od toga ostajali sami doma jer su starci radili. nikad problema.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    144

    Početno

    I mi smo kao Davorka. Vid zeli ici sam kuci iz skole, i vecina djece ide, ali buduci da on mora prelaziti Horvacansku na groznom semaforu jos ga nisam pustila samog. Zato svaki put kad idemo zajedno pricam mu o svim mogucim problemima pri prelasku semafora. Mislim da je on spreman, ali mene je strah. Ide sam kod bake i do ducana. I pazljiv je. Nije to trening. Ja mislim da su oni vecinom spremni u 2. razredu. Ponekad kratko ostane sam doma i dobro se snalazi. On to zeli i ja mu na neko nacim zelim pokazati da mu vjerujem i da imam povjerenje u njega kad se nesto dogovorimo.

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    326

    Početno

    L. je osjetila potrebu za "osamljivanjem" prošlo ljeto. je li to bilo povezano sa sviješću da će polaskom u školu nastupiti neka nova faza u životu, kad će morati povremeno ostajati sama doma, ili bi sa 7 god. jednosatvno dovoljno za to sazrela i bez te svijesti, ne znam... no, prvi put je poželjela sama ostati doma kad smo mm i ja morali otići nešto obaviti van kuće i, naravno, planirali djecu povesti sa sobom. njoj se taj dan nije dalo izlaziti. na kraju smo otišli mm, J. i ja, a ona je sama ostala doma na sat i pol.
    na početku šk. godine tempirala sam i posao i ispomoć od strane drugih članova obitelji na način da nikad ne ostane sama dulje od 2-3 h, ali sad je dovoljno samostalna da ostane koliko god je potrebno, ponekad i do 5-6 sati. iako ponekad "zaboravi" oprati zube, pospremiti krevet ili igračke za sobom, u principu je vrlo samostalna: domaću zadaću piše sama, pojede obroke koje joj ostavim, pripremi torbu i sve ostalo što je potrebno kad joj je škola u poslijepodnevnoj smjeni, sama vodi računa o vannastavnim i vanškolskim aktivnostima, i ima dobar osjećaj za planiranje vremena (iako još nije u potpunosti savladala orijenataciju pomoću sata).
    u zadnje vrijeme želi sama odlaziti i dolaziti iz škole, ali ja još nisam spremna na to. iako nam je relativno blizu, do škole bi ipak trebala prijeći dvije prometnice. problem ne vidim u njenoj odgovornosti za sebe ili u nepoznavanju prometnih pravila (dapače, Hlapića citira bez greške... i ničim izazvana ), već me brine nepredvidivo ponašanje drugih sudionika u prometu. ipak, bojim se, nećemo to moći još dugo izbjegavati, jer dnevno zbog odvoženja i dovoženja izbivam s posla i do 2 sata. nadoknadim to u nekakve čudne ure, ali nije to to.
    mislim da ćemo se od početka sljedeće šk. godine organizirati tako da će dobiti mob. i odlaziti u školu sama, a do tad ću ja biti pod konstantnim stresom kako sve stići. najveći problem nam je taj što L. ide u školu koja nema produženi boravak, nego je nastava organizirana smjenski i traje 4 šk. sata, jedan tjedan ujutro, jedan poslijepodne. jednostavnije rečeno: ni vrit, ni mimo!

  37. #37
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Naš B. ima 7,5 god. i voli povremeno ostati sam doma na 1-1,5 h, mi odemo u dućan, ili na kavu kod šogora i šogorice koji žive na drugoj strani ulice. U školu još ne ide sam, i ne znam kad ću ja biti za to spremna

  38. #38
    Girica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    243

    Početno

    Ivana nisam još ostavila samog kod kuće. Mm je jednom otišao na 3 min po kruh. Ali zato svaki puta kad ode kod mojih roditelja.. Baka ga je poslala samog u videoteku (nema prelaska ceste, to je 2 min hoda), deda ga je ostavio samog dva sata, dao mu svoj br mobitela a i sam ga je zvao svakih pola sata. Ivan sav cvate kako je samostalan i meni govori da ga nikuda ne puštam. U školu ga naravno vodimo kao i iz škole. Šta ja znam, mislim da je još prerano za takva osamostaljivanja.. :?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Donji Miholjac
    Postovi
    69

    Početno

    Ja nisam malog ostavljala samog kod kuće nikada više od 2 min. ( doka raširim veš u dvorištu ili odem do susjede po nešto uz objašnjenje kuda idem i da ću se brzo vratiti). Sada je 6,3 g. i još uvijek se toga užasavam. Ne znam hoću li ikada biti spremna na to. Već sada sam počela strepiti kako u školu na jesen, radimo i nećemo moći uvijek s njim u školu ili iz škole i već sada planiram tko i kada bi mogao po njega. Inaće nije iskazivao želju ostati sam, iako mislim da bi to mogao. No nismo to još probali.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Postovi
    70

    Početno

    ja svoje ostavljam same (osim naravno lovreka) ali najviše sat dva,dok idem u dućan s bebom doktoru i sl.sara ,tek je navršila 9 jako mi je samostalna a matej ,on bude sad 8 je 100 god iza nje po samostalnosti

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Donji Miholjac
    Postovi
    69

    Početno

    Ne znam ima li tu veze, muško-žensko. Ali mislimda je moj mali totalno neozbiljan i nasamostala. Kada hodamo ulicom ide bez glave i bojim se za njga jer na jesen kreće u školu. Ista stvar je i za ostajanje kod kuće! Ne znam kako bi to izgledalo! Dok kolegica ima malu iste dobi koja već sada zna biti sama i samostalno ide u trgovinu! Jel da se zabrinem!? Jesam li ja kriva!? :?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    188

    Početno

    nisi ti kriva, ili ja tješim sebe, mija se ne želi sama ni obuti ni skinuti , a kamoli takvo nešto, tako smo ih naučili ali su anas malo drugačija vremena nego kad smo mi bili mali.
    eto djete se uguši žvakom, pregazi ga auto na pješačkom prijelazu pa po meni opreza nikad dosta

  43. #43
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Tatjana, ne verujem da imas razloga za brigu. Kao sto nisu progovorili ili prohodali svi na isti dan, tako se nece ni osamostaliti. Svako prema svom unutrasnjem osecaju. Ipak, mislim da mi i jesmo pomalo krivi (barem ja) za to sto su nesamostalni. Mnoge radnje izvodimo umesto njih jer nam se zuri i tako nam je lakse. I onda, naravno da se naviknu da ih oblacimo i hranimo i tesko ih je nagovoriti da to cine sami. Moja I. jos i sada nekad ujutro trazi da je umijem i pomognem oko oblacenja. Za samostalno vecernje tusiranje nije bas raspolozena ako je umorna. E, tu joj popustim, jer vidim da joj taj ritual pruza kontakt sa mnom koji joj preko dana fali, pa se onda i ispricamo i izmazimo...
    Sto se ostajanja kod kuce i odlaska i povratka iz skole tice, vidim da je svakog dana sve samostalnija, sve vise trazi i osvaja slobodu.
    Ono sto mene kao roditelja cini nespokojnom nije njena eventualna nepaznja, vec surova cinjenica da je u ns za nedelju dana nestalo dvoje dece od 14 i 15 godina. Ali to je vec druga tema...

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Donji Miholjac
    Postovi
    69

    Početno

    Hvala na utjehi! Stvarno nekada mislim da sam sama kriva , a opet istina je da su svi različiti i netkome nešto prije sjedne. Gledajući moju malu koja je sada već samostalnija nego što je on bio u njenoj dobi, ona sama ide na nonu, pere zubiće, jede sama od 1.. zna oburi cipele sama, a njega sam do nekidan hranila , obuvala i oblačila. Misli da tu ima ono nešto prvo i drugo dijete. No što se prometa tiće to je strašno. Moja mama meni kaže da sam ja u 1.r. išla sama sa kraja grada i vodila sestru mlađu 4 g. u vrtić. Ma uf.... ali kažem ja nije danas vrijeme kao što je nekada bilo. Manje prometa, manje ljututih ljudi, a i luđaka koji su spremni na sve.A naša djeca su nama predragocjena da bi na to ostali ravnodušni!!!!

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    2

    Početno

    Malo listam po forumu, pa da probudim i ovu temu jer mi je nadasve zanimljiva!
    Nekako mi se čini da će većina mama koje su pisale o ovoj temi, ugušiti svoju djecu i da nit' sebi nit' djeci ne čine dobro. Naravno, ne možemo trpati sve u isti koš, jer ima djece koja zaista imaju razloga biti pod stalnim nadzorom (djeca sa posebnim potrebama, hiperaktivna djeca).

    Radim sa djecom godinama, i imam svoje klince, i sve što mogu reći.... pustite djecu da dišu!
    Učite ih pobogu! Učite ih kako da budu sami, da budu samostalni, objasnite im sve što im treba za par sati "samoće", malo odgovornosti za početak neće biti od viška!
    Djeca imaju potrebu biti sama ponekad, nemojte to zaboraviti!

    Biti će i sretnija kad uspješno "savladaju" lekciju "biti sam"!

    Dajte im male zadatke što moraju učiniti dok se vi vratite kući!

    Dajte im slobodu da izađu sama iz zgrade, da odu do trgovine...

    Nemojte dopustiti da dijete sa 8 ili 9 godina ne zna zaključati vrata od stana, ne zna se samo odijenuti, uzeti jelo, otići u trgovinu na uglu...

    Naravno, sve ovisi i gdje živite (odlazak u trgovinu), ali učite ih, procijenite kad je najmanja gužva, dajte im do znanja da imate povjerenja u njih!

    Trenutno ne živim u HR i nažalost, imam konkretan primjer što su ljudi napravili od djece (jer ono što je u ovoj zemlji bilo prije 15tak god, kod nas je sad u tijeku).

    Nemojte od svoje djece napraviti parazite.


    PS
    Sorry ako sam malo gruba, ali jednostavno sam morala ovako odgovoriti jer ostadoh šokirana pisanjima pojedinih mama.
    Pazite gdje brižnost prelazi u "freek controling".

  46. #46
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Evo, da se i ja javim sa odmakom od godinu dana.
    Moja I. je za ovo vreme stekla podosta samostalnosti - sve cesce ide sama u prodavnicu, knjizaru kada joj treba nesto od skolskog pribora, na engleski (u kvartu), u skolu (autobusom ili peske, 15,20 min)...Odgovorna je i pazljiva, vodi racuna o prometu, svojim stvarima, vremenu...
    Ali, sto se tice ostajanja kod kuce, tu smo se vratili korak unazad zbog jednog neprijatnog dogadjaja od prosle jeseni...
    Jednog petka je sa drugaricom dosla kuci. Cule smo se telefonom, bile su vesele, 'vazne' sto su same, jele su i igrale se. Dogovorile smo se da ja sa posla odem u nabavku i vratim se kuci. Taman sam krenula, kad mi na parkingu zazvoni telefon. One, unezverene, placu. Neko je zvonio na vrata, pitao gde su mama i tata, kada ce doci... verovatno nekakvi prodavci kojecega. Nisu otvorile, ali to je bilo dovoljno da se deca uplase. Dok sam dojurila kuci, vec su se smirile, ali posle tog dogadjaja Ivana ne zeli da ostaje sama nakon skole.
    Sada je svekrva saceka nakon casova i odvede kod sebe, a ja svratim posle posla po nju, pa zajedno idemo po malu u vrtic...
    To bas nije najsrecnije resenje, jer se sa babom bas ne slaze najbolje, ali ipak radije istrpi tih sat, sat i po nego da odlazi u prazan stan...
    Prihvatili smo to, ne pritiskamo je. Cekamo da prevazidje taj strah...
    Kada je malecka kod kuce, rado ostanu same kraci period dok ja nesto obavim.

  47. #47
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    Ma možemo mi dosta utjecati svojim stavom koliko god se opravdavali da dijete nije sposobno ostati samo ili biti samostalnije.
    Već samim našim ponašanjem možemo dati djetetu do znanja vjerujemo li u njih ili ne.
    Moji ostaju sami (6i9) do sat, dva i ja na to gledam kao nešto potpuno normalno. Ne radim od toga drame- recimo odem na plac, a njima je draže ostati uz crtiće. Ne dramim i ne zivkam ih.
    Pravila su jasna: ne otvaraju vrata dok me nema i to je to.
    Kad se vratim pohvalim ih i jako su ponosne što ih ostavljam s toliko povjerenja.
    Ali da su današnji klinci nesamostalniji od prijašnjih generacija je činjenica, ali u prilog tome ide stvarno veća količina potencijalnih opasnosti. U našem slučaju manjeg broja vršnjaka-one su jedina djeca u zgradi.
    Nekad je u kvartu bilo daleko više djece-svi su išli zajedo kući iz škole i to je bilo zabavno, a danas kući prije boravka ide dvoje toje djece-po koje dolaze djedovi i bake.
    To je problem!!
    Nema djece i sve je prometnije i moram priznati veći broj odraslih ljudi koji su nezaposleni, sjede po klupama, stoje ispred obližnjih dućana s pivom u ruci.
    I nisu svi potencijalni pedofili, ali vremena su se definitivno promijenila na gore priznali mi to ili ne.

  48. #48
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    vidim da ima 4godišnjaka koji su ostajali sami.
    Meni je NEVJEROJATNO da M. ostavim samoga sada il za koji mjesec, imat će 4 u svibnju :shock:


    ne osuđujem, nego mi je nevjerojatno, on je jako pametno dijete, ali sam :shock:

  49. #49
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    negdje sam pročitala da je zakonom zabranjeno ostavljati djecu do 15 godina same doma...kažem NEGDJE SAM PROČITALA i nemogu to sad pronač

    ja nemam druge opcije....
    moj stariji ostaje sam, za školu se sam sprema, sam si uzme jesti, spremi iza sebe, ode u školu i vrati se iz škole dok sam ja na poslu.

    sad mi je super kad je međusmjena tako da to sve skupa obavi dok mene nema doma, pa kad smo doma, doma smo svi skupa....

    bit će jako teško dogodine kad bude u popodnevnoj smjeni pa bude sam svaki dan do 14:30 doma... e to će već biti zeznuto...ali preživiti ćemo

  50. #50
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    e da....prvašić je 7,5 godina

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •