Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 67 od 67

Tema: Da li, otkada i koliko ostaju sami kod kuce?

  1. #51
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    brane nema šanse! pa ja mislim da bi tinejdžeri poubijali svoje roditelje da je tako

    Obiteljski zakon
    Članak 94.
    (2) Roditelji ne smiju dijete predškolske dobi ostaviti bez nadzora odrasle osobe.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Vishnja prvotno napisa
    Evo, da se i ja javim sa odmakom od godinu dana.
    Moja I. je za ovo vreme stekla podosta samostalnosti -
    A i Sonja je bome napredovala u ovih godinu dana....Ulazi sama u školu

  3. #53
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Citiraj Vishnja prvotno napisa
    Evo, da se i ja javim sa odmakom od godinu dana.
    Moja I. je za ovo vreme stekla podosta samostalnosti -
    A i Sonja je bome napredovala u ovih godinu dana....Ulazi sama u školu
    XX

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    Članak 94. stavak 2. Obiteljskog zakona -

    (2) Roditelji ne smiju dijete predškolske dobi ostaviti bez nadzora odrasle osobe.

    malo je pretjerano nadzirati 15-godišnjaka koji praktički u toj dobi već može početi raditi - pod još uvijek važećom pretpostavkom da nije obvezan ići u srednju školu

  5. #55

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Naš malecki je tako bebast da ga se jedva usuđujem ostaviti samog u prizemlju kad ja odem na kat. A za pola godine će u školu - ne mogu zamisliti kako će to biti.
    Ok, on je pred nepunih godinu dana došao nama i još mu se sve sliježe.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj sir_oliver prvotno napisa
    pa mi ostajemo već duže sami. sada nam je 9. ali mala je totalno saomstalna i to je super prihvatila.
    Kod nas isto tak.

    naša ostaje od prvog razreda sama. Jako je samostalna, ali opet mi je krivo kad znam da je sama od jutra do 13 sati (kad ima popodne školu), ili kad dođe iz škole iko 12,30 i nema nikog do pol 4.

    Znam da joj ponekada nije lbilo lako, meni još teže, ali eto trudi se, čujemo se nekoliko puta telefonom, šta možemo kad nemamo druge opcije.

    ali mi se ponekad čini, da što je starija više uživa u tome da može raditi ka j hoće (čitaj: gledati crtiće više nego tata i mama dozvoljavaju)

  7. #57
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Hm... ne volim da ostaje sama...
    Ovo je tema koja je već danima u središtu svih naših razgovora...
    Opetovano pitanje je, naime: "Zašto M. i G. (stanuju u istoj zgradi) mogu ići sami doma ranije, a ja moram čekati da vi dođete po mene?"
    E, sad - naše dijete je IZRAZITO samostalno dijete i vjerojatno s "ostajanjem sama doma" ne bi imala nikakvih problema. Međutim, osim što je samostalna, ona je još i izrazito samouvjerena (ovo možete čitati još i kao: "misli da je najpametnija od svih"). I tu sad nastupaju moje dileme: nisam baš sigurna bi li ispoštovala sve naše dogovore (prvenstveno one koji se tiču neotvaranja vrata nepoznatim i inim osobama, to me ustvari najviše brine)...
    Pa dok ne steknem tu sigurnost radije gledam da ne ostaje sama (ukoliko baš ne MORA, iako smo to "ostajanje na kratko vrijeme" već "odradili")...
    Pa joj onda pokušavam objasniti da M. i G. mogu ići ranije doma jer kod njih doma uvijek IMA nekoga (djed i baka; stariji brat i sestra), a kod nas doma NEMA nikoga...
    Ali to njoj nije argument...

  8. #58

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa
    svih"). I tu sad nastupaju moje dileme: nisam baš sigurna bi li ispoštovala sve naše dogovore (prvenstveno one koji se tiču neotvaranja vrata nepoznatim i inim osobama, to me ustvari najviše brine)...
    Toga je i mene bilo strah. Razgovarali smo o tome da NIKOME ne otvara vrata. Ako netko pozvoni, mora ići na kat, otvoriti balkonska vrata i vidjeti tko je. ČAk i ako je poštar, ako treba npr. nešto preuzet, potpisat, rekli smo da mu kaže nek ostavi obavijest i da će mama i tata doći kasnije po to. Može samo pustiti prijatelje - najbolju frendicu i najboljeg frenda koji žive blizu nje i koje poznam od malena i koji su takoreći stalno kod nas.

    Dobila sam par puta povratnu informaciju kak se kćer pojavi na balkonu kad netko zvoni...a i kada sam ja znala npr. ranije doći, nisam joj se javila, a zvonim, čujem ja nju tap, tap kak trči po stepenicama i onda se javlja s balkona 8)

    [/quote]

  9. #59

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    dugo selo
    Postovi
    73

    Početno

    moji klinci N 02 i Z 04 ostaju sami oko 2 sata kad ja radim ujutro,naime čuva ih svekrva koja živi u prizemlju,a mi smo na katu,kako ona ujutro voli odspavati a dečki su budni već oko 7 dogovor je da idu dolje u 9.To smo uveli prije cca 5 mjeseci do tad se sveki dizala i dolazila gore.
    N je sav važan jer se "brine" za brata.Za vrijeme dok su sami dečki se obuku,popapaju što im ostavimo i naravno gledaju crtić ili crtaju

  10. #60

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    100

    Početno

    Nikada ne ostaju same kod kuće zajedno (to mi se čini kao SF).
    D je jednom ostala sama pola sata i nije joj baš sjelo pa ne forsiram jer nemoram.
    Nekako mi se čini da će istovremeno biti zrele za ostati same doma.

    Mislim da je klinca lakše ostaviti doma samog u zgradi gdje su susjedi blizu nego u kući - ili se samo tješim.

  11. #61
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Ja sam prvi put ostala sama kuci sa 15 (nikad prije nije bilo potrebe) i bilo mi je jako neugodno... Nije me bilo strah, jednostavno se nisam osjecala prijatno... Sestra mislim nije nikad prije 14-te... brat ima 11 i još nikad nije ostao sam u kući, ni na 5 min... Verujem da ne bi bilo problema, ali ja se ne bih osjecala dobro da ga ostavim samog, kao i ostali ukucani, tako da uklapamo obaveze prema njemu

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    530

    Početno

    Citiraj alef prvotno napisa
    Ja sam prvi put ostala sama kuci sa 15 (nikad prije nije bilo potrebe) i bilo mi je jako neugodno... Nije me bilo strah, jednostavno se nisam osjecala prijatno... Sestra mislim nije nikad prije 14-te... brat ima 11 i još nikad nije ostao sam u kući, ni na 5 min... Verujem da ne bi bilo problema, ali ja se ne bih osjecala dobro da ga ostavim samog, kao i ostali ukucani, tako da uklapamo obaveze prema njemu
    :shock:

    Kod mene u kvartu je 90% djece u prvom razredu ostajalo samo doma , išlo samo u školu i iz škole i jednako tako i ja.
    Ne sjećam se nikakvih trauma, neugoda, problema, a sa 14 sam javnim prijevozom išla u školu u grad i uopće mi je nepojmljivo da netko od 15-tak godina mora konstantno biti uz roditelje.

  13. #63
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    ovdje djeca zakonski ne smiju ostajati sama do napunjene 12te god.

  14. #64
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj Mejra's mommy prvotno napisa
    ovdje djeca zakonski ne smiju ostajati sama do napunjene 12te god.
    Ovo nije tocno, po ovome samo Georgia, Illinois i Nebraska imaju zakonom reguliranu minimalnu dob djeteta koje smije ostati samo kod kuce. Ostali imaju ili preporuke ili ni preporuke.

    Neke druge americke drzave isto imaju dobne granice (al ne sve 12) koje se odnose na ostavljanje djeteta bez nadzora na potencijalno opasnim mjestima.

  15. #65
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Citiraj Mejra's mommy prvotno napisa
    ovdje djeca zakonski ne smiju ostajati sama do napunjene 12te god.
    Ovo nije tocno, po ovome samo Georgia, Illinois i Nebraska imaju zakonom reguliranu minimalnu dob djeteta koje smije ostati samo kod kuce. Ostali imaju ili preporuke ili ni preporuke.

    Neke druge americke drzave isto imaju dobne granice (al ne sve 12) koje se odnose na ostavljanje djeteta bez nadzora na potencijalno opasnim mjestima.
    cuj ovdje je socijalna sluzba oduzela djecu nekim nasim jer su bili 8 i 10 god. i sami kod kuce...neko je prijavio i policija se stvorila...

  16. #66
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Vjerojatno ne samo zbog toga sto su bili sami kod kuce...

  17. #67
    sanjas33 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    291

    Početno re

    moji su jako samostalni od prvog dana. Sin ima sad 13 i ostaje od 1. razreda sam, doma, od 3. ide sam na bazen na plivanje, a kcer ima 10 i ista priča, ostaje sama od 1. razreda. Minimum su sami 2 sata a maksimum 5 dok se ja ne vratim s posla. Uzimaju si sami jesti, naprave zadacu, ja samo prekontroliram i radim ono sto im nije jasno zajedno s njima. Mislim ovo za ucenje se tice kćerke, jer mi je sin vec velik pa uci sam. Ne ispitujem gradivo vec od 5. razreda. Hvala Bogu kaj se tice ostanaka kod kuce uvijek je bilo sve u redu. Da sam opustena dok ih ostavljam i nisam!

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •