Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: par riječi o pojasima vozila - moje viđenje

  1. #1
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno par riječi o pojasima vozila - moje viđenje

    otvaram ovaj topic u nadi da će nekome pomoći pri kupnji novog automobila

    naime kad kupujemo novi auto, vodimo se time da li si ga možemo priuštiti, da li nam se sviđa, koje je boje, kakav motor ima, koliko je pouzdan itd.

    i sve su to važni faktori pri odabiru auta. što je i normalno.

    nakon toga dolazi kozmetika: da li ima CD player, da li ima klimu, putno računalo i ostale điđe miđe. to je već manje bitno ali znatno utječe na udobnost vožnje.

    što se tiče sigurnosti najčešće ne idemo dalje od pitanja da li ima ABS i koliko ima zračnih jastuka. no dva detalja na koje se najčešće ne obraća pažnja mogu roditeljima ili budućim roditeljima znatno olakšati život kad dođe vrijeme montaže autosjedalice.
    prvi je već puno spominjani ISOFIX, a drugi, o kojem bih želio napisati par riječi, su pojasevi vozila.

    Pojasevi rade na dva načina.
    ELR - Emergency Locking Retractor - dopušta pojasu da se slobodno izvlači i uvlači. Pojas se zakoči samo kada vozilo naglo uspori, naglo promijeni smjer ili naglo stane. (postoji više izvedbi mehanizma za zakočivanje, te je kod nekih zakočivanje moguće izvesti naglim trzajem pojasa dok je kod nekih zakočivanje moguće samo dok se vozilo kreće i to u slučaju naglih manevara vozila). Kod ovog načina rada sjedalica mora imati neki svoj način fiksiranja pojasa kako bi se čvrsto montirala.

    ALR - Automatic Locking Retractor dopušta ručno zakočivanje pojaseva kako bi se spriječilo otpuštanje. Ovaj je sustav IZUZETNO koristan kod postavljanja autosjedalice.

    Konvencionalni pojasevi rade u ELR modu, a samo se neki mogu prebaciti u ALR način rada. Najčešće se to izvodi na način da se pojas u potpunosti izvuče (pojas prelazi iz ELR u ALR način rada), te se prilikom vraćanja pojasa na "rolu" pojas više ne može izvući dok se u potpunosti ne otpusti (pojas se vraća iz ALR u ELR način rada).

    E sad zašto je ALR tako dobra stvarčica. Sjedalice 0+ grupe nemaju (ovo govorim iz iskustva, ne mogu tvrditi da ne postoje takve sjedalice) integriranu kopču koja bi blokirala pojas ili eventualno posjeduju H kopču, ali koja najčešće nije kvalitetno rješenje, te je kod njih gotovo nemoguće postići da je sjedalica dovoljno čvrsto montirana. ALR taj problem riješava jer kad se jednom sjedalica čvrsto montira ona ostaje tako montirana sve dok se pojas ne otkopča i u potpunosti uvuče. Također ALR pojas se može koristiti kod sjedalica grupe I kod kojih kopče uopće nema.

    Zato ukoliko kupujete novi auto bacite malo oko i na te detalje. Možda vam u skoroj budućnosti bude drago zbog toga

    Ukoliko sam iznio neke pogrešne činjenice molim vas da me upozorite.

  2. #2
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    molim te ajd mi reci kako da znam ima li mi auto ALR(jer se u ALR mode prebaci pojas da ga jako do kraja izvučeš)
    Ja sam skontala da se nama zadnji pojasevi puno jače koče od prednjih,tipa kad sjednem odostraga(vežem se uvijek,jer ne želim dijete forsat da mora bit vezano,a da ja nisam),vežem se i ne mogu se ni sagnut.Jel to to?

  3. #3
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Pod sagnut mislim-kad sjedim naprijed i nešto dobavljam s poda sagnem se skupa s pojasom i bog.
    Nazad to baš i ne mogu steže me pojas.

  4. #4
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    molim te ajd mi reci kako da znam ima li mi auto ALR(jer se u ALR mode prebaci pojas da ga jako do kraja izvučeš)
    Ja sam skontala da se nama zadnji pojasevi puno jače koče od prednjih,tipa kad sjednem odostraga(vežem se uvijek,jer ne želim dijete forsat da mora bit vezano,a da ja nisam),vežem se i ne mogu se ni sagnut.Jel to to?

    u ALR se prebaci kada ga izvučeš do kraja. kada su pojasevi u tom načinu rada, uopće ih ne možeš izvući kad se jednom uvuku. tek kad otkopčaš pojas i pustiš da se u potpunosti uvuće, tek tad onda možeš ponovo izvući.
    ALR nije predviđen za vezanje ljudi, nego autosjedalica i eventualno tereta

    dođi na pregled u veljači pa ću ti pokazati

  5. #5
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    doć ću i ovako i onako,nisam bila na ovom,nego..
    šta su onda ovi moji,mislim,drugačiji su od prednjih,jako zategnuti,al ne neopustivi.
    na picassi.

  6. #6
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Ukoliko je 0+ sjedalica s bazom tada je ALR otežavajuća okolnost i puno je bolje imati ELR sistem.
    Naime kada se s namontirane baze skine sjedalica, pojas se uvuče i ne može ga izvući kada se sjedalica vraća sve dok se baza ne iskopča i pojasu ne dopusti da se sasvim uvuče. A tada baza uopće nema svrhu jer ju se mora svaki put ponovno montirati.

  7. #7
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Saska to pricas za pegperego bazu ili neku drugu?

    Mislim da je to problem samo kod te baze, jer se kod nje jedino jos jedan dio pojasa dodadno "obmota" oko sjedalice, ne fiksira se s pojasom samo baza.

    Mislim da drugih nema?

  8. #8
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Može li mi netko reći postoi li ovo na škodi feliciji?

  9. #9
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    Evo ako nekog zanima...
    corsa NEMA
    passat IMA ALR

  10. #10
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Citiraj Nika prvotno napisa
    Saska to pricas za pegperego bazu ili neku drugu?

    Mislim da je to problem samo kod te baze, jer se kod nje jedino jos jedan dio pojasa dodadno "obmota" oko sjedalice, ne fiksira se s pojasom samo baza.

    Mislim da drugih nema?
    Da, mislim na tu sjedalicu i takav način vezanja. To je jedina takva na tržištu :? ?

  11. #11
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Uglavnom ono sto je kod nas na trzistu - da.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    16

    Početno Premacy = ALR

    Mazda Premacy ima ALR...

    ...sto sam tumacio kao "jeftiniju" verziju jer me uzasno iritirao nacin na koji rade ti zadnji pojasevi... prilicno mi je otezavalo instalaciju 0+ sjedalice koja nije imala isofix...

  13. #13
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Može li mi netko reći postoi li ovo na škodi feliciji?

  14. #14
    Tea avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,027

    Početno

    morate pogledati u uputama vozila!

  15. #15
    we&baby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Nl
    Postovi
    546

    Početno

    ljudi moji!!!!

    pa napokon sam nasla sto mi treba , I TO NA RODI!!

    ima netko mazdu? na zadnjem sicu mi se pojasevi tako zblokiraju, to je ok zbog sjedalice ( iako podivljam sto svaki put moram sjedalicu odvezat, pa izvuc pojas do kraaaaaaja, pa opet zakacit, jel maloj noge nemru ispod kaisa zaci, nego se zateze automobilski pojas svaki put nanovo oko sjedalice..al ajde)

    ali ja se vozim pored male, i pojas me tako zategne, sva se unervozim, i zaci ja bi se trebala u voznji odvazivat i izvuc ga opet do kraaaaaaaaja, pa se zakopcit nanovo...trudna sam ..sve mi to ide na zivce !!!, steze me, do zadnjeg daha!

    kako iskljucit taj sistem?!? helpppppppppppp

  16. #16
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ne mozes ga iskljucit, samo pazi da kad se vezes da ne izvuces pojas skroz iz kucista. Izvuci ga polako i samo onoliko koliko ti treba, mada, posto si trudna i treba ga vise (mozda) to ce mozda znacit da ga moras izvuci skroz :/

  17. #17
    we&baby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Nl
    Postovi
    546

    Početno

    ma ja ga BIH iskljucila ako ikako mogu (tu funkciju pojasa, da se zacvika)...trbuh jos nemam (veliki) samo mi smeta kad me stegne nesto, sva se unervozim , nemogu mrdnut pola cm....

  18. #18
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    apsolutno te kuzim.

    probaj ovo, da kad se vezes da ga ne izvuces do kraja.

  19. #19
    we&baby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Nl
    Postovi
    546

    Početno

    nista. ovak:

    probat cemo do njihovog servisa, jer ovo sa ne-izvlacenjem do kraja ne pali ...mozda se ta glupost na neki klik negdje sam' skljocne.

    javim onda.

  20. #20
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    moguce da imate cisti ALR sistem, ne kombinirani, al to mi je nekak nevjerojatno. sto pise u uputama?

  21. #21
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Citiraj saška prvotno napisa
    Citiraj Nika prvotno napisa
    Saska to pricas za pegperego bazu ili neku drugu?

    Mislim da je to problem samo kod te baze, jer se kod nje jedino jos jedan dio pojasa dodadno "obmota" oko sjedalice, ne fiksira se s pojasom samo baza.

    Mislim da drugih nema?
    Da, mislim na tu sjedalicu i takav način vezanja. To je jedina takva na tržištu :? ?
    Vidjela sam novu chiccovu sjedalicu, ima istu foru.

  22. #22
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    e da, mene je čudilo kako su u različitim autima različiti načini vezivanja :/ . Ugl, mi prvo imali Golf 4, sad imamo Audi A3 iz 2001. Mislimda oba auta imaju taj ALR, iako nisam pogledala uputstva. A jučer dijete vozili u najnovijoj Hondi Civic, ona to nema.

    Btw. preksutra idemo kupiti novu AS, mala prerasla 0+, ima tko kakav savjet kakvu sjedalicu kupiti s obzirom na ALR/ELR? Zanimaju nas kombibirane I-II-III. Da li tu ima kakva caka ili je svejedno?
    Tnx

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    123

    Početno

    Nika, Chicco-va 0+ ima isto tako bazu, a i sjedalica se vezuje pojasom (gornjim dijelom).
    I Iz dosadašnjeg iskustva, bolje se montira bez te baze...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    123

    Početno

    Nika, sorry tek sad vidjeh tvoj post gore, o chicco

  25. #25
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Je u pravu si, bolje je bez.

  26. #26
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Što sa autom koji nema pojas u 3 točke, nego samo onaj dio preko prsa, 2 točke valjda?
    Auto je iz 2007 godine i nije mi jasno kako nema pojas u 3 točke..Peugeot 107

    Jel moguće svezati bazu ili sjedalicu takvim pojasom?

  27. #27
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    preko prsa ili preko kukova? koliko znam ne postoji pojas samo preko prsa.

  28. #28
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    neznamkako se izraziti
    pojas ide od jednog ramena sa vrha naslona do suprotnog bedra i kopča se u kopču u sjedalu..

  29. #29
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    ne znam
    takvi pojasevi koliko znam ne postoje
    možda je netko prekrajao pojas ili nešto takvo
    kad se govori o pojasu u dvije točke to se odnosi na bedreni pojas, a ne na ovakav "prsni" kojeg si ti opisala
    s takvim "prsnim" pojasom ne možeš pričvrstiti sjedalicu

  30. #30
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Sto kad imate auto staro preko 30god bez pojaseva na zadnjem sjedistu, a trenutno nemate novca za novo.
    Dakle, A.se sad vozi U jajetu od PP(mislim da je od 0 do 9kg), na prednjem sicu u obrnutom smjeru!
    Sto kad ju preraste? Odozada su sjedista spojena,tesko da mozemo staviti pojas bez paranja sjedista I lomljenja limarije,a neznam niti da li bi mi to ko napravio?!
    Postoje li sjedalice koje mogu staviti naprijed u suprotnom smjeru?
    Posljednje uređivanje od fingertips : 31.10.2013. at 12:44

  31. #31
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Ovo jaje koje imamo je do 13kg.

  32. #32
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    po zakonu, na suvozačkom sjedalu do druge godine života pod uvjetom da je u suprotnom smjeru od smjera vožnje. nakon toga kršiš Zakon kako god da prevoziš dijete.

  33. #33
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Onda bi mi nakon 13kg, U slucaju da ima manje od 2godine, trebalo neko vece jaje?

  34. #34
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Mi smo za naseg bebana kupili Cybex Sirona autosjedalicu. Sjedi u njoj na straznjem sjedistu okrenut suprotno od smjera voznje i planiramo ga tako voziti sto duze. MM ga je vozio i na prednjem sjedistu tako okrenutog.

  35. #35
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    Onda bi mi nakon 13kg, U slucaju da ima manje od 2godine, trebalo neko vece jaje?
    Ne postoji veće jaje. Sva su do maksimalno 13.
    Iza toga idu kombinirane sjedalice: 0/I (do 18kg). Ali svakako treba provjeriti do koje kilaže se smije montirati u smjeru suprotnom od smjera vožnje (neke su ograničene na 13kg, neke idu skroz do 18kg).

  36. #36
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Hvala cure I decki
    Vec sam mislila da nema nade!

  37. #37
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Kad vidiš cijene takvih autosjedalica, neće ti biti do smješkanja.

  38. #38
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    prosječna cijena cybex sirona 17.900 eura??? 400funta?? Jel oni to mene zezaju or what?????
    Daddy, koju ti imaš?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    cybex sirona je 4000 kn u lesnini (ako se ne varam), a ima i besafe koja dođe cca 4500 kn. To su jedine 2 as koje dopuštaju do 18 kg u suprotnom smjeru vožnje kod nas na tržištu

    ja imam + size bebu, pa sam istraživala

  40. #40

  41. #41
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    A imaš i Nania, za samo 449 kuna. Od 0-10 kg ide suprotno od smjera vožnje, a od 10-18 u smjeru.
    http://www.svijet-beba.hr/nania-basi...m#.UnKs8hCQMbo
    Imam ovakvu crvenu. Sve OK.

  42. #42
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Do 10kg im je prekratko razdoblje: njima treba što duže u obrnutom smjeru kako bi dijete do 2g moglo biti na prednjem sjedalu.

  43. #43
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Zaboravljam da nemaju svi mršavicu sa dvije godine , nije imala ni 11 kg.

  44. #44
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Pa gledam I ja, pa mi nije jasno, da toliko moze kostati, ko zna Sta san ja vidila!
    Beti, treba mi do 2god U suprotnom smjeru , Ali hvala ti!
    Idem pogledati ovu roomericu,Maruska hvala!

  45. #45
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    nije bitno koju ja imam, samo ću reći da sam je uzeo rabljenu pa sam znatno jeftinije prošao

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •