Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: što sve znači fraza- "trudna si?!e sad se moraš čuvati!" ???

  1. #1
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Post što sve znači fraza- "trudna si?!e sad se moraš čuvati!" ???

    Drage forumašice, trebalo je akcije i stvarno praćenja temperature i plodnih dana i ostala sam trudna! Negdje sam u početku, između 7-8 tjedna i stalno čujem istu frazu: "E sad se moraš samo čuvati"
    Što to znači??? Da pojasnim pitanje- što to znači osim da ćeš kao normalna savjesna osoba usporiti znajući (kao sve ostale žene na svijetu) da su rani stadiji trudnoće osjetljivi?

    Pomalo me to nervira jer nisam luda da ću skakati na trampolinu, dizati utege, izglednjivati se, oprati kosu i šetati po vjetru, čak znam da i odnose nije dobro imati jer velik je broj slučajeva kad i to škodi. OK! Pa ja vas iskusnije od sebe pitam: postoji li nešto posebno - pored normalnog- čega se treba čuvati, ima li neka hrana koja škodi, imaju li neke dnevne aktivnosti koje su opasne, ma postoji li to NEŠTO opasno nna šta se može zaboraviti? Jer ako postoji, vjerujte mi da bih voljela znati. Od glupih savjeta - nemoj sad trčati, uspori- mi se diže kosa na glavi jer valjda samo to znaju reći.

    Želim, naravno, sve u svojoj moći uraditi da sve bude u redu, ma makar morala sve staviti na stranu narednih 7 mjeseci.
    Dobila sam folnu kiselinu, tj. tablete, a za održavanje utrogestan, saspite savjete i iskustva, sve želim znati.

    Eh da, kad se smatra da se trudnoća "ustabilila"? 3-4 mjeseca?

    Hvaaaaaaalaaaaa mame i buduće mame!
    Hej, pa ja sam trudna!

  2. #2
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    cestitam

    ja bi rekla: trudna si, sad se moras cuvati bapskih prica hahhaah

    uzivaj, sve kao i do sada ako si bila normalna. Nemoj pusitit i piti alkohol, pazi na tablete koje unosis, i na rendgenska snimananja...

  3. #3
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    I ja čestitam
    na šta misle ti koji to kažu, ne znam, vjerojatno svatko ima druge ideje. Ali ja bih isto rekla da moraš jedino čuvati svoje živce, jer kao trudnica i kasnije mama malog djeteta susrest ćeš se sa nebrojenim "savjetima". Oni svi dolaze iz dobre namjere, ali su nekad netočni, nekad glupi, a nekad ljudi kažu tek tako nešto, ni sami puno ne razmišljaju o tome.
    Vježbaj otvarati propuh u glavi i raditi onako kako smatraš da je najbolje.


    Inače, kad sam ja bila u 7. mjesecu trudnoće, počelo je pravo ljeto, i ja sam se već pitala je li to neki novi pozdrav "a kako TI podnosiš ove vrućine?", ljudi su me to non stop pitali, i prije dobar dan.
    Sad i ja to pitam druge trudnice

  4. #4
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno

    super ste!

  5. #5
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ma čuvaj se jedino stresa, dima, alkohola i nezdrave hrane. Nemoj skakat padobranom i slično. Ostalo, sve ko i inače. Fizička aktivnost je važna u trudnoći.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    hehehe cuvaj se baba

  7. #7
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Ja sam kad sam saznala da sam trudna izbjegavala traperice, tange i sl.odjecu. Zimi se dobro oblacila, ugodno i toplo, bez da me ista stezalo oko trbuha!

  8. #8
    Nitenaja avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    291

    Početno

    Biti češ zimska trudnica,no mi koje smo bile ljetne,svi su mi rekli plivaj,plivaj,to je super za tijelo u trudnoći.Ja nisam mogla hodati nakon svakog plivanja,rasturalo me dolje,kosti uf..Znam slučaj di se ženska nadisala domestosa,imala generalku u kupaoni,i završila na hitnoj.Naravno da nečeš piti lijekove koje nesmiješ.Dodatno se toplije obuci sad u nadolazećoj zimi,svakako,mjehur je niže pa tako sklon i upali,prehladi.
    Ima čajeva koji se nesmiju konzumirati u trudnoći,alkohol,cigareta i sl.,no to svi znamo,e sad ja sam si neki dan popila mrvicu domaćeg višnjevca,kroz ljeto koji radler,i tamanim slatko ko luda.E sad ima nekih izjava o štetnosti kikirikija,aloe vere,suho meso,sir svježi itd.,to je zbog bakterije koje se mogu naći u neprerađenoj hrani,no guštala sam iu siru,špeku kobasama,naravno naše domaće,tako da ako ideš u detalje previše toga ima za i protiv.
    Uživaj,i želim ti ugodnu i ljepu trudnoću!!

  9. #9

    Početno

    Iskrene čestitike na trudnoći uživaj u njoj maksimalno.
    A što se tiče čuvanja, cure rekle, kava, cigarete, nezdrava hrana i svašta nešto izbjegavaj, neke čajeve recimo crni uvin, kolko ja zapamtila dok bila trunda tuna, zbog žive, ima toga još ali kada ideš u apoteku, uvjek reci da si trudna da ti nedaju neki ljek koji nesmješ i tako
    A najviše se čuvaj čudnih žena koje vole pričati o svojim trudnoćama i porodima, ničim izazvane u dućanu, u autobusu, i tako svašta sam čula, ali to je tek uvertira kada rodiš, čut ćeš još više nebuloza
    a ti samo ljepo uživaj, i traži da te tetoše i maze

  10. #10
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj žena majka i kraljica prvotno napisa Vidi poruku
    A najviše se čuvaj čudnih žena koje vole pričati o svojim trudnoćama i porodima, ničim izazvane u dućanu, u autobusu, i tako
    hahahahahaha, sad sam se sjetila jedne prodavačice koja mi je na kasi objasnila vrlo detaljno svoju epiziotomiju, kako je izgledalo i šta je ona na to stavljala. Vratila sam se doma sva istraumatizirana

    Zekana, osjetit ćeš ako ti je neka fizička aktivnost previše. Meni je recimo plivanje prijalo (iako sam plivala manje udaljenosti nego inače, i nisam baš išla sama u dubinu), veći mi je problem bio sjesti na pod na plaži i ustati se poslije

  11. #11
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Dok je sve u redu, odnosa se ne moraš čuvati

  12. #12
    delitza avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    111

    Početno

    Eventualno, ako imaš mogućnosti, prebaci sve poslove koji ti se ne daju raditi na nekog drugog da se bar malo odmoriš od njih

    Živce na hozntregere, otkad sam trudna naslušala sam se svakakvih savjeta i događaja u životu žena koje niti ne poznam - svaka ima nešto "pametno" za reći..

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj žena majka i kraljica prvotno napisa Vidi poruku
    A najviše se čuvaj čudnih žena koje vole pričati o svojim trudnoćama i porodima, ničim izazvane u dućanu, u autobusu, i tako svašta sam čula, ali to je tek uvertira kada rodiš, čut ćeš još više nebuloza
    Ja u prvoj trudnoći, čekam CTG. Pored mene 3 žene pred porod, razvezal o svojim porodim (sve grozno, strašno, dva se dana mučile, 3 mjeseca nisu mogle sjediti...). Pa se mislim: kojeg ste vraga opet trudne kad je bilo tako strašno? (srećom, od malena sam od mame čula samo lijepe stvari o porodu, pa se nisam prenerazila).

    A na dan poroda, na prijemu mi govori sestra: nije vam to ništa strašno, malo stisnete i gotovo. Ali ono poslije, dojenje i to, to vam je grozno .

    On topic, ničega se specijalno ne trebaš čuvati dok je trudnoća uredna. Organizam će ti sam vrlo jasno reći kad pretjeraš npr. s fizičkom aktivnoću, a za ostalo se vodiš zdravim razumom.

  14. #14
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno

    WOW! Ovo mi se sviđa- konkretne stvari! Moram objesiti na svoju panel ploču listu! Hvala!
    Ja sam sklona prehladama, a odmah me zaboli dolje, nemam peckanja već lagana grčenja kad se prehladim pa sam sva na oprezu. A uz to radim u školi i kad mi dođu predškolci u pripremne svi šmrcavi, uh, sva se naježim! Pa sve preventivno želim znati, HVALA!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    A zašto si dobila utriće? Jesi prokrvarila? Ili se daju svim trudnicama na početku (ja sam bila MPO trudnica, pa je stavljanje utrića bilo nastavak terapije)?

  16. #16
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    A zašto si dobila utriće? Jesi prokrvarila? Ili se daju svim trudnicama na početku (ja sam bila MPO trudnica, pa je stavljanje utrića bilo nastavak terapije)?
    Ovdje mi je ginekolog rekao da su baš one za održavanje trudnoće. Da ne mogu škoditi već samo pomoći da ostane stabilna trudnoća. U uputstvu za lijek sam pročitala da se smije uzimati samo u prvom tromjesečju trudnoće. Ja sam sad blizu 8.tjedna. A baš imam i pitanje za to krvarenje: da li "prokrvarila" znači automatski da je žena pobacla spontano? ili je to samo vrišteći znak da nešto nije u redu?

  17. #17
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja nikad nisam previse "kuzila" to cuvanje trudnoce - ionako vecina trudnoca koje lose zavrse u prvom trimestru je genetski uzrok dakle apsolutno nista sto ti mozes napraviti moze to sprijeciti...

    A od ostalog: najbitnije je kao sto pisu u apoteci uvijek napomenuti da si trudna, i opcenito izbjegavati ljekove i razne biljne cajeve. Kavu umjereno a cigarete i alkohol po mogucnosti nikako. Izbjegavati i evenutlano neku hranu, makar ja termicki dobro pripremljeno nisam izbjegavala nista, kao ni sirovu hranu ako je bila u ducanu tj. prosla standardni postupak kontrole pripreme, dostave i skladistenja. Inace bi stalno imali masovna trovanja, a to bas nije cest slucaj. Recimo - zgodno je izbjegavati sladoled onako "domaci" u slasticarni, i kremsnite - jer ponekad bude epidemije salmonele - ali i to je uistinu jako rijetko. I domace kobase i ostalo suseno meso ako nisi sigurna da su prethodno prosle testiranje na trihinelu.
    Izbjegavati sportove sa bas velikom opasnoscu od ozljeda (npr. skijanje, rolanje, klizanje) - ali po meni tek u odmakloj trudnoci, kad pad na trbuh moze ozlijediti bebu.

    Skakanje na trampolinu (malo - ne akrobatski skokovi), plivanje, letenje avionom, voznja autom i voznja auta, bicikla, pranje i vjesanje vesa, odnosi itd je sve kod zdrave trudnoce sasvim ok i neopasno.

    A kao sto i druge pisu - najbitnije je stvoriti dobar propuh medju usima jer se inace naslusas i mozda cak i zabrines oko stvarno svakakvih gluposti.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    55

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    cestitam

    ja bi rekla: trudna si, sad se moras cuvati bapskih prica hahhaah

    uzivaj, sve kao i do sada ako si bila normalna. Nemoj pusitit i piti alkohol, pazi na tablete koje unosis, i na rendgenska snimananja...
    Čestitke, i slažem se uz dodatak - UVIJEK U ŽIVOTU se čuvaj bapskih priča i priča 'baba' oko sebe koje nemaju pametnijeg posla nego se opterećivati glupostima i tuđim životima (vidjet ćeš koliko toga pametnog će ti imati za reći po pitanju odgoja djeteta...).
    Posljednje uređivanje od Bambus : 21.09.2012. at 11:02

  19. #19
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    ja sam isto dobila u 5 tt utriće zbog prošlog pobačaja pa radi sigurnosti koristila do 14 tt. sada sam 16 tt sve je ok,beba dobro napreduje..šetam lagano,ne trčim,ne vozim bajk,ne rolam...sve ono što sam radila prije trudnoće sad ne radim hehe

  20. #20
    Jesen u meni avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Negdje iznad duge
    Postovi
    640

    Početno

    Čestitam na bebici.
    I nama je prva beba i dugo čekana i tek sam u 3.mj. pa još uvijek malkoc brinem, iako vjerujem da kad smo stigli do ovdje da će i dalje biti sve u redu.

    Meni govore da se smije ništa teško dizati (iako shvaćam da je to luksuz koji si ne mogu sve trudnice priuštiti, osobito ne one koje već imaju dijete),
    da treba izbjegavati zelenu salatu i salatu od kupusa (zbog mogućnosti da sadrži bakteriju),
    da treba izbjegavati mliječne proizvode koji nisu pasterizirani i neke mesne proizvode koji nisu termički obrađeni (isto zbog bolesti),
    da treba izbjegavati kopar i neke trave (ne znam koje točno, ali da je to zato jer izazivaju kontrakcije maternice),
    da treba izbjegavati mačke i svakako izbjegavati čišćenje njihovog wc-a (zbog bolesti ogreba i zbog toksoplaszmoze),
    da se ne smije kupati u jako vrućoj vodi (jer podiže temperaturu tijela, što ne utječe baš dobro na bebu),
    da se ne smije jesti soja (čitala sam svašta po netu i zapravo to još nije dobro istraženo, i vjerujem da ako pojedeš jedan obrok tjedno ili sl. da se ništa neće dogoditi),
    da treba izbjegavati zgrčeno sjedenje i spavanje na trbuhu,
    da se treba paziti kako se vežeš u automobilu (ispod trbuha) i da se najsigurnije voziti na zadnjem sjedalu iza vozača.

    Uglavnom postoji hrpa toga na što bi trebalo paziti. Ali ne treba stvarno biti ni previše opterećen. Vjerujem da se sve može zdravom logikom izbjeći i da će sve biti u redu.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Ja jedino što sam izbjegalava tj uopće nisam prakticirala je vožnja na skuteru zbog rupa na cesti, te u prvih 6mj odlaženje na more sa brodom/gliserom. Iako sam onda u 6mj krenula (kako je počelo ljeto) sa brodom ali su sporije vozili zbog mene ako je bilo valova.
    Sve sam jela, od alkohola popila bih tu i tamo pivu te radler, ali to me držalo samo kratko vrijeme u srpnju i kolovozu.
    Iskoristila muža do maximuma što se tiče čiščenja kuće iako nisam trebala nego eto kad ću ako neću sada.
    I to je to, nikakve vel zabrane ni susprezanja

  22. #22
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nikad nisam previse "kuzila" to cuvanje trudnoce - ionako vecina trudnoca koje lose zavrse u prvom trimestru je genetski uzrok dakle apsolutno nista sto ti mozes napraviti moze to sprijeciti...
    X

    jooooj sto mene to zivcira;nemoj ovo,nemoj ono....
    ja sam se i sexala,i isla u teretanu (dizala utege), i jela salatu,tunu,sireve, imam macku,letila avionom.....cudo kako sam(smo) prezivjele....

  23. #23
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    X
    ...isto kao skulirana + planinarila, plivala do mjesec i pol prije poroda (onda je zahladilo, debeli listopad), jela sve kopneno i morsko, bila na nekoliko koncerata.... Plus, uselili u novi stan tjedan dana prije poroda što znači da sam useljavala u devetom mjesecu trudnoće. Dobro, nisam nosila teške stvari, ali sam danima itekako čistila i ribala. Sve samo nisam mirovala.

    Ah da, ima jedna stvar koju mi je moj ginekolog stalno naglašavao - ne saginjati se prema podu, već se spuštati čučeći. I to sam bila usvojila.

  24. #24
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    eee,ja sam plivala i jutro na dan poroda....kolovoz,milina di necu na plazu svaki dan....
    a useljavala sam u novi stan u 7om mj trudnoce.....
    MM je stalno vikao da cu mu zgnjecit bebu i da se dizem s poda (kad bi na sve 4 ribala plocice)....

    nisu li zene prije (koje su lako i brzo radjale) kopale u poljima i bile aktivne do samog termina?
    bas moras imat valjan medicinski razlog da zalegnes, malo kome aktivnost,rekreacija i muving ne pasu....

  25. #25
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Saginjanje je skroz ok, samo treba napraviti mjesta za trbuh (rasiris noge i sve pet).

    Meni izuzetno pase muving, ubija me sjedenje na poslu, a jos vise stajanje na miru.

  26. #26
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Pazi na sebe, da dovoljno spavaš, odmaraš, fino jedeš, da se dobro osjećaš, da si smirena, da si daš vremena da se navikneš, da pripremiš sve što te čeka s bebicom. Ono, Kraljica Majka. Kad se beba rodi, ideš u red sluškinja-majki-pastorki, ali sad si kraljica-majka i njeguj se kolikogod možeš, trebat će ti ta zaliha snage I čestitam!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •