Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Horionske čupice

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    7

    Početno Horionske čupice

    Drage moje, posle konsultacije sa lekarom rešila sam da uradim test biopsiju horionskih čupica (CVS). Sada sam u 9. nedelji, i čitala sam dosta o tome. Mene više interesuju subjektivna iskustva npr. koliko traje zahvat, da li boli, kako ste se oporavljale posle toga itd.

    Veliki pozdrav (budućim) hrabrim mamama.

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Pozdrav, misliš na biopsiju korionskih resica, jel' da? Nisam to radila, većina cura ovdje ide na amniocentezu ako se upušta u prenatalnu dijagnostiku, ali radi se i ta pretraga pa se nadam da će ti se netko javiti s ikustvom. Jesi slučajno išla na forum serbiancaffe/neplodnost (ne znam sad točno adresu), meni su neke cure tamo govorile da su išle na tu pretragu. Nadam se da ćeš doći do iskustava i sretno! Evo i što na homepageu Rode piše o toj pretrazi, ali to je tekst, a ne iskustva cura:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=149&Show=2208

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    7

    Početno

    Hvala na ogovoru. Da, mislim na taj test. Obisla sam dosta foruma, al nisam nasla da je iko ovo radio, sto me cudi, jer mi je logicno da se CVS (ako se vec neko odluci za invazivni metod testova) radi pre nego amniocinteza. Prvo, rezultati su gotovi za 2 dana, drugo radi se u prvom trimestru, izmedju 10 i 11 nedelje, kada je moguce uraditi klasican abortus ako su rezultati losi. Prcenat uspesnosti i rizika je potpuno isti kao kod amniocinteze.

    Ne bi da pokrecem eticko pitanje oko toga, o tome se vec dosta raspravljalo u tredu o amniocintezi. Samo bi volela da mi neko ko je ovo prosao isprica svoje iskustvo. Ako se niko ne javi, obecavam da cu svratiti posle intervencije da ispricam detalje ako nekoga jos interesuje.

  4. #4
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    hajde bas navrati nakon svega. mene isto zanima. jedna mi je cura, koja je u prvoj T isla na amnio, rekla da bi u drugoj T prije otisla na biopsiju korionskih resica, jer se radi ranije. ali zar nije amnio pouzdanija sto se tice rezultata?
    sretno!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    7

    Početno

    CVS ne može se utvrditi spina bifida, pa se to radi posebnim testovima, a amniovinteza daje i te rezultate.

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim da cure ne idu na to jer, iako je pretraga ranija, nešto je i veći rizik da trudnoća završi spontanim, a i doktori su kod nas (Hrv.) verziraniji u amniocentezi. Ja znam jednu curu sa srpskih foruma koja ju je radila i sve je bilo OK i sa trudnoćom i sa razultatom, ali nisam je propitkivala točno kako i zašto se to radi jer sam nekako se spremala, ako išta, na amniocentezu. Sretno, stvarno se nadam da će ti se netko javiti ko je to radio - pitaj i na forumu www.forum.hr, www.mameibebe.net, www.superbabyorg, aljda će netko iskrsnut sa živim iskustvom.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    7

    Početno

    Evo kao sto sam obećala javljam se posle "čupica", i mogu reći da nije bilo baš lepo iskustvo, osim što su rezultati u redu. Odmah da kažem da nisam nešto razmažena, ali ovo je baš bolelo. Sreća, traje samo par trenutaka. Opet, razgovarala sam sa drugim ženama koje su to radile i neke od njih su imale samo neprijatan osećaj, bez bola. Pretpostavljam da to zavisi od položaja bebe, tj ugla i mesta gde igla ulazi u stomak. Stomak me je boleo taj ceo dan, ali dosta manje, već sutradan sam se osećala odlično. Rezultate sam dobila kroz dva dana.

    Da se pitam da li bi ponovo to radila u drugoj trudnoći, verovatno da bih jer sad mogu da se opustim i uživam.

    Ako nekog interesuje nešto detaljnije, neka pita, rado ću odgovoriti.

    Pozdrav svim budućim i sadašnjim mamicama.

  8. #8
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    pereca, hvala na izvjestaju! mene zanima u kojem si to tjednu trudnoce isla, gdje si radila, jel se sta placa? a rezultati kazes nakon dva dana?! to je odlicno. drago mi je da je sve dobro proslo! i dalje svako dobro!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    7

    Početno

    Ja sam išla u 10,4 nedelje. Trebalo bi da je najbolje da se radi tako između 10. i 11. nedelje. Mada može da se radi i polsle double testa u 12. nedelji, jer taj test nije baš pouzdan, pa može da pokaže nepovoljne rezultate. U tom slučaju mnogo je bolje uraditi CVS nego čekati amniocintezu što zbog uznemirenosti, ali i ukoliko se pokaže da postoji anomalija a roditelji se odluče da prekinu trudnoću, mnogo je lakše i bezbednije to uraditi u 12. nedelji.

    Što se tiče plaćanja, ja sam platila malo više jer sam išla privatno kod doktora koji je stručnjak baš za te vrste pregleda i imao je više od 1000 CVS intervencija bez posledica do sada. Ukoliko hoćeš kontakt mogu ti poslati privatno na mejl. Inače intervencija je koštala 400 e (na drugim mestima je oko 300e, ali ne znam kolko su pouzdani). Inače, rizik od spontanog zavisi samo od doktora koji izvodi postupak. Pominje se tu i rizik od deformiteta stopala, ali to se javlja u nekom malom procentu ukoliko se CVS izvodi pre 10. nedelje.

    Sve u svemu, mislim da ključno pitanje od koga treba poći kad se odlučuje za invazivne testove je: da li su roditelji za to da prekinu trudnoću ukoliko postoji neki ozbiljniji poremećaj. Ukoliko jesu, onda je bolje raditi CVS od amniocinteze. Ukoliko nisu, onda je bolje ne raditi ništa od tih testova, i jednostavno se opustii i uživati u trudnoći.

    Ovo govorim zato što većina žena koje znam i koje su radile double ili triple test su dobijale nepovoljne rezultate, pa su posle morale da čekaju na amniocintezu (rezultati oko 20.nedelje), da porolaze kroz agoniju da bi se posle ispostavilo da je sve u redu.

    Ovo je samo moje laičko mišljenje, ja sam fotograf po profesiji, tako da svako ko razmišlja o tome najbolje bi bilo da se konsultuje sa bar 2-3 lekara.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •