jel tko čitao tu knjigu?
kao vam se čini?
jel tko čitao tu knjigu?
kao vam se čini?
Ja sam je posudila u Dječjoj knjižnici, vratila sam je polupročitanu, nije loša, ali nije mi ni nešto posebno u moru knjiga o odgoju. Ima superprivlačan naslov, ali ja, eto, i na ovom topicu moram spomenuti izvrsnu knjigu "Između roditelja i djeteta", autor Ginott, izdavač Ostvarenje. "Budizam za majke" mi se sviđa, ali ni približno kao Ginott.
baš sam jučer naguglala na taj naslov i pitam se isto što i mgrubi.
u najavi se spominju djelotvorna rješenja za kolike i smirivanje dječjeg plača.
jednostavno i učinkovito - kaže, a mene zanima je li i istinito.
fegusti, jel si možda uguglala "Najsretnija beba u kvartu"?
Isti je autor kao i "Najsretnije dijete u kvartu"Najsretnija beba u kvartu
autor: Harvey Karp
Iskusni američki pedijatar govori o temama koje zaokupljaju brojne roditelje - o dojenju, korištenju dude varalice, umirujućim masažama, uspavljivanju, sindromu iznenadne smrti, postporođajnoj depresiji.
da, ovo mora da je nasjretnija beba u kvartu, a ne dijetefegusti prvotno napisa
![]()
mmmama, možeš koju riječ više o knjizi Između roditelja i djeteta?
zanima me isto i najsretnije dijete u kvartu. što ti nije sjelo u knjizi da si je vratila nepročitanu?
dobila sam tu knjigu na poklon i baš mi se nije svidjela.
ono što mi se ne sviđa je između ostalog osnovna postavka tog dr.-a /autora/, a to je usporedba male djece sa malim neandertalcima; tj. njihov razvojni proces uspoređuje sa evolucijskim stupnjevima razvoja praljudi...za njega je uobičajena pogreška roditelja što djecu doživljavaju kao "čovjeka u malom". ma ima tu još puno toga što mi se ne sviđa; npr. kako bi trebalo verbalno komunicirati s djecom u različitim razvojnim fazama itd.
naravno, nađe se i nekih zgodnih i korisnih stvari, ali u svakom slučaju knjiga mi nije "sjela".
jel možeš malo opširnije ?
naravno, ako imaš vremena![]()
baš sam jučer završila s čitanjem knjige...nije loša, pisana je za prva 3 mjeseca života.
ukratko: teorija je da djeca dolaze na svijet 3 mjeseca prerano..odnosno da im u prva tri mjeseca života (kada se javljaju kolike) treba čim više osigurati uvijete slične uvjetima u maternici, a to bi bili:
- čvrsto povijanje - umatanje djeteta, nošenje u marami...u svakom slučaju da je i dalje 'sputano' kao što je bilo zadnjih mjeseci u maternici
- polijeganje na prsa ili bok (ali nikako spavanje na prsima) jer da kada dijete leži na leđima, često se javlja moro-refleks, jer se na leđima osjeća nesigurno, odnosno kao da može pasti
- ljuljuškanje, jer se u maternici cijelo vrijeme ljuljalo. kaže da dijete treba nositi 3 mjeseca jer da čak i ako ga nosamo/ljuljuškamo u kolijevci (ili bilo čemu sličnome), to je još uvijek duplo manje nego što je prije rođenja bilo nošeno (24/7)
- bijeli šum...jer je u maternici slušalo kolanje krvi, i da definitivno nije bilo tiho...
- sisanje - dojenje ili duda varalica jer ih to smiruje.
uglavnom, on ta prva tri mjeseca trudnoće naziva 'četvrto tromjesečje' koje bi nedostajalo trudnoći jer su djeca zbog velike glave morala ranije izaci na svijet. a imamo veću glavu od ostalih vrsta jer smo misaona bića i to nam je vodeći organ (barem bi trebao biti).
u ta prva tri mjeseca, odnosno četvrtom tromjesečju bi trebalo bebi probati osigurati uvjete koje je imalo u maternici (gore navedeno), dok većina roditelja se trudi osigurati zapravo skroz suprotne uvjete mir, tišinu, kolijevku, ležanje na leđima... odnosno, ono što odraslima predstavlja ugodu. kaže da dijete nakon tri mjeseca postaje spremno/spremnije za ove naše uvijete jer da je to doba kada dijete počinje aktivno reagirati na okolinu i aktivno participirati u njoj..
uglavnom, korisnija je za buduće roditelje ili vrlo novopečene roditelje, jer se radi o tome kako eliminrati kolike, što uglavnom prestaje neakon trećeg mjeseca. zgodna je za pročitati i zbog te njegove teorije četvrtog tromjesejča. lagano je pisana i brzo se čita.
naše empiričko iskustvo je pokazalo da ima nešto u tome jer je A. bio najmirniji u slingu (čvrsto stisnut uz mene), znači automatski se ljuljuškao, umiruje ga zvuk usisavača, i narano, sisanje, voli biti na trbuščiću...
ako se još nešto sjetim, dodat ću..
"najsretnije dijete u kvartu" se odnosi na djecu od 1-4 godine.
uuuuuups...sada sam pogledala knjigu, ja sam čitala najsretniju BEBU u kvartu, isti autor...
sorry![]()
![]()
a ja pomislila da pišeš o svom djetetuMGrubi prvotno napisa
![]()
Meni knjiga nije bila čitljiva.
Osobito me iživcirala opaska autora na početku u kojoj objašanjava kako se prije ljudi nisu dobro znali postaviti prema bebama, a onda je objavljena njegova knjiga "Najsretnija beba u kvartu" koja je sve razjasnila.
Uglavnom nešto u tom stilu; usta moja hvalite me!
a ovo o neandertalcima mi je bez veze.
Mmmmama je preporučila, a i meni ovo izgleda ok
http://razvojdjece.crolink.net/knjige_ginott.htm
može li mi netko brzinski prepričati što piše za kolike![]()
Meni je odličan Ginott, to mi je najdraža knjiga o odgoju; zatim knjige Jasne Cvetković-Lay; naravno i J.Juul; odlična mi je Brbora "Kakav će ti biti dan, odlučiti možeš sam" (to je slikovnica za djecu), simpa mi je knjiga Janičić-Holcer "101 način kako djetetu pokazati da ga volite", sviđa mi se dosta toga u knjizi "7 navika uspješnih obitelji", odlična mi je "Abeceda osjećaja" (izdavač Ostvarenje; to je slikovnica uz pomoć koje djeca uče izražavati svoje osjećaje i prepoznati i tumačiti tuđe), svidjela mi se i "Učite ih da budu sretni" (autor Sullo), zatim "Kako biti bolji roditelj" (autorica Filipović), itd. itd.
Ima i knjiga koje sam posudila, prolistala, nešto pročitala i vratila jer mi nisu rekle ništa posebno. Jedna od njih je "Optimistično dijete", druga "Najsretnije dijete u kvartu", a ima takvih knjiga još. Ne znam zašto, jednostavno mi nisu sjele. Nekom drugom hoće. Ja posudim knjige toga tipa u Dječjoj knjižnici, a poslije si kupim samo one koje su mi se jako svidjele.
Pročitala i mogu reći da Juulu nije ni do koljena, uglavnom, meni je bila bez veze :/ , nije mi bila zanimljiva, čitljiva, onako mi je nekako amaterski napisana
da, na tu sam mislila.Honey prvotno napisa
nisam znala da postoji i ta druga koja se odnosi na dijete a ne na bebu.![]()
Autor nije baš kreativan u smišljanju naziva za svoje knjigefegusti prvotno napisa
![]()
Slijedeća je valjda "Najsretniji tinejdžer u kvartu" :/
A mene "...dijete" baš nije oduševilo. Posebno dio o uspavljivanju, ta njegova instant rješenja![]()
Upravo sam ja htijela postaviti isto pitanje, i razmišljam si na koju podforum da ga stavim, otvorim ovaj, kad gle neko je već postavio pitanje o knjizi, a mene malo zanima i taj autor, jel on napisao još šta, nekako ne vjerujem Amerima, kada je odgoj u pitanju :/![]()
Ako je netko čitao knjigu, baš me zanima što piše o dojenju i spavanju 8)
Najsretnija beba u kvartu može biti vaša!
Planetopija i Net.hr nagrađuju tri čitatelja koji najbrže točno odgovore na nagradno pitanje s knjigom Najsretnija beba u kvartu američkog pedijatra dr. Harveya Karpa.
Nakon uspješnice Najsretnije dijete u kvartu američkog pedijatra dr. Harveya Karpa, Planetopija je objavila još jednu knjigu istog autora Najsretnija beba u kvartu!
Dr. Karp govori o dojenju, korištenju dude varalice, umirujućim masažama, uspavljivanju, sindromu iznenadne smrti, postporođajnoj depresiji.
- Zašto neka novorođena djeca toliko često i dugotrajno plaču?
- Kako prepoznati pravi razlog plača?
- Što je uzrok dojenačkim kolikama?
- Što je "četvrto tromjesečje" i zašto ga vaše dijete želi i treba?
- Kako prepoznati temperament svoga djeteta?
To su samo neka od pitanja na koje odgovor daje ova zanimljiva knjiga, pisana na pristupačan način, uz mnogo duhovitih opaski koje će vas zabaviti pa se možda i nasmijete sami sebi dok stojite umrljani dječjom kašicom, a vaše dijete nezaustavljivo plače.
Najveću je pozornost dr. Karp posvetio upravo napadajima dječjeg plača koji su vrlo iscrpljujući za roditelja. S nezaustavljivim je plakanjem najčešće povezan problem kolika, što je noćna mora svakog roditelja novorođenog djeteta.
Dr. Karp navodi važne činjenice o kolikama, pri čemu na duhovit način raskrinkava razne "bapske priče" o tome što uzrokuje kolike (od propuha, preko uroka, do opsjednutosti).
Proučavajući tehnike smirivanja djece kroz prošlost i u raznim kulturama, dr. Karp je došao do zaključka da su roditelji uvijek znali da oponašanje uvjeta u maternici godi djetetu. Pretpostavljalo se da se time kod djeteta stvara osjećaj "povratka kući", ali zapravo se radi o neurološkoj reakciji – snažnom refleksu smirivanja koji vrlo učinkovito utišava dječji plač.
Oponašanje uvjeta u maternici dr. Karp naziva tehnikom smirivanja u pet koraka: povijanje, polijeganje djeteta na bok ili trbuh, šuštav zvuk, lagano ritmično potresanje i sisanje.
Ako se pravilno izvodi, ova je tehnika vrlo djelotvorna i može vam pomoći da uspješno smirite i uspavate svoje dijete. To vam može uvelike olakšati prve mjesece roditeljstva koji nisu nimalo jednostavni.
Kako duhovito kaže i sam doktor Karp - točna bi definicija kolika opisivala situaciju u kojoj su jadnoj mami potrebne tri dadilje, tri koktela i šest ruku!
A nije na odmet ni ovako korisna knjiga uz pomoć koje će vaša beba biti najsretnija beba u kvartu!
Odgovorite na jednostavno pitanje i osvojite Najsretniju bebu u kvartu:
--------------------------------------------------------------------------------
Sretne dobitnike objavit ćemo na stranicama portala Net.hr u ponedjeljak, 4. veljače 2008.
O autoru
Harvey Karp, dr. med., svoj je pristup uplakanim bebama usavršio radeći dvadeset i pet godina kao pedijatar i stručnjak za razvoj djeteta. Kao nekadašnji učenik najistaknutijih američkih pedijatara, među kojima je dr. T. Berry Brazelton, dr. Karp je 1981. godine dobio uglednu Ehrmann stipendiju za proučavanje plača i kolika. Docent je pedijatrije na Medicinskom fakultetu sveučilišta UCLA te vodi privatnu praksu u Santa Monici. Dr. Karp je i ugledan američki stručnjak za pitanja dječjega zdravlja i okružja te dojenja. Sa suprugom i kćeri živi u Kaliforniji.
Više o autoru i njegovim knjigama, savjetima i liječničkoj praksi pronaći čete na stranici www.thehappiestbaby.com.
Net.hr
21.01.2008.
nda, bacenih 150 kuna... :/
zanimljivo pise, ali nije mi sjeo.
a onda sam naisla na dio o uspavljivanju pomocu cry it out, i totalno mi se zgadio![]()
procitala sam i ..bebu.. koja isto ima zanimljivih ideja za razmatranje, ali o dojenju covjek ne zna nista (a pedijatar)![]()
dakle: ako nađem u knjižnici možda ću pročitati ...
ma , za mene je J.Juul zakon
e da, slažem se sa Felix (kada govorimo o najsretnijoj bebi u kvartu), o dojenju dr.Karp stavrno baljezga (moje skromno mišljenje)... primjer: mijenjajte dojku svakih 7 minuta... :shock:
dobra je za pokušaj rješavanja kolika. i zanimljiva je ta ideja da su prva 3 mjeseca zapravo četvrto tromjesečje, da toliko (više-manje) traje prilagodba na ovaj vrli novi svijet.
Najsretniju bebu u kvartu sam citala jos u trudnoci (dakle, khm.. prije 6 godina), i knjiga je OK za budjenje svijesti o tome zasto je bitno nositi dijete stalno, zasto je bitno da dijete spava s roditeljima, zasto je bitno cesto dojiti.
No procitala sam je prije nekih godinu dana i ostala ovak :shock: na njegove savjete o dojenju u knjizi. Tada kad sam ja tu knjigu citala prvi put, nisam znala NISTA o dojenju i dohrani, pa je to meni sve bilo "aj dobro".
KOMA, KOMA savjeti o dojenju i dohrani![]()
A savjeti o grcevima i zasto se desavaju - njegova teorija mi jedina drzi vodu od svih teorija na svijetu. Djetetu jednostavno nedostaje maternice i nije jos spremno na ovaj svijet. Simple as that.
Najsretnije DIJETE u kvartu nisam citala, niti me privlaci :/
Ja sam čitala samo Najsretnije dijete u kvartu, neke stvari su mi bile zanimljive (kao drukčiji način razmišljanja), neke skroz čudne (pogotovo ono o uspavljivanju- ako dijete digneš noću kad zaplače, onda mu šalješ signal da je to ok, maženje shvaća kao nagradu, pa se budi i zove i dalje jer misli da je to u redu), uglavnom baš nije našla primjenu...
Ja baš čitam tu knjigu i sviđa mi se. Lako se čita. Slažem se njegvom usporedbom razvoja male djece s razvojem čovjeka kroz milijune godina. Slažem se zato jer smo na faksu učili o razvojnim fazama embrija i fetusa u majčinoj utrobi (faza ribe, punoglavca, fetus s repom).
Stala sam na metodi komunikacije pravilo "brze hrane".
Meni je J. Juul težak i za čitanje i za primjenu. Čitanje - zaista moram biti koncentrirana da se ne pogubim o čemu on piše. Primjena - kajkavci smo i riječ "želim" ne upotrebljavamo u svakodnevnom govoru, mi koristimo riječ "hoću" koja mi se čini "težom" od prve.
ja preporučujem SAVRŠENO RODITELJSTVO
tražila sam po knjižarama da ju kupim, ali je rasprodana
očito je sjela još nekima osim meni
Meni je knjiga odlična. Zanimljiva je i zabavna, a ima i pronicljivih uvida. Naravno, ne slažem se baš sa svime, ali ja knjige tak i tak čitam tako da iz njih uzmem dio s kojim se slažem, pa onda iskombiniram nekaj svoje. Nikako se ne mogu pozvati na samo jednu-dvije knjige koje bi mi bile "zakon" - više iz svake ponešto.