Pokazuje rezultate 1 do 43 od 43

Tema: Magnetska rezonanca

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    181

    Početno Magnetska rezonanca

    Dragi moji,

    bila sam na tom odvratnom pregledu prije pet godina i MM je bio sa mnom, držao me za nogu. O Isuse! Nešto najgore što sam iskusila.
    I sad vrlo brzo moram ići ponovno; ne znam što da radim, bojim se jako, a ne mogu si pomoći.
    Ima li netko iskustva s istom frkom i kako ste to riješili?
    Čula sam nešto da te mogu uspavat (i nije mi baš utješno) ili da se nakljukam apaurina koji, btw, meni ne djeluju kad se jao preplašim.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Ja se spremam na MR mozga i angiografiju cerebralnih žila. Zakaj je to tak grozno? Ajde malo opiši zbog čega ti je bilo grozno da se znam pripremiti. Ono kaj znam je to da nema zraćenja kao kod RTG pregleda i da se mora cca 45 minuta ležati na miru u nekoj kapsuli i da oni koji imaju klaustrofobiju teško podnose pregled.Ima još kaj?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Ja nisam klaustrofobična pa mi je bilo užasno.
    Doduše, ja sam imala dvije regije pa je trajalo skoro sat i pol i nisam imala nikog uz sebe. Meni je najteže palo što nisam smjela gutati (valjda mi se nikad u životu nije više sline stvaralo) i što su stalno nešto ponavljali pa sam bila uvjerena da su vidjeli (ne)očekivano.
    Čak nisam htjela nakon svega ni pitati za nalaz.

    Prostor je slučen i buka je golema, ali mislim da nije to bilo ključno.
    Kod mene je lošem iskustvu doprinjela neizvjesnost zbog dijagnoze i samoća.
    Sigurna sam da sam snimala koljeno, a ne mozak da bi sada drugačije pisala.


    Cure, sretno!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Prostor je slučen i buka je golema, ali mislim da nije to bilo ključno.
    skučen

  5. #5
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    nisam klaustrofobična, al nastojim se ne dovesti u paniku kad me počnu uvlačit u rupu, fakat je bitno da mirno dišeš i sebe natjeraš da misliš na nešto deseto (recimo na topic o orgazmu )... ja uvijek zaspim

    moja mama je jako klaustrofobična i nije mogla ići na MR, al onda je uspjela otići na jedan otvoreni. al naravno radi se o inozemstvu.

  6. #6
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno Re: Magnetska rezonanca

    Citiraj melrose prvotno napisa
    Dragi moji,

    bila sam na tom odvratnom pregledu prije pet godina i MM je bio sa mnom, držao me za nogu. O Isuse! Nešto najgore što sam iskusila.
    I sad vrlo brzo moram ići ponovno; ne znam što da radim, bojim se jako, a ne mogu si pomoći.
    Ima li netko iskustva s istom frkom i kako ste to riješili?
    Čula sam nešto da te mogu uspavat (i nije mi baš utješno) ili da se nakljukam apaurina koji, btw, meni ne djeluju kad se jao preplašim.
    super ako ti je to bilo najgore,nisi bila na gastroskopiji, kolonoskopiji(to nisam ni ja,čujem da je još gore) i sl.krasotama
    nisam rješila frku,paničar sam,al sam više paničarila od onog što su pretpostavljali da će nać na mom mozgu nego od pregleda.
    Gadna je buka i gadno je bit unutra, al prodje, a to je ključno, frka me prošla jer sam čitavo vrijeme mantrala da je to samo taj sat vremena i gotovo...i da mi unutra neće bit ništa, ma šta bi mi moglo bit,samo ležim...itd...
    glavni ključ su ZATVORENE OČI pa ni neznaš da ti je zapravo nešto iznad glave

    ako ti je jako,jako frka,a možeš si to priuštit, odi kod privatnika di je bolji aparat i snimanje traje 15ak minuta...

  7. #7
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    i tješi se,vjeruj mi,gastroskopija je gora(AUF)
    gori je i EEG u splitskoj bolnici( iz 13.stoljeća)

    ma...to je najbezbolnije snimanje

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    181

    Početno

    Pregled je trajao 20 minuta (i to s pauzom) u dobrim uvjetima, jer mi je rekao dr. ako bude neizdržljivo da dignem nogu i naravnoda sam ju digla. Jedva su me natjerali na nastavak.
    Ja sam slučaj valjda kao tvoja mama, mama courage.
    Mislila sam ja na sve moguće, ali zaludu. Da stvar bude bolja, na tom pregledu, da bi snimka bila dobra, moraš biti apsolutno miran.

  9. #9
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    pa znam...djecu uspavaju,traži da te uspavaju nečim laganim :/

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    181

    Početno

    to mi je predložila i lječnica opće prakse. Jel ti trebam reći da imam neugodno iskustvo s anestezijom. Možda bi ovo bila mala doza, pa...

  11. #11
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    Svekrva je neki dan obavila magnetsku u Medikolu . Ona je stvarno paničar ali kaže da nije tako strašno. Imaš zvonce pa možeš pozvoniti.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    61

    Početno

    Moje dijete je bilo jučer na Rebru na M.R. i prošlo je sve u redu.Bez uspavljivanja.

  13. #13
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Buka, skucenost, neizvesnost od nalaza, alergija na kontrast, sve mi je to tesko palo...
    Ipak, hipersenzitivna kakva jesam na razlicite uticaje i vrste energije, cini mi se da sam najteze podnela samo izlaganje magnetnom polju. Citav taj dan sva sam treperila, kao da mi je svaka celija u telu bila ekscitirana - na znam kako bih to drugacije objasnila, ali osecaj je grozan.
    Drugi put mi je bilo malo lakse, jer sam znala sta me ocekuje, ali neprijatan "trepereci' osecaj se ponovio.
    Iako znam da ct vs mr, sto se stetnosti tice nije za porediti, uvek se obradujem kada moj lekar za kontrolu prelozi ct...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Kakav kontrast? Kaj to ono kaj šibneju u venu neku tekućinu? Kaj se to baš mora raditi za svaki pregled MR-e?

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Radila privatno u Pol. Drinković (snimala kukove). Trajalo je to nekih možda 20 min, skučeno je - ali skučeno je i u solariju, ako je ko išao. Meni je najbolje bilo što taj MR ima rupe s obje strane (ne znam kako su drugi) - znači izgleda kao tjestenina kanelone tj. kao neka cijev i tamo di ti je glava je vrlo blizu staklo i prostorijica di sjedi tehničar i možeš s njim komunicirati u slučaju neke panike. Naravno, svako čudno šuškanje i njegova izjava - moram odnijeti profesoru - izazvalo je misli kao kod Woodyja Allena u onim mašinama (šta je to, šta su našli itd.) jer mi se činilo da mi je stroj prošao preko cijelog tijela, uključivo glavu. Ali, i to je normalno, vjerujem. Nisam hiperventilirala, nisam ništa za smirenje pila itd. Preživi se, definitvno. Djeci koja idu na Rebro daju blagu sedaciju i oni svi odreda zaspu u MR-u, možda se može moliti ako je baš neka panika.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ne, kontrast ne mora za svaki MR - mislim da on ide za neke neurološke, to se baš naglasi - MR s kontrastom. Default je bez.

  17. #17
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj rinama prvotno napisa
    Kakav kontrast? Kaj to ono kaj šibneju u venu neku tekućinu? Kaj se to baš mora raditi za svaki pregled MR-e?
    ne,ja sam snimala glavušu i ne treba.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Staglisce
    Postovi
    182

    Početno

    navodno u poliklinici sunce imaju neku suvremenu spravu bas za klaustrofobicne. mislim da mozes naci info i na njihovom web-u.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    181

    Početno

    joooj sandam,pozlatile ti se riječi. idem ih zvati.
    prošla sam sa štitnjačom sodomu i gomoru. od najgore hipertireoze do operacije i sporog oporavka, tako da nisam neko cvijeće, ali ovog se, k vragu, bojim i ne mogu si pomoć.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    181

    Početno

    evo, zvala sam i kažu da imaju aparat za MR koji je manje klaustrofobičan i da ga mogu doći vidjeti prije nego se odlučim.
    Navodno da je taj tubus kraći, pa ću vidjeti.
    pretpostavljam da stvara istu buku od koje me hvata panika, ali vidjet ću tamo, pa ću znati što mi je činiti.
    ako je tko bio na tom aparatu, molim neka se javi.

  21. #21
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Moja prijateljica treba napraviti 3D (?) magnetsku rezonancu mozga i angiografiju (valjda sam dobro popamtila), radi uvećane hipofize.
    Preko hzzo je šalju u Zagreb(Dubrava) a čeka se i po 6 mj. Zna li netko gdje se može napraviti privatno, po mogućnosti nama bliže-Istra,Rijeka, i kakve su cijene?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Mi privatno idemo u Medikol; imaju i neki superbrzi aparat; snimanje abdomena manje od 15 minuta.

  23. #23
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Mi cekamo poziv iz Medikola, moji klinci oboje moraju ici na MR pod anestezijom.
    Trebali smo ici sada u ponedjeljak ali bolesni su nazalost :/

    Jel bio tko u Medikolu pod anestezijom? Kako je s budjenjem, ima li tko iskustva s klincima?

  24. #24
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Jel bio netko nedavno u Medikolu?
    Trebali bi ići na MR mozga pa me zanima kako je sada.

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Koja je razlika u mr s 1.5 T i 3 T?

  26. #26
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Koja je razlika u mr s 1.5 T i 3 T?
    Gdje da počnem?!?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  27. #27
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Što je jakost polja veća, bolja je i rezolucija.

  28. #28
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Koja je razlika u mr s 1.5 T i 3 T?
    Velika


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #29
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    U rezoluciji, kao što su rekle cure. Koliko znam, najbolji uređaj ima Radiochirurgia u Svetoj Nedelji. Ja sam radila na oba, 1,5 i 3 T. Što se samog pregleda tiče, svejedno je.
    Uz raznorazne preglede koje sam prošla, MR mi dođe kao wellness. Ne razumijem te neke dramske momente. Legneš i odmoriš malo.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 20.09.2021. at 10:18

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Je upravo to čisti zen
    Jel taj 3 T traje nešto manje? Osoba je napravila već 5+ magneta sve na 1.5T

  31. #31
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Je upravo to čisti zen
    Jel taj 3 T traje nešto manje? Osoba je napravila već 5+ magneta sve na 1.5T
    Nemam pojma. Sumnjam da je jakost magnetskog polja presudna u ukupnom vremenu screeninga.

  32. #32
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pojednostavljeno: Magnet od 3Т će prikazati strukture od jednog milimetra dok onaj od 1,5 Т neće.
    Ono što je važnije od aparata jest doktor koji očitava nalaz.
    Nama su rekli samo , isključivo i jedino MR u Neuronu i to zato jer tamo jedini znaju to napraviti kak spada po protokolu za epilepsiju i doktorica je tamo cijelo vrijeme i odmah izda nalaz.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  33. #33
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pojednostavljeno: Magnet od 3Т će prikazati strukture od jednog milimetra dok onaj od 1,5 Т neće.
    Ono što je važnije od aparata jest doktor koji očitava nalaz.
    Nama su rekli samo , isključivo i jedino MR u Neuronu i to zato jer tamo jedini znaju to napraviti kak spada po protokolu za epilepsiju i doktorica je tamo cijelo vrijeme i odmah izda nalaz.
    Naravno da je važniji doktor, al ako ima loše slike, onda ne vidi ni on. Idealno je kad je oboje dobro
    Nisam ni čula za Neuron, ali sam sad pogledala, isto imaju 3T, ali oni pak imaju na svojoj web stranici da su jedini koji imaju, a nisu, ima i Radiochirurgia.
    Očito treba odabrati u ovisnosti o tome što trebaš. Neuron mi se čini da je profiliran za mozak i kralježnicu, dok je Radiochirurgia u prvom redu za rano otkrivanje raka, što je meni trebalo. Oni to konkretno i navode:
    "U Radiochirurgiji Zagreb za dijagnosticiranje tumora u svim fazama koristimo uređaj za magnetsku rezonanciju, Siemens Magnetom RT Pro edition Skyra 3T, koji je posebno prilagođen za onkologiju.



    "

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ima i Sveti duh od prošle jeseni 3T. A ima i Katarina
    To kaj Neuron piše,očito da nemaju update stranice i to već koju godinu četiri
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 22.09.2021. at 14:25

  35. #35
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Ma i Medikol ima 3T.
    Nije to raritet kao prije nekoliko godina.

  36. #36
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    715

    Početno

    Jelena, očito Neuron baš ne ažurira svoje stranice, ali da su prvi i duuuuuo godina bili jedini s 3T aparatom - jesu!
    Ja sam godinama išla kod njih što zbog dobrog aparata, što zbog doktora (dr Ozretić, odličan, nadam se da još radi tamo) koji dobro i brzo (dakle odmah poslije pretrage, 10min se pričeka i dobije nalaz) očita nalaz.
    Istina je da zadnjih par godina 3T više nije novost, ali recimo imam i iskustvo iz Medikola gdje nalaz (MR mozga) nije dobro očitan + već na snimanju mi ekipa nije ulijevala povjerenje

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Hvala
    Ide se sad na Neuron,slučajno su s rebra zvali i dali oni termin

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Koliko guglam taj tvoj dr. s bradicom radi na rebru

  39. #39
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj ekica prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, očito Neuron baš ne ažurira svoje stranice, ali da su prvi i duuuuuo godina bili jedini s 3T aparatom - jesu!
    Ja sam godinama išla kod njih što zbog dobrog aparata, što zbog doktora (dr Ozretić, odličan, nadam se da još radi tamo) koji dobro i brzo (dakle odmah poslije pretrage, 10min se pričeka i dobije nalaz) očita nalaz.
    Istina je da zadnjih par godina 3T više nije novost, ali recimo imam i iskustvo iz Medikola gdje nalaz (MR mozga) nije dobro očitan + već na snimanju mi ekipa nije ulijevala povjerenje
    Istina.
    Iz iskustva preporučujem Neuron.
    Vrhunski su i uvijek imaju najnoviji softver na aparatu.
    Neuron je privatna klinika u sklopu Medicinskog fakulteta na Šalati.
    Primaju i na uputnicu, ali to se čeka.
    Moja kći ide idući tjedan na MR mozga u Neuron na uputnicu.
    Čeka 14 mjeseci.
    Radichirurgia ima najnovije aparate i mnogi “slavni” i traženi doktori kod njih rade. Imaju MR 3T, ali nemaju PET CT. Oni su specijalizirani za liječenje tumora.
    Muž se kod njih liječi i zadovoljni smo.
    Rade cijeli dan.
    Medikol ima svakakvih aparata, uključujući PET CT, no stekla sam dojam da je njima bitna količina pretraga, a ostalo manje.
    Imam iskustvo PET CT rađenog u Medikolu. Odrađeno je super.
    No kad sam sama pokušala obaviti narudžbu i to za bilo gdje u RH jer je bilo hitno, dobila sam podsmijeh i prvi mogući termin za 5 mjeseci.
    E kad sam potegnula žnore, termin se stvorio za par dana.
    Moram napomenuti da za PET CT stiže kontrastno sredstvo (kolin f18 za prostatu, odnosno metastatski karcinom prostate) iz Austrije i ne moze se skladištiti jer je radioaktivno i raspada se pa vozač kreće ujutro iz Austrije da bi se pretraga mogla obaviiti u podne kod nas.
    Različiti su protokoli ovisno o vrsti bolesti i nije moguće neka snimanja obaviti odmah.
    Isto tako ne mogu svi liječnici raditi sva snimanja. Moraju biti specijalizirani.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  40. #40
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    potvrđujem sve što su cure napisale za Neuron i doc. Ozretića, sestra je također divna
    vrhunski su i hvala im na svemu kad sam bila u velikom strahu za svoju curku

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ovako
    Pitali smo Neuron radi samo privatno ako se kod njih naruči, ali imaju ugovor s rebrom za par dana u tjednu,pa ako nemaju privatni angažman onda uzmu kojeg pacijenta s rebra.
    Uglavnom ova pretraga bi u Neuronu došla cca 4.5-5 tisućica za gotovinu

  42. #42
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Za Neuron na uputnicu treba priložiti dokumentaciju o bolesti i onda njihov stručni tim procijeni stupanj hitnosti i određuje kad će pacijent doći na red.
    Za životno ugrožene, bebe i djecu to ide jako brzo, dok za ostale sporije.
    Kao što rekoh, moja kći čeka preko godine dana. Njoj nije hitno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Možda sam nespretno napisala ' za par dana' ,ne znači da ćete doći na red za koji dan,nego da neke dane u tjednu imaju za rebro otvorene,ako je hitnost,ukoliko nemaju dogovoreno privatno

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •