Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 79

Tema: Tamiflu...

  1. #1
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno Tamiflu...

    Čitam da je Roche donirao po 50 doza dotičnog lijeka bolnicama sa hitnim prijemom djece.

    Na taj sam lijek potpuno zaboravila od vremena kad je bila aktualna ptičja gripa.

    Na stranicama proizvođača piše da se može primjeniti kod djece starije od godine dana. Malo me frka gripe. Ja sam ju prebolila prije 4 godine i mislila sam da ću umrijeti. Sada me jako strah, pogotovo za malu...

    Imate li iskustva sa Tamifluom??

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Nemam iskustva ali imam u kuci 10 kutija. Nadam se da mi nikad nece zatrebati.

  3. #3
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    podižem topic...

    dajte malo recite mi o tom lijeku. MM ima trenutno gripu, dijete mi je pod antibiotikom još uvijek od gnojne angine prošli tjedan....ima šanse da dobije gripu.
    jesu vaša djeca konzumirala taj lijek?

    kažu da je potpuno siguran :?

  4. #4
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    ja kupila lijek...preporučila doktorica :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/


    rekla da pije 3 ml.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Glavne nuspojave su mu bolovi u trbuhu, mučnina i povraćanje. Ali, meni se čini da ste vi već izbjegle ove godine (barem od tate).

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    bibai, ti ćeš možda znati
    jel' s gripom sad najgore doba zaraze prošlo ili još uvijek vlada na veliko?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Imam osjećaj da je vrhunac epidemije nedavno prošao.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Hvala

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    38

    Početno !

    Moj sin je prije desetak dana dobio gripu. Oko ponoći mu je temperatura bila četrdeset. Dali smo mu tamiflu na preporuku liječnika iz zarazne (rekao je da ukoliko se da u prvih dvanaest sati bolesti, skraćuje bolest za 3 dana, a i smanjuje mogućnost komplikacije gripe).
    Odmah iza davanja lijeka pala mu je temperatura....a lagani simptomi gripe trajali su oko tri sata...

  10. #10
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Dali smo mu tamiflu na preporuku
    a koliko ti je staro dijete?
    moja anja je jučer dobila prva tri mililtra tamiflua, preventivno, znači jednom na dan, i danas prije druge ture temepratura joj je bila 38. dala sam joj novu turu, i sad joj je temepratura pala. sad je ok. inače, MM ima žestoku gripu pa je zato dr preporučila tamiflu.
    koliko pije tvoj sinak? hvAla puno na informaciji.

    kako je sada?

  11. #11
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno Re: !

    Citiraj Bourbona prvotno napisa
    (rekao je da ukoliko se da u prvih dvanaest sati bolesti, skraćuje bolest za 3 dana, a i smanjuje mogućnost komplikacije gripe).
    ...
    A ja saam čuo da skračuje bolest za jedan dan. I da pogoduje nastanku razistentnih sojeva virusa. I da ima svakakve nuspojave.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Ja nemogu vjerovati da vi samo tako djeci dajete Tamiflu :/

    Ja imam deset kutija u kuci vec dvije godine(vaze do 2010) ali imam za nedaj boze ubojite gripe. Mi smo svi bili griporozni ove zime ali mi ni na kraj pameti nije bilo dati tamiflu.

  13. #13
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    mislim da je Tamiflu placebo, samo opasan

    "ubojita" gripa još nije mutirala, još se ne zna kaka će oblik uzeti

    trpati u sebe neki otrov samo zato što možda može pomoći ....

  14. #14
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    čekajte, na osnovu čega vi nas optužujete kako smo nebrižne majke i dajemo djeci neki otrov samo zato da ne proživljavamo s njima neku malu bezopasnu bolest kao što je gripa?!?
    to čak nije ni pristojno!

    ako je pedijatrica predložila da dijete to uzima jer joj je imunitet rasturen nekim drugim boleščurama, i da bi u najmanju ruku bilo loše za nju da dobije gripu, i ako postoji nešto da joj se pomogne, s kojim pravom vi to minimalizirate?

    znate li da je placebo? imate li dokaza da ima strašno loše nuspojave?
    Pogoduje razvitku kojih virusa?ajde malo potkrijepite te svoje VELIKE izjave...mislim stvarno!

    ja sam dala mom djetetu, njoj je bolje, i?!

    čini li mene to lošom majkom?

  15. #15
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    to je moje mišljenje

    svaki lijek je i otrov
    zato farmaceuti imaju zmiju u logu

  16. #16
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Mcrubi, tvoje stručno miljenje sam rado slušala kad sam preuređivala kuću,i puno si mi pomogla, i tada je tvoje mišljenje imalo težinu, međutim, ovdje ga nema, i ne možeš ga tako olako iznositi ukoliko ga ne potkrijepiš s nečim!

    mene je kao mamu jako strah svih tih "otrova", ali nekad nemam izbora, i ponekad moram poslušat doktora i postupiti po njegovom nahođenju, i ovakve upadice nisu ni najmanje ugodne! već sam sva isprepadana svim temeraturama ovog svijeta, anginama, bronhitisima, i ostalim subjektivnim doživljavanjima ponašanja mog djeteta, tako da mi ne treba još da ju promatram hoće li joj biti loše od lijeka koji sam joj "olako " dala!

  17. #17
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    I ja bih ga dala da mi dijete kuri tri dana 41 i ne ide na bolje, i da preporuči pedijatar.
    Smatram da ipak ne može naškoditi toliko koliko može opasna biti tako visoka i dugotrajna temperatura.

    nataša nemaš se potrebe opravdavati ni imati bilo kakvu grižnju savjest. Ti si učinila ono što si smatrala da je najbolje za tvoje dijete. Jel joj bolje? JE! Prema tome...

  18. #18
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj nataša prvotno napisa
    Mcrubi, tvoje stručno miljenje sam rado slušala kad sam preuređivala kuću,i puno si mi pomogla, i tada je tvoje mišljenje imalo težinu, međutim, ovdje ga nema, i ne možeš ga tako olako iznositi ukoliko ga ne potkrijepiš s nečim!
    mogu ga iznositi, to je moje demokratsko pravo
    na tebi je da ocjeniš da li to ima neku težinu

    druga stvar da si pitala za Tamiflu na nekon doktor-pacijent portalu ...

    za izvor me možeš uvijek pitati:
    Tamiflu (oseltamivir) i psihijatrijske nuspojave
    12.03.2007.


    Tamiflu (oseltamivir) je protuvirusni lijek koji je u Republici Hrvatskoj odobren za liječenje gripe u odraslih i djece od jedne godine ili starije, te za prevenciju gripe u odraslih i adolescenata u dobi od 13 godina ili starijih.

    U Europskoj Uniji lijek je odobren centraliziranim postupkom od strane Europske agencije za lijekove (EMEA) koja je krajem 2005. godine, kao dio kontinuiranog nadzora nad sigurnom primjenom lijeka, obavila ocjenu psihijatrijskih nuspojava poput halucinacija i abnormalnog ponašanja pri primjeni lijeka.

    Na temelju dostupnih podataka zaključeno je da se ne može utvrditi postojanje uzročno-posljedične veze između primjene lijeka i psihijatrijskih poremećaja. Dodatno je naglašeno da je ocjena povezanosti psihijatrijskih događaja i liječenja Tamiflu-om otežana iz razloga što se u gripi često istovremeno uzimaju drugi lijekovi, a bolesnici, posebno djeca i stariji, u stanjima visoke tjelesne temperature mogu pokazivati psihijatrijske simptome.

    FDA (Food and Drug Administration, USA) je krajem 2006. izvršila ocjenu psihijatrijskih nuspojava na Tamiflu, od koji je 95% slučajeva bilo prijavljeno u Japanu. S obzirom na mali broj psihijatrijskih nuspojava uočenih u SAD-u i Europi, moguće je da uzrok velikog broja prijava iz Japana leži u velikom broju pacijenata liječenih Tamiflu-om, isto kao i u genetskim razlikama. Bez obzira na nemogućnost uspostavljanja uzročno-posljedične veze između primjene Tamiflu-a i pojave neuropsihijatrijskih nuspojava, FDA je, za razliku od Europske agencije za lijekove, odlučio uvesti odgovarajuća upozorenja u informacije o lijeku.

    Agencija za lijekove i medicinske proizvode Republike Hrvatske kontinuirano prati podatke o sigurnosti lijekova koji su u prometu, te će u trenutku kada će podaci o predmetnim nuspojavama biti relevantni za Republiku Hrvatsku, pravovremeno zatražiti izmjene u informacijama o lijeku.
    http://www.almp.hr/?ln=hr&w=farmakov...daci&id=19&p=6

    uzročno-posljednične veze se uvijek mogu pobiti, u biti ne znam kad nisu, ma koliko logično bilo
    eto to je bilo i sa glumcem H. Ledger
    nije uzeo niti jedan lijek kojeg bi svrstali u opasne , obični svakodnevni lijekovi, u opakoj kombinaciji

    oprez je majka mudrosti

    [/b]

  19. #19
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno Re: Tamiflu...

    Citiraj emira prvotno napisa
    Čitam da jeRoche donirao po 50 doza dotičnog lijeka bolnicama sa hitnim prijemom djece.
    pala im prodaja, pa ne znaju di će s njim


    SPLIT – Krovna američka Agencija za lijekove je još početkom siječnja objavila da Rocheov lijek protiv ptičje gripe “Tamiflu”, može izazvati halucinacije, delirij i suicidalne reakcije, osobito kod djece, te izdala naredbu da se to istakne u uputama za korištenje. Međutim, ni hrvatska Agencija za lijekove i medicinske proizvode niti Roche Hrvatska nisu reagirali i stavili upozorenja.
    http://www.radiodalmacija.hr/Vijesti...kod-djece.aspx

    iskreno, ja i andolu gledam nuspojave i važem pro i kontra

  20. #20
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Uz Tamiflu obvezna obavijest o nuspojavama psihjatrijske naravi

    RIJEKA – Europska agencija za lijekove objavila je da će u informaciji uz lijek Tamiflu i u uputi za njegovu primjenu ipak biti uvršteno upozorenje o mogućnosti neuropsihijatrijskih nuspojava pri primjeni tog lijeka. Europska agencija za lijekove preporučila je da se uz lijek navede i slijedeći tekst: »Konvulzije, smanjena razina svijesti,
    http://www.novilist.hr/Default.asp?W...3286328582863S

  21. #21
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    sad definitivno neću spavati mirno, hvala ti!

  22. #22
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    svaki lijek ima nuspojave
    treba procijeniti da li je očekivana korist veća od mogućih nuspojava
    većina nuspojava je blaga, ne zahtjeva prekid terapije i nema posljedice
    teške nuspojave su rijetke, ima ih, ali su rijetke
    dijete je imalo anginu, u bliskom je kontaktu s oboljelim od gripe i pedijatrica je , u dogovoru s roditeljem, uvela tamiflu
    koliko sam shvatila dijete nije imalo nikakve nuspojave
    moglo je isto tako dobiti gripu, visoku temperaturu i s njom povezan poremećaj svijesti, konvulzije, upalu pluća.........
    sada šokirati zabrinutu majku i nabijati joj osjećaj krivnje :?

  23. #23
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ja ne kužim što se itko zafrkava sa fakultetom medicine pa kasnije još i specijalizacijom iz pedijatrije kad postoji internet .

  24. #24
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Ja ne kužim što se itko zafrkava sa fakultetom medicine pa kasnije još i specijalizacijom iz pedijatrije kad postoji internet .
    to se i ja pitam...

  25. #25
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    pala im prodaja, pa ne znaju di će s njim
    Mgrubi, ovo već graniči sa zlobnošću!!!

    postoji li negdje još koji članak koji bi mogla podijelit sa mnom, koji govori o još gorim nuspujavama uzimanja tamiflua, i još crnjim statistikama i još gorim vijestima, jer baš sad, nakon što ga maja anja pije, ja žudim čuti takve vijesti!

    a ti, očito uživaš u tome da mi zagorčaš život još više kako bi opravdala svoje razmišljanje na početku topica.

    pitam se je li to uopće u skladu sa pravilima?

    ono što ja činim je trenutno imam napad anksioznosti od straha šta se noćas od svega što si mi rekla može desiti mom djetetu i kako ću s tim živjeti poslije?!

  26. #26
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    [/quote]sada šokirati zabrinutu majku i nabijati joj osjećaj krivnje

    emira, trina i aleksandra70vanja

    hvala, cure

  27. #27
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    nataša

  28. #28
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    anjica, hvala, potrebno mi je , stvarno

  29. #29
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Nataša nemoj se bojati.Pa nebi ti pedijatrica savjetovala da joj daš nešto što bi bilo opasno za nju.Napravila si pametnu stvar jer bi u ovom trenutku gripa bila puno opasnija,budući da si rekla da joj je imunitet pao nakon silnih boleština u zadnje vrijeme.Uzmi bilo koji lijek,pa i najobičnije kapi za nos i naći ćeš masu mogućih nuspojava i komplikacija koje su moguće ali veća je vjerojatnost da do njih neće uopće ni doći.

  30. #30
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Ja ne kužim što se itko zafrkava sa fakultetom medicine pa kasnije još i specijalizacijom iz pedijatrije kad postoji internet .
    Istina.

  31. #31
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj nataša prvotno napisa
    anjica, hvala, potrebno mi je , stvarno
    skuliraj se
    znam da si zabrinuta, ali nemoj sad vrtiti crne scenarije

    baš mi sestrična u americi ima gripu, valjda, jer doktora nije vidjela
    uhvatilo je prošlu subotu, u nedjelju su zvali dežurnog, opisali kako joj je, on je poslao nalog u ljekarnu da joj izdaju tamiflu
    i njenom mužu, za preventivu
    dobro to su ameri i radi se o odraslim ljudima, ali da je to tako opasan lijek ne bi ga tako davali
    ja sam imala curicu što je bila sva natekla nakon što je popila ibuprofen
    sirup, djevojku koja je grdo odreagirala na inj. penicilina, čovjeka koji je skoro umro od tablete klavocina
    ništa na ovom svijetu nije sigurno
    može ti sad strop pasti na glavu
    samo nemoj zbog tog dobiti napad anksoznosti i spavati pod štokom

  32. #32
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Nataša nemoj dobivati napade anksioznosti, postupila si u dogovru s liječnikom dakle nekim tko ima cjelovitu podlogu znanja i tko je tvoje dijete pregledao i odvagao za i protiv, e ne s nekim tko na temelju nekakvih članaka sa interneta i bez kompletnog uvida u stanje donosi nekakve zaključke. Skuliraj se i opusti. Već bi se nešto dogodilo da se trebalo dogoditi. I ja sam nekada izbedirana kada svašta čitam, ali ja to zovem sindromom laika. Nešto iskopaš, a zapravo nemaš cjelovitu sliku o tome i onda nastaje panika. Ti ne možeš i ne moraš sve te stvari znati i donositi takve odluke i snositi odgovornost za njih jer to nije moguće.

  33. #33
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    malo sam nadošla...i ne znam zašto sam si dozvolila da me izbace iz takta tako netaktični postovi?!

    hvala vam cure, jer zahvaljujući vama sam se malo opustila .

    dok ja dižem frku i halabuku, moje dijete mirno kraj mene , pod utjecajem tamiflua, spava( u dnevnoj sobi, jer se nisam usudila odvesti ju u njen krevet na katu!!)

  34. #34
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    ljubi bebu i neka spava pored tebe da ti budeš mirnija.

  35. #35
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Oprosti ne radi se o bebi nego o velikoj curi

  36. #36
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Mene šokira kad vidim nuspojave paracetamola... a opet ga i pijem i dajem djetetu kad moram... i da dobije gripu, a pedijatar preporuči tamiflu - isto bih dala.

    Nego, onako usput, razumijem Natašu. Ja sam imala sličnu luđačku priču s boleštinama i jako me je smetalo kad su ljudi sa strane odmahivali rukom na moje odluke u tom trenutku. Lako je tuđim rukama kestenje iz vatre vaditi...

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno Re: Tamiflu...

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    iskreno, ja i andolu gledam nuspojave i važem pro i kontra
    iskreno, iz ovoga se vidi da NISTA ne razumijes, nhf

    jer nijedan pedijatar ne bi dao andol djetetu, plus, u svakoj kutiji lijeka koji sadrzava acetilsalicilnu kiselinu postoji papiric na kojem jasno pise da se djeci niposto ne smije davati.

    ali ti andol spominjes kao olicenje benignog lijeka, na podforumu Zdravlje djece

  38. #38
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Ifigenija, Danka, Doroteja, Aleksandra70vanja, Deaedi, Trina, Anjica, Emira, najiskrenije se nadam da ćete jednako ovako stati na stranu roditelja koji cijepe dijete u dogovoru s pedijatrom, jer su htjeli djetetu sve najbolje i usudili su se povjerovati pedijatru.
    Jer sigurna sam da desecima tisuća roditelja koji djecu cijepe nije nimalo ugodnije kad razni Suzaksi, Davori i slični skinu neku glupost s interneta ili pogrešno protumače neke podatke, pa zastrašuju roditelje time kako su ugrozili život djeteta.
    U tim trenucima tim desecima tisuća roditelja nije nimalo lakše nego Nataši sada.

  39. #39
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Trina je uvijek ZA cijepljenje i bezbroj puta sam pisala o tome na ovom podforumu.Ali ja ne mogu ništa kontra dosta osoba na forumu koje su pročitale jako,jako puno - teksta s interneta.I na temelju toga donose odluke koje su bitne za život/zdravlje njihove djece.Meni tu puno stvari uopće nema smisla ali svaka moja rečenica poklopljena je sa njihovih šesnaest,što objašnjenja koja meni ne znače ništa,što linkova pa čitaj!

  40. #40
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Pa nije ni meni bilo ugodno kada sam svašta ovdje pročitala o cijepljenju, a mogu reći da mi je još uvijek jako neugodno kad idem cijepiti dijete i zaista se nadam da je sve što se ovdje priča o tom cjepljenjuipak rezultat krivo protumačenih informacija zbog nedovoljnog ili preuskog znanja.
    Sa većinom stvari se na ovom forumu slažem, ali to za cijepljenje mi baš ne drži vodu. A naručito ono da se djetetu temperatura 40 ne treba skidati. No to je već drugi topic.

  41. #41
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa
    Ifigenija, Danka, Doroteja, Aleksandra70vanja, Deaedi, Trina, Anjica, Emira, najiskrenije se nadam da ćete jednako ovako stati na stranu roditelja koji cijepe dijete u dogovoru s pedijatrom, jer su htjeli djetetu sve najbolje i usudili su se povjerovati pedijatru.
    Jer sigurna sam da desecima tisuća roditelja koji djecu cijepe nije nimalo ugodnije kad razni Suzaksi, Davori i slični skinu neku glupost s interneta ili pogrešno protumače neke podatke, pa zastrašuju roditelje time kako su ugrozili život djeteta.
    U tim trenucima tim desecima tisuća roditelja nije nimalo lakše nego Nataši sada.
    rijetko se uključujem u ove rasprave jer NEMAM POJMA ni o čemu.
    uvijek sam vjerovala pedijatrici, ali...

    nedavno mi u ruke došla knjiga Cijepljenje - priručnik za brižne roditelje.
    Nisu je pisali ni Davor ni Suzaks niti itko od onih koji se ovdje pokušavaju "boriti" s vjetrenjačama.
    I ne može mi nitko reći da je knjiga napisana iz obijesti, pakosti... ne znam čega.

    Pa se vraćam na pedijatre kojima bismo trebali vjerovati: istim onima koji preporučuju dohranu sa 4 mjeseca (educirani kadar kontra WHO), koji "šibaju" antibiotike na temperaturu 37,2, onako "nek se nađe"...

    Nisu li takvi liječnici izgubili kredibilitet?

    Nije to za ovaj topic, ali molim mujicu da mi objasni zašto cijepe novorođenčad protiv hepatitisa B?!?!?!?!
    Dijete od dva dana?!?!?!?!
    Stvarno nemam pojma, ali ovo ne granični s neznanjem nego s... nevjericom!

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mujice, ni drugoj strani nije nista lakse. Dapace. Lako je odluciti kad sistem stoji iza tebe. Ahhhh, jadni oni koji poslusaju doktore pa moraju citati ova nasa naklapanja potkrijepljena glupostima s interneta. :/

  43. #43

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb/dugave
    Postovi
    330

    Početno

    potpisujem apricot od riječi do riječi.
    baš si čitam i totalno sam neutralna što se ovoga tiče ali se pitam, zašto otvarati temu o nekom lijeku ako ne želiš čuti i za i protiv, i uopće ne mislim da je McGrubi htjela nekome nabijati grižnju savjesti...

    a o pedijatrima koji se godinama školuju i specijaliziraju za svoje zvanje (da ne kažem poziv jer mnogima to nije) mislim ko i od drugim doktorima i ljudima-ima ih svakakvih i ne vjerujem baš svakome jer ima titulu.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Sto se teme tice, ne znam pod kojim okolnostima bi dala djetetu lijek o kojem se toliko negativnoga pisalo ovih zadnjih mjeseci/godina. Mislim da bi vrlo vjerovatno po hitnom postupku promijenila doktora koji mi ga je uopce preporucio. I uopce me nije briga sto ce se netko radi ovakvih postova uspaniciti. Znaci, treba svima "titrati" da slucajno netko ne bi imao griznju savjesti? Da onda isto tako kazemo svim zenama kojima su lijecnici zeznuli dojenje? Ono...nema veze, tko kaze da se nije ucinilo sve sto se moglo? Pa nece nikome nista biti od adaptiranog!

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    hm, pokusavam pronaci post u kojem sam napisala da mislim da je Tamiflu siguran i bezopasan lijek...i ne uspijeva mi.

    prosvijetlite me.

    a cijepljenje - cijepim dijete redovno. samo ne znam kakve veze ima cijepljenje moga djeteta s ovom temom, i mojim postom u kojem primjecujem da je spominjanje andola na podforumu Zdravlje djece prilicno siguran znak da osoba koja je to ucinila nije upucena u farmakologiju.

    hranjenje djece - cinjenica da mnogo lijecnici nisu upuceni u dojenje (na zalost) ne znaci da ne znaju nista o lijekovima.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Znaci, itekako. Daj, molim te, dodji kod prosjecnog pedijatra i malo ga priupitaj o sastavu cjepiva ili nekog lijeka koji te zanima. Nedavno se kod nas pisalo o 14 vrsta sirupa za kasalj i kontroverzi koja ih prati, kao uostalom vecinu ostalih proizvoda ovakve vrste. Nisam sigurna, potrazit cu u arhivi, mislim da je spomenutih 14 vrsta i povuceno s trzista. (ne znam o nazivima jer to ne kupujemo) Istih onih 14 vrsta koje su lijecnici i sakom i kapom propisivali djeci i odraslima. Isti oni lijecnici koji znaju ili bi barem trebali znati. :/ I onda kad dodje neupuceni, blentavi laik koji je informaciju skupio na netu i kaze nesto ili pita za informaciju, sikanira ga se jer nije doktor i jer nema pravo pitati, a kamoli nesto konstatirati.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    I, ako moze jos, pitanje za natasu. Mislis li ti da bi lijecnica objerucke prihvatila svoj dio odgovornosti da ti je dijete, nedajboze, imalo neku nuspojavu od doticnog lijeka?

  48. #48
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    JA sam otvorila topic!

    Ponukana Rocheovom donacijom 50 doza Tamiflua svim dječjim odjelima za hitan prijem nakon smrti onog dječaka navodno od gripe!

    Nisam rekla ni da bi dala djetetu Tamiflu (iskreno zaboravila sam da taj lijek uopće postoji).

    Što se tiče nuspojava, kada se uzme papirić iz kutije najobičnijeg npr. paracetamola može se pročitati hrpa nuspojava. Farmaceuti moraju napisati sve i svašta, jednostavno da se ograde. Što je "ozbiljnija" bolest za koju je lijek predviđen duži je i popis nuspojava. To je logično!

    Ja sam jedna od onih koja ne trči za svaku sitnicu pedijatru, pokušava slijediti vlastite instinkte i zdrav razum, moleći se pri tom da uvijek uspijem na vrijeme prepoznati granicu svojih intuitivnih sposobnosti.

    Antibiotik nikada neću dati djetetu bez da tražim prethodnu krvnu sliku. Neću skidati temperaturu ako je ispod 39.

    Cjepim je!

    Ali kada sam se našla u situaciji da dijete ima temperaturu 40,5, koja ne pada ni uz ibuprofen ni hladne obloge, ni masažu... i to sve u bolnici, antipireza provedena od strane medicinskog osoblja... i kada dr. zapravo ne znaju šta joj je.... vjerujte, dala bih sve šta doktori predlože pa tako i Tamiflu... A, nek se nitko ne uvrijedi, onoga tko bi se u takvim situacijama, u golemom strahu od neizvjesnosti i strahu za djetetov život postupio drugačije, smatram neodgovornim!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Jasno je da sila zakon mijenja. Nije svaki roditelj isti, nije svako dijete isto, nije svaka situacija ista. Meni moja sestra kaze da sam neodgovorna ako nedam antibiotik kod upale grla, ja njoj kazem da je neodgovorna jer ga daje. I moji prodju kroz kojekakve upale bez antibiotika ko i njezin sin koji ga popije. Odgovornost je malo zesca kategorija o kojoj bi se dalo raspravljati. Na srecu ili nazalost, ukljucuje i pitanja tipa sloboda odlucivanja, pravo na informiranost neovisno o tome jesmo li strucni ili ne itd.
    Ja sam se ovdje javila samo zbog toga sto se uvijek pocnu prozivati oni koji su zeljni informacija i zele odlucivati na osnovu istih. Bilo bi lijepo kad bi se i hrvatska populacija pridruzila trendu osvjescivanja i informiranja laika pa da se vise ne potezu ovakva pitanja.
    Nasa pedijatrica kao ni kucni doktor se ne osjecaju nimalo uvrijedjenima ili napadnutima kad im ja-laikinja pocnem uvaljivati kojekakva pitanja i informacije. Naprotiv, ucimo jedni od drugih. A krajnja odluka je uvijek na nama. Ono sto jedan lijecnik kaze, drugi se s tim nece sloziti. To sto su oni braca po uniformi ne znaci da su klonovi. Ista stvar vrijedi i za kojekakve terapije pa cak i za cijepljenje. Sto lijecnika, sto cudi. Pa nek vjeruje tko kome hoce.

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Znaci, itekako. Daj, molim te, dodji kod prosjecnog pedijatra i malo ga priupitaj o sastavu cjepiva ili nekog lijeka koji te zanima. Nedavno se kod nas pisalo o 14 vrsta sirupa za kasalj i kontroverzi koja ih prati, kao uostalom vecinu ostalih proizvoda ovakve vrste. Nisam sigurna, potrazit cu u arhivi, mislim da je spomenutih 14 vrsta i povuceno s trzista. (ne znam o nazivima jer to ne kupujemo) Istih onih 14 vrsta koje su lijecnici i sakom i kapom propisivali djeci i odraslima. Isti oni lijecnici koji znaju ili bi barem trebali znati. :/ I onda kad dodje neupuceni, blentavi laik koji je informaciju skupio na netu i kaze nesto ili pita za informaciju, sikanira ga se jer nije doktor i jer nema pravo pitati, a kamoli nesto konstatirati.
    1. nisam nikoga sikanirala. napisala sam jednostavnu i ociglednu cinjenicu.
    2. svakodnevno koristim lijek kojem je jedna od nuspojava koma i smrt, ali eto, nemam bas izbora. mozda sam zbog toga dodatno osjetljiva na dobronamjerne savjete koji su posljedica informacija dobivenih samo guglanjem.
    majka koja je vec dala Tamiflu (za koji, ponavljam, nisam napisala da je bezopasan, niti smatram da je moje misljenje o tome uopce relevantno za ikoga) ne treba apokalipticna upozorenja, niti osude. ona je VEC dala lijek. ako netko ima lose iskustvo (ili znanje o tome, poput mujice), u redu je da ga napise. ali ako je samo cuo/guglao, ne vidim svrhu prepucavanja i osudjivanja doticne majke i lijecnika, te ocjene da se radi o placebo efektu (?), te otrovu. ni na koji nacin ne pomaze nikome.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •