Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 339

Tema: kontrola troškova

  1. #101
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Ja već dosta dugo kontroliram troškove. Bila sam i na ovom seminaru iz prvog posta, meni nije bio ništa posebno budući da sam ja čak i temeljitija, samo su mi malo tvorili oči glede (dugoročne) štednje.
    Budući da imamo kredit za kuću i još hrpu izdataka koji nas čekaju glede uređenja kuće, najteže mi padnu nepredviđeni troškovi za kvarove i sl. nepredviđene troškove. Imamo fond za to, ali nikako da uštedimo neku značajniju svotu, to mi je slijedeći prioritet. Karticu koristimo samo onu koja odmah skida sa računa.
    Vrlo nam je bitna štednja za registraciju i servis koji ide uz nju, jer nam je u istom mjesecu još i par rođendana i cijepljenje i šišanje za psa, tako da već dvije godine dočekamo to vrijeme puno mirniji. Za štednju imamo poseban račun koji inače ne koristimo i ne znamo pin za tu karticu, pa lovu možemo samo osobno podći .
    Kada sredimo kuću, planiramo otvoriti nekakvu štednju, inveticijski ili nešto drugo i stavljati lovu za mirovinu. I strašno mi je dobra ova ideja za štednju za maturalce i sl. Od sljedećeg mjeseca ću stavljati po 50 kn za to.

  2. #102
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    http://www.24sata.hr/metro/clanak/ma...ain_page_metro

    Ma jesu li to oni odavde prepisali? :?

  3. #103
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    http://www.24sata.hr/metro/clanak/male-pogreske-pljackaju-ljude-a-plan-stedi-novac/49203/?context=naslovnica&web_page_id=main_page_metro

    Ma jesu li to oni odavde prepisali? :?
    narafski

    još samo čekam da daju moje tablice u prilogu

  4. #104
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    Čitam vas i opet, po sto devedeseti put, se mislim kako pratiti troškove i planirati ih da više uštedim, al me strah da ja to ipak ne mogu.
    I meni novac iscuri nekako. Ne sve, naravno, i ne jaaaaaaaako puno, al ipak curi.

    Imamo kredit za stan koji je dosta velik i kredit za auto, pa ostale troškove....
    Kako ja nisam neki tip koji se može prisiliti na neku konkretnu štednju, uplatila sam životno, pa me tješi da ću od toga za 25-30 godina imati nešto...... imam nešto sitno u jednom investicijskom fondu........ a štednju sam formirala na način da sam trajnim nalogom dala da mi određeni dio ide na poseban račun (na PBZ perspektivi, a i druge banke imaju inačice toga - oročiš novac na određeni period ali možeš naknadno uplaćivati na isti račun i povećavati ulog).

    Pokušavam smisliti okvirni jelovnik za tjedan, ali znam odstupiti od toga, posebno ako imamo goste.
    Zato se trudim uvijek kupovati u prodajnim centrima gdje na njihovu karticu skupljam bodove, popuste i slično, pa nakon nekog vremena obavim kupovinu s tom karticom kad skupim dovoljno bodova ili popusta tako da skoro ni ne moram platiti sljedeću kupovinu ili doplatim vrlo malo.

    I da, sistem sa odvajanjem kovanica pali, skupi se tu podosta, a naučila sam i boce ne bacati nego lijepo prati i skupljati pa i za njih dođe dosta novca na kraju, pa onda sve to skupa na račun oročim i to je to...

    Makar se trudim iako bih mogla i puno više da se mogu kontrolirati nekada u trošenju

  5. #105
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    alkemičar - pa nemoj odmah razmišljati o tome kak da uštediš dodatno ...

    imaš sve predispozicije da napraviš savršen pregled troškova i štednje... a tek nakon toga se primi eliminacije nepotrebnog, i dodatne štednje...

    npr - kao ideja:

    UKUPNI IZDACI
    Režije
    Struja
    Voda
    Plin / Grijanje
    Telefon - fiksni
    Telefon - mobitel
    Internet (naknada + promet)
    Ostale režije

    Prehrana
    Osnovne namirnice
    Gluposti/slatkiši
    Obroci izvan kuće

    Kućne potrepštine
    Sitni popravci
    Sredstva za čišćenje
    Osobna higijena (žileti, šamponi, sapuni)

    Odjeća i obuća
    Odjeća
    Obuća
    Modni dodaci (trobice, sunčane naočale i sl.)
    Sportska odjeća i oprema

    Auto i prijevoz
    Benzin
    Popravci
    Registracija i osiguranje
    Javni prijevoz
    Parking i cestarine

    Zdravlje
    Lijekovi
    Pregledi
    Dopunsko zdravstveno osiguranje
    Vitamini i dodaci prehrani
    Masaže, tretmani i sl.

    Ostali troškovi
    Ostali troškovi I
    Ostali troškovi II

    Krediti i dugovi
    Otplata kredita za stan
    Otplata kredita za auto
    Kamate po minusu po tekućem računu i sl.
    Bankarske naknade

    Štednja, investicije
    Životno osiguranje
    Fondovi
    Dionice

  6. #106

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Zašto ostale troškove imaš podijeljene na 1. i drugu grupu?

  7. #107

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb, Knežija
    Postovi
    341

    Početno

    Što se kovanica tiče i mi imamo kasice prasice za sina, vse kovanice koje uđu u moj novčanik ne idu van nego u kasicu, pa ulažemo u inv. fondove i dječje štednje, skupi se i po 100 Eura za nekoliko mjeseci.

  8. #108
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj saška prvotno napisa
    I strašno mi je dobra ova ideja za štednju za maturalce i sl. Od sljedećeg mjeseca ću stavljati po 50 kn za to.
    Mi ne stedimo za maturalac i tome slicno..to mi nekako uopce nije palo napamet. Mi skupljamo malo pomalalo u svrhu nekog daljnjeg skolovanja..
    Kaj ak ce mi npr s osamnaest doci i reci da bi ona na prijemni za nekakvu umjetnicku akademiju u npr Nizozemskoj..
    A ja nemam pare ni za kartu..ni za prijemni..za nis.. To bi mi bilo zbilja zao da joj neku takvu zelju ne mogu ispuniti, to mi se cini kao veca trauma nego uopce ne ici na maturalnu zabavu.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    488

    Početno re

    I mi tak slično štedimo za neka daljnja školovanja ili šta već budu htjeli.
    Mada će do tada i studiranje u Zagrebu nekome biti SF, obzirom na cijene školarina i stanovanja.
    I samo mi još onda fali da ne završe faks

  10. #110
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj retha prvotno napisa
    Mi skupljamo malo pomalalo u svrhu nekog daljnjeg skolovanja

    (...)

    to mi se cini kao veca trauma nego uopce ne ici na maturalnu zabavu.
    Slažem se, meni je prilično banalno štedjeti za nekakvu haljinu i žderačinu u trajanju od par sati, a ne napraviti fond za školovanje - barem za neki ljetni tečaj stranih jezika ili tako nešto, ako već ne za sam studij. Ako mogu oboje, super, a ako imam love samo za jedno, obrazovanje bez konkurencije dobiva prednost.

  11. #111
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    barem za neki ljetni tečaj stranih jezika ili tako nešto
    Da..kak cijene u svemu idu gore..za par godina i skolovanje ce biti luksuz..mozda je necu moci poslat na faks al bar neki ljetni tecaj ili kamp. Sve to dobro dode.
    Zbilja se nadam da ce se na tom racunu nesto sakupit..meni je to zbilja bitno.

  12. #112
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Citiraj retha prvotno napisa
    Citiraj saška prvotno napisa
    I strašno mi je dobra ova ideja za štednju za maturalce i sl. Od sljedećeg mjeseca ću stavljati po 50 kn za to.
    Mi ne stedimo za maturalac i tome slicno..to mi nekako uopce nije palo napamet. Mi skupljamo malo pomalalo u svrhu nekog daljnjeg skolovanja..
    Kaj ak ce mi npr s osamnaest doci i reci da bi ona na prijemni za nekakvu umjetnicku akademiju u npr Nizozemskoj..
    A ja nemam pare ni za kartu..ni za prijemni..za nis.. To bi mi bilo zbilja zao da joj neku takvu zelju ne mogu ispuniti, to mi se cini kao veca trauma nego uopce ne ici na maturalnu zabavu.
    Budući da ste banalizirale moju rečenicu moram objasniti da ovo sl. iza maturalca označava veće troškove koje se tiču djece, a trenutno su futur egzaktni.
    Iako ja nisam osoba koja će liti suze što ne mogu djetetu platiti školovanje u inozemstvu (a već sada bih se usudila reći da to neću moći), nekakav početni kapital ću imati jer planiramo nasljedstvo (buduće)kapitalizirati u obliku stana, prvo u Osijeku, a kasnije ako bude potrebe u nekom drugom gradu.

  13. #113
    chris blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Meni nije jasna jedna stvar - ako ste u minusu da li i onda izdvajate za štednju? Mislim, nije li važnije zatvoriti minus prvo?

    (nikog ne prozivam, to ja samo kukam jer sam JA u minusu - i sad ne znam bih li štedila ili ostavljala na tekućem dok ne izađemo :/ ) a da ne spominjem da se čekanje oteeeeeeglooo... pih

    Nemam dobru kontrolu troškova, očito.

  14. #114
    chris blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    A tek kako će sad biti kad padnem na 2,5 k

    Kme - to je sve što "umem da kažem"

  15. #115
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Pa ja mislim da štednja i biti u minusu ne idu zajedno. Prvo zatvoriti minus, pa šta ostane, to se štedi, jer kao što znamo, na minus idu kamate, i to dobre.
    A za 2.5 mogu samo

  16. #116
    chris blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa
    Pa ja mislim da štednja i biti u minusu ne idu zajedno.
    A za 2.5 mogu samo
    Jelda?

  17. #117

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Srijeda je. Jos nismo bili u ducanu od subote.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj chris blue prvotno napisa
    Meni nije jasna jedna stvar - ako ste u minusu da li i onda izdvajate za štednju? Mislim, nije li važnije zatvoriti minus prvo?

    .
    ja u minus ne idem ni pod razno...
    kad 'posudim' iz svoje stednje - to zovem minusom zato jer sam taj mjesec ocito zivjela iznad svojih mogucnosti... ( i za tu skolu ne namjeravam placati kamate)

    no dobro, da sam ipak u minusu - napravila bi mali ali siguran i cvrst plan otplate minusa APOM iliti "Automatski Program Otplate Minusa" - fiksna svota svakog mjeseca koja ide za otplatu minusa i prema njoj se odnosim kao prema racunu za struju - OBAVEZNO platiti...

    kad se minus otplati - jednostavno bi nastavila tom svotom kojom sam OTplacivala minus - Uplacivati stednju... 8)

    poanta 'programa' je da na te novce koje si odredis odvojiti (cim dobijes placu!) - NE MISLIS, kao da ne postoje...

    eto, to bi bila ideja...
    no za optimalnu svotu koju bi uplacivala dobro bi bilo pratiti troskove po ovim tablicama da se vidi gdje curi i gdje se najlakse zakrpa rupa...

  19. #119

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Inspirirale ste nas!

    MM i ja smo si otvorili (svaki svoj) gmail account, pa smo si napravili jedan dokument (spreadsheet) gdje zajednički evidentiramo troškove, na način da svako upisuje svoje kad stigne, a oboje možemo do tog dokumenta sa svog meila. Izvrsna stvar!

    Sad smo dogovorili da ćemo evidentirati SVE.... napravila sam si tablice po kategorijama....neću sad nabrajati sve, no te tablice će mi omogućiti da osim što vidim troškove, da skužim i što najviše konzumiramo, koliko ustvari jedem slatkog (imam posebnu kolonu za to), koliko zdravog... itd..

    Ako netko ima neki predložak, ja bih bila zahvalna na još ideja kako ovo najefikasnije evidentirati!

    Radit ćemo i svoje jelovnike, pa ako ima ovdje netko account na gmailu, a da je vegetarijanac bilo bi odlično da sharamo ideje jelovnika! :D
    Lucky?

    Prvi cilj nam nije uštediti, već postati svjestan ustvari kakvi smo potrošači.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    ajd super ste to osmislili... :D

    sto se jelovnika tice - ja sam ti sto se kuhanja tice 'mala od improvizacije' i nikako se ne mogu prisiliti na planiranje i zapisivanje jelovnika...
    dva puta sam to napravila po tjedan dana da sam samo zapisivala sve sto luka i ja pojedemo (dakle unatrag, ne unaprijed) - da provjerim stanje stvari i ispalo je ok...

  21. #121

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb, Knežija
    Postovi
    341

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Srijeda je. Jos nismo bili u ducanu od subote.
    Ni mi, čak sam i kruh pekla sama (u Bradmakeru )

  22. #122

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb, Knežija
    Postovi
    341

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    MM i ja smo si otvorili (svaki svoj) gmail account, pa smo si napravili jedan dokument (spreadsheet) gdje zajednički evidentiramo troškove, na način da svako upisuje svoje kad stigne, a oboje možemo do tog dokumenta sa svog meila. Izvrsna stvar!
    Seljak sam, kak se to može?

  23. #123

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj irenask prvotno napisa
    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    MM i ja smo si otvorili (svaki svoj) gmail account, pa smo si napravili jedan dokument (spreadsheet) gdje zajednički evidentiramo troškove, na način da svako upisuje svoje kad stigne, a oboje možemo do tog dokumenta sa svog meila. Izvrsna stvar!
    Seljak sam, kak se to može?
    Otvoriš si novi mail account.OVDJE.
    Tamo također otvori i TM ako tako želiš.

    Kad to sve napraviš odi u SETTINGS i promjeni na ENGleski... sa HR... jer tek tada dobiješ neke opcije (ne znam zašto je to tako).
    Nakon toga u lijevom kutu gore vidiš mali link DOCUMENTS.
    Klikni na documents i otvori npr, new SPREADSHEET (kao u excellu tablicu dobijes) i napravi si sto zelis, klikaj na ADD SHEET za jos stranica (unutar istog dokumenta). A na kraju svega kad ga save-aš ga moraš SHARE-at sa TM-em da ga može i on editirati sa svog accounta kada želi.

    Imate tamo i kalendare, a i chat za koji je najbolje skinuti GOOGLE TALK.

    Eto to je to.

    Super stvar! Ne znam zašto sam ga do sad odbijala koristiti, sve dok me kuma nije uvjerila koliko je to odlična stvar!

  24. #124
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    jeste li pratili onaj blog od tipa koji se zove novac?
    ja sam si sejvala par njegovih savjeta, a između ostalog i ovaj:

    Sredite svoje osobne financije - korak 1
    U jednoj knjizi od Suze Orman, neću stavljat link jer mi knjiga ipak nije tolko dobra, a i žena je ko mješavina škota i bračanina - ima samo jedne naušnice?!?! sam pročitao kak ona radi s ljudima. Ona je naime financijski savjetnik, nešto čime se planiram baviti, i pomaže ljudima da srede svoje financije.

    Dakle ona ima detaljan upitnik i snimi vaše kompletno stanje, navike, ma sve živo. Onda zbroji sve vaše godišnje prihode i godišnje rashode i kaže da u većini slučajeva ljudi ipak na godinjem nivou više zarade nego što su im godišnji troškovi. Vjerojatno bi tako bilo i u vašem slučaju što je vrlo utješan podatak. Zašto onda nemate ništa love na kraju godine? Odgovor znate i bez mene. Također Suzie daje i vrlo praktične savjete kako kontrolirat vlastitu potrošnju - ja nisam uspio pa nisam ni puno pisao o tome . A savjeti idu od šišanja 9 puta godišnje umjesto 10 puta?!?, do NE bacanja salate iz frižidera. Naime kad sljedeći put bacite pola kruha, staru salatu to je isto kao ste uzeli novačnicu od 5 kn i podrapali je!! Jesam li spomenuo da je žena škrta?! Anyway shvatili ste poantu. Nitko normalan ne bi imao muda podrapati novčanicu od 5 kuna (barem ja to želim vjerovati i molim vas da me ostavite u tom uvjerenju. hvala.), ali bi s druge strane bez problema kupio neko smeće za tih istih 5 kuna. Žena tu definitivno ima poantu. Male stvari puno znače. Jesu li i u vašoj firmi već počeli brojati listiće za wc papir kako bi uštedjeli? Možda su za konzultanta uzeli nekog koji je čitao istu knjigu

    Ono što biste prvo trebali napraviti je hrabro se suočiti sa svojim financijskim stanjem. Pogledat istini u oči. Koliko novaca fakat imate na računu - to je vjerojatno puno manje od onoga što možete izvući s bankomata koliko ste dužni po kreditima, karticama itd. Koliko vam iznose mjesečni računi za režije, telefon, mobitel itd. Zapišite sve.

    Zatim ove troškove podjelite u dvije grupe - fiksni (oni koje MORATE platiti svaki mjesec poput rate kredita, režija i sl.) i varijabilni (to su oni o kojima bi se dalo raspravljati poput količine hrane, obleke, cigareta, novina itd....)

    Uzmite sad svoje mjesečne prihode i umanjite ih samo za ove fiksne troškove. Kolko ostane? Mora ostati dovoljno da preživite do kraja mjeseca i da vam još malo ostane za vraćanje dugova i/ili investiranje. Ako to nije slučaj onda ponovo razmotrite ove fiksne troškove. Ma jesu li baš svi zaista fiksni? Ako i dalje ne ostaje dovoljno love da preživite do kraja mjeseca i nešto stavite na stranu - u gadnom ste problemu. Potrebne su drastične mjere da se izvučete. Javite mi se na mail novac_blog@yahoo.com ili pišite Suze ))

    Puno se može napraviti čak i ako imate jako malo novaca. Mi hrvati smo specijalci za preživjet od prvog do prvog. Čak razmišljam da vođenje kućnog buđeta povjerim nekom penziću. **** me pas ak čovjek ne bi učino čuda kad bih mu dao dvije tisuće kuna mjesečno. A ja potrošim barem 3 tisuće. Ovih tisuću kuna zarade podjelim s penzićem, fifty-fifty! U stvari evo dobrog načina da penzići ostvare dodatnu zaradu. Neka ponude svoje usluge zaposlenim ljudima koi baš nisu vješti s lovom!


    Sredite svoje osobne financije - korak 2
    OK. Hrabro ste se suočili sa svojim financijama. Pogledali ste stvarno stanje na tekućem računu, deviznom računu, zbrojili lovu u novčaniku i otprilike znate koliko mjesečno minimalno morate potrošiti.
    Sad biste trebali napraviti godišnji plan. Ako imate excel super, ako nemate poslužit će i običan bijeli papir sa 12 kolona (mjeseci)
    Prepišite svoje prihode u svaku kolonu, uključite i božićnicu u 12 mjesecu, regres u 6, nagradnu plaću, povrat poreza koji ćete (možda) dobiti sljedeće godine.
    Ispod toga prepišite ove fiksne troškove koje morate platiti svaki mjesec s time da povećajte troškove grijanja tijekom zimskih mjeseci.
    Dolazi najteži dio. Da vi sami odlučite koliko novaca zaista želite potrošiti, a koliko želite uštedjeti odnosno zatvoriti svoje dugove po karticama, minusima i kreditima. Ovaj dio je ključan. Ne smijete biti prestrogi jer ćete odmah odustati, a ako ste preblagi nikad nećete ništa uštedjeti niti vratiti dugove. Pod potrošnju uključite hranu, odjeću, telefon, rođendane (to mnogi zaborave), godišnjice, svadbe, ljetovanje, registracija auta, godišnji porez za auto, osiguranje stana, itd. itd. Ubacite troškove u odgovarajuće mjesece. Ono što bi se trebalo dogoditi je da ćete u nekim mjesecima biti u plusu, a u nekima u minusu. Nema veze, možete pokušati uštedjeti svaki mjesec i pripremiti se za veće izdatke (ja nisam uspio) ili unaprijed računati na to da ćete registraciju auta opet platiti u ratama Kako je vama lakše. Morate se osjećati zadovoljno i inspirirano kad napravite plan. Pazite VI odlučujete koliko ŽELITE potrošti na hranu, benzin, odjeću itd. itd. Ukoliko želite malo više potrošiti na obleku - smanjite hranu (ili benzin) Najbolje je da sami napravite plan koji vi razumijete i koji možete slijediti. Forma nije toliko bitna koliko je bitno da obuhvatite sve troškove i da to rastegnete na barem godinu dana.

    Kako napraviti plan i izdržati do kraja, odnosno slijediti ga?

    Bez obzira na to koliko će malo ljudi napraviti svoj godišnji plan još je manje onih koji će ga slijediti. Slabi smo. Stalno nam se događaju "nepredviđene" situacije, bla, bla, bla,... Napraviti plan je pljuga kao što ste i vidjeli iz primjera.
    Strogo ga slijediti je puno teže, ali ne i nemoguće. Otkrit ću vam par "tajni" kako se natjerati da ispunite plan.
    Recimo da ste u minusu cca 6000 kn. Vaš je plan izaći iz minusa do kraja godine tako da potrošite 500 kn manje svaki mjesec odnosno taj dio kao fol štedite! Ako skinete tih 500 kn i npr. stavite ih u investicijski fond (ili kupite EUR pa stavite na devizni ili nešto treće) i u njemu skupljate lovu dogodit će se da ćete ipak ući u minus do kraja. NEMA veze, na kraju godine će u investicijskom fondu biti i više od 6000 kn i zatvorit ćete svoj minus od 6000 kn. Ali što ako fakat imate problema s novcem, a disciplina je riječ koju oduvijek mrzite? Lako se može dogoditi da će vam "zatrebati" lova iz fonda i vrlo vjerojatno će brzo ishlapiti, a minus će ostati
    U tom slučaju predlažem sljedeću ideju: Kada vam sjedne plaća, isti dan otiđite u banku i recite im da vam smanje minus za 500 kn. Neka vam dozvoljeni minus sada bude 5500 kn. Ako ste u pravoj banci ovo ne bi trebao biti problem. I onda nastavite trošiti kao i do sada Naravno sljedeći mjesec smanjite za sljedećih 500 i tako dok ne dođete na 0 (nulu). Kad to uspijete upravo ste sami sebi dokazali da možete postati jako bogati. Čestitam!

  25. #125
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    a nakon toga daje i rezultat svog praćenja troškova, evo citiram, s točkicama umjesto prostih riječi (nakon ovog ja sam odustala od praćenja troškova):

    Kontrola potrošnje
    Nije stvar u tome koliko uspijete zaraditi već koliko uspijete sačuvati. Ako je to ništa ili jako malo imate veliku poteškoću. Kak će vaš novac radit za vas kad ga nemate, eeee??? Nemateeee!
    Čital sam u jednoj knjizi kak treba zapisivati kaj ste kupili, potrošili itd. I dobro krenem ja zapisivati da vidim gdje mi lova curi. Prvo sam krenuo s običnim papirom A4, a na kraju sam završio s jednom kompleksnom excel tablicom u kojoj sam pratio po svim mjesecima, prihode, rashode i trenutna stanja svih računa. J... svemirski brod. Još malo programiranja i mogao sam to prodavati ko software za osobne financije umjesto onog Quickena ili MS money koji su ionak za amerikance. Možda bi se čak i obogatio?! Nema veze. Poanta je da sam pune tri (slovima: TRI) godine zapisival sve troškove. Znao sam točno gdje svaka lipa odlazi, ne kuna, nego doslovce lipa. I sad si vi sigurno mislite da sam pokrpao sve rupe i uštedio kojih par somova eurića. Ma jesam k.... Apsolutno mi to niš nije pomoglo, osim kaj sam izgubil puno korisnog vremena nad tim tablicama. Zato odj... tu "kontrolu potrošnje" i primite se zarađivanja!! Nitko nije postao bogat skupljajući lipe. Ozbiljno. To su priče za siromašne ljude kako bi ostali siromašni. Kao ono, bogati su škrtice pa zato imaju, da kak da ne bi.. i onda poslije čitate kak su potrošili 150.000$ na običnu večeru. Ne nasjedajte na te siromašne fore!!! Ne sakupljajte mrvice. Ne kažem da se treba razbacivati s novcem i da treba ostavljati sitniš u dućanu, ali nemojte izigravati škote. Da se isplati škoti bi vladali svjetom umjesto amerikanaca.
    Najbolje je da si lijepo otvorite trajni nalog i maznete jedan dio plaće (barem 10%) na stranu prije nego uopće krenete trošiti. Vrlo brzo će te se priviknuti da vam je plaća parsto kuna manja. Provjereno Nakon toga slobodno spič... ostatak kao i do sada. Javite mi kak vam ide.

  26. #126
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    zgodno napisano... jedino je zaboravio dodati da većina ljudi kod nas ipak preživljava od tih lipica. :/

  27. #127

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    MA ne znam.

    MEni se baš sviđa ideja da vodim evidenciju i da vidim što i kad i koliko radim. Osvijestiti ono što mi sad spada pod nagon i naviku.... zasigurno nije loša stvar. Raditi to 3 godine i ništa ne mjenjati u navici ne govori ništa o TOME, nego o TOJ osobi koja to radi.

    A zaraditi... he.. nije tu stvar toliko u novcu, koliko u ideji i radišnosti osobe. mislim da nije "siromašni" mentalitet zbrajati stvari radi svjesnosti i otkrivanju vlastitog potrošačkog identiteta.

    Meni je moj dragi prijatelj, koji živi u Chicagu posljednje desetljeće rekao, da nemam dovoljno novaca dok moram razmišljati gdje ga i kako trošim. Onda ga zasigurno nemam dovoljno i kužim njegov stav, ali nismo u istoj poziciji. On za isti posao dobije 10x više nego ja ovdje. Imam izbor dobro zbrajati ili preseliti u Chicago. Za sad je izbor jednostavan. Odoh upisivati troškove.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Upisala sam upravo. :shock: Danas sam, onako usput - (skupila sam račune), sveukupno potrošila 850 kn. :/ 400 kn odjeća za djecu... a ostalo gluposti. Eto... korisno je ovo upisivanje.

  29. #129
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Prvi dio njegovog teksta mi se i svidja, otprilike tako i radimo, drugi nije. Slazem se s Anitom u komentaru o one tri godine, a drugo - kao da je ovdje lako zaraditi dodatni kes...

    Jedina dobra ideja mi je o skidanju novca s racuna prije nego je uopce uspijem potrositi. Da nemam dva kredita uvjerena sam da bih i tu lovu potrosila na kraju mjeseca. Ovako ona za mene ni ne postoji.

    Ja pratim samo karticne troskove jer stvarno ne volim ideju da si zapisujem 4 kn za zvake. To onda zovem dzeparac, odredim svotu mjesecno i promatram je sumarno. Zasad sve to daje bolje rezultate.

  30. #130

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    stoosamdesetosmiput svečano oslučujem da ću od sutra početi voditi tablicu s troškovima... moš mislit....

    ja osim nekih sitnih štednji na koje sam se prisilila trajnim nalogom SEBE NE MOGU KONTROLIRATI.... a štednja i kontrola su ionako dvije različite stvari....

    s dodirnom točkicom...

    jadna sam

  31. #131
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    jadna sam
    ti si jedina koja odlučuje o sebi, tj. kako ćeš se osjećati.

    da li si sigurna da se bolje osjećaš zato što si izabrala biti jadna?

    kažeš da sebe ne možeš kontrolirati...

    kako to SEBE ne možeš kontrolirati?

    da li se to odnosi na tvoje ruke (kad vade novčanik), na tvoje noge (koje te nose u trgovinu), na tvoj mozak (koji razmišlja o kupnji), ili na nešto skroz deseto....

    postoji li situacija u kojoj sebe MOŽEŠ kontrolirati?
    postoji li situacija u dućanu u kojoj si sebe ipak uspjela iskontrolirati?

    aj se sjeti bar po tri takve, a onda razmisli o tome - kako si uspjela...

    jer ja sam 100% sigurna da se u nekom području života kontroliraš, što znači da možeš... ali si sama odlučila da nećeš...

  32. #132
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    da "prepišem i ovdje što sam odgovorila na jednom drugom topicu , a nekako mi baš i ovdje odgovara 8) :

    ovaj bojkot me natjerao da konačno počnem pisati tjedni meni i zahvaljujući tome danas je MM otišao na plac samo po nekoliko stvari, ostatak i dalje trošimo iz zaliha + pametnije kupujemo

    inače bi MM otišao na plac, sa spiskom "u glavi" a vratio bi se s hrpom povrća koje ne bi stigli ni potrošiti pa bi usred tjedna shvatili da nam uz pojedini ručak fali još par stvari i sl - uglavnom prava stihijska kupovina u kojoj bi začas zdrobili hrpu novaca (pa onda još naknadno trošili da to i iskoristimo)

    poslala sam ga i u Muller po pelene, vl maramice i kalodont, ja namjerno ne idem jer me uvijek još nešto privuče (on nema taj problem , bar ne u mulleru)

    ovaj tjedan smo počeli (konačno) i pratiti troškove, sve zapisujemo u jednu bilježnicu, a mjesečno ću upisati u excell tablicu, skupa s režijama

    tako da je što se mene tiče, ovaj bojkot itekako uspio: trošila sam minimalno, počela sam ozbiljnije razmišljati o potrošnji i napravila sam (kakav-takav) tjedni plan kupovine (koji je opet minimalan, samo ono što nam treba u idućih tjedan dana, bez onog :"i ovo će nam trebati u narednom mjesecu" pa onda imamo zalihe npr WC papira za
    3 mjeseca, ili moramo baciti neku hranu jer istekne rok i sl)

    omilio mi se bojkot

  33. #133

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Slatina
    Postovi
    200

    Početno

    ja moram kontrolirati troškove jer drukčije ne mogu živjeti. S obzirom na naša primanja, jednostavno moram, jer bi me banka deložirala iz kuće, jer bi mi djecu izbacili iz vrtića, jer bi mi precvikali struju,.... moram.

    gledam svaku lipu kad kupujem, uglavnom je sve najjeftinije, i kako će jednog dana moje dijete na daljnje školovanje morati ići najmanje 100 km od Slatine, trajni nalozi su upravo za to. Za smještaj najmanje 1000 kuna mjesečno a gdje je ostalo?

    Netko reče maturalna, napisala sam to bezveze, jer se knjižice odnose na putovanja za vrijeme školovanja općenito. Ja imam manje-više 1800 kn plaću, nije se deset godina povećavala, ne vjerujem da će nešto rasti i u idućih deset godina. Možda koju stotinu kuna, a sve će drugo poskupiti oho-ho. Sad neka ja imam za desetak godina dobrog krasnog sina koji bi želio ići sa svojim društvom u Španjolsku ili gdje već ,od kud ću stvoriti taj čas 3000-4000 kuna? REći mu da ne može? Svejedno ću se potrgati tad da mu to priuštim, ovako već danas mislim na to. Stići će to začas, kao jučer da se rodio, a prošlo je već 5,5 godina.

    Ja na svoje putovanje išla nisam. Na maturalnu zabavu išla nisam. Bogu fala pa sam se mogla skrivati iza svojim načela da mi je to bezveze, i kad je razrednica zvala roditelje u školu da sam čudakinja, oni su me podržali, a ja nisam imala srca da im kažem da bih možda i željela ići, jer sam znala da nemaju od kud da mi daju.

    Mi imamo mjesečna primanja kao "penzići", samo Bogu fala, bar smo zdravi, i neka tako i ostane, zbrajam, računam, kuća polako napreduje, unutra je manje-više super, sad nastupa uređenje vani, svaki mjesec ove zime nekoliko vreća cementa, već sad ima tridesetak za proljeće, sklonjeno sa strane za registraciju auta i osvježenje stare fasade, rastu polako sredstva na računima, ... tako. DRukčije ne mogu. Moram.

    Pogledati što je fiksno, i što se mora platiti, vidjeti bez čega se može, kupovati prema popisu, trošiti iz frižidera, ne bacati hranu, zatvoriti pipu kad se peru zubi jer nije samo stvar u računu za vodu nego ste automatski i ekološki savjesni, ako se ne može drukčije staviti trajni nalog za šparanje, ....

    Moram stati, ispadam kao Molierov Škrtac, a nisam. Zbilja

  34. #134
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    dada - mogu samo:


  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Slatina
    Postovi
    200

    Početno

    fala sorci, već sam pisala o tome i trudim se izbjegavat jer bih začatala temu kao što već sad i činim, ali imam razlog. Živimo u najsiromašnijoj regiji, a plus u najsiromašnijoj županiji.

    Ja bih se mogla klanjati ženi koja radi samnom, suprug joj je ostao bez posla a dvoje djece studira.
    Neugodno mi je pred njom kad ipak kupim novu suknju na akciji i dođem u njoj na posao, a njena je himna "kroz moje prazne čepove vjetrovi mi prolaze, a kroz cipele kiše jesenje...." (naglasak je bio na cipele)

    Većina ljudi koje poznajem živi upravo kao ja, jer na drugi način ne bi ništa ni imali.

  36. #136
    romi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    877

    Početno

    Imam trajni nalog za "Prvu stambenu štedionicu" i životno osiguranje.
    Točno znam svaki mjesec da na tu lovu uopče ne računam.
    Spadam u "kartičare" već 12.g. no NIKAD ne potrošim iznad mogučnosti, a svakih par dana pišem u poseban blokić zvan "crna rupa" koliko sam potrošila, tako da fakat uvijek znam stanje na računu i na kartici.

    Radim otkako sam upisala studij, te sam doma imala stan i hranu, a sve ostale troškove sam morala sama podmiriti.
    Kad sam se odselila sa 24.g. nastavila sam "tradiciju" pomnog pračenja troškova, i to mi je normalno.

    Ne prihvačam "desilo mi se", pa otkuda, pa nemam sad, u minusu sam - nedopustivo!!!
    Ne moram paziti na svaku kunu, no itekako planiram troškove, jelovnik, štednju, izlete, more, registraciju auta....
    Nije mi nužno, no mislim da je pametno. Zvučim kao ona reklama - Zašto platiti više?

    Mislim da sve to skupa spada u veliku kategoriju "biti odgovoran" prema sebi i drugima. ponašati se u skladu sa primanjima i mogučnostima.

    No i meni se zalomi da kupim previše stveri - i to za malca, za sebe ne!

  37. #137
    Tonja_1 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    375

    Početno

    slažem se s vama glede kontrole troškova, provodim ju i sama već nekoliko mjeseci. nije strašno, imam tablicu koju svaki mjesec isprintam i popunjavamo. u grubo je podijeljena, planiram detaljnije da se "hrana" razdijeli na voćarna/meso/pekara (s ovim zadnjim bih brzo opravdala kupovinu pekača).
    počela sam raditi tjedni jelovnik i pravi je bingo! za vikend kupimo po jelovniku što nam treba, početkom tjedna svježe namirnice, krajem tjedna ostalo (npr. smrznute ledo mahune a mrkva preživi u frižu).

    svjesna sam kontrole koju dobivamo na ovaj način, već sada primjećujem koliko manje imamo onih crveno zaokruženih na računima špeceraja iz kategorije "ovo nam nije trebalo" što shvatimo tek doma, no muči me drugo... kontrola troškova na ovaj način deprimira. znam luditi za šta sam se školovala i za šta radim kada navečer upisujem "7 kn pekara". moramo jesti, moramo tankati, moramo platiti režije... šta imam od toga da stalno gledam kako 2.ooo mjesečno ostavljamo u špeceraju kada moramo kupiti i hranu i pelene... znam da je korisno no stvorilo mi je veliki teret koji me stišće.

  38. #138

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Meni nije jasno kako možete proći s 2000 kn... Zavidim vam. Ja nikako ispod 4000

  39. #139
    Tonja_1 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    375

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Meni nije jasno kako možete proći s 2000 kn... Zavidim vam. Ja nikako ispod 4000
    karikirala sam
    toliko smo za sada potrošili u veljači
    a tek je 16.

  40. #140
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Meni nije jasno kako možete proći s 2000 kn... Zavidim vam. Ja nikako ispod 4000
    da moraš, prošla bi... dada je napisala kako se prolazi i s manje...

    Pogledati što je fiksno, i što se mora platiti, vidjeti bez čega se može, kupovati prema popisu, trošiti iz frižidera, ne bacati hranu, zatvoriti pipu kad se peru zubi jer nije samo stvar u računu za vodu nego ste automatski i ekološki savjesni, ako se ne može drukčije staviti trajni nalog za šparanje, ....

  41. #141

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Dada
    Mi smo jucer opet isli u tjednu kupovinu. Posto je prosli tjedan nestalo manje-vise svega, ovaj put sam morala dovlaciti i dosta ovih osnovnih namirnica tipa ulje, brasno itd. Potrosili smo nesto manje od 100 eura. Kupili i par gluposti tipa vocni jogurti, sjemenke od tikve za grickanje, cokolade itd.
    Uglavnom, od pocetka mjeseca pa do jucer potroseno je za hranu nekih 160 eura. Vidjet cemo kako ce se razvijati situacija. Jedino me nervira to sto smo bez auta pa mi pola dana ode na dovlacenje hrane. Sreca pa su mi filijale svih trgovackih lanaca manje-vise u blizini.
    Upravo zbog tog dovlacenja muz me uvjerava da se vratimo starom nacinu kupovine, tj. po potrebi. Kao desetak eura manje-vise...ovako nismo nesto u plusu.
    Vidjet cemo.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ajde kad sam vec spomenula kupovinu gluposti, kako ih klasificirate i po kojim kriterijima kupujete? Pravite li doma domace, zdravije slatkise ili ipak kupite koju sitnicu?

  43. #143

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Slatina
    Postovi
    200

    Početno

    ma ja sam trenutno u stisci, jer je tu stambeni kredit, dva računa za vrtić i imam brzi kredit ratu od 500 kn. Sad to moje izlazi za 4 mjeseca, pa će se lakše disati.

    Kako odoljeti "glupostima".... Pa ne znam. Mi u manjim gradovima, samim tim što imamo manja primanja, imamo drukčije navike i poglede na život. Ne znam. Moje stavke za plaćanje su drukčije jer mnoge stvari mi jednostavno ne trebaju. Živimo dosta skromno i ne patim za nekim stvarima. Ne izlazimo, možda bih i htjela ali kud sa djecom?

    Gluposti? Kupila sam i ja prije stambenog kredita masu gluposti za koje se ispostavilo da sam ih uzela samo zato što su bile jeftine. Poslije sam ih bacila, ili sam ih bacila mnogo kasnije jer mi je to bilo šteta baciti, 5 lokota za 40 kuna, što ću sa ostala 4 ako mi treba samo jedan, nisam u Lepoglavi, uzmem jedan i platim ga 10 kuna. SAmo će mi stajati u ionako pretrpanim ladicama. Kila kestena za pečenje 20 kuna, zapitam se da li ću ja to zbilja peći doma i uništiti tavu, ili muž uzme jedan fišek pečenih za 7 kuna. I šta ću pobogu sa kilom kestena?

    Šalica samo pet kuna. Šta ću samo od jedne, za neki komplet trebam bar još tri, i što će mi. Imam dva kompleta sa tanjurićima za "goste" kad mi netko dođe, cijelo čudo onih najobičnijih velikih, a muž i ja svejedno pijemo uvijek ih jednih te istih koje sam kupila u Puli prije par godina.

    Je da nekad veće pakiranje ispadne jeftinije, ali pitanje da li to meni zbilja treba. To se ne odnosi na brašno, ulje, i sl. Nekad mi je bolje uzeti manji paket koji je skuplji, nego veći koji ću najvjerojatnije baciti jer će: 1. nakon početne "euforije" biti zaboravljen na dnu ormara, 2. proći će mu rok trajanja, 3. u slučaju orašastih plodova ili velikog paketa griza još ću si navući i moljce,

    Planiram praviti carbonaru i vidim veliko vrhnje za kuhanje 10 kn, pa ja promozgam da li mi zbilja treba to veliko ili mi je dosta i malo od 6 kn, ako uzmem veliko i ne potrošim ga u roku 3-4 dana, moram ga baciti, uzmem manje. Omekšivač četiri litre 20 kuna. Kupim i onda se ispostavi da bi veš bolje omekšala čaša vode.

    Imam maestro običnu i onu plavu pbz american karticu koja mi dijeli sve račune na 6 rata. Ona je puno puta uletila da spasi stvar. TIpa kad je bilo izgledno da ipak neću dobiti božićnicu (lani je dobila uprava a nama šljakerima koji radimo i za njih, je rečeno da ju "nismo zaslužili") i nisam ju dobila, Božić ide, treba nešto i djeci uzeti, ajmo, 600 kuna. Sto kn mjesečno do lipnja, ili ako treba nove tenisice ili čizme mužu, djeci cipelice, to pokupujem u jednoj trgovini i ni ne osjetim 60-70 kn mjesečno. Suprugu su nudili par puta mastercard, besplatna članarina, skoro nikakve kamate ali samo godinu dana! Nakon toga godišnja članarina 400 kn, kamate ne znam kolike, jedva ih se riješio u banci.

    Članovi uprave tih velikih banaka voze nove mercedese, a ja imam punoljetnog Tipa, ne znam odkud im za to, ako ne od nas, od kamata na kredite i na kartice.

    Iz prijašnjih greški u kupovanju sam naučila da se uvijek zapitam da li to meni zbilja treba.

  44. #144
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    dada, sestro blizanko....

  45. #145
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    MM je voditelj kontrolinga tako da mi imamo kućni u budget u tablicama, grafovima i tijekovima koji su meni uz VSS i puno volje potpuno nedohvatljive. Keš vidim samo za dnevne troškove,a sve ostalo projuri net bankingom i karticama na sve strane. Sve u svemu kod nas je problem što je MM pretalentiran za financije da bi se to dalo uskladliti sa stvarnim životom tj sa mojim trošenjem. On to sve isplanira ja razumijem dok on drži prezentaciju sa svim se složim za dva dana ne znam što je to bilo. Sad sam odlučila vratit se na svoj sistem zapisivanja u tekicu irazdvajanja na hrpice. Do sada to nisam mogla jer je MM imao neke vrlo snažne financargumente zašto ne smijemo izvlačiti toliko keš, al ja sam sad povukla crtu i od sad svoj dio vodim po svom. On vodi fixne troškove režije, a ja sve ostale varijabilne. Dodjelit ću mu njegovu nabavku, auto i gablec, a ostlao vodim po pretpotopnim metodama koje razumijem. Papir i olovka + digitron. Zna li netko za neke praktične registratoriće ili nešto slično da si pomognem u organizaciji?

  46. #146
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    pikula, ja sam si napravila tablice u ekselu... bekap vodim u tekici .

    oftopik, stalno hodim pod pendžerima tvojim... al mi se neugodno dernjat pikulaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....

  47. #147
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Dada,

    Suprugu su nudili par puta mastercard, besplatna članarina, skoro nikakve kamate ali samo godinu dana! Nakon toga godišnja članarina 400 kn, kamate ne znam kolike, jedva ih se riješio u banci.
    U zadnje vrijeme, kad god se zateknem u banci, uporno mi nude American. Kažu, imate pravo na American karticu, a ja, pa nisam je ni tražila. Kao nagrada zbog stalnog plusa na tekućem.
    Čak su mi i na bankomat stavili tu ponudu, nakon što ukucam pin. :shock:

  48. #148
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    ja od svih kartica imam samo AMEX i to samo zato što mi u firmi plaćaju članarinu (imamo i poslovni i privatni AMEX) - koristim je par puta godišnje (npr sjedalicu smo "razbili" na 2 rate) i ne bi mi se isplatila da si sama plaćam članarinu, ovako šutim i uživam dok se firma ne predomisli
    ostale kreditne kartice ne želimo ni MM ni ja (imamo običnu maestro) i maksimalno izbjegavamo minus, ove godine sam bila prvi put u životu u minusu od 318 kn i to samo zato što smo htjeli promijeniti sve 4 gume na autu prije plaće (mi štreberski stavljamo zimske gume prvi vikend u 11. mjesecu bez obzira na prognozu)

    Dada, moj naklon do zemlje

    ja nažalost još uvijek nasjedam na veća pakiranja , ali trudim se odoljeti...ono u čemu smo uspjeli je da više ne kupujemo STVARI koje nam ne trebaju (jer više stvari povlači potrebu za više kvadrata u koje ćemo ih smjestiti) - ne treba mi još ručnika, plahti, šalica, tanjura, lonaca, ... dok se ne istroši ono što imamo, bez obzira koliko to bilo povoljno i prekrasno, igračke kupujemo manje više za "specijalne prilike"
    curama odjeću više skoro i ne kupujem, samo starijoj kad joj nešto baš treba (cipele i papuče obavezno) i to prvo odem na rasprodaju (rodinu), a tek onda po trgovinama (dio dobije i od starije sestrične), mlađoj nisam skoro ništa ni kupila (čak sam razdijelila i dio onog što još može obući, jer zapravo ima previše i ne stigne ni nositi, a i na kraju je tako i tako oblačim u samo par stvari, ostalo mi je samo smetalo)

    nama prvo pitanje u kupovini nije da li nam to treba nego "a gdje ćemo to držati" jer neke stvari koje bi trebali nemamo gdje držati (npr. mikrovalna mi zbilja fali, ali dok ne napravimo novu kuhinju, ništa od nje)

    naša najslabija točka je hrana i nekad davno je bila moja kozmetika (na što sam rekla STOP kad sam pobacala par stvari ohoho vrijednosti jer je istekao rok trajanja - sad nova npr. kremica dolazi tek kad se stara potroši)

  49. #149
    DaDo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    345

    Početno

    curke moje sad mi je lakše kad vidim da nisam jedina koja pazi na troškove. iako mi imamo sreće i pristojno (velika) primanja, ipak se osjeti nategnutnost jer imamo veliki stambeni kredit i jedan poslovni.
    enivej, imate i krasne savjete (sorci i dada ) i mislim da mjesta za unaprjeđenje uvijek ima (čovjek uči dok je živ).

  50. #150

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj štrigica prvotno napisa
    jadna sam
    ti si jedina koja odlučuje o sebi, tj. kako ćeš se osjećati.

    da li si sigurna da se bolje osjećaš zato što si izabrala biti jadna?

    kažeš da sebe ne možeš kontrolirati...

    kako to SEBE ne možeš kontrolirati?

    da li se to odnosi na tvoje ruke (kad vade novčanik), na tvoje noge (koje te nose u trgovinu), na tvoj mozak (koji razmišlja o kupnji), ili na nešto skroz deseto....

    postoji li situacija u kojoj sebe MOŽEŠ kontrolirati?
    postoji li situacija u dućanu u kojoj si sebe ipak uspjela iskontrolirati?

    aj se sjeti bar po tri takve, a onda razmisli o tome - kako si uspjela...

    jer ja sam 100% sigurna da se u nekom području života kontroliraš, što znači da možeš... ali si sama odlučila da nećeš...
    ma sorcie krivo si me skužila,
    ne trebam ja kontrolu sebe pri potrošnji (to ionako uvjetuje stanje mog računa jer sam čvrsto odlučila živjeti točno s onim što imam pa nemam ni minus ni karticu s odgodom) nego trebam natjerat sebe da pišem troškove a ne mogu... pišem dva tri pet dana i onda zaboravim... ne mogu se natjerat u redovito obavljanje nečega i zato sam jadna... nesposobna za dulje obavljanje iste radnje... a trebalo bi mi... jer bih baš voljela vidit di mi odu novci i kolko trošim na šta... jer mi se ipak desi da u frižu imam više od potrebnog i čini mi se da mi nofci iscure... a možda samo premalo zarađujem :?

Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •