Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: Prehlada kod male bebe

  1. #1
    Rhea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    753

    Početno Prehlada kod male bebe

    Mala mrvica će za 6 dana napuniti 2 mjeseca. Već 10 dana je prehlađena, uz konstantno začepljen nosić, zadnja 3 dana je počela kašljati, u početku je to bio suh kašalj, a jučer je postao produktivan. Temperature nema.
    Jučer smo završili na odjelu pedijatrije, pluća su u redu, dr. nam preporučila čišćenje nosića i bisolex kapi. E sad, čitam tu da te kapi imaju alkohola, pa da li ih davati tako maloj bebi te kapi ili ne :?
    Ne znam što da radim, ona i dalje kašlje, nosić joj je danas još začepljeniji nego jučer

    Kako ste vi lječili prehladu kod tako malih beba? I koliko dugo to može potrajati kod njih?

  2. #2
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    najvažnije je čistit nos da se šta manje sekreta slijeva u grlo
    ja sam svome mazala prsa i sa biosept balzamom za djecu i super mi je stvar,bisolex možeš davati ako je tako dr prepisao
    da ozdravite šta prije

  3. #3
    aurora8 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    središnja Hr
    Postovi
    137

    Početno

    uz preporučeno ja bih joj obavezno kapala nos i s kapima ephedrini (efedrin) od 0,25% - to je koncentracija za tako male bebe. to su kapi koje će djelovati na začepljenost nosa, tj. otečenost sluznice u nosu, na koju ne možeš utjecati čišćenjem nosića niti bisolex kapima. time će se spriječiti eventualna upala uha i dijete će lakše disati (osobito bitno za noć).
    kapi se rade u apotekama. kupuju se bez recepta i doziraju 3 x dnevno.
    također bi ti preporučila njih kombinirati s kapima fiziol. otopine.

    mi smo imali takvu prehladu prvi put s 4 mj. znam kako ti je.

    e da, nosić smo učinkovito čistili samo s tzv. mucus extractorom kojeg imaš za kupiti u apotekama. jedna cjevčica ide tebi u usta, a drugu staviš u njen nosić i stvaranjem vakuma izvlačiš sekret. uzmi br. 6 ili najviše 8. košta oko 11-14 kn.
    da prehlada što prije prođe...

  4. #4
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    a ja ti definitivno ne bi preporučila efedrin,nama je reakcija nakon njega ajme
    rađe operil P ali samo ako je dr rekao inače čiščenje nosa,sterimar ili nešto slično i možeš navečer u sobi gdje spava upaliti mirisnu lampu sa eter. uljem eukaliptusa,bora ..... ili ako imate inhalator inhalirati

  5. #5
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    slazem se s Arwen, mislim da nikako nije dobro tako maloj bebi samoinicijativno davati kapi, preporucujem ti fiziolosku otopinu ili sterimar
    Anja ce jos godine i nisam joj jos niti jednom davala kapi

  6. #6
    curly mama avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    347

    Početno

    ja sam za naturu...kod nas se fenomenalnim pokazao lotusov suhi korijen (ima ga u biljnim ljekarnama)- razgrađuje suvišne sluzi u dišnim organima i pomaže sazrijevanju kašlja
    pijem ga ja, obzirom da dojim.
    Inače, pročitala sam u knjizi Jadranke Boban Pejić "za bebe i djecu" da je dobar za klince (ali ne piše od koje dobi, pa ja svojoj bebi od 4 mj. ponekad dam na žličicu- jako blagi oblik, tek da prokuha)

    u 1/2 šalice vode straviti 2 kom. sušenog lotosa, zagrijati da prokuha. Kuhati 1 min i malo ohladiti.
    već drugi dan bude puno bolje!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    1,002

    Početno

    Mi smo s 2 mj. imali iste simtome i na kraju završili na Srebrnjaku 7 dana s dijagnozom bronhiolitisa.

    Ono što sam naučila - fiziološka, više puta dnevno, Dr.Theiss eukaliptusov balzam za prsa, nosić ispuhivati (nama je najbolje aspiratorom, to sve povuče), inhalacije fiziološkom. Pomaže i ovlaživač zraka, ako ga nemaš obavezno mokre ručnike ili sl na radijatore. Pomaže i eterično ulje kajeputa (u et.lampu ilipar kapi u vodu u posudicu na radijatoru). Obavezno povišena glavica (mi stavimo nešto ispod madraca i podignemo). I to je to, sretno i vibrrr da što prije prođe!

  8. #8
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Mozes difuzerom ili difuzerom vulgaris (boca s vodom i rasprsivacem) po sobi pospricati etericna ulja ravensare (antivirusno) i mirte kt. cineol (ekspektorans i sprijecava produkciju sluzi) ili kajeputa (ekspektorans). Mozes napraviti i blagu mjesavinu (oko 2%, 4 kapi etericnog na 10 ml biljnog) s kojom ces mazati ledja i prsa i podrucje cela i sljepoocnica.

  9. #9
    aurora8 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    središnja Hr
    Postovi
    137

    Početno

    operil P je za djecu nakon navršene godine dana.

  10. #10
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Sto se tice eukaliptusovog balzama za prsa, vec sam negdje pisala, ukoliko se radi o eukaliptusu globulus, to nije primjereno za djecu. Ako je u pitanju eukaliptus radiata, onda je, s tim da su za ovako male bebe primjerenija etericna ulja mirte kt. cineol i kajeputa (+ ravensara, nema utjecaja na sluz, ali je jedno od najjacih antivirusnih ulja + je izuzetno blago, i moze se nerazrijedjeno nanositi na kozu, po tom pitanju je blaze od lavande).

  11. #11
    Ibili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    658

    Početno

    I mi trenutno muku mučimo sa prehladom. Nismo išli kod pedice, već smo ju zvali i preporuka je, kapati puno nos sa fiziološkom, čajem od slijezovog korijena, drenaža (beba na trbuh tako da glavica visi i nježno lupkanje po rebrima da se sekret odlijepi sa pluća i izađe koroz nosić/usta van.
    Pokušala sam joj nos čistiti i sa tim cijevčicama ali nisam uspijela već sam ipak kupila baretijski aspirator.
    Super su mi bili savijeti od kobile suzi za eterična ulja pa i to isparava po stanu osim ovlaživaća.
    Još sam malo ubacila homepatije i Pulsatilla kuglice. Nešto valjda pomaže jer mi se čini da joj nosić više nije pun, samo još malo zakašlje.

    Pitanje za mame koje su koristile slijezov čaj za kapanje nosa; jel se vaši bebači na to izbezume? Moja A totalo se ušokira, ostane bez daha i tek kad dođe sebe počne takav plač...onda sam skužila da joj ga previše ukapam odjednom pa joj sad dam samo kap-dvije.

    ~~~~~~~~~bebaču za brzi oporavak.

  12. #12
    Ibili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    658

    Početno

    Još joj dajem čajapiti, da ako i ima nešto u grlu od šlajma, da to završi u probavi i peleni a ne na plućima.

  13. #13
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    i mi smo trenutno s produktivnim kašljem, temp 37,4..dobili smo za sad samo prospan i mast od dr. Theisa za mazanje, te ephedrin 0,25 kapi (još ih ne kapam, samo fiziološkom ispirem nosić za sad..)još je gore što trebamo na operaciju 15.2, a ako ovako nastavi ništa od toga...

  14. #14
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj aurora8 prvotno napisa
    operil P je za djecu nakon navršene godine dana.
    ni efedrin se ne preporučuje prije
    a ima i još jednu manu naravno ne kod svih ali zna izazvati nemir neznam kako bi bolje objasnila ali ima djece/beba koji baš jako
    reagiraju na efedrin

    ovaj dr Theiss balsam i onaj bioseptov šta sam ja napisala su u biti jedno te isto
    djeci se nesmije mazati mentol pa zato idu ovi balsami na bazi eukaliptusa

  15. #15
    Rhea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    753

    Početno

    Ok, poduzeli smo sljedeće mjere: fiziološka ototpina+korijen sljeza za nosić + čišćenje aspiratorom, povišena glavica (madrac), razrezana kapula pored kreveta, bisolex.
    Kupila sam i eukaliptusov balzam od dr. Theissa, ali nisam baš sigurna koristiti li ga, kobila_suzy, pomozi, znam da si napisala na jednom topicu, da kamfor nije preporučljiv za malu djecu, a sastav ovog balzama je: et.ulje eukaliptusa (ne piše kojeg), et.ulje borovih iglica i kamfor.

    Annie, koliko je kod vas trajao kašalj dok se nije zakompliciralo?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj Ibili prvotno napisa
    Pitanje za mame koje su koristile slijezov čaj za kapanje nosa; jel se vaši bebači na to izbezume? Moja A totalo se ušokira, ostane bez daha i tek kad dođe sebe počne takav plač...onda sam skužila da joj ga previše ukapam odjednom pa joj sad dam samo kap-dvije.
    i moj je tako reagirao na sljezov korijen, totalni šok i plač
    pa sam ga sebi ukapala ... kako to PEEEEČEEEE!

    otada ga kapam samo ako više nemam alternative - nos zacementiran, fiziološka ne pomaže, operil iskoristili tih max 3-5 dana, inhalacije nula bodova

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    1,002

    Početno

    Citiraj Rhea prvotno napisa

    Annie, koliko je kod vas trajao kašalj dok se nije zakompliciralo?
    2-3 dana, ali bio je sve gori, kao da kašlje djete od 10 god, a ne 2 mj.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    470

    Početno

    čistiti nosić i čistiti nosić, što više to bolje, ja sam svojoj čistila sa fiziološkom otopinom ( uzela sam cijelu bocu, zabola u nju iglu pa joj kapala u nosić sa špricom ), ni ja nisam koristila nikakve posebne kapi iako joj je nosić većinu vremena bio potpuno začepljen-al zato sam bdjela nad njom par dana bez spavanja, isto je imala par mjeseci

  19. #19
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja ne radim ništa posebno. nosić nam najbolje pročisti dojenje (sve povuče iz nosa i proguta). ako je jako zaštopan, spava na meni, a ja sjedim da ona bude u okomitom položaju.
    i to je to

  20. #20
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj Rhea prvotno napisa
    Ok, poduzeli smo sljedeće mjere: fiziološka ototpina+korijen sljeza za nosić + čišćenje aspiratorom, povišena glavica (madrac), razrezana kapula pored kreveta, bisolex.
    Kupila sam i eukaliptusov balzam od dr. Theissa, ali nisam baš sigurna koristiti li ga, kobila_suzy, pomozi, znam da si napisala na jednom topicu, da kamfor nije preporučljiv za malu djecu, a sastav ovog balzama je: et.ulje eukaliptusa (ne piše kojeg), et.ulje borovih iglica i kamfor.

    Annie, koliko je kod vas trajao kašalj dok se nije zakompliciralo?
    zato sam ti i napisala bioseptov balzam za djecu tamo nema kamfora

  21. #21
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Matej je prvi put bio prehlađen s 3 mj. Dosta je kašljao i imao začepljen nosić. U nos sam mu kapala samo fiziološku i tu i tamo, čistila aspiratorom. Znala sam mu i ukapati u nos majčino mlijeko.
    Za kašalj smo bili dobili neki biljni sirup od sljeza i timijana.

  22. #22
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Rhea, to su mi nedovoljni podaci (nisi ti kriva, nazalost tako pise na bocici), em nije definirano sto je tocno unutra, em koliko je cega.

    Kamfor bi znacilo etericno ulje kamforovca? Kamforovca ima 2 kemotipa, kemotip kamfor, koji je najcesci na trzistu, i za koji ne znam sto bi radio u takvom balzamu jer je njegovo djelovanje analgeticko i slabo antibakterijsko (i ne smije se koristiti u trudnoci i na maloj djeci), i kemotip cineol, koji je mukolitik, ekspektorans i ima antivirusno djelovanje (znaci ima mjesta u takvom balzamu). Pretpostavljam da je ovaj drugi unutra, stvarno ne znam zasto bi netko stavljao kt. kamfor u balzam za prehladu ili sto mu je vec namjena.

    Mozes koristiti, al nemoj pretjerivati, jer ukoliko je unutra eukalptus globulus moglo bi biti preagresivno za bebicu.

    S druge strane nekako ne vjerujem da oni previse tih ulja trpaju unutra, vjerovatno je konentracija dosta niska.

  23. #23
    Rhea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    753

    Početno

    Evo sastava na 100 g balzama:
    -et.ulje eukaliptusa- 7,5 g
    -et.ulje borovih iglica- 7,5 g
    -kamfor- 5 g
    +pomoćne tvari...

  24. #24
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Rhea ipak je to balsam za djecu i sigurno nema unutra ništa šta će
    mu naštetiti
    eventualno ako ima osjetljivu kožu može mu se zacrveniti i sl iako koliko je već taj balsam na tržištu još nisam čula de je netko imao problema
    ne brini

  25. #25
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Citiraj Rhea prvotno napisa
    Evo sastava na 100 g balzama:
    -et.ulje eukaliptusa- 7,5 g
    -et.ulje borovih iglica- 7,5 g
    -kamfor- 5 g
    +pomoćne tvari...
    20% aktivnih tvari, a onda meni buce kad kazem da se etericna ulja mogu koristiti i u velikim koncentracijama

    A gle, probaj.

    Od onih et. ulja, ravensaru mozes cistu nanositi na stopala po 1 kap svakih nekoliko sati (3-4 x dnevno), a kajeput za nosic 4 -8 kapi na 10 ml, celo i sljepoocnice, a za ledja i prsa, ako kaslje i ima slajma, mozes ici i na jace koncentracije 20-40 kapi na 10 ml biljnog ulja (makadamije, brzoupijajuce).

  26. #26
    Rhea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    753

    Početno

    kobila_suzy, si!

    Definitivno ću probati s uljima, što je sigurno, sigurno je, a mast neka pričeka.

  27. #27
    curly mama avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    347

    Početno

    kobila_suzy, super mi ovo zvuči.
    koja ulja koristiš i gdje ih nabavljaš?

  28. #28
    curly mama avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    347

    Početno

    Citiraj curly mama prvotno napisa
    kobila_suzy, super mi ovo zvuči.
    koja ulja koristiš i gdje ih nabavljaš?
    sorry, sad sam skužila i link i webshop...

  29. #29
    Rhea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    753

    Početno

    Imam opet jedno pitanje: da li je netko koristio inhalator kod ovako malih beba, smije li se uopće to? I kako inhalirati, jel' može bez maske?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    1,002

    Početno

    Možeš koristiti inhalator, Do je uredno dobivao inhalacije u bolnici kad je imao 2 mj, a i doma smo radili. Bez maske ne znam baš. Imaš maskicu baš za malene, uglavnom ne protestiraju. Možeš i dok spava (ako ti inhalator nije bučan). Stavi fiziološku.

  31. #31
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Mozes koristiti inhalator, bolje s maskom, ali odredjeni ucinak ces postici i bez, samo ga malo udalji, bar 10 cm.
    U spremnim sa fizioloskom mozes staviti 1 kap e. ulja.

  32. #32
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    mozda je vec kasno ali evo svjdno kopiram sa jednog drugog topica sto sam pisala:

    efedrin je tvar koja djeluje slicno adrenalinu. ima vazokonstrikcijsko djelovanje tj. stišće krvne žilice u nosu i time smanjuje otok sluznice nosa i produkciju sluzi. to nije bezazlen ucinak i treba pazljivo procitati upute koliko dugo se te kapi mogu ukapavati i na koji nacin kao i bilo koje druge kapi koje sadrze aktivne tvari - ljekove (u ovom slučaju efedrin). ako se kapi sa efedrinom ukapavaju duže vrijeme, više od 4-5 dana dolazi do reakcije sluznice koja, čim prestanete ukapavati kapi, prekomjerno bubri i time još više zatvara nos, ako se korištenje kapi produži neprestano kroz tjedne i mjesece dolazi do znatnog oštećenja sluznice nosa.
    najzdravije je redovito ispuhivati nos!!!
    kapi samo ublazavaju lucenje sluzi a ne rjesavaju prehladu. buduci da skroz mala djeca ne mogu ispuhivati nos daju im se kapi fizioloske otopine nakon čega bi se trebala nastala slina ispumpati i uciniti nosic prohodnim jer male bebe ne znaju disati na usta pa im zacepljen nosic najvise smeta kod dojenja. neki lijecnici prepisuju kapi samo kod jakih prehlada da bi olaksali djeci (i to malo vecoj) uz kratko koristenje, ali to ne zanci da su te kapi bezazlene!!! a i neki dr znaju biti neoprezni!
    efedrina ima u kapima Efedrin i Operil - P!
    nisam sigurna kad se mogu davati ove kapi maloj djeci, netko je spomenuo godinu dana, svakako procitajte upute i nemojte davati ljekove bez savjeta sa lijecnikom!
    ja bi isto isla na ove prirodne lijekove najprije.

  33. #33
    suncica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    Imam bebu staru 25 dana.

    Kako joj starijem bratu upravo liječimo virozu sa začepljenim nosom i zelenim šmrkljima, tamperaturom 39,5 (koja je konačno uspjela pasti), čini se da je i bebici nos pun sekreta (iako diše kroz njega). Doji bez problema, no strah me da se noćas ne zakomplicira.

    Što raditi tako maloj bebi?

    Nemam aspirator do sutra.

  34. #34
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    kako je prošla noć?
    za hitne situacije možeš i ti isisati bebi iz nosa šmrklje (ako nisi gadljiva, ali kad je situacija stvarno hitna, a riječ je o našoj djeci, nitko nije gadljiv)

  35. #35
    suncica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    Lutonjice, hvala na brizi

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ja ne radim ništa posebno. nosić nam najbolje pročisti dojenje (sve povuče iz nosa i proguta). ako je jako zaštopan, spava na meni, a ja sjedim da ona bude u okomitom položaju.
    i to je to
    noćas smo radili baš ovako i ja sam joj ustima isisavala šmrklje iz nosa

    ko da sam tebe pitala, jel'?

    mm je jutros kupio tri aspiratora, dvije vrste pumpice i onaj sa cijevčicom pa će valjda ići lakše

    naručeni smo kod naše prdijatrice koja je rekla da dođemo jer su joj šmrklji žuti

    zasad nema temperaturu, ali oči joj suze, dosta kiše i kašlje

    ovome se stvarno nisam nadala, pogotovo ne i prije prve kontrole, no valjda je to uvijek rizik sa zimskim bebama (osobito uz starijeg vrtićanca koji je imao poštedu od vrtića dva tjedna baš radi gripe)

    btw, i mm-a počele boljeti kosti i mišići, spalo sve na jednu babinjaču

  36. #36
    suncica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Sto se tice eukaliptusovog balzama za prsa, vec sam negdje pisala, ukoliko se radi o eukaliptusu globulus, to nije primjereno za djecu. Ako je u pitanju eukaliptus radiata, onda je, s tim da su za ovako male bebe primjerenija etericna ulja mirte kt. cineol i kajeputa (+ ravensara, nema utjecaja na sluz, ali je jedno od najjacih antivirusnih ulja + je izuzetno blago, i moze se nerazrijedjeno nanositi na kozu, po tom pitanju je blaze od lavande).
    na Dr. Theissovom Eukaliptusovom balzamu Mucoplant ne piše o kojoj se vrsti eukaliptusa radi

    kaže da 100 g masti sadrži:

    7,5 g eteričnog ulja eukaliptusa
    7,5 g eteričnog ulja borovih iglica
    5,0 g kamfora

    i pomoćne tvari: ulje kukuruznih klica, žuti pčelinji vosak i čvrsta mast

    Kaže da je osobito prikladan za dojenčad i malu djecu, samo je pitanje koliko malu?

  37. #37
    Ibili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    658

    Početno

    Mi ga koristimo već tjedan dana. Za sada, ne čini mi se da bi imali problem zbog toga.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •