Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Živa u ribi

  1. #1
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno Živa u ribi

    Naime, radi se o onoj ribi koja ima živu u sebi (tunjevina, losos, morski pas,..., dopunite me) - zanima me kada ste tu vrstu ribe počeli davati svojoj djeci? Ivanu (za tri mjeseca će imati tri godine) je za sada nisam davala (osim oslića, orade...), iako sam neki dan vidjela da su u jaslicama za ručak imali tjesteninu s tunjevinom. Sada sam u 7.tj T i ne znam moram li se i ja potpuno odreći npr. tunjevine (obožavam je). U 1T sam je pojela doslovno 2-3puta.

  2. #2
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Gdje ste? :?

  3. #3
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    postavila si nekoliko različitih pitanja koja spadaju na različite podoforume, ali ne i na recepte.

    za djecu pitaj na dohrani, recimo.

    za sebe na trudničkom podforumu, a prilično sam sigurna da se o tome već govorilo (ako se ne varam, zaključak je bio: ukoliko ne živiš u kulturi u kojoj je riba na jelovniku svaki dan, ne moraš brinuti).

  4. #4
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    A ja htjela dvije muhe odjednom i to na krivome mjestu

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Đurđevac
    Postovi
    174

    Početno

    Živa iz ribe je opasna ukoliko se dotična riba jede svakodnevno i to u nemalim količinama. Najvjerojatnije u vrtičkom obroku koju si spomenula ima ohohoho više tjesta nego ribe tj. tunjevine.

    Kupujte tunjevinu domaćih proizvođača u četvrtastim ne u okruglim limenkama, ta je iz hrvatskog i srdeozemnog mora i ima manje žive nego u onoj japanskoj.

    Zašto četvrtaste limenke? Pa nijedan domaći proizvođač nema liniju za puniti okrugle limenke.

    Još nešto: čula sam da se ribe u tvornici Eva pune ručno u limenke i da žene koje pakiraju svaku lošu ribu bace. Nema bolje kontrole...

  6. #6
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj stephanie prvotno napisa
    Kupujte tunjevinu domaćih proizvođača u četvrtastim ne u okruglim limenkama, ta je iz hrvatskog i srdeozemnog mora i ima manje žive nego u onoj japanskoj.

    Zašto četvrtaste limenke? Pa nijedan domaći proizvođač nema liniju za puniti okrugle limenke.

    Još nešto: čula sam da se ribe u tvornici Eva pune ručno u limenke i da žene koje pakiraju svaku lošu ribu bace. Nema bolje kontrole...
    Ako jedemo tunjevinu iz konzerve, to je isključivo Eva. Najbolja mi je (iako ovo, što si napisala, nisam znala). Tnx.

  7. #7
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj stephanie prvotno napisa
    Kupujte tunjevinu domaćih proizvođača u četvrtastim ne u okruglim limenkama, ta je iz hrvatskog i srdeozemnog mora i ima manje žive nego u onoj japanskoj.

    Zašto četvrtaste limenke? Pa nijedan domaći proizvođač nema liniju za puniti okrugle limenke.

    Još nešto: čula sam da se ribe u tvornici Eva pune ručno u limenke i da žene koje pakiraju svaku lošu ribu bace. Nema bolje kontrole...
    ovo je super informacija
    a ja se "razbijam" rio mare tunjevinom
    sreća freya da si tu postavila pitanje, da je na trudničkom ne bi to vidjela

  8. #8
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Sjećam se da nam je jednom na predavanju na faksu profesorica spomenula da je rio mare tunjevina jedna od najboljih jer oni rade testiranja na neke toksine bla, bla...ne sjećam se više točno, al znam da se radilo o rio mare.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    A ja dodajem da se uz gore navedenu ribu kao prilog obavezno jede blitva koja nekim svojim sastojkom ublažava živu iz ribe.

  10. #10
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj rinama prvotno napisa
    A ja dodajem da se uz gore navedenu ribu kao prilog obavezno jede blitva koja nekim svojim sastojkom ublažava živu iz ribe.
    Svašta ću ja još naučiti.

  11. #11
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Ivanna prvotno napisa
    Sjećam se da nam je jednom na predavanju na faksu profesorica spomenula da je rio mare tunjevina jedna od najboljih jer oni rade testiranja na neke toksine bla, bla...ne sjećam se više točno, al znam da se radilo o rio mare.
    jedino što znam o rio mare je da je ta tunjevina jedna od najlošijih na tržištu...
    prvo postira, pa eva, pa mirna rovinj

  12. #12
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    [jedino što znam o rio mare je da je ta tunjevina jedna od najlošijih na tržištu...prvo postira, pa eva, pa mirna rovinj

    zašto?

  13. #13
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    Citiraj magriz prvotno napisa
    [jedino što znam o rio mare je da je ta tunjevina jedna od najlošijih na tržištu...prvo postira, pa eva, pa mirna rovinj

    zašto?
    ok, one no name sitnih komadića su još gore
    no, rio mare tuna je daleko lošije kvalitete nego ona iz hrv. tvornica

    svom djetetu, a ni sebi ne želim ništa osim postire, eve i mirne

  14. #14
    ivananeda avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    PARACIN,srbija
    Postovi
    292

    Početno

    Jedno glupo pitanje...jel ziva sastojak ribe?

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne bi trebala biti.
    ali...

  16. #16
    vanjci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    722

    Početno

    ako jedete tunu onda radije onu divlju, ona se hrani u nasem moru i tu i inace nema velikih kolicina zive. one iz uzgajalista znaju imati previse zive jer ih hrane i sa stranom ribom koja moze nakupiti visak zive...u svakom slucaju ona zapakirana mislim da mora proci razne testove i da ne smije izaci an trziste sa prevelikom kolicinom zive.
    eto.

  17. #17
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    živa NIJE sastojak ribe.
    živa (Hg) je teški metal koji se u organskom obliku nakuplja u masnom tkivu, i zato se veže uz plavu ribu koja je masnija, pogotovo tunu...
    anorganska živa (ona iz toplomjera npr) se ne taloži, nije reaktivna i nije opasna...
    jadransko more nije nešto zagađeno živom i opasnost trovanja živom nakon konzumacije tune je minimalna. općenito, za trovanje živom, trebalo bi konzumirati jako puno zagađene tune...

    ako osoba konzumira tunu čak i 1x tjedno - opasnost je minimalna

  18. #18
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    a na jednom drugom topicu (ako baš treba nađem), netko je rekao da žive ima u plavorepoj tuni, a da rio mare koristi samo zlatorepu tunu u kojoj nema žive i da se baš TA preporuča jesti :? :? :? dajte se dogovorite

  19. #19
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    evo na ovom topicu
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...highlight=tuna
    - jest da naziv nema veze s tunom, ali ako nekoga zanima, nek prolista i naći će ovo o čemu ja pričam!

  20. #20
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj Ivanna prvotno napisa
    Sjećam se da nam je jednom na predavanju na faksu profesorica spomenula da je rio mare tunjevina jedna od najboljih jer oni rade testiranja na neke toksine bla, bla...ne sjećam se više točno, al znam da se radilo o rio mare.
    jedino što znam o rio mare je da je ta tunjevina jedna od najlošijih na tržištu...
    prvo postira, pa eva, pa mirna rovinj
    U kom smislu najlošija? Zbog porijekla?

    Neznam niš o tome, al je prof. toksikologije tako rekla kako sam napisala.

  21. #21
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    i porijeklo i loša obrada

  22. #22
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    što veća riba-to više žive.
    znači, bolje srdela, nego tuna.
    jer se živa taloži i akumulira, a veća riba jede manju, pa se i više akumulira.
    sabljasrku i morskog psa, koji su prio vrhu hranidbenog lanca, trudnice (a i djeca) bi bilo najbolje da izbjegavaju.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj Ivanna prvotno napisa
    Sjećam se da nam je jednom na predavanju na faksu profesorica spomenula da je rio mare tunjevina jedna od najboljih jer oni rade testiranja na neke toksine bla, bla...ne sjećam se više točno, al znam da se radilo o rio mare.
    jedino što znam o rio mare je da je ta tunjevina jedna od najlošijih na tržištu...
    prvo postira, pa eva, pa mirna rovinj

    Ovo je redoslijed najboljih na tržištu ili...?

  24. #24
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Ovo je redoslijed najboljih na tržištu ili...?
    to je samo moje mišljenje na osnovu okusnih pupoljaka i posjeta nekim tvornicama ribe u RH
    strane nisam posjetila, ali ove tri zadovoljavaju moje kriterije

  25. #25
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    Citiraj stephanie prvotno napisa

    Kupujte tunjevinu domaćih proizvođača u četvrtastim ne u okruglim limenkama, ta je iz hrvatskog i srdeozemnog mora i ima manje žive nego u onoj japanskoj.

    Zašto četvrtaste limenke? Pa nijedan domaći proizvođač nema liniju za puniti okrugle limenke.
    evo sad vidim na reklami eva i u okruglom pakiranju :?

  26. #26
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj aries24 prvotno napisa
    Citiraj stephanie prvotno napisa

    Kupujte tunjevinu domaćih proizvođača u četvrtastim ne u okruglim limenkama, ta je iz hrvatskog i srdeozemnog mora i ima manje žive nego u onoj japanskoj.

    Zašto četvrtaste limenke? Pa nijedan domaći proizvođač nema liniju za puniti okrugle limenke.
    evo sad vidim na reklami eva i u okruglom pakiranju :?
    gledala u dućanu, četvrtasta limenka made in RH, okrugla limenka za Evu proizvedeno u Španjolskoj

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    86

    Početno

    baš sam jučer kupila eva u okrugloj limenci i MM mi je rekao da je razgovarao sa nekim tko radi u upravi eva i da sada uvoze tunjevinu.

    nažalost, očigledno je zato u okrugloj limenci

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •