Stranica 9 od 9 PrviPrvi ... 789
Pokazuje rezultate 401 do 433 od 433

Tema: Motorika- 2. dio

  1. #401

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    223

    Početno

    Citiraj blackie prvotno napisa
    Moram priznat da zadnjih tjedan dana (otkad iščitavam ovaj topic) imam paranoje najgore vrste, a dosad je sve išlo prilično opušteno, još sam se sama sebi čudila kak sam skroz cool za jednu prvi-put-majku.
    evo i od mene par utesnih reci... i ja sam bila u istom psihickom stanju kad sam "slucajno" nabasala na ovaj pdf i to tek kad je n. napunio 7 meseci... ni na jednom kontrolnom pregledu pedijatar nije bas nista sumnjivo primetio (a bilo je dosta znakova kako sam kasnije uvidela) i upravo sam ovde shvatila da bi trebalo n. odvesti fizijatru... nakon tri meseca vezbanja n. je propuzao a juce se prvi put i poseo samostalno...
    zato za sve male vezbace i njihove mame od nas

  2. #402
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Samo da se pohvalim :D , M. je propuzala kako smo stigli na more (7.5 mj.), posjeda se sad i iz četveronožnog.
    Konačno voli biti na podu, do samostalnog posjedanja na puzzlama je boravila samo za vrijeme vježbanja i još eventualno 15 minuta dnevno, uz obavezno vrištanje, a sad - milina.

  3. #403
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    :D bravo !

  4. #404
    kristina_zg avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,206

    Početno

    super, baš mi je drago!!! :D

  5. #405
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    I mi smo vježbači, malena ima 7,5mj ali se ne posjeda i ne puže međutim radi sve za svoju dob po nekim tabelama..Rukice su malo slabije ali vrti se na sve strane (L-T-L), pivotira odlično, sve to ide nekim svojim tempom, polako, pa nisam previše zabrinuta kao na početku jer vidim da je i njena fizioter. jako zadovoljna. Rekli su nam da je posjedamo u kolicima ali u njima je malo pogrbljena prema naprijed, je li to ok? Inače može sjediti sama kad je posjednemo i izgleda kao da su obrane razvijene međutim kad joj se pruži igračka zaboravi na sve i pada na stranu još se jako izvija naročito dok spava, ne znam dokad će tako?

    blackie pregled kod Sabola košta 400 a uzv mozga 450 kn (ili obrnuto ); uglavnom to ti ide u paketu (ne ide pregled bez uzv ni uzv bez pregleda) pa platiš 850.
    Sretno

  6. #406

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    147

    Početno

    Hvala, ivana b, u medjuvremenu smo nazvali i naručili se. Javit ću svakako ovdje kako je prošlo.
    Još samo da prođe tih tjedan dana do pregleda bez da ja podilkanim od muke i neizvjesnosti... Sad već i u njenom sisanju palca nalazim razloge za uzbunu koliko sam se uzjogunila od brige.

  7. #407
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Molim pomoć!
    Na moru smo još skoro 4 tjedna, a kako je M. počela puzati puno prije nego što smo "planirali", ne znam na što bih trebala paziti, jer tu lekciju još nismo obrađivali :? ...

    1. postoje li neki krivi obrasci koje treba popravljati? Jedino što sam primijetila jest da se iz 4 nožnog radije posjeda na lijevu nego na desnu stranu, pa to sad malo forsiram.

    2. Koliko je normalno da su joj pri puzanju koljena razmaknuta?

    3. Također kad se približi nekom namještaju podigne se ručicama i uspravi trup, tj. uspravljena sjedne guzom između peta, da li bi trebala sjesti na pete ili je taj "W" sjed ispravan?

    4. Često izmjenjuje puzanje s posjedanjem i pritom joj jedna nogica ponekad ostane savijena (kao da je u puzajućem položaju), a drugu ispravi - trebam li to popravljati?

  8. #408
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    moja L. još nije počela puzati, ali baš smo jučer bili na vježbama, i imamo sličnu situaciju kao i ti pod 1. i. 4.
    L. se više posjeda na lijevu stranu, i isto je bila par puta sjela na guzu između peta, i ft. nam je rekla da forsiramo sjed na desnu stranu, a za ovo sjedanje na guzu, da joj ne damo jer se onda bude tako naučila, a to nije pravilno, nego da joj privlačimo nogice da sjedne na pete.
    Dok ne dođe netko sa puzačkim stažom, nadam se da sam bar malo pomogla.
    i :D za malu puzačicu

  9. #409
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Ovdje imaš nešto o w sjedu.

    I bravo za malu puzalicu koja je prebacila plan

  10. #410
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    hvala, popravljat ću zasad ovo što ste mi napisali.

  11. #411
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    evo da se i mi malo pohvalimo, L. se danas prvi put posjela i sjedila si je tako sva važna. :D
    a prekjučer je počela i puzati onako na vojnički, sad čekamo pravo puzanje.

  12. #412
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    bravo! :D

  13. #413

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Citiraj blackie prvotno napisa
    Hvala, ivana b, u medjuvremenu smo nazvali i naručili se. Javit ću svakako ovdje kako je prošlo.
    Još samo da prođe tih tjedan dana do pregleda bez da ja podilkanim od muke i neizvjesnosti... Sad već i u njenom sisanju palca nalazim razloge za uzbunu koliko sam se uzjogunila od brige.
    Saznala si što te zanimalo, pa ću ti ja samo poželjeti da sna pregledu sve bude ok

    čokolada :D

  14. #414

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    147

    Početno

    andiko, hvala na dobrim željama, javim u četvrtak kako smo prošli

  15. #415

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Aleluja! Paula se prekjučer prvi put digla četveronoške u mjestu, s 9 mj. i 5 dana. Još se ne posjeda ali mislim da će uskoro.

    Do sad je mjesec dana gmizala na podlakticama i gurala se koljenima, ponekad je trbuh bio u zraku, a nekad na podu. Ponekad se digla na jednu šaku, jednu podlakticu i koljena, ali uvijek u pokretu, nikad na mjestu. A četveronoške je bila samo onoliko koliko joj je bilo potrebno da se popne preko srolane deke, moje noge i sl. prepreka koje sam joj stavljala.

    Mene muči što ju nikako ne mogu zainteresirati da to radi. Ne mogu ju natjerati da drži šake na podu kad uvijek mora imati nešto u ruci.
    Kad je na podu, ili leži i igra se na trbuhu, ili joj je glavna zabava raskopčati puzzle i strgati ih u komade. Stalno po nečem čačka prstima, ako koji komadić puzzli nije dobro poravnat ona ga iščeprka van, ili čačka prstom gdje su spojene. Dobila je od bake one čašice koje se slažu jedna u drugu, ili obrnuto kao toranj, pa se s tim zabavlja. Ima pincetni hvat već skoro 3 mjeseca i samo gleda gdje će po nečem čupkati (ne propušta MM-ove dlake na nogama kad sjedne kraj nje )

    Diže se samo u praznom kinderbetu s glatkom plahtom (ako je grublje tkana čupka ju prstima) jer ne zna kaj bi drugo od dosade. Dok ne skuži da može izvući van plahtu. Na podu nema šanse, tamo ima valjda pametnijeg posla.

  16. #416
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    :D za Paolu.
    I L. je glavna zabava rasklapanje puzzla, ili navlačenje baby gyma po sobi, a u rukama stalno nešto mora biti, zapravo u ustima.
    Očito imamo bebe koje nemaju mira.

  17. #417
    TinaB avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zabok
    Postovi
    1,290

    Početno

    Da se i mi pohvalimo. Ena se prije 5 dana digla četveronoške i kad se digne se ziba naprijed-nazad. To ne traje dugo, ali svako malo se digne. Sad još samo treba skužiti kako krenuti.

  18. #418
    ivorka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    212

    Početno

    Moj šestomjesečni K. se od 5.mj okreće s leđa na trbuh, ali u pravilu (zapravo, gotovo uvijek) preko lijeve strane. Kako da ga privolim da se okreće preko svoje desne strane i da li je to nužno? On se može okretati i u desno (kad ga ja započnem okretati), ali kad se okreće sam uvijek je preko lijeve strane.
    Da li da se zabrinem?

  19. #419

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Mi smo bili kod pedijatrice na pregledu, rekla da je sve super. Čvrsto samostalno sjedi, kad ju je povukla za ruke digla se na noge i stajala. Nije problem kaj se još ne posjeda.
    Paula se inače prebaci na trbuh čim ju stavim na leđa, pa imamo problema s oblačenjem i prematanjem jer ne želi mirno ležati. Ja sam ju držala za ruke i ramena a mm za noge da ju doktorica može pregledati, a ona se derala i borila s nama. Čim smo ju pustili prebacila se na trbuh i pojurila na drugu stranu kreveta pa je doktorica vidjela i njen stil puzanja. Sve se bojim pregleda s godinu dana, ne znam kak ćemo ju obuzdati.
    Dr. je komentirala da je divlja i da će imati problema onaj tko će nju čuvati.

  20. #420
    _Candy Candy_ avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    di se nađem
    Postovi
    277

    Početno

    A. se prekjučer na plaži prvi put samostalno ustao! :D
    Bez ikakvih pomagala, s poda. Sad to često radi, stoji i nakon 5-10 sekundi se spusti (ili padne) na guzu ili ruke. Za par dana će napuniti godinu, još nije prohodao.

    Može li mi netko reći što to znači, hoće li možda uskoro prohodati?

  21. #421

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    16

    Početno

    sad ono što mene malo muči je to što se ona diže na nogice i najsretnija je kad stoji (mada joj ne dopuštamo). Stane sa cijelom nogom (ne na prstima), i to traje 2-3 min onda se "baci" na koljena..Jel ona smije stajati s obzirom na to da još ne puzi i ne sjedi kako treba???
    -NESMIJE STAJATI AKO NE SJEDI I NE PUŽE

  22. #422

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    147

    Početno

    Evo, bili mi danas kod Sabola, i ne, nismo puhali na hladno, nažalost.
    UZV je pokazao da je imala obostrano periintr(kršitelj koda)rikularno krvarenje 2. stupnja. Sabol ju je pregledao i ustanovio da se radi o 'fluktuirajućem normo-hipertonusu s posljedičnim neoptimalnim usvajanjem motoričkih obrazaca'. Idući tjedan idemo tamo na vježbice, a kontrola kod njega je preporučena za tri mjeseca.
    Ono što nam dodatno nije išlo u prilog je što je mala micica kad ju je Sabol počeo pregledavati iz nekog nepoznatog razloga dobila strahovit grčeviti napad plača, takav kakav mi još kod nje dosad nismo vidjeli (pa smo se skroz zbunili i nismo znali kako ju smiriti da istrpi pregled do kraja), uslijed čega je bila sva zgrčena od stresa pa ju nije mogao ni pregledati kak se spada. I da, u položaju na trbuhu se gospodična iz nekog nepoznatog razloga (tad je još bila mirna) umjesto na podlaktice kao što uvijek radi oslonila na šakice (što je kao tipično za bebe starije dobi, a ne za bebu od tri mjeseca), još k tome zatvorene, pa mi se čini da je to sve skupa poprilično utjecalo na konačni zaključak. Uglavnom, ona se tamo isponašala potpuno netipično za sebe (inače niti je sklona plakanju, jako je društvena i svima se smije i sa svima se hoće družiti) pa smo se malo pokunjili i zbunili i na koncu zaboravili pitati hrpu stvari...
    Ništa, sad ćemo malo vježbati pa će se valjda stvari popraviti.
    Hvala vam svima na informacijama i podršci.

  23. #423
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    blackie žao mi je što to čujem međutim ne brigaj, vježbanjem se sve to može ispraviti. Obzirom da je Sabol poprilično skup (mislim da je sat vježbanja oko 250 kn ) bolje da se javite na Goljak i tražite pregled kod fizijatra i neuroped. obzirom da malena sad treba biti malo duže praćena. Dobit ćete i termine za vježbanje. Odlična su ekipa ali malo se duže čeka, nažalost, jer su velike gužve.
    sretno

  24. #424

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    147

    Početno

    ivana b, koliko često (koliko puta tjedno/mjesečno) vi odlazite na vježbice? Mislim, znam da je to individualno, ali uopće nemam neku sliku koliko je to u prosjeku - tipa 3 puta tjedno, jednom tjedno, vježba se doma pa se npr. jednom mjesečno ode na kontrolu...??
    I da, jel se sva djeca s dijagnozom distoni sindrom smatraju neurorizičnima?
    Totalno sam neupućena i zbunjena, trebat će mi valjda par dana da dođem sebi i prilagodim se novonastaloj situaciji.

  25. #425
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ne brini, svo smo u početku bili preplašeni i zbunjeni , malena ima tek 3 mj., počnite negdje s vježbicama, a do tada čekajte Goljak ili neku drugu ustanovu. Mi smo u Klaićevoj dosad bili ritmom 1x tjedno (dg. krvarenje 2. i 3. stupnja, hipoksija, hipertonus nogica, opistotonus).

    Ja opet s pitanjem: M. mi je nakon 10 dana puzanja počela povremeno puzati tako da joj je lijevo koljeno na podu, a na desnoj strani zapravo stoji na stopalu (kao da široko korača). Taj je zahvat odjednom počela raditi pri posjedanju na lijevu stranu, a sad i puže tako. Jel' to neka faza ili da spriječavam?

  26. #426
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    blackie, ne brini, sve će se sa vježbama srediti.
    Svima nam je prvo uvijek bio šok i pitanje zašto baš nama?, ali nakon nekog vremena sve sjedne na svoje, vježbanje postane pod normalno, a kad bebačo počinje raditi stvari, koje vježbate, sam, nitko sretniji.
    Mi imamo dijagnozu distoni, krvarenje I/II stupanj i na Goljaku imamo vježbe dva puta mjesečno, ali idemo i jednom tjedno privatno kod naše ft, a doma vježbamo svaki dan po pola sata, zapravo se više igramo.
    Kod Sabola je stvarno najskuplje vježbanje, pa je najbolje otići na Goljak ili Klaićevu, ili naći nekog privatno.
    Pusa od nas vježbača

  27. #427
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    nika je po rijecima fizijatra sa punih 10 mjeseci bila na nivou 6-omjesecnog djeteta!
    nije se mogla podbociti na ispruzene rucice, nije samostalno sjedila niti puzala!
    sa 10, 5 uspjela se samostalno posjesti i podbociti na ispruzene rukice, sa 12 mjeseci je propuzala (doduse nepravilno), a sa 14 mj prohodala!
    dakle, u par mjeseci je sve nadoknadila, ali cijelo to vrijeme smo dosta sa njom vjezbali i isli redovito na kontrole kod fizijatra!

  28. #428

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    34

    Početno

    Ja moram reći da je moja curica propuzala sa 5,5 mj. a počela se dizati na noge oi hodati uz kinderbet, zid i dr. već sa 6,5 mj. Bila sam itekeko ponosna, međutim također idemo na Goljak na vježbice upravo iz razloga što je tako rano krenula sa aktivnostima jer kosti i mišiči nisu bili spremni za takvu vrstu napora. Bila sam ponosna kad mi je terapeut rekao kako je vrlo napredna beba ali da nije niti dobro tako rano dizati se na noge jer može doći do iščašenja zglobova i kukova. Stoga smo je sprečavali da se diže na noge dok barem nije 7 mj. navršila. Po pretpostavkom dr. Žučka Sara bi mogla već sa 8 mj. prohodat obzirom da se već sad kreće bez problema uz pridržavanje ali je svakako trebamo sprečavati koliko god je moguće dok barem 9 mj. ne navrši i tijelo bude bolje pripremljeno za hodanje. Tako da kasniji motorički razvoji ima i svojih prednosti kao i nedostataka jer dijete bude jače i rjeđe su nepravilnosti u hodanju. da ne govorim da je kći počela samostalno sjediti već sa 4 mj.

  29. #429
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    moram se pohvaliti opet malo.
    L. je danas propuzala. :D :D :D
    Je da tehnički nije baš najbolje, ali je umjetnički dojam čista desetka

  30. #430

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    266

    Početno

    Evo da se i ja prijavim u vježbače. Mama sam blizanaca. Oni su danas bili na Goljaku kod fizijatra i kao ok su, no postoje neka odstupanja. Sve u svemu trebaju ići na vježbe. Mene će zvati sutra fizioterapeut da mi da termin za demostracije vježbi, no kako vidim da su ti termini rijetko molila bi mame koje znaju dobre fizioterapeute (tj. provjerne koji rade sa dojenčadi) da mi pošalju broj na pp. Hvala
    I naravno bravo za nove puzače.... :D

  31. #431
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    L je propuzao sa 7,5 mj. Isto tako nekako i prosjedio samostalno. Sada nakon 8 mj. počeo se dizati na noge - onako uz namještaj.
    Pitanje je dali ga smijem i ja podići, odnosno pomoći mu, da se digne na noge. Onako kad npr. dopuza do mene pa se diže po meni. Ili kad ga kupam pa ga postavim na noge da mu operem guzu.
    Dali je to ok ili bi on trebao stajati na nogama isključivo kad se sam podigne?

  32. #432
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno

    Citiraj llella prvotno napisa
    i nama se promijenila ft.
    još nismo bili kod nove, ali do sad smo bili kod Alme, a od sad najvjerojatnije kod Davorka Čengić.
    Jel bio netko kod nje, kakva je?
    Alma nam je bila super
    nitko od 'starih' nije više tamo

  33. #433
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    nastavak na Motorika- 3. dio

Stranica 9 od 9 PrviPrvi ... 789

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •