Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 270

Tema: Novo cijepivo 5u1, sta ciniti

  1. #1
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno Novo cijepivo 5u1, sta ciniti

    Trebala bi roditi pocetkom 7 mjeseca, pa bi me zanimalo sta vi mislite o ovome:
    E. se rodio 12.2007. Cijepili smo ga sve po kalendaru, ali smo uvijek uzeli ona cijepiva koja se placaju (ali ne 5u1, vec pojedinacno), jer se zgrazavamo od ovih nasih proizvoda cijelostanicnih virusa koji izazivaju temperature i slicno, a sa ovim po meni boljima nije imao nikakvih poslijedica. Cijepili smo ga i protiv hepatitisa, premda nije bilo obavezno.
    E sad, po novom bi ova beba imala pravo na besplatni 5u1. No citala sam u Novom Listu da je bio natjecaj za to cijepivo, i prosao je opet neki najjeftiniji nas proizvod, (naravno da se drzava trudi stedjeti na onom sto poklanja). Sada se ja tog proizvoda isto bojim, jer je neki losiji jer je jeftiniji i tako (cim postoje vise njih na trzistu, a mi dobijemo nesto besplatno, imam osjecaj da se eksperimentira)...pitam se da li su moji strahovi opravdani? Jedini razlog zbog cega bi uzimala eventualno 5u1 je da se dijete manje pika, (negdje na rodi sam citala da je to 3 x cijepljenje, umjesto 12!! :shock: ), ali ako su moji strahovi opravdani mi bi bebu cijepili isto kao i E. sa ovim skupljima, pojedinacno.
    Molim da tko zna mi napise nesto o tome, a ne da nastane debata za i protiv cijepljenja, mi za cijepljenje imamo svoje razloge. Zahvaljujem.

  2. #2
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    evo netko tko zna...
    Nema nikakav domaći, lošiji 5u1, jer ne postoji.
    To što ste za starije dijete kupovali Infanrix, a možda i IPV i neko drugo Hib cjepivo od onoga u kalendaru cijepljenja je Vaše nepotrebno traženje "kruha nad pogačom" jer to ni po ćemu nije bolje od cjepiva koja su u kalendaru.
    Mđutim, vratimo se na strahove vezane uz 5u1.
    A kada se uvede 5u1, to će biti, prema mojim informacijama, najbolji 5u1 na tržištu. A ne najjeftiniji.
    Prema tome, ne. Tvoji strahovi nisu opravdani.
    I ako bilo koji pedijatar, epidemiolog, infektolog, antivakcinalni guru, predstavnik nekog proizvođača.... kaže da je nabavljen lošiji 5u1, taj laže ili je glup!!!!!!!!
    (ako su točne informacije koje imam o to me koje je cjepivo nabavljeno).

    Inaće, vidio sam neki članak o tome u Novom listu. I nije tamo pisalo da je nabavljeno jeftino domaće cjepivo.
    Odakle ti takva dezinformacija? Jesi li ti uopće vidjela taj članak? Ako jesi i ako je to isti članak koji sam ja vidio, onda je tvoja interpretacija drska laž.
    Pretpostavljam da ga nisi vidjela.....

  3. #3
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    ...ili si vidjela neki drugi članak, u kojem stvarno tako piše kako si navela...
    u tom slučaju sav moj gnjev je usmjeren na autora tog članka.

  4. #4
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa
    onda je tvoja interpretacija drska laž.
    Pretpostavljam da ga nisi vidjela.....
    Ne razumijem zasto je potrebno da mi se obracas ovim rijecima..pa ja pitam zato sto zelim najbolje za svoje dijete, a ne zato sto hocu kritizirati ili ne cijepiva ..tvoj post je uvrijedljiv i evo, nemam rijeci..
    DA, osobno sam procitala taj clanak, pretplacena sam na Novi List, i jednom je bio clanak o tome da ce biti natjecaj za najjeftinije cijepivo.
    Zato sam pitala. A nije mi nikakav pedijatar, epidemiolog ili slicno ista govorio, oni zele da covjek sam odabere, i jako su neutralni, nije fer da napadas sve redom. Osim toga se ne mogu sloziti sa tobom da cijepiva koja se ne placaju su ista kao i ova koja se placaju. Svi znamo da ova koja se placaju su cjelostanicna i dijete dobije temperaturu, a ovi koji se placaju se ne rade od cijelostanicnih virusa. No dobro, svatko ima pravo na svoje misljenje, ali ti nemas pravo tako razgovarati sa ljudima, i molim te da svoj bijes usmjeris negdje drugdje, jer to nije u duhu ovog foruma, a i jako je ruzno, drsko i uvrijedljivo.

  5. #5
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Svejedno hvala na odgovoru, interpretirat cu to tako da je cjepivo dobro.

  6. #6
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Cjepivo 5u1 je super,mi smo našu Reu cijepili svaki puta s tim cjepivom i sve je bilo super,nikakvih temperatura,ni problema.Jedino što smo mi tada(prije 7 godina) to masno plaćali,svaki puta po 350kn,a sad će,nadam se biti besplatno.

  7. #7
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj alga prvotno napisa
    Citiraj mujica prvotno napisa
    onda je tvoja interpretacija drska laž.
    Pretpostavljam da ga nisi vidjela.....
    1..... DA, osobno sam procitala taj clanak, pretplacena sam na Novi List, i jednom je bio clanak o tome da ce biti natjecaj za najjeftinije cijepivo.
    Zato sam pitala. A nije mi nikakav pedijatar, epidemiolog ili slicno ista govorio, oni zele da covjek sam odabere, i jako su neutralni, nije fer da napadas sve redom.
    2....... Osim toga se ne mogu sloziti sa tobom da cijepiva koja se ne placaju su ista kao i ova koja se placaju.
    3..... Svi znamo da ova koja se placaju su cjelostanicna i dijete dobije temperaturu, a ovi koji se placaju se ne rade od cijelostanicnih virusa.
    4....No dobro, svatko ima pravo na svoje misljenje, ali ti nemas pravo tako razgovarati sa ljudima, i molim te da svoj bijes usmjeris negdje drugdje, jer to nije u duhu ovog foruma, a i jako je ruzno, drsko i uvrijedljivo.
    1... onda smo očito čitali različite članke. Jer u onom koji sam ja pročitao iz novog lista nema ni spomena o jeftinijem lošijem, domaćem cjepivu.
    2...... Nisu ista. Razlika je u tome što jedna plaća država iz proračuna, a druga plaćaju roditelji iz svojih novaca
    3.... Ovo nije točno
    4..... Svatko ima pravo na mišljenje, ali nema pravo reči da nešto piše ako tako ne piše. Tvoje mišljenje o lošim domaćim cjepivima je jedna stvar, a prepričavanje da je u novom listu izašla vijest da se kupuje jeftinije, domaće lošije cjepivo je druga stvar. To nema veze s mišljenjem. Nego je ili točno ili netočno. Drugim riječima, istina ili laž.

  8. #8
    ewa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    metropola
    Postovi
    1,018

    Početno

    Mujice, ne gine ti ječmenac

  9. #9
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    mujice, cijenim što se trudiš, ali te molim da shvatiš kako nas ima i potpuno neobrazovanih na ovome području.
    to što neke stvari interpretiramo drugačije nego što bi "trebalo", ne znači da "drsko lažemo" nego da, jednostavno, ne razumijemo.
    pa pitamo.
    i očekujemo odgovore.
    ljubazne

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    cjepivo 5 u 1 nije super, mi smo nasu L cijepili sa tim cjepivom i nakon treceg cjepiva je imala reakciju 20 minuta nakon cjepiva, a ne zelim se ni sjetiti kroz sto smo prosli u tih par dana. nasa pedica je regularno prijavila slucaj reakcije moje kceri i sve to crvenim slovima unjela u karton za referencu buducim lijecnicima. o svemu imas napisano na forumu, cini mi se da se link zove "reakcija na 5 u 1" ili tako nesto.

  11. #11
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Evo prespavala sam tvoje napade Mujice, i sada te molim da mi odgovoris na LIJEP NACIN, bez sarkazma ili uvreda, jer zaista ne znam bas puno o tome, pitam jer me stvarno zanima (a gdje da covjek sazna?) pa me educiraj malo:
    nemoj samo govoriti nije tako nego objasni kako je onda:
    zasto je moja pedijatrica nama bila rekla slijedece:
    nakon hiba sa 2 mjeseca, cjepili smo sa 3 mjeseca DtaP i IPV. Pedijatrica nam je rekla kada smo pitali koja cijepiva ima, rekla je da je prvi puta ionako dobiva ono najbolje, da je po kalendaru uvedeno besplatno, jer se smatra da je beba jos mala i nece imati reakcije. Sa 4,5 i 6 mjeseci ide DTP, OTV i Hib koje proizvodi imunoloski zavod Zagreb, i vecinom djeca imaju temperaturu, pa se moze uzeti onaj koji se placa i nema nikakvih reakcija. Mi smo uzeli taj i zaista nije imao reakcija, kao i jos nekoliko djece koje znam da su to uzeli. Takodjer znam djecu koja su uzeli besplatnu, i imali visoku temperaturu. Zar je onda to slucajnost? Molim da mi objasnis kako je to.
    Takodjer bi me zanimalo da li to cjepivo 5u1 o kojoj pise Tanci sa kojojm su cijepili Reu prije 7 godina i platila 350 kn,nije ili je to isto sto se cijepi danas besplatno?

  12. #12
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Samo da napišem da se 5u1 i danas plaća oko 350 kn.

  13. #13
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Sa cjepivom 5u1 je cijepljeno ravno 57 djece koju poznajem(dala sam si truda,pa sam ih sve pobrojila),a i jako dobro poznajem njihove roditelje,također sva ta djeca su primila cjepivo 5u1 više puta,odnosno prolazila su svaku revakcinaciju istim cjepivom.Od tih 57,dvoje je spadalo u skupinu neurorizičnih,jedno dijete ima astmu(u dosta teškom obliku),troje djece su prerano rođeni trojčeki sa porođajnim težinama ispod 2kg i dandanas su sitnička dječica i dosta osjetljiva,ostali su prosječnog zdravlja i razvijaju se u skladu sa dobi.Ono što hoću naglasiti je da niti jedno od te djece nije imalo reakciju na 5u1 cjepivo i roditelji su im bili oduševljeni sa cjepivom,odnosno činjenicom da djeca nisu imala nikakve reakcije.Stoga,na temelju vlastitig iskustva i iskustva bliskih mi roditelja,odnosno njihove djece ja odgovorno tvrdim da je cjepivo 5u1 super.Mene ne zanimaju prepucavanja,kojekakvi tabori koji se obavezno na ovakvim temama stvaraju,mene zanimaju isključivo rezultati,praksa,a za sada imam hrpu pozitivnih mišljenja naspram jedog negativnog ovdje iznesenog od osobe koju ne poznajem,pa to ni ne uzimam u obzir.
    Svatko nek za svoje dijete sam odluči šta mu je za činiti,a ja znam da bi svakako svoje dijete opet cijepila sa 5u1 i opet i opet(da treba,al moja cura je to prerasla) bez obzira na cijenu koštanja cjepiva,jer isplati se svake kune.

  14. #14
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj alga prvotno napisa
    Takodjer bi me zanimalo da li to cjepivo 5u1 o kojoj pise Tanci sa kojojm su cijepili Reu prije 7 godina i platila 350 kn,nije ili je to isto sto se cijepi danas besplatno?
    Pitala sam pedijatricu za ovo i ona kaže da je to isto cjepivo,ali tek od 1.travnja bude besplatno,odnosno na teret osiguranja,do tada se,na žalost još uvijek plaća oko 350kn svaka doza.

  15. #15
    zizi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    266

    Početno

    Ja sam platila 400 kn (5u1), prošli tjedan, a vi spominjete 350kn. Ovaj ostatak je dr. u džep ili?

  16. #16
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    alga i apricot , kao prvo, ispričavam se što sam tako grubo reagirao na algin tekst.
    Oprostite, no taj me post jako podsjetio na postove jednog gospodina gurua, koji nešto linka ili kopira tekst nekog članka i onda kaže da u njemu piše nešto što tamo uopće ne piše.
    Pa mi se omakla nepotrebna grubost, jer sam nekako senzibiliziran na takve postove.
    Daklem, žao mi je.

  17. #17
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj alga prvotno napisa
    1..... nakon hiba sa 2 mjeseca, cjepili smo sa 3 mjeseca DtaP i IPV. Pedijatrica nam je rekla kada smo pitali koja cijepiva ima, rekla je da je prvi puta ionako dobiva ono najbolje, da je po kalendaru uvedeno besplatno, jer se smatra da je beba jos mala i nece imati reakcije. Sa 4,5 i 6 mjeseci ide DTP, OTV i Hib koje proizvodi imunoloski zavod Zagreb, i vecinom djeca imaju temperaturu, pa se moze uzeti onaj koji se placa i nema nikakvih reakcija. Mi smo uzeli taj i zaista nije imao reakcija, kao i jos nekoliko djece koje znam da su to uzeli. Takodjer znam djecu koja su uzeli besplatnu, i imali visoku temperaturu. Zar je onda to slucajnost? Molim da mi objasnis kako je to.
    2.....Takodjer bi me zanimalo da li to cjepivo 5u1 o kojoj pise Tanci sa kojojm su cijepili Reu prije 7 godina i platila 350 kn,nije ili je to isto sto se cijepi danas besplatno?
    Nakon što sam se ispričao... jer stvarno mi je žao..... da pokušam odgovoriti:
    1.... od cjepiva koja idu nakon prvog DTaP i Hib cjepiva, samo DTP je od Imunološkog zavoda. OPV je od GSK (GlaxoSmithKline), a Hib je od GSK ili od SP (Sanofi Pasteur), kako koje godine.
    To što je pedijatrica preporučila da kupiš Infanrix jer nakon njega djeca nemaju temperaturu je sramota za nju i mene i svu ostalu medicinu. Jer Infarix isto tako može uzrokovati temperaturu kao i DTP od Imunološkog zavoda, možda nešto rjeđe, ali isto može uzrokovati i glomazne lokalne reakcije koje zahvaćaju cijelu nogu. I apsolutno sve ostale reakcije koje izaziva DTP od Imunološkog. Cjepivo DTP Imunološkog vjerojatno češće izaziva lokalne reakcije i temperaturu, ali nisam baš uvjeren da je to "puno" češće. A s druge strane, bolje štiti od pertusisa. No, sve to nije bitno.
    Bitno je da doktor ne smije reči da neko cjepivo ne izaziva temperaturu ili da ne izaziva nuspojave, jer ito znači da nema pojma što govori, ili laže (ovdje mislim da je taj izraz opravdan) pod utjecajem reklame.
    2. Ne znam kojim je cjepivom Tanči cijepila. U Hrvatskoj su trenutno registrirana tri različita cjepiva 5u1, koja nisu posve jednaka. A po pisanjima na forumu nemoguće je znati o kojem od njih forumaši govore.
    A trenutno još uvijek nije niti jedno besplatno kod nas. Trebalo bi biti od travnja nadalje.
    Još jednom, ispričavam se. Već nakon što sam poslao one postove sinoć, bilo mi je jasno da sam pretjerao. Na žalost, kasnije ih se ne može izbrisati.

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno


  19. #19
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj zizi prvotno napisa
    Ja sam platila 400 kn (5u1), prošli tjedan, a vi spominjete 350kn. Ovaj ostatak je dr. u džep ili?
    Ma neee,to ti je razlika u cijeni isto kao što se po dućanima razlikuju cijene istih artikala,btw ja sam napisala oko 350kn,a sad mi veli frendica magistra farmacije da je kod nje u apoteci cijena cjepiva 370kn,pa sad ovisi gdje tvoj dr nabavlja cjepivo.Samo ilustracije radi cjepivo Eugerix B u apoteci košta 72kn,a ja sam pedijatrici isto to plaćala 140kn.

  20. #20
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Sad sam provjerila u knjižici cijepljenja,moja kći je cijepljena GSK-ovim 5u1 cjepivom,također njihovim Priorixom i Eugerixom B

  21. #21
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa
    Sa cjepivom 5u1 je cijepljeno ravno 57 djece koju poznajem(dala sam si truda,pa sam ih sve pobrojila),a i jako dobro poznajem njihove roditelje,također sva ta djeca su primila cjepivo 5u1 više puta,odnosno prolazila su svaku revakcinaciju istim cjepivom.Od tih 57,dvoje je spadalo u skupinu neurorizičnih,jedno dijete ima astmu(u dosta teškom obliku),troje djece su prerano rođeni trojčeki sa porođajnim težinama ispod 2kg i dandanas su sitnička dječica i dosta osjetljiva,ostali su prosječnog zdravlja i razvijaju se u skladu sa dobi.Ono što hoću naglasiti je da niti jedno od te djece nije imalo reakciju na 5u1 cjepivo i roditelji su im bili oduševljeni sa cjepivom,odnosno činjenicom da djeca nisu imala nikakve reakcije.Stoga,na temelju vlastitig iskustva i iskustva bliskih mi roditelja,odnosno njihove djece ja odgovorno tvrdim da je cjepivo 5u1 super.Mene ne zanimaju prepucavanja,kojekakvi tabori koji se obavezno na ovakvim temama stvaraju,mene zanimaju isključivo rezultati,praksa,a za sada imam hrpu pozitivnih mišljenja naspram jedog negativnog ovdje iznesenog od osobe koju ne poznajem,pa to ni ne uzimam u obzir.
    Svatko nek za svoje dijete sam odluči šta mu je za činiti,a ja znam da bi svakako svoje dijete opet cijepila sa 5u1 i opet i opet(da treba,al moja cura je to prerasla) bez obzira na cijenu koštanja cjepiva,jer isplati se svake kune.
    Tanči, uvažavam tvoje osobno iskustvo, međutim u neskladu je sa onim što sam proizvođač navodi:
    ftp://pdf.almp.hr.fw.nu/SPC/UP-I-530...-06-L-5608.pdf
    na ovom linku je sažetak opisa svojstava cjepiva Infanrix-IPV/Hib, tj. 5u1, koje se kod nas najčešće koristi. (potrebno je registrirati se na stranici Agencije za lijekove da se dobi uvid u dokumente. Besplatno je.
    Ostala 5u1 cjepiva imaju slične učestalosti nuspojava.
    Prema tome, ako je tih 57-ero djece primilo stotinjak doza cjepiva 5u1, trebalo je kod njih biti više od 10 epizoda povišene temperature, više od 10 epizoda lokalnih reakcija, više od 10 epizoda nemira i neuobičajenog plača itd...... jer tamo piše između ostaloga, slijedeće:
    [quote]
    Ucestalost je definirana na sljedeci nacin:
    Vrlo ceste: > 10%
    Ceste: >l%i<10%
    Manje ceste: >0,l%i<l%
    Rijetke: >0,01% i < 0,1%
    Vrlo rijetke:< 0,01%
    Mjesto primjene
    vrlo ceste: bol, crvenilo, oteklina
    ceste: nakupina na mjestu uboda
    Cijelo tijelo
    vrlo ceste: temperatura >38°C (rektalno), neuobicajeni plac
    manje ceste: temperatura 39,5°C (rektalno), umor
    Središnji i periferni živcani sustav:
    ceste: nervoza
    Gastrointestinalni sustav vrlo
    ceste: gubitak teka ceste: proljev,
    povracanje rijetke: opstipacija,
    nadutost
    Psihijatrijske vrlo
    ceste: nemir ceste:
    sorrmolencija manje
    ceste: nesanica

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Moje dijete nije jedno od onih 57 koje Tanci zna. Ja isto tako nisam ni iz kakvog tabora sa Foruma, a niti ne znam o kakvom taboru Tanci govori. Dijete mi je zdravo i pravo, rodjeno 10/10, nikad nikakvih problema do treceg cijepljenja sa 5 u 1 nije bilo, a oni koji su nas citali, znaju sto se nakon tog treceg cjepiva desilo. Srecom, citav dogadjaj nije ostavio nikakve posljedice osim velikog straha kojeg sada imamo, jer nam preostaje jos jedno cjepivo 5 u 1 ali pedica ima plan pojedinacnog cijepljenja. Valjda bude sve dobro.

    Mujice, hvala na navodjenju nus pojava.

  23. #23
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja sam ovdje napisala svoje iskustvo vezano uz cjepivo 5u1,također sam navela iskustvo i to pozitivno djece koju poznajem ,kao što godinama poznajem i njihove roditelje,a mnogi su baš na moju preporuku cijepili sa 5u1 i jako su zadovoljni.Alga je pokrenula temu i zatražila iskustva onih koji ih imaju.Ja imam iskustvo,izuzetno pozitivno iskustvo.Kako će netko postupati,sa čime će dijete cijepiti i da li će uopće cijepiti,mene se zaista ne tiče i potpuno mi je svejedno.Svi mi odlučujemo u ime djeteta i snosimo odgovornost i posljedice za naše odluke.Nikome ne želim sugerirati ništa,ali ponavljam po stoti put,za mene je 5u1 super.
    Nuspojave ima svaki,baš svaki lijek,pa vjerojatno onda i cjepiva,ali kao što je negdje netko pametno već napisao;korist prevazilazi eventualnu štetu i tu misao potpisujem.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Kazes da nista ne sugeriras, a prije toga spominjes pustu djecu koja su po tvojoj preporuci cijepljenja odredjenim cjepivom. Na kraju posta govoris da nuspojave ima bas svaki lijek pa vjerojatno i cjepiva. Da te podsjetim, prije neki dan si napisala da cjepivo protiv hepatitisa b ne izaziva NIKAKVE nuspojave, da ne spominjem druge felere s tog topika. Nisi dosljedna. Vjerujem da imas pozitivno (tj. sretno) 5 u 1 iskustvo i zadovoljne konzumente kojima si preporucila cjepiva ali pokazujes previse samouvjerenosti o temi koja je prekompleksna koristeci izjave "super cjepivo", "nema nuspojava", "odgovorno tvrdim" itd. Vidis, stvari su relativne, ti tvrdis odgovorno, a meni su tvoje izjave neodgovorne. I ja uopce ne kuzim sto to znaci super cjepivo. Kakvo bi to trebalo biti cjepivo da bi bilo super? I kad sljedeci put preporucis 5 u 1 kao super cjepivo, svojoj brojci od 57 sretne djece dodaj i nas cija su djeca imala nuspojave, od blagih do vrlo ozbiljnih. I mi smo od krvi i mesa, a posto sudjelujes na forumu, valjda bi i mi trebali biti dio tvog iskustva.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    mi smo platili 450kn jedno 5 u 1...pa x3...
    i imali nuspojave, nemir, temperatura, nervoza....
    jedino na zadnjem docjepljivanju nije bilo nuspojava :/
    čak je bila toliko dobre volje i sretna da sam mislila da je nije ni cjepila kao da nije špricu dovoljno uštrcala.... mislim je ali ono...

  26. #26
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa
    ,ali kao što je negdje netko pametno već napisao;korist prevazilazi eventualnu štetu i tu misao potpisujem.
    Ako se skupljaju potpisi, i ja bih potpisao....

  27. #27
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Timmy prvotno napisa
    Kazes da nista ne sugeriras, a prije toga spominjes pustu djecu koja su po tvojoj preporuci cijepljenja odredjenim cjepivom. Na kraju posta govoris da nuspojave ima bas svaki lijek pa vjerojatno i cjepiva. Da te podsjetim, prije neki dan si napisala da cjepivo protiv hepatitisa b ne izaziva NIKAKVE nuspojave, da ne spominjem druge felere s tog topika. Nisi dosljedna. Vjerujem da imas pozitivno (tj. sretno) 5 u 1 iskustvo i zadovoljne konzumente kojima si preporucila cjepiva ali pokazujes previse samouvjerenosti o temi koja je prekompleksna koristeci izjave "super cjepivo", "nema nuspojava", "odgovorno tvrdim" itd. Vidis, stvari su relativne, ti tvrdis odgovorno, a meni su tvoje izjave neodgovorne. I ja uopce ne kuzim sto to znaci super cjepivo. Kakvo bi to trebalo biti cjepivo da bi bilo super? I kad sljedeci put preporucis 5 u 1 kao super cjepivo, svojoj brojci od 57 sretne djece dodaj i nas cija su djeca imala nuspojave, od blagih do vrlo ozbiljnih. I mi smo od krvi i mesa, a posto sudjelujes na forumu, valjda bi i mi trebali biti dio tvog iskustva.
    Timmy,molim te,pusti me na miru i prestani analizirati svaku moju riječ,vaditi riječi iz konteksta,pa i vrijeđati.Ja sam osoba sa previše godina,obrazovanja i životnog iskustva da bi me ti nazivala neodgovornom.Ja se nigdje tebi osobno ne obračam,niti tvoje ime spominjem,a ti se cijelo vrijeme popikivaš o mene,zašto?Zato jer ti imaš drugačije iskustvo od mojeg?Pa šta onda?Jesi li ti uopće shvatila temu ovog topica?Ovdje se traže iskustva,a ne nikakvo natezanje koje uporno ti hoćeš napraviti.Mujica je kopirao nuspojave,ok,netko je napisao da je,a netko da nije zadovoljan cjepivom i to je ok.Ja i dalje tvrdim odgovorno da je cjepivo 5u1 super i tvrditi ću to dok sam živa,a tebe još jednom najljepše molim da me se okaneš,hvala.I da,ja sam jako samouvjerena osoba,s razlogom

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Tanci, obracala si mi se ranije na topiku od hep b-u vrlo osobno, boldala i vrijedjala nakon mojeg komentara da su ti tvrdnje nisu tocne, sto su ti drugi i potvrdili. A sto se tice godina i obrazovanja, vjerujem da sam i starija i obrazovanija (nazalost ili mozda na srecu sam jedna od starijih na forumu, dobila sam dijete u cetrdesetima , a titulu necu spominjat, oni koji me znaju, znaju i tko sam, ovo mi je vec malo previse pissing competition.......).

    Ako ne mozes podnjeti drugacije misljenje i racionalno sudjelovat u diskusiji, nemoj iznositi svoje misljenje. Kad procitam post s kojim se izuzetno ne slazem, to i napisem. Mislim da te nicim nisam uvrijedila. Ako netko kaze da nesto odgovorno tvrdi, a druga strana misli da takvo misljenje nije odgovorno i jasno to kaze i argumentira, to nije uvreda. Ja sam te pitala po cemu je cjepivo super ali ti mi nisi odgovorila. I dalje me to zanima jer vidim da ti je misljenje definitivno formirano (jer ces "tvrdit to dok si ziva" ), a posto moje nije definitivno formirano po pitanju cjepiva 5 u 1 i stalno se preispitujem i educiram (a opet moram cijepit dijete), molila bih te da mi olaksas i malo bolje objasnis superiornost tog cjepiva, zaista bi mi pomogla. Ocito znas nesto sto mi drugi ne znamo. I daj se malo skuliraj, prenapeta si.

  29. #29
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno


  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno


  31. #31
    mamamišić avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Varaždin, okolo naokolo
    Postovi
    299

    Početno

    hm ...taj famozni 5u1, i mi smo dali cijepiti našu malenu s 5u1 (platili 370 po cj.u apoteci). nakon prve doze reakcije nije bilo, NO nakon druge joj je mjesto gdje je bila pikana JAKO nateklo. a sad se borimo s streptokokom pn... možda nema nikakve veze s dotičnim cj., ali malo mi je bedasto da se dijete koje je skoro samo na prsima (počela jesti sa 6 mj), iz vedra neba razboljela...................

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    mamamisic, strep pneumonia se prenosi s osobe na osobu. mozda je netko od vas ukucana nosilac ali nema nikakvih simptoma. napravite briseve, to vam je najlakse. strep pneumonia napada najcesce starije ljude te djecu ispod dvije godine pri cemu se cesto javlja i otitis media (upala srednjeg uha). uvijek postoji mogucnost da je zbog cjepiva djetetu pao imunitet i beba se nije uspjela prirodno obraniti te se bakterija namnozila. napravite i vi bris tako da se ne desi ping pong efekt. sretno!

  33. #33
    Vila avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    309

    Početno

    Danas sam bila na razgovoru sa pedijatrom, među ostalim i zbog savjetovanja oko cjepiva od mene). Rečeno mi je da je cjepivo 5 u 1 koje je ovih dana postalo besplatno - cjepivo koje je prilično kratko u upotrebi, pa su nuspojave nepoznate te da je poslano samo Poljskoj, Bugarskoj i Hrvatskoj. Pedijatar mi je preporučio kupovinu cjepiva u apoteci određenog proizvođača.

    Što se tiče Mujičinih postova nailazim na njih u nekoliko tema i unaprijed se ispričavam ukoliko negdje piše što je Mujica po struci jer ja na taj podatak nisam naišla. Naime, stekla sam dojam da u području cjepiva puno toga ima za reći, pa bi mi bilo drago znati tko iza toga stoji. Nemam namjeru nikoga uvrijediti, pitam jer nisam medicinske struke, ali sam majka koja mora donijeti odluku, pa sam samim time otvorena primati mišljenja drugih koji o tome znaju puno više. Zbog toga, da bi nečiji stav uvažila, bitno mi je da znam tko ga je dao.

    Pozdrav!

  34. #34

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    167

    Početno

    Citiraj Vila prvotno napisa
    Što se tiče Mujičinih postova nailazim na njih u nekoliko tema i unaprijed se ispričavam ukoliko negdje piše što je Mujica po struci jer ja na taj podatak nisam naišla. Naime, stekla sam dojam da u području cjepiva puno toga ima za reći, pa bi mi bilo drago znati tko iza toga stoji. Nemam namjeru nikoga uvrijediti, pitam jer nisam medicinske struke, ali sam majka koja mora donijeti odluku, pa sam samim time otvorena primati mišljenja drugih koji o tome znaju puno više.
    Ne brini, nije ni on medicinske struke. Samo popravlja auto kod automehanicara kojemu svoje automobile voze i doktori. Ako sam ga dobro shvatio.

  35. #35
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Vila prvotno napisa
    Danas sam bila na razgovoru sa pedijatrom, među ostalim i zbog savjetovanja oko cjepiva od mene). Rečeno mi je da je cjepivo 5 u 1 koje je ovih dana postalo besplatno - cjepivo koje je prilično kratko u upotrebi, pa su nuspojave nepoznate te da je poslano samo Poljskoj, Bugarskoj i Hrvatskoj. Pedijatar mi je preporučio kupovinu cjepiva u apoteci određenog proizvođača.
    Pozdrav!
    Ne znam kako tog pedijatra nije sram takve stvari govoriti.

    Ovo je cjepivo u upotrebi u Velikoj Britaniji, Portugalu, Nizozemskoj.

    Istina, to je manji broj zemalja nego što koriste Infanrix-IPV/Hib.
    Razlog je samo taj što proizvođač želi u Europi prodavati svoje cjepivo s dvije komponente pertusisa (Pentaxim), pa je jako teško doći do cjepiva koje se u Hrvatskoj uvelo.

    Također je istina da je kraće u upotrebi od onih koja se mogu kupiti u apoteci (Infanrix-IPV/Hib i Pentaxim), ali glupo je reći da su zbog toga nuspojave nepoznate.

    Milioni doza su upotrijebljeni samo u Engleskoj zadnjih 4 godine.

    I postoje kliničke studije učestalosti nuspojava za ovo cjepivo, ako i za ona koja se prodaju u apoteci.

    I nuspojave su jednake i jednako često se javljaju.

    Piše na ovom linku puno o tome.

    http://www.phac-aspc.gc.ca/naci-ccni...t_review_e.pdf

    Tablic 9 na 45. stranici i tablica 10 na 46. stranici prikazuju usporedbu učestalosti nuspojava jednog i drugog cjepiva.

    Ako ti nije problem, molio bih te da to pokažeš svojoj pedijatrici da se malo informira.

    Također, treba imati na umu da ovaj pregledni članak spominje samo klinička ispitivanja koja su zadovoljila kriterije njihove pretrage.

    Još je iz iskustva zemalja koje koriste sva ova cjepiva puno informacija i o imunogenosti/djelotvornosti i o nuspojavama, i sve potvrđuju ono što je u studijama nađeno - da su nuspojave oba cjepiva jednake i praktički jednako česte.

    Pri cijepljenju u prvoj godini života jedine razlike su u blagom povišenju temperature i razdražljivostii, koji su češći kod Infanrix (penta i hexa) cjepiva.
    Pri docjepljivanju, jedine razlike su u blagom povišenju tj. temperature koje je češće kod Infanrix cjepiva, te blage boli i smanjenje apetita, koje su češće kod Pediacel cjepiva.

  36. #36
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    .........Velika britanija, Portuga i Nizozemska su Europske zemlje koje ga koriste.
    Izvan Europe se koristi i u Kanadi, Australiji i ukoro će biti registrirano u SAD-u (za razliku od drugih "5u1" kombinacija koje neće dobiti odobrenje u SAD-u) za sada.

  37. #37
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Vila prvotno napisa
    Što se tiče Mujičinih postova nailazim na njih u nekoliko tema i unaprijed se ispričavam ukoliko negdje piše što je Mujica po struci jer ja na taj podatak nisam naišla. Naime, stekla sam dojam da u području cjepiva puno toga ima za reći, pa bi mi bilo drago znati tko iza toga stoji.
    Pozdrav!
    Ovo je anoniman forum.
    Potpuno je svejedno što je netko po struci ako se istinitost onoga što napiše može provjeriti.

  38. #38
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa
    Sa cjepivom 5u1 je cijepljeno ravno 57 djece koju poznajem(dala sam si truda,pa sam ih sve pobrojila),a i jako dobro poznajem njihove roditelje,također sva ta djeca su primila cjepivo 5u1 više puta,odnosno prolazila su svaku revakcinaciju istim cjepivom.Od tih 57,dvoje je spadalo u skupinu neurorizičnih,jedno dijete ima astmu(u dosta teškom obliku),troje djece su prerano rođeni trojčeki sa porođajnim težinama ispod 2kg i dandanas su sitnička dječica i dosta osjetljiva,ostali su prosječnog zdravlja i razvijaju se u skladu sa dobi.Ono što hoću naglasiti je da niti jedno od te djece nije imalo reakciju na 5u1 cjepivo i roditelji su im bili oduševljeni sa cjepivom,odnosno činjenicom da djeca nisu imala nikakve reakcije.Stoga,na temelju vlastitig iskustva i iskustva bliskih mi roditelja,odnosno njihove djece ja odgovorno tvrdim da je cjepivo 5u1 super.Mene ne zanimaju prepucavanja,kojekakvi tabori koji se obavezno na ovakvim temama stvaraju,mene zanimaju isključivo rezultati,praksa,a za sada imam hrpu pozitivnih mišljenja naspram jedog negativnog ovdje iznesenog od osobe koju ne poznajem,pa to ni ne uzimam u obzir.
    Svatko nek za svoje dijete sam odluči šta mu je za činiti,a ja znam da bi svakako svoje dijete opet cijepila sa 5u1 i opet i opet(da treba,al moja cura je to prerasla) bez obzira na cijenu koštanja cjepiva,jer isplati se svake kune.
    Tanči, samo kao prilog raspravi o tome kako "neka cjepiva" ne izazivaju nuspojave, evo linka na dva podforuma s rode.
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=54919

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=36448


  39. #39
    Nova avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    275

    Početno

    Danas sam saznala da zdravstveno pokriva cjepivo 5u1, pedijatrica je naglasila da je od drugog proizvođača, ali nije ništa drugo rekla. Ne znam koliko sam do sad platila 5u1, 6u1 i ostale, "that's water under the bridge". Mi smo jedni od onih koji su izvrsno podnjeli cijepljenja, ali žalosno je kako nas se žedne preko vode može prevest kad se radi o našoj djeci.
    Što želim reći- HVALA NA KONKRETNIM INFORMACIJAMA!

  40. #40
    Vila avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa
    Citiraj Vila prvotno napisa
    Što se tiče Mujičinih postova nailazim na njih u nekoliko tema i unaprijed se ispričavam ukoliko negdje piše što je Mujica po struci jer ja na taj podatak nisam naišla. Naime, stekla sam dojam da u području cjepiva puno toga ima za reći, pa bi mi bilo drago znati tko iza toga stoji.
    Pozdrav!
    Ovo je anoniman forum.
    Potpuno je svejedno što je netko po struci ako se istinitost onoga što napiše može provjeriti.

    Što znači anoniman forum? Ovdje nitko nikome ne brani da se predstavi. Vjerojatno si htio reći da si ti odlučio ne otkriti se, na što, naravno, imaš potpuno pravo. No, ovo su ipak preozbiljne stvari da bi slijepo vjerovala. A argument da se sve to može provjeriti mi je neprihvatljiv, jer isto toliko vremena bi mi onda trebalo da se educiram i ne trebam ničiji savjet.

    Ja se samo nadam da su svi forumaši u svakom trenutku svjesni da sve što čitaju na forumu je SAMO nečije mišljenje, a ne nužno i istina, te da budu kritični i provjere čak i ono što netko potpiše punim imenom!

  41. #41
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    potpuno se slažem s tobom, Vila

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    7

    Početno 5.u1

    besplatno cjepivo je kanadsko. 400kn je GSK. U Americi su pedijatri jako protiv tih kombiniranih cjepiva a pogotovo protiv cjepljena djece prije 1 godine za hepatitis B dok su naši za njih...Istina je da se djeca manje bodu pa sam i ja svojeg cijepila sa 5u1...no nisam htjela besplatno jer naši pedijatri do 12.4 (tada su imali nekakav seminar gdje se slušalo o tome cjepivu ) nisu imali nikakvih saznanja o novome cjepivu osim da je kanadsko, a o nuspojavama isto tako neznaju niš jer je prezentacija cjepiva bila stvarno loša...jedino šta znam da dijete koje se cijepi sa cjepivom GSK nesmije drugi ili treći put primiti kanadsko, vrijedi i obrnuto.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    mujice:
    molim te da mi ukratko objasnis razliku izmedu ta 3 cjepiva 5 u 1?
    tara je cjepljena sa infanrix pa me zanima zasto je to bolje ili losije od druga 2?
    hvala

  44. #44
    Nova avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    275

    Početno

    jedino šta znam da dijete koje se cijepi sa cjepivom GSK nesmije drugi ili treći put primiti kanadsko, vrijedi i obrnuto.
    E, sad to mi nije rekla pedica, jer mi smo sad na (ne znam kojem) cijepljenju.

    Molim da još napišete o tome!

    HVALA

  45. #45
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno Re: 5.u1

    Citiraj Iva_2007 prvotno napisa
    besplatno cjepivo je kanadsko. 400kn je GSK. U Americi su pedijatri jako protiv tih kombiniranih cjepiva a pogotovo protiv cjepljena djece prije 1 godine za hepatitis B dok su naši za njih...Istina je da se djeca manje bodu pa sam i ja svojeg cijepila sa 5u1...no nisam htjela besplatno jer naši pedijatri do 12.4 (tada su imali nekakav seminar gdje se slušalo o tome cjepivu ) nisu imali nikakvih saznanja o novome cjepivu osim da je kanadsko, a o nuspojavama isto tako neznaju niš jer je prezentacija cjepiva bila stvarno loša...jedino šta znam da dijete koje se cijepi sa cjepivom GSK nesmije drugi ili treći put primiti kanadsko, vrijedi i obrnuto.
    Ne znam zašto se ne bi smjelo.

  46. #46
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj elizabet20 prvotno napisa
    mujice:
    molim te da mi ukratko objasnis razliku izmedu ta 3 cjepiva 5 u 1?
    tara je cjepljena sa infanrix pa me zanima zasto je to bolje ili losije od druga 2?
    hvala
    Razlika je u broju komponenti hripavca. I u imunološkom odgovoru na Hib komponentu u cjepivu.
    Svatko ima drukčije mišljenje o značaju različitih brojeva komponenti hripavca.
    Po onome što sam ja čitao, cjepivo koje ima pet komponenti (u kalendaru cijepljenja) je nešto djelotvornije u prve dvije godine života od cjepiva koje ima dvije ili tri komponente (alternativna 5u1 cjepiva).
    Isto tako, svatko ima drukčije mišljenje o značaju imunološkog odgovora na Hib komponentu. Cjepivo s pet komponenti hripavca ima najbolji odgovor na Hib komponentu. Ja vjerujem da je bolje da cjepivo ima bolji imuološki odgovor na Hib komponentu, kad se već cijepi.

  47. #47
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Naravno, sve su te razlike male.
    I vjerojatno za jednu cijepljenu osobu nisu značajne, već se razlike mogu vidjeti tek nakon dugotrajnog cijepljenja velikog broja djece.
    Ali, ako su sva ta cjepiva potpuno ista - zašto kupovati isto takvo, ako postoji besplatno?

  48. #48
    Nova avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    275

    Početno

    Mi smo naručeni za cijepljenje 19. i još bih samo nešto pitala... je li bio nekakav sastanak gdje su pedijatri mogli više saznati o tom cjepivu i zašto neki pedijatri UPOZORAVAJU na neki sastojak iz tog cjepiva, a drugi ne. Jako je frustrirajuće nemati pravu informaciju, a morati donijeti odluku koja se tiče naših malenih.
    Po onom što sam do sad čula mi se čini da pedijatri koji sami prodaju cjepivo 6u1 u ambulantama (po uvijek višoj cijeni btw), češće imaju nešto protiv ovog novog... ali nemam baš dovoljno velik uzorak da bih to kategorički zaključila.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno

    Dakle, htjel bih reći samo jednu stvar, a to je da mi nitko, ali baš nitko ne može odgovorno tvrditi da je nešto 100% ovako ili onako, što ne znači da ja sama nemam dovoljno zdravog razuma da nekoga ne uzmem za riječ kada su ovakve stvari u pitanju. Ja i savtko drugi tko se smatra brižnim roditeljem niti jednu informaciju ne može i ne smije uzeti zdravo za gotovo jer nije u pitanju novi hit ljeta, jeseni ili što već nego se ovdje radi o najdragocjenijem u našim životima,o našoj djeci. Imam pravo pitati i imam pravo znati sve što se veže uz određena cjepiva, sve pozitivno i sve negativno, a svi oni koji se busaju da je cjepivo samo loše ili samo dobro, odnosno "super", jednostavno ne znaju sve. Prava na grešku u takvim stvarima ne postoji, a tko drugačije tvrdi ima neke druge prioritete na pameti Imam iskustvo jedne mame čije je dijete završilo na dva dana u Klaićevoj jer je imalo burnu alergijsku reakciju na cjepivo i radilo se o trenucima da bi ga se spasilo. To se dogodilo upravo 2 dana prije službenog izlaza cjepiva na tržište, u travnju. Ja sam se skamenila i pitam se što mi je raditi, trebam cijepiti svoju djecu, ali time im stavljam glavu u torbu jer je vjerojatno da će sve biti u redu, ali eto izgleda i da ne mora. Osjećam se bespomoćno, jer cijpiti ih moram, ali s druge strane ne želim jer ne znam sve što bih morala znati

    L

    Lea, 16.11.2004.
    Lukas, 02.10.2007. :? :? :? :?

  50. #50
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Nova prvotno napisa
    Mi smo naručeni za cijepljenje 19. i još bih samo nešto pitala... je li bio nekakav sastanak gdje su pedijatri mogli više saznati o tom cjepivu i zašto neki pedijatri UPOZORAVAJU na neki sastojak iz tog cjepiva, a drugi ne. Jako je frustrirajuće nemati pravu informaciju, a morati donijeti odluku koja se tiče naših malenih.
    Po onom što sam do sad čula mi se čini da pedijatri koji sami prodaju cjepivo 6u1 u ambulantama (po uvijek višoj cijeni btw), češće imaju nešto protiv ovog novog... ali nemam baš dovoljno velik uzorak da bih to kategorički zaključila.
    Bio je sastanak. sve su čuli. Oni koji se čude nekom sastojku nisu dobro slupali ili nisu shvatili. Ne znam kako bih to drukčije protumačio.......
    Znaš li možda o kojem se to tajnom sastojku radi?

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •