Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 112

Tema: Ljetovanje u Turskoj

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno Ljetovanje u Turskoj

    Eto, naslov sve govori. Ove godine sam odlučila da nam familija neće ljetovati na Jadranu (muka mi je od preskakivanja ručnika). Kao odredište mi se sviđa Turska. Je li netko tamo bio u 7. ili 8. mjesecu, gdje točno i kakvi su utisci?

  2. #2
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno

    tamo ti je u to vrijeme prevruće, mi smo išli u 5. i 6. mjesecu i bilo je isto jako toplo, ali izdržljivo, preporučila bi all inclusive, nije puno skuplje, a imaš neograničeno cugu, obavezno da hotel bude na plaži, bilo nam je lijepše u Beleku i Antalyiji, a manje u Alanyiji, sve ja jako lijepo i isplati se otići,...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj fjora prvotno napisa
    tamo ti je u to vrijeme prevruće, mi smo išli u 5. i 6. mjesecu i bilo je isto jako toplo, ali izdržljivo, preporučila bi all inclusive, nije puno skuplje, a imaš neograničeno cugu, obavezno da hotel bude na plaži, bilo nam je lijepše u Beleku i Antalyiji, a manje u Alanyiji, sve ja jako lijepo i isplati se otići,...
    Upravo sam na to i mislila: platiš i uživaš. Ubilo me to što je kod nas, sve i da hoćeš potrošiti puno novaca, govoto nemoguće stvarno uživati.
    Kaj se vrućine tiče-mi smo kao familija imuni na vrućinu. Ja tek na 38 cvatem i guštam . Ako se sjetiš u kojem ste hotelu bili u Antalyiji pliz javi.

  4. #4
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    i mene zanima, posebno kako je za djecu. mi se vec dugo brusimo na to iz istih razloga. dosta mi je jadranske guzve. zelim ici negdje samo mm ja i mali (u hvaru imam kucu pa je uvijek cijela obitelj na gomili) da imamo sve, da ne moram kuhati da mali ima zabavu. i mi bi svakako apartman ili bungalov a ne sobu.

  5. #5
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno

    bili smo u Blue Waters, bilo je i tada jako lijepo, ali je sad još preuređen
    http://www.holidaycheck.it/hotel.php...FQpTZwodCHidWQ

    uvijek tamo ima zabave i za djecu i za odrasle, cijeli dan se animatori brinu za dobro raspoloženje, za dijecu je možda malo prepreka jezik, ali lako se snaći, okom dana su aktivnosti na bazenu i okolo, a navečer je uvijek ples za djecu, pa show i ples,...
    nekad ti se ni ne ide iz hotela, ali ima stvarno prekrasnih izleta, osobno preporučam Pamukale,...

  6. #6
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    mm je bio prije par godina sa bivsom zenom ali oni su bili u bodrumu a aranzmana za tamo vec neko vrijeme nema. on veli da je bilo fenomenalno sta se tice ponude i svega. mislim pretpostavljam da je i u drugim mjestima jednako dobro ali kad idem sa djetetom ne zelim riskirati da dodjem pa da mi bude grozno ili da njemu bude dosadno. inace i mm veli da je vidjeti pamukale nesto posebno. ipak ne znam dal je izvedivo ici na cjelodnevne izlete sa malim djetetom?

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne volim all inclusive jer se svaki put udebljam.
    pogotovo je Turska i hoteli s 5* kritična: oni stalno, i na plažu, nešto donose.
    A nemo`š odoljeti!

  8. #8
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    a ja bas zato vlim jer ja nemam sto izgubiti vec sam udebljana da ne mogu bit udebljanija. bas mi m. veli kako su njemu nosili u dok se brckao u plicaku na pladnju kriske ohladjene dinje.
    mene samo brine jel mi marko premali za tu vrstu ljetovanja :/

    nekako u hvaru ima svoj red i ritam,rodjake s kojima djipa po plazi, kucu na dohvat ruke kad je prevruce ili kad je umoran, a ako odemo u tursku to je s njim ipak odlazak u nepoznato.

  9. #9
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja bih s djetetom išla tamo jedino ako bi išla još neka obitelj s djetetom.

  10. #10
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    znaci mislis da bi mu ipak bilo dosadno. pa i ja se brinem oko toga zato svaki put i odustanemo. mislim ici cemo u hvar i ovako i onako to je neizbjezno ali zeljeli bismo se i m i ja odmoriti. pa bi to u turskoj bilo za nasu dusu.

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa da...
    iako djeca pronađu jezik svih dijelova tijela i lijepo se sporazumijevaju, opet ostaju oni dijelovi dana kada bi čovjek bio u sobi (jer je sunce prejako za plažu ili šetnju), pa bi kartao, pričao s nekim...
    ne samo zbog djeteta, i zbog nas

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ja bih s djetetom išla tamo jedino ako bi išla još neka obitelj s djetetom.
    kompatibilna obitelj s kompatibilnim djetetetom

    da nemaš urlačinu i deračinu 8 dana 1000 km od kuće 24/7

  13. #13
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa računam da uvijek imam "svoj" prostor za pobjeći.

  14. #14
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    moram priznati da koliko god volim svoje prijatelje jer ne bih se ni druzila s njima da ne volim s njima provoditi vrijeme ipak ne bih mogla nikoga izdvojiti a da sam spremna biti s njima 15 dana odmora :/ ono na plazu skupa, pa na kavu skupa, pa na veceru skupa, pa izlet skupa. ne znam toliko mogu biti samo sa muzem a ni s njim u svako doba

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa ne računam da ste vezani pupčanom vrpcom.
    to što ste odabrali isto mjesto i termin, ne znači da 7/24 morate biti zajedno.
    nego, kao i u Zagrebu: halo, šta radite, aj skočite malo do nas.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ljude najbolje upoznaš na zajedničkom putu


    malo ih je prošlo na tom ispitu

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ljude najbolje upoznaš na zajedničkom putu


    malo ih je prošlo na tom ispitu
    A tek na jedenju!!! Ako niste stvarno kompatibilni-eto svađe. Probala. Ne ponovilo se.
    Zato bih ja da idemo samo nas troje.

    Kaj se djece tiče-ni ja nisam za daleka putovanja s manjom djecom jer se poslije ničega ne sjećaju. Naša M. je proputovala dosta toga, ali pamti samo neke skoro nevažne detalje. Morat ćemo ponoviti sve to da joj nešto i ostane. Mislim da bi joj ovaj put bio zanimljiv-zajedno s izletima. Engleski govori tako da se ne brinem oko sporazumjevanja, a meni kola-dvije ne bi škodile. MM već tak i tak ima previše pa ga neće ubiti još koja kila gore .
    Ispada da je All inclusive opcija za nas. A sad mi se jede ohlađena dinja

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    jedenje=jedRenje

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    sad mi je ipak jasnije

  20. #20
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    to s jedrenjem donekle jest istina.
    jedrila sam godinama, po više puta godišnje... sa najboljim prijateljima, ali i sa potpunim neznancima.
    nikad konflikta, nikad zategnute situacije.
    jest da je mali prostor, ali svi smo toga i svjesni.
    naravno, ako ti se hoće, možeš se posvaditi i oko toga jesu li špagete al dente ili raskuhane, hoćeš li put Visa ili Lastova...
    ali ako je to razlog da si pokvariš užitak koji ti je dan boravkom na jedrilici... onda ti je stvarno bolje ostati kod kuće i sve to gledati sam u časopisu "More"...

    Nema te destinacije ni tog all inclusivea koji bi mogao zamijeniti samo vikend jedrenja na našemu moru

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    jest da je mali prostor, ali svi smo toga i svjesni.
    E, da, tako je kad su SVI toga svjesni. Ali kad je na jedrilici žena koja je spremna napraviti dramu zato jer joj se peruta koža na potkoljenicama, a taman joj je nestalo njenog najboljeg mlijeka za tijelo, a sve to par nautičkih milja od prvog naseljenog otoka...
    Probala sam robiznonski turizam, kampove u svim varijantama, spavanje "na divlje", hotele, kuće, apartmane, putovanja noćnim vlakovima u Europi, putovanje kamperom, jahtom, jedrilicom.... Ove godine želim ležati na udobnoj ležaljci i jesti rashlađenu dinju koju nisam morala dovući s placa . I želim da mi danima bude vruće jer ovo naše ljeto od kojeg nekoliko dana provedem u dugim rukavima mi se ne sviđa.

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    lako za dinju...
    ali oni donose i pite od jabuka, halvu... oooo, svašta... 8)

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    lako za dinju...
    ali oni donose i pite od jabuka, halvu... oooo, svašta... 8)
    Samo nek donesu: neće se baciti 8) . A sve to na nekoj udobnoj ležaljci u hladovinici... Još ako im se omakne i lubenica očišćena od koštica...

    Mene konkretno smeta to što znamo biti po 3 tjedna u komadu na moru i što mi već za tjedan dana postane dosadno. Osim ribarskih večeri i pokojeg koncerta kod nas na samoj obali se ništa ne događa.
    Kad smo u nekoj pustoši priuštim si plaženje po stijenama s fotoaparatom u ruci. To me veseli, ali nemrem plaziti 3 tjedna. Kad smo u civilizaciji očekujem neke blagodati iste tj. zabavu, ali ispadne da za nju moraš putovati okolo, a to mi se nekad baš i ne da. I na kraju ispadne da nam se večeri svedu na šetnje uz more. To da na plaži naplaćuju plastične ležaljke kao da su od tikovog drveta neću ni spominjati. Ni fekalije u plićaku, ručne frižidere i ostatke sendviča vikend-izletnika. Sorry, nemrem više. Hoću da me netko 7 dana mazi i pazi, hrani me na plaži i zove me Darkić . Želim potrošiti ono što sam zaradila tijekom godine na to da mojoj familiji bude lijepo, a onda idemo u pustoš/jedrilicu/što god.

  24. #24
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    moje je dijete jos malo pa meni od vecernje zabave ionako nema nista. maksimum mi je da sa mm-om na balkonu cugam dok dijete u sobi spava ali bih zato rado da se maknemo od obitelji, od njihovih odnosa i problema, od toga da treba kupiti spizu za svih, kupiti plin, skuhati, oprati, upozoravati da se ne deru sav glas ispod prozora dok mi mali spava ili dok mi spavamo. zelim spavati u miru, da mi netko drugi donosi i kuha hranu i posprema iza mene. da mi je jedina briga kako da se zabavljamo i kupamo, a ne da na odmoru imam malo vremena za dijete jer imam duplo vise obaveza nego preko godine.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Lu, ne boj se putovanja s malim djetetom. S tri godine naša M. je putovala u Izrael, promijenila klimu, prehranu, jezik.... I ništa joj nije bilo.
    Ovo što opisuješ mi je poznato: imamo kuću na moru u koju izbjegavam ići: susjedi koji nas poznaju, rodbina koja "navrati" na par dana, plac na kojem srećem poznate... Ja to više ne mogu, ne želim i točka. Sreća u tome je što nam je M. dosta na moru i s nama i s bakom, ali sad je već prevelika da joj se ljetovanje svede na plažu i skakalice. I ona hoće nešto novo.
    Otputite se bez straha: djeca su strašno prilagodljiva.

  26. #26
    slava avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    890

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ne volim all inclusive jer se svaki put udebljam.
    pogotovo je Turska i hoteli s 5* kritična: oni stalno, i na plažu, nešto donose.
    A nemo`š odoljeti!
    Ja sam u Turskoj bila na kružnom putovanju Malom Azijom, dakle, svaku veče dolazili u drugi hotel i ujutro nastavljali put. Bilo je fenomenalno, toliko toga imaju za pokazati. Iako nije bilo all inclusive, već PP, po prvi put u životu, uza svo to kretanje i obilaske, plivanje po bazenima i moru, nakon tjedan dana dobila 2 kile. Meni je njihova kuhinja toliko odgovarala, uživala sam u svakom zalogaju. Napominjem da kolače nisam jela, jer nisam baš ljubitelj slatkog.

  27. #27
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Moglo bi se reći da mi dole idemo gotovo redovno. Sa djecom je all inclusive super rješenje, ne moraš ni o čemu misliti što se hrane tiće, nezgodno je za odrasle kojima je izvrsana hrana na dohvat ruke u svakom trenutku . Kako smo vidjeli gotovo cijelu obalu od Antalije do Alanje, zaključili smo da nam je Kemer nekako najbolji. Plaža je šljunkovita, prijatna za hodati bosonog (naravno ako nije prevrelo), Kemer je simpatično mjestašce, danas u glavnom turističko, sa standardnom turističkom ponudom, i blizu je Antalijskog aerodroma, pa nema duge vožnje autobusom, kad avion sleti. Kome vožnja autobusom nije problem, a voli više pješčane plaže, preporučila bih Alanju, posebno hotele na Kleopatra plaži. Alanja je živopisni gradić i ima se mnogo stvari za vidjeti. Kad se uzimaju fakultativni izleti, savjetovala bih da ih ugovorite sa lokalnim agencijama, i ako vam njihova predstavništva izgledaju nugledno, oni zapravo samo prodaju aranžmane većih turističkih agencija (Metro je izuzetno dobra). Kako smo isprobali i lokalne i ove naše agencije koja nas je tamo vodila, zaključili smo da su njihovi puuuuno kvalitetniji za puuuno manje para. I nema frke, 100% su pouzdani, mi smo zaista išli sa njima svugdje.
    Mim ako imaš kakvih konkretnih pitanja, reci, sad ne mogu više da se sjetim šta bih još pohvalila

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Bez brige, imat ću milion pitanja , ali već si mi puno toga rekla: najvažnije mi je oduševljenje kojim pišeš. Definitivno ću si popisati sve što si predložila i ići na sigurno. Nego, da se ne iznenadim: koliko je tamo stvarno stupnjeva na početku 8. mjeseca i jel stvarno sunce toliko opasnije od našeg? Mislim, može li se okupati dok prži i zbrisati u hlad? Kakve su temperature mora i jel čisto? Kolko je daleko Pamukkale i je li takav izlet malo prenaporan za djecu? Eto, počela sam s pitanjima .

  29. #29
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A propos naših "ne-ljeta" u 8.-me mjesecu, izgleda da je Jadran uhvatio takav neki trend da je 7.-mi mjesec ono pržiona, a dođe 1.8., zapuše bura i adio ljeto. Ja sam zadnjih 7-8 godina ljetovala u 8.-me, ne sjećam se kad je bila normalna temperatura bez kiše, hladnoće (na Visu, npr., plus 15 navečer) itd., onda more padne na 21-23 i ne diže se više. U 7.-me je druga priča - često i prevruće, prošle godine smo bili u 7.-me i bilo je par dana neizdrživo od vrućine, doslovno - isto Vis - more preko 26 itd.. Nema više ko' što je bilo u našem djetivnjstvu da je to jedno dugo ljeto i normalne temperature. Baš zadnju godinu ljetovanja u 8.-me sam intenzivno pratila temperature mora okolo - Grčka, Turska, i kad je kod nas bilo ono tjednima 21 na Braču, Turska se držala na 25, 26, jedino ne znam je li to onda ako je normalno mediteransko ljeto prevruće, ali stekla sam nekako dojam da su Grčka i Turska i dalje ono... "normalne", tj. da nemaju te ekstreme koje kod nas izaziva bura (ono 1.8. zatvaranje Sv. Roka od jačine bure...). Možda se varam... Kolega Nijemac kaže da je Turska jedna od najljepših zemalja za ljetovanje koje je on vidio, pa i mene vuče da jednom tamo odemo, slike izgledaju prekrasno... Ovo sa susjedima i tim "klaustrofobičnim" familija đirevima - navraćanja, zajednička kuhanja i samoposluge itd. - skroz kužim... I želim ti ugodno ljetovanje u Turskoj - napišite dojmove kad se vratite, ako se odlučite! Ta ljetovanja kod nas, iako lijepa, se na kraju stope u jedan doživljaj i lijepo je koji put "prošarat" s nekim drugačijim doživaljajem i pravim opuštanjem di te nitko ne zna, ostaje bitno upečatljivije....

  30. #30
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Mim, mi smo bili tri puta u Turskoj, prvi put u Alanyji, drugi put u okolici Bodruma, a treći, prošlog ljeta, u mjestašcu Konakly vrlo blizu Alanyje.

    Sva tri puta nam je bilo izvrsno i nadamo se da ćemo ići ponovno.

    Sedmi i osmi mjesec su u Turskoj pakleni - naš omiljeni termin je posljednji tjedan kolovoza i prvi tjedan rujna.

    Da ne duljim, pitaj sve što te zanima.

  31. #31
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    u mjestašcu Konakly
    Konakli

    Sorry na tipfeleru.

  32. #32
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Sedmi i osmi mjesec su u Turskoj pakleni - naš omiljeni termin je posljednji tjedan kolovoza i prvi tjedan rujna.
    Mi smo isto imali ovaj tjedna za Grčku i bilo je baš super - more dovoljno toplo, nije stravično vruće, a u 6.-me (ona spajanja krajem 6.-ga) je more u Grčkoj za mene još uvijek prehladno (ja sam reumatičar pa volim da bude 25 - krajem 6.-ga bude oko 23).

  33. #33
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Sedmi i osmi mjesec su u Turskoj pakleni - naš omiljeni termin je posljednji tjedan kolovoza i prvi tjedan rujna.
    Mi smo isto imali ovaj tjedna za Grčku i bilo je baš super - more dovoljno toplo, nije stravično vruće, a u 6.-me (ona spajanja krajem 6.-ga) je more u Grčkoj za mene još uvijek prehladno (ja sam reumatičar pa volim da bude 25 - krajem 6.-ga bude oko 23).
    I mi smo u Grčkoj bili u tom terminu. Zapravo, istočni Mediteran je tad najljepši.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Drage cure, samo pucajte detalje: koji hotel, koja plaža, koji izleti, tips&tricks vezani za put, mijenjanje valuta, kupovinu (o, da, namjeravam i to 8) ), sve što vam padne na pamet. Hm..."pakleno" znači temperature preko 40 ili ? A kaj se mora tiče-najsretnija sam kad svi kukaju kako je more pretoplo. Na 26 stupnjeva počinjem uživati i ne izlazim van.
    Sve vas , baš ste od pomoći

  35. #35
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Drage cure, samo pucajte detalje: koji hotel, koja plaža, koji izleti, tips&tricks vezani za put, mijenjanje valuta, kupovinu (o, da, namjeravam i to 8) ), sve što vam padne na pamet. Hm..."pakleno" znači temperature preko 40 ili ? A kaj se mora tiče-najsretnija sam kad svi kukaju kako je more pretoplo. Na 26 stupnjeva počinjem uživati i ne izlazim van.
    Sve vas , baš ste od pomoći

    Ako hoćeš detalje, dobit ćeš detalje.

    1. Alanya, prva dva tjedna kolovoza 2003.

    Tada smo mm i ja još bili bez djece (pazi sad: zadnji dan ljetovanja napravila sam test i bio je pozitivan!), što je dosta bitno za odabir smještaja. Naime, odsjeli smo u hotelu na samoj plaži Kleopatra, prvi red do mora. Znači, s hotelske terase silaziš direktno na plažu. Plaža je dugačka i pješčana, javna i prepunjena različitim sadržajima, od svih mogućih paraglajdinga i ostalih vratolomija do običnih stvari tipa odbojka na pijesku ili tenis. U hotelu smo imali polupansion, što se pokazalo kao izvrstan izbor - naime, Alanya je prepuna odličnih restorana i stvarno smo uživali ručajući svaki dan negdje drugdje. Tada su cijene bile toliko smiješne da se dobar ručak mogao dobiti za dva eura, a cijena pića (veliko pivo, veliki ajran, sokovi i sl.) se kretala oko eura. Uz ručak i piće u većini restorana bi te nakon jela počastili kavom. Međutim, ako dođeš samo na kavu, naravno da ti ju naplate. (Nadam se da nisam spetljala.) Dvaput smo išli na večere restorane koji su u vodiču bili označeni kao najbolji u gradu i oba puta je cijela večera, od predjela do deserta, zajedno s buteljom predobrog vina, koštala nekih dvjestotinjak kuna. Riječ je o zaista vrhunskim restoranima, klopa je bila savršena, i posluga, ambijent, ma sve. Ako hoćeš burek, kažeš samo "burek" i po defaultu dobivaš burek sa sirom. Većina restorana ni ne drži burek s mesom, a u onima koji ga drže ako ga želiš, moraš to posebno naglasiti, jer riječ "burek" njima, kao i nama ovdje, označava isključivo varijantu sa sirom.

    Uglavnom, nisam ziher da bih baš tamo išla s djecom, jer hotel na plaži = cjelodnevna buka i vreva, do duboko u noć. Svaki hotel ima svoju muziku, pa tome dodaj kafiće, pa klubove, pa noćne kupače, uglavnom, zaista je bučno. Nas to tada uopće nije smetalo, dapače.

    Od Kleopatre do središta grada treba pet do deset minuta lagane šetnje. U samom središtu postoji nekoliko trendovskih lokala u kojima su cijene pića već tada bile osjetno više (npr. malo pivo je bilo četiri eura), no to su bile više iznimke, nego pravilo. Alanya je jako simpatičan gradić u kojemu možete obići srednjovjekovnu fortifikaciju, crveni toranj, špilje, arheološki muzej i još nekoliko zanimljivih mjesta.

    Budući da sam ja jako zimogrozna, meni nikad nije vruće , pa tako mi nije bilo ni tada. Znam da su temperature bile oko četrdeset, a more tridesetak stupnjeva, no ono što nas je ubijalo bila je vlaga.

    Izleti - možeš ići zaista svugdje, jedino što je za neke izlete potrebno izdvojiti i po nekoliko dana, pa vidi da li vam se to da. Za vrijeme dok ste na izletu najnormalnije plaćate hotelsku sobu. Uglavnom, ako se ne odlučite na višednevni izlet, uvijek možete otići na jedan dan na planinu Taurus ili na jednodnevni izlet brodom na Cipar (naravno, u turski dio). Svakako preporučam da malo zagrebete u unutrašnjost, jer obala nije "prava" Turska - obala je lijepo dekorirani njemački kapital namijenjen opuštenom odmoru europskih turista, a pravu sliku zemlje dobit ćete ako odete barem koji kilometar u unutrašnjost.

    Kupovina - e sad, ovisi što želiš. Ako nemaš ništa protiv lažnjaka, Turska će ti biti raj na zemlji. Za dvadeset-trideset eura dobit ćeš vrhunske kožne torbe s natpisima Gucci, Prada ili već neki, što ti srce želi. Isto vrijedi i za odjeću, obuću, sunčane naočale i sl. Nema što nema. Meni je to, iskreno rečeno, bio problem, jer sam si htjela kupiti finu crnu ili crvenu kožnu torbu, ali bez ikakvog natpisa, i to u tri posjete Turskoj nisam uspjela naći. Na svemu je nekakav natpis (lažni, naravno), a meni to smeta i tak na kraju niš od torbe.

    U Turskoj se isplati kupovati zlatni nakit (ali je dobro prije putovanja vidjeti kakve su cijene u Zg) te njihove lokalne rukotvorine, ako ti se sviđa taj tip stvari - npr. ćilimi (koje će ti neki dućani čak besplatno poslati na kućnu adresu), kožni predmeti (ima zaista prekrasnih, nikad neću prežaliti par jakni koje si nisam kupila, a mogla sam, za zaista sitnu lovu) i sl. Od jestivih suvenira tu su med s orašastim plodovima, halva, instant čajevi (najčešće s okusom jabuke, no ima i drugih) i, naravno, turska kava.

    Za razliku od Italije i Grčke, u kojoj su me trgovci više puta pokušali prevariti, u Turskoj su uvijek bili izuzetno pošteni. Uvijek ti kažu što je koža, a što nije, koje zlato je kvalitetno, a koje nije i sl.

    Cjenkanje je, htjela ili ne, obavezno. Čim pitaš koliko nešto košta, upuštaš se u beskonačne pregovore "forti juro, for ju tventi fajv, đast tudej". Cijenu možeš spustiti ovisno o svojim pregovaračkim sposobnostima. Uglavnom, poanta je da lupiš što nižu, onda oni odglume uvredu, pa se šokiraju, pa odigraju pravi mali igrokaz i onda se nađete negdje u sredini. Ako se na tvoju ponuđenu cijenu samo okrenu i ne žele više razgovarati, znači da si ponudila premalo. Čim pregovaraju, spremni su prodati i za tvoju cijenu, bez obzira za cijeli teatar koji izvode. Moj savjet bi ti bio da ne kupuješ na prvu loptu, nego probaj prvo vidjeti što te sve zanima, pa kod jednog trgovca kupiti što više toga. Tada možeš dogovoriti dobar popust i eventualno još dobiti neki dodatni poklon.

    Eh da. Aerodrom je u Antalyji, a vožnja autobusom do Alanyje traje nekih dva sata. Nije strašno, jer je cesta jako lijepa, ide uz more i meni je osobno ta vožnja skroz zanimljiva.

    Što se tiče valute, najbolje ti je imati euro. Možeš ti, ako baš želiš, imati i turske lire, no eurom možeš plaćati zaista svugdje i vrlo su pošteni što se tiče preračunavanja, tako da uopće nema beda. Zapravo, čim kreneš nešto kupovati, odmah te pitaju u kojoj valuti želiš da ti kažu cijenu.

    Ono što moraš paziti je da te ne ocijene kao Ruskinju. Naime, Rusa ima fakat puno i prilično su bogati, pa ako misle da si Ruskinja, neće baš biti spremni na spuštanje cijena. Čim im kažeš da si iz Hrvatske, ponudit će ti bolju cijenu.

    Na žalost, tada nismo imali digitalac, a nemam ni skener, pa ti ne mogu staviti slike na net da sve to vidiš. Vjeruj mi na riječ da je sve bilo izvrsno. Aranžman je bio Guletov (www.gulet.at), kupljen u agenciji Azur u Tkalči.

    2. Bitez kraj Bodruma, kolovoz 2004.

    E, tu smo išli na samo tjedan dana, jer je Fiona imala tek nekoliko mjeseci i bilo nas je malo frka. Uglavnom, išli smo prvi put u all inclusive klub i to nam je bilo totalno otkriće. (Prije toga smo bili tipovi za što manje hotela, a što više samostalnog šalabajzanja.) Samo mjestašce je prekrasno - mirno, idilično, s najljepše uređenom plažom koju sam vidjela. Za razliku od Analyje, koja je na obali Mediterana, Bitez je na Egejskom moru koje izuzetno podsjeća na našu obalu - dakle, razvedena obala, šljunčane plaže, more nešto hladnije, no zrak izuzetno topli. Bili smo posljednji tjedan kolovoza i bilo je fakat vruće.

    U hotelu smo imali tri obroka, sva tri u obliku švedskog stola. Izbor hrane je bio izvrstan. Cijeli dan su nam nudili nekakve užine, gablece, kolače, pitu (tradicionalnu tursku pitu), ovo-ono, a cijeli dan imaš besplatnu kavu, čaj, sokove, pivo i lokalna alkoholna pića. U cijeloj regiji je na snazi zakon da se ne smiju graditi kuće više od, ne znam, četiri (?) kata, tako da je hotel zapravo kompleks malih kućica, kao bungalova, koje su prekrasno uklopljene u prirodu. Imao je dva bazena i nekoliko kafića, tj. terasa.

    Plaža je također bila javna. S jedne strane je bilo more s plažom u dubini od nekih desetak metara, pa stazica, pa kafići i restorani. Svaki kafić i restoran se brinuo za dio plaže koji se nalazio ispred njega, tako da bi ti, dok se sunčaš, došao konobar pitati te želiš li nešto, no konzumacija nije bila obavezna, jer plaža nije bila dio kafića. Na plaži je sve bilo puno ljuljački, mornarskih ležaljki i ostalih hedonističkih rekvizita.

    Bodrum je bio udaljen 7 km i povezan minibusevima. Ne sjećam se više cijene vožnje, no znam da je bila vrlo povoljna. Međutim, Bodrum je u startu bio nešto skuplji od Alanyje, ne puno.

    Uglavnom, Bodrum kao grad je super za pogledati i posjetiti, no prvenstveno je namijenjen noćnom provodu, tako da bih ti, ako se odlučite za taj dio Turske, preporučila neko mjesto u blizini, a ne sam grad.

    Što se tiče shoppinga i ostalog, sve što sam napisala o Alanyji vrijedi i za Bodrum. Aerodrom je u samom Bodrumu i do Biteza smo se vozili vrlo kratko.

    Aranžman smo uzeli u nekoj bečkoj last minute agenciji i fakat nemam pojma čiji je bio. Prošle godine smo ponovno tražili taj Bitez i nitko ga nije nudio (?). E da, imam slike s tog ljetovanja na imageshacku, ali nemam album na fotkiju, pa ti ne mogu poslati link. Ako te zaista zanima, složit ću album.


    3. Konakli kraj Alanyje, kolovoz/rujan 2007.

    Prošle godine smo bili u tom Konakliju. Nit vodilja nam je bila što bolji, a što povoljniji all inclusive aranžman. Hotel je bio izvrstan. E da, što se tiče hotela - otkad se Fiona rodila, idemo samo u hotele koji imaju tzv. obiteljske sobe. To su sobe s dvije spavaonice, tako da u jednoj uspavaš dijete, a u drugoj (ta druga obično ima i balkon) su roditelji koji tada imaju malo mira za sebe. To nisu dvije klasične sobe spojene vratima, nego jedna soba s dvije spavaonice i jednom kupaonicom i ne košta kao dvije sobe, nego tek nešto više od obične sobe.

    Dakle, hotel je bio po opisu vrlo sličan onom iz Biteza, osim što nisu bili bungalovi, nego jedna veća zgrada. Imao je dva bazena za odrasle, dva za djecu, akvapark, teniski teren, dječji klub (posebna kućica za dječje aktivnosti da se djeca mogu igrati tijekom dana, a da ne budu na onom jakom suncu), dva dječja igrališta, dva-tri terena za odbojku na plaži, tri restorana, nekoliko kafića i privatnu (hotelsku) plažu. All inclusive je bio kao onaj iz Biteza.

    Hrana u Turskoj je mješavina europske i turske. Dakle, ponuđena su jela od kojih si svatko može složiti što god želi, od onih koji žele probati nove okuse do onih koji svugdje na svijetu žele jesti kao kod kuće. Neka jela od ribe, mesa i sl. se pripremaju pred gostima.

    Sam Konakli je otužno malo mjestašce po kojem smo znali prošetati, ali nije ništa posebno. Dakle, fokus nam je bio hotel koji nudi sve za cure, a ne atraktivnost mjesta. Nekih 12-13 km južnije je bila Alanyja, u koju smo išli na izlete i koja je sasvim zadovoljila naše trenutne zahtjeve za kulturom i ostalim aktivnostima koje nisu vezane uz kupanje.

    Fotke sam bila stavila na forum, ali pretpostavljam da je topic već odavno potonuo, pa ako te zanimaju, poslat ću ti link na pp.

    Aranžman smo uzeli u Kompasu i išli smo iz Ljubljane, no žao mi je što nismo uzeli identičan u jednoj austrijskoj agenciji. Najprije, gospodin u Kompasu je bio izuzetno neljubazan, okretao je očima na sve što sam ga tražila, nije mi napravio dodatno putno osiguranje koje je uredno naplatio i sl. Još smo dodatno morali platiti aerodromske pristojbe, što sam kasnije saznala da je normalno za naše agencije (ok, Kompas je slovenski, ali znaš kaj hoću reći). Kad god smo putovali s austrijskim agencijama, cijena koja je bila u katalogu bila je finalna, obično je obuhvaćala čak i osiguranje, i nije više bilo dodatnih (neugodnih) iznenađenja.

    Uglavnom... to ti je to. Ako te još nešto zanima, pitaj.

  36. #36
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    http://www.grandhaber.com/en/indexen.html
    Ovdje smo mi išli zadnje dvije godine zbog toga što je idealno za djecu (malu, 2006 je E. imala 1,5 godinu, a posebno za veću), a ne plača se do djetetove 12 godine (ovo provjerite). Mi smo išli preko Fibule ( http://www.fibula.ba/bos/fibulausvij...lausvijetu.htm na dnu ima adresa predstavništva u ZG) i prezadovoljni smo.
    Što se termina tiče, 7. i 8. mjesec su zaista veoma topli (40 i više), a ako voliš "čaj" temperaturu mora, predlažem drugu polovinu augusta, početak septembra, kad je voda jako topla, a temperature u padu (38-39 ). Mi ove godine planiramo ići početkom juna. Iz Kemera Pamukale nisu daleko, kao recimo iz Alanje, ali savjetujem da ne pristajete na jednodnevne aranžmane, već da se obavezno noči u Pamukalama (gore su hoteli kao iz bajke, imaju termalne bazene itd.) jer je prenaporno. Što se djece tiće, mislim da se ja ne bih odlučivala krenuti sa djetetom mlađim od 4 godine. Autobusi su klimatizirani, obilaze se usputne znamenitosti (mi išli sa lokalcima, nikad se u životu nisam bolje provela na dvodnevnom izletu).
    Kupovinu su upropastili Rusi! Ono što je nekad zaista bio ćejf, razgledanje, opuštena komunikacija sa prodavačima, cjenkanje i natezanje oko i onako povoljnih cijena suvenira, sad su fiksne cijene i namrgođeni prodavači :/ (na sreću ne svi, i u glavnom su se razvedravali kad bi mi rekli da smo iz Bosne). Cijene su takođe znatno skočile, jer se Rusi ne cjenkaju, plačaju dolarima koliko se traži, a Turci to, naravno, koriste.

  37. #37
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno Re: Ljetovanje u Turskoj

    Citiraj mim prvotno napisa
    Eto, naslov sve govori. Ove godine sam odlučila da nam familija neće ljetovati na Jadranu (muka mi je od preskakivanja ručnika). Kao odredište mi se sviđa Turska. Je li netko tamo bio u 7. ili 8. mjesecu, gdje točno i kakvi su utisci?
    Proputovala sam Tursku uzduz i poprijeko, i za ljetovanje bih ti preporucila mjesta kao sto su Marmaris (prekrasne pjescane plaze, u unutrasnjosti su divne plantaze naranci, voznja poluotokom je krasna; mozes na jednodnevni izlet katamaranom na Rodos u Grku), Bodrum (prekrasan stari grad, cijeli poluotok je krasan, vrlo zanimljiv pejsaz, a na jednodnevni izlet u Grcku mozete na Kos), Fethiye (arheoloski jako zanimljivo, a boja mora je prekrasna!).

    Preporucila bih ti isto tako da izbjegavas Kusadasi (okolica je lijepa, arheoloski zanimljiva (Efez i ostalo), ali sam grad je jednostavno pretrpan. Ako ti se svidja okolica, radije izaberi hotelski smjestaj van grada. Iz Kusadasija mozes na jednodnevni izlet u Grcku na Samos, plus naravno izlet u Efez, spilje 7 spavaca, Selcuk, Pamukkale nisu strasno daleko za dvodnevni izlet...)

    Tips & tricks za put: apsolutno nista posebno. Ne treba ti nikakvo docijepljivanje, ne trebas se brinuti putne dijareje i slicnoga.

    Valuta: preferiraju dolare, pa tek onda eure.

    Kupovina: crveno zlato, koza, svila, zacini... You name it.

    Temperatura: da, temperature budu visoke. Najidealniji mjesec za posjet Turskoj ti je kraj svibnja, kada su zrak i more topli, no nije paklenski vruce. Vlage uglavnom nema. Obvezno visoki zastitni faktor, lako se izgori.

    Hrana: toplo ti preporucujem da ne nasjedas na all-inclusive, pa mozda cak ni na polupansion. Iako su povoljni, obilni i ukusni, u Turskoj se jednostavno gotovo svugdje odlicno jede, a cijene u restoranima su im gotovo smijesne. Riblja plata za dvoje u najboljem restoranu u Marmarisu, sa prekrasnim pogledom na staru luku je cca 80 Kn, sto je oko 120 Kn nego u nasim najboljim obalnim restoranima.
    Sto jesti: uobicajeni dorucak im je pecivo, paradajzi, masline, sir, onako je za nase pojmove vise "salatni", no uz to idu i odlicna peciva, marmelada, med. Svugdje mozes dobiti i klasicni, "kontinentalni", odnosno europski.
    Predjela i glavna jela: u Turskoj i vegetarijanci i mesozderi odlicno prolaze. Za predjelo ne propustiti pastirma, otprilike prsut od govedine. Cesto rade pogacice punjene pastirmom, to je jedan od specijaliteta u Marmarisu. Dalje, pide, meze (bijeli sir, salata od patlidzana, cacik (jogurt sa metvicom), dolma, sarma, kofte (cufte), itd.
    Imaju izvrsna peciva i odlicn kruh.
    Dalje, riblje plate, jela od janjetine (specijaliteti iz unutrasnjosti), Adana kebab, Doner kebab, Iskender kebb (meni najbolji od kebaba), keskek, bulgur pilav, itd.
    Uz jela se pije ayran, jogurt koji je razrijedjen vodom i posoljen. Izvrsno pitak, izvrsno gasi zedj i ljutinu pojedine hrane.
    Jela nisu bas jako ljuta, no koriste puno persina.
    Za desert obicno moras otici u slasticarnu, kod njih je to dio tradicije, 'poseban restoran za slatko', tatlisi: obvezni su lokumi - meni je osobno najbolji onaj od ruze.
    Baklava (narezana na zalogaj-komadice), anatolijski puding (u Marmarisu imas posebnu slasticarnu koja posluzuje samo pudinge, anatolijski je najbolji), lokma (deblja, ali zato padas u nesvijest od ekstaze okusa ), itd.
    Pica: pivo Efez, raki (rakija od anisa), imaju odlicna bijela vina iz Kapadokije (buteljke oko 40 Kn u restoranu), kava, elma - caj od kore od jabuke.

    Javni prijevoz: dolmus, to ti je nesto kao taxi-bus, ima svoje stanice, no kosta zaista minimalno. Taksi takodjer nije skup, pogtovo ako se unaprijed dogovoris o cijeni. Rent-a-car je takodjer jeftin, traze te da ostavis dokument no nagovori ih da si naprave kopiju, ipak ti treba putovnica dok se okolo vozikas. Toplo preporucujem uporabu rent-a-cara ako cete djirati okolo - mi smo svako putovanje organizirali sami, nismo isli preko agencija nego bi platili let, hotele koji nam odgovaraju bi nasli sami i onda bi uzeli rent-a-car, a Turska je za takvo putovanje dusu dala, jer su informacije na Internetu neogranicene.
    Shvacam ako zbog djeteta zelis ici organiziranije.

    Jos nesto sto bih ti preporucila iz sveg srca: tzv. Blue Voyage, sedmodnevno krstarenje tradicionalnim brodom gulet: http://www.bluecruise.org/. Predivno, vrijedi svake lipice.

    Ako ti jos treba bilo kakva informacija, na raspolaganju sam.

  38. #38
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Elly, nemoj mi zamjeriti , ali prema podacima koje si navela rekla bih da nisi bila u Turskoj barem pet godina.

  39. #39
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Elly, što si od svega toga "odradila" s Erin i koliko je bila stara?

    Ovaj topic treba sačuvati, da ne ode za 30 dana u povijest.

  40. #40
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Elly, nemoj mi zamjeriti , ali prema podacima koje si navela rekla bih da nisi bila u Turskoj barem pet godina.
    Sanja, nisam bila 3 godine.
    Ali cijene su uvijek skuplje u resortima nego kad ides u grad, to znas i sama.

  41. #41
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa
    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Elly, nemoj mi zamjeriti , ali prema podacima koje si navela rekla bih da nisi bila u Turskoj barem pet godina.
    Sanja, nisam bila 3 godine.
    Ali cijene su uvijek skuplje u resortima nego kad ides u grad, to znas i sama.
    Cek, cek, imas pravo... 5 godina. Skuzila sam da mi dijete ima preko 4 godine kad me Apri pitala, pa kad sam pocela zbrajati... Vrijeme leti
    Zar su cijene toliko otisle gore?

    Apri, zadnje putovanje u Tursku je bilo bas prije Erin.
    No, kad bih isla opet (a bas smo gledali Palina i Kapadokiju i Erin govori, "A gdje sam ja bila kad ste vi tu bili?" pa se nesto dvoumimo izmedju Turske i Sardinije (opet)), mislim da bih opet organizirala sama jedno putovanje. Let iz Ljubljane, direktni (kupis preko agencije koja prodaje komplet-putovanje), hotel nadjem na Internetu, uzmem rent-a-car, i: kud koji.

  42. #42
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    E, sad mi vrag nije dao mira, isla sam traziti slike - 2001. godine. :shock:
    Stvarno je vrijeme da odemo ponovo.

    Ispravite me u cijenama:
    - riblja plata za dvoje, kvalitetan gradski restoran?
    - butelja vina u restoranu (ne kucnog )?
    - rent-a-car na dan?

    Cijene hrane sam vec navela, a rent-a-car (Budgetov u Kusadasiju) smo platili 30 $/dan, puni rezervoar.
    Izleti u Grcku su bili, ako me sjecanje ne vara, 20$/osoba.

    Bas me zanima kakve su sada cijene, mozete li nadopuniti niz?

  43. #43
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ja iz perioda prije Emine, potpisujem Elly !
    Ako je dijete malo, ipak bih se oslanjala na all inclusive aranžmane, u hotelima sa 4 i 5 zvjezdica jer onda zaista nema briga. Hotelski staff mi je uvijek ljubazno izlazio u susret, šta god mi je trebalo oko bebe, i u koje god doba. U hotelu za koji sam gore dala link ima i mala ambulanta sa dežurnim ljekarom koji nam je bio od velike pomoći jer se MM jako razbolio kad smo tamo bili prvi put, naravno, pomoć je bila ugodnija uz činjenicu da smo imali putničko osiguranje). Ovo sve pišem zbog roditelja sa malom djecom, koji se možda zbog udaljenosti boje otisnuti na put. Mim, kako vidim, ima veliko dijete, pa ona može krenuti Ellynim stopama.
    Elly, mi već odavno razmišljamo da krenemo i istraživanje drugog dijela obale, prema Marmarisu. Kažeš da su tamo plaže u glavnom pjeskovite? (što ja lično ne volim, ali mislim da je E. već velika, i neće jesti pjesak

  44. #44
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa
    Ali cijene su uvijek skuplje u resortima nego kad ides u grad, to znas i sama.
    Ne, uspoređivala sam cijene u gradu.

    2003. godine u Alanyji je jako dobar ručak bio 2 eura, a 2007. u istim restoranima minimalno 6 (što je još uvijek povoljno, ali poskupljenje je u postocima prestrašno). Ista je stvar s pićima.

    Cijene u resortima ne znam, jer smo imali all inclusive, pa me uopće nije bilo briga koliko što košta. ( )

    Dolare baš nitko ne spominje, samo eure, lire (turske, naravno) i rublje. Ne znam, vjerojatno bi uzeli dolare da im ih ponudiš, ali ne mogu se sjetiti da sam ih vidjela na bilo kojem cjeniku niti da nam je itko ponudio da platimo njima.

    Što se tiče "nasjedanja" na all inclusive, moram priznati da ne kužim što si htjela reći. :? Ljetovanje s all inclusive aranžmanom je sasvim druga vrsta provođenja godišnjeg od ljetovanja u kojem imaš samo hotel i doručak, to nije nasjedanje, nego svjesna odluka o drugom tipu odmora, kao kampiranje naspram, ne znam, bungalova. Mi ne ljetujemo s all inclusive toliko zbog cijene, koliko zbog komocije - iskreno, s dvoje male djece mi se ne bi dalo svakodnevno se spremati i ići u grad tražiti restoran za ručak, pa onda još jednom to isto za večeru... To ćemo kad cure budu malo veće. (Istraživački duh nam nije umro, samo smo ga stavili na par godina na čekanje.)

    Ista je stvar s kavom, kolačima i ostalim... ako za takve sitnice moraš izaći iz hotela, to je naaaapor (nama u trenutnim prilikama), a u hotelu s četiri-pet zvjezdica je to pak prilično skupo.

    Zatim se razlikuje i gdje ljetuješ. Ako si u većem gradu, kao što smo mi prvi put bili u Alanyji, zaista je glupo uzeti all inclusive, jer su dobri i kvalitetni restorani svugdje oko tebe, no ako si u mjestašcu poput našeg Konaklija (ili čak, kao mnogi hoteli, daleko od bilo kakvog mjesta), onda ovisiš o lokalnoj ugostiteljskoj ponudi, koja često nije baš nešto, a cijene su napumpane. :/

    Recimo, da ponovno idemo u Bitez, vjerojatno više ne bismo uzeli all inclusive kao prvi put, jer znamo da je mjesto maleno, da su restorani odlični i da nisu preskupi (barem nisu bili 2004., tko zna kako je sad) i sl. Da idemo u Konakli, uzeli definitivno bismo uzeli all inclusive, jer bi sve ostalo bila pušiona (ne samo financijska, nego općenito uzevši).

    E sad, termin... Znam da je predsezona lijepa i vrlo povoljna, a za nezimogrozne vjerojatno i ugodna, no meni su temperature zraka, a pogotovo mora, tada jednostavno preniske. To je stvar osobnog ukusa - mojoj mami ne paše kad je more iznad 23, a meni kad je ispod 25.

    Jako si lijepo opisala sve vrste slatkiša , ja sam ih sve pozaboravljala. Meni je to stravično slatko, dok je mm uživao u većini. Pudinge sam probala sve postojeće, no najčešće nisam uspjela ugurati u sebe više od jedne žlice. Krv bi mi zastala u žilama od količine šećera. Inače sam ovisna o čokoladi, ali turski slatkiši su mi bili too much.

    No zato izbor svježeg voća, povrća... mmmmmm...

  45. #45
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Elly, mi već odavno razmišljamo da krenemo i istraživanje drugog dijela obale, prema Marmarisu. Kažeš da su tamo plaže u glavnom pjeskovite? (što ja lično ne volim, ali mislim da je E. već velika, i neće jesti pjesak
    Podrucje Marmarisa (a jako je razvuceno jer kad se spustis sa gotovo planinske ceste u Marmaris, imas jedan odvojak koji te voza zapadno po dugackom, dosta gusto (e sad, ako u medjuvremenu nije bilo pozara ) posumljenom poluotoku, i onda od Marmarisa niz obalu juzno imas isto duge nizove plaza.

    Sjecam se da smo u okolici Marmarisa (juzno od grada) naisli na jednu fantasticnu plazu od crnog pijeska, onog mrvicu krupnijeg, i odabrali ju za nas favorit.
    Steta sto nemam skener, dok sam ga imala negdje sam bila stavila par slika, Sanja ih je mogla i vidjeti, jos na starom Rodinom forumu, bas prije nego sto je sa F isla u Tursku, ako me sjecanje ne vara (mislim doduse da sam imala skenirane samo slike iz Bodruma, ne iz Marmarisa).

  46. #46
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Malo smo odrasli, malo se ohrabrili (mislim ja i MM), pa možda ove godine da probamo gore, poznato i sigurno mi više nije baš must. Baš si mi sad probudila znatiželju. Vidjet ćemo kakvi će biti ovogodišnji aranžmani, i cijene naravno

  47. #47
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa
    E, sad mi vrag nije dao mira, isla sam traziti slike - 2001. godine. :shock:
    Aha!

    Citiraj Elly prvotno napisa
    Ispravite me u cijenama:
    - riblja plata za dvoje, kvalitetan gradski restoran?
    - butelja vina u restoranu (ne kucnog )?
    - rent-a-car na dan?

    Bas me zanima kakve su sada cijene, mozete li nadopuniti niz?
    Ne znam ti konkretne cijene za hranu i vino, jer prošlo ljeto nismo nijednom ručali izvan hotela, no sjećam se da je 2003. u Alanyji butelja bila nekih 40-50 kn - riječ je o vrhunskim turskim vinima u izuzetno kvalitetnim restoranima (znači, ne neki kiseliš u middle-class restoranu).

    Za rent-a-car ne znam cijene, no znam da nismo našli agenciju koja je imala autosjedalice, pa smo se na kraju odlučili na izlete autobusima, što smo procijenili sigurnijom varijantom.

  48. #48
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    U hotelu za koji sam gore dala link ima i mala ambulanta sa dežurnim ljekarom koji nam je bio od velike pomoći
    Možda je važno naglasiti za one koji nisu bili u Turskoj da svaki bolji hotel ima svoju ambulantu. Čisto da se ljudi lakše odluče na putovanje.

    (I nama je na žalost trebala - Fiona je dobila upalu uha.)

  49. #49
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Kad sam se već raspisala , samo da dodam nešto što će, nadam se, Elly i Strobery potvrditi: gostoljubivost poput turske rijetko se gdje može naći.

  50. #50
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Kad sam se već raspisala , samo da dodam nešto što će, nadam se, Elly i Strobery potvrditi: gostoljubivost poput turske rijetko se gdje može naći.
    Ooooooo DA!
    A pošto sam ja iz Sarajeva, meni je bilo skoro kao kući ( pozitivnom smislu ), jedino što, na žalost, ne razumijem turski.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •