Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 60

Tema: kada i koji med davati djetetu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    488

    Početno kada i koji med davati djetetu

    evo sve piše u naslovu. čini mi se da do treće godine djeca ne smiju jesti obični med (alergije-pelud). ako nisam u pravu ispravite me.

    da li je alergija jedini razlog zbog kojega se med ne preporuča?

    ako dajete, koju vrstu meda dajete?

  2. #2
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Mislim da nije fora u alergiji na pelud, nego u nekoj aminokiselini koju tako mali klinci ne mogu probaviti i da je za njih čak otrovna. Čini mi se da sam to pročitala baš ovdje na forumu, tako da probaj pretražiti stare postove na temu med.

    Moj mali je sad 19 mjeseci i dajem mu med od Radovana Petrovića (med s dodatkom - ima propolisa i cvjetnog praha). To mi je preporučila pedijatrica već prije nego je on navršio godinu dana za podizanje imuniteta i kao prirodni antibiotik, ali sam se nekako ustručavala mu davati dosad, iako je ona tvrdila da taj med mogu uzimati i mala djeca. Za svaki slučaj sam zvala i samog Radovana Petrovića i on mi je to isto potvrdio. Dajem mu malu žličicu (kao ona plastična za kavu) ujutro i navečer, i naravno pratim kako on to podnosi. Za sad nisam primijetila da bi mu išta smetalo.

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    tako je , nije stvar u alergiji, već u tome da med sadrži bakterije koje dijete ne može apsorbirati:
    Med je poznat kao izvor bakterijskih spora iz kojih se razvija bakterija Clostridium botulinum. Ta bakterija proizvodi otrov koji može uzrokovati novorođenački botulizam. Ovaj rijedak, ali ozbiljan, oblik trovanja hranom oštećuje bebin nervni sistem. Može rezultirati čak i smrću djeteta. Zbog pojave otežanog disanja, kao jednog od simptoma botulizma, postoje čak i naznake povezanosti između botulizma i sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS). Iako je smrt, kao posljedica oboljenja, rijetka pojava botulizma kod novorođenčeta zahtijeva hitnu hospitalizaciju i liječničku intervenciju.

    Za razliku od odraslih osoba, novorođenčad u svom probavnom sustavu nema razvijene određene korisne bakterije koje bi kontrolirale spore botulizma, spriječile rast njihovih bakterija i proizvodnju otrova.
    više o tome na Zašto nije poželjno uvoditi med u bebinu prehranu?


  4. #4
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Eh, da , bakterije a ne aminokiseline ... srećom se našla Lutonjica s točnom informacijom.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Ja sam počela klincima davati med s godinu dana. Dam im malu žlicu bagremovog meda i nakapam propolisa unutra. To im dajem samo kad su bolesni (a kad nisu, oni su pravi sakupljaći virusa). Med im je dobar i vole ga, ali propolis... Čim me vide da kapam propolis odmah zbrišu.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Mi smo počeli nakon godinu dana s domaćim medom provjerenog porijekla..Ujutro jednu čajnu žličicu..nismo imali nikakvih problema, osim kad smo jednom ukapali propolis.. :shock:
    Čula sam za ovaj Petrovićev med, svi ga preporučuju..

  7. #7
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    nama je pedijatar predlozio da cekamo do 18 mjeseci prije upoznavanja bebe s medom.

  8. #8

    Početno

    Mi smo mu prvu žličicu dali s 14 mjeseci jer on MORA probat sve što mi jedemo, a ja sam se u trudnoći navukla na kruh i med kao nikad do sad u životu...

    Onda me pustila manija (pojela sam žlicom oko 2kg meda u tjedan dana ) pa sam ga i njemu prestala davat, ali sad opet krećemo žličicu dnevno jer je malo bubani...mislim da mu u tim skroz malim količinama stvarno ne može naštetit, pitala sam i pedijatra za savjet i složio se, samo je rekao da ne pretjeramo

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni su kad je Lea bila na Srebrnjaku u bolnici svi roditelji preporučivali Petrovićev med, i graknuli na mene kad sam rekla da djeca do godinu dana nipošto ne smiju jesti med. Možda i nije opasno u tako malim količinama, kao lijek, pojma nemam :/ Uglavnom, ne bih se usudila davati.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    A da li je netko možda imao iskustva sa zelenim medom?Navodno je jako dobar za bronhitis i astmu.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa
    A da li je netko možda imao iskustva sa zelenim medom?Navodno je jako dobar za bronhitis i astmu.
    Joj ja sam probala dati svojoj djeci ali je tako odvratan. Barem ovaj koji sam ja imala. Nisu htjeli.

  12. #12
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa
    Moj mali je sad 19 mjeseci i dajem mu med od Radovana Petrovića (med s dodatkom - ima propolisa i cvjetnog praha). To mi je preporučila pedijatrica već prije nego je on navršio godinu dana za podizanje imuniteta i kao prirodni antibiotik, ali sam se nekako ustručavala mu davati dosad, iako je ona tvrdila da taj med mogu uzimati i mala djeca. Za svaki slučaj sam zvala i samog Radovana Petrovića i on mi je to isto potvrdio. Dajem mu malu žličicu (kao ona plastična za kavu) ujutro i navečer, i naravno pratim kako on to podnosi. Za sad nisam primijetila da bi mu išta smetalo.
    gdje ima za kupiti Petrovićev med?

  13. #13
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ima ga u svakoj ljekarni, ali je jako skup - pola kilograma cca 120 kn (ovisi o marži).
    U Gorici, direktno kod njega, ga možeš kupiti za 100 kuna.
    Govorim o medu s dodatkom.
    Onaj za podizanje imuniteta je petnaestak kuna jeftiniji.

  14. #14
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    U Gorici, direktno kod njega, ga možeš kupiti za 100 kuna.
    .
    misliš kod mene u Gorici?

    imaš adresu ili broj telefona?

  15. #15
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Mamaduda, ako već živiš u Gorici najbolje ti se isplati otići direktno kod Petrovića doma jer su ti kod njega medovi jeftiniji nego u ljekarnama. Ja sam živjela u Gorici pa sam jako često išla tamo. A i znam, to mi je rekao baš sam Petrović da kod njega ima nekih medova kojih i nema za kupiti u ljekarnama.
    Recimo ja kad sam rodila, moj tata je otišao k njemu i rekao da sam rodila, da dojim... i on mu je dao neki med koji pijem od kada sam prestala krvariti nakon poroda, imala sam pauzu nekih mjesec dana i sada ga ne pijem jedino kad imam mengu. Med je za sve, željezo, brže zarastanje tkiva...svašta drugo ni sama ne znam sve, a ono najbitnije je da se putem dojenja, naravno za one koje doje, prenose na dijete svi zdravi sastojci. Kako je Petrović rekao mom tati "Neka samo pije taj med, osim što će njoj biti bolje, mali će kad krene u jaslice čuvati drugu djecu s tetama..." I još nešto važno, tog meda nema za kupiti u ljekarnama. Ima slično ali ne baš taj. Med se zove "crveni imunitet"! Košta 80kn!

  16. #16
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    E da, adresa ti je Tina Ujevića. Ne znam ti točno broj, ali to ti je iza crkve u VG. One blizu placa. A broj telefona.. na žalost ne znam ali na informacijama ga možeš dobiti. Ako nađem poslat ću ti.

  17. #17
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Radovan Petrović. Tina Ujevića 7 ili 29 (obje adrese su u imeniku). tel 6216-444 ili 6216-744, također su oba broja navedena.

  18. #18
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    ana thanks!!! :D

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zgb, zapad
    Postovi
    98

    Početno

    Mi smo ga platili 91kn. Sveki je kupila. Mislim da je u Petrinjskoj kod onog dućana sa sapunima.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Cure, da ne otvaram novi topik, kakva su vaša iskustva s tim medom dr. Petrovića kod alergija i neurodermitisa. Meni ga ja preporučila kolegica koja je rekla da od kad ga mali pije (cca 3 tjedna, i to onaj s dodatkom) ne koriste više pumpicu, a do sad su je koristili 2 x dnevno obavzeno (s tim da mali ima bronhijalnu astmu), i bili su na kontroli kod doc. i naručili ih tek za 6 mjeseci. A dr. Petrović im je preporučio med za jačanje imuniteta za mlađeg klinca koji ima lagani neurodermitis. Kaže da ju je pitao kolko je dojila, i rekao da je to zbog toga što ga je prekratko dojila (2 mjeseca), al ja sam Roka dojila 13 mjeseci, znači da je kod nas neki drugi uzrok (vjerojatno alergija). I još joj je rekao da je bitno da se kod neurodermitisa ne liječi samo koža izvana, već i organizam iznutra.
    Mene ga je nekak strah davat zbog reakcije, pa molim iskustva. Jednostavno više neznam kaj da probamo jer je sad počeeo i naoticat (lice i oči), oči suze, na nos se voda lijeva u potocima, a uz sve to još i neurodermitis. Navodno on ima i neku žutu kremu za neurodermitis, al mi ne bi htjeli iskušavat s kremom jer smo za sad zadovoljni s Naftalanovim kremama i kupkama, i uspjevamo ga držat pod kontrolom.

  21. #21
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Roko-mama, ta žuta krema ti je za jako puno toga, recimo za zaštopani nosić ,iritiranu kožu...i uopće ne isušuje kožu, to ti je jedna jako vlažna krema, biljna krema, doslovno žuta, ima grudice...Ne znam kako bi ti je još opisala. Evo recimo ja sam je čak korostila za mazanje reza nakon poroda, da brže zacijeli... Mislim da ako je kupiš nećeš požaliti. A što se tiče ovog meda... Tebi bi najbolje bilo da s nalazima od malog odeš do njega, ako ti to nije daleko, ako je da ga nazoveš. Inače u moj familiji dosta njih koristi različite medove od Petrovića. Navest ću ti samo primjere da vidiš koliko su stvarno dobri. Deda mi je nedavno imao infarkt, bio u bolnici dva mjeseca, doktori ga proglasili beznadnim slučajem. Počeo je piti med(nekakav za srce), i sad 6 mjeseci nakon toga, kad je došao na kontrolu, doktori misle da ga je nekakvo čudo spasilo od mrtvih. Tata pije med za jetru, brat za imunitet...Svima super ... :D

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Pronađoh topic bez pretražnika, pa ga dižem iz zaborava...
    Ovo nam je prva kišna jesen kad stvarno postoji opasnost od prehlada (prošle godine Andrej je bio tek rođen i nismo baš puno bili vani, a pogotovo ne među drugom djecom). Sinoć sam primijetila da malo teže diše, iako nema nikakvih simptoma prehlade, razmišljam bi li bilo dobro da uvedem nešto za jačanje imuniteta (ili za stimulaciju, ako se prehladi). Ima li smisla da probamo neki od tih medova koje spominjete? Vidim da svi imaju dobra iskustva s Petrovićevim medom. Ili je još premali za to (12,5 mjeseci)?
    Inače je dosad (kuc-kuc) bio super zdravlja, nije ga nikad zakačila nijedna prehlada koju je mm donio doma s posla... a ni mene, u ovih godinu dana.

  23. #23
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    joj tanja, ja baš isto mozgam o tome... opcije su: petrovićev med, matična mliječ, zelena magma, spirulina.

  24. #24
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ja mladjoj curi od nedavno dajem petrovicev med(onaj s peludi) i obozava ga, bez reakcija, a starija se, zbog vec utvrdjene alegije sva osula (uopce mi nije to palo na pamet kad sam joj ga dala).
    dakle, ak su vam klinci alergicni na pelud, dajte im med bez cvjetnog praha.

    a ovo mi je super clanak , malo o tome kako se i s ovom famom o "opasnom medu" pretjeralo.

    http://www.guardian.co.uk/life/featu...555326,00.html

    Honey, I poisoned the kids

    Official advice not to feed 'molten gold' to infants is ludicrous, writes Bee Wilson

    Thursday August 25, 2005
    The Guardian


    'Unsuitable for infants under 12 months." Almost every jar of honey sold in the UK now comes with this stark warning, with no explanation as to why. Likewise, the Food Standards Agency strongly advises against giving honey in any form to under-ones.
    Honey has become a scary food for modern parents. I know of one father who suffered a panic attack after mistakenly giving his 11-month-old daughter a fruit smoothie containing a tiny dab of honey. Yet the risks are not as obvious as the labels suggest. And the history behind the warning is both ambiguous and full of irony.

    It was only in 1978 that honey became a forbidden food for infants. Two years earlier, a very rare syndrome called infant botulism had been diagnosed for the first time, after some sick babies in California were found to have traces of botulism spores in their stools. Then, in 1978, an epidemiological study was done by the California Department of Health Services, which tested more than 550 samples of food, drugs and miscellaneous environmental substances for botulism. They found botulism organisms in five samples of soil, one of dust from a vacuum cleaner and nine of honey. Immediately, honey became an official danger for infants, because it was the only variable in infant botulism that could be controlled. You can't put a label on soil saying "do not eat"; but with honey, you can.

    This universal warning, however, makes the risks for infants in eating honey seem much greater than they are. The very word "botulism" is terrifying, summoning to mind either bioterrorism or that classic 1930s detective novel, Malice Aforethought, where murder is committed by smearing botulism on some meat paste sandwiches. But that is adult botulism, not infant botulism. Although they are caused by the same Clostridium botulinum spores, the two illnesses have widely differing effects.

    Food-borne adult botulism occurs when preformed toxins enter the system in food. Hours after the contaminated food is eaten, the patient will have difficulty with walking and swallowing. Their muscles may become paralysed. In up to two-thirds of cases, patients will die. Infant botulism, while still nasty, is much less extreme. The baby consumes botulism spores which in themselves are not harmful, only becoming toxic in immature intestines. (If an older child ate the same spores, they would be fine). As many as 30 days after ingesting the botulism, he or she will become constipated and listless, unable to suck as strongly or to cry as loudly as usual - all the symptoms of "floppy infant syndrome". If taken to hospital in good time, the odds are strongly in favour of them recovering. The mortality rate is about 1.3%.

    Obviously, when you are an anxious parent, the mere phrase "mortality rate" is frightening, but the current advice on babies and honey does seem over-cautious. For one thing, botulism almost exclusively affects those under six months, who, on current advice, shouldn't be consuming anything other than milk. Epidemiological evidence suggests that both honey and soil from California have higher incidence of botulinum spores than elsewhere; and even in California only 10-13% of honey samples do contain botulinum spores. In the UK, there have only ever been six cases of infant botulism, none of which implicated British honey. In the most recent case, in 2001, contaminated formula milk was to blame. You can see why beekeepers might feel a bit disgruntled.

    In other words, there is something slightly crazy about the blanket warning against honey as a baby food in a world which sees little wrong in feeding babies rusks thick with vegetable oil and yoghurts laced with sugar. There is also an irony in our current view that honey is unsuitable for infants, given that for most of human history, honey was seen as the most suitable food for newborns, after milk. As it says in Isaiah 7, "Behold, a virgin shall conceive, and shall bear a son, and shall call his name Immanuel. Butter and honey shall he eat, that he may know to refuse the evil, and choose the good."

    In countless cultures, from ancient Egypt to modern Burma, babies have been given a little taste of this "molten gold" after they are born, not just for energy but to offer spiritual protection. In ancient Friesland in Germany it was believed that smearing honey on a child's lips was what made it fully alive. Less superstitiously, in the 1930s a number of doctors in Finland and the US published studies demonstrating the benefits of honey to under-ones, since it was more easily digested than refined sugar. During the US Depression, honey was used by public health officials to bring undernourished infants in New Jersey back from the grave - half a teaspoon at first, then a little more and a little more, until their emaciated bodies recovered strength.

    To our ancestors, it would have been unimaginable that honey for infants should change from being the kiss of life to the kiss of death.

  25. #25
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    A kaj smiju tak mali limači piti med? Matičnu mliječ sam čula da smiju i da je to jako dobro...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    I mi ga nabavili Frendica donjela za NL a muz nama za Canadu.

    Annabel ga super podnosi ali Noah zbog kojeg sam prvenstveno uzela bas i ne. Neki dan mi je povratio a dala sam mu ga poslije vecere i jako lose mi je spavao navece od kad sam pocela davati. Onda sam prestala par dana i bolje je spavao. MamaJU mi je predlozila ranije davati pa sad to probam. Mene malo buni koliko davati maloj djeci. Noah je tri godine. Annabel dajemdvije cajne zlice dnevno pa mi je onda bezveze da i Noah mora toliko.

    Koliko ga vi dajete?

  27. #27
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ja H. dam jednu malu zlicicu, a K. oko 2 kako kad.

    probaj mu dat samo 1, mozda mu zbilja tesko sijeda na zeludac.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    A koliko dugo se daje. Ocigledno evuntualno budem ostala bez njega.

  29. #29
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Nemoj mu davat da pije vodu odmah nakon meda, to može uzrokovati mučninu i povračanje.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno

    Ja sam Lein problem s neurodermitisom ipak na kraju riješila kod privatnog dermatologa sa Elidel kremicom i sad je super, ali Petrovićev med i ta krema su fantastične. Osjetilo se poboljšanje, malo je išlo sporije nego sam ja to htjela jer ju je jako svrbilo gdje su joj bila žarišta, ali i dalje joj svaki dan dajem taj med u čaju, a i ja ga korisitm jer imam isti problem. Muž i ja koristimo i kremicu uglavnom radi nosne sluznice jer imamo kronične probleme sa sinusima. Super reagira i ona i mi! Preporučujem ga svima, čovjek je stvarno stručnjak i zna svoj posao




    Lea, 16.11.2004.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    290

    Početno

    petrović vs. antičević ?

    nama je u biljnoj ljekarni preporučen zeleni med od pere antičevića. navodno bolji od petrovićevog (?)
    sastav mu je: prirodni bagremov med, brokula 4%, čuvarkuća 2%, kopriva 2%, menta 2%.

    ajde, ako se kome da, prepišite sastav petrovićevog, usporedbe radi.
    (ok, ok, nije da mi previše znači postotak čuvarkuće ili neke slične ljekovite biljke )

  32. #32
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ja još nisam počela s medom, al Ian nije nikad ni bio bolestan.

    jel bi trebala preventivno?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Imam doma piksu Petrovića, kupili smo ga nakon prvog streptokoka još proljetos, nisamo ga još ni otvorili al sad me totalna frka lovi oko promjena vremena i viroza kojima je jako sklon. Da ne govorim da smo i na moru udred kolovoza završili u ambulanti jer je kurio 39, sav začepljen i upaljenog grla i završio na šugavim sumamedima.

    Od sutra ću mu davati med.

    Ninochka, kaj ja znam, da mi F nije često bolestan ko Ian, ne bih ni ja razmišljala o medu. Pa ni preventivno.

  34. #34
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Upravo sam se vratila iz ljekarne u Ul. grada Vukovara, i Petrovićev med s dodatkom košta 170 Kn :shock: !!! Mislim da sam pročitala da ga je netko na forumu čak bio kupio po 91 Kn, a u ljekarni mi žena kaže da mu je stara cijena bila 110 Kn, a to je ona koju ja pamtim od zadnje moje proljetne kupovine. Koje poskupljenje! Bit će da smo ga previše hvalile! Provjerit ću tijekom dana koliko košta kad se kupi direktno kod njega.

    Inače, sunce, mislim da je rok trajanja ovog meda oko 6 mjeseci, provjeri! Nama je još ostalo od proljetos, ali mi se čini da je potamnio i kao da je malo fermentirao pa ga neću davati klincima.

  35. #35
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Evo sad sam ga uspjela dobiti, kod njega je med s dodatkom 120 Kn, ali ne može se kupiti svakim danom, koga zanima neka prvo nazove i provjeri (6216-444).

  36. #36
    lidac2004

    Početno

    Citiraj mummy lidija prvotno napisa
    Ja sam Lein problem s neurodermitisom ipak na kraju riješila kod privatnog dermatologa sa Elidel kremicom i sad je super, ali Petrovićev med i ta krema su fantastične. Osjetilo se poboljšanje, malo je išlo sporije nego sam ja to htjela jer ju je jako svrbilo gdje su joj bila žarišta, ali i dalje joj svaki dan dajem taj med u čaju, a i ja ga korisitm jer imam isti problem. Muž i ja koristimo i kremicu uglavnom radi nosne sluznice jer imamo kronične probleme sa sinusima. Super reagira i ona i mi! Preporučujem ga svima, čovjek je stvarno stručnjak i zna svoj posao
    mummy,koji si to med davala Lei za neurodermitis?
    nisam ni znala da postoji tako nesto...
    ajde,molim te, napisi mi kako se zove i gdje si ga kupila i posto je.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Meni ga je frendica kupila u Sibeniku i tamo platila 94 kune za pola kile, ovaj za jacanje imuniteta.

  38. #38
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Kupila sam na obrtničkom sajmu neki pripravak od meda za imunitet, sastoji se od nekoliko vrsta meda, 20 % peludi i 0,3 % propolisa. E sad, pitala sam prodavačicu da li smijem davati i mlađemu od 2,5 godine, rekla je da ona daje svojem, ali da neki ne preporučuju. I sada čitam kao ne smije se prije 3. godine zbog peludi ili tako nešto.
    Curki dajem ujutro po jednu žličicu rastopljenu u malo mlakog čaja po njihovim uputstvima.
    I kako čuvati taj med, piše na hladnom, da li u hladnjaku ili u nekoj hladnoj prostoriji ?

  39. #39
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    lala med kao med nije problem, ali ni pčelari ne preporucaju davanje meda mladjim zbog spora bakterija Clostridium botulinum koje se mogu naci u medu. probelm je da se ta bakterija jako rijetko nadje u medu, no kad se nadje onda ti je tako svejedno sto je to rijetko.

  40. #40
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,617

    Početno

    Dizem prastari topic...

    Koliko meda smijem dati dvogodisnjakinji? Probala sam zlicicu livadnog, oblizivala se i trazila jos.

    Uglavnom prvo sam mislila uzeti petrovicev,al mi skup ako ga ne bi htjela. Sad cak mislim da bih radije uzela kaduljin i da to pije.

    Dakle, jel bolje uzeti taj skuplji petrovicev sa dodacima ili i iz cistog meda dobije neku korist?

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Najbolji za djecu je bagrem

  42. #42
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,617

    Početno

    Ok zbog cega?

    Kadulju bih davala jer kazu da naj za disne puteve.

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Bagrem je najlakši
    SK imaš dobar izbor kadulje i on je ok

  44. #44
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Daj onoliko koliko bi dala i običnog konzumnog šećera. Isto je.

  45. #45
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Bagrem je okusom najblazi.
    Ne znam zasto je najlaksi.

  46. #46
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Daj onoliko koliko bi dala i običnog konzumnog šećera. Isto je.
    Pa nije baš ako je domaći, gdje znaš da ne dodaju ništa nego čisti med. Mi recimo imamo provjereni iz like, nije kometcijalna proizvodnja nego za osobne potrebe. I naravno da je razlika nego kupit u dućanu.
    Ja mislim da je i lipin ok, lagan. Vrijes ili kesten mislim da su za klince prežestoki, to sam probala.

  47. #47
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kad dodaju nešto to su onda neke glukoze i fruktoze, ali ne od pčela. Meni isto jer šećer je šećer.

  48. #48
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Zuta nije svaki secer secr. Kemijski moze biti secer al.tvom tijelu neupotrebljiv.

  49. #49
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Može objašnjenje? Fruktoza i glukoza su valjda uvijek iskoristive bez obzira otkud su?

  50. #50
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Dakle seceri su po kemisjkoj definiciji zapravo ugljikohidrati odnosno uglavnom ciklicki polihidroksidni aldehidi i ketoni.
    U obicnom govoru seceri je saharoza ili ti ga konzumni secer, a jos znamo glukozu i fruktozu od kojeg je sastvljena saharoza.

    no po definiciji secer je i arabinoza, ksiloza koja u tvom tijelu je neiskoristiva, arabinoze ima npr. u sljivi, ksiloze u marelici.

    u medu od secera imamo:
    fruktozu, glukozu, maltozu, turanozu, izomaltozu, saharozu, maltulozu, nigerozu, trehalozu, erlozu, panozu, maltotriozu........

    zato sam napisala da svaki secer kemijski nije secer na koji se ti referiras. sira je slika.
    tako da reci da uzimanjem meda uzimas zapravo zlicu secera, za koji sam na pocetku rekla da ljudi kolokvijalno misle saharazu nije bas potpuna istina.

    ali da med je pun ugljikohidrata je. i da su lakoprobavljivi i daju energiju je isto istina.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •