Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: LUF Sindrom

  1. #1
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno LUF Sindrom

    Trazila sam malo po forumu o ovoj temi, ali nisam bas nesto nasla...
    Ovako, iza mene su godine borbe sa neplodnoscu ,(nedavno sam imala kiretazu ,pa mi je dr prekjucer rekla da sad vise nisu godine vec "tek par mjeseci"),uzrok jos ne znamo, ni pobacaju ni neplodnosti-idiopate.
    E ,sad, ovu temu otvaram jer mozda ce je uociti neko ko zna nesto vise o ovome,naime- vec drugi put mi dr spominje da kod mene sumnja na taj LUF sindrom. Jasno mi je o cemu se radi, tesko se dijagnostikuje,svi pokazatelji ovulacije su tu,ali se u stvari ne desava.
    Kombinacija koja je meni pomogla da dodjem do nedavne trudnoce je klomid-bromergon-dabroston, ali ovaj mjesec su mi nalazi hormona dobri kao nikad do sada i ona nije imala na osnovu cega ici sa tom terapijom, vec me pustila da vidimo sta ce se desiti u naredna dva mjeseca bez terapije-smatra da je ova nedavna trudnoca pokrenula neke procese u tijelu,i da sacekamo. A poslje toga rekla je bez obzira na dobar prolaktin da ce mi ukljuciti bromergon da bismo izbjegli taj LUF.
    Imate li iskustva sa ovim problemom, neko rjesenje, znate li uzrok tome?
    Svako novo saznanje ce biti korisno ,

  2. #2
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Sad sam malo citala pa cu ukratko ...
    Kod ovog poremecaja folikul raste , ali u roku od 36-48 sati kada treba da dodje do pucanja folikula i oslobadjanja jajne stanice - folikul ne pukne , a jajna stanica ostaje zarobljena u membrani normalno proizvodeci progesteron ali potpuno nesposobno za oplodnju . Bazalna krivulja pokazuje ovulaciju , a hormonske analize progetstrona pokazuju da je sve u redu i da je do ovulacije doslo .
    LUF sindrom se cesto dijagnosticira kod pacijentica kojima je dijagnostikovana i endometrioza .
    Moze se dijagnostikovati laparaskopijom ali se cesce radi UZV pracenje od 10-20 dc kada se prati rast i razvoj folikula .
    Ako se utvrdi da folikul ne puca i da u Douglasu nema slobodne tekucine u vrijeme kada bi trebalo doci do ovulacije -dijagnosticira se LUF SINDROM .
    LUF SINDROM terapija je iskljucivo terapija hcg. Pocetna terapija bi trebala iznositi 5000-10,000 IU intramuskularno ili o skoro 250 micrograma subkutano kada folikul dostigne velicinu od 18-20 mm .
    Nakon toga se prati ultrazvucno da bi se provjerilo da li je doslo do pucanja folikula . Ako se ne desi pravilno pucanje folkula doza se poveceva .
    Ako ni to ne pomogne preporuka je IVF .

  3. #3
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    Betika, a znas li da li se to desava svaki mjesec, jeli kad imas taj poremecaj-onda ga BAS imas, ili je to nesto privremeno?
    Trajan poremecaj, steceno,urodjeno ili sta? Endometriozu mi do sad nisu spominjali tj. nije bilo sumnje za istu.
    Jako malo se spominje taj poremecaj-dosta cura ima problem sa povisenim prolaktinom, a moja dr povezuje luf i prolaktin.Mozda mnoge imaju taj problem a da se i ne zna :?

  4. #4
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Koliko sam ja shvatila citajuci po Americkim stranicama taj sindrom se pojavljuje isto kao i PCOS , znaci nije da si bas rodjen sa njim jer zena nije plodna od rodjenja , znaci stecen jeste , nije genetski uslövljen . Kao i PCOS LUF sindrom je problem u glavnom onima koji zele da ostvare trudnocu i konacno izlijecenje tj najcecsi cilj je trudnoca .

    ... . Smatra se da je poremecaj uzrokovan nedostatakom nekih enzima u maramici koja oblaze jajnike i raspodjela i nivo svih hormona u konkretnih 36-48 sati kada folikul treba da pukne .
    U jednoj studiji
    od 235 zena idiopata 13,5% utvrdjen je LUF sindrom


    Siguran dokaz da je do ovulacije i oslobodjanja oocite doslo je :

    - Potpuni nestanak folikula

    - pravilni kruzni oblik folikula zamjenjen je "spuzvastom " masom tj zutim tijelom nepravilnog oblika

    - slobodna tecnost u Douglasu .


    Najcecse veliki folikuli od 20-38mm pravilnog oblika koji nisu pukli govore da je rijec o LUF sindromu

    Koliko ja vidim niko ne zna pravi uzrok LUF sindroma , zato se lijecnici trude da drze sve hormone u normali . medju njima i prolaktin u dajuci bromergon kako bi osigyrali da visok prolaktin ne sprijeci ovulaciju . Drugi opet prepisuju terapiju LH+FSH , treci trecu
    a onda se UZV opet prati koja terapija daje rezultate ..
    Ono sto je vazno je prvo utvrditi da li se definitivno radi o LUF sindromu , a onda poceti sa pronalazenjem rijesenja .
    Neko moje shvatanje tog sindroma bilo bi da ona zena koja ima tu dijagnozu ima konstante probleme sa pucanjem folikula znaci iz ciklusa u ciklus . Da li se taj sindrom vuce kroz citavo plodno razdoblje -mislim da NE jer se zenina hormonska slika mjenja kako zena stari . Samo eto neke imaju manje srece da bas u jednom takvom periodu pozele ostvariti trudnocu ..

  5. #5
    bony avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    375

    Početno Re: LUF Sindrom

    Citiraj a72 prvotno napisa
    bez obzira na dobar prolaktin da ce mi ukljuciti bromergon da bismo izbjegli taj LUF.
    ,
    pa neznam koliko je pametno da se dobar prl još snizuje ,a snizit će se bromergonom :? .Kad sam ja bila na bromergonu prl mi se spustio na najnižu granicu pa mi je doc rekao da ni to nije dobro,kasnije se ustabilio prestankom terapije.
    Ja prvi put čujem za taj LUF,i ustvari žao mi je što se stalno pojavljuju neki novi problemi,taman naučim jedno pojavi se drugo

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Čk
    Postovi
    15

    Početno

    Betty,nije mi jasno kako onda točno 2 tjedna nakon tzv. ovulacije po trakicama ja dobivam mengu.a na uzv dan poslije pozitivne trakice nije bilo ni folikula ni žutog tijela pa mi nije jasan taj rast lh,a ovulacije zapravo nema :/

  7. #7
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Citiraj mirelkov prvotno napisa
    Betty,nije mi jasno kako onda točno 2 tjedna nakon tzv. ovulacije po trakicama ja dobivam mengu.a na uzv dan poslije pozitivne trakice nije bilo ni folikula ni žutog tijela pa mi nije jasan taj rast lh,a ovulacije zapravo nema :/
    Prvo odmah da ti kazem mislim da kod tebe nije u pitanju LUF sindrom jer kod tebe znaci nije bilo ni folikula ni zutog tijela .Kod luf sindroma UZV se vidi veliki folikul koji nije pukao .

    Pozitivan LH ne mora da znaci da si stvarno ovulirala . LH surge znaci da ces vjerovatno ovulirati u roku od 36-48 sati , ali neke zene imaju povisen LH u prvom dijelu ciklusa ( PCOS naprimjer ) tako da LH trakice pokazuju da se O blizi a u stvari nije tako .
    Ako se na UZV ne vidi zuto tijelo znaci da ovulacije nije bilo , bez obzira sto su ti je LH bio pozitivan . Jesi isla prije toga na folikulometriju ? Jel pratila rast folikula ili ti je samo rekla da nema nista ?
    Pokusaj sljedeci cilklus pratiti bazalnu temperaturu uz lh trakice i ako ti se poklapa sok temperature nakon pozitvnog lh testa onda dolazi do ovulacije . Nalaz progesterona ili bazalna temperatura su dokazi da se ovulacija zaista desila . UZV je naravno najbolji nacin da se provjeri razvoj folikula .
    Pokusaj mjeriti bazalnu , ako ti nije tesko i testiraj se lh trakicama kroz dva ciklusa , nakon toga podjes na UZV da se potvrdi .Tako ces samo sigurno znati da li ovuliras . Ako ti je tesko mjeriti bazalnu mozes jednostavno otici 7 -9 dana nakon sto mislis da je O bila i izvadis progesteron i znaces .
    Mozda ,( a ja se nadam da sam u pravu) je ovaj anovulatorni ciklus kod tebe bio samo slucajnost , s obzirom da su ti ciklusi uredni i kao sto kazes dobijas tacno 2 tjedna nakon pozitivnog lh . Nemoj se ti nista sekirati svaka zena nekad nema ovulaciju , najvjerovatnije ti se samo potrefilo , svaki ciklus je prica za sebe

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Čk
    Postovi
    15

    Početno

    problem je u tome da ja nemogu dobiti uputnicu za progesteron,a neznam koji je razlog,a za uzv da ni ne govorim kako je teško doći do njega,jer dok sam pila klomifen isto nisam baš nešto reagirala,samo 1 folikul i to nekih 13-14 mm 10.dan,tak da stvarno mislim da je problem u ovulacijama.prije nego sam išla na taj zadnji uzv o kojemu pričam napavio mi je dr.pregled i još mi je rekao imate plodnu sluz,to je vjerojatno ovulacija i onda na uzv šok,nema ničega i to mi je jednostavno neobjašnjivo.sad sam se naručila za zg,pa ćemo vidjeti kako i kamo dalje.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    25

    Početno

    Da li je neka od vas u medjuvremenu resila problem sa folikulima koji ne pucaju?Meni se to ponavlja iz ciklusa u ciklus,inekcije ne pomazu,preporucuje se vantelesna.Da li bi tu vitex ili nesto drugo moglo da pomogne?

  10. #10
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    Citiraj Betty prvotno napisa
    LUF SINDROM terapija je iskljucivo terapija hcg. Pocetna terapija bi trebala iznositi 5000-10,000 IU intramuskularno ili o skoro 250 micrograma subkutano kada folikul dostigne velicinu od 18-20 mm .
    Nakon toga se prati ultrazvucno da bi se provjerilo da li je doslo do pucanja folikula . Ako se ne desi pravilno pucanje folkula doza se poveceva .
    Ako ni to ne pomogne preporuka je IVF .
    terka, nisam bila na toj terapiji jer mi i nije dokazan luf,postojala je sumnja...ali mozda da o ovome sto je pisala Betty porazgovaras sa svojim dr-om.

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Čk
    Postovi
    15

    Početno

    jesam ja,3 dana poslije ovog mog posta pozitivan test na trudnoću! :D

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    25

    Početno

    Dobila sam hcg terapiju bas u toj dozi ali nista .Mirelkov je l mozes malo detaljnije o tome kako si resila?

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Čk
    Postovi
    15

    Početno

    nisam rješavala,3 dana poslije kak sam se tu curama požalila da bi i ja to mogla imati,pozitivan test nakon 6 godina neplodnosti,tak da ti nažalost nemogu pomoći!

  14. #14
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj mirelkov prvotno napisa
    jesam ja,3 dana poslije ovog mog posta pozitivan test na trudnoću! :D
    I tek nam sad javljaš tc, tc, tc!
    Čestitam!

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Čk
    Postovi
    15

    Početno

    rene2 jsam vam javila,samo neznam na čijem odbrojavanju sam se pohvalila!nadam se da ćeč i ti ubrzo prijaviti jedan plusić,što vam od srca svima želim!

  16. #16
    pupeta avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    111

    Početno

    sada sam se bas zabrinula da mi folikuli ne pucaju zbog tog LUF-a

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    357

    Početno

    curke, podižem ovu temu iz prašine da provjerim ima li koja kakvih novih saznanja o Luf sindromu?
    je li kojoj od vas LUf potvrđen labaratorijskoim nalazom estradiola i progesterona 21 d.c (7 dpo)?

  18. #18
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Vadila sam estradiol i progesteron 7.dan nakon pozitivne LH trakice jer folikul nije prsnuo kako je potvrđeno ultrazvukom pa O nije ni bila. Nisam se imala prema čemu drugome ravnati.

    Estradiol 400.7 (ref.int: fol.faza 90-716; ov.faza 243-1509; lut.faza 147-958; postmenopauza <36.7-145)
    Progesteron 56.07 (ref.int: fol.faza 0.6-4.7; sred.ciklusa 2.4-9.4; lut.faza 5.3-86; postmenopauza 0.3-2.5)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •