Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 290

Tema: Porod carskim rezom

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    6

    Početno Porod carskim rezom

    Ima li netko iskustva sa porodom carskim rezom nakon višesatnog "forsiranja" prirodnog poroda? Naime, moje 3 bliske osobe su unatrag 5 godina rađale na taj način, a kako u 6. mjesecu čekam bebu, želim biti spremna na sve opcije....Interesira me, ako itko zna, zbog čega stručni doktori koji imaju po ne znam koliko poroda tjedno ne mogu na vrijeme prepoznati indikacije za carski rez...Ili ne žele? Ili forsiraju pirodno?? pa vani se žene naručuju na datum na carski rez...Da je to tako opsasno valjda se u svijetu to ne bi tako otvoreno dešavalo.....
    Hvala na odgovorima....!

  2. #2
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    samo da na jedno odgovorim. ne mozes forsirati prirodno. forsirati vaginalni porod gelom, dripom, prokidanjem vodenjaka - mozes, ali to nema veze s prirodnim porodom.

    da, cesto se dogadja (cesce nego med. osoblje zeli priznati) da dodje do hitnog carskog nakon visesatnog mucenja dripom. ima forumasica koje su to prosle.

    to sto se nesto dogadja cesto - kod nas bezrazlozno induciranje poroda a vani bezrazlozno induciranje poroda i elektivni carski rez bez medicinskih indikacija - nikako ne znaci da je to - medicinski i znanstveno - dobra i sigurna opcija.

    znanost je potvrdila jedino da je prirodan, neuznemiravan i neinterventan fizioloski porod u vecini slucajeva najsigurniji kako za dijete, tako i za majku. sve ostalo je manje sigurno. zasto se to ne provodi, kod nas i vani, treba traziti u mnogim razlozima, medju ostalim rigidnom suprotstavljanju promjeni ustaljenih obrazaca ponasanja i postupaka prema rodiljama. tesko je nesto promijeniti kad to radis 10 ili 20 ili 30 godina, koliko god se pokazalo da je to lose.

    ono sto mozes uciniti jest da se educiras o porodu, odlucis aktivno odigrati svoju ulogu u porodu, te za svaku intervenciju prvo ispitati da li je stvarno potrebna.

  3. #3
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    da, cesto se dogadja (cesce nego med. osoblje zeli priznati) da dodje do hitnog carskog nakon visesatnog mucenja dripom. ima forumasica koje su to prosle.
    Upravo tako.

    Meni se dogdilo da sam primljena u rađaonu u 14 sati s trudovima na svakih 5 minuta i trajali su do minutu. Prvorotka, dakle - relativno dobar početak. Otvorena 2 cm.
    Ja sam se osjećala sjajno. Šetala sam po predrađaoni, oslanjala se na prozor kad bi mi došao trud, pa opet malo hodala.
    Nisam odbila klizmu, iako sam se već doma dosta očistila, no nije mi smetalo da to bude "temeljito" - a usput, nakon toga su mi se još malo pojačali trudovi, što mi je odgovaralo.

    Negdje oko 16 su me prikopčali na ctg. Bila sam na krevetu i sve se pomalo usporilo, ali je išlo i dalje. Oko 17 sam bila otvorena cca 5 cm,tada mi je i spontano prsnuo vodenjak. Trudovi su se još malo pojačali nakon toga (tada bi mi bio blagoslov da sam opet malo ustala i šetala ili bar klečala na krevetu, ali tada nisam to znala..).Nešto prije 19 otvorena 6 cm ali beba još ne rotira glavicu, bliži se smjena, ide večer i gospon doktorima se žuri. Pa mi daju drip. Tu počinje loša strana mog poroda. Sve su zeznuli, jer su ga pojačali 3 puta bez veze, a onda me ostavili na sat vremena bez nadzora. Ja sam šutjela i trpjela. No kad sam se skoro onesvijestila od bolova (koji su bili totalno čudni i neprirodni) žena s kreveta do mojeg je otišla po doktore.

    Doletjeli su, navukli zastore, skužili da su zeznuli, jedva mi opustili trbuh i jedva dobili da bebi opet normalno kuca srce Na kratko su se povukli i vratili se za koju minutu. Ispričavajući se i tražeći me dozvolu za hitni carski jer su toliko zeznuli da se boje riskirati ima li beba snage za dovršenje poroda. Ja sam zbog toga i danas tužna. Nije tako trebalo biti. Mogli su me pustiti da rodim prirodno a ne forsirati i požurivati porod. Jer priroda se ne može isforsirati.
    No naučila sam lekciju.
    NAdam se za nekoliko tjedana rodit ću prirodno ali u jednom sasvim drugom gradu u sasvim drugom okruženju sa sasvim drugim stavovima liječnika prema tako divnoj stvari kao što je rođenje djeteta. Oni su tu ako zatreba.

    Citiraj Felix prvotno napisa
    ono sto mozes uciniti jest da se educiras o porodu, odlucis aktivno odigrati svoju ulogu u porodu, te za svaku intervenciju prvo ispitati da li je stvarno potrebna.
    To sam činila posljednje dvije godine. I nadam se da će uroditi plodom.

    Ja ti želim da rodiš na lijep, normalan, prirodan način, bez ikakvog forsiranja. Prošla sam carski i jako dobro znam što govorim.

    Sada se veselim nakon poroda sjesti na krevet, uzeti svoju bebu u naručje i dojiti ga s osmjehom na licu. Za par dana otići kući i za koji tjedan oporaviti se i totalno uživati u dvostrukom majčinstvu.

    Samo hrabro i budi sigurna u sebe i svoje tijelo.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Kako bih izbjegla mučenje prirodnog poroda koji bi na kraju i tako mogao završiti carskim, carski je bio moja opcija od početka. I svidjelo mi se! Bez obzira na plašenje kako je to operacija, i ovo i ono, ja sam se naslušala više horor priča o prirodnom porodu nego carskom. Carski je za mene bio stvarno carski i još bih rodila petero na carski. Fit si za dva dana, beba lijepa, rez boli minimalno, ustvari više zateže, sve pet.
    Ja sam jedna od onih koje su protiv prirodnog poroda.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    6

    Početno

    ono sto mozes uciniti jest da se educiras o porodu, odlucis aktivno odigrati svoju ulogu u porodu, te za svaku intervenciju prvo ispitati da li je stvarno potrebna.[/quote]

    hvala na javljanju....sigurno to namjeravam učiniti i jedva čekam trudnički tečaj početkom sljedećeg mjeseca jer će mi to biti prvo pitanje koje ću postaviti doktorima......

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    6

    Početno

    Doletjeli su, navukli zastore, skužili da su zeznuli, jedva mi opustili trbuh i jedva dobili da bebi opet normalno kuca srce Na kratko su se povukli i vratili se za koju minutu. Ispričavajući se i tražeći me dozvolu za hitni carski jer su toliko zeznuli da se boje riskirati ima li beba snage za dovršenje poroda. Ja sam zbog toga i danas tužna. Nije tako trebalo biti. Mogli su me pustiti da rodim prirodno a ne forsirati i požurivati porod. Jer priroda se ne može isforsirati.
    No naučila sam lekciju.
    NAdam se za nekoliko tjedana rodit ću prirodno ali u jednom sasvim drugom gradu u sasvim drugom okruženju sa sasvim drugim stavovima liječnika prema tako divnoj stvari kao što je rođenje djeteta. Oni su tu ako zatreba.

    Slično se desilo i mojoj sestri pred 5 godina koja kaže da joj je bila najgora stvar na svijetu udahnuti i zaspati, a ne dobiti odgovor što je sa bebom....A sve je krenulo super, kao i kod tebe....Ista stvar se desila i ženi od mog najboljeg prijatelja pred nekoliko dana i zato me to pitanje jako muči.....
    Ja ti želim na ovom porodu svako dobro i da sve prođe točno onako kako ti i beba želite!!!!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    6

    Početno

    Ja sam jedna od onih koje su protiv prirodnog poroda.[/quote]

    Ja sam zapravo za obje opcije dok god je onako kako sama žena želi....Npr u Rijeci se toliko priča o porodu kakav si sama želiš, a na kraju zapravo uopće nemaš opcija....Znači ja jesam za carski rez ako to žena tako odluči unaprijed, ali nisam za opciju "mučenja" bebe i žene pa da na kraju sve završi carskim rezom. Sumnjam da uz današnju tehnologiju i svo dostupno znanje doktori ne mogu predvidjeti kakav će porod biti....

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj njanja0404 prvotno napisa
    Znači ja jesam za carski rez ako to žena tako odluči unaprijed.
    o ovome ne možeš ti odlučiti, MORA postojati medicinska indikacija.
    inače bi doktor koji bi ti napravio takav CR - počinio kazneno djelo.

    Care Bear... a naše bebe nisu lijepe?
    Jako, jako ružno rečeno

    Znaš li da postoje neke točke kod sljepoočnica koje aktiviraju rad pluća pri prolasku kroz porođajni kanal?
    a ostanu netaknute pri carskom?

    Ok, možda moja curica i nije bila lijepa, ali je udahnula punim plućima taj svoj prvi kubik zraka :D

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    6

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj njanja0404 prvotno napisa
    Znači ja jesam za carski rez ako to žena tako odluči unaprijed.
    o ovome ne možeš ti odlučiti, MORA postojati medicinska indikacija.
    inače bi doktor koji bi ti napravio takav CR - počinio kazneno djelo.

    Care Bear... a naše bebe nisu lijepe?
    Jako, jako ružno rečeno

    Znaš li da postoje neke točke kod sljepoočnica koje aktiviraju rad pluća pri prolasku kroz porođajni kanal?
    a ostanu netaknute pri carskom?

    Ok, možda moja curica i nije bila lijepa, ali je udahnula punim plućima taj svoj prvi kubik zraka :D
    da, ali kako onda medicinska indikacija postoji nakon 12 sati, a nisu ju uočili prije...to je zapravo moje najveće pitanje....Pa to su profesionalci koji se školuju i specijaliziraju po 10-15 godina...pa nisu završili tečajeve....Zašto na vrijeme ne uoče da žena ne može roditi vaginalno...Zašto forsiraju do samog kraja????

    U obranu Care Bear, mislim da je htjela reći da joj beba nije bila izmučena pa je ljepše izgledala....Sve bebe su prekrasne, ali istina je da neke moje prijateljice kažu da su bile preplašene kada su vidjele glavicu pd bebe poslije poroda...Bebe rođene carskim rezom su drugačije....manje izmučene....Mislim da je to mislila.....

    Da se razumijemo, nisam zagovornica carskog reza, nego slobodne volje, a ne volje doktora!

  10. #10
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Care Bear prvotno napisa
    beba lijepa
    pa care bear, koji argument!

    ja ću se onda zalagati da se sve bebe vanjskim okretom okrenu na zadak. moj dječarac se rodio savršene glavice, prekrasnog tena i širom otvorenih očiju jer je guza prokrčila put.

    btw, i ja sam načula da se nakon pravog prirodnog poroda žena osjeća onako kako si opisala: svježe i fit istog trena.

    carski rez je tehnologija koja ima svoju ulogu, priroda je pak zamislila da djeca izlaze kroz rodnicu i vrlo dobro to usavršila, s mnogo detalja kojih često nismo svjesni. ne možemo poistovjećivati te dvije stvari baš kao što ne možemo tvrditi da su dojenje i umjetna prehrana jedno te isto.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    470

    Početno

    Ja sam definitivno za prirodni porod jer prirodno je prirodno iako sam prvi put rodila carskim, međutim imam septum u rodnici ( a iz svoje gluposti i slušanja doktorice nisam ga uklonila ) i sad se užasavam same činjenice da bih ovaj put mogla rađat prirodnim putem ili još gore nakon nebrojeno sati mučenja carskim

  12. #12
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Zašto forsiraju do samog kraja????
    jer carski moraju opravdati HZZO-u
    a i njima je lakše, carski je kompleksna operacija, reže se više slojeva (6) ...

    molim vas samo da razlikujete prirodni porod - vaginalni bez ikakve intervencije (klistir, prokidaje vodenjaka, drip, rezanje)
    i obični "rutinski" vaginalni (klisttir, drip, prokidanje, rezanje)

    razlika je ogromna

  13. #13
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    molim vas samo da razlikujete prirodni porod - vaginalni bez ikakve intervencije (klistir, prokidaje vodenjaka, drip, rezanje)
    i obični "rutinski" vaginalni (klisttir, drip, prokidanje, rezanje)

    razlika je ogromna
    Potpisujem!!

    Moj porod je mogao biti prirodan da se nisu umiješali.

    Vidim da mnogo žena izjednačava prirodni i vaginalni porod. Dakle - ne kužim. Ni ja prvi put puno toga nisam znla, ali mi je sasvim jasno bilo da nije prirodno leć u bolnički krevet, zavezana za neki tamo bip bip stroj, dobiti hrpu koječega u krvotok, pa ti zadignu noge i stave u nekaj (nisam do toga stigla) pa skaču po trbuhu i guraju bebu van i još se deru na rodilju nek tiska jače isl.
    Prirodno je raditi ono što osjećaš da je potrebno: čučnut, ustati, šetati, biti sama, pjevušiti, mantrati, tuliti, ma nebitno, zapravo ovisno o rodilji. I roditi u položaju koji je prirodan ma što neki doktori o tome mislili.

    Za carski rez treba postojati indikacija. U nekim slučajevima se to zna unaprijed (neki zdravstveni problemi) ali u ostalima se u pravilu radi o hitnom carskom kao što je bio moj. Nije bilo indikacije dok ju liječnici i sestre (u mom slučaju) nisu stvorili. To nitko nije mogao predvidjeti. Da jest, ja bih spriječila

    Nakon carskog nisam bila ni svježa ni fit. Još dugo sam se oporavljala.
    Neke moje prijateljice nakon bolničkog vaginalnog poroda isto nisu baš bile odmah svježe i fit, ali zato one koje su imale prirodni porod su redom bile u fenomenalnom raspoloženju i fizički su se odlično osjećale. Psihički ne moram ni spominjati.

    Raspisala sam se, ali tema mi je relativno bliska.

    Siugurno ću se vratiti još ali se nadam s novim i zanimljivim usporedbama

  14. #14
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja isto imam iskustvo indukcije koja pukom srecom nije zavrsila carskim. da je, mislim da bi na mjestu kb merkura zjapila jedna velika rupa

    carski je opasan, kao i svaka operacija, pogotovo ako je nepotreban, a to treba uzeti u obzir. odredeni postotak zena umire zbog komplikacija uzrokovanih carskim rezom (koji nije imao medicinske indikacije). ja mislim da se zene pre olako odlucuju na carski, ali ne cudi me s obzirom na to u sta je prirodni porod pretvoren ukidanjem kucnog uz prisustvo babica i seljenjem u bolnice.

    Citiraj njanja0404 prvotno napisa
    da, ali kako onda medicinska indikacija postoji nakon 12 sati, a nisu ju uočili prije...to je zapravo moje najveće pitanje....Pa to su profesionalci koji se školuju i specijaliziraju po 10-15 godina...pa nisu završili tečajeve....Zašto na vrijeme ne uoče da žena ne može roditi vaginalno...Zašto forsiraju do samog kraja????
    zato jer na pocetku nema indikacija, dok oni, da prostis, ne sj*bu sa svojim silnim pozurivanjima i ostalim sr*njima. oni sami stvore indikaciju za carski, kao kod Tiwi (zao mi je, draga ). ja sam citala da se gotovo svaki obavezan slucaj carskog moze uociti prije nego porod uopce pocne.

  15. #15
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj lilamili prvotno napisa
    Ja sam definitivno za prirodni porod jer prirodno je prirodno iako sam prvi put rodila carskim, međutim imam septum u rodnici ( a iz svoje gluposti i slušanja doktorice nisam ga uklonila ) i sad se užasavam same činjenice da bih ovaj put mogla rađat prirodnim putem ili još gore nakon nebrojeno sati mučenja carskim
    šta je septum?

  16. #16
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    6

    Početno

    zato jer na pocetku nema indikacija, dok oni, da prostis, ne sj*bu sa svojim silnim pozurivanjima i ostalim sr*njima. oni sami stvore indikaciju za carski, kao kod Tiwi (zao mi je, draga ). ja sam citala da se gotovo svaki obavezan slucaj carskog moze uociti prije nego porod uopce pocne.[/quote]

    e pa to je to što mene zanima i što je bilo moje prvotno pitanje....točno što ti kažeš-oni očito stvore uvijete za carski ili još bolje-možda ne reagiraju na vrijeme i uvijeti se stvore....To je ono što mene muči, a ne carski ko carski.....Stavrno, svakome na volju, tko voli i želi, ja sam za, ali nisam za to da doktori uvjrravaju žene da sve ide kako treba i onda najednom...kisik, maska, carski rez...kažem blisko mi je jer su mi i sestra i kuma doživjele takav slučaj, a vidim da i Tiwi.....

  18. #18
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    carski je tu da spasi bebu i mamu
    ako porod ide normalno, nema požurivanja, prislinog ležanja na leđima ... šanse za hitni carski su ispod 6% (reka dr.)
    moja frendica je završila na CR-u nakon sati njenog zahtijevanja da ipak idu vaginalno jer beba nije bila u dobrom položaju - nije išla tjemenom nego čelom i sama sebe je blokirala
    da su joj napravili UZV na početku poroda znali bi da imaju indikaciju, kao i kod slučajeva omotane pupčane vrpce
    a možda bi uspjeli bebicu izbaciti iz krivog položaja da se pravilno namjesti

    nije mi jasno zašto ne koriste UZV pretragu :?

  19. #19
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja sam citala o slucajevima (ina may gaskins's guide to childbirth) da se beba u polozaju celom naprijed rodi najnormalnije, bez ikakve intervencije, pucanja i bilo cega. isto i za bebe na zadak, noge naprijed, blizanci, a cak i kad se dogodi distocija ramena (ramena zapnu kad je glava vec rodena). u neinterventnim porodima na Farmi, stopa carskog je samo 1,6%, nisam jos cula da postoji bolnica koja bi se mogla podiciti pa makar slicnim rezultatom. u bolnicama je stopa carskog, koliko ja znam, obicno 15-20%. sta nam to govori, pitam se pitam.

  20. #20
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    sad nisam bila na tom CR-u, no dr. je rekao da zbog takvog položaja , beba se nije spuštala, nije se mogla namjestiti u zdjelicu
    možda je bila licem naprijed, nisam išla u detalje

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    moje dijete je išlo čelom naprijed i nitko to nije spominjao kao nešto bitno.
    samo je doc pozvao stažistu da vidi kako to izgleda.
    lagan porod, beba 10/10...

  22. #22
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    I moja kuma je rodila najnormalnije bebu koja je bila na zadak. Rodila je u Sloveniji, a nisu joj ni jednom riječju spomenuli carski. Nije dugo ni trajalo, beba super, mama super.

    Ja sam uvjerena da nije ni svaki "ne potpuno savršen" ili neočekivani položaj bebe - uvjet za carski rez.

  23. #23
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    postoje neki polozaji koji su apsolutna indikacija za carski, npr poprecni ili stav licem (ne celom, nego cijelom sirinom lica).

  24. #24
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    postoje neki polozaji koji su apsolutna indikacija za carski, npr poprecni ili stav licem (ne celom, nego cijelom sirinom lica).
    a vidis, u ovoj knjizi ima slika kako beba izlazi iz vagine doslovno s nosom naprijed . ako poslikam stavit cu vam link. nevjerovatno. naravno, nikakva intervencija nije bila potrebna, samo malo ohrabrivanje majke.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    12

    Početno zadak

    ja sam u 34 tjednu, beba se nije još okrenula i stoji popreko. prvorotkinja sam. tri liječnika su mi rekla da je vjerojatnost da se okrene do termina jako mala.
    moje pitanje je bilo: znači to je carski? odgovor: ne nužno!!!
    da li je zaista moguće da će me tjerati na prirodan porod a beba stoji u tom nezgodnom položaju? da li ja mogu zahtjevati carski rez? :?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    470

    Početno

    MGrubi septum u rodnici ti je ko neka pregrada koja odvaja rodnicu na dva djela, zvuči glupo ali ko da je rodnica dupla, baš me doc pita na zadnjem pregledu ˝a šta vam to nije puklo pri porodu˝ :? a ja joj kažem da sam išla na carski , znači to bi trebalo puknut- ma krasno :shock:

  27. #27
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno Re: zadak

    Citiraj *zara* prvotno napisa
    ja sam u 34 tjednu, beba se nije još okrenula i stoji popreko. prvorotkinja sam. tri liječnika su mi rekla da je vjerojatnost da se okrene do termina jako mala.
    moje pitanje je bilo: znači to je carski? odgovor: ne nužno!!!
    da li je zaista moguće da će me tjerati na prirodan porod a beba stoji u tom nezgodnom položaju? da li ja mogu zahtjevati carski rez? :?
    mislim da da oni misle da će se okrenuti do 38 tjedna

  28. #28
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno Re: zadak

    Citiraj *zara* prvotno napisa
    ja sam u 34 tjednu, beba se nije još okrenula i stoji popreko. prvorotkinja sam. tri liječnika su mi rekla da je vjerojatnost da se okrene do termina jako mala.
    moje pitanje je bilo: znači to je carski? odgovor: ne nužno!!!
    da li je zaista moguće da će me tjerati na prirodan porod a beba stoji u tom nezgodnom položaju? da li ja mogu zahtjevati carski rez? :?
    I moja se cura nije okrenula, doktor je dosta rano rekao da niti nece, jer je bila velika. I bio je u pravu. Pitao me kako zelim roditi, s obzirom da sam prvorotka, uska, velika beba, na zadak, i to onaj kompliciraniji polozaj zatkom...Obicno u ZGB daju mami pravo na izbor u tom slucaju. Cak mislim da na Sv.Duhu prvorotke uglavnom idu na carski ako je beba na zadak.

  29. #29
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    ja sam prvorotkinja u 33 tjednu i dr mi je već natuknula carski ako se beba ne okrene, jer je velika i zatkom okrenuta.Šta vi mislite? je li to troje u kompletu dovoljna indikacija za carski?

  30. #30
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    na tvojem mjestu potražila bih mišljenje još jednog liječnika

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    68

    Početno

    Ja sam prije 2 godine rodila dečka na carski a samo zato jer su procjenili da ima preko 5 kg i tako j i bilo, Karlo se rodio s 5300 i 55 cm dugačak. Ostalo je sve bilo u redu. Sad sam opet trudna i trebam rodit u 7 mj pa mi je moj ginić već sadaopet napisao preporuku za carski jer mi je pretanak rez na maternici i opet nosim veliku bebu pa me baš zanima kak će to na kraju ispasti. Ja bi najrađe na prirodni jer mi je bilo grozno nakon carskog, oporavak itd., a opet ak mi je tak rez na maternici moglo bi doć do puknuća maternice kod prirodnog poroda.

  32. #32
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja bih rekla da se tu brkaju pojmovi "vaginalni porod" i "prirodni porod".. Kod prirodnog, ja bih rekla da je zena vise nego fit odmah nakon poroda.

    Bila sam i ja vrlo fit odmah nakon vaginalnog jer me nisu rezali. Mogla sam uzeti dijete u ruke i odmah krenuti pjeske kuci

  33. #33
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj NINA29 prvotno napisa
    Ja sam prije 2 godine rodila dečka na carski a samo zato jer su procjenili da ima preko 5 kg i tako j i bilo, Karlo se rodio s 5300 i 55 cm dugačak. Ostalo je sve bilo u redu. Sad sam opet trudna i trebam rodit u 7 mj pa mi je moj ginić već sadaopet napisao preporuku za carski jer mi je pretanak rez na maternici i opet nosim veliku bebu pa me baš zanima kak će to na kraju ispasti. Ja bi najrađe na prirodni jer mi je bilo grozno nakon carskog, oporavak itd., a opet ak mi je tak rez na maternici moglo bi doć do puknuća maternice kod prirodnog poroda.
    postoji mogucnost ozljede ako te pozuruju umjetnim hormonima (drip i slicno).

    a koliko si ti velika? jeste i ti i tm bili velike bebe?

    kako tvoj ginic zna koliki ti je rez na maternici?

  34. #34
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ja bih rekla da se tu brkaju pojmovi "vaginalni porod" i "prirodni porod".. Kod prirodnog, ja bih rekla da je zena vise nego fit odmah nakon poroda.

    Bila sam i ja vrlo fit odmah nakon vaginalnog jer me nisu rezali. Mogla sam uzeti dijete u ruke i odmah krenuti pjeske kuci
    slazem se. iskreno sumnjam da je priroda uredila porod tako da zena ne moze doci k sebi i brinuti se za svoje mlado po par dana ili duze. pa tko bi trebao cuvati bebu od opasnosti, ako ne majka? kad se rodi "kak bog zapoveda", mislim da je fizicko i psihicko stanje majke fantasticno, i da je sposobna brinuti o pomladku bez ikakvih problema. mislim mozda i nije tako, ali mi se namece kao logican zakljucak u svakom slucaju :/

  35. #35

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    68

    Početno

    Mikka, bili smo obadvoje i braća i sestre velike bebe, preko 4 kg al nitko preko 5 kg. I sad nismo mali
    A ovo za rez, nemam pojma. Samo mi je tak reko kad me gledao na ultrazvuk i to mi je napisao u trudničku.

  36. #36
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj NINA29 prvotno napisa
    Ja sam prije 2 godine rodila dečka na carski a samo zato jer su procjenili da ima preko 5 kg i tako j i bilo, Karlo se rodio s 5300 i 55 cm dugačak. Ostalo je sve bilo u redu. Sad sam opet trudna i trebam rodit u 7 mj pa mi je moj ginić već sadaopet napisao preporuku za carski jer mi je pretanak rez na maternici i opet nosim veliku bebu pa me baš zanima kak će to na kraju ispasti. Ja bi najrađe na prirodni jer mi je bilo grozno nakon carskog, oporavak itd., a opet ak mi je tak rez na maternici moglo bi doć do puknuća maternice kod prirodnog poroda.
    nisi imala problema sa šečerom u trudnoći?
    tako velike bebe znaju biti posljedica hiperglikemije

    taj rez je on vidio na UZV?

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    68

    Početno

    MGrubi, nisam imala problema s ničim u trudnoći. Jedino kaj sam s 36 tj dobila trudove pa sam završila na preparima da dočekam 38 tj za carski jer su rekli kak ću rodit nedonošće od 5 kg itd da nejdem u detalje. Čim sam ušla u 38 tj odma sam rodila na CR.

  38. #38
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    na osnovu čega je zaključio da je rez tanak?

  39. #39
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ako ste vas dvoje veci, logicno je da ce i beba biti, pogotovo ako i u obitelji imate velike bebe. moja sestra i ja smo bile ogromne, a mamina sestra (koja je sitnija gradom od nje) je rodila bez problema sina od 5 kila. ne kuzim zakaj ti nisu dali sansu da rodis normalno. to me tako nervira, kad oni unaprijed pretpostave da neces moci roditi svoje dijete. mogucnost disproporcije zdjelice je fakat mala. a da odes po jos koje misljenje?

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    68

    Početno

    Eto ja stvarno nemam pojma. Znam da me gledao na uzv i odma kod pregleda mi je to rekao. Ja stvarno neznam jel to dr može vidjet, znat niti sam ga ja išta pitala. A i ja sama baš ne kužim to iako sad u ovoj trudnoći dosta osjećam često da me zaboli u trbuhu, onak više me zna peć. On mi je na to rekao da je to normalno jer sam bila na carskom pa je to posljedica toga kak se sad maternica opet širi.

  41. #41
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    vidi se to na UZV, sad ostaje pitanje koliko ga on dobro čita
    pa ne bi biko loše da potražiš i drugo mišljenje

  42. #42

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    68

    Početno

    Mikka, kad sam i dobila trudove s nepunih 36tj već sam bila u rađaoni nekih 8 sati i onda su me stavili na prepare i zaustavili trudove. U to vrijeme ja sam bila stalno otvorena samo 1 prst. Onda je došao dr koji je bio šef odjelai rekao im da kaj me porađaju da mi mogu napravit invalida za cijeli život kad je beba tak velika, ja se niš ne otvarami doši do zaključka da bi ja teoretski i mogla rodit vaginalno al da ne žele riskirat. Ja sam im rekla nek rade kaj treba al da ne želim tu biti 20sati se patit da tek onda shvate da moram na carski. Rodila sam 10 dana nakon tog.

  43. #43
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    aha. jesu ti prvi put dobro izracunali termin, koliko ti znas? nemoj se ljutit kaj te toliko ispitujem, bas me zanima. mislim, mozda ti je stvarno bilo vrijeme da rodis, to mi je palo na pamet.

    a ovo za invalida.. bas lijepo da sef odjela ima tako ohrabrujuce rijeci

  44. #44
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    sa 36 tjedana glavica nije spremna za vaginalni porod, pogotovo kod velike bebe
    moja rodica je išla na CR u 36tjednu , beba je imala samo 2400g

    no , ti si rodila u njihovom 38. tjednu prema pretpostavci termina
    indikacija za CE je bila veličina bebe i to što si prvorotka?

    možda kod prirodnog poroda, da si imala izbor poroda na stolčiću, u čučnju, bez dripa i ostalih "divota", u mirnoj i ugodnoj atmosferi, najvjerojatnije bi rodila vaginalno bez problema

    no , ono što naš bolnički sustavi bi ti pružio izgledalo bi ovako nekako: nakon par sadti ide drip, pa drip, pa drip, pa premor maternice zbog dripa i ona opet si na CR-u

  45. #45
    aleksandra avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    292

    Početno

    Ja sam za carski jer jako tesko radam djecu.Prvi put sam se mucila punih 26 sati,nisam se mogla nikako otvoriti,sa 7 prsta su me isli poroditi i rodila sam na vakum bebu skoro od 4kg,a sitna sam i onda su mi rekla da sam uska.
    Kada sam trebala drugi put roditi,mislila sam da ce ici nesto lakse jer kazu da druge ide puno lakse.Bila sam 11 sati na dripu,beba izasla iz zdjelice,dobila temperaturu ,onda sam trazila carski.U pocetku gin. nikako da pristane,a vidi da sam u mukama,u jednom trenu sam povisila ton i trazila carski jer me uhvatila panika radi bebice koja je tezila skoro 5kg.Da idem opet radati,odlucila bih se za carski jer prironim putem mi ne ide.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Ja sam rodila 2 komada potpuno prirodno i ne razumijem o kakvom vi mucenju pricate. Meni i MMu su to bila 2 najljepsa dana u zivotu.

  47. #47
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Evo ga na ... ne moraju sve imati istu percepciju, ne rađaju sve lako, nemaju sve sreću na porodu.

  48. #48
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj lejla prvotno napisa
    Ja sam rodila 2 komada potpuno prirodno i ne razumijem o kakvom vi mucenju pricate. Meni i MMu su to bila 2 najljepsa dana u zivotu.
    Imaš sreće da ne znaš. No bez obzira na to i meni su oba poroda bila najljepša dva dana u životu. Doduše, tek drugi porod mogu okarakterizirati kao mučenje.

    A ja sam jedna od onih koja je prošla pokušaj vaginalnog poroda i na kraju carski.
    Prvi porod mi je bio težak, rekli su mi da sam uska, ne znam kaj bi to trebalo značiti. Trajalo je dugo, Janko je skoro rođen na vakum, ali ajde, nekako sam uspjela. I da strgali su mu ključnu kost. To karakteriziraju kao normalnu stvar na porodima.
    Drugi porod...Isto nije bio prirodan od početka jer su me prvo zgelirali, pa opet zgelirali, pa probušili vodenjak i na kraju malo dripa dodali. Ali Iva ni da mrdne, ni malo da bi se spustila. Ja sam bila u totalnom deliriju, bilo mi je puno teže od prvog puta što nisam očekivala jer je bio drugi porod. I onda nakon što sam već bila otvorena skroz, nakon što su oni vidjeli da je bebina guza pod mojim cicama već satima i ne mrda, da joj je glava na -2 doktor me pregledao i zaključio da joj je glava krivo okrenuta i da uopće ne može proći kroz zdjelicu. I na carski.
    I rekli su mi da se to ne može znati odmah nego tek na kraju.
    Meni je bitno da je moja cura dobro, da je sve prošlo ok, da me nisu ostavili do jutra do druge smjene da se patim (rodila sam u 1 iza ponoći). Naravno da mi je neopisivo žao što nisam iskusila prirodan porod, što nakon sati "mučenja" nije ipak izašla iz mene bar vaginalno, ali bitnije od toga mi je kao što sam već rekla da je moja curica dobro.

  49. #49
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ana.m
    "uska" je izraz koji bi trebao značiti da imaš izrazito usku zdjelicu, što je problem kod velikih bebea

    a drugi porod su ti započeli indukcijom , što je katastrofa, pogotovo drip na maternicu sa rezom od carskog

    za uspješan vaginalni nakon carskog (VBAC) je jako bitno da se sve odvija što prirodnije, dakle: bez indukcije
    i da si se porodila taj 2. put, to ne bi bio prirodni porod, nego samo vaginalni porod
    poanta tog naziva prirodni je u tome da nema intervencije: drip, geliranje ...

    u oba slučaja imaš pogrešku liječnika, koje su sretno završile

    meni i dalje nije jasno zašto nemaju rutinski UZV pri dolasku u rodilište da provjere položaj bebe :?

  50. #50
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    MGrubi ili sam se ja krivo izrazila ili si me ti pogrešno shvatila. Prvi je porod bio vaginalni, a drugi carski.
    Znam ja kaj je prirodni. Zato sam rekla da mi je žao što ga nisam iskusila, jer prvi, iako je bio vaginalni bio je pod dripom, uz prokidanje vodenjaka ...

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •