Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456
Pokazuje rezultate 251 do 290 od 290

Tema: Porod carskim rezom

  1. #251
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    single, ti paušalno optužuješ na osnovu svog doživljaja, a ne konkretnih riječi.
    molim te da ili argumentirano optužuješ, ili prestaneš optuživati.

  2. #252

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    mi se cini da nisam jedina...evo da kopiram recenice prijasnji postova:

    Da sam rodila carskim i mene bi uvrijedilo da netko kaže da mi je dijete izvađeno, a ne rođeno.

    To što netko ne vidi da takvim izjavama zaista vrijeđa žene koje su rodile pomoću carskog reza je neki drugi problem.

    On osuduje postupak kao rutinu, kao brzinsko rjesenje navodnog mucenja majke i djeteta kada za njim nema stvarne potrebe.

    Ako zena pripada ovoj zadnjoj grupi onda mi je skroz razumljivo da se osjeca uvrijedeno. Al zivot je takav. Doneses odluku i nosi se s posljedicama da netko, pa mozda i mnogi, nece misliti da si donio ispravnu.
    Prvi put citam ovaj tekst koji je sorci linkala i osjecam se bas kao i druge "carice" ovdje - uvrijedjeno i omalovazavano, i ja i moje dijete. Bez obzira sto mi razum kaze da je tekst pisan u militantskom tonu i da se zbog toga ne trebam uzbudjivati toliko

    Kad se netko nalazi u vecini, tesko mu se staviti u polozaj manjine, nego kaze "kaj se imas ljutiti na to, pa nista strasno ne pise". E pa meni je strasno, jer se ne osjecam dobrodoslo niti prihvaceno u jednoj zajednici kojoj zelim pripadati. Ako sam ja preosjetljiva, ajmo provest anketu medju "caricama" da vidimo kakav je dojam na tekst.


    ni ja u originalu ne vidim navodnike i po meni je ovaj tekst jedna obicna sramota..a vi kazite sta gos hocete...a da znam dobro pisati engleski drage volje bih pitala ovoga sta je napisao mnogo toga
    da, stojim iza toga da "netko odavde" majke carice smatra manje vrijednima... jer su djeca "izvađena". dakle nisu rodile.

    Je li ti to dovoljno ili da idem kopirati izjave do vrha?
    mi se cini da nisam jedina sa takvim zakljuckom ovdje, a i odmah sam napomenula nitko ne vrijeda direktno

  3. #253
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Ako zena pripada ovoj zadnjoj grupi onda mi je skroz razumljivo da se osjeca uvrijedeno. Al zivot je takav. Doneses odluku i nosi se s posljedicama da netko, pa mozda i mnogi, nece misliti da si donio ispravnu.
    al bi barem na ovom forumu, RODITELJA trebale i takve osobe naći empatiju i razumijevanje. to što među jehovinim svjedocima neću biti obljubljena, to mi je jasno, al da među kakti obrazovanim i inteligentnim ženama nijedna neće shvatiti da izraz cut out vrijeđa, sve teže to mogu razumijeti.

    i posvojitelji se na ovom forumu znaju naći uvrijeđeno kad se za njih veli da nisu "prave mame i tate". netko banalno blebne: niste vi ono prave (misleći na biološke), pa svi skoče (s pravom).

    baš sam jučer gledala epizodu law and order. sudilo se djevojci koja je ubila svoje nerođeno udarajući trbuhom po njemu. i veli njena braniteljica (pred sucem, prije rasprave) da moli da se za vrijeme rasprave priča o fetusu, a ne o nerođenom djetetu ili bebi, jer to izaziva određene emocije kod porote... vidi, vidi... neki s rode bi rekli da je svejedno kako nešto zovemo, a očigledno snaga riječi je jača nego što one mogu i zamisliti...

    cut out - na taj način je mom ocu odstranjen tumor. cut out je i naziv mog poroda. možda se i kod mog djeteta, tehnički može govoriti o nakupini stanica, o tumoru. izreži i izvadi ga van.

    i da, btw, što vas toliko zgraža izraz "carice"?! jel je omalovažavajuća ? :? pa to su sve banalne riječi bez ikakvog značenja?!

  4. #254
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    i da, btw, što vas toliko zgraža izraz "carice"?! jel je omalovažavajuća ? :? pa to su sve banalne riječi bez ikakvog značenja?!
    Meni je to bas lijepi naziv, pohvalan

  5. #255
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    single,
    ja iz svega ovog što si iskopirala ne vidim gdje netko vrijeđa žene koje su rodile CR.
    čak si i neke svoje izjave iskopirala.

    ako nitko ne vrijeđa direktno, dozvoli, to je onda ipak tvoj osobni dojam, koji može biti i pogrešan.

  6. #256
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ako nitko ne vrijeđa direktno, dozvoli, to je onda ipak tvoj osobni dojam, koji može biti i pogrešan.
    Šta to onda znači, indirektno vrijeđanje je dozvoljeno? Pa uvredu i čini osobni dojam, šta drugo. I stvar je u tome da se treba tako izražavati da ne uvrijediš drugu stranu i da te se pogrešno ne shavti.

  7. #257
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    baš sam jučer gledala epizodu law and order. sudilo se djevojci koja je ubila svoje nerođeno udarajući trbuhom po njemu. i veli njena braniteljica (pred sucem, prije rasprave) da moli da se za vrijeme rasprave priča o fetusu, a ne o nerođenom djetetu ili bebi, jer to izaziva određene emocije kod porote... vidi, vidi... neki s rode bi rekli da je svejedno kako nešto zovemo, a očigledno snaga riječi je jača nego što one mogu i zamisliti...
    al da među kakti obrazovanim i inteligentnim ženama nijedna neće shvatiti da izraz cut out vrijeđa, sve teže to mogu razumijeti.
    pa naravno da riječi imaju veliku snagu, da nemaju, ne bi bilo toliko buke oko jednog izraza.
    nije u tome stvar, svjesni smo svi toga.
    stvar je u tome da značenje, poruka jako ovisi u kojem je kontekstu nešto napisano (ili rečeno).
    i taj kontekst radi čitavu (veliku)razliku.

    kontekst u seriji je bio taj da je majka na optuženičkoj klupi zbog čedomorstva.

    da je Wagnerov napisan u kontekstu optužbe ženama koje su rodile na CR, poruke ženama da su manje zbog toga vrijedne, onda taj tekst ne bi ni primirisao naš portal.
    ali nije, nego je taj tekst napisan u kontekstu kritike sustava .
    ali kad se nešto ne želi vidjeti, onda se to ni ne može vidjeti.

    vađenjem iz konteksta se lijepo da manipulirat time što je pisac htio reći.

  8. #258

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    single,
    ja iz svega ovog što si iskopirala ne vidim gdje netko vrijeđa žene koje su rodile CR.
    čak si i neke svoje izjave iskopirala.

    ako nitko ne vrijeđa direktno, dozvoli, to je onda ipak tvoj osobni dojam, koji može biti i pogrešan.
    nisam kopirala uvrede vec dojmove i drugih...zelim ti samo reci da nisam jedina koja tu tako shvaca mnoge postove i onaj tekst...moj post sam slucajno iskopirala, ali mozes si naci jos izjava drugih da su neki postovi postavljani tako da omalozavaju i podcjenjuju carski rez...a za uvrede bih ti trebala kopirati sve izjave onih koje su protiv, a samo si ih mozes naci, a znas i kamo se tekst nalazi

  9. #259
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ovisi u kojem je kontekstu napisan.
    da je napisan u kontekstu poruke ženama da su manje zbog toga vrijedne, onda taj tekst ne bi ni primirisao naš portal.
    tak tekst je pisan u kontekstu kritike susatava, ali kad se nešto ne želi vidjet, onda se ni ne može vidjet.
    Ocito taj tekst nije pogodio kontekst, jer ga puno citatelja dozivljava drugacije.

  10. #260

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    i da, btw, što vas toliko zgraža izraz "carice"?! jel je omalovažavajuća ? :? pa to su sve banalne riječi bez ikakvog značenja?!
    Meni je to bas lijepi naziv, pohvalan
    potpisujem

  11. #261
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    single, točno, kopirala si dojmove.

  12. #262
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ovisi u kojem je kontekstu napisan.
    da je napisan u kontekstu poruke ženama da su manje zbog toga vrijedne, onda taj tekst ne bi ni primirisao naš portal.
    tak tekst je pisan u kontekstu kritike susatava, ali kad se nešto ne želi vidjet, onda se ni ne može vidjet.
    Ocito taj tekst nije pogodio kontekst, jer ga puno citatelja dozivljava drugacije.
    što je to "puno čitatelja"?
    ima isto tako jako puno čitatelja koji ga nisu tako shvatili.

  13. #263

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    single, točno, kopirala si dojmove.
    moram napisati dojmove da se ne bis opet ulovila koje moje 'krive rijeci'

  14. #264
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    nemoj misliti da te lovim za riječ, nego ti pokušavam dokazati da nepravedno optužuješ da ovdje itko omalovažava "carice".

    ali možemo ovako do preksutra...

  15. #265
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    što je to "puno čitatelja"?
    ima isto tako jako puno čitatelja koji ga nisu tako shvatili.
    A što je to "jako puno čitatelja "?

    Pa mislim da se dosta forumasica izjasnilo kako ga dozivljava. Na brojnim topicima, ne samo na ovom...Ovo je ocito Perpetuum mobile...

  16. #266
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    pa to i kažem.

  17. #267
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    Ako zena pripada ovoj zadnjoj grupi onda mi je skroz razumljivo da se osjeca uvrijedeno. Al zivot je takav. Doneses odluku i nosi se s posljedicama da netko, pa mozda i mnogi, nece misliti da si donio ispravnu.
    al bi barem na ovom forumu, RODITELJA trebale i takve osobe naći empatiju i razumijevanje. to što među jehovinim svjedocima neću biti obljubljena, to mi je jasno, al da među kakti obrazovanim i inteligentnim ženama nijedna neće shvatiti da izraz cut out vrijeđa, sve teže to mogu razumijeti.
    Pa i nalaze. Medu nekima. Ne medu svima. Ja cu u svoje ime reci da se nadam da se od mene ne ocekuje, samo zato sto sam roditelj, da osjecam empatiju ili razumijevanje za svaki postupak ili odluku nekog drugog roditelja samo zato sto je roditelj i zato sto sam ja roditelj.

    Empatiju za odluku za carski bez nekih posebnih zdravstvenih indikacija izrazilo je barem nekoliko zena na ovom forumu (koje jesu ili nisu imale carski). Neslaganje s istom neke druge (koje jesu ili nisu imale carski).

    Uvrijedenost u svezi izraza "izrezati" izrazilo je barem nekoliko zena na ovom forumu (koje jesu ili nisu imale carski). S primjerenoscu tog izraza slozile su se neke druge (koje jesu ili nisu imale carski).

    Live with it.

    The end.

  18. #268
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj dani1 prvotno napisa
    Bila je jedna i tema tu na forumu o povezanosti CR s astmom/bronhitisima/disnim bolestima kod djece - bas zbog nedostatka tog istiskivanja vode iz pluca za vrijeme poroda. A to je samo jedna u nizu stvari koja se desava za vrijeme vaginalnog.

    Ovo mi je strašno interesantno, jer ja sam rodila carskim rezom i moje dijete ima bronhijalnu astmu (nitko u obitelji nije imao takvih problema). Možda bi bilo zgodno provesti anketu među mamama djece koja imaju bronhijalnu astmu i vidjeti kako su rodile.
    Ja sam svoju kćer rodila na carski i ja sam astmaš,teški astmaš,moj brat isto,uz to sam i alergična na sve živo,od perja,preko hrane,do prašine,bižuterije,uboda kukaca,peludi,sunca....ma svegai svačega i moja kćer nema astmu i na ništa nije alergična,dokazano i provjereno.Što reći na ovo?

  19. #269
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    da jedna lasta ne čini proljeće?

  20. #270
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    da jedna lasta ne čini proljeće?
    ili da način na koji je dijete rođeno nema veze sa pojavom astme?

    Btw. ja sam rođena na carski i imam astmu,ali moj brat nije,on je rođen na vakum(jedva ) dakle;nije rođen carskim rezom,već vaginalno i svejedno i on ima astmu.I on je jedna lasta? :? Znači imamo već dvije laste u mojoj obitelji.

  21. #271
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    nije lasta, to se samo tako kaže.
    ali ako trebam biti doslovna, to sve ostaje na raznini anegdotalnog istraživanja, ili bolje rečeno, nije ti dovoljno velik statistički uzorak.

    znanstvena istraživanja daju ipak neku objektivniju statistiku od pojedinačnih primjera, kojih ćeš uvijek naći i da potkrijepe i da pobiju neku tezu.
    u ovom konkretnom primjeru- nitko ni ne tvrdi (i očito je svima) da nemaju sva djeca rođena CR astmu, niti da nijedno vaginalno rođeno dijete nema.
    ništa crno bijelo, ali prevaguje na jednu ili drugu stranu.

  22. #272
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj dorotea24 prvotno napisa
    Ja sam morala na indukciju zbog lošeg CTG-a i bez ijednog svog truda rodila vaginalno uz pomoć dripa. Poslije sam se osjećala kao da ne bih nikada rodila sama od sebe (jer sam između ostaloga i prenijela 9 dana) pa čak u jednom trenutku da sam nesposobna sama proizvesti trudove No to su sve trenutne zanemarive stvari. Mene je najviše iznerviralo kada se otvorio nekakav topic o dripu i kada je netko spomenuo da je to svinjska sperma i kako poslije toga djeca imaju raznorazne psihofizičke poslijedice (ne da mi se sada to tražiti). Ok, nisam bila sretna što sam morala dobiti drip i što nisam uspjela roditi bez ikakvih medikamenata, ali to je tada bila spasonosna opcija za moje dijete, dakle jedan lijek pomoću kojeg sam ja na ovaj svijet donijela živo i zdravo dijete i kakve god posljedice i nuspojave imao on za mene nije bio svinjska sperma nego spasonosno rješenje. Kao i neki antibiotik koji spasi život ili ovaj carski rez. Sve ima nuspojave i nekakve negativnosti, ali u nekim situacijama treba biti zahvalan što takve stvari postoje jer su one tu da nam pomognu. To što netko ne vidi da takvim izjavama zaista vrijeđa žene koje su rodile pomoću carskog reza je neki drugi problem.
    ja sam pisala o dripu kao svinjskoj spremi jer sam cula ili citala da se tako proizvodi. ako te to uvrijedilo onda i ja moram biti uvrijedena jer su meni inducirali porod 14 dana nakon termina "jer se to tako radi". i nafilali su me i dripom, i umjetnim prostaglandinom i ne znam cim. i ja se zbog toga osjecam odvratno, ne znam kako je tebi. osjecam se odvratno i ponizeno, a jos da sam nakon muka isusovih zavrsila na carskom mislim da bi digla prokletu bolnicu u zrak.

    dobro, kod mene je bio slucaj da je bilo sve u redu, i provela sam 5 dana u bolnici "pregovarajuci" da me puste da porod krene sam od sebe. i ispitivala sam bi li se vidlo na ctg-u da s bebom nesto ne valja, i govorila sam da ne volim carski, i svasta sam radila, i na kraju me slomilo i dala sam da me induciraju i to si ne mogu oprostiti. osjecam se dan danas kao da sam silovana.

    aha, tako da je krivica za "svinjsku spremu" moja, ali ovo drugo, sta ono bjese.. aha, psihofizicke posljedice, to nisam ja pisala. iako me ne bi cudilo da imaju, s obzirom na duzinu mog oporavka nakon indukcije. ja nisam mogla hodati mjesec dana, a sjediti i duze. ne znam kakve je drip posljedice eventualno imao na mog klinca..

  23. #273
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Ako zena pripada ovoj zadnjoj grupi onda mi je skroz razumljivo da se osjeca uvrijedeno. Al zivot je takav. Doneses odluku i nosi se s posljedicama da netko, pa mozda i mnogi, nece misliti da si donio ispravnu.

    Ali ako si zena koja je s pravom, ili zato sto su te s...ali u bolnici, rodila na carski, onda te ovaj clanak stvarno ne bi trebao dirati u zivac zbog rijeci kojima se koristi vec mozes eventualno samo, ako si u grupi onih koji su na carskom zavrsili jer su te zaribali, biti bijesna na one koji su te zaribali.
    Sad se moram pravdati, je li? Dokazivati da je moj carski bio medicinski opravdan? Ok, evo:

    - isla sam na indukciju s 40+2 jer je beba bila procijenjena na preko 4kg i imala sam gestacijski dijabetes
    - prostaglandin nije smeksao cerviks (ostala otvorena bijednih pola cm)
    - prokidanje vodenjaka nije ubrzalo stvari
    - nakon 4 sata dripa sam dobila epiduralnu
    - kod svake kontrakcije bebi su padali otkucaji srca
    - carski je obavljen 24 sata nakon dolaska u bolnicu

    Sad sam 38+6 i namjeravam imati VBAC. Nisam uopce otvorena. Moguce je da cu opet morati na carski ako dodjem do 41 tjedna jer ne namjeravam riskirati drip s jednim rezom, cak i ako je opasnost puknuca maternice samo oko 1% uz pazljivo pracenje. I ne mislim da su me zaribali na prvom porodu, niti sam bijesna na mog doktora. Da, nije islo onako kako sam htjela. Da li sam bila spremna riskirati dijete, znajuci statistike o teskim porodima velikih beba, upotrebi vakuuma i forcepsa kod istih itd? Nisam nimalo, i sve intervencije su dobile moje odobrenje. Za mene je statistika od 20% takvih intevencija kod velikih beba bila puno vise zastrasujuca nego povecani rizik kod carskog, koji je puno manji. (I btw, imam tako zdravo dijete da moram pokucati u drvo.)

    Ne znam da li je to dovoljno da dokazem da moj carski nije bio iz kozmetickih razloga. I svejedno me dira taj tekst, i dira me u dusu. Zato jer asumira da zene idu na carski samo tak. Za veliku vecinu to nije istina. I mogu reci da ja isto nikad ne kazem da sam Ninu rodila nego da je rodjena, i taj moj otpor i nelagoda oko te izjave je velikim dijelom utjecan od strane ovog foruma i portala. Ne smatram se losom majkom zbog nacina poroda mog djeteta, dapace, mislim da sam odabrala najbolju opciju u mojoj situaciji. Ali se osjecam napadnuto svaki put kad se carski spominje, jer se ili spominje u kontekstu da je zena glupa jer pristaje na svakakve intervencije protiv vlastitog zdravog razuma i prirode, ili je zena hirovita ili umisljena pa si hoce zadrzati vaginalni tonus tinejdjerice, i uvijek iznova krece dokazivanje kako je u vecini slucajeva razlog bio nesto trece. Isto kao sto kod potpomognute uvijek iznova krece dokazivanje da primarni uzrok neplodnosti nije promiskuitetno ponasanje ili abortus nego da su seksualno prenosive bolesti mali postotak svih dijagnoza.

    Takodjer, iako meni carski nije prvi izbor, zagovaram pravo drugih zena da im to bude prvi izbor pa cak i ako je iz straha ili bez neke medicinske indikacije. Da li cu ih pokusati informirati o rizicima - da. Ali ne na taj nacin da im se namece neka krivnja ili predbacuje zbog strahova ili da ih se naziva psihickim bolesnicima. Zagovaram pravo svake zene da donese SVOJU odluku temeljenu na cinjenicama i informaciji i vlastitim zeljama.

    Sto se tice tog izraza - "cut out" - i da li zene imaju pravo osjecati se napadnute tim izrazom - pogledajte na potpomognutoj oplodnji kolike se rasprave vode oko izraza "umjetna oplodnja" umjesto "medicinski potpomognuta oplodnja". Ono cime se vecina ne osjeca napadnutom nista ne kaze o manjini koja se mora nonstop braniti, objasnjavati i koja uslijed toga postaje hipersenzibilna. Dobronamjerni ljudi ce reci potpomognuta, cisto iz postovanja. Bilo bi dobro kad bi se isto primijenilo i na carski rez.

  24. #274
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ali kad se nešto ne želi vidjeti, onda se to ni ne može vidjeti.
    ovo potpisujem ...

    pa zašto onda VI koje odlučujete o portalu - ne želite vidjeti?

  25. #275
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    pino


  26. #276

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    pino

    potpisujem

  27. #277
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    Zato jer asumira da zene idu na carski samo tak.
    ja bi prije rekla da asumira da doktori salju zene na carski sam tak.

    a bas konkretno za tvoj slucaj--zasto te nisu odmah poslali na carski? zakaj su uopce isli probati s indukcijom?

    s druge strane, citala sam vise prica kako su zene s gestacijskim dijabetesom rodile (u kuci za porode sa babicama, ne u bolnici) prirodno, bez indukcije, bez posljedica.

    btw, moja beba je imala 4200, da ne mislis da ne znam sta je velika beba.

  28. #278
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Koliko energije! :/
    Nikad mi ne bi palo na pamet reći da nisam rodila M. (CR), niti bi me ikakav tekst s bilo kojim drugačijim izrazom mogao dirnuti. Kao što me ne dira ako netko kaže da nisam "prava" A. mama, nego sam je "samo" posvojila, a zakon mi onda odobrio korištenje naslova "mama".

  29. #279
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Mikka, evo smeta me sto netko asumira da mene doktor moze poslati samo tak na carski bez da se mene ista pita. Doktor moze nesto predloziti, a ja mogu ne prihvatiti. Mogu promijeniti doktora, mogu se svadjati, mogu argumentirano diskutirati, ali svakako necu dozvolit, ako ikako mogu, da me se tretira kao neinformiranu i naivnu. Hitri prstici ce letit na google. A i to da ce te samo tak doktori poslat na carski, s tim se isto ne mogu sloziti, moje je iskustvo potpuno drugacije. Npr. moj doktor zagovara VBAC i nece me slat na ponovni carski samo zato sto je prvi to bio, a stara je garda s preko 30 godina iskustva i pekao je zanat u najgore doba. Jedan primjer nista ne znaci, znam, ali stvarno u krugu zena u kojem se krecem nisam jos cula da ce neki doktor nekog slati na carski bez razloga. Ako nista drugo, to je prevara za osiguranje jer je carski nekih 3 puta skuplji nego vaginalni porod.

    Zasto nisam isla direktno na carski? Pa htjela sam vaginalni. Po konstrukciji imam siroke bokove. Indukcija radi u 70% slucajeva (a ja upala u 30% gdje nije radila, ali to nismo mogli znati prije nego sto smo probali). Nije bilo razloga da ne probam vaginalni, postojali su samo razlozi da ne cekam dulje da beba ne naraste jos vise i rizik se ne poveca.

    Ja nisam rekla da se velike bebe ne mogu normalno poroditi sa super porodom. Rekla sam da su statistike takve da u nekih 20% slucajeva ti porodi budu jako traumaticni za bebu (i za zenu). Meni je to ogroman postotak koji ne mogu zanemariti. Sto ne znaci da ima 80% velikih beba koje se rode super i bez problema, znaci jest da je sansa na tvojoj strani da ce sve bit u redu. Ali jedna od 5 takvih beba ce se patit. Kao sto sam rekla, meni je to previse veliki broj da bih riskirala sa svojim djetetom. (Btw, ove postotke kvotiram po sjecanju a ipak je to bilo prije skoro 2 godine, pardon ako sam u krivu, mislim da je okvirno postotak tu negdje.)

  30. #280

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Jedan primjer nista ne znaci, znam, ali stvarno u krugu zena u kojem se krecem nisam jos cula da ce neki doktor nekog slati na carski bez razloga
    Ti stvarno vjerujes da gotovo trecina zena u zemlji u kojoj zivis, ne moze roditi dijete bez carskog reza??

    Uvijek postoji neki razlog za carski, pitanje je da li je razlog uistinu opravdan.
    Netko je rekao: "Caesarian is extremely doctor friendly. 20 minutes and I will be home for dinner."
    A i zaradi se (tamo kod tebe), kao sto si rekla, tri puta vise nego nakon 5-10-20 satnog vaginalnog poroda.

    O bezuvjetnim indikacijama za carski na
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2241

    O dvojbenim indikacijama za carski na
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2263

  31. #281
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ma ne, nisam ja rekla da ce doktor zenu poslati na carski sam tak (mislim mozda sam napisala, ali nisam mislila tako doslovno), nego da oni svojim upletanjem i nepotrebnim intervencijama dovedu do toga da zena zavrsi na carskom. ne znam, ako je na Farmi postotak carskog reza 1,6%, a u prosjecnoj americkoj bolnici 20%, meni to ipak nesto govori.

    ovo za cijenu carskog me potaknulo da razmislim nije li to razlog da zenama uvaljuju drip sakom i kapom? zbog osiguranja? jer mi je cudno da ga koriste u tolikom postotku, ipak to vjerojatno nesto kosta, ili? mislim, sigurno je jeftinije za zdravstvo da zena rodi bez sve sile medikamenata, i nije mi jasno zasto ih toliko koriste pri porodu.

    otkud ti ovaj podatak da indukcija radi u 70% slucajeva? taj dio me osobito zanima. zbog osobnog iskustva sam veliki protivnik indukcije, a stekla sam dojam da je omjer puno nepovoljniji, zato pitam.

    aha, samo jos nesto, cure koje zagovarate da je prirodan porod horor i mucenje, samo skicnite na ovaj topik, procitajte pricu

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=59168

  32. #282
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Ako zena pripada ovoj zadnjoj grupi onda mi je skroz razumljivo da se osjeca uvrijedeno. Al zivot je takav. Doneses odluku i nosi se s posljedicama da netko, pa mozda i mnogi, nece misliti da si donio ispravnu.

    Ali ako si zena koja je s pravom, ili zato sto su te s...ali u bolnici, rodila na carski, onda te ovaj clanak stvarno ne bi trebao dirati u zivac zbog rijeci kojima se koristi vec mozes eventualno samo, ako si u grupi onih koji su na carskom zavrsili jer su te zaribali, biti bijesna na one koji su te zaribali.
    Sad se moram pravdati, je li? Dokazivati da je moj carski bio medicinski opravdan? Ok, evo:

    ...
    Neznam zasto si imala potrebu meni se pravdati za tvoj carski. Tko sam ti ja? Sigurno nisam netko tko je trazio da mu se pravdas, niti bi trebala biti netko kome bi trebala imati potrebu pravdati se.

    Opis tvog prvog poroda skoro da je isti, po stadijima, kao moj (osim sto je moj poceo cetiri dana ranije uvjetovan preeklampsijom). Jedino sto ja nemam potrebu nikom se pravdati (opis kao opis je vec na forumu u svrhu iznosenja iskustava i sirenja informacija) niti mislim da to itko ocekuje od mene.

    I opis tvojeg nadolazeceg poroda je isti kao moj (s tim da sam ja bila voljna, pod odredenim uslovima, ici na drip, al se potrefilo da na kraju nije trebalo).

    Ja ti zelim da prode sve onako kako treba.

    A da neke zene idu na carski sam tak ili skoro pa sam tak - idu. To je cinjenica. Neznam zasto to tebe vrijeda jer ti nisi jedna od njih.

  33. #283
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa

    Ti stvarno vjerujes da gotovo trecina zena u zemlji u kojoj zivis, ne moze roditi dijete bez carskog reza??

    Uvijek postoji neki razlog za carski, pitanje je da li je razlog uistinu opravdan.
    Netko je rekao: "Caesarian is extremely doctor friendly. 20 minutes and I will be home for dinner."
    A i zaradi se (tamo kod tebe), kao sto si rekla, tri puta vise nego nakon 5-10-20 satnog vaginalnog poroda.
    Sve to stoji (s tim da cijena carskog ne ide skroz doktoru u dzep, nego anesteziologu, cijeloj ekipi koja mora biti u operacijskoj sali, i bolnici zbog duzeg bolnickog ostanka i koristenja operacijske sale - kolika je zapravo naknada veca doktoru nisam sigurna, ako je uopce). I jos bih dodala da je jedan veliki motivator carskog reza americki sudski sistem jer ako nesto podje lose u porodu, odstete su OGROMNE (u milijunima i desecima milijuna dolara), jer to dijete treba uzdrzavati i eventualno lijeciti cijelog zivota ako ima trajne posljedice. (Polica osiguranja koje opstetricari uzimaju protiv sudskih tuzbi je godisnje preko 100,000$, i to ako nemaju losu povijest.) Nisam sretna s medikaliziranim porodom kakav sam ja npr. imala. Vjerojatno je cesce nego sto je potrebno. Ne bih se slozila da doktori rade carski samo radi vlastite komocije, doduse.

    Ali, tko ce to odluciti, carski ili vaginalni, kad je razlog dvojben? Tko ce na sebe preuzeti odgovornost za slucajeve u kojima nesto krene strasno krivo, a kad se moze reci, da ste isli na carski to se ne bi desilo? U mom slucaju, da li je trebalo cekati da porod krene sam? Mozda se moglo, ali kad sam odvagnula rizike, "ne" je prevagnulo. Da li je indukcija bila kriva za carski rez? Vrlo vjerojatno, kao i kod puno drugih zena u slicnoj situaciji. Ali postojala je i opravdana sansa da bude drugacije (preko 50%). Ali postojao je i opravdani strah da nesto bude strasno, ali strasno krivo s mojom bebicom da smo cekali duze, i taj strah je ono sto mi nikad ne bi dopustilo da cekam. Taj strah je moj, ta beba je moja, i ta odgovornost je moja, i ta odluka je moja, nakon puno citanja i istrazivanja o svemu. Ta beba je predragocjena da bih se mogla kockati.

    Da rezimiram: ja bih radije da ja prosudim da li sam voljna prihvatiti rizike vaginalnog ili carskog poroda u slucaju da imam neku indikaciju za carski rez. Ne bih ni da me se tjera na vaginalni ni da me se tjera na carski pod svaku cijenu.

  34. #284
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    pino, rezime ti stoji, naravno.

    i ja bi svakako sama prosudila, na temelju konkretnih cinjenica.

    ja se recimo osjecam na neki nacin "natjerana" na indukciju. radi svih silnih iscudavanja mojoj zatvorenosti (od 37. tjedna, a rodila sam sa puna 42), mojem ne imanju trudova, nemogucnosti provjere plodne vode...

    svi su u bolnici znali koliko silno zelim da porod krene spontano, i usprkos tome sto je sve bilo ok na svim pretragama, i dalje su me plasili "prenosenjem". kako npr. da ja njima ubuduce vjerujem da mi daju konkretne, mjerodavne informacije? da ne mislim da me samo hoce skinuti s one stvari?

    a kako bi se tek osjecala da sam, uza sve to, zavrsila na mrskom mi carskom? (disklejmer --nemam nista protiv carskog kao nacina poroda, ja sam opcenito izraziti, pa u nedostatku prikladnije rijeci cu reci--mrzitelj operacija, pogotovo na intimnim dijelovima tijela i zivota).

  35. #285
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    i da, btw, što vas toliko zgraža izraz "carice"?! jel je omalovažavajuća ? :? pa to su sve banalne riječi bez ikakvog značenja?!
    Meni je to bas lijepi naziv, pohvalan
    I meni. A i ja sam carica.

  36. #286
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    al da među kakti obrazovanim i inteligentnim ženama nijedna neće shvatiti da izraz cut out vrijeđa, sve teže to mogu razumijeti.

    cut out - na taj način je mom ocu odstranjen tumor. cut out je i naziv mog poroda. možda se i kod mog djeteta, tehnički može govoriti o nakupini stanica, o tumoru. izreži i izvadi ga van.
    Jedan veliki potpis. I samo da kažem da je i mene jako pogodio ovaj izraz, jednostavno nije primjeren rođenju djeteta.

  37. #287
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Koliko energije! :/
    Nikad mi ne bi palo na pamet reći da nisam rodila M. (CR), niti bi me ikakav tekst s bilo kojim drugačijim izrazom mogao dirnuti.
    A ja ću se složiti s Čokoladom.
    Imala sam dva carska i mene onaj tekst uopće ne vrijeđa. Nikad nisam o svom načinu poroda razmišljala negativno ili s nekom tugom.
    Tako je moralo biti.

  38. #288
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ali kad se nešto ne želi vidjeti, onda se to ni ne može vidjeti.
    ovo potpisujem ...

    pa zašto onda VI koje odlučujete o portalu - ne želite vidjeti?
    nevjerojatno !
    igre riječima mogu biti jako zabavne vidim...

    pa vidimo da se dio vas osjeća pogođen.
    ali, shvati, dio vas.
    isto tako, jedan dobar dio se ne osjeća pogođen i smatra korisnim taj tekst.

    što se mene tiče, end of story.
    prežvakali smo argumente uzduž i poprijeko, svatko to vidi na svoj način i ne da mi se više gubiti vrijeme na uvijek istu raspravu oko istog teksta.

  39. #289
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    pa kaj trebamo svi bit pogođeni - da bi netko reagirao?

    zamisli da u razredu od npr. 30 djece - njih troje stalno bude izloženo neprimjerenim riječima (da ne pišem zlostavljanju)... a učiteljica kaže - ma nema veze, to je ionako samo DIO razreda...

    ostatak razreda se ionako ne osjeća pogođenima...

  40. #290
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    zamisli da u razredu od npr. 30 djece - njih troje stalno bude izloženo neprimjerenim riječima (da ne pišem zlostavljanju)... a učiteljica kaže - ma nema veze, to je ionako samo DIO razreda...
    ajme analogije...ti navodiš kao primjer hipotetsku situaciju u kojoj nema sumnje da netko nekog vrijeđa.
    a ja ti ponavljam, po ne znam više koji put, uredništvo ne smatra da tekst vrijeđa žene koje su rodile na CR.

    zaključavam (napokon) ovaj topic jer nikako da se s rasprave o Wagnerovom tekstu vrati na početni kolosijek.

Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •