Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Scintigrafija i dojenje

  1. #1
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno Scintigrafija i dojenje

    Moja mama je jučer bila na scintigrafiji. I dobila je papir s uputama i objašnjenjima.
    Ono što je mene šokiralo je to što tamo piše da se ne smije biti s djecom 12 sati poslije injekcije, a dojenje se ne preporuča 24 sata, uz često izdajanje - zbog zračenja.

    Ja sam na scintigrafiji bila prije 3 godine i imala sam djecu od 5 g., 3 g. i 11 mj. Menei NITKO nije upozorio da zračim. Malena je tada još spavala s nama i dojila :shock: Još se točno sjećam da mi je sestra rekal da mi daje KONTRAST.

    Jel moguće da sam ja ipak dobila samo neki kontrast ili su tako neobzirni....

  2. #2
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Moja šogorica je nedavno bila na sintigrafiji i znam da nije smjela cijeli dan biti u blizini djece.

  3. #3
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    poslid, ne mogu vjerovati da te nisu upozorili :shock:

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Sigurno su ti radili sa kontrastom(tehnecij 99),vrijeme poluraspada je 72 sata.Trebali su te upozoriti,dojenje se ne preporuča u tom vremenu.
    Dobra stvar u cijeloj priči da se za snimanje štitnjače (za razliku od snimanja drugih organa) daju relativno male doze.

  5. #5
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Stvarno me nitko nije upozorio.

    A i mama veli da njoj prošli put kad je bila (prije oko godinu i pol) isto nitko nije ništa rekao, a ovaj put je morala potpisati da pristaje na pretragu i dali su joj taj papir.

    Btw, ja sam u međuvremenu prosurfala i u biti ti za scintigrafiju i ne mogu dati ništa drugo doli nešto radioaktivno E sad, zašto ništa ne kažu, to m je totalna nepoznanica.

    Ono što me zanima je: Kakve mi posljedice može imati dijete?

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Vjerojatno nikakve,ali nije poželjno izlagati dijete zračenju koje nije neophodno.
    Sve dugotrajne posljedice izlaganju zračenja nitko sa sigurnošću ne zna.
    Ali kao što sam rekla,doze za snimanje štitnjače su male,a i vrijeme poluraspada je kratko,tako da si vjerojatno veći dio izlučila do svog povratka doma.
    U svrhu dijagnostike nekih bolest(najčešće bubrega) čak se i novorođenčad snimaju sa Tc99.
    Nemoj se gristi zbog nečeg što se desilo prije nekoliko godina jer nisi dobila informaciju da je nešto potencijalno štetno i nepotrebno za djecu.
    Stvar je u tome da se doze zračenja koje primimo tokom života zbrajaju negdje u našem tijelu i stanicama,i kada to nije nužno potrebno ne bi se trebali izlagati.

  7. #7
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Ja sam na stintigrafiji bila prije 9 godina, isto mi nitko ništa nije rekao niti sam što potpisivala. Mojoj kolegici prije par godina su rekli. Svašta, bit će kako kome kažu :?

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    Malo podižem ovu temu, jer imam jedno goruće pitanje / problem.

    Nedavno su mi na UZV-u štitnjače otkriveni neki čvorići i lezije (hormoni su OK), pa me liječnica uputila na scintigrafiju i punkciju pod UZV-om.
    E sad, kako ja još uvijek dojim majuška raspitivala sam se o kontraindiciranosti scintigrafije i dojenja.
    U bolnici u Dubravi (gdje bi ju i trebala napraviti) su mi rekli da ga ne smijem dojiti 24 sata (što bi još nekako bilo i izvedivo), ali kako sam na internetu redovito nailazila na informacije da se scintigrafija obično obavlja tek po prestanku dojenja na više sam se strana (uzglavnom kod privatnika specijaliziranih za štitnjaču) telefonski pokušala informirati o tome. Svi redom su savjetovali da se prvo učini punkcija, a scintigrafija tek po prestanku dojenja.
    Nisam pametna kaj da radim, tim više što su me iz bolnice maloprije zvali da im se otvorio jedan termin za scintigrafiju štitnjače sutra (a ja inače imam termin u prosincu). Ne bi htjela ugrožavati svoje zdravlje, ali niti dijete. S druge strane ne možemo prestati s dojenjem preko noći.
    Ima li netko iskustva?

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    Kaj nitko nema iskustva? (što je zapravo dobro)

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ako možete izdržati 24 h bez dojenja mislim da bi ti to bilo rješenje. Mislim da se taj kontrast mora izmokriti, a da je rok za to unutar 24 h, ako se dobro sjećam. Ovo su ti info vezano za scintigrafiju bubrega, plus ja nisam dojila i opća dr. mi je rekla da nema to veze, da nisam radioaktivna i da, ako ne dojim, to nema veze, da mogu bit s malom, a gore u Vinogradskoj su mi savjetovali da ne budem s malom, ako si mogu to priuštiti, unutar 24 h - ja sam tako napravila (spavali smo u odvojenim sobama). Edit - ja sam veliki ziheraš i rubni hipohondar.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.10.2010. at 15:01

  11. #11
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Iz knjige J. Grgurića i A.P. Bošnjak: "Dojenje - zdravlje i ljubav":

    Dojenje je dopušteno uz rendgensko (rdg) snimanje, ultrazvuk (UZ), kompjutoriziranu tomografiju (CT), magnetsku rezonanciju (MRI), mamografiju, biopsiju dojke.

    Dojenje treba privremeno prekinuti ako se rabe radioizotopi, npr. za scintigrafiju kostiju, štitnjače i dr. organa, tako dugo dok se ne izluče iz tijela:
    scint. tehnecijem 99m - prekinuti dojenje 2 dana,
    scint. jodom 135 i 131 i galijem 69 - prekinuti dojenje 2 tjedna.

    U svakom pojedinom slučaju savjetujte se s liječnikom.

  12. #12
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Znači, prvo saznaš o kojem se radioizotopu radi. Pa vidiš na koliko treba prekinuti dojenje.

    Ako prekineš dojenje na dva dana / dva tjedna, možeš davati svoje mlijeko koje si prije izdojila i pohranila u hladnjak / zamrzivač. Tijekom tog razdoblja ti se izdajaš, ili samo da popusti napetost, ali tako bi se smanjila proizvodnja mlijeka, ili onoliko koliko dijete inače popije. To mlijeko ne daješ djetetu, nego ga baciš.

    Ako ne stigneš pripremiti zalihu svog mlijeka, možeš u tom razdoblju davati i adapt., te se tijekom tog razdoblja izdajati, kao što je opisano.

    Bez obzira daješ li svoje mlijeko ili adapt., bilo bi dobro davati iz čaše. Nakon navedenog razdoblja možete normalno nastaviti s dojenjem.
    Sretno!

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    Dutka lutka, puno ti hvala! Tvoja mi je poruka stvarno puno pomogla.
    Uglavnom, odgodila sam današnji termin za scintigrafiju. Novi sam dobila za dva tjedna, tako da se za to stignemo pripremiti, a u međuvremenu ću još otići kod jednog privatnog specijalista nuklearne medicine po još jedno mišljenje (radi se o dr. Laciću - usput, ima li s njim tko kakvih iskustava?).
    Ako će i on biti za to da je scintigrafija nužna, onda ću ju i napraviti, a bebača ću do tada na to već nekako pripremiti. Njemu dojenje više nije toliko nutritivno važno (iako niti to ne mogu isključiti, jer često navečer ne želi večerati, ali zato dugo doji), već mu treba radi bliskosti i maženja (jer dnevno dugo izbivam zbog posla).

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Sintigrafija štitnjaće se radi tehnecijem 99 (radila sam na nuklearnoj medicini ) .

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sintigrafija štitnjaće se radi tehnecijem 99 (radila sam na nuklearnoj medicini ) .
    I tebi puno hvala na infu!

    Curke, zlatne ste.

  16. #16
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Podižem.
    Prošle godine na UZ štitnjače otkrivena mi je neka tvorevina na lijevom reznju, dok su na desnom tri male. Na kontrolnom UZ, u petak, stanje je bilo isto. Ni sam imala terapiju jer su hormoni bili ok. Doktorica mi je predložila scintigrafiju jer je brine ta jedna izraslina, ali je odustala za sada jer još dojim. Takođe mi je predložila da što prije prestanem s dojenjem kako bi prije druge trudnoće utvrdila sta je u pitanju, a i mamina sestra je nedavno umrla od anaplasticnog karcinoma štitnjače.
    Čitala sam o samoj pretrazi, znam da ću dobiti radioaktivni kontrast koji se izbacuje mokracom.
    S druge strane, N. ne misli tako brzo prestati sisat. Sisa joj je sve, pogotovo kad je bolesna. Iskreno, ne bih ni ja, lijepo nam je.
    Jedina opcija koja mi je pala na pamet jeste da taj dan kada dobijem kontrast prespavao kod mojih, pa po proteku od 24 sata dodjem kući.
    Smijem li nastaviti dojiti nakon ta 24 sata? Hoće li dojenje uticati na rezultate pretrage pa je neophodan prestanak dojenja?

  17. #17
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj j-la prvotno napisa Vidi poruku
    Podižem.
    Prošle godine na UZ štitnjače otkrivena mi je neka tvorevina na lijevom reznju, dok su na desnom tri male. Na kontrolnom UZ, u petak, stanje je bilo isto. Ni sam imala terapiju jer su hormoni bili ok. Doktorica mi je predložila scintigrafiju jer je brine ta jedna izraslina, ali je odustala za sada jer još dojim. Takođe mi je predložila da što prije prestanem s dojenjem kako bi prije druge trudnoće utvrdila sta je u pitanju, a i mamina sestra je nedavno umrla od anaplasticnog karcinoma štitnjače.
    Čitala sam o samoj pretrazi, znam da ću dobiti radioaktivni kontrast koji se izbacuje mokracom.
    S druge strane, N. ne misli tako brzo prestati sisat. Sisa joj je sve, pogotovo kad je bolesna. Iskreno, ne bih ni ja, lijepo nam je.
    Jedina opcija koja mi je pala na pamet jeste da taj dan kada dobijem kontrast prespavao kod mojih, pa po proteku od 24 sata dodjem kući.
    Smijem li nastaviti dojiti nakon ta 24 sata? Hoće li dojenje uticati na rezultate pretrage pa je neophodan prestanak dojenja?
    Ovo za rezultat pretrage - ja ti savjetujem da pitaš lab/mjesto gdje ćeš raditi pretragu (a možeš i možda i pitati ovo drugo). Ja se sjećam da sam svojedobno radila scint. bubrega, nisam dojila, i mislim da sam pazila da određeni broj sati budem dalje od djeteta - mislim da sam pitala lab i da su mi rekli stila "bilo bi dobro".

  18. #18
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Doktorica je bila jako škrta na riječima tako da mi nije rekla ni za odvajanje od male nakon sto primim kontrast.
    Informacije koje sam ovdje tražila mogu dobiti od nje, ali mi je bez uputnice teško doći s njom u kontakt.
    A ništa, valja mi se potruditi pa raspitati na klinici gdje ću raditi .

  19. #19
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Dojenje ne utječe na pretragu, ali pretraga utječe na dojenje.
    Nisam sigurna je li posve istraženo koliko se radioaktivni izotop zadržava u tijelu i koliko ga se točno izlučuje majčinim mlijekom.
    Radioaktivnost opada u odnosu na vrijeme koje je prošlo. Npr. ako se radi s izotopom kojem je vrijeme poluraspada 6h znači da nakon 24h njegova snaga je pala na 1/16 početne a ne i da je prestala. I tako svakih 6h padne na polovicu preostale vrijednosti. U vrijeme nakon dobivanja pripravka cijelo tijelo osobe zrači i kako vrijeme prolazi to zračenje se smanjuje ali tjelesne izlučevine (npr.mokraća) nastavljaju zračiti više u odnosu na ostatak tijela, jer je tamo koncentracija izotopa najveća. Bojim se da bi se to moglo odnositi i na majčino mlijeko.
    Savjet da se prestane s dojenjem čim prije u ovom slučaju bi mogao imati veze s funkcijom štitnjače i propisivanjem terapije nakon pretrage.
    U svakom slučaju najbolje nazvati dr. ili kliniku i dobiti informacije od njih.
    Posljednje uređivanje od eryngium : 12.06.2015. at 07:57

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •