Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: nošenje u marami - beba okrenuta prema naprijed

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno nošenje u marami - beba okrenuta prema naprijed

    Ispričavam se ako već postoji topic, ali ja nigdje ne mogu naći vez za bebu okrenutu sprijeda kao u klokanici.....zar je to neizvedivo?
    Pokušala sam sama nešto smislit, al nije to to.

  2. #2
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Dijete se ne bi trebalo nositi okrenuto prema van jer taj polozaj nije dobar za kukove, zdjelicnu kost ili tako nesto (ne sjecam se sad tocno) :/

    Uglavnom, zato nigdje ne pronalazis taj vez

  3. #3
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Dijete se ne bi trebalo nositi okrenuto prema van jer taj polozaj nije dobar za kukove, zdjelicnu kost ili tako nesto (ne sjecam se sad tocno) :/

    Uglavnom, zato nigdje ne pronalazis taj vez
    jeli to vrijedi samo za maramu ili i za sling?!

    jer sam ja u uputstvima za sling nasla kako bebu nositi prema naprijed pa san se sad zabrinula.

  4. #4
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    moze se nositi prema naprijed ali u turskom sjedu koliko znam. samo ne da nogice vise. no, mislim da je to komplicirano za izvesti, a mozda sam i u krivu. (zamislite sebe u pozi bebe prema van, da ti vise noge satima a da ih nemas na sta osloniti, ja bi poludila).

  5. #5
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    moze se nositi prema naprijed ali u turskom sjedu koliko znam.
    to mislis na sling jel da? jer san ja tako vidila na uputstvima za sling. jel moze jos netko potvrdit?

  6. #6
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja mislim da moze i u marami, sling nisam nikad imala nazalost, iako sam ga pikirala.

    glavno je da noge ne vise, a ako tebi odgovara da nosis turski prema van, vozi misko. mislim da nije nikakav bed, cula sam i od par mama da tak nose klince.

  7. #7
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Ne samo da nošenje prema naprijed nije dobro iz anatomskih razloga, kao što je anchie74 napisala, nego nije dobro niti iz psiholoških - dijete je na udaru informacija iz okoline bez mogućnosti da se od njih skloni. Djeca se vole skloniti od pogleda, okrenuti k majci ili potražiti majčino lice da bi se uvjerila u njezine osjećaje, i zato se nošenje prema naprijed ne preporuča, bilo u marami, slingu, klokanici ili bilo čemu drugome.

  8. #8
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Dijete se ne bi trebalo nositi okrenuto prema van jer taj polozaj nije dobar za kukove, zdjelicnu kost ili tako nesto (ne sjecam se sad tocno) :/

    Uglavnom, zato nigdje ne pronalazis taj vez
    ovo vrijedi ako nosiš dijete tako da mu vise nogice
    ali ako je u turskom sjedu onda može
    topic na kojem smo o tome raspravljale i gdje ćeš naći i sličice:
    buda položaj u marami
    a evo, ponavljam i sliku: link

  9. #9
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa
    Ne samo da nošenje prema naprijed nije dobro iz anatomskih razloga, kao što je anchie74 napisala, nego nije dobro niti iz psiholoških - dijete je na udaru informacija iz okoline bez mogućnosti da se od njih skloni. Djeca se vole skloniti od pogleda, okrenuti k majci ili potražiti majčino lice da bi se uvjerila u njezine osjećaje, i zato se nošenje prema naprijed ne preporuča, bilo u marami, slingu, klokanici ili bilo čemu drugome.
    To je istina za jako male bebe (recimo manje od 3 mjeseca). Svedicina beba ima vec preko 6 mjeseci i vjerojatno je jako zainteresirana za okolinu oko sebe.

    Svedica, vjerojatno ti je bolje takvu bebu nosit na ledjima visoko. Tebi je lakse, bebi je udobnije, a moze sve vidjeti preko tvog ramena ako vezes visoko. Veliku bebu je tesko strpati u buddha polozaj.

  10. #10
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    To je istina za jako male bebe (recimo manje od 3 mjeseca). Svedicina beba ima vec preko 6 mjeseci i vjerojatno je jako zainteresirana za okolinu oko sebe.
    Pogotovo vrijedi za starije! Kad počnu pokazivati interes za okolinu, treba im pružiti mogućnost da se odmore od informacija, da sklone pogled. Znaš kad dođu u onu sramežljivu fazu pa se zavlače iza maminih nogu, ili ako su u rukama zagnjure lice u maminu majicu. Ne znači da ih okolina ne zanima, nego da su im neke informacije i doživljaji iz okoline preintenzivni pa traže zaklon od pogleda, okreću glavicu, ili se skroz zavuku iza majke. Nošenje sprijeda, kad je dijete okrenuto prema naprijed, onemogućava djetetu da se na taj način zakloni. Didymos, na primjer, ne da ne preporučuje, nego se zalažu da se djeca uopće ne nose tako, sa nizom objašnjenja od strane stručnjaka psihologa.

  11. #11
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Mislim da treba prvenstveno slusati svoju bebu, i da ovisi i o temperamentu bebe. Neke bebe se ne vole nositi vodoravno, neke moraju gledati okolo, neke se brzo zamaraju, neke ne zele spavati preko dana uopce itd.

    Ja nisam svoju nosila okrenutu prema van jer mi je bilo nezgodno i neudobno. Mozda sve skupa 2 puta. Ali ona je bila najsretnija kad je mogla gledati okolo. Pocela mi se skrivati medju nogama tek kad je navrsila 18 mjeseci, i to nije bilo zbog stimulacije okoline nego je dosla u tu fazu kad se boji stranaca. A zabadala je nos u majicu tek kad je bila pospana, sto je bilo ocito zbog trljanja okica. Moja beba je itekako znala dati do znanja kad vise nije htjela biti u nekoj poziciji.

  12. #12
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    Mislim da treba prvenstveno slusati svoju bebu, i da ovisi i o temperamentu bebe. Neke bebe se ne vole nositi vodoravno, neke moraju gledati okolo, neke se brzo zamaraju, neke ne zele spavati preko dana uopce itd.
    slažem se s ovim

    jedini položaj gdje je beba okrenuta leđima od prsiju nositelja, a da je preporučljiva je buddha položaj.
    buda položaj ne zahtjeva od bebe da nosi svoj teret i ne deformira bebine kukove.
    kada stavljete bebu u taj položaj, važno je da je guza na najnižoj točci.
    što znači da se prvo spusti guza a onda nožice, skvrčene onoliko koliko bebina anatomija dopušta.
    neke bebe ne mogu nikada postići povoljan položaj tijela za buddhu, pa za njih postoji visoko nošenje na leđima.
    tu je doduše problem taj što roditelj nema potpunu kontrolu nad time što beba radi, odnosno, ne vidi bebu, pa je položaj najviše zbog toga nepovoljan.
    no, ono što treba je razbiti taj psihološki zid i uživati u nošenju.
    postoji i položaj nošenja prema vani sa nožicama vani u MT i marami, no tu je doista potrebno znanje i praksa, da se ne bi nosilo krivo i ja ga osobno ne bih preporučila.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Evo, komentirati ću redom...

    Do sad sam uvijek nosila Iskru u duplom križnom, i to nam se objema jako dopalo.
    No kako je sad starija, ak joj se ne spava, sve više ne voli biti okrenuta prema meni. Izvija se leđima u nazad i stenje, želi vidjeti svijet oko sebe, nije joj više fora buljit meni u prsa pa ne mogu više tako hodat okolo s njom. Iskra spada među temperamentnije bebe, živahna je i jako radoznala, sve ju zanima i voli proučavati okolinu. Kad joj je dosta, ona mi to da do znanja.
    Tad sam ju počela nositi u budi, ali sad mi je već prevelika za to, pada mi i klizi, previše strši u daljinu svojim tijelom što marama ne može podnjeti.
    Na leđima ju mogu nosit jedino ak je neko doma da mi ju pridrži jer se još ne osjećam dovoljno spretnom zavezat ju sama, a i nije mi to baš najdraži položaj jer me čupa za kosu cijelo vrijeme.

    Negdje sam pročitala da su klokanice od 5. mjeseca, a kako se one nose prema naprijed, tako sam i mislila da možda postoji neki veza za maramu prema naprijed.
    Ali ok, ako je dokazano štetno, nećemo to raditi.

  14. #14
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    švedica, klokanice su problematične jer stvaraju opterećenje, konkretno kod djevojćica, na pubične kosti i pelvis.
    pod tim opterećenjem dolazi do znatnih deformacija, koje u kasnijoj dobi mogu izazivati neželjene nuspojave.
    za tvoj problem postoji vrlo jednostavno rješenje: nosi curićku na boku.
    meni je bok daleko omiljeni položaj i stvarno smo se dugo nosili na boku, pa sve do kraja ovog ljeta, onda sam definitivno prebacila cijelu priču na leđa .

  15. #15
    Aneta avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    MA
    Postovi
    291

    Početno

    Neki dan sam vidjela mamu kako nosi u klokanici curicu licem prema naprijed. Dijete mi je izgledalo nekako jadno i kao da strsi iz maminog trbuha :/
    Lovre isto je znatizeljan i veliki, onda nosim ga na ledima - lakse za nositi, a on moze sve vidjeti iznad mog ramena ili okrece glavu na strane

  16. #16
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    kad sam ja citala didymosov sajt, nisu preporucivali nositi bebu prema naprijed samo zbog ovih anatomskih, ne i zbog psihickih razloga.

    mislim da je to od bebe do bebe, neke vole prema naprijed, neke ne.

    meni je isto zao viditi bebe u klokanicama prema van kak im vise nogice, uvijek si pomislim da im je uzasno neudobno. bar bi meni bilo :/

  17. #17
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj pino prvotno napisa
    Mislim da treba prvenstveno slusati svoju bebu, i da ovisi i o temperamentu bebe. Neke bebe se ne vole nositi vodoravno, neke moraju gledati okolo, neke se brzo zamaraju, neke ne zele spavati preko dana uopce itd.
    Da, da, naravno, s time se slažem. No, kad sam rekla da položaj u kojem je beba okrenuta prema naprijed zapravo nije dobar i ne preporuča se iz psiholoških razloga, nisam mislila na individualne razlike među djecom, nego općenito za svu dječicu, uključujući i onu koja vole biti tako nošena. Radi se o tome da čak i bebe koje naizgled uživaju kad su okrenute prema naprijed, nemaju u tom položaju mogućnost kontrole količine informacija koje primaju nego su im neprekidno izložene. Osim toga, nemaju mogućnost vizualnog kontakta s roditeljem i uočavanja roditeljske reakcije, a to je vrlo važno. Kad se nađu u nekoj novoj situaciji, ili kad su suočeni s nečim što ih zbunjuje, djeca vole vidjeti reakciju na licu roditelja, to im ulijeva sigurnost. U buddha i sličnim položajima, to im je onemogućeno. Zato je puno bolje nositi dijete na boku jer može nesmetano gledati okolinu i zadovoljiti svoj interes, a istovremeno može uspostaviti kontakt s roditeljskim licem ili naprosto zagnjuriti glavu na mamino rame i potražiti zaklon i sigurnost.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    E u ovo vjerujem!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    91

    Početno

    moja nina ima skoro 4 mjeseca i mislim da je još prerano da je nosim na boku,a ako je nosim prema sebi okrenutu to joj je postalo jako dosadno,zanima me -ako je nosim prema vani a nogice stavim u buda položaj i maramu vežem u križni,mogu li joj rukice biti vani jer ih ona obožava stavljati u usta?

  20. #20
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    nije prerano za bok. ja svoju mislim sad prebaciti na bok a ima 3,5 mjeseca. malog sam sa cca 4 nosila na boku
    (u dydimos uputstvima stoji cca 12 tjedana)

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Citiraj vrboska prvotno napisa
    moja nina ima skoro 4 mjeseca i mislim da je još prerano da je nosim na boku,a ako je nosim prema sebi okrenutu to joj je postalo jako dosadno,zanima me -ako je nosim prema vani a nogice stavim u buda položaj i maramu vežem u križni,mogu li joj rukice biti vani jer ih ona obožava stavljati u usta?
    Ja sam tako nosila od te dobi, a ručice bi odmah krenule prema hvatanju nožica. Ponekad joj stavim i neku igračkicu koju pridržavam rukom na njenom trbuhu. Tako se osjećam i sigurnije, a tako je i onda vadim van - maramu razmotam, ona mi ostane na ruci.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    91

    Početno

    a kako da zavežem maramu da mi on stoji na boku?
    postoji li koji link s uputstvima,bila bih jako zahvalna?
    danas sam je stavila u maramu da je okrenuta prema vani,noge su bile izvan,ali guza je bila na najnižoj točci i izgledala je jako zadovoljno

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    91

    Početno

    a kako da zavežem maramu da mi on stoji na boku?
    postoji li koji link s uputstvima,bila bih jako zahvalna?
    danas sam je stavila u maramu da je okrenuta prema vani,noge su bile izvan,ali guza je bila na najnižoj točci i izgledala je jako zadovoljno

  24. #24
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    mi imamo 4 mjeseca i nosimo se okrenute prema svijetu, u buda položaju, u slingu. ručice su nam vani tako da ih možemo stavljati u usta. Kad joj je svega previse, rijetko ali se i to događa, samo se okrene prema meni ili povuće rep slinga preko glave
    nema šanse da je nosim okrenutu prema sebi jer bi stalno sisala...bude jako nemirna i stalno grize i slini, i vrišti i tako... Mali nezasitni sisavac

  25. #25
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    91

    Početno

    je,je,već sam našla,hvala,ali čini mi se da joj više paše okrenutoj nego na boku-svejedno-hvala

  27. #27
    mitri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    172

    Početno

    Pozdrav! Tema je stara pa linkovi ne rade. Muči nas isti problem. Beba 4 mjeseca se ne želi nositi prema meni. Niti u rukama, a kamoli u marami. S obzirom da se spremamo na izlet u planine, nužno nam je da se nosimo u polozaju koji joj odgovara, a to je prema naprijed sa slobodnim rukicama pa Vas molim za novi link ili sličicu veza koji to omogućuje.

  28. #28
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

  29. #29
    mitri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    172

    Početno

    Hvala. Čitam da je jedini ispravni položaj Buddha, ali prema opisu mislim da to nije taj. Da li je ovo nošenje dopušteno? Ako je, pitanje je koji je to vez. Izgleda kao križni, ali ne znam odakle joj ovaj dio oko nje? Malo sam zbunjena u vezi toga. Jedini vez koji sam koristila je dvostruki križni i starije su se cure htjele tako nositi- okrenute prema meni, dok kod najmanje to ne prolazi. Ima li još koji način?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    41

    Početno

    Mitri, kao da citam svoj problem. Evo brzo cemo cetiri mjeseca. U nosiljci prema meni doslovno poludi nakon minute. Nema sanse da bude unutra. A mene pomalo leda vec ubijaju od nosenja. I sad gledam te skupe nosiljke koje imaju polozaj prema naprijed sto joj pase, ali svi kazu da se ne smije nositi bebu u tom polozaju. Ili samo 10ak, 15min. Cemu onda taj polozaj uopce? Osim buda polozaja u marami ne postoji nijedan prema naprijed?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •